I Veel toneelellende in 'Dodenhuis van Janacek' Vierduizend mensen bij Reformatorisch Getuigen! f Semkow uitstekend in Wagners Tristan Krebbers lichtpunt op de Vara-matinee crp Trouw K wart et Brittens Zondvloed voor de jeugd ZeshonderdJ miljoen subsidie vopr jeugdige wferklozen Pachman komt Nederlandse student Jongerenmars voor Vietnam hier wonen Purmerend naar 100.000 inwoners Boekenetalage doden in verkeer 'Slaaptijd' Rijnmond lokt protesten uit gepakt voor hasj-smokkel Evang.-Lutherse synode ongerust Minstens achttien Goedkeuring voor centraal akkoord Onthouding voor homoseksim Prof. Van Leeuwen spi voor de Centraal Bond TROUW/KWARTET MAANDAG 13 NOATJMBER 1972 KUNST/KERK door R. N. Degens DEN HAAG Met zowat even weinig mensen in de zaal als in 1954, gaf de Nederlandse Opera stichting vrijdagavond in het Scheveningse Circustheater een uitvoering van Léos Janóceks 'Uit een dodenhuis'. Destijds was het een eerste kennisma king met dit werk in Nederland, en sindsdien heeft men in de daaropvol gende seizoenen ongeveer het hele opera- oeuvre van JanScek (met Jenu- fa, Katja Kabanova, De zaak Makro- poulos, Meneer Broucek, Het sluwe vosje) kunnen zien en horen. Voorzover deze compleetheidsdrang enige zin had, was het deze dat voor degenen die het allemaal meemaakten bevestigd werd, dat 'Uit een doden huis' Janéoeks nog meest geslaagde muziekdramatische schepping was. Hij componeerde het enkele jaren voor zijn dood in 1928. Hij was toen al ver in de zeventig, een periode van zijn leven waarin hij een aantal zeer op merkelijke composities schreef die vooral door de oorspronkelijkheid van lrun melodische en harmonische struc tuur opvallen. In dit opzicht is ook het Dodenhuis een opvallend werk. maar ik vind het als opera mislukt. JanScek heeft dui delijk gepoogd aan de hand van gege vens uit Dostojewski's roman 'Herin neringen uit een dodenhuis' een soort boodschap in muziekdramatische ver pakking op het publiek over te bren gen. Liefde voor de mens, vooral ook voor de uitgestotene, is de inhoud van die boodschap. Vier van de gevangenen in het kamp het Dodenhuis waar de hande ling zich afspeelt, vertellen achtereen volgens waarom en waardoor ze in dit kamp terechtkwamen en in elk van deze verhalen is het thema terug te vinden van het goede dat men wilde en het kwade dat men deed. Als de opvoering in het Tsjechisch gedaan wordt zit je er als toehoorder helemaal naast, want van enige han deling die visueel te achterhalen valt, is geen sprake. Deze keer gaat het in een vertaling van Johannes den Her tog, waarvan ook maar af en toe wat te verstaan is. Vaag Maar daaraan ligt het niet dat de hele avond al die ellende op het toneel volkomen langs je heen gaat. Het komt doordat niemand uit die grauwe massa voldoende muzikaal-dramatisch is geprofileerd. Het blijven vage figu ren waarmee de toehoorder .geen con tact heeft, omdat ze als figuur, als karakter, niet worden opgebouwd. Er is zogezegd geen context voor de el lende die hier wordt geëtaleerd. Je moet wel een heel groot acteur zijn om zo'n jammerverhaal enigszins 'waar' te maken. Maar je moet ook een heel toneel-vreemde kijk op het muziekdrama hebben om te geloven, dat vier van die jammerverhalen ach terelkaar nog enig effect kunnen heb ben. JanScek heeft er in zijn idealis me ook geen rekening mee gehouden dat operazangers meestal heel slechte acteurs zijn; wat niet opvalt als ze mooie aria's en duetten mogen zin- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Haag; dr. E Bleumlnk. Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rot terdam; J. Lanser, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A.de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wagenin- gen; ds. C. I. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lande- man, Den Haag; H. de Mooij, Rijnsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; dr. A. Veerman. Rijswijk (Z.H.); H. H. Wem- mers, Den Haag; drs. R. Zijl stra, Oosterland (Zld.). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. Peter van de Bilt en Jan Blinkhof in 'Uit een dodenhuis'. gen, maar wat fataal is in een stuk als het Dodenhuis waarin Janécek zijn originele vondst van het muzikaal styleren van de menselijke spraak consequent toepast. Zo werd het deze avond een doorlo pende vertoning van toneel-ellende (met even een kleine verlichting in het pantomime-scènetje in het tweede bedrijf) die niet echt menselijk wilde worden. Met ruim twintig min of meer solistische rollen, alle bezet door Nederlanders die meer of min der duidelijk deden-alsof. In sombere costuums en decors van Erich Kon drak waarvan de suggestie niet uit de donkergrijze verf wilde komen, gere gisseerd door Rhoda Levin e en (met het Radio Filharmonisch in de bak) muzikaal geleid door Bohumil Gregor (een Janécek-specialist nog wel), die er ook niet veel meer aan kon doen. ROTTERDAM Vijftien jaar fcele- den schreef Benjamin Britten dji de geest der middeleeuwse mirakel mysteriespelen een opera, Fludde', waarvan het libretto, bijbelverhaal van de zondvloed voet volgt, ontleend is aan oude te Chester gehouden Britten verstaat de kunst om st*frk tot de verbeelding sprekende mujek schrijven die aan de uitvoer bescheiden eisen stelt Eeaijj grote groep kinderen spelen de rolffen van Noachs zonen, hun vrouwen, ffo rod delaarsters van Noachs vrouwfFen de dieren. De stem van God is {Jan een beroepszanger toevertrouwd, /levenals de rollen van Noach en zijn* vrouw. Het orkest bestaat uit strijkels, blok fluiten en slagwerk, waarbijf tevens medewerking wordt verleend door twee pianisten en een organij Zaterdagmiddag vond in de|i Doelen hal onder de algehele lewling van Kees Stolwijk, directeur van Wiet Rot terdams Conservatorium, een]/geslaag de uitvoering plaats van Noue's Flud de. Medewerkenden waren dT vid Hollestelle (stem gesproken en ge afwisselde met ritmisch fragmenten, vocale so van het Rotterdams leerlingen van de St. Mariaichooï, die het koor van dieren vorrrjden, twee leerlingen van de dans-dca ilemie voor de uitbeelding van de raaf jen de duif, en verder het uit eonserv? J.oriumleer- lingen bestaande orkest. Evenals in Bachs Matthëéus Passion het koraal, en in Tippetts ['A child of our time' het nogro-spiritfjal centraal worden gesteld, wordt d/ Brittens mirakelspel gel een drietal koralen, ten d* koor en ten dele door def gezongen. Dit laatste bi 0_ waagd experiment, maar het slaagde wonderwel. Brittens werlfistuk bestaat uit een Singspielachtig dfiiel (voor de vloed), een dramatiscj deel (de storm) en een oratori^n*h deel (ta bleau vivant) na de korm. In de middeleeuwse opvatting# van het bij belverhaal ontbreekt al en toe de komische noot niet. (Del tegenstribbe lende vrouw van Noach,/die aanvanke lijk de ark niet in Iwil, en haar roddelaarsters, die in lie vloed ver drinken.) De produktkl en enschene- ring was met eenvoufiige middelen effectvol. Zang en orkej.tspel voldeden in de gekozen opsteljng goed. Het publiek toonde veel'! belangstelling voor het gebodene. I W. IH. Wolvekamp door Adr. Hager DEN HAAG Jerzy Semkow, -in onze krant het eerst genoemd als mogelijke opvolger van Willem van Otterloo, trok met zijn tweede concert bij het Residentie Orkest zaterdagavond grote belangstelling. Nu van de zijde van het orkest bevestigd is, dat hij inderdaad tot een van de kandidaten gerekend kan worden, was aller oog en oor op hem gericht. Deze twee concerten gaven uiteraard geen compleet beeld van het kunnen van Semkow, daarvoor waren de programma's ook te eenzijdig samengesteld. De opening van het zaterdagavondcon cert was niet overweldigend. De onge rechtigheden bij het concerto grosso in D van Corelli bedierven de fris heid van Semkows visie. Dergelijke kamerorkestmuziek ligt het Resideptie Orkest niet. Vijf jaar geleden concerteerde de pia nist Misha Dichter voor de eerste maal bij het Haagse ensemble, sinds dien is hij een steeds terugkerende gast. Ditmaal in Beethovens derde pianoconcert. Dichter spreekt Üklare taal in zijn vertolkingen, de cadans uit het eerste deel was het overrom pelende bewijs van het majestueuze karakter van zijn spel. Pianistiejk van een grootmeester. Jerzy Semkow, dirigent van de' opera te Kopenhagen, bracht op beidfe con certen een stukje opera binnen de muren van de zaal. Eerst Rossini en op dit concert Vorspiel und Isolde's Liebestod uit Tristan und Isolde van Wagner. Nooit een eenvoudige» opgave om binnen het kader van een: symfo nieconcert de sfeer van de opera te verplaatsen. Met de dwingende kracht van zijn directie is Semkow daar echter volledig in geslaagd. Hij heeft het orkest die verzadigde klank kun nen geven waar Wagners muziek om vraagt, climax en anticlimax, span ning en ontspanning. Rust en beheer sing van zijn leiding straalden af op het orkest, dat met grote intensiteit musiceerde Een halve eeuw na de Wagner-compo- sitie schrijft Debussy zijn La Mer, wellicht een van zijn meest gespeelde composities. Het mag wel eens gezegd: een dergelijk programma vraagt van orkestleden een grote flexabiliteit. Van de kamermuziek van Corelli naar de begeleiding in Beethoven, op de operatoer in Wagner en tenslotte een zuiver symfonisch. Frans werk als La Mer. Hoe goed de verhouding tussen orkest en dirigent is, blijkt uit het feit, dat Semkow met drie repetities deze twee concerten op een dergelijke wijze heeft weten te realiseren. Ook La Mer met zijn betoverende klanken kreeg een weergave van allure. Jerzy Semkow heeft met zijn optreden grote verwachtingen gewekt. Hopelijk krijgt hij in een volgende en langere directieperiode volledig de gelegen heid zijn kunnen te demonstreren. door Jac Kort AMSTERDAM— De ouverture La Gazza Ladra is na meer dan anderhal ve eeuw nog een vast nummer op het repertoire door de kostelijke vond sten, die Rossini in deze ouverture verwerkte. Het vierde hoorn concert van Mozart, ruim een kwart eeuw ouder, kan niettemin iedere muziekliefhebber in vuur en vlam zetten, indien het goed gespeeld wordt. De Ballade (1942) van Oscar van Hemel is een smakelijk stuk muziek, waarnaar men met ge noegen luistert, al zou het alleen maar zijn om de ambachtelijke raak heid, waarmee Van Hemel zijn inven ties heeft gerealiseerd, ongeveer zoals men ook bekoord wordt door het Capriccio van Rimski-Korsakon, dat nu al bijna een eeuw-standhoudt Dat niettemin de salonstukjes, die Tsjaikowski onder de titel 'Souvenir d'un lieu cher' voor viool en plano schreef (en waarvan Glazoenof later de pianopartij omwerkte tot een or kestbegeleiding) het hoogtepunt werd van de VARA-matinee, had niet zo zeer te maken met de rijkdom (of zo men wil de diepgangvan de muziek Velen buigen knieën niet voor Baals van deze tijd' Van een onzer redacteuren UTRECHT 'Deze unieke samenkomst overtreft onze verwachtingen. Velen blijken hun knieën n te buigen voor de Baals van deze tijd.' Dit zei de Apeldoornse dir. geref. ds. J. H. Velema,'voorat! de Nederlandse afdeling van de internationale raad van christelijke kerken (ICCC), zaterdag tot d duizend, die gekomen waren naar het Reformatorisch Getuigenis, dat de ICCC georganiseerd had.[ ïzerl vei LM ebben z als zodanig, maar alles met de beze tenheid of het elan, waarmee er ge musiceerd werd. Het keurige, maar volstrekt ongeïnspi reerde muziekmaken van het Omroep orkest onder leiding van Leo Drie- huys en het notenblazen door de allerbekwaamste hoornist, Peter Hoek- meijer, kunnen mij gestolen worden voor acht maten (voor mijn part) rimram van Tsjaikowski die de ras muzikant Herman Krebbers als een tweede Paganini of Menuhin uit zijn viool toverde. Waarmee ik maar wil zeggen, dat muziek een raar ding is. Het gaat daarbij lang niet altijd om het 'wat', maar heel vaak om het 'hoe'. Met andere woorden, Krebbers' artiesten- natuur deed deze middag méér dan de plichtmatig vertolkte composities van Rossini, Mozart, Van Hemel enz. bij de hoorder konden losmaken. Hij en hij alleen ontsluierde iets van het geheim, dat muziekmaken heet, en daardoor was zijn ongehoord virtu oze vioolspel het lichtpunt van dit concert. De nood is ons opgelegd, aldus ds. Velema. Wij willen uiting geven aan onze zorg en verontrusting enerzijds, ons geloof en vertrouwen anderzijds. Dwars door alle kerken gaat zich een scheiding der geesten voltrekken. Wij moeten positie kiezen tegen de revo lutiegeest. tegen de verwereldlijking, de verpolitisering van prediking en kerk. Volgens ds. Velema wordt Gods Woord tegenwoordig uitgeschakeld. Men laat de bijbel buikspreken. Hij wordt door de filter van het moderne levensgevoel gehaald. Veel preken zijn gedegradeerd tot toespraken, re volutionaire taal. alsof omverwerping van de structuren de voornaamste eis van het evangelie zou zijn. De kerk wordt stelselmatig omgeturnd tot een maatschappelijk orgaan, een instru ment van de revolutie. De theologie en de praktijk van de wereldraad van kerken infecteert het kerkelijk leven op een manier, die niet doorzien wordt. Tegelijk is onder ons volk de wetsver- achting schrikbarend toegenomen. Al Gods geboden worden met voeten ge treden. De verwildering is schaamte loos. Er zijn geen nonnen meer. De mens drinkt zich dronken liit de drinkbeker der zonde. Wij en onze kinderen leven in dit klimaat. Ons bedreigt defaitisme, maar op deze dag willen wij elkaar opwekken, niet toe te geven, geen water in de wijn te doen en stand te houden, aldus ds. Velema. 'Om Sions wil zullen wij niet zwijgen. Laat u niet stroomlijnen. Wij willen een volk zijn tot Gods dienst en lof bereid.' Ds. Velema spoorde aan tot schuldbe- Ds. J. H. Velema lijdenis ('wij mogen niet hoogmoedig zijn. Ook wij maken ons schuldig aan materialisme, jacht naar genot, we reldgelijkvormigheid, biddeloosheid en gebrek aan getuigende kracht'), tot gebed en tot reformatorisch getuigen. 'Laten ze maar merken, dat wij an ders zijn, omdat vjij Jezus Christus igering zal uiit de uitgetrokken voor legen-heid, on ge- Van een verslaggeve DEN HAAG De r 600 miljoen gulden, aanvullende werkg veer veertig project in subsidiëren die zijn gericht op de ?lroep van jeugdige werklozen. De staatssecretaris van CRM, de heer Voifhoff. zei zaterdag dat clubhuisorganiaaties en organisa ties van de werkerfde jongeren in de gelegenheid zullen Worden gesteld projecten bij CRM Ivo or te dragen. De staatssecretaris^ wil tevens een be gin maken met opfretten van een nati onaal centrum vofr informatie, docu mentatie en dienstverlening voor het gehele Nederland ie jeugdwerk. Over de vorm zal overlag worden gepleegd met de jeugdorganisaties. De heer Vonhoffj uitte kritiek op het stemadvies dat liet blad 'Jeugdwerk nu' op 30 oktobefl in een hoofdartikel heeft gegeven. If ij vroeg zich af of zo'n stemadvies (flin dit geval om rood te stemmen) in7 overeenstemming is te brengen met/ de functie van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, die het blad uitgeef^ en die een algemene koepel wil zijn en dus 'vele niet-rode organisaties pnRendeert te vertegen woordigen.' PRAAG De Tsjechoslowaakse schaakgrootmeester Ludek Pachman (49) heeft zaterdag voor zichzelf en zijn gezin de uitreisdocumenten ge kregen om het land te kunnen verla ten. Pachman, die eerder dit jaar uit de gevangenis werd ontslagen, is van plan zich met zijn gezin in Nederland te vestigen en zal donderdag naar ons land vertrekken. Hij mag zijn land verlaten na de betaling van 13.000 gulden uitreiskosten. Pachman was een aanhanger van de voormalige partijleider Alexander Doebtsek en behoorde tot de intellec tuelen die in de zomer van 1969 een petitie tekenden, waarin geprotesteerd werd tegen het verlies van de vrij heid, na de invasie van de Sowjet- Unie in Tsjechoslowakije in 1968. PURMEREND Binnen enkele ja ren zal Purmerend uitgroeien tot een stad met 100.000 inwoners. De ge meenteraad heeft ingestemd met het structuurplan 'Purmerend 100.000', dat voorziet in de bouw van 13.000 woningen in de polder De Purmer. Voor de uitvoering van het plan zul len grenswijzigingen met de gemeen ten Ilpendam en Edam noodzakelijk zijn. Het structuurplan loopt vooruit op het streekplan 'Waterland' waarvan het voorontwerp begin volgend jaar openbaar zal worden gemaakt. Gede puteerde Staten van Noord Holland hebben Purmerend echter laten weten dat het structuurplan in zijn geheel zal worden opgenomen in het streek plan. Purmerend is hierin aangewezen als gemeente die de komende jaren de 'overloop' van Amsterdam zal moeten opvangen. Van een onzer! verslaggevers ROTTERDAM Een paar honderd jongeren hebben zaterdagmiddag van af het Afrikarkiderplein in Rotterdam- Zuid een demonstratieve mars gehou- den ten behripve van de bevrijdings- strijd van lipt Vietnamese volk en tegen de Vei#nigde Staten. De mars die rond eetui uur begon, eindigde tegen vieren fin de Groote Schouw burg aan hetl Zuidplein. Met spandoeken en met rode en Noordvietnaj (Kiese vlaggen trok de stoet rustig kloor de Afrikaanderwijk, waar van de zijde van de bewoners nauwelijks eerklank was. Bijzonder actief in de omgeving van het Zuidpleifi en van de markt op het AfrikaandeiB>ledn waren wel de poli tieke parti.|;n met het oog op de aanstaande ferkiezingen van de eerste drie deelgojmeenteraden van Rotter dam. Voon# het Gereformeerd Pol- tiek Verboild zette alle krachten in met pamfldtten, die overal werden uitgedeeld, fen met geluidswagei*. In de Groj'te Schouwburg die lang niet helemsjal was gevuld van hét podium weid opgewekt, zoveel moge* lijk voor inj de zaal te gaan zitten hielden v<p-schillende sprekers, van wie de narten zorgvuldig geheim wer den gehoijnen, uiteenzettingen over de politielbe situatie rond Vietnam, met als ifernpunt het Amerikaanse imperialisme, dat samen met Rusland via een 'AJixon-complot' streeft naar een enorme macht tot onderdrukking. Een bevrifdingsfront ten behoeve van Vietnam hqiudt, aldus de verschillende sprekers, $ji een strijd tegen het Ame rikaanse fb eudo-democratische imperi alisme, enlhet Russische sociaal-lmpe- rialisme. fin die strijd moet worden verbonden? aan een scherpe strijd te gen het !Sj-derlandse kapitaal-imperia- lisme. I Die strijd!dient, aldus de sprekers, te worden gevoerd via comité's in elk bedrijf, ifl elke school of universiteit en in elkjp andere vorm van gemeen schap. Dd leiding van die strijd be hoort te liggen bij de arbeidersklasse. Druppels ftewijs verlieten velen de zaal bij al dew; toespraken. J. Calvijn, Verklaring van de Bijbel. Dc Kleine Profeten deel II, Joël, Amos en Obadja. Uit het latijn vertaald door ds. W. de Graaf; Uitgeverij W. A. de Groot. Goudriaan, 1972. Prijs: 32.50. Ds. de Graaf heeft een goede verta ling gegeven van Calvijns uitleg van drie der z.g. 'kleine profeten' (op bldz. 293 moet 'Ratisbon' zijn: 'Regens- burg'). Hij heeft d'aarmee een nuttig werk gedaan, omdat het nog altijd de moeite waard is. naast nieuwe com mentaren ook Calvijn te raadplegen. Het is interessant om te zien hoe hij wanneer de tekst daar aanleiding toe geeft maar ook alleen dan! een politieke en economische prediking niet schuwt: zo b.v. tegen de Engelse koning en de Duitse vorsten (blz. 293- 295) en tegen de speculaties van graanhandelaren (blz. 307). C.A. VLAARDINGEN Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben ernstige bezwaren tegen een medede ling van de centrale meldkamer van Rijnmond, die erop neerkomt dat deze tussen twaalf uur 's nachts en acht uur 's morgens alleen via een inspreek- apparaat bereikbaar is. Het college is van oordeel dat op het moment van de melding de kamer in staat moet zijn een onderzoek in te stellen, opdat zo nodig onmiddellijk tegen de ver oorzaker kan worden opgetreden. Voorts zien B. en W. als bezwaar dat er veel minder bereidheid zal zijn 's nachts meldingen door te geven als men van tevoren weet dat daarvan eerst de volgende ochtend kennis wordt genomen. hebben leren kennen. Wij will wereldvreemde mensen zijn, a isolement wordt ons opgedi Tenslotte constateerde ds. Velt in alle kerken de verboni groeit van allen, die hetzelfde re geloof hebben. Vergif Van een verslaggever BEIROET (AP) In Beiroet is za terdag de 25-jarige Nederlandse stu dent Robert Ekriet, studerend aan de Universiteit van Amsterdam gearres teerd op beschuldiging van een po ging hasjiesj te smokkelen. Volgens de politie ging het om een hoeveel heid van 900 gram. De student kan hiervoor veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van drie jaar. AMSTERDAM In de zaterdag in Amsterdam gehouden vergadering heeft de synode van de evangelisch- lutherse kerL haar ongerustheid over uitgesproken dat de gereformeerde kerken willen dat de gezangen van het liedboek van de kerk afzonderlijk worden uitgegeven. Dit liedboek bevat de 150 psalmen en 493 gezangen. Het was in de lutherse kerk geen gewoonte het complete Geneefse psal ter te zingen. Mede op aandrang van de gereformeerde kerken, was de lu therse synode er in 1971 mee akkoord gegaan dat de psalmen wel in de liedbundel zouden komen. Men is er nu in lutherse kringen zeer verbaasd over dat de gereformeerde kerken willen dat er een afzonderlijke gezan genbundel wordt uitgegeven. De synode heeft verder met algemene 'stemmen de 'Konkordia van Leuen- berg' aanvaard. Deze konkordia is een overeenstemming tussen de reformato rische kerken in Europa en is vooral voor de Duitse kerken van belang. Het is een poging om de lutherse en de calvinistische lijn van de reforma tie bijeen te brengen. De besprekin gen ervoor zijn 'in Leuenberg bij Bazel gehouden. AMSTERDAM Slecht zicht, door de hevige regenbuien en gladde we gen waren de oorzaken van heel wat ongelukken in het verkeer, waarbij tenminste achttien doden vielen. Het waren de 48-jarige H. A. M. Blee- kers uit Heemskerk, de 22-jarige mejuffrouw A. J. P. van Gasselt uit Sevenum, de 41-jarige heer H. P. Rijnja uit Kaatsheuvel, de 21-jarige J. van den Berg uit Nunspeet, de 34- jarige D. Oomen uit Kerkwijk, de 33- jarige G. Th. Leurs uit Echt, de 75- jarige J. Halm uit Aalsmeer, de, 18- jarige B. Dol uit Valthermond, de 52- jarige D. Kloosterman uit Amsterdam, de 68-jarige mevrouw M. de Ree uit Amsterdam, de 22-jarige mevrouw D. W. Zwolle en haar zes maanden oude zoontje, de 39-jarige B. H. J. vfin Dijk uit Valkenswaard, een driejarig doch tertje van de familie De Graaff uit Utrecht, de 67-jarige G. II. van Bree uit Stevensbeek, de 52-jarige H. Had- ders uit Vlagtwedde (Winschoten), de 71-jarige mej. L. M. Semeese uit Sint Amandsberg (België) en de 35-jarige A. F. J. de Kort uit Mid/jerimeer. UTRECHT Ook de NKV-bond van werknemers in de voedings- en genot- middelenindustrie AVG heeft zich za terdag opgesteld achter het centraal akkoord dat tussen de centrale werk gevers* en werknemersorganisaties en de regering is overeengekomen. De bond onderschreef tevens de later door het NVV gestelde eis in alle nieuwe cao's een openbreekclausule op te nemen, teneinde de onderhande lingen tussentijds te kunnen herope nen indien het centraal akkoord 1973 (met name op het terrein van de prijsstijgingen) niet wordt nageko men. De hervormde ds. W. Glashoui de Evangelische Omroep sprakc gejis over 'Zalig zij, die het horen en het bewaren.' Dat wordt schaars. De man op de stoel kun je niet meer zonde vertrouwen. De christelijke zijn grotendeels in handen vijand van den beginne, die krijgt, zijn vergif te zaaien zieleleven van onze kinderen nen, die een dominee hebben, i werkelijk het Woord van God ried ds. Glashouwer aan: 'E« den en met de dominee prate I als dat niet helpt, mag u niet bij die huurling blijven. De breder dan een bepaalde kei tie. God geve, dat u dan elde i Woord kunt horen en de schap der heiligen kunt beier i isolement wordt ons opged i Wij worden weer gemeente katakomben', aldus ds. Glas! i die nog zei, dat de zwijgend i derheid een stem moet krijge i dat hij overigens niet meer g dat dat inderdaad een meei onder ons volk was. Ds. L. Huisman, predikant geref. gemeente te Vlaardinge de verontrusten het woord v< i tot Martha voor: 'Gij bekomi ontrust u over vele dingen; is nodig.' Het komt in plaats op de verhouding tot C Al het zoeken naar eenheid, voortkomt uit gemeenschap to1 tus noemde ds. Huisman puur j se geldingsdrang. Bevrijding 's Middags sprak eerst ir. J. Graaf, hoofdbestuurslid van formeerde bond in de kerk. Bij al de verontrustij is, wilde hij er de nadruk dat Christus aan het kruis machten overwonnen heeft. Zt principe al onschadelijk gema; verontrusting mag de zekerh deze bevrijding niet over Voor paniek is geen reden. H taak der gelovigen, ieder voor bóodSchap van deie bevrijdinj tijd" te laten horen: de zon< maar Christus stelt in de aldus ir. Van der Graaf aandrong op voorbede voor heid. Pastor Richard Wurmbrand Amerika overgekomen met e schap aan de Nederlandse ch Deze boodschap bleek te zijn, geconstateerd had in zijn lei r ook de allerarmsten de ziel J altijd belangrijker vinden buik. Daarom liegt het social En de wereldraad van kerki ook, als hij spreekt over de a geld inzamelt voor de armen, uiteindelijk terecht komt bij zuchtige communisten in Aft R. Akkerman, gereformeerd pen, besloot de dag met een over 'Houdt dat gij hebt.' tin? °P Van ccn onzer verslaggevers 1 AMERSFOORT Vanuit zicht op de homoseksualiteit' wij de homoseksueel geen and wijzen dan die der onthoudin? ds. H. J. Smit, hervormd pred Utrecht (hij is secretaris van vormd-gereformeerdt- jeugdbo schrijft dit in een pas ver boekje 'Op zoek naar het ar waarin actuele onderwerpen orde komen, belicht door aut de kring van de gereformeer in de hervormde kerk. Ds. Smit voegt aan zijn op 1 toe dat de weg van de onl geen gemakkelijke weg is, dii ook door niet-homoseksuelen i gaan moet worden: door ongi of door hen, die na getrouwd alleen achterblijven. Hij vindt zekere vorm van discriminati o neer we tegen een homoseksu t den zeggen: ga je gang maar, anderen niet: net alsof hij waardig mens is, die onder normen valt als wij In het boekje (uit uitgave vi Johan van Oldebarneveltli Amersfoort; 101 pag., prijs komen verder aan de orde: prediking (ds. C. A. Koreva kunnen wij God leren kenni ir. R. Plomp), verzoening G. v. d. Velden), het ambt t Balke), kerk en revolutie (d« v. d. Bank). Israël (ds. S. Gei crematie (drs. A. NoordegrM W. Chr. Hovius) AMSTERDAM Op de middagbijeenkomst van de j> dering van de Centrale Bos n( inwendige zending en Cfc n maatschappelijk werk, donde* jjj november om twee uur in h( ar congrescentrum te Amsterda ai gang secretariaatshal) spreei dr. G. van Leeuwen, hoogleri n matiek en ethiek aan de pro! iti faculteit te Brussel, over het werp: Geluk als motief en doe

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2