m Marathon-kapers geven zieh over in Havana ■uw 1 Citroën Vierling voor Zaans echtpaar Kruidendokter blijft nog steeds spoorloos Dagravit B-complex Hartinfarct velt Nico Rijnders krant 5 Velde ngeland zendt hiaten terug deze krant Tiking king Chileense oten geëindigd vitamines met stootkracht Tussenlanding Tuirngr» 11 m t op lange reis Passagiers verontwaardigd over beschieting door FBI-agenten Benzinetekort binnen 10 jaar? Gezin aan verbranding ontsnapt Brand op Rembrandtsplein I I I R— BB BB BB BB BB BB BB r~a BBB Nieuwe leidlse Comuramit MAANDAG 13 NOVEMBER 1972 IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is gheblaven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. pe Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 186, tel. 34290. WASSENAAR, v. Zuylcn van Nljcvoltstr. 372. tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur {DEN/KAMPALA (Reuter) -eland heeft in het geheim vijf tische vluchtelingen uit Oeganda :cn vliegtuig terug naar Kampala !t, omdat zij in het bezit waren Oegandese paspoorten, i dit zaterdag bekend werd, kwa- meteen heftige protesten los. eteur John Ennals van de Britse esdienst voor immigranten, noem- le deportaties 'schandalig en mis- g\ Nog zeker 24 Aziaten met indese paspoorter, worden in En- nd vastgehouden hangende een rzoek, sommige van hen in de lense gevangenis Pentonville. eland en de Verenigde Naties heb- zich in het zweet gewerkt om mensen uit een heel gevaarlijke alle te redden, zei Ennals, en nu rt de Britse regering ze weer aaar schatting vijf- tot achthon- Aziaten met Oegandees staats- erschap die van president Amin un land mochten blijven, worden en enkele weken naar het platte- gestuurd, waar zij grond krijgen le ontginnen. Op de massabijeen- st waar hij deze maatregel aan- igde, deed president Amin een ep op zijn toehoorders, de Azia- daar vriendelijk te ontvangen, en e leren hoe zij 'hard en serieus' ten spitten. I jinenland zendtijd voor zieken tenland (tduitsers hebben weer cesse voor politiek 'k irmatorisch Getuigenis... ISt ellende Jodenhuis' schrijven !D en delen Jleberlchlcn [AGO (AFP) De piloten en iwerktuigkundigen van de Chi- luchtvaartmaatschappij hebben lag na een staking van tien dagen ?erk hervat. De directie is tege nkomen aan hun eisen inzake salarissen. Over de dagen, dat ge- t is, zal echter geen salaris wor- itbetaald. egering heeft het klokketouw weten te vinden om het volk ker te schudden uit de dom- die een doodsslaap dreigt te len. Morele inflatie gaat altijd en met materiële inflatie: het wordt moreel vergiftigd en egering doet niets om de on- indenheid te bedwingen. P. Jongeling, fractievoorzitter van het GPV Storm gezegd orst regen, maar van het noord esten uit ook enkele opklarin- Krachtige tot harde en aan kust tot storm toenemende ind uit het zuidwesten, later timend naar richtingen tussen est en noord. Middagtempera- iren omstreeks 9 graden. ORGEN EN OVERMORGEN: tijd tot tijd regen of regen- aien en ongeveer normale tem- raturen. irgen zon op: 07.58 onder: 16.50 maan op: 13.47 onder: inzenmarkt letwelen Van een onzer verslaggevers ZAANDAM De 26-jarige me vrouw C. J. Snoek-Bakker uit Zaandam heeft zaterdagmiddag het leven geschonken aan een vierling. De kinderen kwamen precies in een uur tussen twee minuten over vier en twee minuten over vijf ter wereld in het Amster damse Wilhelmina-gasthuis. De vierling bestaat uit de jongen Tom (oudste en kleinste) en de meisjes Tanja, Ivanka en Sacha. Tim kioam om twee minuten over vier en woog 1160 gram, Tanja om 26 minuten over vier, Ivanka om 43 minuten over vier en Sacha om twee minuten over vijf. Ivanka woog het zwaarst met 2040 gram, Tanja woog 2000 gram en Sacha 1760 gram De kinderarts prof. J. Bruijne uit Amsterdam stond de moeder bij gedurende de bevalling, daarbij ge assisteerd door de Zaandamse gyneacoloog G Iwema Bakker. De ouders van de vierling zijn gebo ren en getogen in Amsterdam, maar wonen sinds anderhalf jaar in Zaandam. Ze traden in 1967 in het huwelijk en hadden tot op heden nog geen kinderen. Zes we ken geleden constateerden de art sen dat mevrouw Snoek in ver wachting ivas van een vierling. De heer Snoek is van beroep laborant en 27 jaar oud ADVERTENTIE Men is er in geslaagd vast te stellen, dat snelle vermoeidheid.nervositeit, prikkelbaarheid, gejaagdheid en geringe eetlust in bepaalde gevallen een gevolg zijn van een tekort aan vitamines van het B-complex. Buit blijkt ruim anderhalf mil joen te zijn Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN De rijkspolitie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Vessem bij Eindhoven de rubber hamer gevonden, waar mee kruidendokter Willem van de Moosdijk vrijdagmorgen bank bediende Th. de Lange heeft neergeslagen. Zaterdagavond werd de lila-roze Oldsmobile, waarin de gebroeders Van de Moosdijk waren gevlucht, in de bossen rond Vessem aangetroffen. De hamer lag op ongeveer 60 meter van de auto. De politie heeft zondag het bewuste gebied uitgekamd, waarbij speurhon den werden ingeschakeld. De gebroe ders Van de Moosdijk en het geld bleven echter spoorloos. Inmiddels is vastgesteld dat de buit niet ruim een miljoen maar anderhalf miljoen gulden bedraagt. Afgezien van de 1.080.000 gulden in Nederlands geld, bevond zich in het koffertje met ht geld dat Van de Moosdijk wilde wisselen, ook nog eens 400.000 gulden aan vreemde valuta. Zaterdag morgen werd in Gelderland ook jacht op de kruidendokter ge maakt. De 69-jarige Apeldoornse pompbediende A. Broers alarmeerde de politie met zijn verklaring de krui- evorden zien en dan sterven' Van onze sportredactie AMSTERDAM Nico Rijnders, voorheen speler van Go Ahead en Ajax, is gistermiddag getroffen door een hartinfarct. Rijnders speeld voor iijn club FC Brugge tegen FC Luik. Na enkele minuten zakte hij plotseling in elkaar en werd naar een hart-animatie wagen gebracht die bij het terrein stond. Later werd hij naar een ziekenhuis m Brugge vervoerd. Bij het ter perse gaan van deze krant, kwam het bericht dat het levensgevaar was geweken. In de Nederlandse competitie hiel den Ajax en Feyenoord de race goed vol. Ajax won uiterst econo misch spelend met 01 bij FC Den Haag. Precies zoals bij FC Twente wilde Ajax na het eerste snelle doelpunt gewoon niets méér. Feyenoord versloeg AZ'67 met 02. Bij de Rotterdammers was Henk Wery na een gedwongen afwezigheid van enkele weken weer present. Hij vierde dat met het scoren van het tweede doel punt van Feyenoord. Happels elf verloor echter Theo de Jong met een hoofdblessure. Vandaag zal be keken worden wat de consequen ties van de verwonding zijn. Ver wacht wordt echter dat hij voor de wedstrijd van het Nederlands elf tal tegen België (aanstaande zon dag) weer beschikbaar zal zijn. Politic-agenten en mannen van de FBI zijn hier in Chattanooga, Tennes see, bezig losgeld en voedsel boven op een tankauto te plaatsen. De tankwa gen reed vervolgens naar het gekaapte toestel, dat aan het einde van dc startbaan geparkeerd stond. Met het vliegtuig op de achtergrond volgden agenten het gekaapte vliegtuig. Voor de landing in Chattanooga was het toestel al van Birmingham naar Jack son. Detroit. Cleveland, Toronto. Lexington en Knoxville gevlogen en vervolgens vloog het naar Havana, terug naar Key West en Orlando en tenslotte voor dc tweede maal naar Havana. HAVANA (Reuter, UPI, AP) -Met een veilige landing op een met schuimt bedekte landingsbaan van het vliegveld van Havana is gisteren eert einde gekomen aan één van de langste en meest drama tische vliegtuigkapingen uit de geschiedenis van de luchtvaart. Na een gedwongen reis van 29 uur en 17.200 km herkregen de 31 over vermoeide slachtoffers op Cuba hun vrijheid. De drie zwarte kapers gaven zicli o ver aan de Cubaanse autoriteiten, nadat ze het vliegtuig voor de tweede maal naar Cuba hadden gedwongen. dendokter op de Europaweg te heb ben gezien en gesproken. De pompbe diende had een automobilist erop ge wezen, dat hij in een verboden rich ting reed. De man had de pompbe diende vervolgens de snelste weg naar Amersfoort gevraagd. Toen de auto was vertrokken, realiseerde de pomp bediende zich dat de automobilist wel eens de voortvluchtige kruidendokter kon zijn. De Apeldoornse politie zette onmid dellijk de uitvalswegen van Apeldoorn af met vijf auto's. Korpsen van de rijkspolitie in de omgeving speurden met surveillancewagens de wegen af. De klopjacht leverde geen resultaat op. De tweede piloot, die in de rechter schouder was geBchoten, en een passa gier die een hartverlamming had ge kregen, moesten, naar een ziekenhuis worden overgebracht. De DC-9 van de Southern Airways, die voor een routi- nevlucht was vertrokken uit Alabama, had een vreemde route afgelegd, die de passagiers Ncn bemanningsleden naar Canada, tqpug naar Cuba, dan weer naar Amerika en tenslotte voor de tweede maal "Tiaar Cuba had ge bracht. Tijdens de vlucht dreigden de kapers het toestel op de grote kernreactor van Oak Ridge, Tennessee, te laten storten, als hen niet een geëist bedrag van 10 miljoen c&stllar werd overhan digd. De autoritei! en, bevreesd dat ze hun dreigement ouden waarmaken, sloten de reactor af en ontruimden de vestiging. Op het laatste traject van de dramatische vlücht beschoten FBI- agenten de banden van het vliegtuig, toen dat van de luchtmachtbasis van Orlanda, Florida, wiaar Havana wilde vertrekken. Plaati lelijke tv-stations meldden dat president Nixon de FBI opdracht had gegeten alle noodzake lijke stappen te neinen om de kaping te beëindigen. Boze reacties De passagiers haddei a niet veel goede woorden over voor d e beschieting van het toestel. Ze meewden dat dit op een ramp had kunnen uitlopen. Of de tweede piloot gewomfl werd door ko gels van de FBI of Tan de kapers is niet duidelijk. De passagiers zeiden een gedempte explosiie te hebben ge hoord. Enkele minuten later meldde de piloot: 'Mijn tweeólte piloot kan me niet meer helpen'. *Wat er precies gebeurd is in Orlanda, wisten de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Al bic men tien jaar zou de vraag naar aut'.obenzine het aanbod kunnen overtreffen. Als de groei van het autopark in de wereld in hetzelfde tempo doorgaat zou in 1980 3.4 miljard kubieke» meter ruwe olie tot benzine moeten worden ver werkt, terwijl er misschien maar 3.2 miljard m3 beschikbaar is. Dit staat in het eerste ran een serie rapporten over de inviloed van de auto op het milieu, gemaakt in op dracht van de Organisatie voor econo mische samenwerking <:m ontwikke ling (OESO). Het is niet de bedoeling alarm te slaan over de verminderende olievoor raden, aldus het rapport, of precies te voorspellen wanneer do crisis uit breekt De werkelijk belangrijke -vraag is, hoe regeringen en gemeenschappen zullen reageren. Het energieverbruik zal een heel belangrijke factor Daoeten wor den bij het ontwerpen vaiD toekomsti ge auto's en het opzetton van een vervoersbeleid. Bevordering van het openbaar vervoer zal noodzakelijk worden. Spoorwegen, pijpl'-eidingen en misschien kanalen zoudem voor het vrachtvervoer de voorketir moeten krijgen boven de vrachtaöito. Een onzeker element in precieze bere keningen is de wereldolhevoorraad. Schattingen lopen uiteen wan 215 tot 335 miljard kubieke meter maar con centreren zich de laatste tijd op de lagere waarden. De berekening uit de aanhef is gebaseerd op de laagste schatting. Het rapport werd opgesteld door de Brit Gerald Lesclïr, een sa menvatting verscheen gistei:en in The Observer, waarvan de auteur tot voor kort redacteur wetenschappen was. passagiers ook niet. Mogelijk hadden FBI-agenten in jeeps het vuur geo pend. Het vliegtuig steeg echter op met een motor, die knetterde als een vuurpijl. De drie zwaar gewapende kapers ga ven zich tenslotte over aan de Cu baanse autoriteiten. De Verenigde Sta ten, bang voor een nieuwe opleving van vliegtuigkapingen naar Cuba, wachten benieuwd af, of Havana de drie kapers en het losgeld ze eisten 10 miljoen, maar kregen waar schijnlijk vijf of twee miljoen zal uitleveren. De kapers zijn Henry Jackson (25), Lewis Moore (27) en Melvin Kale (21). De eerste twee worden gezocht wegens roofoverval len, de derde is een ontsnapte gevan gene. Een advokaat van Jackson en Moore noemde hen complete geestes- Van een verslaggever DEN HELDER Door snel ingrijpen van de politie en enkele buren, is zaterdagmorgen bij een felle uitslaan de brand in een woning aan de Mo lengracht in Den Helder het jonge gezin Kuiper aan de vuurdood ont snapt. Het gezin bestaat uit een echt paar, beiden 31 jaar en een baby van een maand. De brand is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van een olieka cheltje. Ook houdt de politie rekening met de mogelijkheid dat rond deze kachel een droogrek kan hebben ge staan. De brand, die omstreeks kwart voor zeven zaterdagmorgen uitbrak werd door de harde wind fel aangewakkerd. Weldra stond de woning in lichter laaie. Het gezin lag nog te slapen. Toen de man werd gealarmeerd, greep hij de baby, die hij in een deken wikkelde en naar beneden wierp, waar hij werd opgevangen. De inmid dels gearriveerde politie wist me vrouw Kuiper met behulp van een ladder uit de dakgoot te halen. Henry Jackson Lewis Moore Melvin Kale zieken, die in staat moesten worden geacht iedereen aan boord te doden. De vrouw van Kale zei dat haar man verschillende malen het advies had gehad een psychiater te bezoeken. President Een radio-amateur in Orlando, die in staat was de gesprekken met het vliegtuig op te vangen, zegt dat het vliegtuig kort na het opstijgen van Orlando contact had opgenomen met Key Biscane, waar president Nixon aan het uitrusten is van zijn verkie zingscampagne (die overigens niet erg vermoeiend moet zijn geweest). Een kabinetslid, minister John Volpe van vervoer, kwam aan de lijn, maar de kapers wilden alleen met de president praten. De 27 passagiers en 4 bemanningsle den werden uiteindelijk zondagmor gen vrijgelaten, toen het toestel een tweede landing in Havana had ge maakt. Toen de DC-9 er voor de eerste keer was geland, slaagden de kapers er niet in aanvaardbare voor- 'We moeten het nu maar snel kopen, want vorige week kost te het nog maar honderd gulden.' waarden af te dwingen voor hun asiel en voor de vrijlating van de passa giers. Ze lieten daarop het toestel vertrekken. Premier Fidel Castro van Cuba was naar het vliegveld gekomen, maar de besprekingen mislukten toen de kapers eisten dat de premier aan boord zou komen, maar zijn lijfwach ten dat verboden. De kapers keerden daarna weer via Key West (Florida) terug naar Orlan do. Daar werd een service-beurt uitge voerd, maar dit werd onderbroken door de FBI die op de banden ging schieten. Met kapotte banden, slechts een functionerende motor en een ver re van volledige service-beurt schoot het toestel weer de lucht in. Deson danks werd een veilige landing ge maakt op de met schuim bedekte landingsbaan van Havana. Onderzoek Inmiddels is een onderzoek begonnen naar de brandende vraag hoe de ka pers met hun wapens aan boord kon den komen, terwijl er doorgaans strenge veiligheidsmaatregelen van kracht zijn in Amerika. De vliegtuig maatschappij heeft verklaard dat alle vereiste procedures waren uitgevoerd en dat metaal-detectors waren ge bruikt. Hoe de wapens en handgrana ten dan aan boord gebracht konden worden, wist de maatschappij ook niet. Van een verslaggever AMSTERDAM Een felle brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de bovenste twee verdiepin gen van het vroegere hotel 'Het Gou den Hoofd' op het Rembrandtsplein in Amsterdam voor een groot deel verwoest. Het werd bewoond door een tiental personeelsleden van een nabij gelegen restaurant, die het pand, ei gendom van Caransa, tijdig konden verlaten. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: - Adres: - Plaats: - maand kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN ww -- OX goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. EB tH2

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1