lanoi: bevoorrading luid-Vietnam brengt kkoord in gevaar KLASSEN KAMPF istgrofier Krampf Cultuur van Amerika door heimwee en hoop geïnspireerd lin: meeste Aziaten p tijd' vertrokken Schiller en Erhard voeren actie tegen nieuwe klassenstrijd M'ARKLIN Nixon is tegen grote projecten in Amerika eri Galanskow (33) werkkamp overleden VREDESTEIN vredestein-matrassen 'het allerbeste voor uw gezondheid Wir erklaren zur Sache (V1 SOZIALER FORTSCHRfT Ludwig Erhard Karl Schille* u Mexicaanse kapers ontsnapten naar Cuba 'Duitse kwestie blijft bestaan' Van Thomas Jefferson tot Frank Lloyd Wright [fiiks VS ontketenen te rel in Japan incAmerika (UW/KWARTET VRIJDAG 10 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 KINGTON, SAIGON (Reuter, UPI, AP) Noord-Vietnam heeft gisteren de Verenigde Sta- jewaarschuwd, dat de grootscheepse wapenzendingen naar Zuid-Vietnam de vredesregeling in ge- kunnen brengen, waarover zij het in oktober eens zijn geworden. De waarschuwing werd geuit b uitzending van radio-Hanoi, waarin ook kritiek werd geoefend op grote razzia's in Zuid-Viet- ADVERTENTIE) j zouden op grote schaal perso orden opgepakt, die van onder- ide activiteit worden verdacht, eschuldigde de Noordvietnamese de Zuidvietnamese politie er van, dat zij bij zuiveringsoperaties 'honderden mensen' neerschiet. Volgens militaire kringen in Saigon krijgt Zuid-Vietnam in totaal onge veer honderdtwintig jachtbommenwer- OU (AP) De Russische ver Joeri Galanskow is afgelo- iterdag op 33-jarige leeftijd in rerkkamp overleden, nadat hij kanker geopereerd was. Ga- vr werd in 1968 tot zeven jaar amp veroordeeld op grond van owjetactiviteiten'. Hij zou in nummer drie van het concentra- jKomplex Potma zijn gestor- 50 km ten zuidoosten van Mos lamp drie is de medische afde- an Potma. waas meer dan 2500 ke gevangenen opgesloten zijn. kow werd in januari 1967 gear* rd wegens het verspreiden van ndergrondse blad Phoenix, dat meer zijn gedichten en korte en bevatte. Bij zijn arrestatie ij al chronische maagklachten. zijn vrienden in Moskou bij in het kamp enige malen •erd zich te laten behandelen, hij de kampartsen niet ver- Ie. Toen zijn gezondheidstoe stand vorige week kritiek werd, heeft men hem echter geopereerd. Tijdens het proces tegen Galanskow, die samen met zijn goede vriend en collega Aleksander Ginzburg berecht werd, toonde de openbare aanklager aan. dat de twee beklaagden contacten hadden gehad met de eerder veroor deelde schrijvers Joeli Daniel en An- drej Sinjawski, die boeken in het westen hadden laten publiceren en op grond daarvan tot langdurige concen- tratiekampstraffen werden veroor deeld. Ginzburg had op zijn beurt een boek geschreven over de geheime be richting van Daniel en Sinjawski. In oktober 1970 kort nadat Alek sander Solzjenitsin de Nobelprijs voor letterkunde was toegekend, waarna een algemene lastercampagne tegen hem losbarstte hebben Galanskow en elf andere politieke gevangenen de Nobelprijswinnaar een gelukwens ge stuurd, die ze uit Potma hadden we ten te smokkelen. PALA (UPI, Reuter, AP) De Oegandese president Idi Amin p gisteren met enige tevredenheid vast, dat het leeuwendeel pe door hem uitgewezen Aziaten binnen de daarvoor gestelde fjn 8 november het land inderdaad hebben verlaten. gduizend Aziaten zijn vertrok- naar elfhonderd statenloze Azia- lie eveneens voor 8 november en verdwijnen, verblijven nog igandees grondgebied in speciale van de Verenigde Naites. is een speciale bijeenkomst met iren en politici zei Amin, dat de ibleven Aziaten goed moeten n behandeld. 'We zijn menselij- szens', aldus Amin, 'en we moe- niet mishandelen'. De Verenig- aties hebben tot op het laatste nt geprobeerd ergens in de we- een plaats te vinden voor de iderd statenloze Aziaten, maar daarin tot op heden niet ge- Amin liet tot slot weten, dat ziaten die in Oeganda mogen n, zich voortaan niet meer moe- soleren in hun eigen gemeen- pen. egandese minister van onderwijs, rd Rugumayo, heeft gisteren be- lemaakt, dat zevenhonderd Azia- leerkrachten Oeganda hebben n. Ook ongeveer 460 Britse raren zullen waarschijnlijk uit Ida vertrekken en zestig lectoren en met vertrek. President Amin het land inmiddels echter de kering gegeven, dat vele landen d zijn Oeganda te helpen. De dent liet ook weten, dat in de tost iedereen in Oeganda een iteitsbewijs met foto bij zich zal en hebben. Tot dusver moesten Aziaten een dergelijk bewijs IA 'and moet meer in Kenia wonen- 'ritse Aziaten opnemen, zo ver- de de Keniaanse vice-president Moi gisteren in een interview de Financial Times. 'De Britse tog moet hiervoor zorgen en de 'dure versnellen', aldus de vice «er. De regering te Nairobi, al- Moi, zal nu nog niet aangeven. ®el Aziaten die geen Keniaans wrt hebben, het land moeten •ten, of hiervoor een tijdlimiet stellen, maar men wil voortgaan met het 'Afrikaniseren' van de Kendase economie en meer handelsvergunnin gen aan Afrikanen gaan geven. pers van het type F-5 en 32 grote transportvliegtuigen van het type C- 130, die voor het merendeel van lan den als Perzië, Zuid-Korea en Taiwan worden 'geleend'. Verder worden per vliegtuig tanks van het type M-48 en pantsertransportvoertuigen aange voerd. Naar in Saigon verluidt, zal deze luchtbrug, die na het bekend worden van het voorlopige vredesak koord tussen Washington en Hanoi werd ingesteld, nog wel een week blijven functioneren. Intussen is de rechterhand van Nixons voornaamste adviseur, gene raal Haig, naar Saigon gereisd, waar hij met de Zuidvietnamese president Thieu van gedachten zal wisselen over diens bezwaren tegen het genoemde akkoord. Haig vertrekt het weekeinde weer naar Washington. Het regeringsgezinde blad Tin Song te Saigon meldde gisteren, dat presi dent Thieu zijn eis voor een algehele terugtrekking van Noordvietnamese troepen uit zijn land heeft gematigd en nu heeft voorgesteld, dat in be paalde gebieden een 'gedeeltelijke te rugtrekking' tot stand moet komen. Het blad Tin Song wordt gefinancierd door de privé-secretaris van Thieu en geeft vaak het officiële standpunt van de regering weer. Henry Kissinger heeft gisteren her haald, dat vrede in Vietnam 'binnen enkele weken of minder" zal worden gerealiseerd. Nixons topadviseur zei dit in een vraaggesprek met het Itali aanse weekblad Europeo. Kissinger: 'De vrede zal er onmiddellijk na de hervatting van het overleg met Noord-Vietnam over het definitieve akkoord, komen.' Hij liet verder we. ten, dat een nieuw gesprek met de Noordvietnamezen 'onmisbaar' is en zei niet te geloven, dat Hanoi zou weigeren te spreken over enige veran dering in het "oorlopige akkoord. Ook bij de Parijse vredesbesprekingen lieten de Amerikanen gisteren hoog gestemde geluiden horen. De invallen de Amerikaanse delegatieleider David Lambertsen verklaarde tegenover journalisten na de klaarblijkelijk weer zinloze 166-ste zitting: 'Ik ben optimistisch gestemd over het door gaan van de geheime besprekingen binnen afzienbare tijd. Daar zullen dan de tot nu toe onopgeloste zaken worden behandeld en zal een overeen komst worden bereikt' Maar de Noordvietnamese afgevaardig de Ngoejen Minh Vy zei gisteren in Parijs na afloop van het overleg: 'De vrede is geen zaak van morgen.De reden is simpel de VS weigeren een vredesakkoord te tekenen, waar toe ze zich eerder bereid hadden ver klaard.' Sinds het Amerikaanse luchtwapen niet langer boven de twintigste breed tegraad in Noord-Vietnam bombar deert, worden andere delen van Indo- China krachtiger aangepakt. Zo is het aantal aanvalsvluchten naar Noord-La- os verdubbeld om regeringstroepen te steunen. Inmiddels hebben Ameri kaanse B-52 bommenwerpers gisteren voor de zevende achtereenvolgende dag zware aanvallen uitgevoerd aan beide zijden van de gedemilitariseerde zone in een poging een Noordvietna mese voorraadvorming voor de afkon diging van een bestand te beletten. 'rtèVw.-: Karl Schiller, die onlangs is afge treden als minister van economi sche zaken en financiën en de Westduitse sociaal-democratische partij (SPD) heeft verlaten, voert nu samen met oud-bondskanselier Ludwig Erhard (CDU) een cam pagne tegen de, volgens hen, ople ving van de klassenstrijd in de Bondsrepubliek. In grote advertenties stellen de twee hoogleraren in de economie de klassenstrijd als krampachtig aan de kaak. 'Sinds 27 jaar leven we zonder klassenstrijd. Dat is ons erg goed bekomen. Onze economie, en allen die aan de wederopbouw ervan deel hadden. Maar nu wil men ons wijs maken, dat een nieu we klassenstrijd noodzakelijk is. Onafhankelijk en los van alle par tijen verklaren wij: Een nieuwe klassenstrijd zou waanzin zijn. Dat hebben andere landen genoegzaam bewezen. Landen, die iedere dag door sociale onrust heen en weer geschud worden. De schoorstenen roken daar niet. Arbeidsplaatsen ontbreken. Stabiliteit blijft een on vervuld verlangen. Zulke toestan den willen wij bij ons niet licht vaardig oproepen. Arbeiders, be ambten en ambtenaren, mensen in de vrije beroepen, zelfstandigen en ondernemers, zij allen zullen en moeten samenwerken. 'Natuurlijk' zo gaat de advertentie verder, 'zijn er belangentegenstel lingen. Zulke problemen kunnen en moeten echter in een vreedzame strijd van de meningen opgelost worden. Met democratische midde len, maar niet in de klassenstrijd. Klassenstrijd zet alles, wat wij door gezamenlijke arbeid bereikt hebben, op het spel'. Boven de handtekeningen van Er hard en Schiller staat de slagzin: Voor vrijheid en stabiliteit. De twee hoogleraren delen verder mee, dat zij alle mensen die al gereageerd hebben, antwoord zul len sturen en vragen de Westduit- sers, die nog niet gereageerd heb ben, adhesiebetuigingen te sturen. het oudste en meest verkochte merk voor electrische treinen. Reeds een complete trein met transformator vanaf 49,50. 'Problemen niet met dollurs bekogelen' WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) President Nixon is van plan om tijdens zijn tweede ambtstermijn de federale bureaucratie te stroomlijnen, maar zal geen nieuwe grootscheepse projecten op binnenlands terrein entameren. Zo meldde gisteren Garnett Horner, die als correspondent van het dagblad Star-News aan exclusief interview met de herkozen president had. Nixon liet weten, dat hij de tendens naar voort durende uitbreiding van de overheids activiteiten, zoals die in 1932 onder president Roosevelt begon, wil ombui gen. 'Dit land heeft genoeg van nieuwe dure programma's, sociale program ma's, van het gooien met dollars naar problemen', aldus Nixon. 'Wat nodig is, is een wezenlijke hervorming van de bestaande instellingen en niet de vernietigiging van de oude beproefde waarden in ddt land.Daarom zal de volgende regering er één van hervor ming zijn, dus niet een die zomaar meer dollars spendeert, maar één van hervorming op het gebied van het onderwijs, van de gezondheidszorg, de relaties tussen de centrale overheid en de staten, kortom van hervorming op alle gebieden'. Wat het buitenlandse beleid betreft, liet Nixon weten: 'Ik ben er zeker van, dat we een regeling voor de kwestie-Vietnam vinden'. De president zei, dat de VS Zuid-Vietnam na de oorlog, zowel militaire als economi sche hulp zullen geven, alsmede 'eni ge bijstand aan Noord-Vietnam op een economische basis'. Nixon verklaarde ook, dat het eerste jaar van zijn nieuwe ambtsperiode druk gaat worden. Zo gaat een tweede serie beginnen van het SALT-overleg met de Sowjel-Unie. Verder komt er de Europese veiligheidsconferentie, waaraan de VS ook zullen deelnemen en voorts gaat men door met het onderhandelen over een gemeenschap pelijke troepenvermindering in Euro pa. 'Wij zuilen ook voortgaan met het overleg met de Volksrepubliek China, maar dat is iets wat tijd gaat vergen. Er aal niets onverwachts gebeuren in deze kwestie', aldus Nixon. Het beleid ten aanzien van Cuba zal niet veran deren, tenzij, 'en ik voorzie dit niet', Castro zijn houding jegens Noord- en Zuid-Amerika gaat wijzigen. Het Mid den-Oosten zal, volgens de president, een hoge prioriteit houden, omdat MEXICO-STAD (AP) Een Mexi caans verkeersvliegtuig is naar Cuba gegaan om daar de 82 passagiers en de zeven bemanningsleden op te halen van de Mexicaanse machine, die woensdag was gekaapt. Het gekaapte toestel staat nog in Ha vana. Door een lek in de olieleiding kon het niet vertrekken. De Cubaanse regering heeft nog niet bekendgemaakt wat zij gaat doen met de vijf kapers, de 320.000 dollar die deze hadden ontvangen als losgeld en de zes politieke gevangenen die de Mexicaanse regering moest vrijlaten. daar al jaren een soort van onzekere wapenstilstand bestaat, die elk ogen blik ruw kan worden verstoord. 'In mijn tweede ambtstermijn zullen niet zulke spectaculaire dingen onderno men worden, als tijdens mijn eerste, zoals de bezoeken aan Peking en Mos kou,' zei Nixon, 'maar in de tweede zal in feite meer kunnen worden bereikt, omdat wij gaan bouwen op de fundamenten, die de afgelopen vier jaar zijn gelegd'. BONN, LONDEN (Reuter. UPI, AP) De Grote Vier de VS, de Sowjet-Unie. Engeland en Frankrijk hebben gisteren een verklaring uitgegeven, waarin zij nogmaals hun rechten in en hun verantwoordelijk heden voor geheel Duitsland bevesti gen, en herhalen dat deze rechten en verantwoordelijkheden niet aangetast worden door een later lidmaatschap van de VN van de Bondsrepubliek en de DDR. De verklaring volgt op de parafering an het basisverdrag tussen de DDR en de Bondsrepubliek, dat de betrek kingen tussen de twee Duitse staten normaliseert en de weg vrijmaakt voor hun lidmaatschap van de VN. De verklaring van de Grote Vier is gebaseerd op het feit. dat zij de overwinnaars zijn uit de tweede we reldoorlog en moet gezien worden als een beveiliging van de rechten van de Vier tegen elke toekomstige aan spraak in de VN van één der twee Duitslanden. dat het een geheel sou- vereine staat is. Daarmee wordt feite lijk de opvatting van West-Duitsland onderschreven, dat de zogenaamde 'Duitse kwestie' zal blijven bestaan, totdat de vroegere geallieerden een uiteindelijk vredesverdrag hebben ge sloten met het hernigde Duitsland. Bovendien wordt door de verklaring van de Grote Vier de ongehinderde toegang naar West-Berlijn verzekerd, ook in het geval dat de DDR dit recht betwist als een souvereine lidstaat van de VN. Bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren op een persconferentie ge zegd. dat het basisverdrag begin 1973 in kracht zal treden. Hij ontkende dat de preferentiële handelsakkoorden, die met de DDR zijn gesloten, in breuk zal maken op de Westduitse positie binnen de EEG. Politieke waarnemers in Bonn hebben het ver moeden geuit, dat de inter-Duitse handelsakkoorden uiteindelijk tot moeilijkheden zouden kunnen leiden tussen de Bondsrepubliek en de overi ge EEG-lidstaten. aangezien de DDR naar de Bondsrepubliek kan exporte ren. zonder de vereiste EEG-tarieven te betalen. Wat ziet een Europeaan die door het grote Amerikaanse continent reist? Die gewend is te kijken, te denken op Europese schaal? Die er van houdt, zoals ik, om cultuur en natuur te beleven in hun rijke, eindeloos gevarieerde symbiose, een Hollandse stad, b.v. Kampen, langs een rivier, de kathedraal Chartres boven de korenvelden uit, de kerk van Todi in volmaakte harmonie met de heuvels van Urn- brië? Wat doet hij in dit eindeloze barre continent, waar volgens een hardnekkig bijgeloof geen cultuur te vinden is? hoop. De geestelijke vader des vader lands, Thomas Jefferson, geloofde de vorm gevonden te hebben, waarin de identiteit van zijn volk zich zou kun nen bewijzen. Terwijl hij heel bewust het oude Europa de rug toekeerde» en de zijnen waarschuwde zich verre te houden van de corruptie der oude wereld, ging hij tegelijk, kind van prof. j. w. schulte nordholt W (Reuter) Duizenden linkse Ips zijn woensdagavond slaags W bij een Amerikaanse bevoor- ifisbasis in de buurt van Tokio. Ijl een kolonne tanks uitreed. ®sentwintig tanks waren gerepa- a. nadat zij in Vietnam beschadi- *n hadden opgelopen. Zij waren »e8 naar de haven van Yokohama. Waren de eerste tanks die het de- verlieten. De Amerikanen zelf, kinderen van de Europese beschaving, hebben in hun nieuwe wereld geworsteld met hun maagdelijkheid, de godverlatenheid van een landschap dat altijd groots was maar nooit vertrouwd. Zij hebben zelf, tenminste de besten onder hen, gezocht naar een vorm, een matrijs, waarin zij hun emoties konden gieten, zodat zij hun vertwijfeling konden overwinnen en wortel konden schie ten. Die worsteling kan men waarne men in dit land, en van dit gezichts punt uitgaande, is er veel te zien, veel te beleven in dit zogenaamde cultuurloze continent. De roep om een eigen cultuur, om een nationale vormgeving, is zo oud als de natie zlf, is letterlijk het verhaal van een roepen in de woes tijn, in het hartstochtelijke geloof dat de wildernis zou kunnen bloeien als een roos. Langzaam en in een niet aflatende hunkering naar eigenheid zijn de Europese kolonisten er in geslaagd Amerikanen te worden, om ziende en vooruitziende, levende in de gespletenheid van de spanning tussen oude waarden en nieuwe mogelijkhe den, geladen met een energie, die in geen vormen van vroeger ingebannen kon worden, hoezeer men zich ook tegelijk aan dat vertrouwde houvast vastklemde. De nieuwe wijn gistte in de oude zakken. De geschiedenis van de Amerikaanse cultuur is er één van heimwee en zijn klassicistische tijd, terijg naar de Oudheid om daar de geestelijke waar heden aan te ontlenen, die, zo geloof de hij, de ware expressie zouden kun nen zijn van een eigen Amerikaans nationaal bewustzijn. Als architect niet mider groot dan als staatsman en wijsgeer, importeerde hij als eerste de Romeinse bouwkunst in Amerika, bouwde het kapitool van de staat Virginia naar voorbeeld van de Ro meinse tempel in Nimes en imiteerde het Pantheon in zijn ontwerp voor de universiteit van Virginia in Charlot tesville. Daarmee drukte hij een on uitwisbaar stempel op het aanzien der natie. Sindsdien bepalen de zuilen het Amerikaanse stadsbeeld, regeringsge bouwen, banken en kerken pronken met klassieke gevels. In een land waar de bomen met niets ontziende meedogenloosheid gerooid werden, na men de zuilen hun plaats in, stralen de maar lege symbolen van de beheer sing van de natuur door de mens. Democratie De onzekerheid van de Amerikanen in hun eigen land kon zo wel geca moufleerd worden maar niet blijvend. Noch de harmonie van de Grieken en Romeinen noch de daaropvolgende schilderachtige vormkracht van de Go- thiek, eveneens, zo omstreeks 1840, met veel élan geïmporteerd in Ameri ka, kon op den duur bevrediging schenken aan een mensenslag dat in het praktische leven leerde op eigen inzicht te vertrouwen. In ht land dat de democratie beleed en er in de Burgeroorlog zijn bloed voor gaf, moest er een moment komen dat ook de crativiteit van eigen karakter ont wikkelde en zich losmaakte van de verlammende verslaafdheid aan de Europese aristocratische tradities. Hier en daar in Amerika kan men nog thans de eerste aanzetten van die geestelijke en visuele onafhankelijk heidsstrijd zien, een strijd waarin ein delijk de vormen werden gevonden, die uitdrukking geven aan een eigen bewustzijn, en dat wel in een eigen verbondenheid met de natuur. Ik was de afgelopen week in Chicago, een stad waarvan wij veel horen in het nieuws, wegens haar politieke ei genaardigheden burgemeester Da ley regeert er met man en macht en haar sociale problematiek-armoede, misdaad, rassenconflicten. Maar Chica go is ook de stad waar aan het einde van de vorige eeuw de eerste tekenen werden opgericht van een nieuw Amerika, en waar nog altijd de boei endste experimenten in moderne archi tectuur ondernomen worden. Chicago is de stad van de eerste grote Ameri kaanse architecten, Louis Sullivan en Frank Lloyd Wright, mannen die niet meer Europese voorbeelden imiteer den, maar intengedeel Europa ten voorbeeld werden. Aan de begrippen heimwee en hoop geven zij een nieuwe inhoud. Want met heimwee bedoelden zij niet lan ger een hunkering naar een onwezen lijk verleden in het moederland, maar een diepe verbondenheid met hun eigen moeder aarde, Amerika zelf. En onder hoop verstonden zij het verlan gen naar een samenleving, die niet in chaotisch materialisme zou verzanden, maar die een ruimtelijke ordening zou kennen. Heimwee en hoop zou men kunnen vertalen als aarde en ruimte, als gebondenheid en bewege lijkheid. Met de zuilen moest het gedaan zijn, het Griekse verguldsel moest plaats maken voor Amerikaanse waarheid. Frank Lloyd Wright Het zou niet aangaan alles op te noemen wat er in Chicago aan oor spronkelijks en groots en schoons te zien is. Ik beperk mij tot die ene architect wiens sporen ik in het bij zonder ben nagegaan, uit pure bewon dering, Frank Lloyd Wright. Het is waar, juist zijn grootste werken zijn niet in Chicago te vinden, maar in andere delen van het land. Maar hier kan men zien hoe hij begonnen is, hoe hij zijn eigen weg heeft gezocht. In de voorstad Oak Park staan wel twintig huizen die hij in de jaren 1890 gebouwd heeft, daar kan men zien hoe hij geworsteld heeft met de tradi tie, hoe hij er langzamerhand uit los kwam en de stijl ontwikkelde die zo beroemd is geworden. Resten van go- Een magnifiek voorbeeld van Frank Lloyd Wrights kunnen: het Robie-huis in Chicago (foto J. W. Schulte Nordholt). thische en renaissancistische stijlele menten ziet men gestadig aan minder worden en verdwijnen, de eigen op bouw in lange horizontalen, bewege lijke vlakken die toch zo hecht in de aarde geworteld zijn, wordt zichtbaar. Een magnifiek voorbeeld van zijn kunnen is het Robie-huis dat dateert van 1909. en dat in Chicago zelf, vlakbij de universiteit van Chicago (waaraan het nu behoort) te vinden is. Wat hij bedoelde, een bouwkunst waarin niets gefixeerd was, maar waar in alle onderdelen als in een cubis- tisch schilderij, eikaars componenten zouden zijn, in elkaar over zouden vloeien, dat ziet men daar geraliseerd. De symbiose van natuur en geest is er volledig bereikt Het huis strekt zijn lange armen uit naar de einders, het is een expressie van het verlangen naar de horizon, zoals dat de geschie denis van Amerika beheerst heeft. Het rekent af met alle transcendenta lisme, of dat nu statig en Grieks of grillig en Gotisch was. Maar het is tegelijk zo in zichzelf besloten, zo volmaakt van innerlijke harmonie, dat het een nieuwe idee behelst, een eigen idealisme tot uitdrukking brengt, immanent, ingebed in de orde van de natuur, doch tegelijk vol van een simpele waardigheid, streng en helder. (Dit is het eerste van een serie van drie artikelen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9