ie is er ichuldig lan moderne lavernij? dichtbij Steeds meer grote scholen Kuyper en de oude koningin op de plaat'pop op de plaat'pop op dep De Aktie Popfall 72 jouw /KWARTET VRIJDAG 10 NOVEMBER 1972 BINNENLAND TS/K7 /erwarring en 'vuurwerk' op drie jespreksavonden over gastarbeiders fcn een onzer verslaggevers TRECHT Een soms onthutsende begripsverwarring, machteloos- ;id, een kloof tussen schone theorie en werkelijkheid en mistflar- en ideologie kenmerkten de maandag-, dinsdag- en woensdagavond houden gespreksbijeenkomsten over de problematiek van de bui- nlandse werknemers. Onder het motto 'vervreemding in Neder- nd' had het studium generale van de Utrechtse rijksuniversiteit rtegenwoordigers van overheid, bedrijfsleven, vakbond en actie- oepen laten opdraven. Alle goede bedoelingen ten spijt ontkwamen inleiders er echter niet aan onopzettelijk hun machteloos- Aan de tafel van links naar rechts de heer Witteveen van het NVV, de heer Pouw van het VNO, de id te camoufleren door het op elkaar afschuiven van de verant- voorzitter en Nel Soetens. (ordelijkheden. aren de eerste twee avonden nog mat geweest (nauwelijks twintig [hoorders, hoofdzakelijk studenten) de derde avond veroorzaakten Nel etens van het Rotterdamse actieco- té Pro Gastarbeiders en de Span- ard L. Calle, bekend koploper voor belangen van de buitenlandse rknemers, de heer Pouw, als ordvoerder van de werkgevers NO) en de heer Witteveen namens NVV het nodige vuurwerk. trantwoordelijkheid flat de heer Pouw heeft bétoogd hhet bedrijfsleven niet alleen ver ordelijk is voor de opvang van gastarbeiders, maar dat er ook een fctieve verantwoordelijkheid is 1 de hele Nederlandse samenleving |l Nel Soetens geagiteerd; 'Ik maak toch echt wel een beetje kwaad er die collectieve verantwoordelijk- id. Financiering van de opvang van buitenlandse werknemers door de erheid betekent immers financie- ïg door de belastingbetaler. De gast- - eiders zijn hier in het belang van 1 bedrijfsleven en dat haalt ze niet irheen uit liefdadigheid, maar om nst te maken, gevolgen zijn voor de gastarbei- s: vervreemding van hun gezin en n gemeenschap, leeglopende dorpen Spanje, Marokko en Turkije en "er andere' psychosomatische effec- omdat ze hier in een voor hen !aal vreemde samenleving komen, de negatieve effecten in .Neder- ghetto's in de saneringswijken, tfch al overvolle klassen met nog ntenlandse kinderen erbij iq diezelf- I wijken (maar niet in Wassenaar) vakbonden hadden de komst van nieuwe achterhoede, die loon- ikkend werkt (het loon van de jssificeerder is al gezakt) en als een t( eekijzer optreedt in de Nederlandse moeten verhinderen.' 'V-spreker Witteveen: 'Nellie, je w iet eens goed naar me luisteren. Je nt zelf met eens lid van de vak- nd.' Nel Soetens: 'Ik kan Het niet lpen, dat er geen bond van leraren Witteveen: 'Nellie, je kunt lid van de algemene bond van derwijzend personeel, maar dat wil- jullie leraren niet omdat jullie je et willen encanailleren met de on- nvijzers.De voorzitter: 'Zou u discussie na de pauze willen re|eren?' Iele economie' t heer Pouw van de werkgevers pnieuw aan het woord betoogt it het Centraal Planbureau een kos- 1 n- en batenanalyse heeft gemaakt, blijkt dat de hele Nederland economie profiteert van de- gastar- liders. ïl Soetens: 'Wat bedoelt u met de 'le Nederlandse economie. Uw eco- imie is niet de mijne.' Pouw gaat ®t in het minst uit het veld gesla- sn voort op een docerende toon: 'De hoeft de gastarbeiders moe aantrekken wegens h-«t structurele kort op de Nederlandse arbeids- arkt' e Spaanse journalist Calle reageert: vindt buitenlandse arbeiders goed- iper dan investeringen en moderni sing van het machinepark.' 'Als we op brede schaal auto- irfatiseren gaat op dat moment ook ;n stuk werkgelegenheid voor de Nederlanders verloren, waarbij een A root aantal bedrijven ten gronde zal us aan. Trouwens, waarom zeggen de lnden. van oorsprong zelf dan niet at wij hun mensen niet meer krijgen »n«n waarom zeggen ze zelf niet: we fcniderboeken halen ,de. industrieën naar ons eigen land?' demagoog hoor. U weet toch welke demagoog hoor. 'U weet toch welke regiems er in die landen zijn?' Nel Soetens: 'De industriëlen willen hun bedrijven niet naar de landen van herkomst verplaatsen.' Iemand uit de zaal: 'Waarom haalt het bedrijfsle ven arbeiders weg uit Andalusië. die zeer primitief zijn en onkundig van wat vakbonden zijn, maar niet uit Cataionië, die zeer strijdbaar zijn?' Huisvesting Pouw, overgaand op het eerder be sproken punt van de huisvesting: 'Als de huisvesting zo slecht is vraag ik me af waarom de controledienst van het ministerie van Sociale Zaken dat dan toelaat. Bovendien is de industrie verplicht voor de huisvesting te zor gen, en die doet dat ook in het eerste jaar Nel Soetens: 'Sociale Zaken contro leert nauwelijks. Ik wens absoluut te ontkennen, dat de controledienst op treedt.' De Joegoslavische arbeider A. Ignjato- vic, kaderlid van het NVV, vertelt i'ets over de "werving van de gastarbei ders (volgens mr. J. W. S. Pabon van sociale zaken, dinsdagavond aan het woord geweest, geschiedt dit bewust door de overheid ten einde dit het bedrijfsleven Uit handen te nemen). De Joegoslaaf: Bij. de werving worden gouden bergen beloofd. Zo wordt bij voorbeeld het in Nederland te verdie nen loon omgerekend in het geld van het land va.i herkomst. Natuurlijk raakt de gastarbeider, eenmaal in Ne derland, zeer gefrustreerd over de hogere prijzen enz. En de contrac ten.die worden soms onderweg naar Nederland pas getekend, of hele maal niet getekend. Ik pleit voor goede voorlichting, in plaats van op lichting.' Pouw: 'We zijn verplicht goede voor lichting te geven -en als dat niet gebeurt, is dat de schuld van Sociale Zaken.' Als een staffunctionaris van de stich ting buitenlandse werknemers, vanuit de zaal uiteenzet dat nog geen goed model van voorlichting is gevonden zegt Nel Soetens: 'U wilt toch niet zeggen dat in de twaalf achter ons liggende jaren van werving geen goed voorlichtings- en huisvestingssysteem kon worden opgebouwd?' Verwijten over en weer. Het bedrijfsleven be schuldigt de overheid, het act:icomité buitenlandse gastarbeiders, bij monde van Nel, beschuldigt het bedrijfsleven van uitbuiting van de gastarbeiders en de hele Nederlandse samenleving van 'indoctrinatie van jongsafaan' van de Nederlandse arbeider, zodat deze de uitbuiting van zijn buitenlandse kameraden niet doorziet. Waarop ie mand uitroept: 'Maar de Nederlandse arbeider is niet vrij te pleiten. We hebben allen schuld, het is onzin alleen de industrie de schuld të ge ven.' se maatschappij rusten eenter op de schouders van de buitenlandse werk nemers. Deze effecten kunnen wij eco nomen echter niet becijferen.' Belasting Wat drs. Kooyman wèl heeft kunnen berekenen is de stijging van de belas tingopbrengsten, dankzij de hogere lo nen van de Nederlandse werknemers, die betere banen hebben gekregen door de komst van de buitenlanders. 'Die belastingopbrengst stijgt sneller dan wat de buitenlandse werknemers nodig heöben voor ten gelijkwaardig verzorgingspakket (aan sociale en cul turele voorzieningen en huisvesting) als de Nederlander.' Met als uitgangspunt het jaar 1970 heeft drs. Kooyman becijferd dat in 1970 uit die vergrote belastingop brengst tweehonderd miljoen gulden had kunnen worden besteed aan de veertigduizend buitenlandse werkne mers. Drs. Kooyman besluit: 'Het is economisch gezien altijd voordeliger arbeid uit het buitenland aan te trek ken, ondanks de kosten, maar nog maals de psychische factoren ko men in onze berekeningen niet voor.' 1.1 het waar dat koningin Wilhelminc een hekel aan gereformeerden had? Op deze misschien niet zo brandende, maar toch wel interessante vraag geeft Thijs Booy (zelf gereformeerd en de laatste particulier secretaris van koningin Wilhelmina) een ont kennend antwoord in een verhaal dat hij schrijft in het november-nummer van het VU-magazine (maandblad van de vereniging, waarvan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam uitgaat). Thijs Booy vertelt eerst dot koningin Wilhelmina Abraham Kuyper niet mocht (wat algemeen bekend is). Thijs Booy: Daarbij stuitte haar ook zijn Napoleonachtige optre den tegen de borst en de pathetische barokke wijze waarop hij over de Heiland en de christelijke roeping sprak. Het was haar, twintiger, te dik, te vet, te fraai. Zijn gestes vond zij ook weinig fijnzinnig. Men stelle zich haar reactie voor, toen Kuyper haar later eens een grote olijftak stuurde die hij met zijn mes uit de Hof van Gethsemane had gehaald. Zij had deze Hof der Hoven nooit geplun derd. Als een trap op haar hart voelde zij het, toen Kuyper haar de eerste troonrede voorlegde, die zij uit moest spreken na haar ziekte in 1902, die haar op de rand van de dood had gebracht en aan haar droom van moederschap een einde had gemaakt. Zij weigerde in de Statcn-Generaal over deze dingen te spreken. 'Dit ts mijn persoonlijk leven'. Kuyper had toen gelijk: de natie die geconfron teerd was geweest met een mogelijk heid van het uitsterven van het Huis van Oranje tvilde een woord aan deze crisis gewijd, horen. Maar hoe mense lijk teas de verontwaardiging van de twee en tiointigjarige vorstin'. Psychisch De schuldvraag. zullen bedrijfsle ven. overheid en Nederlandse bevol king zich kunnen beroepen op een 'We hebben liet niet geweten?' Maan dagavond, op de eerste bijeenkomst heeft drs. J. Kooyman van het Cen traal Planbureau het koel maar duide lijk gezegd: 'Dat we veel onaangenaam werk door buitenlanders lalen doen is een moderne vorm van slavernij de kolonist in de achttiende eeuw trok ook een groep mensen aan om het smerige werk te laten doen. De Nederlander verwerft hierdoor een stuk 'psychisch inkomen', want luj komt vrij om prettiger en beter be taald werk te doen. De negatieve psychische effecten als scheiding van zijn gezin en zijn samenleving, en de moeizame integratie in ue Nederland- Hoewel velen de nadelige kant zien: Van onze onderwijsredaetie AMSTERDAM Sinds 1968 is het aantal grote scholen snel ge groeid. Het merendeel van de scholengemeenschappen voor mavo-havo-v.w.o. telt al meer dan 1200 leerlingen. Er zijn zelfs vijf scholen met tweeduizend of meer teerlingen. Daarmee lijkt de strijd over de wense lijkheid van grote scholen beslecht. e eindert de Jong. van oorsprong Ne- erlander, maar geëmigreerd naar de i publiceert kinderboeken in het lerikaans, die door Hennie van Till het Nederlands worden vertaald, eir 'c htels luiden resp. 'De geur van •rfjnnekoeken' (prijs 5,90) en ^ndy, kom terug' (prijs 6,90). In e'dc boekjes speelt de verhouding ussen mens en dier een hoofdrol. De "leur bcshrijft de afhankelijkheid an het dier van de mens, en het i'sbruik dat dikwijls van dieren 'ordt gemaakt. Beide boeken zijn °°r kinderen van plm 9 -11 jaar. Do 'tstekende illustraties zijn van Gi- ®rd Goodenow ('De geur van panne- r. oeken') en van Maurice Séndak >e»Candy, kom terug'). Goed verzorgde 'gave voor betrekkelijk weinig geld. hg. Westfriesland, Hoorn. door willem-jan martin Een speciaal, maar vooral zeer jui chend krantje (Ons Poporgaan, dat gemaakt werd in samenwerking met het muziekperiodiek OOR), een niet minder exclusieve single en een foei lelijke kunststoffen verpakking van de recensie-exemplaren (een soort har- monika-boekwerk, dat me voorname lijk aan postzegelalbums doet denken) begeleiden de firma Bovema bij haar jongste offensief aan het platenfront: de aktie Popfall 72, die dertien nieu we en zes 'ouwe' elpees (kompilaties in de serie History Of Britisch Pop) vooraan in de aandacht van koper en kritikus moet brengen. In" dezë rubriek wordt u uit dat gigantische aantal elpees een selektie aangeboden. Enerzijds omdat het af zonderlijk bespreken van al die platen teveel weken zou vergen, waardoor ander materiaal in de knel zou ko men, anderzijds en meer nog omdat datgene wat die Popfall-aktie te bieden heeft echt niet allemaal voor een meer of minder uitgebreide bespreking in aanmerking komt: u hebt het al begrepen, het is ook bij de firma Bovema niet alles goud wat er blinkt. Waarmee ook weer niet gezegd wil zijn, dat vermelden hier ter plaatse meteen maar een garantie is voor kwaliteit. DOUG CLIFFORD (Fantasy F 9411) komt bijvoorbeeld uitsluitend in aan merking door zijn verbintenis met het nu echt opgeheven gezelschap Creed- ence Clearwater Revival. Niet door de verwachte magere kwaliteit van zijn eerste soloplaat. Het is zo langza merhand een afgezaagle bewering te zeggen dat CCR uitsluitend op de formidabele gaven van John Fogerty dreef, maar na Tom Fogerty zijn solo- avonturen maakt Clifford hier zo mo gelijk nog triester luidelijk dat het gewoon niet anders is. Drummen gaat nog net bij deze met de bijnaam 'Cosmo' getooide baardmans, maar wat komponeren en zingen betreft zijn we op zijn minst aan het verkeerde adres. Wat een leeghoofdige zeurkou- serij. Stukken aardiger is het debuut als uitvoerend artiest van de songschrij ver ALEX HARVEY met zijn elpee TO MAKE MY LIFE BEAUTIFIL (Capitol 5C062-81 299)' Harvey doet nogal denken aan mensen als Kris Jan Akkerman (Focus) Kristofferson en Tonv Joe White, maakt muziek in een zuidelijke folk- traditie, die gebruik maakt van country en :en wat broeierig soort rythm-and-blues. Op zijn tijd is er ook ruimte voor gedragen melancholiek, zoals in het titelnummer bijvoorbeeld. De begeleiding komt. voornamelijk van allerhande Nashville-kampioenen als Wayne Miss. Kenny Buttrev, Mac Gayden en Weldon Myrick. Het betere B-werk al met al. Ook de elpee BARNSTORM (ABC/- Dunhill DSX-50130) door de vroegere James Gang-gitarist Joe Walsh heeft meer kleur dan de meeste muziek in de Popfall-stortvloed. Met de hulp van twee kennissen, die luisteren naar zulke vrolijke namen als Joe Vitale en Kenny Passarelli, en de zuiver registrerende producer Bill Szymczyk iok niet mis trouwens, deze achter naam) werd een bondiger en daardoor wat acceptabeler soort Pink Floyd-pop op de plaal gezet. Orgels, gierende gitaren, ijle zang, elektronika voor gevorderden: Joe weet de trommel met effekten en grapjes best te vin den, maar hij leunt er toch minder zwaar en ook minder gemakzuchtig op dan zijn PF-kollega's. Klingman MARK Moogy' KLINGMAN (Capitol ST-11072) werkte vroeger same.i met James Taylor in de groep T!: Flying Machine, en hij zegt ook door deze beïnvloed te zijn. Dat is zeker aan de wat minder stevige songs op deze door Todd Rundgren geproducee-de elpee goed te horen. Een nummer als Liz. When You Waltz heeft eenzelfde opbouw als die welke, door Taylor nogal eens wordt gehanteerd. Verder komt ook de klankkleur van Kling- aians stem regelmatig in de buurt van het wat neuzelende Taylor-timbre. Maar hiermee houdt de overeenkomst wel zo ongeveer op, en blijft verder een hoeveelheid muziek staan die meer gemeen heeft met swingende R B van het type Motown en aanver wanten. Een aardige plaat wel, al lijkt het mij hier toch niet te gaan om Een Gloednieuwe Genie, zoals door sommigen wel wordt beweerd. Verder met FOCUS, ditmaal van de partij met een dubbel-elpee (Imperial 5C188-24 753/54). die in Engeland werd opgenomen onder supervisie van Mike Vernon. De hele zaak werd meestal 'in enen' op de band gezet zodat het veelvormige Focus-materiaal vrij direkt overkomt. En dat levert naar mijn gevoel dan het meeste plezier op in de kortere nummers (Sylvia. Love Remembered, Carnival Fugue om er enkele te noemen). Marathons als Answers?Questi- ons!/Qucstions? Answers! en Anony mus II zijn ondanks alle vakman schap wat te stereotiep opgebouwd (het laatste stuk vooral) om meer dan een aanmoedigingsprijs in de wacht te slepen. Overigens heeft Focus al zo'n prijs binnen. Lezers van de belangrij ke Britse muziekkrant Melody Maker zagen in de groep zoiets als 'the brightest hope for the future'. Alsje blieft. Tot besluit dan een blik in het Britse popverleden, de serie History Of Bri tisch Pop, waarin ditmaal flink werd uitgehaald. Ik noem u: het duo Peter Gordon, hartverscheurende zang van twee net niet meer puisterLge knaapjes; twaalf stukken messcherpe, maar vooral ook zeer opgewekte close- harraony door The Hollies: het meer gemoedelijke, maar bij tijd en wijle ook zeer krachtige werk van The Small Faces; een tweetal samplers, waarvan vooral die rond het destijds opgang makende Immediatelabel zeer veel fraais te bieden heeft (Chris Farlowe, Rod Stewart, Twice As Much), en als laatste Herman's Her mits, een groepje dat aan de overzijde van de Atlantic een forse populariteit •pbouwde, maar hier door (vermoede lijk) zijn lievige image niet veel klaarstoomde. Zo. Rondom de invoering van de mam moetwet in 1968 is er heftig gediscus sieerd over de vraag of dergelijke massale scholen niet tot 'leerfabrie ken' zouden ontaarden. Niettemin is toen op onderwijskundige gronden het principe van de scholengemeen schap aanvaard. Met als logisch gevolg dat de scholen groter werden. Toch is nog niet iedereen even over tuigd van de voordelen van een grote school. Nog altijd heeft de 'mammoet school' het image van een onpersoon lijk werkende leerfabriek. Zo komt bij voorbeeld op de strijd voor het be houd van zelfstandige gymnasia steeds weer het argument terug dat een kleine school voordelen heeft boven een grote school. Op een kleine school ken je elkaar tenminste nog. In het maandblad van schoolleiders 'Director' heeft de rector van het Peelland-College in Deurne, de heer Th. Hoogbergen de stelling verdedigd dat het probleem van de massaliteit voor de leerlingen en hun ouders eigenlijk veel minder zwaar weegt dan voor de leraren en de schoollei ding. 'Ik heb de indruk', schrijft hij, 'dat leerlingen nooit verder tellen dan 70. Ze leven in de wereld van hun klas of groep en bewegen zich bovendien heel perifeer in een wereldje van ten hoogste 50 andere leerlingen. Leraren tellen in de eerste plaats het aantal leerlingen in hun klas of groep, dan pas het aantal colleges en tenslotte het totale leerlingen-bestand. Directie leden meten de hele schoolbevolking aan het aantal docenten'. De heer Hoogbergen doet een paar suggesties om de nadelen van een grote school te ondervangen. Hij pleit voor een collegiaal geleide school (waar de rector zelf ook les geeft) en voor een duidelijke taakverdeling bin nen de directie Zo ontstaat er een verticale indeling die correspondeert met de diverse portefeuilles binnen de directie: examens, schoolonderzoek, financiën, rooster, buitenschoolwerk enz. Daarnaast wil Hoogbergen een horizontale indeling die gebaseerd is op jaarklassen. Het begin van een horizontale organi satie is er al door bij de brugklas sa tie is er al door de brugklas onder een eigen leiding. Dat systeem zou uit te breiden zijn tot alle leerja ren. Elke jaarlichting wordt dan min of meer autonoom binnen het grote geheel. Op die manier krijgt het insti tuut van klasseleraar ook meer in houd. Ook de school democratie zou meer kunnen voorstellen. In dit verband is het interessant ook de Engelse oplossing van het grote- school-probleem tc vermelden. Daar zijn grote scholen vaak onderverdeeld in 'houses' en in ieder huls zijn dan alle leeftijden vertegenwoordigd. Deze huizen functioneren vooral als sociale organisatie. Sport en recreatie bij voorbeeld worden per huis georgani seerd. Voor het overige vormen de huizen samen één school, in één ge bouw. De instelling van 'houses' sluit aan bij de traditie van 'prefect', dat zijn oudere leerlingen die toezicht houden op de lagere klassen. Zonder die niet altijd even sympathieke pre fects nu ten voorbeeld te stellen, zou men toch kunnen overwegen of het idee van 'houses' waarin jongere en oudere leerlingen samen een gemeen schap vormen niet aantrekkelijker is dan de opdeling in jaarklassen die Hoogbergen voorstelt. Goed, koningin Wilhelmina mocht Abraham Kuyper niet, maar haar mis noegen jegens hem strekte zich niet uit over 'de gereformeerden'. Zij kerk- te de laatste tijd van haar leven ook nogal eens in de gereformeerde kerk. Thijs Booy: 'Zij luisterde erg graag naar de pre ken van de gereformeerde ds. P. C. de Bruyn ran Apeldoorn. Toen zijn kis! het graf mdaaide, lag daar een krans van Wilhelmina op. Ik herinner me nog hoe het mij ontroerde toen zij, het eerste weekeinde dat ik op Het Loo logeerde, voor mij uitgezocht had waar de gereformeerde diensten wa ren en wie er voorging. Toen de Hervormde Kerk de kerk bouwactie voerde en prinses Wilhel mina ook om een bijdrage werd ge vraagd, droeg zij mij op eenzelfde be drag als zij de Herv. Kerk schonk, over te laten maken aan nog enige andere kerken waaronder de Gereformeerde en Christelijk Gereformeerde kerken. Zij ontving veel oecumenische leiders. De eerste dag na zijn verheffing tot kardinaal was Alfrink op Het Loo. Tal van hervormden zaten aan haar tafel. Synode praeses Koolhaas bleef soms zelfs lang logeren. Maar er is ook een brochure te schrijven over al haar besprekingen met de gerefor meerde prof. Nauta, cn die gesprek ken waren op één golflengte. Einde september 1962 kwamen haar laatste gasten. Ik zie me ze nog uitge leide doen, iedereen voelde: hier ko men nu geen bezoekers meer, voor de gastvrouwe luidt weldra de doods klok. Onder die gasten waren de prae ses van de Gereformeerde Synode, een hoogleraar van Kampen en twee gere formeerde hoogleraren van de Vrije Universiteit'. avondtrein Tot nu toe reden de extra avondtrei- nen tussen Nijmege nen Venlo alleen op zondag, maar van maandag af zijn ze in de gewone dienstregeling opge nomen: elke avond om 20.23 uur ver trekt uit Nijmegen de trein naar Venray (die komt on 20.58 uur aan) en om 22.23 rijdt er een trein uit dezelfde stad helemaal tot Venlo (aan komst 23.20 uur). En dat allemaal door een handtekeningenactie van avondscholleren, die de grootste moei te hadden om na schooltijd weer thuis te komen. NS heeft het spoorboekje niet gewij zigd oendat er zo'n overweldigende stroom handtekeningen binnenkwam. Het waren er maar twintig of dertig, zegt de NS-voorlichting, maar zieken huisbezoekers hadden ook al vaak om die treinverbinding gevraagd. 'Voor één meneer kan je zoiets natuurlijk niet doen, maar als je weet dat hij een belangrijke groep vertegenwoor digt, wordt het voor beide partijen interessant. Als zo'n wens ons ter ore komt en de mogelijkheden qua tijd en materieel zijn er, dan geven we er graag gevolg aan. Er rijden een klei ne vierduizend treinen per dag, die zoveel mogelijk zijn afgestemd op de noden en verlangens van het publiek. Als we ze alleen voor ons plezier lieten rijden, zouden ze niet aan hun doel beantwoorden.' Marlène De Parijse Frisé, 'met een voorkomen als van Marlène Die trich en een verenkleed alsof ze zo van de kapper komt' (volgens ken ners) is een van de zeldzame exempla ren op de nationale vogeltentoonstel ling 'Exotica' (tot en met zondag in de Jacobihal van Artis), waar ruim 1200 vogels te zien zijn. De aller mooiste krijgt van de koningin een medaille, maar waar laat zelfs een vogel met het uiterlijk van Marlène zo'n ding?* Eten Met haar aitike- lenserie 'Eten in Nederland' die vorig jaar in het weekblad Prinses stond heeft mevrouw Mirjam Spie ring de jaarlijkse prijs (ƒ1500) van het voorlichtingsbureau voor de voe ding naar zich toe geschreven. Tuli- pa De werkgroep Tulipa Vermelha wijst er op dat het 'Dossier 1; marte lingen in Portugal te krijgen is door storting van 1 op postgiro 2465235 tn.v. Tulipa Vermelha, Amsterdam- Bijlmermeer en dat ook ieder dip iets op dat nummer overmaakt tot steun aan de actie voor Portugese gezinnen in nood, het dossier thuis ontvangt. Kennelijk is dat in deze rubriek op 24 oktober niet uit de verf gekomen. Verantwoord Op de conferentie van International Christian Leader ship Nederland vrijdag en zaterdag in het Evert Kupersoord in Amers foort zullen de aanwezigen zich het hoofd breken over de vraag of econo mische groei nog wel verantwoord is. voorloper Zelfs de vogels van Vietnam wennen aan de oorlog. Op een groene helm leer je wel leven, evengoed als op een tak. Waarom deze vogel de helm van een Zuidvietnamese soldaat heeft uit gekozen, is niet duidelijk, want hier, in de buurt van de omstreden hoofd weg 13, wemelt het net zo goed van Noordvietnamese en Vietcong-helmen. De soldaat onder de helm vindt het allemaal best. Het wachten is alleen nog op de (vredes)duif, die zo langza merhand toch eindelijk zal moeten komen. krak De automobilist, die in de buurtschap Kamperzeedijk de macht over het stuur verloor, een paar verkeersbor den ramde en met een totaal verniel de auto in een sloot terechtkwam, had verschrikkelijk veel geluk. Ondanks alle halsbrekende toeren kwam hij er zelf gaaf en onbeschadigd af, maar de schrik zat hem behoorlijk in de be nen. Zo erg, dat hij de garage waar hij hulp wilde halen, niet door de deur. maar door een forse spiegelruit binnenstapte. Met flinke snijwonden moest de man toen alsnog naar de dokter. 'Hij heeft het nog steeds niet in de gaten

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7