op Scherpe kritiek werking van de gezondheidszorg UW Luchtslag tussen Israël en Syrië Pp Woonwagencentrum in Hardenberg nog bezet Oude menselijke schedel doet theorie wankelen I I I I I I I krant Het Kwartet Mnsjes (open iegels net jigen jortret orlogsweduwen «zoeken Birma Inbrekers schieten echtpaar neer Spectaculaire inbraak opgelost Kapitale villa totaal verwoest Burgemeester gaat met ex-secretaresse trouwen Loongrens ziekenfonds tot 20.900 verhoogd In deze krant Nieuwe Leidse Comraiuit VRIJDAG 10 NOVEMBER 1972 60ste jaargang no. 267 vooraanstaande prol. christelijke dagbladen uristelijk dagblad voor leiden en omgeving •enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hért in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur GE VUURSCHE nses Beatrix heeft gis- bij een rijdend itkantoor van de PTT de tuin van kasteel ikesteyn de kinder- tzegels gekocht, die sdag zijn verschenen, nen met de prinsjes iem-AIexander, Johan en Constantijn I.n.r.) en haar neefje (rechts) deed zij aankopen bij de T-Ioketambtenaar J. R. Nijraan van het itkantoor in Baarn. dat de Prinses de ze- met de portretten haar drie kinderen enveloppen en foto- irten had geplakt, kre- de poststukken het pel van het kantoor ;e Vuursche. Di. Eisen (volksgezondheid) Dat is lariekoek Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT Tiet is een schande, dat in het Nederlands beleid nog geen grondgedachte bestaat over de werking van de gezondheidszorg.' Deze uitlating van prof. dr. A. Querido in een fel debat tij dens de algemene vergadering van de ziekenhuisraad gisteren in Utrecht ontlokte dr. H. A. M. Ei sen, plaatsvervangend directeur-generaal van de volksgezondheid, de woorden:'Dat is lariekoek. We kunnen nu eenmaal niet met een schone lei beginnen.' !HIPHOL Een groep van 27 na- estaanden van gevallenen in de twee- wereldoorlog zijn gistermiddag van ihiphol naar Birma vertrokken om de aven van hun naasten te bezoeken. :t is de eerste maal dat de regering n Birma een dergelijk bezoek van ederlanders toestaat. RITA 'Er zit een hogedmkgebied boven de Noordzee met droog en zonnig weer. Mag ik nu zonder jas naar buiten?' TEL AVIV, DAMASCUS (Reuter, UPI, AFP, AP) Israël en Syrië hebben gisteren de zwaarste gevechten sinds 27 maanden met elkaar geleverd, waarbij van beide kanten vliegtuigen, artillerie en tanks werden ingeschakeld. Israël meldt het neerschieten van twee Syri sche Migs-21 en de behouden terugkeer van zijn eigen vliegtuigen. Syrië zegt vier Israëlische toestellen te hebben neergeschoten en zelf twee vliegtuigen te hebben verloren. (ADVERTENTIE) BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE 'Daarom blijft alleen voor ons o\>er'. zo vervolgde hij, 'sleutelen aan een bestaand systeem.' In zijn onverwach te toespraak als reactie op de woor den van prof. Querido zei hij, dat een groter overheidsingrijpen op de volks gezondheid onvermijdelijk en nodig is. 'Ik ben mij ervan bewust, dat ik hiermee als ambtenaar een politieke uitspraak doe, waardoor ik wel eens in moeilijkheden zou kunnen komen', voegde hij hieraan toe. 'Op het depar tement zitten we met anderhalve man en een paardekop alle telefoontjes van u, directieleden van ziekenhuizen te beantwoorden over vergunningen en zo mogelijk voorrang voor de nieuwbouw van ziekenhuizen. Vaak daardoor komen wij niet toe aan het werk dat prof. Querido van ons vraagt', aldus de heer Eisen. In een ongewoon scherpe toespraak stelde prof. Querido, voorzitter van de commissie medisch wetenschappelijke onderwijsplanning, verwijtend vast dat bijna niemand in Nederland ziet, dat voor wat betreft de gezondheids zorg, de klok allang twaalf heeft ge slagen. Wat betreft de kostenfactor: hij tingelt nog, wat betreft de medi sche opleidingen: de wijzers staan al ver over twaalven. 'Wat betreft de planning: het natio- Prof. Querido naai ziekenhuisinstituut alsook het ministerie van volksgezondheid zeg gen dat ze daar hard mee bezig zijn. fogezegd )it land heeft genoeg van dure rogramma's, sociale program- na's, van het gooien van dollars laar problemen. Nixon Tijdelijk regen In het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde of stormachtige zuidwestelijke wind. Maximum-temperaturen omstreeks 11 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: onbestendig en enige daling van temperatuur. Morgen zon op: 07.51 onder: 16.56 maan op: 12.11 onder: 19.44 Israël begon de aanval op twee Syri sche legerposten tegenover de Golan- hoogten. Daar hadden guerrillastrij ders gisterochtend vroeg geprobeerd een hinderlaag te leggen. In hetzelfde gebied werd een dag tevoren een Israëlische tractorist door een pas ge legde landmijn gewond. Bij het Israë lische bombardement werd volgens Damascus een Syrische soldaat gedood en liepen twee soldaten verwondingen op. Daarop kwam de Syrische artillerie in actie, die Israëlische nederzettingen onder vuur nam. Daarbij werden vol gens Israël twee burgers en een mili tair gewond. Opnieuw stegen de Israë lische toestellen op en bombardeerden de Syrische artilleriestellingen en luchtafweerstellingcn. Daarbij werd volgens Israël zeer waarschijnlijk een basis van SAM-II-luchtafweerrakketten vernietigd. Toen Syrische toestellen opstegen, ontbrandde er een luchtgevecht. Vol gens Israël werden twee Migs door de Israëlische vliegtuigen neergeschoten en vluchtten de overigen. Volgens Syrië werden twee Israëlische toestel len door de Syrische piloten neerge schoten en even later nog eens twee toestellen door het Syrische afweerge schut. Alle neergeschoten Israëlische vliegtuigen zouden aan de Israëlische kant van de bestandslijn zijn terecht gekomen en de piloten van de twee vliegtuigen zouden om het leven zijn gekomen. Daarentegen hadden de Syrische piloten zich met hun schiet stoelen kunnen redden Israël maakt melding van veel schade aan de nederzettingen in de Golan- hoogten. Volgens een hoge officier hebben de Syriërs tussen de twee- en drieduizend zware granaten op de Is raëlische nederzettingen afgevnurd. Een bombrief, die geadresseerd was aan een restaurant in Jeruzalem en in New Delhi op de post. was gedaan, is gisteren door de posterijen in Tel Aviv ontdekt. Het was eenzelfde soort bombrief als in september naar de Israëlische ambassade in Londen werd gestuurd. Daarbij kwam de landbouw- attaché om het leven. NIJMEGEN Een onbekend aantal inbrekers de politie vermoedt dat het er drie zijn geweest heeft in de nacht van woensdag op donderdag de eigenaar van een supermarkt in Groesbeek. de 58-jarige heer Hendriks en zijn vrouw neergeschoten. De man werd levensgevaarlijk gewond, maar zijn toestand is nu redelijk. Beiden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De heer Hendriks hoorde om drie uur 's nachts lawaai op de benedenverdie ping en ging, gewapend met een schoen poolshoogte nemen. Hij werd meteen neergeschoten. Zijn vrouw, die daarna met een vaas de inbrekers te lijf wilde, onderging hetzelfde lot. Nadat de inbrekers vervolgens de be nen hadden genomen, wist mevrouw Hendriks nog een arts te waarschu wen, die de politie alarmeerde. Plan Zuicl-Limburg w wordt in ijskast gezet Voorvader ran 2.5 mil joen jaar geleden? HARDENBERG Bewoners van het regionaal woonwagencentrum in Har denberg houden dit centrum nog steeds bezet. Een bemiddelingspoging van burgemeester mr. L. A. Splunder heeft donderdag niet tot een oplos sing geleid. De bewoners weigeren de beheerder L. J. Schutte weer tot het centrum toe te laten, omdat zij zeg gen daaraan geen enkele behoefte te hebben. De actie wordt gesteund door de Lan delijke Vereniging voor woonwagen bewoners, die al heeft aangekondigd, dat het niet bij Hardenberg zal blijven. Aanvankelijk weigerden de bewoners zelfs met de eerste burger te praten, maar na tussenkomst van de Landelijke vereniging, in de per soon van de heer W. Kallenkoot, kwam het gesprek donderdag op gang. Ook werd geëist, dat de maatschappe lijk werker niet meer op het centrum zou komen en dat er geen aparte school voor woonwagenkinderen word gebouwd. Hiervoor heeft de gemeente raad van Hardenberg een krediet van een ton uitgetrokken. De burgemees ter zei de beheerder enige dagen ver lof te zullen geven. Daarna zal de kwestie in het bestuur van het woon wagencentrum aan de orde komen. Woensdag werd de beheerder uit het centrum gezet, evenals inspecteur drs. Zijlstra voor het woonwagenwerk. en de maatschappelijke werkers. De moeilijkheden ontstonden doordat de twee kampvegers de bijeenkomst van deze functionarissen niet mochten bijwonen. Inmiddels heeft het bestuur van het regionaal centrum per medio november een tweede assistent-beheer der benoemd. Het centrum in Hardenberg is twee maanden open. Twee keer moest bij moeilijkheden de rellenpolitie reeds worden ingeschakeld. LEEUWARDEN De politie van Leeuwarden heeft de spectaculaire in braak opgelost die vorig jaar in het paasweekeinde bij Vx*oom en Drees- mann in Leeuwarden is gepleegd. Hoe veel personen zij heeft aangehouden en waar deze vandaan komen wilde de politie gisteravond niet bekend maken. Bij de inbraak werd voor ongeveer 300.000 gulden aan baar geld en een aantal gouden horloges en sieraden ■gestolen. Dat lukte de dieven door in een 30 centimeter dikke kluisdeur een gat te branden van 30 bij 55 centi meter. Met deze arrestatie zou de politie ook nog een poging tot inbraak elders in Leeuwarden hebben opgehelderd. HATTEM De kapitale villa 'De Gelderkamp' in de bossen bij Hattem, niet ver van de rijksweg Zwolle-Apel- doorn, is door een uitslaande brand totaal verwoest. De schade wordt voorlopig geraamd op een half mil joen gulden. Van een correspondent UTRECHT Utrechts burgemeester H. Gs I. baron van Tuyll van Seroos- kerken treedt op 2 december in het huwelijk met mej. M. L. Kars uit Leiden. Zij was twee jaar lang de secretaresse van de heer Van Tuyll, toen hij nog burgemeester van Zoeter- meer was. Mej. Kars werkte toen tevens bij de afdeling voorlichting van Zoetermeer. Ze was voorts vier jaar directiesecre taresse bij de GG en GD in Den Haag en tot voor kort werkte zij bij het hoge commissariaat voor vluchtelin genwerk in Den Haag. Burgemeester Van Tuyll werd twee jaar geleden weduwnaar. DEN HAAG De staatssecretaris van sociale zaken, mr.. Rietkerk en de minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne, dr. Stuyt, hebben bekend gemaakt dat de loongrens van de verplichte ziekenfondsverzekering per 1 januari 1973 zal worden verhoogd van 18.800 tot 20.900 gulden. Voorts is het maximum dagloon, waarover de premie van de verplichte ziekenfondsverzekering wordt gehe ven, met ingang van 1 januari 1973 verhoogd van 61 tot 68 gulden. Deze verhogingen zijn conform het door de Ziekenfondsraad uitgebrachte advies. Volgens de bepalingen van de zieken fondswet is een werknemer in 1973 verplicht verzekerd, indien zijn vaste loon op 1 november 1972 niet meer bedroeg dan 20.900 gulden per jaar. Hoe moet dat nou met al die vlaaien? AMSTERDAM Een 2,5 miljoen jaar oude menselijke schedel, in stuk jes en beetjes gevonden in Kenia, zal volgens de BriLse antropoloog Richard Leakey de theorieën over de ontwik keling van de moderne mens diep gaand beïnvloeden. Die ontwikkeling begon volgens de heersende ideeën ongeveer bij de Au stralopithecus (letterlijk: zuidelijke aap), een ongeveer 1.50 meter groot rechtoplopend wezen met een schedel- inhoud van 500 cm3 (tegen 1450 cm3 bij de moderne mens). Ongeveer twee miljoen jaar oude resten van deze Australopithecus zijn in Kenia gevon den. In het aangrenzende Tanzania vond de vader van Leakey, de vorige maand gestorven dr. Louis, tussen 1959 en 1968 schedelresten met een minder aapachtige vorm en een al wat groter hersenvolume. Hij gaf hieraan de naam Homo habilis en zag hierin een overgangsvorm tussen Au stralopithecus en onze meer directe voorvader Homo erectus. Over die uitleg waren overigens lang niet al zijn collega's het met hem eens. De gevonden resten van Homo habilis liepen in leeftijd uiteen van 0,8 tot 1.8 miljoen jaar. De oudste had een sehedelinhoud van 650 cm3. Dit beeld van geleidelijke ontwikke ling lijkt nu ruw verstoord te worden door de vondst van Leakey jr, want voorlopig onderzoek wijst erop dat deze 'nieuwe' tijdgenoot van Australo pithecus een hersenvolume van maar liefst 800 cm3 had. Dat zegt niet alles over zijn intellectuele capaciteiten, maar het roept toch zeker twijfels op aan de rol van de 'zuidelijke aap' als stamvader van de moderne mens. Lea key heeft op dezelfde plaats, ten oos ten van het Rudolphmeer in Kenia, dijbeenderen gevonden waaruit hij concludeert dat déze mens rechtop 'kon rondlopen op een manier die erg veel op de onze lijkt'. Op het Londense congres waar Ri chard Leakey zijn opzienbarende me dedelingen deed, waren de reacties op de vondst van de 'oudste menselijke schedel' behoedzaam. 'Hij kan best oud zijn, maar we zullen nog moeten zien wat het is', zei Lord Zuckerman, 'dat kost tien jaar en een heleboel computers'. De vondst kwam overigens niet hele maal uit de lucht vallen. In 1967 vond de Amerikaan Brian Patterson in het zelfde gebied een stuk opperarmbeen van 2,5 miljoen jaar oud. dat volgens hem vrijwel zeker aan een menselijk wezen had toebehoord. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: - maand kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier rpet enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. K'.n E751 K' i &'-"■] m rcn KM BB w Ik zie dat al zolang aan. Ik kan u dan ooi: verzekeren: ik geloof er niet meer in. Is het niet op zijn minst vreemd dat er in 1972 nog geen enkele projec tie bestaat die aangeeft hoeveel artsen en specialisten er in 1980 nodig zijn?' vroeg hij zich af. 'Wij kunnen niet, nog afgezien van de kostenfactoren, een onbeperkt aantal chirurgen oplei den. Dit soort mensen moeten immers een bepaald aantal operaties per jaar verrichten, willen zij hun vaardigheid behouden. Bij teveel opgeleide chirur gen in verhouding tot het aantal patiënten, kan dit niet. Nu al stude ren per jaar 1.200 artsen af.' Prof. Querido mist in het beleid de gedachte dat ook de gezondheidszorg een 'nutsindustrie' is, waarvoor, uit gaande van de door de overheid vast gestelde behoeften en normen, ge pland moet worden. Hij eindigde met de woorden: 'Vernieuwing kan tot stand komen via hardwerkende crea tieve mensen die het beleid voeren, of door omstandigheden die ontstaan doordat ze alles hebben laten verrot ten, zodat je er wel iets aan móet doen. Aan u de keus.' Dr. L. M. J. Groot, economisch direc teur van het Laurentius ziekenhuis in Roermond, drong er bij de zieken huisbesturen op aan een functionele begroting te maken. Door een meer gespecialiseerde tariefstelling per soort afdeling, die de patiënt behan delt, worden de mensen die op die afdeling werken, meer kostenbewust', meent hij. Concentratie Een grote vrijwillige concentratie van taken van verschillende ziekenhuizen is de doelstelling van dr. H. Festen. voorzitter van de centrale raad voor de volksgezondheid. Veel meer zieken huizen zouden bijvoorbeeld onderling het opname- en ontslagbeleid van pa tiënten moeten centraliseren, meent hij. Naast dit pleidooi voor het vrijge ven van een stukje autonomie van de ziekenhuizen, vroeg hij ook vrijwillige opheffing van de zelfstandigheid van ziekenhuisbesturen om nieuwbouw- plannen op te stellen. Weliswaar kun nen ziekenhuizen niet meer zelfstan dig nieuwe bedden installeren, maar zij kunnen in zekere mate wel zelf beslissen over vermindering of ver plaatsing van het aantal bedden naar grotere eenheden. 'Welk bestuur kan in deze tijd, waarin de gezondheids zorg zo'n ingewikkelde zaak is gewor den. nog zelf een nieuwbouwplan op stellen? Besturen moeten vaak de moeilijke vragen beantwoorden als: hoe bouw ik de gevraagde flexibiliteit in en moeten poliklinieken ook zelf voorzieningen krijgen als röntgenap paratuur. Een op te richten landelijke adviescommissie, verbonden aan het nationaal ziekenhuisinstituut zou daarom van de ziekenhuisbesturen be voegdheid moeten krijgen bij de voor bereiding van nieuwbouwplannen', al dus dr. Festen. Binnenland Hasj verstopt tussen fruit 5 Couwenberg stapt uit KVP 5 Buitenland Hanoi: akkoord in gevaar... 9 Cultuur van Amerika 9 Kerk Ridderbos over Wiersinga... 2 Sport Problemen dreigen bij Feyenoord 15 Economie Winst Shell gehalveerd 17 Bockcneialagc 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv 6 Recept 6 Strips, feuilleton C Poprubriek 7 Dichtbij en verder 7 Puzzel li Kunst a Films ij

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1