Minimaal onderwijs is het jrote struikelblok lohnnie got his gun' schokkend werkstuk oortdurende uitdaging tot dienst betoon ILMPREMIERES VAN DEZE WEEK 'Eens een dief' stuk onbenul met ongein voegende Waldenzen in de problemen IQUff/KWARTET VRIJDAG 10 NOVEMBER 1972 BINNENLAND/FILM Til'K13 ior Jan Roelfs UBRMO Er zijn nieuwe wij- in de Siciliaanse. hoofdstad, iten met geel-bruin gekleurde s. Daarheen zijn bij voorkeur gezinnen verhuisd, die de krot- juurten van de stad hebben olkt. In deze ghetto's waren de ïoede en verpaupering zo erg, de Italiaanse regering ten gen leste heeft ingegrepen, eft Palermo nu frisse, fleurige ïsteden? ijd naar zo'n buurt met ds. Pana- in een van de schoolbussen van Valdenzen. De complexen staan er ile jaren, maar ze maken al een »woonde indruk. We ontmoeten ezinnen, waarvan kinderen tijdens schooljaar gratis met het busje jen gehaald en gebracht, om ol te gaan bij de Waldenzen. ns-katholieke donderogige, goed- se kinderen op een protestantse ol. Vandaar dat er contacten zijn deze nieuwe buurten, waar de kliggende terreinen, vol met rom- afval, een contrast vormen met onder twijfel goede wil van de beid. De eerste vraag is: 'Waarom hier niets voor de jeugd? Waar- niet een enkele speelplaats, een thuis?' traat is het terrein voor de jeugd, je kamerflats waar gezinnen in of drie kamers wonen zes tot of meer personen is geen genheid tot recreatie. 'De mensen ien hun problemen meegenomen, wonen anders, maar er is aan etering van hun sociale positie gedaan. Begeleiding door maat- ppelijke krachten is er niet', zegt >astor, die handen schudt, over hoofden strijkt en weldra het middel punt is van kwetterende groepjes, ook van moeders, die jonggeborenen op de arm dragen. Ik mag de schaars gemeubileerde wo ningen zien waar grote soberheid de werkloosheid en de onontwikkeld heid van de mensen is een der gesels van Sicilië de toon aangeeft. De moeders vragen of er op de school plaats is voor hun kinderen. Hun motieven voor dit verzoek zijn uiteen lopend. Een kernpunt is, dat de scho- lennood in de rooms-katholieke sector dusdanig is, dat een Palermo's kind maar gemiddeld twee uur les krijgt per dag. Dat betekent dat ze urenlang op de straat zijn aangewezen. Naar de Waldenzenschool in de stad: een hele dag weg uit de overbevolkte woonwijk, waar bedden, stoelen, ta fels, de t.v. en het auto'tje voor de deur het bezit zijn. De auto's op Sicilië lijken -ven talrijk als de grote gezinnen. Statussymbolen voorzover er van een status sprake is. Maar de Panascia's mevrouw Pina Panascia maakt aantekeningen op een b! knote hebben tweehonderd plaatsen en de aanvraag is groot. Kosteloos met de schoolbus, kosteloos les en een kosteloze maaltijd tussen de middag! Uit naburige trapportalen komen nog meer moeders met kinderen. Het een vrolijke straatbijeenkomst, met radde praatsters en gekrioel van kin deren. Is er dan toch sprake van leergierig heid, is men zich dan toch bewust van de leerplicht? 'De mentaliteit is toch wel: waérom moeten de kinderen leren? Er is geen werk. Er is geen enkele aandrang om de lagere school af te maken. De cijfers zijn ontstellend'. Later lees ik dit in een rapport over de diakonale Eerste f 100.- voor actie Palermo binnen De eerste 100,- voor bet In aanbouw zijnde oecumenische diakonale centrum van de klei ne Waldenzer kerkgemeenschap in Palermo zijn binnen. De Trouw-Kwartet-Sinterklaas- actie 1972 richt zich op hulp verlening aan de Waldezen op Sicilië, die met steun van de protestantse kerken in Duits land en Zwitserland een miljoc- nenproject realiseren. Tijdens de bouw van het dien stencentrum voor de armste jeugd van Palermo op Sicilië is een wel ontdekt. Trouw-Kwartet vraagt zijn lezerskring bij te dragen in de bouw van een kinderzwembad en een speelplaats op het complex van het nieuwe centrum 'De Note* boom'. Kosten in totaal 75.000,-. Overeenkomstig een goede tra ditie vragen wij individuelcn, gezinnen, scholen, verenigingen, diakonieën, enz. om 'soulaas voor Palermo'. Doe in de komende Sinterklaas tijd iets meer dan alleen in eigen kring. De immer pionie rende Waldenzen in een sociaal weerbarstig klimaat zijn dit ten volle waard. Giften onder vermelding 'Soulaas voor Palermo' zijn wel kom via het centrale gironum mer van De Christelijke Pers: 26 92 74. Of: op haar rekening bij de Ned. Middenstandsbank, Heren- grachï Amsterdam, nummer: 69.73.60.76K. Voor Amsterdam en omgeving: Gemeentegiro X 500. Ds. Panascia in zijn Waldenzenschool in Palermo. arbeid van de Waldenzen op Sicilië. Van de honderd kinderen, die de lagere (volks)school bezoeken, halen er nog geen veertig de eindstreep. Meer dan zestig kinderen verlaten de school vóórtijdig. In de eerste klas zijn er gemiddeld vijftien niet in staat verder te gaan. Van wie de vervolgklas haalt men houde dat gemiddelde van twee uur les per dag goed in het oog vallen er vijfen twintig van de honderd af. Daarbij komt dat de kwaliteit van het onderwijs groot gebrek aan onder- üldenzen eeuwen lang in Italë onze verslaggever Valdenzen kerk telt in Italië ieer 30.000 belijdende leden, die nden zijn in de ongeveer dertig icieel zelfstandige grotere ge- ten bijna honderd diaspora- )en in het gehele land. Wat de 'e tijd zeer in de belangstelling is het contact met andere pro ten: baptisten, methodisten en anen. Het streven is om te ko- f ot aaneensluiting, tot een evan- he kerk. In heel Italië zijn er Veer duizend protestantse ge- ten, met in totaal een kwart en leden, dat is ongeveer een procent van de bevolking, rotestanten (van wie er 100.000 en tot de 'Assembly of God') er in de schaduw van Rome: de king is voor ongeveer negeneen- tig procent rooms-katholiek, niet bijster kerks. I'bisschoppen oefenen er nog l in het minder ontwikkelde n een grote politieke macht et alle gevolgen van dien op het van de gelijkstelling van de vrouw, de eenzijdige huwelijkswetge ving, zoals de rechtspositie van on- ivettige kinderen en de juridische po sitie van 'afvallige' priesters. Ook is beslist niet zonder betekenis de grote financiële macht van Rome, na de Verenigde Staten de grootste van de wereld. Officiële cijfers tonen dit laatste aan en ook blijkt eruit dat maar liefst een derde deel van de aandelen van de grote Italiaanse con cerns in Vatikaans bezit is. De kleine maar dappere Waldensische kerk heeft een eerbiedwaardige ge schiedenis, die teruggaat tot de twaalfde eeuw, toen in de Noorditali- aanse dalen Petrus Waldus zijn leken- predikaties begon tegen het pauselijk verbod in. De jonge gemeenten heb ben stormen van de zwaarste vervol gingen doorstaan, maar zij hielden in hun moeilijk toegankelijke dalen stand tot aan de Reformatie. Toen zonden zij twee delegaties uit, één naar de protestanten in Tsjechoslowa- kije en één naar Genève. Het feit, dat de eerste afvaardiging door de inquisitie werd opgevangen en de andere Genève bereikte, is oorzaak dat de Waldensische kerk hervormd en niet luthers is geworden. Omdat de geschiedenis van de volge lingen van Waldus ver voor de refor matie is begonnen, noemt de Walden- zenkerk zich met enige trots 'Moeder der reformatie'. Zij eert Petrus Wal dus, een rijke lakenkoopman uit Lyon als haar grote stichter, een man die gegrepen werd door het lezen van de evangeliën, vooral door Mattheus 10. Hij verkocht z'n bezittingen en trok, in navolging van de apostelen van plaats tot plaats. Eeuwenlang heeft in delen van Europa de roep van zijn volgelingen geklonken, die zich 'de armen van Lyon' noemden: terug naar de bijbel. Een ingrijpende gebeurtenis speelde zich af in in 1532 toen de Waldenzen zich officieel bij de reformatie aanslo ten. Daarmee hield de groep np een 'middeleeuwse ketterse sekte' te zijn, zoals ze nog wel eens onvriendelijk werd genoemd. Naar belijdenis en kerkorde ivas ze een hervormd-gereformeerde kerk ge worden. In 1948 ontvingen zij voor het eerst dezelfde politieke- en grond wettelijke rechten als hun Italiaanse medeburgers. Maar dat was nog geen erkenning van de geloofsvrijheid, meer een loos gebaar. Eerst in 1948 kwam in de Italiaanse grondwet te staan: Alle godsdienstige gemeenschappen zijn gelijkelijk vrij voor de wet. Maar de toepassing de praktijk van dit wetsartikel laat nog immer zeer veel te wensen over. De bevoorrechte positie van de rooms-katholieke kerk is, vooral ten zuiden van Rome, nog grotendeels onaantastbaar. D.e protestantse min derheidsgroepen moeten dagelijks de uitdaging beantwoorden om hun be staan ivaar te maken. Zij doen dit vooral en de Waldenzen op Sicilië zien dit als een concrete opdracht op het diakonale vlak hulp en bij stand te verlenen aan hun rooms- katholieke omgeving, vooral in de ve le sectoren van de tekorten van hel rooms-katholicisme. wijskrachten gering is. Statistieken wijzen uit. dat ongeveer een half miljoen kinderen groter dan dertien jaar op Sicilië het eiland telt vijf miljoen inwoners werktKinde ren werken in kantoren, winkels, bars Voorbeeld ter illustratie: een gezin met acht schoolplichtige kinderen allerminst een uitzondering moet voor ieder kind 15.000 lire beta len, dat is ruim 75 gulden per jaar. Daarbij moet men in aanmerking ne men, dat de vader niet zelden werk loos is. Sicilië kampt met levensgrote sociale problemen. De snelle groei van de gezinnen is er een van. Pina Panascia vertelt mij later: 'Zo een vrouw voor behoedsmiddelen zou gebruiken, zijn er twee overwegende bezwaren. Ze kosten geld en belangrijker de man, die heerst over de vrouw, wenst ze niet'. Zie .hier, één van de vicieuze cirkels. Tekorten Een ander illustratie. Het aantal schoolplichtigen bedroeg eind 1959 ongeveer 75000. In ruim tien jaar is dit aantal opgelopen tot 100.000. Dat betekent, dat Sicilië een groeiend te kort aan klasselokalen heeft. Van officiële zijde wordt erkend: Pa lermo is op het terrein van het onder wijs de' zorgelijkste stad van heel Italië. Wanneer men er thans het aantal schoolplichtigen op 120.000 stelt, is er gebrek aan ongeveer 1600 klasselokalen. Indien die er echter zouden zijn, dan zouden ze groten deels ongebruikt blijven omdat er verre van voldoende leerkrachten zou den zijn. Hoezeer het zuiden van Italië achter ligt bij het noorden van het land, zegt dit cijfer: In Milaan is er bij 350.000 schoolplichtigen slechts een tekort van dertig klasselokalenDe arbeid van de Waldenzen is een drup pel op een gloeiende plaat. Maar een dagelijkse druppel. Toch een uitkomst voor een nog helaas veel te kleine groep en een bemoediging in het algemene beeld. Ontstellend Pietro Panascia roept mij terug naar een andere werkelijkheid. Hij praat met een invalide jong volwassene, die terzijde van Je roerige groepen in een invalidewagentje zit. Het wagentje is een geschenk van de Zwitserse ker ken. Giovanni glimlacht als de pastor hem op de schouder klopt. Ze praten met elkaar zoals alleen Italianen dat kun nen. Giovanni kon door bemidde ling van het Waldenzer centrum-naar Zwitserland, voor onderzoek, voor be handeling. De familie, de .geving wenste dit echter niet. De buurt is zijn wereld gebleven, hij zwaait naar de ravottende kinderen en lacht tegen de zon Ik heb nu genoeg woningen gezien, waar op iedere vierkante meter een kind is. Kamers die spotten met onze begrippen van gezelligheid. Men mag echter niet meten met Noord-europe- se maatstaven. 'Je bent hier eigenlijk in Noordelijk Afrika', zegt de Zwitserse tolk, Brigit te. Ik ga het ieder uur meer geloven. Sicilië is bovendien het stiefkind van Rome Als je de moeders vraagt naar hun kinderen laten ze hele scharen aantre den. Vertederd, trots presenteren ze hun bezit. Ze zijn als alle moeders op de wereld: gelukkig met haar kroost. De pastor en z'n vrouw worden als een vriend en een vriendin vaarwel geroepen. De kinderen drommen om ons busje. Op de hoek van de straat zitten mannen te kaarten. 'Waarom zijn er geen kinderspeelplaatsen? 'Als u hier langer was zou u dit niet vragen. Niemand kan het antwoord geven', zucht mijn rondleider. Op het kantoor van de dominee lig gen rapporten, in het Duits. Voor de Duitse kerken, opdat die weten waar voor ze offeren. Drie korte geschiede nissen over jongetjes. Ik vertaal: 'Cosimo is twaalf jaar, hij heeft acht broertjes en zusjes. Hij is geboren in de donkere wijken van de stad, groeide ondervoed, onverzorgd op. Iemand bracht hem in de centrum 'Casa del Franciullo', het kinderhuis van de Waldenzen waar dertig pensi onplaatsen zijn. Z'n moeder keek niet naar hem om. Dat maakt van Cosimo een zielig hoopje mens, die veel aan dacht nodig heeft. Filippo zwierf toen hij zeven jaar was al buitenshuis, 's Nachts sliep hij met andere jongens op een spoorwegcom plex of in autowrakken. Hij werd aangezet tot stelen op de overvolle markten. Z'n moeder in de rappor ten wordt zelden de vader genoemd had geen vat op hem. Via de Walden zen bereikte hij de ambachtsschool. Z'n moeder is lidmaat geworden van onze evangelische kerk. De vader van Mimmo zit in de gevan genis, de jongen is vechtlustig. De situatie waarin z'n vader verkeert, heeft hem een trauma bezorgd. Men heeft voor hem een psychiatrische behandeling bewerkstelligd, voorals nog is hij één van de probleemgeval len van het kinderhuis'. 'We zijn al dankbaar wanneer we kinderen dagelijks uit hun omgeving kunnen halen en er na heel veel moeite in slagen om hier een eenvoudig leesboek mee naar huis te geven. Ter schaarse afwisseling van de stripverhalen en de veelvuldi ge geweldadigheden op het televisie scherm. Wanneer men in het algemeen die twee uur les de staatsscholen ken nen een ploegenstelsel weer incal culeert, is het duidelijk dat hun ou ders, vroeger dit onderwijspeil niet of nauwelijks hebben gehaald. Analfabe tisme is dan ook een facet van dit zonne-eiland in de schaduw. Grote zonde De Waldenzen van Sicilië schreven aan hun hulpvaardige vrienden in Duitsland en Zwitserland: 'Luther heeft destijds gezegd, dat de verwaarlozing van kinderen één der grootste zonden van het christendom vertegenwoordigt, waarvoor wij allen de verantwoordelijkheid dragen. Wan neer de overheid niet in staat is deze verwaarlozing op te heffen, hebben wij, als evangelische kerk, de plicht bij te springen. De Waldenzen van Palermo vinden dat de daad aan het woord moet voorafgaan. Hun strijd is een strijd tegen veel fatalisme, tegen muurvaste tradities, ook tegen onwetendheid en immora liteit. Wie op een afstand poogt toe te zien, kan zich nauwelijks voorstellen welk een gigantische gebeurtenis het is, dat de bouw van 'De Noteboom', het moderne diakonale complex in het hart van het oude Palermo, zien derogen vordert. Waar, d:.r". zij hart verwarmende financiële hulp van de protestantse kerken van Duitsland en Zwitserland, een centrum tot stand komt, -aan an geen Waldenzer ooit heeft kunnen dromen. De grootste diakonale 'schutse' ten zuiden van de Alpen. En uitgerekend op Sicilië, in de probleemstad Paler mo. Na ruim honderd jaar van pionie ren bieden de Waldenzen er straks ee; indrukwekkende bu cht van enstbetoon aan. Zij zeggen er van, dat het hun hulp- ir''el uit Gods Ha J is. Wie ook maar enige e heeft van hun ge- zw '3, -'at zo ogenschijnlijk op ploe gt.. op nlsen gelijkt, kan zich hun dankbaarheid enigermate voorstellen. Daarom vraag ik van harte om steun voor ds. Pietro Panascia en z'n voor beeldige gemeente van 300 meeleven- den Voor een gift voor het centrum 'De NVteboom', dat verrijst in één van de drukste buurten van de stad. als een monument van geloof, hoop en liefde! heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor Dalton Trumbo's emde anti-oorlogsroman 'Johnnie got his gun' (drie dagen voor he litbreken van de tweede wereldoorlog voltooid) werd verfilmd. hbo, die door McCarthy's heksenjagers op de zwarte lijst was ge- t#n uitweek naar Mexico waar hij filmscenario's schreef onder doniem. bood zijn script aan zeventien Amerikaanse maatschap- L aan, maar zij toonden geen interesse. stand bewust. Tenslotte vindt hij een mogelijkheid om met zijn omgeving te communiceren: hij geeft morseteke nen met zijn hoofd op het kussen. Ze zullen nu wel erg blij zijn, denkt hij. Maar ze zijn niet blij. Ze negeren zijn wens om te sterven, ze duwen hem weg in de duisternis, niemand mag van zijn bestaan weten. We krijgen de kans ons met Johnnie, het hoopje vlees onder de deken, te identificeren door middel van herin neringen en hallucinaties die hij ge bruikt om de werkelijkheid erger dan een nachtmerrie, te ontvluchten en te doorlichten. De terugblikken en dro men, gekleurd in een idyllisch colo- riet als tegenstelling tot de grauwheid van het ziekenhuis, zijn zeer emotio neel, bizar, naïef, surrealistisch, alles tegelijk. Het is een vreemd mengsel, maar het werkt. Het heeft er alle schijn van dat Dalton Trumbo zich heeft laten inspi reren door het expressionisme in Duitse films, toneelstukken en schil derijen uit de jaren twintig. De ge dachten gaan ook uit naar Ernst Frie- drich's fotoboek 'Krieg dem Kriege'. t sprake van dat Luis Bunuel verfilmen, maar ook dit ging loor. Tenslotte deed Trumbo het naar: op zijn vijf-en-zestigste jaar e hij zijn regiedebuut, de film gaat zien moet zich op schokkende ervaring voorberei- 'Johnnie got his gun' is de lendste anti-oorlogsfilm die ik !eb gezien. Hij richt zich overi- etrtniet alleen tegen de oorlog, maar jud tegen bepaalde medische praktij en die mensen doen voortleven ver de grens van het menswaardige >nd ;r'Johnnie die zijn geweer kreeg .op de laatste dag van de eerste doorlog door een granaat getrof- "ij heeft geen armen meer en oenen, hij kan niet horen en •'en, hij wordt kunstmatig ge- Wen haalt adem door een buisje, ïerartsen houden hem in leven n klomp experimenteervlees en daarbij van de veronderstelling (t hij niet voelt en niet denkt, - "j geen bewustzijn meer heeft. W Johnnie voelt en denkt wel. Hij ft zich geleidelijk van zijn toe- De effectiviteit wordt overigens niet in de laatste plaats ontleend aan het feit, dat Johnnie gespeeld wordt door Timothy Bottoms, de hoofdpersoon uit 'The last picture show'. Hij is als het ware de verpersoonlijking van de onschuld en de liefheid, daardoor heeft de afgrijselijkheid van zijn lot zo'n grote schokwerking. Het zou, dunkt mij, een voortreffelijk idee zijn als de 'Filmdienst van de Krijgsmacht' Johnnie got his gun' in haar pakket opnam. W. Wielek-Berg Joe Kidd Joe Kidd, jager en gids, lag met een kater in de cel van Sinola, kreeg tien dagen van de rechter, en raakte be trokken bij de strijd om land. De Amerikaanse grootgrondbezitter, die het stal van de Mexicaanse boertjes (in New-Mexico) huurde om Chama, de leider van die opstandig geworden Mexicanen, te vinden. Joe had wel iets persoonlijks tegen Chama, ma~r de terreur van die landeigenaar lag hem toch ook niet. Die speelde eigen rechter en liet iedereen maar neer schieten. In een dorpje wist Joe on schuldige gijzelaars van de dood te redden, door te doden. Hij wist ook Chama te vangen en naar de rechter van Sinola te brengen. Maar daar moest alles uitgeschoten worden met de landeigenaar en zijn bende. Wat Joe deed, voor hij er met Chama's Timothy Bottoms en Kathy Fields in 'Johnnie got his gun'. vriendin vandoor ging. Als ik het wel heb, want na de voorvertoning van enige weken geleden, was ik de hele film nagenoeg vergeten. Al die films lijken te veel op elkaar. Toch is deze geregisseerd door John Sturges en die kan er wat van. Die heeft heel goede westerns gemaakt. In deze vond hij, om te beginnen, in de Sierras te Californië het goede, harde, barre landschap. Best gefotografeerd onder Bruce Surtees' leiding. Hij had voor Joe ook een paar vermakelijk slimme sterke staaltjes. Die op de toren in dat dorpje zijn kostelijk. Joe wordt weer uiterst koelbloedig en la- kondek gespeeld door Clint Eastwood, die goedkoop bij de Italianen begon, maar waarvan de figuur in betere of beter betaalde films terecht kwam. Hij is, in zijn soort, een ster gewor den. Andere rollen zijn trouwens ook door ervaren Meden bezet: Robert Du- val! als de landrover, John Saxon als de opstandeling, Stella Garcia als de donkere opstandelinge, Lynn Marta als een mal vriendinnetje, en nog een heel stelletje ruige personen. Ze trek ken voor anderhalf uur de aandacht wel, en een tijdje later weet je niet goed meer waarmee. (Amsterdam-Cineac Damrak, 14 j.) B.H. De koude ogen van de angst Wat de jonge advocaat in 'De koude ogen van de angst' bezielt om het meisje van lichte zeden, met wie hij een gezellig avondje wil doorbrengen, uitgerekend naar het huis van zijn strenge oom de rechter te voeren zal wel altijd een mysterie blijven. Maar hij wordt voor zijn luchtharitgheid en onbezonnenheid gestraft, want, zoals de folder zo beeldend vermeldt: 'Net als ze zich comfortabel genesteld heb ben, rolt uit een kast het lijk van Hawkins, de butler'. Er volgen er meer. op het laatst ligge nde stoffelij ke overschotten decoratief gedrapeerd op de vaste vloerbedekking. Een man, bijkans waanzinnig van haat en wrok omdat hij vijftien jaar heeft moeten zitten, staat de rechter naar het leven en neef plus minnares lopen hem daarbij voor de voeten. Regisseur Enzo G. Castellari mengt warempel een mespuntje sociale aan klacht door zijn thriller van de ge stampte pot. De oom, zo hoog gezeten, is namelijk lang niet brandschoon: hj heeft de wreker, een man uit de heffe des volks, laten opdraaien voor de zonden van zijn establishment- vrienden. Waarom hij het inthullende dossier niet heeft vernietigd, doch zorgvuldig in de brandkast bewaarde, is het tweede raadsel dat in deze film niet wordt opgelost. Doe hde moraal is duidelijk: de kleinen krijgen geen kans en de groten ontspringen de dans. Zo is het maar net, vrienden. W.W.-B. Amsterdam, Flora 18 jr. Filmbeeldjes Honderden Nederlandse amateur filmers van de geschatte vierhonderd duizend zijn aan het eind van de week in De Blinkerd te Schoorl op het, door ons al eerder aangekondig de, NOV A-festival met de jaarlijkse wedstrijd om de tien beste amateur films. Filmmuseum vertoont op 15 no vember De Opiumoorlog en op de 16e De Rode Oriënt en De Meisjes van de Partij, uit de Chinese Volksrepubliek. Claude Lelouch, de handige trend- snuffelaar van de Franse film, nooit wars van een ferme scheut edelkitsch in zijn romantiek, heeft in l'Aventure c'est l'aventure (Eens een dief de poütiek bij de Januskop gegrepen om er eens fiks mee rond te dollen. Zijn vijf hoofdfiguren, kleine misdadi- gertjes, die geen brood meer zien in het beheren van prostituees en het beroven van banken, komen op het lumineuze idee om onder de valse vlag van revolutionaire idealen be langrijke personen te kidnappen en vliegtuigen te gappen. Van hun poM- tieke scholing steken ze niet veel op, want die linkse rakkers zijn toch allemaal koddige warhoofden (volgens Lelouch, die niet alleen de film regis seerde maar ook het scenario en de dialogen schreef), maar in de praktijk gaat het van een leien dakje. Ze worden kapende rijk, al moeten ze zich wel enig gemartel door een Ma- oistische generaal laten welgevallen. Wie een politieke satire maakt, moet wel enig poütiek benul bezitten. Clau de Lelouch, veilig gezeten op de sta tus quo van waaraf hij met geamu seerde minachting neerkijkt op de wereldverbeteraars, die deels louche, deels stom, deels allebei zijn, heeft er nog geen plakje kaas van gegeten. Deswege moest zijn satire mislukken. En 't is voor het grootste deel nog regelrechte ongein ook, afgezien van enige aardige invallen in het begin en aan het einde. En ondanks de aanwe zigheid van acteurs als Lino Ventura, Jacques Brei en Charles Denner. W.W.-B. Amsterdam-Tuschinski, Leiden-Lido, 14 jr. De duivel kent geen genade Het gaat om kerels, die geen genade kennen, in deze wrede Italiaanse wes tern. Er zit weer een trein roof in. De trein, die op een stationnetje met muziek wordt opgewacht, zit vol do den. Bill zou het gedaan kunnen heb ben. Maar Bill verbrandde, dachten ze, na een duel met Doe om een spelletje poker. Er zit weer pokeren in. Earp, die voor de verzekering achter het gestolen goud aan zit, weet dat Bill nog leeft. Doe voelt zich genomen. Doe en Earp gaan dus ach ter Bill en het goud aan. Eensgezind meer niet eendrachtig. Ze zitten el kaar telkens dwars. Bill's mannen schieten aldoor mis op Doe en Doe schiet beter. Er zitten weer moorden in. En marteüngen, want Doe en Earp vallen in Bill's handen. En vechten zich daar dan weer uit Er zit •weer veel vechten in. En nog eens pokeren om de dood. Die van Bill. En Earp, een bul van een vent, die het wel halen zal, is zwaar beschadigd. Doe krijgt de centen, om zo te zien. Terence Hill, een ijskoude met een kille blik, een uiterst beperkt acteur die moeizaam uit zijn woorden komt, Bud Spencer een forse wildeman, en Frank Wolff, een sluw spelende, glim lachende, gemene schurk, hebben de hoofdrollen. Giuseppe CoMzi voegde aan al het overbekende werk van zulk soort westerns een paar bijzondere ta fereeltjes toe: die dodentrein, de New- Orleans begrafenis-jazz (did'nt he ramble) bij Bill's schilderachtige schijnbegrafenis, en nog een paar speelse variaties op het overigens overbekende thema. (Amsterdam-Rembrandspleintheater, 18 j.) B.H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13