)S'70 wil ook niet egeren met Boersma Kleuterleidsters ventileren eisen eoeo RW Afvalorkest treedt op bij Stampconcerten Ortthuis blijft open Rampzalige ijsverhoging' Werkende jongeren stellen hun eisen ern iharde selectie opvang n Oegandezen? Ons lieve leven in 472 foto's Vondeling bij bejaarden Industriebond NKV tevreden over Akzo En dan nog.... Vrijgemaakte synode praat over appèl Bezoekers Canada kunnen geen immigratie aanvragen Familieberichten POT/KWARTET VRUDAG 10 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T9/K11 'HU schuwt minderheidskabinet niet m onze verslaggevers IRGEN OP ZOOM, HILVERSUM, HOOFDDORP Een nieuw kabinet met minister Boersma jR) en DS'70-ministers is ondenkbaar, daarvoor zijn de opvattingen over sociaal beleid te verscliil- id, zei oud-minister De Brauw (DS '70) gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Hilver- Hij bevestigde daarmee de opvatting van minister Boersma. gelijkertijd zei de fractievoorzitter de CHU en lijsttrekker drs. Tila- dat zijn partij beslist niet tot prijs bereid is tot samenwerking VVD en DS'70: 'Wanneer zou ken dat óf DS'70 óf de WD ens de formatie onaanvaardbare ■n stellen, dan zullen KVP, ARP CHU de verantwoordelijkheid voor minderheidskabinet niet schu- Wel zei drs. Tilanus het te reuren dat minister Boersma ft besloten niet meer deel te ne- i aan een kabinet waarin ook 70 is vertegenwoordigd. "70 'onrijp' rigens had Tilanus weinig goede rden over voor DS'70 'Deze partij ft tot nu toe een politieke onrijp- getoond, die haar als kabinets- tner hoogst twijfelachtig maken', Tilanus. Over de WD zei hij dat christelijke partijen niet van plan im tijdens de formatie als voet van de liberalen te fungeren. Wiegel denkt dat hij de christen- ocratische partijen als een soort ►je uit de opruiming reeds in zijn Ischappentas heeft, moet ik hem dat hij dan bij de formatie een koude kermis thuis kan ko rnis is bang dat in DS'70 de cune en frustraties gaan overheer- 'Dat heeft in ons land reeds te een stabiel regeringsbeleid ge keerd'. positie '1 neemt het niet ECHT Een verhoging van de en met 1.3 procent van half sep- cr tot half oktober is een zeer tige. om niet te zeggen rampzali- ntwikkeling, aldus 'De Vakbewe- het officiële orgaan van het Hoewel de oorzaken nog niet el duidelijk zijn, neemt het NW dat veel prijsmakers bezig zijn de binnen te halen voordat hun en laten onder scherpere contro- Mnt te staan'. jaar is het indexcijfer voor de isconsumptie al met 7.3 procent gen. Het is volgens het NW niet dijk een sterker pleidooi te be en voor méér beïnvloeding van rijsontwikkeling door de overheid er in deze feiten zelf is gelegen. NW wenst geen genoegen te 'n met de voorsprong die de ipdrijvers hebben genomen. Bij njsmeldingsbeschikking die als 8 gerealiseerd onderdeel van het erp-centraal akkoord reeds is Bvaardigd, hoort een toetsingsda- Die datum, op basis waarvan Prijsvergelijkingen worden uit- erd, zal zo moeten worden geko- dat zij ligt voor de periode 'n vele ondernemers meenden een valse start de race te moeten bnen', aldus het NW. partijen als zouden zij zich schuldig gemaakt hebben aan polarisatie wees hij van de hand. 'Den Uyl zelf is de gevangene geworden van het polarisa tie-streven in eigen kring', zei Schol ten, die het centraal akkoord ziet als genadeslag voor Den Uyl. De staatssecretaris van financiën vond het financieel beleid van het kabinet- Biesheuvel 'een goed beleid' en minis ter Nelissen een 'minister van for maat' Scholten zei bezwaren te hebben te gen een minderheidskabinet en zei te willen kiezen voor samenwerking met de WD en mogelijk met DS'70. Aanval Vara De heer De Brauw (DS'70) blijft er bij dat de Vara drie weken geleden een foutieve weergave heeft gegeven van het in haar opdracht uitgevoerde kiezersonderzoek. Tijdns de verkie zingsbijeenkomst in Hilversum maak te hij het resultaat bekend van een studie over het onderzoek dat hij heeft verricht samen met drs. J. Muil wijk, lector in de toegepaste statis tiek. De Brauw zei dat er ernstige twijfels waren gerezen over de representativi teit van de ondervraagden. 'Nergens Is enigerlei verantwoording gegeven van de samenstelling van de steek proef'. zei de oud-minister. Bij de presentatie heeft Marcel van Dam, volgens De Brauw, de trend van DS'70 (2,2,3) omgezet in 2,3,2, zodat een omlaagwijzehde ontwikkeling werd aangewezen. 'Dit is niet in over eenstemming met de gevonden resul taten', zei De Brauw. partijgenoot Scholten (staatsse- aris van financiën) deed gis- vond in Hoofddorp een uitval de PvdA. 'Drs. J.M. den Uyl kennelijk verdergaande inflatie lezenlijk in zijn financiële beleid de komende jaren verwerkt'. Hij nde het werkelijk dat de linkse (PvdA, D'66 en PPR) na de lezingen weer dn de oppositie zei dn zekere zin teleurgesteld te dat de linkse drie in ieder ge- met de drie chnisten-democrati- partijen uit de weg zijn gegaan, 'el een gesprek uitermate moeilijk zijn. Naast verschillen zakelijke punten bestaat er groot verschil in mentaliteit tus- de drie linkse partijen enerzijds CVP, AR en CHU anderzijds. 'Een tuele samenwerking met D'66 zou mate moeilijk zijn geweest. De aliteit van een man als Gruyters zensvreemd aan alles en iedereen ihristelijk-historisch denkt', aldus Scholten. arisatie leschuldiging van drs. Den Uyl het adres van de drie christelijke Capitulaties Dr. W. Drees jr., de lijsttrekker van DS'70 heeft zich gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Den Haag scherp afgezet tegen zijn gewezen partners in het kabinet Biesheuvel. Hij beschuldigde het kabinet ervan enigszins op weg te zijn geraakt naar een corporatieve staat door inzake het sociaal akkoord te zwiichten voor de druk van het bedrijfsleven. Drees sprak van vreemde capitulaties van de confessioneel-liberale club. In het al gemeen merkte hij op dat confessio nele partijen evenals de WD weinig belangstelling hebben voor de toe komst, aan traditie hechten en sterk zijn gebaseerd op het verieden. De op merking die premier Biesheuvel maandag in Rotterdam maakte dat het goede dat het kabinet-Biesheuvel tot stand heeft gebracht niet te danken is aan de samenwerking met DS'70, kwa lificeerde liij als volslagen onzin. Ove rigens bleek uit zijn woorden dat hij de mogelijkheid niet uitsluit dat na de verkiezingen DS'70 opnieuw in een kabinet met de WD en de confessio nele partijen zitting zal nemen. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Er moet zo snel moge lijk een geheel nieuw onderwijs voor werkende jongeren komen. Daarvoor is het noodzakelijk experimenten met streekcentra de grootst mogelijke voorrang te geven. Het nieuwe kabi net moet zorgen voor ruime financië le mogelijkheden voor het nieuwe onderwijs. Deze verlangens behoren tot het eisen pakket dat de KWJ, de katholieke werkende jongeren, aan de politieke partijen heeft toegestuurd. Het eisen pakket zal in de vorm van een pam flet in een oplaag van 10.000 exem plaren worden verspreid onder de werkende jongeren. Binnen twee jaar zal er volgens de KWJ een plan moeten komen w;aarin staat waar de streekcentra voor het nieuwe onder wijs moeten komen. De KWJ vindt dat uitbreiding van de partiële leerplicht onverkort doorgang moet vinden, Voorts dient het kleu ter- en lager onderwijs drastisch te worden verbeterd, onder meer door maximaal 25 leerlingen per klas toe te laten. Er moeten meer doorstro mingskansen komen in het vervolgon derwijs, waarbij men uitgaat van de geschiktheid van mensen, diploma drempels afschaft en snel de midden school invoert. Via vrijstelling van militaire dienst, aanstellen van partti me medewerkers en stageaires, inscha keling van kleuterleidsters bij het lager onderwijs en door creatie van meer trainings- en opleidingsmogelijk heden moet men het tekort aan vor mingsleiders wegwerken. De rechten van werkende jongeren in het bedrijf moeten in de arbeidswet worden vastgelegd in een wat de KWJ noemt 'groot statuut'. In dat statuut, dat per 1 augustus volgend jaar van kracht moet worden, dienen zaken als overwerk en nacht- en ploegendienst te worden verboden voor jongeren tot 18 jaar. De minimum-vakantie "OU vijf weken per jaar moeten worden. Voorts dient het minimumloon vol gend jaar op 22-jarige en in 1977 op 18-jarige leeftijd te worden uitbetaald. Uiteindelijk wil de KWJ afschaffing van het jeugdloon. Ten slotte doet de KWJ een reeks voorstellen op het gebied van de dienstplicht. HAAG In een brief aan ster Schmelzer, heeft het Tweede erlid B. de Gaay Fortman (PPR) aagd welke maatstaven de selec- mmissie zal hanteren bij het uit en van 300 Aziatische vluchtelin- uit Oeganda. Kamerlid zegt zich zorgen te n over persberichten waarin dat dit uitsluitend Aziaten moe zijn die zo snel mogelijk voor zelf kunnen zorgen. Volgens de De Gaay Fortman komt deze staf neer op een bijdrage van ten aan de Nederlandse economie laats van omgekeerd. Het toepas van het profijtbeginsel bij vluch- genhulp vindt hij in strijd met beste tradities van vluchtelingen- in ons land'. AMSTERDAM Een nieuwe poging om een andere vorm van con certpraktijk te ontwikkelen is bedacht door de componist-saxofonist Theo Loevendie. Hij wil periodiek liefst eens in de twee weken een concert organiseren dat sterk op de actualiteit is gericht en waar elke soort muziek aan de orde komt. Omdat het doel is Stimulering van Alternatieve Muziek Praktijk heten ze STAMP-concerten. Loevendie streeft naar de diversiteit die ook de zoge naamde 'inklusief-concerten' kenmerk te. Maar hij wil het kleiner van opzet, en dus gemakkelijker hanteerbaar houden. De plaats van handeling is het Amsterdamse Shaffytheater dat de zaal daarvoor gratis beschikbaar stelt en zich ook met de publiciteit zal bezig houden. De Stichting Gaudea- mus in Bilthoven heeft haar volle medewerking toegezegd voor de orga nisatorische begeleiding van deze con certen. Er komen geen gedrukte pro gramma's; de musici kondigen zelf het stuk aan dat ze willen uitvoeren, eventueel met een motivatie waarom ze het spelen. AMSTERDAM Honderd jaar Ne derlandse krantefoto's over Ons lieve leven zijn verzameld in het aanstaande Boek van de Maand dat ter gelegenheid van het 40-jarig jubi leum van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten wordt uitge bracht. Het verschijnt in een oplage van 70.000 exemplaren op 7 december en kost tot 14 januari 10.-. (daarna 17.50) Het bevat 472 foto's die verdeeld zijn over de onderwerpen: sociale ontwik keling, oorlog, techniek en verkeer, sport, jeugd, politiek, koninklijk huis, schokkend nieuws, kunst, ons. lieve leven. In het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt met deze foto's een expositie ingericht die van 24 novem ber 1972 tot 14 januari 1973 duurt. De eindredactie van het boek is in han den van Wout Woltz; Joost van de Woestijne verzorgde de lay-out en Theo Ramaker zorgde dat de foto's er kwamen. De actie Boek van de Maand gaat uit van de Collectieve propagan da van het Nederlandse Boek die daarmee bepaalde uitgaven onder een grotere groep geïnteresseerden wil brengen dan mogelijk zou zijn door middel van een normale handelsedi tie. Dr. Anne Vondeling is op zijn verkiezingswandeling in Zuid-Holland aangekomen. In Delft hielp hij in een bejaardentehuis even met de afwas. UTRECHT De Industriebond NKV is ingenomen met de garanties die het. AKZO-concern biedt aan werknemers van de ECI-vestiging in Roermond (produktie van glucomaten) die begin 1974 wordt overgeplaatst naar Ter Apel. Bestuurslid J. Janssen van de hond vindt, deze garanties 'een gunstig voorbeeld voor verdere reorganisaties die AKZO denkt te gaan doorvoeren'. Een vast programma-onderdeel van deze concerten moet het optreden van het 'Afvalorkest' worden. Dat wordt gevormd door het publiek zelf. met niet-officiële instrumenten die ze op het ene concert meebrengen en waarvoor Loevendie dan voor het vol gende concert een stuk componeert. Die instrumenten kunnen zijn: auto claxons, wasteilen, koebellen en ver der alles waar maar geluid uit komt. Als je er maar geen conservatorium diploma op kunt halen. Het eerste Stamp-concert wordt zon dag 12 november gegeven 's middags om 14.30 uur. Toegang 5,- (CJP'ers 2.50). Loevendie heeft zich voor deze concerten de medewerking verze kerd van een vaste groep musici waaronder: Anne Haenen, Ton Hart suiker, Harry Sparnaay, Polo de Haas. Ileana Melita en Jan Zekveld. Zes Gentse konstructivisten zijn - ieder met een tiental werken, die niet alleen een globaal beeld van deze richting, maar ook een idee geven van de ontwikkeling van ieder persoonlijk tot 3 december te zien in de Tur- mac-fabriek te Zevenaar. Het werk van Hendrik Jan Wolter, de Nederlandse impressionist, dat de laatste tijd weer sterk in de belangstelling komt - in het voorjaar was er nog een expositie bij Douwes Amsterdam, - hangt nu, tot 20 novem ber, bij de Kunsthandel Tjerk Wie- gersma, Kasteel Deurne, N.B. De voormannen der koele Neder landers, Peter Struycken, Ad Dekkers, Jan Schoonhoven en Carel Visser pre senteren zich in België: tot 2 decem ber is hun werk te zien in 'Lens Fine Art' Mechelsesteenweg 146 te Antwer pen. Van de in Frankrijk werkende Nederlandse kunstenaar César Domela is. tot 6 december een overzichtsten toonstelling te zien (van 1922-1972) in de Stëdt. Kunsthalle te Düsseldorf. In het 'Cabinet du Dessin' van het Louvre worden tot 31 december honderd tekeningen uit het bezit van het Teylers Museum te Haarlem ge toond. Klacht over gebrek aan overleg Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM 'In het regeerakkoord van de regering-Biesheuvel stond dat de leerlingenschaal bij het kleuteronderwijs verlaagd zou worden. Om financiële redenen gaat dat niet door. Maar wel wordt dan ineens zonder voorafgaand overleg besloten, de leeftijd te ver lagen waarop kinderen naar de kleuterschool mogen'. Aldus mej. J. Boertien, presidente van de sectie kleuteronderwijs van de PCBO op de jaarvergadering van haar sectie in de Amsterdamse RAI. Het uitstel van de verlaging van de leer lingenschaal is één van de vier wen sen die de kleuterleidsters (nog steeds) hebben. Daarnaast noemde mej. Boertien: een noodzakelijke sala risverbetering voor hoofdleidsters: een taakafbouw voor 60-jarigen en oudere kleuterleidsters en een onge deelde opleiding voor leerkrachten bij het kleuter- en basisonderwijs. De opleiding voor kleuterleidster (KLOS) en de pedagogische academie moeten één instituut gaan vormen. De argumenten waarop de leeftijdver laging voor het kleuteronderwijs wordt ingevoerd, noemde de presiden te van de sectie kleuteronderwijs vreemd. Als een kleuter twee jaar kleuteronderwijs moet kunnen volgen, waarom wordt er dan niet dezelfde regeling toegepast als bij het basison derwijs: kinderen die voor 1 oktober vier jaar worden, in augustus alvast toelaten? 'Of wordt nu toch de motie van mevrouw Sjit-Kroes doorgevoerd, waarvan bekend is dat wij daar be zwaren tegen hadden?' En over de leerlingenschaalveriaging: 'Eerst wa ren er geen leidsters genoeg; toen ontbrak het geld. Daarna waren er weer niet voldoende leidsters en nu is het weer het geld dat die verlaging onmogelijk maakt. Maar wat kosten al die werkloze kleuterleidsters?' Begrip Staatssecretaris Schelfhout, die op de jaarvergadering aanwezig was, vroeg begrip voor de financiële problemen van de overheid. 'Het is jammer dat het onderwijsveld niet verantwoorde lijk is voor de financiële zaken. Het valt niet mee altijd verwijten te ho ren over het geldgebrek en over het gebrek aan beleid. Wees niet te onbil lijk. Van al het geld dat aan het onderwijs besteed wordt, gaat drie kwart naar personele kosten. Er blijft mara weinig over om alle vernieuwin gen te realiseren die we zouden willen'. Inmiddels heeft de staatssecretaris Van een verslaggever HATTEM De breuk in de gerefor meerde kerken (vrijgemaakt), waar door ongeveer een vierde van de ca. honderdduizend leden buiten het kerkverband kwam te staan, is deze week weer aan de orde op de generale synode van deze kerken. Naar aanlei ding van een brief van kerkeraad van Maassluis heeft de synode besproken wat zij tegenover de kerken buiten het verband zal doen. De discussie is nog niet afgesloten. Enkele predikanten vroegen of men niet een appel kan laten uitgaan. Andere synodeleden hadden echter bezwaren tegen het late appel. Zij vonden dit niet de taak van de syno de, maar meer van de plaatselijke kerken. Ds. J. Kok te Amersfoort zei. dat het moeilijk is vast te stellen wat de inhoud van dat. appel moet zijn. Dan moet men een oordeel geven over de kerken buiten het verband en er bestaan zoveel verschillende menin gen, dat het vrijwel onmogelijk is. Zo'n appel zou dus een slag in de lucht worden. Tegen een gesprek met de kerken buiten het verband, hadden verschei dene leden grote bezwaren. Dan wordt er zo makkelijk, vrijblijvend en oeverloos gepraat, zo stelde ds G. Blijdorp uit Alblasserdam. Er zou weinig tijd overblijven voor de strijd op andere fronten. Ds. C. J. Breen uit Amsterdam en ds. W. Wieringa uit Berkel-Rodenrijs hadden bezwaren te gen het voorstel van de rapporterende commissie om geen appel te laten uitgaan. Zij zullen een tegenvoorstel formuleren. Bezwaarschriften van de heer A. Ros te Maassluis tegen besluiten van min dere vergaderingen inzake het buiten verband plaatsen van de kerk van Leerdam en de schorsing van twee ambtsdragers in Vlaardingen werden door de synode afgewezen. 3 4 S 6 7 8 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal. 1. model, 2. schortje-vlak- temaatrSociaal Economische Raad (afk.), 3. onderricht-electrisch geladen atoom-touw om iets vast te leggen, 4. plaats in Rusland-inhoudsmaat, 5. kleinigheid (Z.N.)-dk (Lat.)-latwerk, 6. muzieknoot-lasten-namelijk (afk.), 7. oom (Z.N.)-ver, 8. departement in Frankrijk-pers. voornaamw.-biljart- stok, 9. huisraad. Verticaal. 1. overdekte wielerbaan, 2. gelijk-muzieknoot, 3. vruchtbare plaats- paardeziekte-heden, 4. spoorstaaf-een zekere-afnemend getij, 5. licht breek baar-ingewand van haring-muzieknoot, 6. telwoord-soort duif, 7. organische verbinding-Assistant Engineer (afk.),- volksnaam van de kauw, 8. venten- steensoort. 9. vlag. Oplossing van donderdag Hor. 1. kempenaar, 8. la, 9. order, 10. as, 12. ale, 13. Oka, 15. nis, 17. ton, 19. lor, 21. geer, 23. para, 24. id., 25. anker, 26. g.b., 27 teen, 29 Elia, 31. urn, 32. alp, 34. een, 35. sla, 37. ork, 39. Ee, 41. allee, 43. me, 44. maste- luin. Vert. 1. ka, 2. mol, 3. pret, 4. ed., 5. neon, 6. ark, 7 ra, 8 longitude, 11 sarabande, 12 Ase, 14 ala, 16 ieder, 18. onkel, 20. orgie, 22. Ran, 23. pre, 28. Ens, 30. lek, 32. aalt, 33. poel, 36. las, 38. reu, 40. Em., 42 le, 43. Mn. ook antwoord gegeven op kamervra gen over de leeftijdsverlaging voor het kleuteronderwijs. In een vergade ring met de hoofdinspectrice voor het kleuteronderwijs zijn alternatieven besproken, die betrekking hadden op de toelatingsleeftijd tot het kleuteron derwijs. Uit die bespreking resulteer de dat een verlaging van de leeftijd tot drie jaar en negen maanden, ver schillende voordelen bood, maar uiter aard ook bezwaren met zich mee zou brengen. Het eindoordeel van de hoofdinspectrices was dat bij een ver standige invoering geen negatief ef fect op de pedagogische situatie aan de kleuterschool behoeft te worden gevreesd, aldus de staatssecretaris. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Het was groot feest gisteravond in het W. A. Ortthuis, nadat om zeven uur in verband met het bereikte ak koord de bezetting was opgehe ven. Ruim een week, nadat de zeventien pupillen het tehuis bezet hadden, waarbij VARA-verslaggever Frits Bom optrad als woordvoerder, is er een oplossing gevonden voor het conflict en zijn zo goed als alle eisen van de jongens ingewilligd. 'We zijn dan ook uiterst tevreden', aldus Frits Bom, die de bezetting vanaf het begin heeft meegemaakt. 'We hadden echt niet op dit resultaat gerekend. Dat de eis, dat de heer Jil van Neuren moet terugkeren, niet is gehonoreerd, hadden we wel ver wacht. Dat was ook geen haalbare kaart. Die eis hadden we alleen maar in het pakket opgenomen om vanuit een versterkte onderhandelingspositie ook een concessie te kunnen doen', aldus Frits Bom, die verder nog mee deelde, dat er een lawine van geluks telegrammen en bloemstukken was binnengekomen gisteren na beëindi ging van het conflict. Woensdagnacht wisten de beide be middelaars in het conflict rond het Ortthuis, drs. A. van der Heide na mens het bestuur van de orthopedago gische maatschappij 'Zandbergen' en Frits Bom namens de bezetters van het tehuis, tot een akkoord te komen, dat door alle bij het conflict betrok ken partijen is geaccepteerd. Het W. A. Ortthuis in Amersfoort blijft open. Behalve de in juli ontsla gen hoofd van dit tehuis, de heer Jil van Neuren, zullen de andere perso neelsleden, onder wie drie leiders, die eerder werden ontslagen of geschorst, hun werk kunnen hervatten. Het aan tal pupillen, dat aanvankelijk door het bestuur zou worden teruggebracht tot zeven, zal ongewijzigd blijven. Dat betekent, dat van de zeventien thans nog in het tehuis aanwezige jongens niemand zal worden overgeplaatst. Er komt een herstelperiode vam vijf maanden, aan het eind waarvan een onafhankelijke commissie aanbevelin gen zal doen om tot een betere orga nisatiestructuur van 'Zandbergen' te komen. Het bestuur heeft zich bereid verklaard deze aanbevelingen te vol gen. Tevens is besloten de arbeids rechtelijke regelingen voor het perso neel te laten afhandelen door een paritair samengestelde commissie. De overeenkomst houdt verder in, dat geen jongens zullen worden overge plaatst, wanneer zij daartoe zelf niet de wens te kennen geven. Ten aan zien van de afvloeiing van de heer Van Neuren zal een (arbitraire) rege ling worden getroffen. DEN HAAG Tijdelijke bezoekers van Canada mogen voortaan geen ver zoeken meer indienen voor immigratie, zo heeft de ambassade van Canada in ons land meegedeeld. De beslissing is genomen, omdat bezoekers misbruik hebben gemaakt van het recht om de status van immigrant aan te vragen. Het besluit houdt verder geen enkele verandering in van de Canadese immi gratiepolitiek. Een lid van het afval-orkest stu deert haar partij in. Schilderijen van Henk Helmantel, de realist, voor wiens tentoonstelling kortgeleden in Pictura, Groningen een enorme belangstelling was, wor den tot 22 november geëxposeerd in de Galerie Mokum, O.Z. Voorburgwal 334, Amsterdam. Van 25 november tot 5 februari wordt er in het Haagse Gemeentemu seum een overzicht geboden van het hele oeuvre - 70 beelden, 100 tekenin gen en prenten; van een stuk van de schooljongen uit 1947 tot werken die dit jaar ontstonden - van staatsprijs winnaar Carel Visser. Christus is voor mij gestorven, heeft gen& voor mij verworven, 'k Ben van dood en zonde vrij Onze hemelse Vader heeft, na een kortstondige ziekte, tot Zich genomen onze lieve vrouw en moeder, zuster en schoonzuster Maria Pijiman-Lölir op de leeftijd van 59 jaar F. Pijlman Ada en Gertjan Fetze en Tineke Marjo Katwijk aan Zee, 8 november 1972. Parklaan 104. De rouwdienst wordt gehouden op maandag 13 november 1972, in de 'Triumfatorkerk', Piet Heinlaan te Katwijk aan Zee, 13.30 uur. De be grafenis zal daarna plaatsvinden op de begraaf plaats bij de Ned. Herv. Kerk, Kerklaan te Kat wijk aan den Rijn, om ca. 14.15 uur. Bezoek aan huis, zaterdag 11 november 1972, van 15—17 uur. Gelegenheid tot condoleren ook na de begrafe nis in de 'Triumfatorkerk'. Uit onze familiekring ging heen onze lieve Schoonzuster en Tante Maria Lölir echtgenote van ds. F. Pijlman op de leeftijd van 59 jaar De Heer nam haar bij de hand. Utrecht: fam. P. Pijlman-Pijlman Amsterdam: Joh. M. Pijlman Makkum: fam. H. Pijlman- Gunter van Nieuwenhoven fam. E. J. Pijlman- Noordhoff fam. J. C. Hageman-Pijlman fam. E. Pijlman-de Koning fam. K. Pijlman-Harks fam. H. C. Pijlman- Oudheusden Amstelveen: Pasadena (U.S.A.): Amsterdam: Amsterdam: Soestdijk: Katwijk aan Zee, 8 november 1972. Parklaan 104. De rouwdienst zal plaatshebben op maandag 13 november te 13.30 uur in de Triumfatorkerk, Piet Heinlaan, Katwijk aan Zee en de begrafenis om ca. 14.15 uur op de begraafplaats van de Ned< Herv. kerk te Katwijk aan de Rijn (Kerklaan).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11