Geen grote feesten, tijd is er niet naar Caballero filter Anders dan andere filters f Over Amerika zelf werd uiteindelijk ook nog gesproken ELSEVIER^&ekblad Financiële beleid van 'Stichting' acceptabel Actiegroepen coördineren Opvallers - meevallers - afvallers - tegenvallers - uitvallers Burgerlijke stand van Leiden TROUW/KWARTET DONDERDAG 9 NOVEMBER 1972 REGIO LR Directeur Steinbach bij kwart eeuw L.I.A.: LEIDEN 'Wij zijn een brug tussen de gemeente en particulie ren, een brug die op twee peilers moet rusten, wil je erop kunnen staan. Een brug ook met beper kingen, maar als je steeds in het midden kan blijven staan kan het altijd goed functioneren'. De heer G. Steinbach formuleert daarmee het werk van de Leidse Jeugd Actie, die op 11 november 25 jaar bestaat. Zelf is direkteur Steinbach al bijna 20 jaar bij de stichting werkzaam en heeft ter gelegenheid van het jubi leum een informatief boekje uitgege ven over de LJA. In 1947 is het allemaal begonnen. In zijn installatie rede zegt een wethouder dat hij de vorming van jeugdleiders en de sa- menwerking tussen verschillende geestesrichtingen graag in de aan dacht wil hebben. En men begon, hoe kon het toen anders, met het bespre ken van de mogelijkheid om meer subsidie van de gemeente los te krij gen, en vervolgens met het overleg om deze subsidie in goede harmonie te verdelen. Daarbij ontdekte men naast de drie levensbeschouwelijke zuilen nog drie andere aspecten, die voor het jeugdwerk belangrijk zijn, n.l. de leiding, huisvesting en geld middelen. Aan deze aspecten van het jeugd- en jongerenbeleid is vooral in de periode tot en met 1968 aandacht geschonken. Coördinatie De LJA 'nieuwe stijl' heeft daarna haar werk vooral gericht op het be vorderen van coördinatie en samen werking van o.a. jeugdhuizen, wijk centra en vormingscentra. De heer Steinbach praat in vele gevallen over de 'hele club', welke naam hij de gemeenteraad ongemerkt ook geeft. Al dit werk moet volgens de direk teur gebeuren in een openheid ten opzichte van de deelnemers van de LJA, de aangesloten organisaties en de bestuursleden. Kortom, 'de hele club' Als belangrijkste taak ziet het team, dat een ruimte in het stadhuis tol zijn beschikking heeft, het bewustma ken van het individu. Dat wil zeggen: 'het bevorderen van fundamentele de- mokratisering, waarbij inspraak wer kelijk inspreken is en de burger me dezeggenschap kan uitoefenen'. Ter gelegenheid van het jubileum is er een' half uur durende film gemaakt van de Vijfhoven-buurt. De titel luidt: 'Een aardig stukkie werk'. Deze film wordt vertoond op 11 november in 'De Korte Vliet', wanneer de LJA bijeen is met deelnemers, bestuursle den. beroepskrachten, vrijwilligers en andere gasten die het jeugd- en jonge renwerk ter harte gaat. De film heeft als thema: KENNEN WIJ ONZE EI GEN BUURTPROBLEMEN WEL? Na afloop van de film zal er een discus sie worden gehouden. Uit de buurt De grote vraag, welke de heer Stein bach bezighoudt is: 'Waar werk je naar toe? Wat streef je na? Moet je alles gaan centraliseren of moet je alles in de buurt houden? Zelf geeft hij er eigenlijk al een antwoord op: ADVERTENTIE G. Steinbach 'De bestuursleden van het wijkwerk moeten uit hun buurt komen en veel met anderen samenwerken, een soort jeugd- en jongerenwerk in een brede re zetting. Het begint bij de peuters van 2 tot 4 jaar tot en met de volwassenen. En dat in het kader van groepsontwikkeling en recreatie. In 's hemelsnaam geen andere stichtin gen erbij, want dan werk je dubbel en langs elkaar'. Zaterdag 1 november is er receptie. Steinbach: 'Geen grote feesten, de tijd is 'er niet naar. Maar wel leeft het vertrouwen dat ook in de komende jaren met gezamenlijke inspanning en hard werken weer wat bereikt kan worden'. 1 erkiezingsavond in M inervu LEIDEN Zo spannend en opwin dend als het vier jaar geleden was, zo tam en mat was het eigenlijk dinsda gavond in Sociëteit Minerva, waar ter gelegenheid, van de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen nu voor de twee de maal de z.g. 'Al! American Night' gehouden werd. Alle ingrediënten wa ren aanwezig, op één na. De grote zaal en vele andere ruimtes waren fleurig en kleurig opgesierd met aller hande affiche-materiaal, waarbij de portretten van Nixon en McGovern van alle punten de talrijke bezoekers in het oog vielen. Maar noch dit authentieke en op zich zeer boeiende grafische materiaal, noch de hambur gers en de popcorn, noch de western saloon, en noch de blijkbaar met grote verwachtingen naar Minerva ge- tniken bezoekersstroom, was in staat k avond uit te tillen boven de al door vele media gesignaleerde apathie en tamheid, veroorzaakt door de al b min of meer vaststaande uitslag. 11 Voornaamste onderdeel van de avond was naast het afwachten van de uit slagen en het tot diep van de nacht [•bekijken daarvan via overal opgestel de tv-monitors, het forum. Geen Hil- termann of Brugsma dit keer, maar wel kopstukken als prof. v. d. Beugel, Hans Gruijters en de hoofdredacteur van het Handelsblad/NRC, de heer Spoor. Tevens waren vertegenwoor digd mr Van Traa (VPRO) en de Amerikaan prof. Irwin (Institute of Advanced Studies Wassenaar). Maar nok dit forum maakte weinig los. Typerend was de zeer geringe hoe veelheid vragen uit de zaal. De heftig- ite discussies werden nota bene ge roerd over een min of meer neven- LEIDEN Er zijn in Leiden nogal «at actiegroepen, die elk op hun {«bied bezig zijn. Nu is door een aantal groepen, waaronder de disputo- renraad en de Leidse Studenten Bond, {cstreefd naar een coördinatie van die verschillende actiegroepen. Ook de presentatie naar de Leidse bevolking heeft de laatste jaren tekortkomingen vertoond. Daarom hebben de groepen besloten lot een presentatie van zichzelf in een drietal cycli. De eerste cyclus heeft betrekking op de groepen die zich bezighouden met imperialisme. Deze gaat op 23 november in het Leidse Volkshuis beginnen. Op die eerste avond zal een theatergroep van Psycholopolis het begrip imperialisme visueel trachten voor te stellen. Om de week zal een andere groep baar specifieke bezigheid voorstellen. Op 30 november de werkgroep gastar beiders, 7 december de werkgroep Zuidelijk Afrika, 14 december de Pa- lestina-werkgroep, 21 december de Wereldwinkel en tot slot een avond waarop de problemen die met imperi alisme samenhangen betrokken wor den op de situatie in Nederland. probleem, nl. de Nederlahdse buiten landse politiek. Van der Beugel ont stak aardig wat vuurwerk door een felle aanval op Den Uyl, die in een interview zaterdag j.I. de verkiezing 'van Nixon een 'stuitend alternatief' genoemd had. Op de Luns-toer trok Van der Beugel van leer tegen het moraliserend karakter van onze bui tenlandse politiek. 'Er is geen enkel excuus aan te voeren voor deze uitla ting van een man die mogelijk minis ter-president wordt, en dan uit dien hoofde een bezoek zal brengen aan het Witte Huis'. En: 'De communica tiemedia beschrijven Amerika vanuit een bepaald niet objectief en niet- representatief standpunt, nl. het radi cale element'. Gruijters vond het alle maal wel loslopen, en wees op het harde karakter van de verkiezings strijd in Amerika zelf. 'Den Uyl zal netjes, maar koel en kort ontvangen worden'. Waardering Niettemin is er over Amerika zelf ook nog wel het een en ander gezegd. Opvallend was de vrij algemene waar dering van het hele forum voor be paalde punten van het beleid van Nixon, met name de buitenlandse po litiek. Bij het forum en de zaal leek Vietnam wel van de aardbol verdwe nen. Voorts was er algemene twijfel aan de potentiële capaciteit van McGovern om te besturen, het 'mana gen'. Gruijters wees op de Eagleton- affaire en het snel van standpunt wisselen in binnenlandse kwesties. Kritiek op Nixon kwam vooral t.a.v. de binnenlandse politiek, de werkloos heid, de inkomensverhoudingen, de minderheden. Van Traa, terug van een bezoek aan dc USA: 'Amerika polariseert door Nixon, maar dat ziet hij niet'. Gruijters: 'Nixon verwaar loost minderheden, is in wezen een typische burger-middenstands kandi daat'. De indruk bestond dat bij met name deze twee forumleden de figuur van McGovern wel sympathieker was als noodzakelijk alternatief voor Nixons politiek, maar dat hij als poli ticus te weinig een groot figuur is. Het forum: v.l.n.r. drs. Spoor, mr. Van Traa, drs. Gruyters, De IIóop scheffer, prof. dr. Van der Beugel en prof. dr. Invin. Kennedy ttlDEN' Geboren: Margaretha L dr v H van der Zalm en L van Duijvenvoorde: «memarie dr v A Uljé en C van der Lubbe. «rman an v J Pieete en A L van den Hoonaard, Richard AznvAAU Hoeks en J Meijer; Ronny zn v R J van Oosten en J de Boer: Antoinetta M S dr v J van der en F M Bonnet; Anna M J dr v H T Bosboom en M J de Waard: Marco A M zn H A M van der Hoeven en E M A Masker. Overleden. S F Slingerland, cchtgen. v J «huurman, 1935 Kenmerkend voor de sfeer in deze zaal, maar daarmee ook voor de ver kiezingen i.h.a. was het ettelijke ma len laten vallen van de naam Edward Kennedy en het jaartal 1976. 'Eigen lijk gaan deze verkiezingen daarom', aldus Gruijters, die ook wees op het belang van de overige uitslagen naast die van het presidentschap. Spoor noemde de nu beëindigde campagne een 'dieptepunt in het Amerikaanse democratische proces'. Zelden is er een campagne op zo'n laag peil ge voerd, Nixon heeft er nauwelijks een gevoerd, corruptie deed zijn intrede (Watergate-schandaal, waarbij Repu blikeinen inbraken in het democrati sche hoofdkwartier). Daar was ieder een het wel over eens. Lichtpuntje vormde alleen, aldus het forum, het feit dat McGovern wat meer (en dat is tamelijk nieuw in Amerika) be paalde 'issues' naar voren gebracht heeft, naast de van oudsher zeer be langrijke kwestie van de persoon, het circus-aspect. Conclusie na deze avond: het driemaal is scheepsrecht zal zeker gelden, wanneer in 1976 deze op zich weer geslaagde 'All Ame rican Night' gehouden zal worden, dan wellicht met een bezielende per soonlijkheid als Kennedy in het cen trum van de belangstelling. JAN HOEKEMA (ADVERTENTIE) UbeMgPMtlmmmutuovyv bom^&iwomng- bt/owalief? Vmkoopttitoekde, 'Nationale, Vouw- en Woning giet) uan Ehenim WeMlod. Vete, pagina) enfaa, inhmatie,iMm,keizet/iLe, getd: 85cent. mmMm. Vanaf uandnag ween ue/tinggboM,. Willem Schrama Een Vreemdeling die verdwaald is De laatste jaren is er in de Leidse binnenstad sprake van een verkeersbe leid, dat erop gericht is de zaken dermate ingewikkeld te maken, dat je het wel uit je hoofd laat om er nog met een auto in te rijden. Zo kun je dat ongeveer wel stellen. Hoe moeilij ker de situatie, des te eerder men de omleidingsroutes pakt. Een oud-Leide- naar, die de Sleutelstad-van-toen nog volledig in zijn binnenzak heeft, wist dat niet en beleefde zaterdagmiddag dan ook een binnenstadsavontuur, dat hij in geen jaren meer zal vergeten. Hieronder schrijft hij zijn bevindin gen neer: 'Twee speciaalzaken werden ons door goede vrienden genoemd voor hel meubelstuk, dat we zochten: één aan de Botermarkt en een aan de Nieuwe Rijn. Het deed ons deugd, omdat Leiden onze stad van geboorte is, ivaar we eens straten en stegen door kruisten naar De Zijl zomers, en naai de slootjes langs het Delftse Jaagpad in de winter, waar wc zwierven van de paardewagens en vrachtauto's van bodediensten op de Kaasmarkt naar de lage overkluizing van het Kort Rapenburg, waar het holle geluid van het klotsende water kon veranderen in een donderend doorgalmend lawaai als de blauwe tram over je heen- kwam; als je je liggend in een kano met de handen tegen de zoldering voortduwde van Rapenburg naar Galgenwater. Dat dit Leiden niet meer bestaat, dat bleek mij toen ik op zaterdag in de namiddag (het was al donker) met mijn vrouw even naar Leiden reed en de Botermarkt en de aan de overzijde van het water gelegen Nieuwe Rijn als pleisterplekken wilde kiezen. Via het Gangetje links ai de Botermarkt op hier ivas vroeger de weekmarkt, nu aan de overkant, (zou dat aanstonds ivel lukken Nee, parkeerverbod: doorrijden, inks aanhouden, er is een busbaan on s raat aangegeven, Kuorn- beurs, bult, groen licht, stadhuis (wat een brand was dat toen), parkeren? Ja, hij staat een beetje scheef, maar het lukt Nu naar die winkel lopen. Wachteven, hoe moet ik direct met die auto naar de overkant, naar de Nieuwe Rijn? Ik mag van dit parkeer terrein niet rechtsaf naar de Koorn- beurssteeg om zo via Breestraat. Gangetje, Karnemelksbrug. rechts af: de Nieuwe Rijn op te draaien, er stonden aan dat deel van de Nieuwe Rijn, dat ik daarstraks gezien heb, geen marktkramen Ik mag ook niet rechtsaf met de auto en dan linksaf de Koornbeursbrug over naar de Nieuwe Rijn, het is bovendien daar wèl mdrkt en het had dus toch niet gegaan. Na het winkelbezoek op de Boter markt, de auto weer in en langs gebaande wegen: de Vismarkt, hoge brug, groen licht, grote zebra oplet- Troost u: vroeger was het nóg erger ten). Aalmarkt door welke steeg naar de BreestraatNee, nergens wal weggebroken en verbreed, dan de brug rechts ,en de steeg (was 't niet de Vrouwen kerkkoor steeg of zo iels) naar de Haarlemmerstraat en dan naar cle Hooigracht. Nee, afgesloten Boommarlct, versmalling, dan hier maar links af en via Kort Rapenburg naar de Breestraat. Wat krijgen we nou? Motorvoertuigen niet linksaf Naar rechts, nee het licht slaat op rood: wachten, groen, Princessekade De Apothekersdijk heeft geen zin, mag ook niet. Haarlemmerstraat, nee promenade. Turfmarkt, toch niet via de Camp en de Caeciliastraat? Recht saf Oude Vest, geen borden, ja het mag, recht-toe recht-aan dan maar. Mare, wacht eens, niet verdei recht door, linksaf brug over, rechtsaf. Ou de Singel, daar is de brug naar rechts voor de Voldersgracht en dan via Van der Werfstraat naar Hooigracht en Nieuwe Rijn. Dat had je gedacht, Hagenaar! Je mag de Van der Werf straat niet in, dan rechtsaf de Jan Vossensleeg, ook daar al een inrijver- bod naar de Haarlemmerstraat (oh ja, promenade). Rechtsaf heeft geen zin, keren kan niet door al die geparkeer de auto's, dan maar voorzichttig ach teruit, weer de Voldergracht opdraai en. Terug naar de Oude Vest, rechts af mag niet, dus de brug over en rcviiisui Mi.g ook niet, ami rechiduo. naar de l.angegracht. Hè, wat een eigenaardige wegaanduiding: een beet je links aanhouden, dan rechts af. Nu zal itel lukken llier moet toch ergens een grachtje zijn naar de Oude Vest en een brug naar de Pelikaanstraat? De Hooigracht op en dan zijn we er Eren uitkijken, ze zijn hier aan het werk Ha, een mooie brede weg rechts af en een brug. ik zie geloof ik de Haarlemmerstraat, of is het de Pelikaanstraat of de Hooigracht al wat is het hier donker. Van der Werfstraat, brug over, afremmen en stoppen. De auto rijdt hel zand in. Weer mis, achteruit, terug naar- de Langegracht, rechtsaf dan maar over de brug naar de Oude Herengracht Moeilijke bocht,-Havenbrug op, Haar lemmerstraat mag niet, dan naar links brug over Oude Rijn wie heeft er voorrangen dan de Herengracht op. Zo die hoge bruggen zijn afgesloten, maar daar hoef ik niet over. rechtsaf de Nieuwe Rijn op. Gelukkig nog even.Daar is de Hooigracht.niet verder de Nieuwe Rijn op.inrijverbod. dan maar rechtsaf de Hooigracht en hier of daar parkeren Het wordt hier noch daar. In de Nieuwstraat doen mede slachtoffers wanhopige pogingen om te keren. Dan maar heel voorzichtig draaien op de Hooigracht en maar hopen, dat niemand op zijn rechten gaat staan. Gelukt.Watersteeg. Ilogewoerd kruisen, Levendaal, links of rechts kiezen, vlug, het licht springt zo op groen. Rechts natuur lijk, ik -moet naar het Gangetje. Wachten op de Korevaarstraat bij rood, eindelijk het Gangetje, de brug over, rechtsaf de Nieuwe Rijn. Ja ja, niet boos worden: een parkeerverbod. Langs het water staan verderop een paar auto's, dan maar direct de kant in en maar hopen er zonder bon af te komen. Uitstappen en naar die tweede speciaalzaak. 'Het spijt me, maar u moet bij mijn broer zijn voorbij de fontein; weet u die?' Ja, ik weet het, maar hoe kom ik er? Die auto kan hier niet blijven staan. De Hartesteeg in, laverend tussen ho pen fietsen en 'n (lossende) vracht- tauto door naar de Nieuwstraat (er gens raak je die auto toch wel kwijl) en dan lopen naar het aangeduide pand aan de Nieuwe Rijn. Dat de Nieuwstraat een p arkeerchaos was wist ik, dus linksaf, richting de Burcht, langs panden cn schutting rond de Hooglbndse kerk staat ook het blik dichtopeen, bovendien is men verderop druk bezig nog markt te houden en hier en daar kramen af te breken. Ladende kooplieden versper ren de doorgang. Dan maar weer achteruit.even wachten, er wil er nóg een uit. Dan de Middelweg maar op, nawelijks doorgang tussen hout en blik, stapvoets achter een moeder met een kinderwagen, links de Mori- aansteeg in, een tegenligger. daar is de Hooglandse kerkgracht.eindelijk parkeren? Nee. ook marktkramen dan maar naar links doordraaien achter een vrachtauto aan, die kan er beslist door komen. Tussen kramen en late kopers de Nieuwstraat door, de Burchtsteeg in en dan de Koorn- beurssteeg over heel voorzichtig. Rechtsaf en dan even goed uitkijken, links het parkeerterrein op we zijn er weer gelukkig-een plaatsje langs de stoeprand, mag geloof ik eigenlijk niet maar ja. Lopend via de prachtige overdekte brug de Nieuwe Rijn op. Stoep op, stoep af vanwege de fietsen, nog veel publiek, daar is de etalage maar de zaak is al gesloten. Geen wonder als je bij na een uur nodig hebt om van de Botermarkt naar de Nieuwe Rijn te komen. WARMOND De harmonie-drum band en toneelvereniging 'Matthias' houdt op donderdag in dc bovenzaal van de Burcht de jaarvergadering. WARMOND Als opvolger van de heer G. J. Vellekoop, die wegens vertrek uit deze gemeente als raads lid ontslag heeft genomen, staat op de kandidatenlijst van de. PvdA de heer P. J. van Huis. Deze deelde mee een benoemin'g te aanvaarden. College van B. en LEIDEN B. en W. vinden het financiële beleid van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren in grote lijnen aanvaardbaar. En kele punten zijn naar hun me ning nog voor verbetering vat baar. Men wil daarover met het bestuur nog in overleg treden. Het college antwoordt dit op vragen van het raadslid Roel in 't Veld PAK- die hiervan het fijne wilde weten omdat hij meent dat de ge meente als risicodrager garantie-ver strekker voor geldleningen) inzicht behoort te behouden in de omvang van het risico. B. en W. antwoorden dat een ambtenaar van de dienst Fi nanciën enige tijd geleden in overwe ging heeft gegeven een onderhouds- fonds in te stellen. De manier waarop de huren bij 'de Stichting' worden vastgesteld vinden B. en W. ook juist. Er wordt bij de huurberekening geen hoger renteper centage gehanteerd dan de stichting voor het desbetreffende pand moet betalen. Voor ieder pand wordt een exploitatie-opzet gemaakt. Daarbij wordt het percentage genomen, dat de geldverstrekker vraagt, vermeerderd met bijkomende kosten. Een andere opmerking van In 't Veld, namelijk dat de stichting de toekomstige onder houdsverplichtingen 'systematisch zou onderschatten', spreken B en W. ook tegen. De verwachte prijsstijgingen .kunnen worden opgevangen door de dalende rente op de gedane geldlenin gen. Doorgaan De liquiditeitspositie van de stichting is, volgens zeggen van het bestuur, in de loop van 1972 aanzienlijk verbe terd. Indien dit nodig is, aldus B. en W.. zullen middelen worden aange trokken om een en ander te verbete ren. Ook de afschrijvingspolitiek komt het college redelijk voor. En gezien het feil. dat behoefte aan huis vesting van werkende jongeren nog steeds groot is, blijven B. en W. van mening dat zij de werkzaamheden van de stichting moeten blijven stimule ren. Voorwaarde hiervoor is een opti maal beleid van de zijde van het stichtingsbestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3