Nixon weet Congres niet te veroveren j uw HUIS Einde koude oorlog tussen Duitslanden I I I I Feyenoord speelt te verdedigend krant Vuilnisbelt op zeebodem Democraten handhaven zich in volksvertegenwoordiging (Kamerleden vragen een prijsstop Werkloosheid lijkt zich te stabiliseren SINTERKLAZEN G0RRY HAG00RT Ajax zit op rozen (3-1) Den Haag in verzet tegen selectieve investeringsregeling Gemeentepolitie wordt uitgebreid met 300 man Nieuwe Leidse Courant christelijk dagblad voor leiden en omgeving iteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 i— Meubelshowroom "SFEERVOL W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN Tel. 01710-42627 Afd. Be zorging vanaf 08.30 uur Plastic 'teint' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op druk ge bruikte delen van de Noordzee ligt gemiddeld meer dan één stuk vast afval per hectare op de zeebodem. Een aanzienlijk percentage bestaat uit bijna niet afbreekbare plastic verpak kingen. Dit bleek bij tellingen die het Rijksinstituut voor vis- serijonderzoek (RIVO) in het begin van dii jaar op vier plaatsen uitvoerde. Dat chemische verontreiniging verreweg het grootste milieu gevaar voor de zee is, mag geen reden zijn om andere bedreigin gen dan maar te verwaarlozen, schrijft P. van Banning van het RIVO in het rapport over de afvaltellingen in het Vakblad voor biologen. De stijgende toe passing van kunststofverpakking kan een dominerend beeld in het zeefcodemafval gaan vormen. Een onderzoekvaartuig van het RIVO haalde met een licht over de bodem slepend net 189 stuks plastic afval op, ruim honderd industriële verpakkingen, de rest van huishoudelijke aard. Verder werden 143 blikjes geoogst, 108 glazen flessen en potten, 25 schoenen en laarzen, 3 metalen vaten en 2 autobanden. In de klasse 'varia' werden badmin ton-shuttles, tubes, schorten en tassen gesignaleerd. Als mogelijke maatregelen noemt de heer Van Banning een systeem van vergoeding via scheepsleveranciers voor inleve ring van gebruikt verpakkings materiaal. Verder zou de visse rij een belangrijke rol kunnen spelen door opgeviste rommel aan boord te hoaden en in de haven af te voeren, 'een rol die op het eerste gezicht misschien ondankbaar en minderwaardig lijkt, maar het tegendeel zal zijn voor de nabije toekomst'. Maar er zal eerst internationaal moeten worden overlegd, 'want het is een onredelijke eis om de één het afval van de ander te laten opvissen'. i DEN HAAG Gezien het feit dat de I prijzen in één maand met 1.3 pet zijn j gestegen, hebben de Kamerleden De j Goede (D'66) en Den Uyl (PvdA) in I vragen aan premier Biesheuvel en minister Langman gevraagd om een prijsstop. De beide vraagstellers wijzen op een uitspraak van de minister-president van een maand geleden. De heer Bies- I heuvel heeft toen gezegd met grote zorg vervuld te zijn over het toen gebleken stijgingspercentage van 0.9 pet in de periode half augustus-half september. Vice-president Spiro Agnew en zijn vrouw verwelkomden gisteren het opgewekte presidentiële echt paar Nixon met een handdruk en een omhelzing op een bijeenkomst in Washington. Zogezegd DEN HAAG De ontwikkeling van de werkloosheidscijfers in de afgelo pen vijf maanden wijst op een zekere stabilisering van het werkloosheidsni veau. Dit deelt het ministerie van sociale zaken mee in een overzicht van de werkloosheid in oktober. De voor het seizoen gecorrigeerde ar beidsreserve, dus het aantal ingeschre ven werkloze mannen en vrouwen, bedroeg efnd oktober 112.000 of 5.700 meer dan eind september. Vooral on der scheepvaartpersoneel en horeca- personeel nam de werkloosheid toe. namelijk met respectievelijk 1000 en 1750. Droog Op de meeste plaatsen droog weer met flinke zonnige perio den. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke Vind. Maximum temperaturen omstreeks 11 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: tamelijk onbestendig met onge veer pormalc temperaturen. Morgen zon op: 07.49 onder: 16.58 maan op: 11.29 onder: 18.43 Zoals wij rooms-katholieken lij- den aan onze eenheid, zo behoor- Jf| d©Z© KFSWt den onze reformatorische broe ders en zusters te lijden aan hun verdeeldheid. prof.'dr. h. a. M. fioiet Binnenland Voortvluchtige is kamerkandidaal 5 Eisen van 2 maanden tegen VVDM-top 5 Buitenland Nixon kan naar eervolle plaats in historie streven 9 Kerk Waarom kregen gereformeerde dominees geen briefje? 2 (advertentie) Vader 82 jaar ouder dan zoon OP naar Doezastraat 14. De Oostduitsc staatssecretaris Michael Kohl (links) en zijn Westduitsc collega Egon Bahr tekenen het basisverdrag, dat een einde maakt aan 23 jaar koude oorlog tussen de twee Duitse staten. BONN (Reuter, DPA, UPI, AP) De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr en zijn Oostduitse collega Michael Kohl hebben gisteren in Bonn het basisverdrag tussen de Bondsrepubliek en de DDR ge parafeerd, nadat de regeringen van beide landen hun fiat daaraan hadden gegeven. Daarmee is een eind gekomen aan 23 jaar koude oorlog tussen beide Duitslanden. Och, ik heb geen kind aan ze. RITA 'Waarschuw me als u klaar bent, zodat we snel weg kun nen zijn Kohl gaf na de parafering een verkla ring uit, waarin stond dat het basis verdrag aansluit bij de verdragen, die Bonn met Moskou en Warschau heeft gesloten en het begin markeert van een nieuwe fase van een vreedzaam samenleven van de Europese volke ren. Deze verdragen tonen, aldus Kohl aan, dat de Westduitse regering begrip heeft voor de realiteit. Het basisverdrag acht hij 'van historische betekenis.' Het nu gesloten vérdrag vormt het hoogtepunt van de op ontspanning met de Oosteuropese landen gerichte politiek van de coalitieregering van Willy Brandt. Drie jaar geleden be gon de regering-Brandt met deze zoge naamde 'Ostpolitik'. die in 1970 leidde tot de verdragen met de Sowjet-Unie en Polen. In de preambule tot het verdrag zeg gen de twee Duitslanden dat zij 'van de historische realiteit' uitgaan. Dit, ondanks hun verschillende opvattin gen over belangrijke problemen, zoals de Duitse natie. Deze clausule wordt door politieke waarnemers als de be langrijkste beschouwd. In feite wordt daarmee het principiële conflict tussen Oost- en West-Duitsland over de wen selijkheid van hun hereniging in de ijskast gezet. De grens tussen de twee WASHINGTON (DPA, Reuter, UPI, AP) Bij alle jubel onder de Republikeinse partijgangers over de grote overwinning van president Nixon bleef er gisteren toch het ontnuchterende feit, dat hun vurige wens de meerder heid van de Democraten in beide Huizen van het Congres te bre ken niet in vervulling is ge gaan. De Democraten verloren weliswaar, zoals verwacht, enkele zetels in het Huis van Afgevaar digden, maar vergrootten verras send hun meerderheid in de Senaat. Bij de verkiezingen van dinsdag wist Nixon niet minder dan 49 staten op zijn hand te krijgen, wat hem 521 kiesmannen opleverde. McGovern moest zich tevreden stellen met slechts twee staten Massachusetts en District of Columbia wat hem zeventien kiesmannen opleverde. Na dat 97 procent van de stemmen was geteld, dat Nixon 45.386.540 stemmen (61 procent) op zich verenigd. McGo vern had toen 28.214.730 stemmen 38 procent) verworven. In de Senaat behaalden de Democra ten 57 zetels (plus twee) en de Repu blikeinen 43 (min twee). In het Huis van Afgevaardigden verkregen de De mocraten 244 zegels (min 12) en de Republikeinen 191 (plus 12). Opmerkelijk De meest opmerkelijke overwinningen behaalde Nixon in de traditioneel De mocratische staten Texas en New York. In Texas had geen enkele Repu blikeinse kandidaat sinds president Eisenhower een overwinning geboekt. Ook New York achtte men. na de grootscheepse campagne van senator McGovern, niet haalbaar voor de Re publikein. Maar Nixon won er met 57 procent van de uitgebrachte stemmen. Opvallend was ook, dat de industriële staten Pennsylvania en Connecticut aan McGovern voorbij gingen, omdat deze sinds 1960 Democratisch hadden gestemd. In de zuidelijke staten bleek nogmaals de volle omvang van Nixons overwinning, omdat daar voor het eerst alle dertien staten een Republi keinse president steunden In deze zuidelijke staten en ook in het Mid den-Westen verwierf Nixon het gros van de stemmen, die' in 1968 naar George Wallace gingen. De ultra rechtse John Schmitz, die Wallace dit jaar verving als kandidaat van de Amerikaanse Onafhankelijke Partij, behaalde niet meer dan een procent van de stemmen. De bekende kinder arts Benjamin Spock, die door de Peoples Party werd gesteund, bleef nog ver bij Schmitz achter. Zelfs in Cook County, het gebied van Chicago, waar de Democratische bur gemeester Daley al jarenlang de la kens uitdeelt, kreeg Nixon een forse meerderheid. Volgens waarnemers kan het regime van Daley in deze streken daardoor wel als geëindigd worden beschouwd. Stepanovic juicht nadat hij zijn ploeg, OFK-Belgrado, aan een 20 voorsprong heeft geholpen. Van onze sportredactie AA1STERDAM Voor Feyenoord is het Europese bckergebeuren 1972-1973 verleden tijd. De Rotter dammers, die twee weken geleden in eigen stadion tegen OFK Bel grado niet verder kwamen dan een 4-3 overwinning, werden gistermid dag in de Joegoslavische hoofdstad via een 2-1 nederlaag (en de regel van de dubbel tellende doelpunten gescoord in uitwedstrijden bij ge lijk eindigen) uit het toernooi oin de UEFA Cup gestoten. Trainer Ernst Happel, die vóór het eerste duel nog zei 'niet zo veel te zien in dit troosttoeniooi voor een ploeg als Feyenoord, die al de, Europese en wereldtitel voor de clubs had gegrepen', maakte in Belgrado de fout de kleine voor sprong van Rotterdam te willen verdedigen. Juist in een aanvallen de opstelling van zijn elftal had méér succes bereikt kunnen worden. Ajax, in Nederland de voortduren de concurrent van Feyenoord. be wees die stelling in Sofia, waar de Amsterdammers voor de eerste wedstrijd uit de Iweede ronde van het grote Europa Cup-toernooi voor landskampioenen aantraden tegen CSKA. Ajax groef zich niet voor eigen doel in en bereikte via een 3-1 overwinning een zeer fraaie uitgangspositie voor het tweede duel, op 2Q november in Amsterdam. FC Twente en FREM Kopenhagen voerden een klucht in de mist op. Tot tweemaal toe werd de strijd tijdelijk gestaakt. Toen men na de tweede onderbreking weer verder wilde spelen bleken de Denen reeds te zijn aangekleed. Het stond toen halverwege de tweede helft 4-0 voor. Twente, dat vrijdag weet wie de tegenstander in de derde ronde wordt. Verrassing Een van de grootste verrassingen in de race naar Senaatszetels was het verdwijnen van Margaret Chase uit Maine, die verslagen werd door de Democraat Hathaway. De Republi- kleinen wonnen vier Senaatszetels blikeinen wonnen vier Senaatszetels in New Mexico, North-Carolina (waar Helms aan 't langste eind trok) Okla homa en Virginia. Republikeinen wer den herkozen in Alaska, Idaho, Illi nois (waar Percy zich wist te handha ven), Kansas Massachusetts (waar de Zie verder pag 5, 7e kol. DEN HAAG B. en w. van Den Haag hebben in een brief aan de bijzondere kamercommissie voor het wetsontwerp selectieve investeringre geling, dat beoogt de groei in het westen af te remmen ten voordele van andere gebieden in ons land, hun bezwaren tegen dit wetsontwerp uit eengezet. Vooral voor Den Haag. zo betogen b. en w„ is deze maatregel desastreus, omdat deze stad toch al getroffen wordt door de regeringsmaatregelen tot spreiding van de rijksdiensten. B. en w. wijzen ook op de slechte situa tie in het hotelwezen in Den Haag (waar kortgeleden twee grote hotels, het Kurhaus en het Grand Hotel hun deuren sloten), op grond waarvan zij van mening zijn dat voor Den Haag een uitzondering moet worden ge maakt ten aanzien van deze sector. Ook zijn zij van mening dat de recon structie- en saneringswerkzaamheden die momenteel onderhanden zijn, niet onder de maatregel behoren te vallen. Zij wijzen er verder nog op dat Den Haag een typisch administratief cen trum is en dat de stad zijn aantrekke lijkheid als zodanig dreigt te verlie zen omdat de voorgestelde regeling ook van toepassing is op kantoorge bouwen. Andere administratieve cen tra, zoals Brussel en Straatsburg, zul len dan aantrekkelijker worden, zo schrijven b. en w. van Den Haag. DEN HAAG De ministers Van Agt (justitie) en Geertscma (binnenlandse zaken) maakten gisteren in de Eerste Kamer bekend dat de gemeentepolitie volgend jaar met minstens 300 man zal worden uitgebreid. Ook de rijkspo litie zal 'ferm' worden uitgebreid, maar het staat nog niet precies vast met hoeveel man. Het ministerie van justitie onderzoekt momenteel de mo gelijkheden tot strafbaarstelling van een aantal nieuwe vormen van ter reur. Met name geldt dit voor de valse bommelding en het plaatsen van een nepbom. Minister Van Agt wees er. inzake het drugbeleid, nog op dat het opsporingsbeleid van de politie en justitie zich meer op de handel in hard drugs (heroïne en morfine) zal richten nu de drughandel zelf zich van 'soft' (hasj, marihuana) naar 'hard' ontwikkelt. Duitslanden wordt als een historische realiteit 'erkend', maar de kwestie van de toekomst van de Duitsers als één volk blijft open. Rainer Barzel, de leider van de chris tendemocratische oppositie in West- Duitsland, heeft laten weten dat hij opnieuw met Oost-Duitsland over het verdrag zal gaan onderhandelen, in dien het verdrag niet aan de verwach tingen van- de oppositie mocht vol doen en als de oppositie de verkiezin gen wint en dus regeringsverantwoor delijkheid krijgt. Maar politieke waarnemers achten een dergelijke stap van de CDU-CSU hoogst onwaar schijnlijk. Het basisverdrag effent de weg voor het volledige lidmaatschap van beide landen van de VN en regelt de be trekkingen tussen de twee staten. Maar noch de Berlijnse muur, noch de mijnenvelden tussen Oost- en West-Duitsland worden erdoor opge heven. Het verdrag zal naar men aanneemt na de Westduitse verkie zingen van 19 november zo snel moge lijk worden geratificeerd. Daarna is de weg vrij voor vele staten in het Westen om de DDR diplomatiek te erkennen. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- metbrief- onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1