ïewacht wordt op visie t bijzonder onderwijs eoeo 'rein gaat het winnen an auto en vliegtuig issen Europese steden ociologen: advocatuur ommerciëler opzetten Vij f partij en-kabinet zou weer op krappe meerderheid steunen i nister Van Veen ha a tst hal terug idustrie weert evaarlijk PCB 'Verzet slechts zaak van klein deel van volk' Gelderland let scherp op caravanverordening Almelose burgemeester verbiedt 'Godspell' niet Beeldjes van de koningin Aantal onderwijzers zal sterk toenemen BruinsSlot nü verkrijgbaar in de boekhandel de memoires van dr. J. A. H. J. S. Bruins Slol Ruim derde van alle jongeren weet het niet Landelijk bureau arbeidsbemiddeling werkloze academici Prins Bernhard polarisatie is grootste gevaar Demonstratie tegen verleggen Waalbocht Opslag kernwapens in Nederland blijft mogelijk Subsidie van Noord-Holland voor wetswinkel Brabant wil geld voor afvallozingen Lpff/KWARTET DONDERDAG 9 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T9/K11 onze onderwijsredactie RECHT 'Op het ministerie van onderwijs zitten we te wachten op een eigen inbreng van het onder onderwijs. Als de bijzondere scholen daarvoor zorgen, hoeft men niet bang te zijn voor een rt staatspedagogiek1. ster Van Veen speelde gisteren e bal terug, toen vanuit de bond verenigingen voor protestants stelijk VWO-HAVO aan hem ge- gd werd, of de overheid bij de (rwijsvernieuwing niet teveel stu- optreedt. heb in de korte tijd dat ik minis ter van onderwijs ben, tientallen ge sprekken gevoerd met het bijzonder onderwijs en steeds weer gevraagd om een gebundelde eigen inbreng van het christelijk onderwijs. Welke visie heeft men op de partiële leerplicht, op de middenschool, hoe moet het met het godsdienstonderwijs, wat wil j een onzer verslaggevers [STERDAM In het verkeer tussen de Europese steden heeft de in alle kans het te winnen van de auto en het vliegtuig. De ver- irscongesties op de grote wegen en in de lucht zal in de komende i jaar drastisch verergeren. Auto's en vliegtuigen zijn hierdoor in nadeel ten opzichte van de trein. De kwaliteit van de diensten auto en vliegtuig de reiziger te bieden hebben zal voortdurend teruitgaan. slaat in een rapport over de jrnst van het verkeer tussen Eu- ese steden van de OESO (Organi- I voor Economische Samenwer- en Ontwikkeling)De voordelen de trein zullen het grootst zijn reizen van tussen de honderd en londerd kilometer. Een wijziging ie rol die de drie vervoersmidde- spelen in het verkeer tussen de e steden ii volgens de OESO rschijnlijk. vliegtuig zal z'n voordeel waar- ijnlijk blijven houden voor het je-afstandsvervoer. De personen- vrachtauto zullen steeds meer al- b voor korte afstanden (tot hon- rd kilometer) worden gebruikt, lar voor de middellange afstanden (100 tot 600 km) heeft de trein in bijna alle opzichten voordelen boven de auto en het vliegtuig zowel wat betreft reistijd als comfort, geschikt heid, betrouwbaarheid en efficiency. Volgens het OESO-rapport bereiden de spoo-rwigen zich in bijma aille lan den erop voor, de voordelen van de trein nog te vergroten, onder andere door supersnelle treinen. Als de be staande plannen werkelijkheid wor den, zal er in de niet zo ververwijder- de toekomst in Europa een net van zeer snelle treinverbindingen zijn ont staan. In het OESO-rapport wordt uit voerig ingegaan op de voordelen van de luchtkussen-trein en de 'magneet- kussentrein' waarover in Trouw/Kwartet in mei van dit jaar uitvoerig werd geschreven. men met de maatschappijvakken, wat moeten de sociale academies doen? Dat zijn allemaal vragen waarop ik graag een antwoord krijg vanuit het bijzonder onderwijs'. In een rede over de vernieuwing van het onderwijs maakte minister Van Veen duidelijk dat hij gekozen heeft voor een actieve overheidspolitiek in zake de vernieuwing. Een van zijn argumenten daarvoor is financieel. Wanneer de vrijheid van onderwijs onbetaalbaar wordt, is het met die vrijheid ook gedaan. Dus is het nodig dat de mensen uit het onderwijs bij elkaar komen en gezamenlijk doen wat gezamenlijk kan. Daarbij heeft de overheid een duidelijke taak. Maar er is nog een andere reden om de vernieuwing centraal aan te pak ken. Voor afzonderlijke scholen is het onmogelijk bijvoorbeeld een nieuw wiskunde-programma te maken. Dat is het werk van wetenschappelijke insti tuten. Maar er moet wel contact zijn tussen de top van vernieuwers en de basis. Daarom heeft minister Van Veen gekozen voor de instelling van een 'stuurcommissie' voor de moder nisering van leerplannen en voor een 'contactraad' voor de onderwijsver nieuwing. Dat zijn allebei organisatie vormen waarin de inbreng van onder op tot zijn recht kan komen. Minister Van Veen liet merken dat een semi- ovierlheidsdnstellinig als de SVO (Stich ting voor Onderzoek van het Onder wijs) liever een krachtiger toporgaan gewild had om van bovenaf leiding te geven aan de vernieuwing. De bezorgdheid van scholen en schoolbesturen dat de vernieuwing buiten hen om geregeld wordt is begrijpelijk, zei minister Van Veen. Maar de scholen moeten daar zelf wat. aan doen. Vooral de schooladviesdien sten en de pedagogische centra moe ten steunen op het initiatief van de scholen. Daarom is minister Van Veen ook voorstander van de stich tingsvorm voor adviesdiensten. An ders worden dat instanties die in de sohool werken, maar niet van en voor de school zijn. Ie balie op de snijtafel i een verslaggever N HAAG 'De advocatuur in Nederland zal zichzelf op de snij- el moeten leggen om uit de problemen te geraken waar zij mee rstelt'. Dit is de conclusie van de Rotterdamse sociologen prof. dr. van Braam en drs. H. G. Surie, die op verzoek van de Nederlandse de van Advocaten de balie hebben doorgelicht. dat de balie zich op een aantal iten niet of te weinig aan de enleving heeft aangepast heeft zij ens de beide onderzoekers op het tin van de juridische bijstandsver ing veel terrein verloren aan ande specialisten, zoals bedrijfsjuristen, rissen, belastingconsulenten en so- 'e raadslieden. te voorkomen dat de balie geheel ukkelt en zich moet terugtrekken iet deelgebied van de rechtskundi- hulpverlening waarop zij wettelijk monopolie heeft, moet de advoca- ir volgens de sociologen commer- ler van inslag worden en zich gaan cialiseren. Vocaten zouden in loondienst tcege- moeten worden, zij zouden be lde vormen van reclame moeten irnen maken, landelijk en internati- U2l georganiseerde kantoren moeten nnen oprichten en vennootschaps- nnen en associaties moeten kunnen' «aan met accountants, notarissen belastingconsulenten, ie ontwikkeling wordt tot nu toe lemmerd door de 'ereregelen' van balie, aldus de onderzoekers, 'commerciële' advocatuur zou vol- ns de beide onderzoekers geschei- n moeten blijven van de 'sociale' foeatuur, waarvan de rechtskundige 'P aan 'minvermogenden' een speci- problematiek is. 'sociale' advocatuur zou volgens m Braam en Surie uitgeoefend kun- n worden in de vorm van door de lie te stichten 'poliklinieken' De nieuwe 'orde' zou deel moeten uitma ken van een algemene vereniging die alle verstrekkers van bijstand zou om vatten. De algemene raad van de orde van advocaten heeft nu vier commis sies ingesteld die hei rapport van de sociologen rijp gaan maken voor de ordevergadering van volgend jaar. ËN HAAG Veel industrieën die t voor het milieu gevaarlijke lychloorbifenyl (PCB) gebruiken, Wen daarmee op. Na de vereniging verffabrikanten hebben nu nog 1' industrieële organisaties besloten, *e grondstof te weren. Het besluit m overleg met de overheid geno- n, dgens de fabrikanten was een ver- 1(1 wettelijk (nog) niet mogelijk jtf zij vonden dat ze niet op wette- te maatregelen moesten wachten. ver het tempo van de besluitvor- in dezen werd gisteren geschre- n in de rubriek Wetenschap en chniek.) verenigingen die toepassing van gaan vermijden zijn die van ODerfabrikanten, fabrikanten van «anische plakmidaelen en textiel- "Pmiddelen, verder de vereniging i katoen- rayon- en linnenindustrie, aardolie-industrie (smeeroliën) en chemische industrie, betekent dat PCB in Nederland r® nog in de elektrotechniek orat toegepast, wat niet tot milieu- ivuiling hoeft te leiden omdat het er om gesloten apparaten gaat. Wel dan afgewerkt PCB. in deze sector afdoende manier moeten worden rnietigd. Boek over 'BS' Van een verslaggever DEN HAAG Hoe meer men zich verdiept in de geschiedenis van het Nederlandse verzet in de jaren 1940- 1945, des te sterker wordt de overtui ging dat dit verzet een zaak geweest is van slechts een deel van het volk, een klein deel dat bereid was en de moed had tot het uiterste te gaan. Dit schrijft luitenant kolonel drs. G. J. van Ojen jr. hoofd van de sectie krijgsgeschiedenis van de landmacht, in zijn gisteren verschenen tweedelige studie over de binnenlandse strijd krachten in de tweede wereldoorlog. Uit het boek blijkt dat het in 1955 van de toenmalige minister-president Drees en de minister van oorlog ir. C. Staf niet gepubliceerd mocht worden. Luitenant kolonel drs. Van Ojen heeft er van 1953 tot '55 aan gewerkt, maar toen het af was gaven de ministers geen toestemming voor publikatie. Pas in oktober 1964 kreeg de heer Van Ojen bericht, dat de toenmalige minister P. J. S. de Jong instemde met openbaarmaking van het toen bijna al tien jaar oude manuscript. Het boek behandelt vooral de geschie denis van de binnenlandse strijd krachten (door prins Bernhard in een 'ten geleide' aangeduid als de 'meest vreemde krijgsmacht die ons konink rijk ooit heeft gekend') in de laatste negen maanden van de tweede wereld oorlog en geeft daarnaast een frag mentarisch overzicht van de verzetspe- riode 1940-1944. Drs. Van Ojen wijst er wel op dat naast de groep bonafide verzetsmen sen, die haar activiteiten in het alge meen ontplooide binnen het raam van het georganiseerde verzet, er vele Ne derlanders waren die nooit de gele genheid vonden of gezocht hebben zich bij verzetsorganisaties aan te sluiten. 'Zij allen beschouwden hun zelfopofferende daden als een vanzelf sprekende plicht en zwegen daar na de oorlog over. Maar overigens wijst de heer Van Ojen de opvatting dat het Nederlandse volk in zijn geheel tegen de bezetter opstond en daarom 'goed' was, ten stelligste af. ARNHEM De provincie Gelderland heeft sinds deze week een earavanpo- litie. De door het college van Gedepu teerde Staten aangestelde twee oud politiemannen hebben tot taak scherpe controle uit te oefenen op de naleving van de caravanverordening, die volgens GS nog al eens wordt overtreden. Wordt dat door de caravanpolitie ge constateerd, dan kunnen de caravans worden weggesleept naar een daar voor in de gemeente Beuningen inge richt terrein. ALMELO De Almelose burgemees ter is niet van plan de opvoering van de rock-musical Godspell, aanstaande zondag in de schouwburg De Hagen te Almelo, te verbieden. Hij heeft dit gisteren schriftelijk meegedeeld aan de kerkeraad van de vrijgemaakt gere formeerde kerk te Almelo, die tegen de opvoering had geprotesteerd. Er kwamen bij het gemeentebestuur nog verscheidene brieven binnen van an dere kerken van dezelfde strekking. De vrijgemaakt gereformeerden van Hengelo hebben inmiddels ook bij hun burgemeester geprotesteerd tegen de voorgenomen opvoering van Godspell aldaar op maandag de 13e november. In galerie Siau in Amsterdam houdt Madeleen Brinkman een expositie van een twintigtal kera- mieken beeldjes van koningin Juliana. Foto boven: de koningin met haar hondje. Foto onder: de koningin tijdens het voorlezen van de troonrede. Van een verslaggever DEN HAAG Over vier jaar zal er een groot aanbod zijn van nieuwe onderwijzers. De pedagogische acade mies hebben dit jaar bijna tiendui zend nieuwe studenten aangekregen. Het aantal eerstejaars steeg met 31 procent van 7.400 vorig jaar tot 9.650 nu. Ook de belangstelling voor de opleiding tot kleuterleidster nam fors toe, namelijk met 13 procent. Er zijn daar bij elkaar nu 3.700 eerstejaars. Uit de cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd over de groei van het ODderwijs blijkt ook een verdere uitbreiding van de sector MAVO-HAVO-VWO. Van de ge neratie van 12- en 13-jarigen ging vorig jaar 60,8 proeent naar deze tak van onderwijs, dit jaar zit 61,6 pro cent van deze groep in de brugklas van het MAVO-HAVO-VWO. (ADVERTENTIE) voltooid met een 'verhaal vooraf' door Ben van Kaam 216 bladzijden waarvan 16 met foto's paperback 12,90 uitgave van Bosch Keuning n.v. Desgewenst kunt u bestellen met onderstaande bon RoetolKnn kan worden opgezonden in open envelop zonder DBSieiUUn postzegel als u zó adresseert: Bosch Keuning n.v., Antwoordnr. 200, Baarn. verzoeke mij voor rekening te leveren via boekhandel: ex. BRUINS SLOT EN IK WAS GELUKKIG straat: plaats: datum: 1972 (handtekening) Derde Elsevier-NIPO-enquête: Van een verslaggever AMSTERDAM De vijf partijen die het eerste kabinet-Bies heuvel gevormd hebben zouden eind oktoler, indien er toen verkiezingen gehouden waren, een kleine meerderheid behaald hebben. Dit blijkt uit de derde Elsevier-NIPO-enquête, volgens welke de WD twee zetels zal winnen èn DS'70 op het 'oude' peil zal blijven. Samen zouden de vijf partijen 52 procent van de stemmen behaald hebben. Volgens de een maand eerder ge houden Elsevier-NIPO-enquête zou den de vijf 49 procent behaald hebben. Het aandeel van de pro gressieve drie liep volgens deze beide peilingen terug van 38 naar 36 procent. Het blijkt intussen wel duidelijk dat de PvdA de grootste partij zal blijven, al liep de voorsprong op de KVP in één maand terug van tien naar zeven procent De PvdA kreeg bij deze laatste peiling nog 28 procent, de KVP 21 procent. Bij de overige partijen waren geen grote verschuivingen te zien, met uitzondering van DS'70 dat de laat ste maanden weer meer in trek kwam (van 3,5 naar 5,5 procent), waarmee de partij van Drees jr. weer op hetzelfde niveau is geko men als bij de kamerverkiezingen van 1971. Wat de jeugd (van 18 tot 24) betreft, meer dan eenderde deel (39 procent) weet géén politieke voorkeur op te geven. Van de overblijvende 61 procent stemde 35 procent beide malen op de PvdA, de voorkeur voor de KVP viel van 15 procent terug naar 11,5 procent. Elseviers commentaar: de spectacu laire opmars van de rode broeders is tot staan gekomen. (In vergelij king met de tweede enquête ver speelde de PvdA drie kamerzetels en Den Uyls persoonlijke ster is ver gedaald: eind september noem de 38 procent de PvdA-lijsttrekker als de politicus in wie men het meeste vertrouwen stelt (waarmee deze premier Biesheuvel met 26 procent ver achter zich liet), nu is zijn aandeel gedaald tot 32 pro cent, tot welk niveau Biesheuvel inmiddels opgeklommen is. Het sterkst gestegen is Hans Wie gel van de WD: een jaar geleden kreeg hij drie procent, nu acht tien, wat tweemaal zoveel is dis Nelissen en elf procent méér dan Geertsema. De 'uitslagen' zijn volgens de laat ste peiling: (tussen haakjes achter eenvolgens de cijfers volgens de enquête van één maand geleden en de uitslagen van de kamerverkie zingen in 1971): PvdA 28 procent (30, 24,7), KVP 21 (20, 21,9), VVD 11& (10, 10,4), ARP (8, 8'/2i 8,6), D'66 6 (6, 6,8), CHU 6 (6, 6,3), DS'70 5I/2 (3*4, 5,3), CPN 4 (4i/a. 3,9), SGP 2 (2i/a, 2,3), PPR 2 (2, 1,8), GPV 2 (2, 1,6), PSP 1*4 (114, 1,4), BP 1 (114, l.D. Overige par tijen 114 (2, 3,9). Van een verslaggever DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken heeft een landelijk bu reau voor arbeidsbemiddeling opge richt voor werkzoekenden met univer sitaire opleiding. Tijdens de aanloop periode worden alleen nog maar eco nomen en juristen geregistreerd maar andere groepen kunnen er straks ook terecht. Zowel werkzoekenden als werkgevers kunnen bij het Bureau arbeidsvoorziening acaemici vrijblij vend inlichtingen krijgen over vraag en aanbod op dit stukje arbeidsmarkt. Het bureau vervangt slechts een deel van de functie van de gewestelijke arbeidsbureaus, die bij ontslag, werk loosheidsuitkeringen en dergelijke hun gebruikelijke taak blijven vervul len. Tussen de gewestelijke bureaus en het Bureau arbeidsvoorziening worden zelfs geen gegevens uitgewis seld. Wel is nu een einde gekomen aan de werkzaamheden van het 'Centraal punt academici', dat de beperktere taak had, de gewestelijke arbeidsbu reaus bij de bemiddeling te helpen. Mede door een geringe personeelsbe zetting bleek dat niet altijd bevredi gend te werken. Van een verslaggever DEN HAAG —'Het politieke leven van democratieën is afhankelijk van tegengestelde meningen over belang rijke problemen van binnen- en buit- tenlandse politiek, maar het is ook afhankelijk van elementen van rede lijkheid en van moderatie, van tole rantie en van het erkennen van rech ten van minderheden, zonder capitula tie voor de meest extreme gedachten van die minderheden'. Prins Bernhard heeft dit gezegd in een feestrede, die hij in Keulen heeft gehouden ter viering van het 175-jarig bestaan van de kamer van koophandel van Keulen. De prins noemde een toenemende po larisatie het grootste gevaar dat onze maatschappij in West-Europa op dit moment bedreigt. Hij zei verder dat een al of niet verenigd West-Europa slechts kan voortbestaan als geallieer de van de Verenigde Staten. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Terwijl de actie nog volop voortduurt, heeft het 'buurtco- mité Groenlanden' reeds tienduizend handtekeningen binnengekregen van mensen die zich tegen verlegging van de Waalbocht bij Nijmegen verzetten. Op zaterdag 25 november zal in Nij megen een grote demonstratie gehou den worden, waaraan diverse politieke partijen en organisaties zullen deelne men. Het buurtcomité Groenlanden is, on der de leuzen 'stem tegen de Waalver legging' en 'niet de regering maar de aktie beslist', met de handtekeningen- aktie begonnen nadat minister IJdink bepaalde dat de Waalbocht bij Nijmegen zou worden verlegd door de Ooijpolder. In een open brief aan de leden van de tweede kamer van de PvdA en de KVP heeft het comité nog eens gestipuleerd dat het bij de actie niet slechts gaat om de aantas ting van het woon- werk- en leefmi lieu van dp tachtig gezinnen en de 34 boeren (die door de bochtverlegging geïsoleerd worden) maar ook 'om een stuk afbraak van het leefmilieu in het algemeen, volgens een bij de huidige stand van de technologie achterhaald plan en enkele en alléén ten gunste van de grote duwvaartconcerns'. De demonstratie op 25 november zal de handtekeningenactie gaan bekrachti gen die, aldus de open brief, gericht is tegen de beslissing van de minister; voor een parlementair debat over een beslissing van een dergelijke draag wijdte; prevaleren van de belangen van de hele bevolking en een werke lijke en afdoende beveiliging van de scheepvaart door een verkeersregula- tie-systeem. Volgens het comité betekent dat dat beide partijen zich tijdens hun ver kiezingscampagne moeten uitspreken voor het ongedaan maken van de huidige beslissing door een nieuwe regering en een nieuw parlement Van een verslaggever DEN HAAG De mogelijkheid voor het opslaan van kernwapens op Ne derlands grondgebied blijft bestaan. Minister De Koster van defensie is althans niet bereid de bestaande mo gelijkheden in dit verband te beëindi gen. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het Kamerlid Bas de Gaay Fort man (PPR). De heer De Gaay Fort man had zijn vragen gesteld naar aanleiding van de 'schietincidenten' in Drente. Overigens geeft de minister niet toe dat er kernwapens in België liggen opgeslagen. Hij ontkent het evenmin. Hij zegt alleen dat de beweerde opslag van kernwapens een veronder stelling van het Kamerlid is, op de juistheid waarvan niet kan worden ingegaan. Van een verslaggever HAARLEM Gedeputeerde staten van Noord-Holland hebben besloten een subsidie van 2000 gulden toe te kennen aan de Stichting Wetswinkel Haarlem. Noord-Holland is hiermee de eerste provincie die een wetswin kel subsidieert. GS zijn van mening dat het werk van de wetswinkel bij zonder nuttig is. Het gemiddeld aan tal bezoekers dat om advies komt bedraagt in Haarlem 20 tot 25 per dag. De stichting werkt sinds 8 janua ri van dit jaar. Van een verslaggever BREDA De kamer van koophandel en fabrieken voor westelijk Noord- Brabant in Breda heeft de ministers Langman (economische zaken) en Udink (verkeer en waterstaat) giste ren een telegram gestuurd, waarin de bewindslieden gevraagd wordt het wa terschap West-Brabant financieel te steunen, om de heffingen op afvallo zingen via een afvalwaterpersleiding op de Westerschelde op te vangen. 'Anders zal deze last voor tweederde afgewenteld worden op de industrieën in het gebied van het waterschap. Dit zal in vele gevallen de draagkracht van die bedrijven te boven gaan', aldus het telegram, waarin ook wordt gewezen op een rapport van de 'Com missie afvalwatervraagstuk westelijk Noord-Brabant' uit 1964, waarin toe zeggingen werden gedaan voor een vrije lozing. De Kamer zegt dat deze toezeggingen de 'belangrijkste grondslagen waren voor het besluit een persleiding aan te leggen. Het zou dan ook een daad van onbehoorlijk bestuur zijn, een heffing-zonder-meer voor afvallozin gen in te voeren', aldus het telegram. Horizontaal: 1. zeker rivierschip, 8. bergplaats, 9. bestelling, 10. spil van een wiel, 12. engels bier, 13. rivier in Rusland, 15. holte in een muur, 17. denkbeeldige inhoudsmaat, 19. vod, 21. schuintoelopende strook, 23. vreemde munt, 24. afk. van idem, 25. wijnmaat, 26. gedaan en bieden (afk.), 27. twijg, 29. profeet, 31. waterkruik, 32. berg, 34. telwoord, 35. groente, 27. zwaardvis, 39. water in Friesland, 41. laan, 43. pers.voornaamw. 44. mengsel van tarwe en rogge. Verticaal: 1. volksnaam van de kauw, 2. insekteneter, 3. gein, 4. en dergelij ke (afk.) 5. veredeld gas, 6. woon boot, 7. rondhout, 8. lengte, 11. zeke re spaanse dans, 12. noorse god, 14. op de wijze van, 16. elk, 18. oom (Z.N.), 20. luidruchtig feest, 22. Myth, figuur, 23. voorkeur. 28. plaats in de N.O.P., 30. water doorlatend, 32. koemest vocht, 33. draskolk, 36. tussenzetsel. 38. mannetjeshond, 40. afk. van Emi nentie, 42. lidwoord (Fr), 43. afk. van Mangaan. Oplossing vorige puzzel: Hor. 1. kers, 5. emir, 9. adé, 10. are, 11. ode, 12. leep, 14. boos, 15. paramat, 19. Sedan, 21. Lesse, 22. gaper, 23. Assen, 26. enteren, 29. reet, 31. niet, 33. arm, 34. mis, 35. eva, 36. peso, 37. tram. Vert 1. kalm, 2. Ede, 3. reep, 4. draad, 6. moot, 7. ido, 8. rest, 13. passant, 14. bananen, 16. Reest, 17. mager, 18. kei, 20. bel, 24. serie, 25. krap, 26. Eems, 27. nier, 28. stam, 30. ere, 32. Eva.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11