iddenstandspartij rijgt ongelijk maar lag gewoon meedoen Vjpro morgenavond: O 9 I B Jd deVpro...w£ard om naar te kijken». wéérd om lid van te worden I Mozarts Zaïde bleek geen meesterwerk )uders veroordeelde soldaten verontwaardigd Gemeente mag huur niet opzeggen om doorstromen in huizen te bevorderen [1 1 Staatssecretaris wil weduwen niet van belasting uitzonderen Secretaris van de kiesraad: vonnis lijkt schijnheilig Prins Claus en 'zijn' zegels Rijk steunt gewestelijk orkest Zuid-Holland IQ Tweelingen ra PCB uit verf Olie uit water Onze eigen Piet Ank Reinders zingt Wereldpremière Uitbreiding bevoegdheid Suriname en Antillen SrOUW/KWARTET WOENSDAG 8 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T9/K9 ïïessing wint geding maar bereikt niets i onze Haagse redactie tot EN HAAG De Nederlandse Middenstandspartij kan gewoon aan de verkiezingen meedoen, on- 5111 anks de uitspraak van de president van de Amsterdamse rechtbank gisteren dat de NMF-kandidaten- ien j»t niet volgens de wettelijke regels is ingediend. De kiesraad heeft gisteren laten weten geen en- e)e boodschap aan de uitspraak van de president mr. U. Stheeman te hebben. ADVERTENTIE ed r. Stheeman deed zijn uitspraak in :n kort geding dat door het voorma- i; ge bestuurslid Dessing tegen het em MP-bestuur was aangespannen, ee- he r Dessing meende dat hij ten ian- [rechte als penningmeester van de irtij is geroyeerd en dat, in verband da larmee de middenstanders niet on- eri er de naam 'Nederlandse Midden- ?gs jnds Partij' aan de verkiezingen 101 luden mogen deelnemen. Mr. bii heeman stelde de heer Dessing in et gelijk. Hij veroordeelde het NMP- P! stuur deze uitspraak via expresse- ieven aan de hoofdstembureaus, de c; esraad en gedeputeerde staten mee delen. conclusie van de heer Dessing dat heer Te Pas nu onder een andere rtijnaam de verkiezingen in zou neten gaan werd hem echter gister- iddag al uit het hoofd gepraat door secretaris van de kiesraad, mr. Van Lri; mmen Kloeke. 'Een beroep tegen de JJa eslijsten moet volgens de kieswet dJpor Gedeputeerde Staten worden af- ideld. Dat is ook gebeurd. Gede- irde Staten hebben uitgesproken it de klacht van de heer Dessing igegrond is. Daarmee is voor ons de ius af. De kieslijsten zijn na de tspraak van gedeputeerde staten istgesteld en daaraan kan nu niets eer worden gewijzigd', aldus de heer an Ommen Kloeke. Van Omme Kloeke begreep ook niet waarom de rechter in Amsterdam tot zijn uitspraak was gekomen. 'Hij moet toch ook weten dat de zaak zo ligt. Hij had wel direct tegen de heer Dessing kunnen zeggen dat zijn uit spraak geen enkel effect zou hebben, dit vonnis lijkt me een beetje schijn heilig.' Mr. Stheeman tenslotte om commen taar gevraagd verklaarde niet hele maal met de bepalingen van de kies wet op de hoogte te zijn geweest. 'Mij was ook verteld dat Gedeputeerde Sta ten nog geen einduitslag hadden gege ven, dat was dan blijkbaar een onjuis te mededeling. In elk geval kan de heer Dessing nog een civiele procedu re voor een schadevergoeding begin nen', aldus de president van de Am sterdamse rechtbank. NUMMEREN Het Centraal Stembureau heelt giste ren de kandidatenlijst officieel ge nummerd als volgt: 1. PvdA, 2. KVP, 3. VVD, 4. ARP. 5 D'66, 6. CHU, 7. DS'70, 8. CPN, 9. SGP, 10. PPR, 11. GPV, 12. PS. 13. Democratische Mid denpartij DM, 14. Nederlandse Mid- drnstandspartij NMP, 15. Boerenpartij BP, 16. Rooms-Katholieke Partij Ne derland RKNP. De lijsten, die in één kieskring mee doen zijn: lijst Stam (kieskringen Den Helder en Haarlem) nummer 17, Par tij van het Recht (kieskring Rotter dam en Leiden) nummer 17, de Anti- Woningnoodaktie (kieskring Den Haag), nummer 17, De Nieuwe Rooms Partij (kieskring Den Haag) nummer 18. 'andaag hoger beroep VVDM-ers Van een onzer verslaggevers UÏRECHT De ouders van tien soldaten, die wegens het organi- van een sit-down staking in de Prinses Margriet-kazerne in ezep door de krijgsraad werden veroordeeld tot gevangenisstraffen ■0 fan zes tot acht weken, overwegen een klacht in te dienen tegen de azerneleiding in Wezep, wanneer ook het Hoog Militair Gerechts- of op 22 november hun zonen tot celstraffen veroordeelt. Morgenavond van vijf over zeven tot tien uur 90 minuten lang: DEMOCRATIE. Een grootscheepse spelshow voor twee Nederlandse gezinnen. Kopstukkert uit de politiek zien toe hoe wij de eindjes aan elkaar knopen. Witkarren rijden af en aan. Muziek en amusement houden de gang er in. Joop van Tijn presenteert. En de kijker zal zeggen: dat is nog eens DEMOCRATIE. A Ik geel mij op als lid-abonnee op Vrije Geluiden 0 29.40 per jaar 15 30 per halljaar 7.65 per kwartaal B Ik ben al vijf-gulden lid. maar verzoek u ihans dit lidmaatschap om te zetten in een abonnement op Vrije Geluiden. Daartoe heb ik ook de bij punt A (zie hierboven) gevraagde gegevens ingevuld, C Stuur mij gratis proefnummers van Vrije Geluiden. D Ik geef mij op als lid-contribuant 5,- per jaar. E Ik wil graag meewerken aan deze VPRO ledenwerfaktie. Stuur mij daarom aanmeldingskaarten voor nieuwe abonnees. Naam Straat Plaats: Antwoordno. 500. Hilversum ouders, die vinden dat de soldaten el te zwaar worden gestraft, menen, t het met de sit-down actie in jezep, die werd gehouden uit protest 'ei gen het feit, dat VVDM-afdelingsbe- e,[juurder Gerrit Siebrand met voorlo- arrest naar Nieuwersluis was ge- iurd, niet zo'n vaart had gelopen, de kazerneleiding het afdelingsbe- uur had verteld, dat Siebrand uit Et voorlopig arrest was ontslagen, olgens de ouders zou het kazerne- .mando dit voor de actie al hebben 'eten, maar zou men het bewust {ben verzwegen. Er is inmiddels et opgenomen met mr. K. Lange- die de soldaten voor de krijgs- en het RMG heeft verdedigd, van de ouders verklaarde desge- jd, dat men nog niet weet in Ike vorm men tegen de kazernelei- ig in beklag zal gaan. Een proces en de staat der Nederlanden be- irt tot de mogelijkheden. De ou sts zullen verder in een open brief »n minister-president Biesheuvel en finistcr Van Agt van justitie per- Donlijk hun bezwaren kenbaar ma- en. 'Het gaat niet aan, dat dienst- lichtige soldaten en hun ouders ten inzien van de Nederlandse staat uit- uitend plichten en geen rechten heb- n Gevangenisstraffen van enkele ïken zijn in dit geval buiten alle irties. Die jongens 'lebben ho g- uit een half uurtje rustig in het gras gezeten', aldus een van de moeders van de tien soldaten. Voor het HMG in Den Haag wordt vandaag het hoger beroep in behande ling genomen, dat enkele bestuursle den van de vereniging van dienst plichtige militairen (WDM) hebben aangetekend tegen hun veroordeling door de krijgsraad in Arnhem wegens hun aandeel in het organiseren van de nationale groet-weiger-dag op 1 augustus. In Arnhem werden zeven leden van het hoofdbestuur van de WDM veroordeeld tot militaire de tentie van twee tot drie maanden. Pax Christi heeft naar aanleiding van deze straffen in een brief de minis ters van defensie en justitie laten weten, dat naar de maatstaf van de huidige straftoemeting in Nederland de opgelegde straffen zeer zwaar genoemd mogen worden. Pax Christi vindt verder, -dat bij het vaststellen van de strafmaat geen rekening is gehouden met het feit, dat de WDM zich de belangenbehartiging van haar leden tot taak stelt en daarom deze actie tegen de groetplicht heeft onder nomen. Prins Claus bekijkt hier op kasteel Drakesteyn de nieuwe kinderpostze gels, die hem zojuist door de direc teur-generaal van de PTT, drs. Ph. Leenman, zijn aangeboden. Aan dc totstandkoming van de zegels heeft de prins een groot aandeel gehad: ze zijn «ntworpen aan de hand van foto's die hij van zijn drie spelende zoontjes heeft genomen. Prins Claus zei giste ren dat hij graag aan de zegels heeft meegewerkt. 'Het was niet professio neel maar ik heb mijn best gedaan en het is voor het goede doel geweest'. DEN HAAG Het gewestelijk orkest voor Zuid-Holland, dat met opheffing bedreigd werd tengevolge van finan ciële moeilijkheden, heeft een éénma lige rijksbijdrage van tweehonderd duizend gulden gekregen. Het orkest is er nu zeker van dat het tenminste weer twee jaar voort kan, omdat de provincie op de lopende begroting nog eens twee ton extra voor het orkest heeft gereserveerd. Volgend jaar zal de provinciale subsidie 7.5 ton bedra gen, terwijl een aantal Zuidhollandse gemeenten samen 150.000 gulden zul len bijdragen. Vinkeveen verliest kort geding Van een verslaggever UTRECHT De eerste gemeente in ons land die het middel van het kort geding aangegrepen heeft om het 'doorstromingsbeleid' in de huisvesting te bevorderen heeft aan het kortste eind getrokken. Het is de gemeente Vinkeveen, die volgens de president van de Utrecht het belang van de doorstroming (van goedkopere naar duurdere huizen) niet mag hanteren als grond om de huurder de huur op te zeggen. De president prof. mr. V.J.A. van Dijk, overweegt dat voor de gemeente als verhuurder dezelfde bepalingen gel den die de huurverhouding tussen an dere rechtssubjecten beheersen, waar bij uitsluitend mag worden gelet op de belangen die uit het eigendoms recht of de huurverhouding voort vloeien. Het gevolg van de uitspraak in het geding is dat dc heer M.A.C. van Kleef, administratuer bij de gemeente Rotterdam, die weigerde zijn woning aan de Patrijzenlaan 30 in Vinkeveen (huurprijs ƒ170.40), te ruilen voor een door de gemeente aangeboden soortgelijke woning in een nieuwe wijk (huurprijs 275 gulden) op zijn huidige adres mag blijven wonen. Vinkeveen had zich beroepen op een circulaire van de minister van volks huisvesting van 1969. waarin vrijwilli ge doorstroming met vergoeding van de verhuiskosten wordt aanbevolen. Prof. Van Dijk overwoog dat het doorstromingsbelang geen belang is dat rechtstreeks uit de huurverhou ding kan voortvloeien. Een dergelijk belang vloeit uitsluitend voort uit de publiekrechtelijke taak die de ge meente als overheidsinstatntie heeft, Het doorstromingsbelang had nog wel kunnen meewegen als de wetgever zou hebben ingegrepen door speciale bepalingen in de huurwet op te ne men ter bevordering van een door- stromingsbeleid. maar dergelijke be palingen zijn uitdrukkelijk niet in de wet opgenomen, aldus de president. De gemeente beschouwde het kort geding min of meer als een proefpro ces, want er komen in Vinkeveen nog zeventig andere huurders voor door stroming in aanmerking. kruiswoordpuzzel at •'ori/.ontaal. 1. vrucht, 5. titel van jwjrkse landvoogden, 9. vaarwel, 10. lakte maat, 11. lied. 12. slim, 14. *ïad, 15. soort weefsel, 19. plaats in „„Nikrijk, 21. water in België, 22. uithangteken, 23. plaats in Drente, 26. rlampen, 29. kier, 31. klinknagel- 3. behoeftig. 34. verkeerd, 35. jjAwiörtje, 36. vreemde munt, 37 ver- ïal jfrralddel. li: ^'dikaal. 1. rustig, 2. plaats in Gel- "«rland. 3. hoepel, 4. gesponnen ga- di ^n. 6. schijf vis, 7. wereldtaal, 8. #ï'erblijfsel, 13. voorbijganger, 14. Juichten, 16. riviertje op dc grens jot Drente en Overijssel, 17. niet vet, J®' steen, 20. waterblaasje, 24. reeks, »auw, 26. rivier in Duitsland, 27. 'Jj "iwcndig orgaan, 28. vast deel van j® boom, 30. eer, 32. bijb. figuur. 'Plnssing vorige puzzel r®ep, 2. ergo. 3. egel, 4. pols. Waar blijven de tweelingen? Met die vraag worstelt in Londen dr. William James nadat hij ontdekt heeft dat er aanzienlijk minder geboren worden dan vroeger. Nu is het zelden moei lijk om voor iets dat je ontdekt een hele serie mogelijke verklaringen te bedenken waarvan je dan, als je het belangrijk genoeg vindt, stuk voor stuk kunt nagaan of ze waar zijn of niet. Maar dr. James is in zijn keus van mogelijke oorzaken nogal beperkt. Want hij zou een verklaring moeten vinden die er rekening mee houdt dat het verschijnsel plotseling en tegelijk begon in Europa en Japan, maar niet in Amerika. De feiten zoals James die geeft in het Journal of Biosocial Science, liggen als volgt. Er zijn twee soorten twee lingen: identieke en niet-identieke. Een identieke tweeling ontstaat wan neer een bevruchte eicel zich spon taan in tweeën deelt. Er ontwikkelen zich dan twee kinderen met precies dezelfde erfelijke eigenschappen, die sprekend op elkaar lijken. Een niet- identdeke tweeling ontstaat wanneer twee eitjes tegelijk vrijkomen en elk afzonderlijk worden bevrucht. Hieruit ontwikkelen zich broertjes en/of zusjes die alleen gemeen hebben dat ze toe vallig tegelijk geboren worden. Met het aantal identieke tweelingen nu. is volgens het onderzoek van dr. James niets aan de hand. Maar het aantal niet-identieke begon aan het eind van de jaren vijftig in zestien landen tegelijk af te nemen, en be draagt nu nog maar tweederde van wat het ooit was. Per duizend geboor ten komen er nu ruwweg drie identie ke en zeven niet-identieke tweelingen ter wereld, vroeger waren dat er res- pectievelijk drie en tien. Dat lijkt een weinig dramatische verschuiving, maar dergelijke biologisch vastliggen de verhoudingen plegen zich heel ge leidelijk te gedragen, en een variatie van dertig procent in tien jaar vinden deskundigen toch wel heel erg groot. Hoe kan dat nu gekomen zijn? Aarze lend voert dr. James twee mogelijke oorzaken aan, maar hij moet ze eigen lijk zelf meteen weer verwerpen. Hel ligt voor de hand, schrijft hij, te denken aan factoren in het voedsel. Dat zouden dan bijvoorbeeld resten van bestrijdingsmiddelen kunnen zijn, of geringe hoeveelheden hormonen. Maar de zorgvuldigheid in het ge bruik van bestrijdingsmiddelen vari eert van land tot land, en het is moeilijk in te zien hoe residuen dan een zo internationaal gelijkvormig ef fect kunnen hebben. En het meest gebruikte hormoon bij het geforceerd opfokken van slachtvee, diëthylstilbe- strol, is een paar maanden geleden door Amerika (ongeveer als laatste land) verboden. Als dat hormoon de oorzaak zou zijn, zou het tweelingef fect zich nu in Amerika het sterkst moeten voordoen, en daar Is het juist bijna afwezig. Tenslotte zou je nog kunnen denken aan veranderde methoden van geboor teregeling als oorzaak, met name het gebruik van de anticonceptiepil. Maar omdat die altijd beginnen in een betrekkelijk klein deel van de be volking, en maar geleidelijk ruimer worden toegepast, lijkt het niet waar schijnlijk dat dit voor een zo snelle daling van het aantal tweelingen ver antwoordelijk kan zijn, meent dr. Ja mes. Het blijft een groot raadsel. Dc vereniging van verf- en vernisfa- brikanten in Nederland heeft aange kondigd, de voor het milieu schadelij ke grondstof polychloorbifenyl (PCB) niet meer in haar produkten te ver werken. Dat is zeker verheugend nieuws, hoewel we erbij kunnen be denken, dat de verfmakers PCB ook niet overal meer konden krijgen, om dat de grondstoffenfabrikanten hun verantwoordelijkheid op dit punt me rendeels eerder inzagen. Monsanto le vert al geruime tijd geen PCB meer aan verf fabrikanten, Bayer sloot zich daar geruime tijd later bij aan en op de Westeuropese markt is Progil (nog) de enige grote leverancier. Toch kan men blij zijn met het besluit van de verffabrikanten, dat ook internationaal nog wat doorwerkt omdat een flink deel van de Neder landse verfproduktie naar de export markt gaat. Dat geldt met name voor scheepswerven, waarin PCB een nogal belangrijke rol speelt. Wat de snelheid van de besluitvor ming betreft, wijst dp vereniging er wel terecht op dat je dit soort zaken niet kumt overhaasten. Je moet ten slotte eerst degelijk weten of vervan gende grondstoffen ook inderdaad minder schadelijk zijn. Een ander industrieel milieubericht komt van Shell, waar men het langza merhand aanzienlijke arsenaal bestrij- dingsmethoden van te water geraakte olie met één heeft uitgebreid. Dat er zoveel manieren zijn hangt samen met de omstandigheid dat olie te water zich op erg veel manieren kan gedra gen, omdat er nogal verschillende soorten olie zijn. De nieuwe methode van Shell richt zich op een van de venijnigste moge lijkheden, vrij dunne olie die zich in snel tempo over grote wateroppervlak ten verspreidt. Dat maakt zowel te- C~2 door ADR. HAGER DEN HAAG De musiciloog Paumgartner noemt Mozarts zangspel 'Zaïde' een sentimenteel edelmoedigheidsstuk. Zelden krijgt men de gelegenheid deze uitspraak te toetsen aan het klankbeeld, omdat dit onvoltooid gebleven werk vrijwel nooit wordt uitgevoerd. Het Ne derlands Kamerorkest zag er wel iets in, en studeerde het in onder David Zimman. De achteruitstelling van 'Zaïide' ten opzichte van Mozarts andere vocale werken, heeft uiteraard een oorzaak. Meerdere oorzaken wellicht. In de eerste plaats toch wel het zwakke tekstboek van Schachtner, hoftrompet- tist en huisvriend van de familie Mozart. Qua milieu treft de verwant schap met de later geschreven opera ,Die Entfiihrung aus dem Serail', doch het gezelschap dat 'Zaïde' destijds zou uitvoeren, noodzaakte Mozart tot het schrijven van partijen, waarbij de vocale eisen bescheiden waren. Meer dan een ernstige operette is Zaïde' niet geworden, een zangspel zonder ouverture, waaraan - zo veronderstelt men - een derde bedrijf ontbreekt. Mozart was kennelijk niet geïnspi reerd door Schachtners pennevrucht, al bezitten de twee bedrijven char mante details. Het Nederlands Kamer orkest presenteert nu dit zwakke zangspel in een concertvorm. Men heeft gemeend het verhaal te moeten voorzien van een gesproken toevoe ging. De met flauwiteiten doorspekte tekst van Ton van Duinhoven had achterwege kunnen en moeten blijven. Noch Mozart, noch de dirigent, noch de internationale solisten van naam. noch de sfeer van het werk waren gediend met het oponthoud dat niet verduidelijkte, (er viel niets te ver duidelijken), doch slechts afleidde en ten koste ging van de vaaTt in het geheel. AMSTERDAM Voor een concert door de organist Piet van Egmond ontvingen wij de volgende aankondi ging die voor zichzelf spreekt. Nu we de datum van 5 december steeds meer zien naderen, denkt ie dereen bij het horen van de naam Piet natuurlijk meteen aan een sprookjesachtige fuguur, wiens voor naamste bezigheid is een andere sproookjesachtige figuur te vergezel len op zijn jaarlijkse reizen, die hij organiseert vanuit zijn hoofdkwartier in Spanje. Ook Nederland heeft zijn eigen Piet. maar bij de naam en het feit dat hij even bekend is. houdt alle gelijkenis op. Piet van Egmond is namelijk niet zwart en hij speelt nog veel minder de ondankbare tweederangsrol van be geleider. Hij is integendeel de meest markante Toonkunstenaar van de hui dige Nederlandse Organistengeneratie. Bovendien zullen we hem nog eerder kunnen bewonderen dan sinterklaas en zwarte piet. Op dinsdag 28 novem ber speelt hij in Pernis op het orgel van de Geref. Kerk met werken van: de Suite nr. 3 van L. Vierne-Stanley- J. S. Bach-Hollins-Guilmant-Jan Zwart en Improvisatie met samenzang Een concert dat men niet mag missen, net zo min als het sinterklaasfeest. Na de uitvoering van maandagavond in het Haagse Congresgebouw volgt nog een uitvoering in het Amster dams Concertgebouw op 11 november aanstaande. Dat zal ongetwijfeld voor lopig de laatste zijn. Het werk steunt op een enkele echte Mozart-aria of -terzet de maestro waardig, doch blijft ver achter bij zijn grote werken. Reeds de weergave van de zogenaamde ouverture - de Symfonie K.V. 318 - bewees dat David Zinman zich voor het werk volledig wilde inzetten. Hij heeft het orkest glansrijk en lichtvoetig laten spelen en de solisten de gelgenheid geboden uit te blinken. Hij had daartoe een keur van vocalisten tot zijn beschik king. De Engelse sopraan Sheila Arm strong voldeed volkomen aan de ver wachtingen die door haar vele gram mofoonplaten waren gewekt. Kurt Equiluz, bekend door onder andere de Bachopnamen van Harnoncourt, was zonder meer de grote ster van deze avond. John Shirley-Quirk had een zeer bescheiden aandeel, doch daarin was hij betrouwbaar. Lode de Vos was de rol van sultan zeer wel toever trouwd en Henk Smit genoot de eer enig Nederlands solist te zijn in dit internationale gezelschap. Hij toonde zich deze eer waardig, en zijn komi sche partij werd met gul applaus beloond. DEN HAAG De Nederlandse so praan Ank Reinders uit Den Haag werkt op 15 en 16 november mee aan concerten in de Parijse kerk van Saint Roch, die daar gegeven worden door het Londens Kamerorkest o.l.v. Richard Schumacher. Zij zingt op 15 november de wereldpremière van 'Laetatus sum', een tot nu toe onbe kend werk voor sopraan en orkest van Pergo'lesi. Op het volgende concert zingt Ank Reinders Mozarts 'Exsultate jubilate'. Personalia Overleden - Op 84-jarige leeftijd is in Den Haag overleden ir. J. B. Aug. Kessler, oud-president-directwue van de NV Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij. Nadat hij in diverse landen voor de Koninklijke/ Shell gewerkt had werd hij in 1947 benoemd tot president-directeur van de Koninklijke: Twee jaar later werd hij president-commissaris, wat hij tot 1961 bleef. Hij was ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw en grootofficier in de orde van Oranje- Nassau. genhouden als opruimen tot een moeizame zaak, als het al lukt. Met drijvende schermen kun je Hunne olie bij elkaar houden en in havens is dat een haalbare mogelijkheid, maar op volle zee is het meestal niet haalbaar om voldoende schermen snel genoeg ter plekke te krijgen. Shell heeft nu een 'chemisch scherm' ontwikkeld dat, met helikopters of schepen rond een olieveld 'uitgezet', de vette vloeistof niet alleen binnen de perken houdt maar zelfs binnen zekere grenzen op een hoop drijft. De olielaag wordt kleiner en dikker, en kan dan eenvoudiger worden opgezo gen. Nu is het natuurlijk nooit een prettig idee om. als er toch al iets is misge gaan, nog eens extra chemicaliën in zee te gooien. Maar van het nieuwe bestrijdingsmiddel 'Shell Herder' is maar weinig nodig: ruim vijfhonderd liter per strekkende kilometer. Vol gens de opgave van de fabrikant is het biologisch afbreekbaar en, in de toegepaste hoeveelheden, niet schade lijk voor het milieu. Bij een praktijkproef door Rijkswater staat op de Noordzee bleek, dat bij tamelijk ongunstige weersomstandig heden (windkracht vier tot vijf. golf hoogte twee tot drie meter) vijf ton ruwe olie meer dan vijf uur kon worden vastgehouden. Als dat nodig is kan na verloop van tijd opnieuw rond een olievlek worden gesproeid. Ook strandvervuiling kan met Shell Herder worden bestreden. Door sproeien op de waterlijn wordt be reikt dat olie zich niet aan zand en oeverwerken hecht of er in door dringt. De toepasbaarheid van het produkt is beperkt tot redelijk vloei bare olie. Bij de ramp destijds in de Biesbosch, waar dikke stookolie door de lage temperatuur een klonterige massa werd, zou het dus niet bruik baar zijn geweest. Kritiek op PvdA-initia tiefontwerp Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris W. Scholten van Financiën is het niet eens met het voorstel dat mr. Van Lier en dr. Dolman hebben in gediend om te voorkomen dat weduwen met een of twee kinderen, die alleen van de AWW-uitkeringen leven, volgend jaar inkomsten belasting moeten betalen. heer Zoon vond het zwakke punt in het wetsontwerp, dat aan de bepaling van de belastingvrije voet en van de andere aftrekposten geen enkel budge tonderzoek ten grondslag ligt. Mr. J. de Wilde van de VVD zag als be zwaar. dat de Tweede Kamer door de vereenvoudiging gemakkelijk met de tarieven kan manipuleren. 'In het toe komstig regeerakkoord', zei hij, 'moet hiermee rekening worden gehouden'. Prof. Albeda zei nog, dat de moge lijkheden van de herverdeling van de inkomsten door middel van de inkom stenbelasting zo goed als zijn uitge put. Het was een stelling, die door minister Nelissen van financiën ge heel werd onderschreven. De Eerste Kamer zal volgende week ook stemmen over het wetsontwerp van staatssecretaris Scholten voor het verlenen van fiscale faciliteiten aan zelfstandigen voor het vormen van een reserve voor de oude dag. Ook dit onderwerp zal door de senaat worden aangenomen. Mr. Scholten uitte zij nkritiek op het enitiatief-ontwerp van de twee Tweee de-Kamerleden gisteren in de Eerste Kamer, waar de nieuwe structuur van de inkomstenbelasting werd behan deld. Met name dr. J. H. Zoon van de PvdA en ook prof. dr. W. Albeda (AR) hadden bezwaar gemaakt tegen de haast, waarmee het fundamentele wetsontwerp van de wijziging van de tarieven van de loon- en inkomstenbe lasting door de Tweede Kamer en Eerste Kamer moest worden behan deld. Het gevolg ervan was, aldus dr. Zoon, dat niemand aan de positie van de weduwen, die onder de belas- de weduwen, die onder de belas tingheffing zouden gaan vallen, had gedacht. De staatssecretaris merkte terloops op, dat het toch niet juist is een beperkte groep van belastingplichti gen (de ongeveer vijfduizend wedu wen met een of twee kinderen) in een volkomen andere positie te plaat sen tegenover de ongehwude moeders en du weduwnaars. Wanneer het voorstel van de PvdA wet zou worden, wordt de belasting vrije voet voor de betreffende wedu wen opgetrokken tot 8.842 gulden. Deze belastingvrije voet is echter voor een echtpaar 6.794 gulden, dat is ruim duizend gulden lager, terwijl het ge zin een volwassen persoon minder telt. Het initiatiefwetsontwerp is vorige week donderdag aan de Tweede Ka mer voorgelegd. Voorlopig verslag eb memorie van natwoord moeten nog geschreven worden. De staatssecreta ris, die nog niet in de parlementaire procedure is betrokken, reageerde gis teren echter al op het voorstel. GEEN BUTGETONDERZOEK Volgende week dinsdag zal de Eerste Kamer hoofdelijk over de wijziging van dc tarievenstructuur van de loon- en inkomstenbelasting stemmen. De DEN HAAG De overheid bereidt een wetsontwerp voor dat beoogt Su riname en de Nederlandse Antillen een grotere zelfstandigheid te geven bij het afsluiten van verdragen. De regeringen van deze beide rijksdelen worden nu al betrokken bij de voor bereiding van het buitenlandse beleid. Onderwerpen, die in de eerste plaats de Antillen of Suriname aangaan, wor den bij voorkeur behandeld door ver tegenwoordigers van dc koninkrijks- delen zelf. Bij de buitenlandse dienst kunnen Surinamers en Antillianen ge detacheerd worden. Wat Suriname be treft is daar al een begin mee ge maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9