Fan Veen door >ar tijgenoot èl aangevallen PfïïRSIUWE blijft Enka-Breda open, maar met minder personeel Fondsen willen bouwstop ziekenhuizen ïiesheuvel dankt KVP voor landhaven van samenwerking "Lï Jongste der wereldmerken. Binnenkort opdracht federatie-advies Raad van Bestuur overlegt met vakbonden Het weer Tweeling nog in de couveuse Geleidelijk terug naar duizend man 'Ongemotiveerd hoge investeringen in toekomst ontoelaatbaar' Tarief in '80 op f 500 of meer per dag touw/KWARTET WOENSDAG 8 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 \choolgeldverhoging in Senaat /ADVERTENTIE) te n onze parlementsredactie 5N HAAG Minister Van Veen van onderwijs heeft gisteren in de jfj rste Kamer scherpe kritiek op zijn wetsvoorstel het schoolgeld te s rhogen moeten aanhoren van zijn partijgenoot dr. K. de Vries. f externe democratisering van het onderwijs wordt door deze maat- i gel belemmerd, luidt het bezwaar van de CHU in de Eerste Kamer. Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, dogeniet zoveel meer! verhoging van het schoolgeld .gt 25 miljoen gulden meer op. ["was voor de heer De Vries een jsel, waarom de minister dit be- g niet elders in zijn begroting had men vinden en het wetsontwerp ingetrokken. Het plan om ook dgeld te heffen voor de eerste jaren van het voortgezet onder- heeft de minister al laten vallen i, inder opbrengst 55 miljoen gul- en ook de in het regeerakkoord gekondigde verdubbeling van het dgeld voor kleuters is niet door- aan. De 25 miljoen gulden voor M hogere schoolgeld had er volgens 211 heer De Vries nog wel bij gekund. CHU zal niettemin niet tegen het iontwerp stemmen. De verhoging het inkomen waar beneden men I schoolgeld behoeft te betalen [240 gulden) had de doorslag gege- deze kritiek bleef het niet. Dr. G. U itendijk van de WD had het be- :ht jr, dat het wetsontwerp geen on- w deel uitmaakte van een degelijk o' lerwijsplan. Het voorstel is vlees vis, was zijn kwalificatie. De E. Steenbergen van de PvdA van een 'miezerig' wetsontwerp. lering kwam alleen van de ar- 'i' lator prof. 1 A. Diepenhorst, die het voorstel 'gulhartig' te steunen, ^en wilde prof. Diepenhorst, die rotter is van de Onderwijsraad, waarom zonder inspraak van de entien personeelsleden was beslo- de onderwijsraad over te plaatsen B Groningen of Heerlen. spraak in het verkiezingsmanifest. De fractie van de CHU zal in de toe komst dan ook niet meewerken aan schoolgeldheffing voor leerplichtigen. Ook verklaarde hij dat de CHU-fractie in de Eerste Kamer niet gelukkig is met hetgeen de CHU-fractie in de Tweede Kamer in het verleden over dit punt heeft gezegd. De heer J. H. Franssen (KVP) be schaamde de verwachting van de heer Steenbergen niet en verklaarde de motie over de afschaffing van het schoolgeld te steunen. De KVP-sena- tor was namelijk va plan zelf een motie met een gelijke inhoud in te dienen. Maar de heer Steenbergen was hem voor geweest. Minister Van Veen wilde de motie- Steenbergen niet ontraden. Maar de minister vond dat hij eigenlijk niet het goede adijes was voor de motie, omdat de bekostiging van het gratis onderwijs uit de algemene middelen zou moeten komen. Binnen zijn eigen begroting zag hij nu geen mogelijk heden voor deze bekostiging. De Kamer zal aanstaande dinsdag over het wetsontwerp tot verhoging van het schoolgeld stemmen. UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales zal op korte termijn een organisatiebureau op dracht geven een advies te geven om trent de beste wijze waarop de fede ratie van vakcentrales gestalte kan worden gegeven. Verwacht wordt dat het adviesbureau Bosboom en Hegener met het onderzoek zal worden belast. Er is een bedrag van 100.000 gulden mee gemoeid. ■atis onderwijs Heer Draijer van D'66 diende een met de strekking van de Ie die zijn partijgenoot Wilbers in 'eede Kamer indiende: de leer- it behoort aan schoolgeldvrijdom jn verbonden. het debat kwam de heer irgen (PvdA) op zijn beurt motie, waarin wordt uitge- dat schoolgeld voor leerlin- »t 18 jaar zo snel mogelijk moet len afgeschaft. Onder dat 'zo snel slijk' verstond de heer Steenber- dat met de afschaffing rekening :t worden gehouden met financiële o], lelijkheden. 'si PvdA diende deze motie in met oog op het gezamenlijke verkie- ismanifest van de KVP, ARP en g li, waarin deze partijen zich uit en voor een geleidelijke afschaf- van het schoolgeld voor leer- De heer Steenbergen ver- ittê dan ook een grote meerder- voor zijnmotie, heer De Vries (CHU) zei dat hij volkomen eens was met de uit- Van onze sociaal-economische redactie BREDA Het Enka-bedrijf in Breda, dat aanvankelijk zou worden gesloten, blijft definitief open. Wel zal de personeelsbezetting van 1250 man in enkele jaren worden teruggebracht tot circa 1000 personeelsleden. Deze foto werd (door Ronald de Bruin) genomen in het Nijmeegse Sint Radboudziekenhuis en toont de tweeling van prinses Irene, die daar nog steeds in de couveuse ligt. Links Margarita, rechts Jaime. drie te zullen blijven uitdagen met de christendemocraten samen te werken en 'het landsbelang hoger te stellen dan het vermeende nut van de polari satie.' Hij zei, dat wannéér er een minderheidskabinet moet komen, de linkse minderh<,'■,. mag voorgaan, als OTTERDAM Minister-president Biesheuvel heeft gisteravond een gezamenlijke verkiezingsbijeenkomst van KVP, CHU en ARP Rotterdam de KVP zeer geprezen voor het feit, dat zij niet is be- 'eken voor de druk van de Partij van de Arbeid om zich uit de risten-democratische samenwerking los te maken. 'De ARP is de »P daar bijzonder dankbaar voor', zei Biesheuvel. wilde niet ontkennen, dat er irri- ïs te bespeuren zijn in de chris- Memocratische samenwerking: in discussies over de nota-Steenkamp, r het gemeenschappelijk program- en het manifest en ook in 'uitla gen van sommige politieke leiders', r Biesheuvel zei, dat de groeiende inwerking niet in die irritaties blijven steken. 'Het einddoel is blijft de ene christen-democrati- i partij', zei hij. Her sloot hij zich aan bij minister ersma, die heeft gezegd, dat hij in l kabinet goed met WD-ministers ift samengewerkt. Biesheuvel be- eed dat hij zomaar terug wil naar i coalitie van de oude vijf. 'Het «de van het kabinetsbeleid was niet .danken aan DS'70, die partij is op 'beslissende moment gevlucht voor verantwoordelijkheid', aldus de mi- ter-president. Hij had wel zeer ho- lof voor minister Nelissen, die ider afgrijselijk moeilijke omstan- freden werk van de bovenste plank' ett gedaan. 'Ze praten niet over het ^hoogstens over de bult van Nelis- zei Biesheuvel. "slotte zei Biesheuvel het niet eens met TROUW-Kwartet, dat de ifessionele partijen geen aanhang Jden hebben in de Schilderswijk, t Oude Westen of in de Pijp. 'Wij "®n de kiezer daar ook moeten •zoeken. Dat is nu juist de uitdaging [°r partijen als de onze, die niet kon plattelands- maar ook grote «spartijen te zijn. De ministers van '«huisvesting van de afgelopen ja- n zijn in toenemende mate bezig 'eest de problemen van de grote Men te benaderen', aldus Biesheu- die de grootste wordt, maar, zei An- driessen, 'ik ben ervan overtuigd, dat dat niet zal gebeuren Drs. Tilanus opperde een plan voor de oprichting van een 'nationale raad voor het milieubeheer', die een ge meenschappelijke aanpak van het mi lieubeleid moet vooi bereiden. Tilanus dacht aan die 'raad' drie taken toe: het adviseren van rijk, provincies en gemeenten, het coördineren van het onderzoek en de inrichting van een documentatie- en informatiecentrum. Eerste opdracht -■ >n de raad zal moe ten zijn het maken van een centraal vijfjarenplan voor het milieubeheer. De raad van bestuur van Enka-Glanz- stoff heeft over dit voornemen al geheime besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de vakbon den. De raad, die ontkent dat er een compleet structuurplan op tafel ligt, betreurt het dat de resultaten van deze besprekingen in- de openbaarheid zijn gekomen. Ook in vakbondskrin gen is men ontstemd over het uitlek ken van het interne overleg. De heer L. Ester, secretaris van de christelijke bedrijfsgroepencentrale Unitas, verweet de Industriebond NKV gisteren als lek te hebben ge fungeerd. 'Nu moeten de Enka-werk- nemers weer uit de krant vernemen wat er aan de hand is, terwijl wij juist uitvoerig met hen over dit plan wilden praten', aldus de heer Ester. Op de suggesties van de raad van bestuur van Enka hebben de vak bondsvertegenwoordigers geen ja of nee gezegd. Zij willen eerst hun ach terban raadplegen. Volgens de raad van bestuur maakt een vermindering van de overcapaci teit het voortbestaan van Enka-Breda en van de Duitse vestiging in Ober- bruch mogelijk. De personeelsinkrim ping kan geleidelijk geschieden, zodat er geen massaontslagen nodig zullen zijn. De raad van bestuur streeft er naar begin december het overleg met de vakbonden te hervatten. Een defi nitief besluit is pas in de loop van december te verwachten. Niet ingrijpend De basis van het nieuwe plan werd een week na de opheffing van de geruchtmakende bedrijfsbezetting van Enka-Breda gelegd in een gesprek tussen vertegenwoordigers van de raad van bestuur van Enka en de vakbonden. Als de plannen van Enka- Glanzstoff doorgaan zijn er voorlopig geen ingrijpende maatregelen te ver wachten in de bedrijven waar de kunstvezel polyamide wordt vervaar digd (Wuppertal, Barmen, Emmen en Emmercompascuum). Het is de bedoeling dat Enka-Breda na enkele produktiewijzigingen en toepassing van enkele recente techno logische ontwikkelingen zal uitgroeien tot een fabriek met een capaciteit van tachtig procent van de huidige top- produktie (vijftig ton per dag). De herstructurering zal zeker twee jaar vergen, omdat in het plan is voorzien van een goede begeleiding van de overbodliige mankrachten. Men wil de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen proberen op te lossen door omscholing, overplaatsing naar andere Akzo-bedrijven of bedrij ven buiten Akzo en het aanbieden van wachtgeldregelingen aan oudere (boven 57-jarige) werknemers. Hoe de plannen ten slotte zullen worden ge realiseerd en om welke aantallen mensen het uiteindelijk zal gaan is nog niet met zekerheid te zeggen, omdat het overleg tussen de raad van bestuur en de vakbonden nog in een beginstadium verkeert. Regering Het feit dat bij het gesprek tussen de raad van bestuur en vakbonden vorige week ook waarnemers van de ministe ries van sociale zaken en economische zaken aanwezig waren, wordt be schouwd als een aanwijzing, dat de regering bij de uitvoering van de verdere plannen nauw betrokken zal blijven. Dit geldt met name voor de werkgelegenheid in de regio Breda en het zoeken van vervangende werkgele genheid. De vakbonden en de raad verschillen van mening ten aanzien van de ver antwoordelijkheid voor het zoeken naar vervangende werkgelegenheid. De vakbonden stellen Enka-Glanzstoff verantwoordelijk, doch de raad van bestuur heeft reeds laten weten dat het structuurplan niet voorziet in in vesteringen ten gunste van de vrijko mende arbeidsplaatsen. Slechts een klein groepje werknemers zal ander werk kunnen worden aange boden. De vakbonden hebben op hun beurt laten weten geen ontslagen te willen aanvaarden zonder dat er spra ke is van vervangende werkgelegen heid. Zij wijzen erop dat de perso neelsbezetting van Enka-Breda in kor te tijd is teruggelopen van 1700 naar 1250 man. Nu verdere inkrimping no dig is, worden moeilijkheden op de Bredase arbeidsmarkt voorzien. (ADVERTENTIE) Het blijft zacht Van onze weerkundige medewerker Terwijl maandag op de weerkaarten een zeer diepe depressie bij IJsland (tijdelijk 958 millibar, gisteravond 980 mb.) de aandacht trok met orkaanwin den van gemiddeld meer dan 100 km per uur en golfhoogten van bijna tien meter in het zeegebied tussen IJsland en Schotland, hebben we gisteren vooral het gedrag van een koufront gevolgd. Dit kwam langzaam over de Noordzee naderbij. Om zeven uur gis teravond strekte het zich uit van de Finse Golf via zuid-Jutland over zuid- Engeland naar het zuidwesten. Aan de zuidoostkant ervan bevond zich een zeer zachte en vochtige luchtstro ming uit zuidwest met temperaturen van twaalf tot veertien graden Celsi us in de Benelux, noordwest-Frank rijk en Zuid-Engeland. Ondanks de motregen was het gisteren echt wel de moeite waard de subtropische lucht op te snuiven. Er heerste echt een aantrekkelijk herfstweer type met een bolle wind. Ten noordwesten van het koufront kwamen temperaturen van acht tot tien graden voor in de rest van Engeland en Ierland. De Hebriden meldden zeven graden. De windtegen- stellingen langs het front waren vrij groot: waar het overtrok, ruimde de wind naar noordwest, enigszins aange zet door een zich over Ierland, noord- Engeland en het noordelijk deel van de Noordzee uitstulpende hogedrulc- uitloper. De isobaren achter het koufront liggen verder uiteen, wat vandaag vooral in het westen en noordwesten te merken zal zijn aan de afgenomen wind. Het is niet hele maal zeker of het front ook het hele land wel gaat passeren. De meeste neerslag werd gisteravond gemeld door een station in Z.W. Wa les (Milford Haven), te weten 18 mm en in Marham (O.-Engeland) 17 mm. Om zeven uur rapporteerde een schip op de Noordzee (ongeveer honderd kilometer ten noordwesten van Den Helder) zware regen bij een naar noord geruimde wind. De temperatuur zal de komende dagen nog geen ader lating ondergaan. Een nieuwe, in ont wikkeling verkerende depressie ten noorden van de Azoren blijft het zachte weertype in West-Europa in stand houden. Binnen afzienbare tijd gaat de vrind namelijk weer terug draaien naar zuidwestelijke richtin gen. Het hogedrukgebied boven de Alpen is nu verzwakt tot 1025 mb. Belangrijk koudere lucht, vooral in de hogere lagen (de Füröer op ruim vijfduizend meter minus 32 graden tegen minus zestien graden in onze omgeving) geeft verder naar het noorden toe buien met hagel. Ook is er gisteren hier en daar onweer waar genomen, onder meer bij de Füröer. Van onze sociaul-econoniiselic redactie APELDOORN In afwachting van het nationaal ziekenliuisplan moet er een vrij wel totale stop gelden voor de bouw of uitbreiding van ziekenhuizen. De bouwacti viteiten moeten worden beperkt tot de meest spoedeisende voorzieningen die een minimale investering vragen en waarvan uitstel de gezondheidszorg in gevaar zou kunnen brengen. Deze conclusie trok de voorzitter van de Unie van ziekenfondsen, de heer J. Hen driks, gisteren op de landelijke vergadering van deze organisatie in Apeldoorn. KVP-lijsttrekker Andriessen zei, net toekomstige kabinet binnen •{e jaar een kaderwet voor het soci- welzijnsbeleid op tafel moet bren- ft waarin financiering en structuir 10 net beleid moeten worden vastge- 'Als de VVD daaraan niet zou '"en meewerken, zullen we niet met willen regeren' zei Andriessen. erder kondigde hij aan, de linkse De heer Hendriks vindt dat ook al goedgekeurde plannen opnieuw aan de orde moeten worden gesteld. Bij de aanvra gen die de ziekenhuiscommis sie al heeft afgehandeld waarvan een deel al vele jaren oud H gaat het in totaal om een investering van vele miljarden guldens. Nu er bij de toekomst nog zoveel vraagtekens staan, acht de heer Hendriks het niet ver antwoord alle voorlopige toe zeggingen te honoreren. 'Als dat wel gebeurt is de kans groot, dat het nationale plan straks volkomen achterhaald zal blijken te zijn door de feiten. De kolossale en op vele plaatsen ongemotiveerd hoge investeringen in het zieken huis- en inrichtingswezen zul len in de toekomst niet meer getolereerd mogen worden', al dus de heer Hendriks. 'Verder is overleg noodzake lijk over investeringen die al zijn gedaan en waarvan nu de gevolgen en de financiële con sequenties pas zichtbaar wor den. Een schatting uit de z :kenhuiswereld zelf dat de tarieven in 1980 op onge veer vijfhonderd gulden per dag zullen liggen zal, aldus de heer Hendriks, zeer belangrijk worden overschreden. Mis schien zelfs wel met honderd procent als de koers niet wordt gewijzigd. Hij stelde vast dat het vol strekt autonoom regeren van bepaalde besturen tot zeer kwalijke gevolgen kan leiden. De stijging van het genees- middelengebruik noemde hij onrustbarend, evenals het nog steeds toenemend aantal ver wijzingen naar specialisten en ziekenhuizen zonder dat de noodzaak daartoe overtuigend wordt aangetoond. 'De kosten zijn zo hoog opgelopen, dat zij feitelijk ontoelaatbaar hoog zijn', aldus de heer Hendriks. De ziekenfondsen zullen vol gens hem plaatselijk en regio naal, in overleg en samenwer king met anderen, tot een ver antwoorde kosten en -kwali teitsbewaking moeten komen. Medisch De voorzitter van de centrale raad voor de volksgezondheid, dr. H. Festen stelde vast dat de gezondheidszorg een medi sche discipline moet blijven en dat de arts geen maatschappe lijk werker mag worden. Dat maatschappelijke factoren op zichzelf lichamelijke ziekten kunnen verwekken, is volgens dr. Festen nog verre van ze ker en onbewezen. Hij acht het zelfs niet onderkbaar, dat het tegenovergestelde het ge val is. namelijk c'._t de patiënt met een maagzweer zijn maat schappelijke moeilijkheden aan zijn lichamelijke conditie te wijten heeft. De betekenis van maatschap pelijke factoren voor het op treden van ziekelijke afwijkin gen wordt tegenwoordig schro melijk overdreven,' aldus dr. Festen. De stelling dat het de maatschappij is die de mensen ziek maakt noemde dr. Festen een loze bewering 'die uiter aard koren is op de molen van de maatschappij-kritici'. De arts zal onderscheid moeten maken tussen patiënten li chamelijk of geestelijk zieken en clienten maatschap pelijk onaangepasten die thuis horen in de sector van de maatschappelijke dienstverle ning. 'Als dit onderscheid niet wordt gemaakt, aldus dr. Fes ten, wordt het begrip ziekte op een ontoelaatbare wijze uit gerekt.' Verwijzen Ook leverde de voorzitter van de centrale raad voor de volksgezondheid kritiek op de huidige werkwijze. Niemand weet of van de geboden moge lijkheden een verantwoord ge bruik wordt gemaakt, al ver moeden velen dat dit niet zo is. Vrij veel patiënten, die naar een specialist worden verwezen kunnen volgens hem door de huisarts worden be handeld. Ook ontbreekt vaak de zo noodzakelijke samenwer king. 'Terwijl de kruisvereni gingen door het instandhou den van de kraamzorg hun best doen, de mogelijkheid om normale bevallingen thuis te doen plaatsvinden te behou den, spannen dc ziekenhuizen zich tegelijkertijd in om het aantal bevallingen op te voe ren, soms zonder dat daartoe een medische noodzaak be staat.' aldus dr. Festen. Weerraporten van gisteravond 19 uur. maxi mum temperaturen en neerslag van 719 uur: Amsterdam regen 13 gr. 3 mm. De Bilt motregen 12 3. Deelen motregen 12 2. Eelde regen 13 l. Eindhoven motregen 13 0.1. Den Helder regen 13 3, Luchth. Rotterdam mot regen 13 2. Twente geheel bew. 12 2. Vlis- singen motregen 13 2. Zd.-Limburg geheel bew. 13 0. Aberdeen licht bew. 10 0, Athene onbew. 21 0. Barcelona licht bew. 17 0. Ber lijn zwaar bew. 13 0. Bordeaux mist 18 0. Brussel motregen 12 0.1. Frankfort geheel bew. 10 0.2. Genève geheel bew. 7 0. Hel sinki geheel bew. 5 2. Innsbrück onbewolkt 15 0, Kopenhagen regen 12 4. Locarno onbew. 14 0. Londen regen 14 1. Luxemburg onbew. Madrid licht bew. 15 0, Malaga geheel bew. 20 0. Mallorca geheel bew. 21 0. Mün- chen mist 11 0. Nice zwaar bew. 18 0. Oslo zwaar bew. 5 0.1, Parijs zwaar bew. 12 0. Rome onbew. 17 0. Spilt onbew. 17 0. Stock holm zwaar bew. 11 0. Wenen onbew. 1# 0, Zürlch geheel bew. 6 0. Casa Blanca zwaar bew. 20 0, Istanbocl zwaar bew. 14 0, Las Palmas half bew. 17 0, Tel-Avlv half bew. 23 0, Tunis onbew. 24 0. Hoog water 9 november Vlisslngcn: 3.26-15.43; Haring vliet a.d. Zeezijde: 5.09-17.18; Rotterdam: 6.11-18.22; Scheveningen 4.40-16.52; IJmul- den 5.16-17.28: Den Helder: 9.14-21.30; Har- lingen: 11.27-23.43; Delfzijl: 1.22-13.39.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5