Wij hebben geen overval op Veneta in de zin Vlucht van bedrijven naar het buitenland 'Niet bedrijfsleven maar arbeid prijst zich uit de markt' 'Han was bedreiging voor continuïteit' Misverstand bij middenstand door onderwijs opruimen j Directeur Vermögensverwaltung wil slechts samenwerking KLM gaat in Atlantische prijzenslag Newyorkse beurs Kritiek op nieuwe statuten Kolenhaarden in statistiek niet te vinden Beurssluiting VS Koopvaardij vloot groeide verder zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Geldmarkt krap weekstaat ned.bank HOUW/KWARTET WOENSDAG 8 NOVEMBER 1972 FINANCIËN/ECONOMIE TPNOUS13/K15 AMSTERDAM 'Wij hebben beslist geen overval op Veneta in de zin. Wat wij willen is slechts een vruchtbare samenwerking in het belang van ons beiden. Daarom hoop ik nog steeds op een goed ge sprek met Veneta.' Aldus de heer Bernd Günther, directeur van de VA Vermögensverwaltungs Aktiengesellschaft, welke Duitse holdingmaatschappij de laatste dagen veelvuldig wordt genoemd met betrek king tot de gebeurtenissen rond Veneta.'Tot elke prijs,'aldus de heer Günther, 'willen wij een machtsstrijd vermijden. Wij willen de macht in Veneta niet uitoefenen, wèl echter voor ons belang van ruim 25 pet in deze vennootschap een zekere inspraak hebben.' AMSTERDAM De KLM zal zich gaan mengen in de prijzenslag die straks zal ontstaan als de charterbepa lingen voor Noord-Amerika drastisch gewijzigd worden. Op dit ogenblik heeft de Zwitserse reisorganisatie GeFau een retour-ticket Amsterdam New York aangeboden voor 449, Daarmee loopt GeFau volgens de Ne derlandse rijksluchtvaartdienst welis waar vooruit op een nog te sluiten luchtvaartakkoord tussen de Westeuro- pese landen, Canada en Amerika, maar ook de KLM verwacht dat de regerin gen spoedig tot een vergelijk zullen komen. Volgens de KLM zal als gevolg van de nieuwe overeenkomst 'een extra impuls worden gegeven voor de verde re uitbouw van goedkoop charterver- voer op meer regelmatige basis'. Aangenomen wordt dat de nieuwe re geling met ingang van 1 april van het volgend jaar in werking zal treden. Zoals al eerder gemeld is in Engeland deze aanstaande regeling al eerder de oorzaak geweest van charter-aanbiedin gen tegen zeer concurrerende prijzen. De nieuwe bepalingen rekenen af met de oude chartervoorwaarden. Zo be hoeven passagiers niet langer lid te zijn van een vereniging. Wel zal de reis drie maanden van te voren be sproken moeten worden en moet daar bij een kwart van de reissom worden betaald. Bij verhindering wordt dit geld niet teruggestort. LONDEN De voorzitter van de Newyorkse effektenbeurs, James Needham, heeft dinsdag op een pers- konferentie te Londen gezegd, dat de beurs in Wall Street eigenlijk elke dag een uur langer open moest zijn, door een half uur eerder te beginnen en een half uur later te eindigen dan thans. Dit zou in het voordeel zijn van beleggers in Europa en Azië en voor makelaars in het Westen der VS die dan aktiever aan de handel in New York konden deelnemen. Minister Langman (economische zaken): LONDEN 'Niet het Nederlandse bedrijfsleven heeft zich door de sterke binnenlandse loonstijgingen uit de markt geprijsd, maar de factor arbeid'. Tot deze uitspraak kwam minister Langman van econo- v mische zaken tijdens een bijeenkomst van de Nederlands-Britse Kamer van Koophandel in Londen. De bewindsman constateerde, dat de produktiestijging, dit in het eerste kwartaal van dit jaar begon, geen vermindering van de werkloosheid heeft gebracht. Dit duidt op een sterke verbetering van de arbeidsproduktivi- teit, die 'gekocht' is door niet onbe langrijke bezuinigingen op de factor arbeid. 'Men heeft niet meer werkne mers in dienst genomen, maar heeft blijkbaar sterk gerationaliseerd om de geslonken winstmarges te herstellen'. Koersen in Montreal 3 '11 3/11 0/11 Asbestos Corp. 18'ib 18' B 18% Canada Fund. 65.80 83 90 Consol Bathurst 14?» 14'a 14', i Dom Tar Chem 16 U 16% Husky 15'. 16 Ulfc Nat. Gas 11»» 11% 11% Mass Ferguson 16», 17»» 17'a Nat. Resources 7.99L 8.031 Shell Canada 52% 54 54% DOW JONES INDEX Indusl. Sporen Utll. Ubl. Mods 2 nov. 973.06 223.07 118.51 74.16 445.9 3 nov. 984.12 224.43 119.28 74.17 446.6 6 nov. 984.80 223.11 119.79 74.32 445.2 2 nov. 20.690 22.290 1.777 834 611 3 nov. 22.510 25.580 1.808 1.007 538 6 nov. 21.330 25.370 1.826 848 674 zei de minster. Hoewel de gulden ten opzichte van het buitenland meer waard werd verbeterde door die pro- duktiviteitsstijging de Nederlandse concurrentiepositie toch. Minister Langman vond. dat de vrees voor staflatie (inflatie bij stagnerende economische groei) in Nederland ten dele ongegrond was gebleken. Daarbij wees hij op de stijgende industriële produktie, dit jaar vooral in de che mie, de metallurgie en de elektroni- j sche industrie. Minister Langman verwacht dat de bedrijfsinvesteringen in Nederland in j 1973 weer sterk zullen toenemen. Im pulsen daartoe gaan uit van het krachtige herstel, dat de ondernemers winsten in 1972 te zien geven. Ook de A verder aantrekkende wereldconjunc tuur geeft aanleiding tot een sterke toeneming van de bedrijfsinvesterin gen. Het volume van het nationale produkt zal in 1973 met ongeveer vijf procent groeien tegen 3,5 procent in 1972. De minister gaf verder als zijn me ning te kennen dat de 'geweldige en ononderbroken' uitbreiding van de collectieve sector de belangrijkste ach tergrond is van de sterke inflatie in Nederland. Hoger beroep Westertoren-HVA AMSTERDAM Het hoger beroep van Westertoren (lees de heer Han Kian Kie) tegen de HVA voor het Amsterdamse Gerechtshof is voor een belangrijk deel beheerst door de vraag of de onderhand se emissie van HVA bij de Investeringsbank Amsterdam gerecht vaardigd was. Vormde het optreden van de heer Han inderdaad voor de HVA een gegronde reden hem door middel van de emissie de wind uit de zeilen te nemen? •Tot tweemaal toe hebben wij bij Veneta onze samenwerking aangebo den. Het gesprek was zelfs al zo ver, dat de Veneta-directie zich op een gegeven ogenblik mondeling akkoord had verklaard met een samenwerking, die volgens de heer Günther 'in het belang van zowel werknemers als van aandeelhouders zal zijn'. De lieer Günther doelde daarbij op het feit, dat de VA Vermögensverwal tung belangrijke textiel- en tapijtbe- langen heeft. Dit o.a. in de bedrijven Bremer Jute en Braunsehweiger Jute, die op het punt staan te fusioneren. De gezamenlijke textielbelangen van de VAV (winst volgend jaar ca. 1 min.) kunnen bogen op een jaaromzet van ruim 100 min. De beide jute bedrijven (gezamenlijke omzet 60 min.), zouden vooral voor Veneta (ta- pijtfabricage) interessant kunnen zijn als leverancier. De handelsonderne mingen, waarin VAV is geïnteres seerd, zouden, zo meent de heer Günther, van voordeel kunnen zijn voor de afzet van de produkten van Veneta. Zo zou bijv. de export belang rijk kunnen worden vergroot. Samen werking met de VAV zou Veneta voorts minder afhankelijk maken van conjunctuurschommelinge NIETS MEER GEHOORD Gezien dit alles, betreurt de heer Günther het in hoge mate, dat hij na zijn aangename gesprekken mei de Veneta-directie - 'er was al sprake van uitwisseling van commissarissen' - niets meer van deze heeft gehoord, hoewel zulks uitdrukkelijk was over eengekomen. 'In plaats daarvan', aldus de heer Günther, 'kwam Veneta ineens Naeff leed verlies van ruim f 1.5 miljoen LOCHEM In 1971 heeft Gebroeders Naeff een verlies van ruim 1,5 min geleden. Over 1970 boekte het bedrijf een verlies van 35.000. Het tot nu toe in 1972 behaalde bedrijfsresultaat stelt eveneens teleur door een achter blijvende omzet van de afdeling ther- moplasten. Mede door bijzondere las ten die samenhangen met het vertrek van enkele functionarissen, zal het eindresultaat van 1972 negatief zijn. Er is echter vertrouwen dat het mo gelijk zal zijn het geleden verlies in de komende jaren geleidelijk dn te lopen. Voorgesteld wordt het verlies ten las te te brengen van het reservefonds en de herwaarderingsreserve en overi gens ten laste van het vernieuwings fonds, dat dan nog 173.000 zal be dragen. Bij de balansopstelling per 31 december 1971 is niet langer uitge gaan van de fiscale waarderingsmaat staven. Als gevolg van de hieruit ^ontvloeiende herberekeningen is J 441.000 aan de herwaarderingsreser- Ve en 115.000 aan de voorziening voor latente belastingverplichtingen toegevoegd. gang van zaken bij Naeff Kunst- steftechniek in Tilburg heeft geleid een verlies van ongeveer J 860.000. Nadat eerst de produktie ach volgens de begroting ontwikkel- met een statutenwijziging op de prop pen, die beoogt 'n .overval' te voorko men door het uitgeven van preferente aandelen. Tijdens het gesprek van de Veneta-directie met hem zou hier met geen woord over zijn gerept. Zoals bekend, beeft Veneta, nadat de Hanseatischer Börsendienst - een Duits beleggingsinstituut - een oproep tot aandeelhouders Veneta had ge richt om het stemrecht op de aande len aan hem over te dragen teneinde zo te voorkomen dat de rechten van aandeelhouders worden besnoeid, een optie gegeven aan een 'bevriende rela tie' op nog niiet uitgegeven aandelen. Dit met het doel, dat deze aandelen zullen helpen de statutenwijziging tot stand te brengen. Met klem ontkende de heer Günther, dat er sprake zou zijn van een samen werking tussen de VAV en de Hanse atischer Börsendienst inzake Veneta. Deze laatste heeft ook geen belangen in deeleningen van ae VAV. De VAV heeft de Hanseatischer Börsendienst niet gevraagd aandelen in Veneta te kopen, hoewel wij onze bezwaren te gen de statutenwijaigiing hebben, "aldus de heer Günther. VAV zal dan ook de aandelen Veneta, die bij de Hanseati scher worden aangemeld, niet overne men. De Hanseatiscser, zo zei de heer Günther, treedt duidelijk op voor een andere groep. Dit blijkt ook daaruit, de, trad in de loop van het jaar stagnatie op, voornamelijk door een achterblijvend orderbestimd. Eind sep tember van dit' jaar werd het faillisse ment uitgesproken. Wessanen WORMERVEER Wessanen's Ko ninklijke Fabrieken gaat op 20 no vember aan aandeelhouders een statu tenwijziging voorleggen, waarin onder meer de mogelijkheid wordt geopend tot de uitgifte van preferente aande len. Deze zullen kunnen dienen om een evt. overval op de vennootschap te voorkomen. De SER-fusiecode biedt hiertegen te weinig bescherming. Gecreëerd woorden 1,5 min preferente aandelen van 20, die bij plaatsing niet behoeven te worden volgestort. Het dividend bedraagt het promessen- disconto van de Nederlandsche Bank plus 1,5 pet over het gestorte bedrag. Met een evt. uitgifte zal geen verrui ming van de financieringsbronnen worden nagestreefd. De naam van de vennootschap wordt gewijzigd in Ko ninklijke Wessanen, terwijl ook de doelomschrijving wordt aangepast aan de nieuwe structuur van Wessanen. die het karakter van een houdster maatschappij heeft gekregen. Ook wordt een nieuwe bepaling toege voegd, welke de rechten van certifi caathouders regelt, indien certificaten van aandelen zouden worden uitgege ven. dat de VAV is benaderd door een bepaalde groep of zij belang van 25 pet. n Veneta wil overdoen. De heer Günther, naar Nederland gekomen in de zaak rond Veneta' zal als hij vóór de Veneta-vergadering van 13 november a.s. niet meer tot een ge sprek komt met de Veneta -directie in deze aandeelhoudersvergadering zeker zijn mond niet houden. Met name wil hij ten strijde trekken tegen de voorgestelde stautenwijzi- ging, die volgens hem in het moderne aandelenrecht niet thuis hoort, omdat deze het stemrecht van aandeelhou ders 'castreert'. Wellicht zal hij niet schromen juridische stappen te ne men. 'Maar liever is mij', aldus de heer Günther, 'dat de VAV het eens wordt met Veneta. Om dat te berei ken is de VAV zelfs bereid haar belang van 25% voor een aantal jaren over te dragen aan een neutrale bank (bijv. de Amrobank). GEEN BEZWAAR Mr. K. J. Farwerck, directeur van Ve neta, zei ons desgevraagd, dat Veneta tegen een vorm van samenwerking, waarbij het bedrijf als geheel wel vaart, geen enkel bezwaar heeft 'Wij zijn beslist niet tegen samenwerking als dat in het belang is van de continuïteit. Het gesprek met de heer Günther van de VAV aldus de heer Farweck, 'was echter beslist nog niet zo ver als hij voorstelt. Wij hebben hem de fabriek laten zien en er is gesproken over de beide jute- spinnerijen, die overigens voor een tapijtindustrie van minder belang zijn, nu jute in tapijten steeds meer door synthetische materiaal wordt vervan gen. Verder zou de heer Günther met Schelde MIDDELBURG Maatschappij de Schelde, lid van de Rijn-Schelde Ver- olmegroep, heeft opdracht ontvangen voor de bouw van twee stoomketelin- stallaties voor conventionele elektrici teitscentrales in Zeeland en Utrecht. ons contact opnemen, hetgeen niet is geschied'. Als er sprake is van een misverstand, dan is dat mede in de hand gewerkt door de oproep van de Hanseatischer Börsendienst. Voor het overige' aldus mr. Farwerck, 'moesten wij wel wat doen toen wij hoorden dat grote pos ten van onze aandelen door een onbe kende koper ter beurze werden opge kocht. Vandaar de statutenwijziging'. Dat er nog een andere groep belang stelling voor Veneta zou hebben was de heer Farwerck onbekend. DEN HAAG Kolenhaarden zijn in de statistieken niet meer terug te vinden, zo sterk zijn de verkopen gedaald. Ook de ver koop van gas- en oliehaarden is sinds oktober vorig jaar sterk terug gelopen. Centrale verwar ming daarentegen heeft in ons land een geweldige vlucht geno men. Dat hangt vooral samen met het gebruik van aardgas als brandstof. Veel van de verkoch te cv-installaties zijn bestemd voor de nieuwbouw, maar de inhaalvraag uit de particuliere sector is ook niet te onderschat ten: in 1971 werd 57 procent van de nielwe installaties ge plaatst bij particulieren, die reeds een woning hadden. Het aandeel van de Nederlandse in dustrie in de totale cv-markt ligt aanzienlijk hoger dan 75 procent en het stijgt nog steeds, zodat van een bloeiende Neder landse cv-industrie kan worden gesproken. De centrale verwarming op gas is nog steeds sterk welstandsgc- voelig. Men mag aannemen dat centrale verwarming nog steeds een luxe is, hoewel nu bij de nieuwbouw meer dan 90 pro cent van de woningen met cv wordt uitgerust De centrale verwarming op olie is sterk welstandsgevoelig en komt rela tief het meeste in het zuiden van het land voor. Deze gegevens zijn ontleend aan een rapport over 'Verwarming, heetwatervoorziening en sani tair' dat Trost Marketing and Research te Soest heeft uitgege ven. Dit rapport bevat de resul taten van een consumentenon derzoek, dat de Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft verricht In verband met de Amerikaanse verkiezingen ('Election Day') waren de effectenbeurs van New York en de goederenmarkten gisteren gesloten. Zoals bekend wilde de HVA in augus tus de statutenwijziging laten aanne men, wat aanvankelijk niet mogelijk was door de sterke positie van Wes- tertoren. Met behulp van de nieuw uitgegeven aandelen kreeg de HVA de wijzigingen er door, maar Westerto ren nam dit niet en spande een kort geding aan. In eerste instantie werd dit verloren. Volgens de HVA was het optreden van de heer Han inderdaad voldoende rede voor de emissie Wat beoogt een aandeelhouder, die in tien jaar tijd zijn nominale aandelenbezit in de NV uitbreidt van ƒ5.000 tot ƒ6 miljoen? Uit pure beleggingsmotieven heeft de heer Han niet gehandeld, zo meende de verdediger van de HVA, prof. mr. H.J. Hellema. Dan waren er wel bete re mogelijkheden geweest, want de beurskoers van HVA is laag. Opval lend was, dat Han ook een groot pakket certificaten Deli-maatschappij bezit. Nadat hij al eerder de HVA had gesuggereerd met Deli te fuseren had Han op 27 juli bij Deli gepro beerd een samenwerking met HVA tot stand te brengen. 'Het is het bekende spelletje', zei mr. J. Jolles, de advocaat van de investeringsbank. Eerst een groot pakket verwerven en dat dan tegen een goede prijs aan een gegadigde slijten. Nestjes uithalen, heet dat'. Ook over de activiteiten van de heer Han, die - zo vertelde HVA enige maanden geleden - commissaris had willen worden, maakte prof. Hellema zich bezorgd. De heer Han was begin dit jaar tegelijkertijd met HVA direc teur Van der Made in Indonesië en trachtte toen een zakelijk contact tot stand te brengen met drie Indone siërs, die bij nadere informatie 'op zijn zachtst gezegd niet in aanmerking kwamen. Mede door de contacten met de Wereldbank en het Nederlandse ministerie van landbouw voelde de heer Van der Made weinig voor zaken met die Indonesiërs De verdediger van Westertoren, jhr. mr. Ch. Beelaerts van Blokland vond de opmerking, dal het optreden van de heer Han een gevaar voor de HVA- continuïteit betekende, een ernstige beschuldiging. Het zou voor de HVA juist zeer goed zijn, als zij van de uitstekende relaties van de heer Han in Indonesië gebruik zou maken. 'Het was de Indonesische minister van handel opgevallen, dat de HVA ach terbleef hij Duitse en Japanse maat schappijen' verklaarde mr. Beelaerts. Inderdaad had de heer Han voorge steld op 'Oosterse wijze' zaken te doen, maar als men dat niet wilde, kon men beter niet naar Indonesië HVA bij die bank zelf. Prof. Hellema repliceerde, dat de aandelen wel dege lijk betaald zijn. Het bedrag is gestort op een speciale rekening van Bank Mees Hope, de zusterinstelling van de Investeringsbank, met wie HVA dagelijks zaken doet. De president van het Hof zal op 12 januari uitspraak doen. Dan zal o.m. blijken of hij het geval HVA anders beoordeelt dan de zaak Reiss contra Imofarm. Daar waren ter bescherming van de onafhankelijkheid aandelen uitgegeven aan Mees Hope. Het hof keurde deze uitgifte in tweede instantie af, maar v/ilde in het belang van Reiss de procedure niet terug laten draaien. Volgens Westertoren is het enige verschil, dat zij 10 in HVA bezitten en dat Immofarm voor 40% eigenaresse van Reiss was. LONDEN De internationale t koopvaardijvloot is in de afgelo- pen 11 jaar bijna verdubbeld. In 1972 bedroeg zij 268.3 miljoen brt, zo heeft Lloyds Register of i Shipping meegedeeld. Dit was een stijging van 21.137.000 brt sinds het vorige jaar. Liberia staat op de eerste plaats met een vloot van 44,4 min brt (4- 34,9 min brt), gevolgd door Japan met J 34,9 min brt 4,4 min brt), Groot- Brittannië 28,6 min. Noorwegen 23.5 J min, Sowjet Unie 16,7 min, Grieken- land 15,3 min, VS 15,0 min, West- Duitsland 8,5 min, Italië 8,2 min, Panama 7,8 min. Frankrijk 7,2 min en Zweden met 5,6 min brt. Op de 13e plaats staat Nederland met 4,9 min brt. De Nederlandse koopvaardijvloot- nam in het afgelopen jaar met 297.000 brt af. De voornaamste categorieën schepen, waaruit de wereldvloot bestaat, zijn: olietankschepen 105,1 min brt, vracht- schepen voor stukgoed 70,6 min brt, J ertscarriers en buikschepen 48,4 min brt en containerschepen 4,3 min brt. Het tonnage van schepen voor stuk- goed daalde met 1,3 miljoen brt en maakt nu 26,3 pet van de wereldvloot uit, tegen nog 29,1 pet een jaar gele- den. Het percentage carriers steeg daarentegen van 21,8 tot 23,7. Volgens Lloyds is bijna 62 pet van de wereld- vloot minder dan 10 jaar oud en is slechts 7 pet meer dan 25 jaar oud. K.v.K.'s in Rijnmond vrezen na investeringsheffing: ROTTERDAM In een brief aan de bijzondere itweede kamercommissie voor liet wetsontwerp se lectieve investeringsregeling hebbenjde kamers van koophandel in Rotterdam, Delft, Dordrecht, Gou da, Leiden en Vlaardingen ernstige bezwaren aangetekend tegen dit wetsontwerp. De kamers van koophandel zien in liet ontwerp gevaar voor het uitwijken naar liet buitenland van nationaal-econo* misch belangrijke bedrijven. De pijpleiding Rotterdam-Antwerpen bijvoorbeeld vergemakkelijkt voor be paalde bedrijven een dergelijk proces, waardoor het pijpleidingproject kan veranderen van nationaal economisch winstgevend in verliesbrengend. Ver der hebben naar het oordeel van de tamers van koophandel de voorgeno men maatregelen (investeringsheffin gen voor bedrijven die zich in de randstad willen vestigen) vermoede lijk niet tot gevolg dat de positie van het noorden van het land en van Zuid-Limburg wordt versterkt. In ge val van gedwongen verplaatsing zul len bedrijven uit de randstad niet naar deze gebieden vertrekken. Maar naar de randgebieden in het westen, zo vreest men. VERSTOREN Een eventueel tot stand gekomen wet selectieve investeringsregeling kan, zo menen de kamers van koophandel, planning en programmering van be drijfsinvesteringen ernstig verstoren. Voorts is naar hun oordeel de geogra fische ligging niet alleen bepalend voor het concurrentievermogen van de 'westelijke' bedrijven, hoewel na tuurlijk het Waterweggebied een gun stige vestigingsplaats voor sommige industrieën is. Kamers van koophan del vrezen verder verdubbeling van lasten voor bepaalde bedrijven in het westen als het wetsontwerp wordt aanvaard: investeringsheffing plus mi lieusaneringsmaatregelen. Ook vindt men dat investeringen die duidelijk tot doel hebben milieuverontreiniging te bestrijden buiten de beperkende maatregelen moeten blijven. De bezwaren van 4de~ kamers van koop handel tegen het wetsontwerp investe ringsregeling, zoals die thans zijn ge formuleerd in de brief aan de bijzon dere commissie van de tweede kamer, wijken niet af \|an die welke'eerder aan de Sociaal Economische Raad ter kennis werden gebracht. De Kamer van Koophandel is inmid dels samen met andere organisaties in het Rijnmondgebied, bezig gegevens te verzamelen over de consequenties welke een aanvaarding van het wets ontwerp met zich mee zou brengen. VAKBEWEGING Het overlegorgaan van de drie vakcen trales heeft ernstige bezwaren tegen het plan van de. regering de opbreng sten van de selectieve investeringshef fing zonder meer naar de schatkist te laten vloeien. 'Deze opbrengsten zou den op meer zichtbare wijze, bijvoor beeld via fondsvorming, moeten wor den besteed aan oplossing van de met de congestie samenhangende vraag stukken in het westen en aan een actief beleid ten behoeve van de eco nomisch minder sterke gebieden in het land', aldus het overlegorgaan in een brief aan voorzitter en leden van de Tweede Kamer. 'Van grote betekenis' noemt het over legorgaan de spoedige totstandkoming van een wetteijke regeling om de investeringen te reguleren. Een selec tieve investeringsregeling wordt een onmisbaar beleidsinstrument genoemd om algemeen aanvaarde doelstellingen van welvaart en welzijn te bereiken. Het overlegorgaan is echter teleurge steld over de uitwerking die de rege ring eraan heeft gegeven. Met name teleurgesteld is het overlegorgaan over het accent op een heffingenstel sel in plaats van op een vergunnin genstelsel. Ook is men teleurgesteld dat de regeling geen tijdelijk karakter heeft. 'Door het weglaten van de mogelijkheid gebieden waar de rege ling van toepassing is, vast te stellen en te wijzigen bij algemene maatregel van bestuur, is de flexibiliteit van de regeling aangetast', zo staat in de brief. De stoomketelinstallatie van de PZEM (Provinciale Zeeuwse Energiemaat schappij) besterad voor de centrale Borsele, zal een stoomproduktie krij gen van 590 ton per uur en een opwektoingseenheid van 190 megawatt. De voor de provinciale Utrechtse energiemaatschappij bestemde centra le Lageweide Utrecht, respectievelijk 825 ton per uur en 250 megawatt. De Utrechtse stoomketel gaat 35 miljoen gulden kosten. De stoomketelinstalla tie voor Borsele zal identiek zijn aan de installatie die de Schelde in 1971 aan de PZEM leverde voor de eerste conventionele centrale in Borsele. Mei deze order is een bedrag van 25 miljoen gulden gemoeid. De levering zal in de loop van 1975 plaatsvinden. IHC Holland ROTTERDAM IHC-Holland zal via een statutenwijziging voorstellen het maatschappelijk kapitaal te verhogen van 40 min tot 100 min. tevens wordt de coupure van de aandelen veranderd van 100 in 10. AMSTERDAM De geldmarkt is de afgelopen week door voortgezette for se belastingbetalingen, veelal BTW- afdrachten, krap gebleven. Marktkrin- gen verwachten voor het midden van de maand, als het rijk de gebruikelij ke uitkeringen aan de gemeenten doet, geen verandering in deze situa tie. Om de belastingbetalingen, waardoor het saldo van de schatkist per saldo met 168 min. toenam tot bijna 2.5 miljard, te financieren brachten de banken wissels en schatkistpapier ter waarde van ca. 139 min. tijdelijk bij de centrale bank onder. Daarnaast kwam 60 min. aan terugkerend bankpapier de banken, die hun debet stand bij de Nederlandsche Bank met 51 min. terugbrachten tot 640 min, te hulp. De weekstaat werd voorts beïnvloed door de afwikkeling van een schuld aan België ontstaan door steunaanko pen van guldens door de Belgische centrale bank. Deze schuld werd ver effend in goud, speciale trekkings rechten en dollars. De goudvoorraad daalde hierdoor met bijna 66 min. tot 6.829 min. Vooi de periode van 9 tot en met 15 november heeft de Nederlandsche Bank het kasreserve- percentage onveranderd vastgesteld op nul. ACTIVA Goud Vord buitenl geld Bullenl. bet mld Vord buitenl. gld Frekklngst IMF Dlscontoportel. Gekocht papier Voorsch. rek ert Voorschot Staat Ned. munten Bel kap. en res. Geb en Invent. Div. rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten "s Rijks schatkist Banken Nederland Andere tngez Btl geldsoorten Buitenl banken And. mei ingez tegenwaarde IMF Kapitaal Reserves Div. reken. Totaal Goud en deviezen M u nt biljetten Schalk, p buitenl Dekkingsperc. In duizenden guldens 30-10-'72 «-11-1972 Verschil 6 895.267 6.829.540 _«5.727" 4.723.482 4.672.S94 —50 588 220 220 onv. onv. 2.303.9S4 2.351.661 —42.323 49.305 168.767 +130.462 690.515 639.711 26 555 377.346 178.930 65.105 27.093 377.236 178.930 62.655 -50.804 onv. 538 —110 15.400.70915.328.707 —72.002 10.868.55710. 2.325.397 2. 25.179 35.479 479.172 42.222 2 554 855.985 20.000 357.420 388,744 15.400.70915 13 489.26713. 14.000 807 961 —60.596 .493.562 +168.165 21.425 —3.754 26.807 S.672 310.043 —169 129 39.894 —2.328 2.581 855.985 20.000 357.420 393.029 27 4.285 .328.707 —72.002 502.058 +12.S21 14.000 onv. onv. 71.374 70.96 —69 gaan. Een tweede punt was de rechtsgeldig heid van de emissie. Nr. Beelaerts vond o.m. dat het bestuur tot de emissie ten onrechte was overgegaan, omdat de bevoegdheid hiertoe berust bij de vergadering van aandeelhouders Antwoord prof Helkema krachtens de statuten is deze bevoegdeid aan de aandeelhouders gedelegeerd. Verder betoogde mr. Beelaerts opnieuw, dat de emissie een schijnhandeling was geweest. De afspraak om te zijner tijd de aandelen weer over te doen dragen aan de HVA zou in strijd zijn met het karakter van het aandeel in ons venootschapsreeht, dat geen tijdelijke emissies kent. Ook zijn de aandelen in strijd meit de wet niet volgestort. Er was des te meer sprake van een schijnhandeling, omdat naar de me ning van mr. Beelaerts, voor de aan delen niet eens gewoon betaald was. De Investeringsbank had het bedrag gestort op een depositorekening van Naast tal ran andere mogelijkheden ROTTERDAM 'Een scholier die met een slecht rapport thuis komt, krijgt te horen 'word jij maar koekenbakker'. Ook hier blijkt dat velen nog steeds menen dat voor functies in het midden- en kleinbedrijf geen uitgebreide opleiding noodzakelijk is. Het tegen- 5 deel is waar, zo bleek gisteren op een studiedag in Rotterdam, ge- organiseerd door de Nederlandse Middenstands Bank. het publiek moest aanpassen. 'Dit soort misverstanden moeten zo snel^ mogelijk door de goede voorlichtin gen en goed onderwijs uit de weg - worden geruimd, zo was de vergade ring van mening. DISCUSSIE Zuiver theoretisch waren ook niet de J discussie en de inleidingen bij de introductie van het boekje. De NMB had een aantal deskundigen gevraagd te spreken over Misverstanden over j! maar vooral bij de Middenstand. Eén van hen was de heer P. Lake- man van de Rijp plv. hoofd Bedrijfs- en Sociaal-Economisch Onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Een groot misverstand bij de middenstand is naar zijn mening dat vele midden- standers de normen die gelden voor het eigen beleid ook toeschrijven aan de klant. Zij denken bijv. dat voor de consument de hoogte van de prijs doorslaggevend is. Maar, aldus de heer r Lakeman, het inzicht van de klant in de verhouding prijs - kwaliteit r mag men niet onderschatten. Een an- der misverstand bij de middenstand is dat nooit 'nee' verkocht mag worden, J zelfs al is bijv. gebleken dat 80 pro- f cent van de omzet met 20 procent van t .vt assortiment gehaald wordt. Vol- gens de heer Lakeman zijn de mid- t denstanders hierbij vaak het slachtof- fer van de overredingskracht van ver- t tegenwoordigers. Tot slot zijn, aldus de heer Lakeman winkeldochters niet liet gevolg van een gebrek aan marktlnzicht maar van een inkoopbe- leid waarbij snobisme en behoefte aan bewondering en respect van anderen centraal staan. O. a. adequaat onder wijs kan dit soort misverstanden op ruimen. Tijdens de bijeenkomst, die voorna melijk werd bijgewoond door leraren uit het detailhandelsonderwijs, bood de NMB een boekje aan getiteld Be- drijfsfinanciering. Overweging bij de uitgave was dat een van de eerste eisen die aan een ondernemer kunnen wor den gesteld een goede financiering is. Met name geldt dat voor de onderne mer 'die in de groei is'. In het boekje, bestemd voor het detailhandels- onderwijs, wordt de financiering van het midden- en kleinbedrijf van de praktische kant benaderd. Aan de hand van een aantal gefingeerde prak tijkgevallen schilder, drogist, garage houder) komen allerlei financierings aspecten aan de orde. Bij deze me thode van 'case study' komen de pro blemen, zo hoopt de NMB, wat beter naar voren dan in een zuiver theoreti sche beschouwing. CONCENTRATIE De heer Vink, hoofd voorlichting van het Koninklijk Verbond van Onderne mers, pleitte voor een concentratie van de middenstand, die volgens l.em en overigens ook de andere inleiders, nog best groeikansen had. Als voordelen t.o.v. het grootbedrijf noemde hij o.a. de flexibiliteit (snel kunnen reageren op marktontwikkelingen), deskundig heid, motivatie en serviceverlening. Letterlijk is volgens de heer Vink concentratie nodig o.a. in nieuwe win kelcentra waar verschillende midden standsbedrijver. bij elkaar zitten. 'Zo nauw mogelijke samenwerking is dan dringend noodzakelijk'. Drs. K. Samson, hoofd voorlichting Centraal Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf memoreerde de uit spraak van een middenstander dat 'de zaken zo slecht gingen dat hij de service meer aan de behoeften van

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15