)pstandige officier werd Egypte geëxecuteerd li Waarom haalt McGovern het vandaag niet? Vliegtuigkaping Japan mislukt Grootscheepse staking in Chili opgeheven 'Communicatiestoornis (ft^itte Huis-Pentagon ïver Vietnamoverleg' -g tv,/KWARTET DINSDAG 7 NOVEMBER 1972 Treinramp in Japanse tunnel Onbekende dreigt inwoners Sacramento te vergiftigen Chinese ambassadeur in Moskou liep boos weg Lioe Sjao-sji zou zijn overleden Opnieuw vervolging van Joden in Irak Muiterij in Spaanse gevangenis onderdrukt Een baidc die iedere spaarder iels le bieden heeft BUITENLAND T7 K9 bye verwacht Israëlische vergeldingsaanval ROET. CAIRO, TEL AVFV (UPI. Rentr, AP) De Egyptische legerkapitein Ali Hassan Eid, die 'Jj ge maand de gelovigen in de Hoessein-moskee in Cairo opriep tot een onmiddellijke heilige oor- tegen Israël, is volgens het Libanese blad Al Nahar geëxecuteerd. De terechtstelling zou tijdens recente bezoek van premier Sidky aan Moskou zijn uitgevoerd, aldus Al Nahar, dat welingelichte bische diplomatieke bronnen citeert. reed op 19 oktober aan het hoofd een afdeling ongewapende man- ppen met drie pantserwagens de Hoessein-moskee in het cen- van Cairo. Hij riep de gelovigen dat de Egyptische troepen aan Suezkanaal nu eens eindelijk de d met Israël moesten aanbinden, laats van 'zand te eten'. Aange- dat ogenblik op het plein de ameling gelovigen extra groot in verband met de vastenmaand adan, verspreidde zich het nieuws ien lopend vuurtje en kwamen er ds meer geruchten in omloop over mislukte staatsgreep van het le- geruchten die ook door de Britse werden omgeroepen. Egyptische ringskringen bestempelden de ka- in als een geestelijk gestoorde en •n van 'een op zich zelf staand dent.' Ze ontkenden ten stelligste er van een staatsgreep sprake eest was. Dede gens Al Nahar had president Sadat doodvonnis in laatste instantie bevestigd. Zulks ondanks het verzoek van generaal Mohammed Sadek, toen nog minister van defensie en opperbe velhebber van het leger, om de straf te herzien. Toen het vonnis was vol trokken, had generaal Sadek aldus nog steeds Al Nahar de familiele den van de kapitein opgezocht en hen gecondoleerd met de dood van kapi tein Eid. Dit zou de woede van presi dent Sadat hebben gewekt. Een week later werd Sadek als minister en op perbevelhebber ontslagen. Hij vertoeft thans in huisarrest ergens buiten Cai ro. In de Egyptische pers werd gisteren de minister van informatie Moham med Abdel Kader Hatem uitvoerig geciteerd. Hij zei dat de Egyptische regering al bij vele gelegenheden de mogelijkheid van directe vredesbe sprekingen met Israël van de hand heeft gewezen en ook niets van een gedeeltelijke oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. Hatem reageer de op een televisie-interview met de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Rogers zondag, waarin deze had gezegd dat de VS hun best doen om tot directe onderhandelingen tus sen Egypte en Israël te komen en tot een gedeeltelijke regeling van hun geschillen, teneinde de opening van het Suezkanaal te bewerkstelligen. Ook de krijgshaftige opmerkingen van de nieuwe minister van defensie von den groot onthaal in de pers. Hij verklaarde dat zijn troepen dag en nacht trainen ter voorbereiding van de beslissende slag en dat zij niet op een vreedzame oplossing wachten, maar zich op de oorlog met Israël voorbereiden, 'welke offers dat ook met zich mee mag brengen.' Vanuit zee Volgens het Libanese blad Al Anwar bereidt president Khaddaffi van Libye zich voor op een Israëlische aanval op zijn land, als vergelding voor de steun die Libye aan de Palestijnse guerrilla-strijders geeft. In Libye zou men een aanval vanuit zee verwach ten op haven- en olie-installaties, uit gevoerd door Israëlische mariniers die met onderzeeërs aangevoerd zouden worden. Men verwacht geen luchtaan val. omdat Libye te ver van Israël vandaan ligt om met jachtbommen werpers te worden bereikt. De premier van Libye, Abdel Salam Jalloed, is sinds vorige week vrijdag in Parijs. Het bezoek, dat tot dusver geheim werd gehouden en niet-offi- cieel is, lijkt toch belangrijk. Jalloed werd vrijdag al door premier Pierre Messmer en minister van buitenland se zaken Maurice Schumann ontvan gen. Men neemt aan, dat met name over verdere wapenleveranties van Frankrijk aan Libye wordt onderhan deld. Zuid-Jemen De premier van de Democratische Volksrepubliek Zuid-Jemen heeft giste ren op een persconferentie gezegd, dat zijn troepen vrijdag een 'zware nederlaag' hebben toegebracht aan 'huurlingen die uit Saoedi-Arabië een aanval op Zuidjemenitisch gebied ondernamen.' Twintig huurlingen zou den zijn gedood en drie voertuigen in beslag genomen. 'Deze gevechten to nen duidelijk aan, dat Saoudi-Arabië en het imperialisme trachten de on langs gesloten overeenkomst tot een unie tussen Noord- en Zuid-Jemen te ondermijnen', aldus premier Ali Nas ser Mohammed. KIO (Reuter) Een gemaskerde man, die gisteren gewapend it een pistool en explosieven een Japans verkeersvliegtuig kaapte, later op de dag overmeesterd, toen hij met drie gijzelaars wilde 2 »rstappen in een tweede vliegtuig, dat hem naar Cuba had moeten tngen. kaper, de 47-jarige Japanner Tat- 4 Nakoako, eiste twee miljoen dol en een vlucht naar Cuba, toen hij beval overnam van een Boeing-727 Japan Airlines, die 125 passagiers bemanningsleden aan boord had. ur de politie overmeesterde de die eerst werd aangezien voor Duitser en later voor een Ameri- toen deze zich naar een grotere begaf, die hem naar Cuba had ;n brengen. Boeing-727 werd gekaapt kort na start van het vliegveld van Tokio, lat functionarissen van Japan Air- is via de radio hadden laten weten, de eisen van de kaper zouden den ingewilligd, keerde het toestel ag naar Tokio. Daar werd de DC-8 twee miljoen dollar aan boord in eedheid gebracht voor de vlucht if Cuba. In ruil voor de inwilliging zijn eisen liet de kaper alle sagiers gaan, maar hield hij drie geboeide bemanningsleden als gijze laars achter, die hem moesten verge zellen naar Cuba. Tijdens de voettocht naar de DC-8 werd de kaper echter overmeesterd door politiemannen, die waren ver kleed als monteurs. Later werd be kendgemaakt, dat ook een handvol politiemensen zich al aan boord van de DC-8 had verstopt, zodat Nakaoka Cuba waarschijnlijk nooit zou hebben bereikt. Een uur na zijn arrestatie werd op de luchthaven van Tokio opnieuw 'ka pingsalarm' gegeven, dit keer door een Libanees vrachtvliegtuig, dat op weg was naar de Japanse hoofdstad. Maar korte tijd later verklaarde de gezagvoerder van het toestel, dat hij per abuis de knop voor het geven van kapingsalarm had ingedrukt. Door de vliegtuigkaping was de Toki- ose luchthaven gisteren zeven uur lang voor alle vliegverkeer gesloten. (ADVERTENTIE) Minstens 43 mensen verloren het leven en 542 werden gewond, doordat maan dag in een dertien kilometer lange tunnel bij Foekoei in centraal-Japan een sneltrein in brand raakte. Ruim tien uur na het uitbreken van de brand werden nog 176 mensen vermist. Er zaten 761 mensen in de ongelukstrein. De brand ontstond in een restauratie-rijtuig. Behalve voor brandwonden moesten veel rei zigers behandeld worden, omdat zij giftige dampen en rook hadden ingeademd. In de lange tunnel ontstond ook paniek, toen vele passagiers te voet de tunnel probeerden uit te komen. Op de foto brengen redders een gewonde passagier in veiligheid. SANTIAGO (Reuter, AP) De stakende expediteurs in Chili hebben gisteren het werk weer hervat na een landelijke actie die 27 dagen heeft geduurd. President Allende heeft de stakers op enige punten concessies gedaan en dit heeft geleid tot een tijdelijke 'wapenstil stand', die een eind maakte aan de ernstigste crisis in het land sinds Allende twee jaar geleden tot president werd gekozen. merikaanse functionaris onthult: •AIGON (UPI, Reuter) Een hooggeplaatste Amerikaanse functio- aris heeft gisteren in Saigon laten weten, dat de overhaaste bevoor- ading van Zuid-Vietnam met Amerikaanse wapens, voordat een 'estand van kracht zal worden, een gevolg is van het feit, dat het Vitte Huis het Pentagon onvoldoende op de hoogte heeft gehouden an het verloop van de vredesbesprekingen. olgens de functionaris was het tntagon kennelijk niet op de hoogte Jn de voorwaarden van de voorgestel- fi Amerikaans-Noordvietnamese over- fnkomst, tot deze gereed was voor """ertekening. Toen de mensen van ministerie van defensie vernamen, de overeenkomst de introductie m nieuwe of extra wapens in Zuid- netnam verbood en slechts voorzag de vervanging van bestaande wa- 's, protesteerden zij. Op dat mo- it begon, volgens de hoogeplaatste ^nerikaan, (die het een en ander Welde aan de correspondent van J'PI in Saigon) de overhaaste bevoor rading van Zuid-Vietnam met nieuwe [n extra Amerikaanse wapens. N zegsman hield er rekening mee, pt deze wapenleveranties er mede Jp hebben geleid dat tot op heden geen bestand in Vietnam kon porden afgekondigd. De woordvoerder pn het Amerikaanse ministerie van jWensie Jerry Friedheim heeft de wichten uit Saigon gisteravond ont- Ptt militaire bronnen in de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh is gis- «ren vernomen, da» de Verenigde oiaten momenteel ook de militaire bevoorrading vp" Cambodja sterk hebben opgevoerd. Viet-Cong eenheden zijn Saigon giste ren het dichtst genaderd sinds het Tet-offensief in 1968 Zuidvietnamese regeringstroepen onderschepten name lijk op acht km ten zuidoosten van de Zuidvietnamese hoofdstad een communistische eenheid, die bii het daarop volgende gevecht, volgens Sai gon, zeker tien man verloren. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben zondag en ook gisteren in alle vier Indoschinese landen zware aan vallen ondernomen. Sinds april van dit jaar zijn zij niet meer zo uitge breid in actie geweest. Van militaire Amerikaanse zijde is vernomen, dat de bombardementscampagne een ver sterking van de communistische strijdkrachten voor het ingaan van het bestand moet tegengaan. Vorge week bedroeg het aantal Ame rikaanse militairen in Vietnam 32.200, zo deelde het opperbevel gisteren in Saigon mee. Maar in Thailand, op Goeam en op de schepen van de Amerikaanse Zevende Vloot dienen nog ruim honderdduizend Amerika nen. De stakers zeggen, dat de nieuwe minister van binnenlandse zaken, ge neraal Carlos Prats, de man is ge weest, die dé zaak heeft kunnen rege len. De generaal zal het land leiden, als president Allende op 17 november naar Cuba, Mexico en New York (Verenigde Naties) gaat. In Santiago heeft het leger de nood toestand nu ingetrokken en ook het uitgaansverbod is opgeheven. De lei ders van de staking zeggen, dat de actie gestaakt is, maar opnieuw zou kunnen ingaan, als de regering zich niet aan haar beloften houdt. Tot als dit is gebeurd zal het 'stakingscom mando' blijven bestaan. De regering heeft beloofd: de vrachtwagenbedrijven niet on der regeringstoezioht te zullen plaat sen en de plannen om in het zuiden van het land een overheidstransport- bedrijf te stichten, in te trekken. wetten te gaan opstellen, die klei- SACRAMENTO (AFP). Een onbe kende dreigt volgens de krant 'San Diego Union' inwoners van Sacra mento, de hoofdstad van Californië, te vergiftigen als president Nixon van daag wordt herkozen. Volgens het blad heeft iemand 75 willekeurig gekozen burgers pakjes met levensmiddelen in poedervorm toegestuurd, waarin hij cyaankali ver werkt had. Hij voegde er een waar schuwing bij, dat ze vergif bevatten, maar deelde mee, dat hij ingeval Nixon herkozen wordt 194 andere pakjes zonder waarschuwing in de rekken van supermarkten zal plaatsen. De onbekende stempelde Nixon als 'een moordenaar die verantwoordelijk is voor de dood van duizenden on- schuldigen in Vietnam'. Koos het Amerikaanse volk hem weer tot presi dent. dan zouden er bij wijze van vergelding ook onschuldige slachtof fers vallen in Sacramento. Er zijn tot dusver negen pakjes bij de politie in geleverd. ne zakenlieden en middenstanders in de socialistische staat bepaalde rech ten garanderen. niet het enige particuliere gros- siersbedrijf, dat het land nog kent, te zullen overnemen. de particuliere zaken en bedrij ven, die tijdens de staking in beslag waren genomen terug te geven, en de aanklachten tegen de stakingsleiders in te trekken. geen weerwraak te nemen tegen hen die gestaakt hebben of degenen die zich daarmee solidair hebben ver klaard MOSKOU (Reuter, UPI) De Chine se ambassadeur in Moskou, Lioe Hsi- oe-tsjoean, is gisteren kwaad weggelo pen uit het Kremlin tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van de 55ste verjaardag van de Oktober-revo- lutie. Hij protesteerde daarmee tegen de beschuldigingen van het Russische Polit-bureau-lid Kirill Mazoerow, dat Peking een anti-Russisch beleid voert en de communistische wereldbewe ging ondermijnt. De Chinese ambassa deur was ook vorig jaar tijdens een zelfde plechtigheid resoluut opgestapt na 'anti-Chinese' uitlatingen van Rus sische zijde. De Chinese leiding heeft gisteren la ten weten, dat de huddige geschillen tussen China en Rusland een normali sering van de relaties tussen beide landen niet mag verhinderen, zo meldde gisteren het Chinese nieuwsa gentschap. HONGKONG (AFP) De Chinese oud-president Lioe Sjao-sji zou op 74- jarige leeftijd na een langdurige ziek te zijn overleden, zo is gisteren verno men van mensen, die nauwe betrek kingen onderhouden met de Chinese communistische partij. Waarnemers menen, dat de Chinese communisten dit nieuws niet recht streeks willen bekendmaken, omdat de naam dan in een officieel commu nique zou moeten worden vermeld. Het nieuws zou op deze indirecte wijze de wereld moeten bereiken. Het is dan ook onder voorbehoud doorge geven. Lioe Sjao-sji volgde Mao na de confe rentie van Loesjan in 1959 op als president. Op die conferentie had het mislukken van 'de grote sprong voor waarts' tot veel onrust onder de par tijleiding geleid. In oktober 1968, tijdens de culturele revolutie, werd Lioe Sjao-sji als presi dent afgezet. Deze functie is sindsdien onbezet gebleven. De afgezette president zou aanvanke lijk in de omgeving van Peking huis arrest gehad hebben en later zijn overgebracht naar een sanatorium in Woetaisjan, in de Woetai-bergen in de noordelijke provincie Sjen-si. De 350 joden, die nu nog in Irak leven, bevinden zich sinds kort weer in een staat van angst en paniek, nadat één van hen de advokaat Abraham Sayegh in zijn woning in Bagdad vermoord werd aan getroffen en acht anderen door j autiteiten werden opgepakt en sindsdien spoorloos verdwenen zijn. De vermiste personen zijn zeven man nen uit Bagdad, wier namen bekend zijn. en een man uit de stad Basra. Na de jodenvervolging uit de jaren 1968 en 1969, die resulteerde in de openbare ophangingen in Bagdad be- g ;i 1969, veranderde de houding van de Iraakse autoriteiten tegenover de Joodse minderheid. De ergste anti- Joodse maatregelen werden onder druk van de internationale opinie ge leidelijk ingetrokken. In april 1971 werden er echter opeens weer drie Joden opgepakt, maar na publikaties hierover in de internatio nale pers en diplomatieke acties weer vrijgelaten. Sindsdien toonde het Iraakse Baath-bewind een opmerkelijk menselijk begrip voor de positie van de Joodse minderheid, die in zeer snel tempo slonk, doordat aan min stens 1500 Joden de gelegenheid werd gegeven het land rustig te verlaten. MADRID (Reuter) De Spaanse po litie heeft gisteren een einde gemaakt aan een opstand in de gevangenis van Tarragona, waar acht gevangenen sinds zondagavond vier gijzelaars vasthielden. De gijzelaars bleven ongedeerd. Volgens het hoofd van het Spaanse gevangeniswezen waren acht gevangenen - die 'gewone misdadigers' werden genoemd onder leiding van een Fransman, die wachtte op uitleve ring aan Frankrijk, in opstand geko men. Met messen, die zij uit de keuken hadden gehaald, bedreigden zij de gevangenisgeestelijke, de direc teur en twee bewakers. Zij eisten vrijgeleide naar de Frans-Spaanse grens. Gistermorgen maakte de politie een einde aan de muiterij. Tarragona ligt aan de kust van de Middellandse Zee op circa 250 km ten zuiden van dp grens met Frankrijk. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK prof j. w. schulte nordholt De kleine heldengalerij van Amerikaanse presidenten, uitgehouwen in de berg Mt Rushmore in de staat van McGovern, Zuid-Dakota (foto J. W. Schulte Nordholt). De meeste mensen die ik tegenkom zijn aanhangers van McGovern en verzekeren mij dat zij op hem zullen stemmen. Maar er is er geen één bij die gelooft dat hij het winnen zal. Dat bewijst aller eerst hoe subjectief ik ben in het maken van vrienden, maar, en dat is belangrijker, ook hoe objectief deze vrienden zijn. Het zijn dan ook historici grotendeels, zij mogen hun vooringenomenheden hebben, net als iedereen, maar zij weten dat tenminste. Het zit er niet in, zeggen ze, op een of andere manier is de Senator van Zuid-Dakota niet in staat het volk te pakken. De achterstand in de 'polls' mag overdreven zijn (dat hopen we tenminste wel) maar zo groot kan het .verschil tussen voor spelling en werkelijkheid nu ook weer niet zijn. Het zit er niet in. Als men tracht na te gaan waarom niet, m.a.w. een verkiezing analy seert die nog niet gehouden is, dan stuit men op grote problemen. Wat kan de mensen toch weerhou den om op McGovern te stemmen, die zo helder lijkt, zo idealistisch? Als ik zo een paar dingen die ik hoor, probeer op te tellen, kom ik tot de volgende conclusies: le. Niets heeft McGovern grotere schade gedaan dan de affaire-Eag- leton. Zelfs degenen die achteraf vinden dat het niet anders had gekund, zeggen toch dat het zeer slecht gespeeld is allemaal, een serie onhandigheden en fouten. Afgestompt 2e. Er is een zekere onverschillig heid onder de mensen in het alge meen, er is zolang met zoveel gro te woorden en zoveel slechte daden op hun gemoed gewerkt, dat zij als het ware afgestompt zijn voor elke prikkel. Sinds Kennedy zijn ze overladen met idealen, van links en van rechts, met oorlog en anti oorlog, met geweld in Vietnam en in de eigen steden, ze willen rust. Pogingen om hen tot morele ver ontwaardiging te brengen, zoals de Democraten geprobeerd hebben met de ITT- en vooral de Waterga- te-kwestie (twee notoire voorbeel den van Republikeinse corruptie) stoten af op de onwil, de onmacht zelfs zich nog ergens druk over te maken. 3e. Onder de jongeren heeft McGo vern veel van zijn 'image' verloren omdat hij zo duidelijk sinds zijn kandidaatsstelling in Miami ge tracht heeft naar het midden te koersen. Zijn verzoening met ln hun oog bezoedelde en daarom totaal afgeschreven figuren als burgemeester Daley van Chicago en oud-president Johnson heeft hem veel kwaad gedaan. In hun jeugdige naïeve élan is er alleen maar zwart en wit, dat is hun kracht en nu de zwakheid van McGovern. Op de campussen van de universiteiten heerst veel apa thie en men ziet haast geen acti visten bezig. Gewone politicus 4e. Er is in het algemeen een gevoel dat McGovern bezig is een gewone politicus te worden. Op verschillende punten heeft hij zijn aanvankelijke radicale programma wat ingetoomd en misschien kon hij niet anders. Maar het lijkt nu dat hij daarmee de gemiddelde man niet wint en alleen maar de gemiddelde student verspeelt, zo dat het middel erger is dan de kwaal. Er is nauwelijks meer verschil tus sen Nixon en McGovern, zo zeggen velen, dus waarom zouden wij ons dan druk maken voor de Democra tische kandidaat? Beiden beweren dat de armen een minimum-inko- men moeten hebben, dat de mis daad krachtiger bestreden moet worden, dat de oorlog in Vietnam zo spoedig mogelijk beëindigd dient te worden, dat de Verenigde Staten een geringere rol in de wereld moet spelen, enz. Het lijkt alsof zij alleen iri nuances verschil len. Maar al wordt dat dan tegen woordig veel gezegd, het is natuur lijk baarlijke noonsens. In wezen is de kloof tussen de beide kandi daten breed en diep. Verschillen In wezen gaat het om de volgende dingen: wat moet prioriteit heb ben: de nood der armen of de bloei der industrie? De Nixon-aan- hangers zeggen natuurlijk dat de armen alleen maar geholpen kun nen worden als de industrie bloeit, maar McGovern's mannen antwoor den daarop dat de industrie al zolang bloeit en dat er toch nog altijd zoveel armen zijn. Nixon en de zijnen geloven in de vrije eco nomie, elke beperkende maatregel is een noodsprong, voor even, een aberratie. McGovern's volgelingen gaan in het spoor van Roosevelt en zijn New Deal: alleen een krachtig overheidsingrijpen kan de kleine man beschermen tegen de over macht van de fabrikanten. Wat de misdaad betreft. Nixon gaat door dik en dun om 'law and ofder" te herstellen, de sociale pro blemen ziet hij niet als centraal en oorzakelijk daarbij. McGovern daar entegen wil bij de maatschappelij ke achtergronden beginnen, als echte 'liberal' gelooft hij dat veel kwaaddoen kan worden voorkomen als de omstandigheden maar veran deren. Evenzo in Vietnam, het is een kwestie van een andere instel ling. Nixon is de realist: eerst orde op zaken, vasthouden aan de eisen, gezag is gezag, een waarde op zich zelf die daarom niet zo maar opge offerd kan worden. Wat in het geding is is de Amerikaanse ge loofwaardigheid. Staat het land nog ergens pal voor of is het ook in de buitenlandse politiek even toegeeflijk als onverstandige ou ders tegenover hun kinderen? McGovern is de idealist, als wij in Amerika niet het voorbeeld geven van goedheid en waarheid, als wij het politieke spel spelen even laag- bij-de-gronds als de rest, wat bete kent dan nog de Amerikaanse droom? Zuiverheid Niet alleen in Vietnam, in de hele wereld gaat het daarom allereerst om zliiverheid, om innerlijke orde in plaats van oiti belangen buitens lands. McGovern staat daarbij in een oude, 19e-eeuwse traditie: Amerika zou voorbeeld moeten zijn voor de wereld, zo is het opgezet, dat was de droom, die verloochend is. Tegenover realis me, platvloersheid, sta idealisme, hooggestemdheid, hoop. Nixon is de man van het behoud. McGovern van de verandering. En omdat Amerika een behoudend land is. waar de grote meerderheid het goed heeft, daarom staan de kan sen van de voortreffelijke Demo cratische kandidaat er niet goed voor. Zelfs al lijkt het nu gelukkig wel zo dat zijn verkiezing niet zo'n grote nederlaag te zien zal geven als de 'polls' voorspellen. Middelmaat De democratie is een mooi systeem, maar niet zo mooi of de middelmaat triomfeert erin. Zo lijkt het nu te zullen gaan. Het is natuurlijk wat eenzijdig om te zeg gen dat het altijd al zo geweest is. Tenslotte zijn er onder de Ameri kaanse presidenten ook zulke man nen geweest als Jefferson en Lin coln, Wilson en Franklin Roose velt. Een paar weken geleden wa ren wij bij één van de vreemdste monumenten van dit land, de berg in de staat Zuid-Dakota (McGo vern's staat) die als Mt Rushmore bekend staat. Hoog in de rotswand zijn daar de portretten uitgehou wen van enkele grote presidenten, Washington, Jefferson, Lincoln en Theodore Roosevelt (het werk werd al in de dagen van Franklin Roosevelt voltooid, daarom staat hij er niet bij). Het is wel een aardig zij het wat surrealistisch geheel, haast een stukje 'pop-art'. Maar ik dacht met spijt hoe klein die heldengalerij maar was, hoe ridicuul de idee dat Nixon daarbij zou prijken en hoe helaas onverwe- zenlijkbaar de hoop dat McGovern nog eens in dat pantheon van zijft eigen staat zou worden opgeno men. Zoals ik in het begin al zei, ik ben subjectief, ook in mijn waarderingen. Ik weet het.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9