Patiënten Pompekliniek zijn weer in opspraak dichtbij Grote belangstelling voor duizenden vergaderingen Hnmentaar I Basis-verdrag Loon voor werkende jonge ambtenaren op vormingscursus Rattenval of kattenkogel tOUW/KWARTET DINSDAG 7 NOVEMBER 1972 BINNENLAND 11 K7 Het is duidelijk dat de regering van de Bondsrepubliek er naar streeft, vóór de belangrijke Bondsdagverkiezingen van 19 november haar 'Ostpolitik' zoveel mogelijk af te ronden. De verdragen met Rusland en Polen zijn met wat moeite veilig de haven binnengeloodst. Met de DDR is al een verkeersverdrag gesloten, dat de instemming van de Bondsdag kreeg. En het basis-verdrag, d»t de beide Duitse staten willen slui- Im om tot normalisering van hun betrekkingen te komen, lijkt voltooiing ie jaderen. Als gevolg van de ver voegde verkiezingen blijft alleen het overleg met Tsjechoslowakije nog in het beginstadium steken. Begrijpelijk is dat men van de zijde van 0 de oppositie niet erg gelukkig is met het feit, dat de regering van kanselier Willy Brandt nog vóór de verkiezingen 1 een belangrijk succes op tafel wil depo- neren, dat ongetwijfeld in politieke munt zal worden omgezet. De christen- zijn van oordeel, dat de regering wederrechtelijk een overeenkomst probeert af te slui ten. Zij beroepen zich op het feit, dat de Bondsdag ontbonden is. als gevolg waarvan de regering geen rekening en verantwoording kan worden gevraagd. Met het definitief paraferen van een akkoord zou tot na de verkiezingen ftwacht moeten worden. Uit het feit, dat de 'grote vier' in de afgelopen weken de Oost-Westduitse onderhandelingen met grote belangstel ling hebben gevolgd, kan worden afge leid dat zij de handelwijze van Brandt juist achten. Blijkbaar menen zij dat dc bezwaren van de oppositie die niet I geheel ten onrechte zijn geuit, teveel zijn ingegeven dooi de vrees dat publi- katie van een akkoord de regeringspar tijen winst zal brengen. Om voltooiing van het basis-verdrag mogelijk te ma ken hebben de grote vier dan ook de eigen besprekingen over hun rechten en plichten in Duitsland als geheel 1 (nadat de beide Duitse staten lid van de Verenigde Naties zijn geworden) met succes afgesloten. Wat dat inhoudt is nog niet geopenbaard. Het is nu de taak van de beide Duitse staten, de besprekingen over het basis verdrag (dat een reeks van andere overeenkomsten mogelijk moet maken) tot een goed einde te brengen. Er zijn twee problemen, die vorige week nog zulke moeilijkheden opleverden, dat er van een crisissituatie sprake leek. De DDR voelt weinig voor het inwilligen van de eis. dat de Bondsrepubliek in Oost-Berlijn de belangen van de Wèst- berlijners zal behartigen. Ook verzet zij zich tegen een clausule, waarin de eenheid van de Duitse natie wordt vastgelegd. D.e kunst is nu. voor deze kwesties een formulering te vinden, die voor beide partijen aanvaardbaar is. De Westduitse onderhandelaar bevindt zich in een nadelige positie, omdat hij vóór de verkiezingen van 19 november in Bonn met de stukken op tafel wil komen. Doet hii teveel ogenschijnlijke concessies dan kan de oppositie daar gebruik van maken om te proberen de kiezers er van t* overtuigen, dat Brandts onderhandelaar te haastig te werk is gegaan en genoegen heeft genomen met afspraken, die onvol doende garanties bieden. Met name zal dit gelden voor de kansen op hereni ging, die de oppositie ondanks erkenning van de onveranderlijkheid van de huidige situatie zoveel moge lijk wil openhouden. Kanselier Brandt moet er rekening mee houden dat de oppositie geen genoegen zal nemen met Westduitse verklarin gen, die bij het verdrag gevoegd zullen worden, zonder dat de DDR er aan gebonden is. Willen de twee genoemde problemen per verdrag geregeld kun nen worden, dan moeten de autoritei ten van de DDR de Bondsrepubliek een heel eind tegemoet komen. Met slimme formuleringen alleen kan niet worden volstaan. Zo kort voor dc verkiezingen zou dat neerkomen op het vragen om moeilijkheden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Leerplichtvrije, wer kende jongeren in dienst van de over heid, die op vrijwillige basis een halve dag vorming genieten, krijgen vooralsnog hun loon doorbetaald.Dit heeft minister Geertsema (binnen landse zaken) laten weten op vragen uit de Tweede Kamer. De nu geldende regels voor doorbeta ling van loo alerplichtvrije ovher- eidspersoneel beneden de 20 jaar zul len volgens de bewindsman voorals nog van kracht blijven. Minister Geertsema si van oordeel dat het voorbarig is te spreken an in voorbereiding zijnde maatregelen om de doorbetaling van loon aan werken de jon geren te staken. Dit hadden de PvdA-kamerieden mej. Barendregt en Masman in hun schriftelijke vragen aan de minister gedaan. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Begin dit jaar ontvingen onder anderen de minister van justitie en de Nijmeegse hoofdcommissaris van politie een brief waarin 'een aantal buurtbewoners' zijn ernstige verontrusting uit spraak over 'het toenemen van het aantal ontsnappingen uit de Prof. Pompekliniek te Nijmegen'. Kort ervoor was een door veertien pa tiënten uit de kliniek gevormde inbrekersbende opgerold. De verontruste buurtbewoners, die zich verenigden in het 'Aktiecomité beveiliging Prof. Pompekliniek', wer den uitgenodigd voor een gesprek met de geneesheer-directeur van de om streden inrichting en, een paar weken later, met enkele hooggeplaatste amb tenaren van het ministerie van justi tie. Dit laatste onderhoud was gear rangeerd door de staassecretaris van justitie, mr. J.H. Grosheide. Nadat de buurtbewoners hun grieven hadden toegelicht, leek de rust rond om de Prof. mr. W. P. J. Pompekliniek te zijn teruggekeerd. Begin september werd deze illusie wreed verstoord door het Nijmeegse gemeenteraadslid W.F.M. Claas. In schriftelijke vragen aan burgemeester mr. Th. J. de Graaf repte de KVP-er van een toenemend aantal door patiënten gepleegde delic ten en van stijgende onrust onder de Nijmeegse bevolking. Het raadslid refereerde aan de eerder door de buurtbewoners genomen stap pen en wilde weten of er nog steeds geen doeltreffende maatregelen waren genomen. In zijn vragen laakte hij de bescherming van delinquenten ten koste van de burgers, en stelde hij duidelijkheidshalve dat die burgers recht hebben op hun bezittingen. De burgemeester heeft de vragen van zijn partijgenoot nog niet beant woord. Hij zou daarmee wachten, zo valt op het Nijmeegse stadhuis te horen, totdat hij een gesprek zou hebben gehad met staatssecretaris Grosheide, die zich andermaal in de door de Pompekliniek teweeg ge brachte problematiek zal verdiepen. De heren De Graaf en Grosheide hebben elkaar gisteren in Den Haag ontmoet. Niet pluis Wie de begin van dit jaar door de buurtbewoners verzonden brief leest, kan zich moeilijk aan de indruk ont trekken dat het in de omgeving van de vijf jaar bestaande Pompekliniek niet pluis is. De briefschrijvers gewa gen van gemiddeld twee ontsnappin gen per dag, gevolgd door 'inbraken, diefstallen, molestaties en aanrandin gen.' Afgaande op die informatie, ben je geneigd de omwonenden gelijk te geven dat ze 'met klem protesteren tegen deze gang van zaken'. De geneesheer-directeur van de Pom pekliniek, de psychiater J. R. N. Maas, toont zich wat moedeloos, nu dat protest door toedoen van het raadslid Olaas dezer dagen nog eens is onder streept. Dat de burgemeester van Nij megen heeft gemeend zijn heil in Den Haag te moeten zoeken, stemt ook al weinig gelukkig. 'Ik vraag me af', zegt hij, 'of het wel zinvol is, je grote broer erbij te halen'. Het pro bleem. vindt de heer Maas. had in Nijmegen opgelost moeten worden. Dat er van een probleem gesproken kan worden, ontkent de directeur van de omstreden kliniek niet. Het komt geregeld voor dat patiënten ontvluch ten en zich, al dan niet in de omge ving van de kliniek, schuldig maken aan diefstallen. Van molestaties en aanrandingen is volgens de heer Maas slechts zelden sprake: er worden voor namelijk economische delicten ge pleegd. Maar, voegde hij eraan toe. kortgeleden, in de periode waarin het raadslid Claas zijn vragen stelde, heeft een ontvluchte patiënt nog een vrouw aangerand. De buurtbewoners verlangen dat de deuren van de Pompekliniek wat min der gemakkelijk opengaan. De inrich ting herbergt ongeveer zeventig pa tiënten, voor het merendeel mensen die met de justitie in aanraking zijn geweest en ter beschikking van de regering zijn gesteld; ze genieten een betrekkelijke grote bewegingsvrijheid. Moeten de deuren niet op slot, gezien de risico's die aan de bewegingsvrij heid zijn verbonden? De heer Maas voelt er weinig voor. 'Het is gewoon een feit', zegt hij, 'dat er in onze maatschappij mensen zijn voor wie we zorg moeten hebben, mensen die in enorme nood zitten, die bij ons horen. Wat moet je daarmee doen? Je kunt ze allemaal op Rottumeroog zet ten, of je kunt ze castreren. Maar de maatschappij heeft het mogelijk ge maakt dat deze kliniek er is. Dat betekent dat er een voortdurende spanning zal bestaan tussen het be lang van die groep mensen in de kliniek en het algemeen belang. De vraag is hoe je tot een zo groot mogelijk evenwicht tussen die belan gen komt. Dat is een spanning die niet ds op te heffen'. Spanning Iemand die door een patiënt uit de Pompekliniek is bestolen, of aange rand, zal uit deze visie vermoedelijk weinig troost putten. Je zult maar net het slachtoffer zijn van een verstoord of nog niet bereikt evenwicht, je zou dan wel eens het gevoel kunnen krij gen dat je aan die spanning geen boodschap hebt. De heer Maas ziet dat anders: 'De hele matschappij zit toch barstensvol spanningen. Er is spanning tussen gemeenten en de regering, er is span- nig tussen mensen die met elkaar omgaan, en ga maar door. Het is waar. er is een zeker risico. Als de maatschappij dat risico niet wil ne men, als ze de kliniek wil sluiten, dan moet ze dat doen. Ik zal me ertegen verzetten, maar als u vindt dat het zou moeten gebeuren, dan zou u moe ten proberen ervoor te zorgen dat het zover komt'. Relatief gezien, vindt de heer Maas ook nog, is het risico lang niet zo groot als je uit zo'n brief als die van de buurtbewoners zou concluderen. 'In Nijmegen', zegt hij, 'worden per jaar een kleine 4000 delicten ge pleegd. Daarvan werden er in 1970 maar 16 gepleegd door patiënten die uit de Pompekliniek waren gevlucht'. Statistieken zo blijkt ook nu weer. spreken meestal een andere taal dan in opgewonden brieven wordt gebe zigd. Jaarlijks, releveert de heer Maas vallen 600 kinderen ten slachtoffer aan het verkeer, terwijl maar 1,1 kind per jaar door toedoen van een misda diger, niet eens altijd een ter beschik king gestelde om het leven komt. Degenen die in de omgeving van de Pompekliniek wonen, zullen natuur lijk wel het gevoel hebben dat zij meer dan anderen de kans lopen dat het uit de statistieken rollende 1,1 kind uitgerekend het hunne is. De heer Maas levert weerwerk met be hulp van vergelijking: 'De meeste moorden worden gepleegd door men sen die het dichtste bij je zijn. Ie mand die trouwt, begeeft zich in een uiterst gevaarlijke situatie. Is dat dan een reden om niet meer te trouwen? Moet je het huwelijk dan maar ophef fen?' Zijn 'buren', vindt de geneesheer-di recteur van de Pompekliniek, zouden de zaak ook eens op een andere manier moeten bekijken. Ze zouden naar zijn mening in letterlijke zin wat minder kortzichtig moeten zijn. 'Je moet ook kijken naar de lange termijn. En dan zie ja dat in de afgelopen vijf jaar van de 27 patiën ten die met proefverlof zijn gegaan, er maar twee gerecidiveerd hebben'. Met andere woorden: zonder een in richting als de Pompekliniek zou de maatschappij er bepaald niet veiliger op geweest zijn. Worsteling Terugkomend op zijn uitlating dat er in dc Pompekliniek mensen zitten 'voor wie we zorg moeten hebben', zegt de heer Maas: 'Voordat die men sen bij ons terecht kwamen, was er allang iets met ze aan de hand. Ze komen vaak uit ontstellende ellende toestanden. Het blijkt bijvoorbeeld dat ze bij uitzondering vervolgonder wijs hebben gehad. En dat, terwijl ze gemiddeld bovennormaal begaafd zijn. Van de Nederlanders, gaan er, geloof ik, twee op de honderd naar een blo- school. Bij ons zou er dus één op een blo-school gezeten moeten hebben, maar het zijn er tien. En zulke men sen, die toch al minder geëquipeerd J. R. M. Maas: toenemende roep om 'law and order'. zijn. daar wordt, als ze bij ons zitten dan nog weer eens tegenaan geschopt.' Dat 'schoppen', door op hun rust gestelde burgers, komt de heer Maas intussen niet geheel onbegrijpelijk voor. 'Je hebt de neiging lastige men sen te isoleren. Wat doe je met lastige kinderen? Die zet je in de hoek. Dat doe ik zelf ook, hoor. Als mijn zoon lastig is, dan zet ik hem ook in de hoek'. De lijn van de lastige kinderen door trekkend naar de lastige patiënten in de Pompekliniek, zegt geneesheer-di recteur Maas: Het is voor mij ook een probleem, waar ik mee bezig ben. Er is. ook bij mij, een voortdurende worste ling tussen het geloof in de ruimte, in de positieve kracht van conflicten, en tussen de angst en onzekerheid. Ook in een zaak als deze is er onder scheid te maken tussen een conflict model en een harmoniemodel. In de grond van mijn hart geloof ik in dat conflictmodel, geloof ik dat botsingen goede gevolgen kunnen hebben. Maar aan de andere kant heb ik ook be hoefte aan rust. Dan denk ik: ik wou dat ik nu eens twee jaar rust had. dat ik niet met u over die problemen hoefde te praten' Dat praten doet de heer Maas niet met zichtbare tegenzin. Hij gaat het gesprek ook niet uit de weg, nu er eenmaal deinig om 'zijn' kliniek is ontstaan. 'Ik ben', zegt hij ter verkla ring, een groot voorstander van open heid. Iedereen heeft er recht op te weten wat er bij ons gebeurt. Ik vind: de gemeenschap stopt er geld in, dan ben je ook verplicht verantwoording af te leggen'. De gemeenschap mag zelfs op meer rekenen. Als bepaalde leden daarvan vinden, dat er in de Pompekliniek te veel risico's worden genomen, wordt de deur wat meer dichtgehouden. 'Zulke protesten van de buurtbewo ners', zegt de heer Maas, 'hebben natuurlijk een weerslag op het beleid. Je riskeert wat minder. Ik erger me niet aan die protesten. Ze horen erbij. De maatschappij bepaalt mee wat de grenzen zijn die wij moeten trekken Er is, ook in dat opzicht, een voortdu rende wisselwerking. Ook ons huis is een deel van de maatschappij'. Autoritair Dat er vanuit die maatschappij dit jaar al voor de tweede keer is geroe pen dat de Pompekliniek te ver gaat, verbaast de directeur niet. 'Sinds een jaar of twee, drie', constateert hij niet zonder zorg, 'is het verlangen naar 'law and order' toegenomen.' Wel tekent hij daarbij aan dat een wetenschappelijk onderzoek onder de inwoners van Nijmegen heeft uitge wezen, dat degenen die in de omge ving van de Pompekliniek wonen, meer autoritair zij ingesteld dan de rest van de Nijmegenaren. Dat geroep om orde met betrekking tot de Pompekliniek, is naar de me ning van de heer Maas voor een deel terug te voeren op onwetendheid. In februari heeft hij een gesprek met de buurtbewoners gehad Het is bij die ene ontmoeting gebleven. Volgens de heer Maas is zijn voorstel het contact voort te zetten, van de hand gewezen. Als dat niet was gebeurd, zou de onrust wellicht wat minder zijn geste gen dan het raadslid Glaas zijn vra gen aan de burgemeester constateer de. De Pompekliniek mag dan, naar de woorden van de geneesheer-direc teur een 'glazen huis' zijn. de omwo nenden is het glas kennelijk met door zichtig genoeg. 'Ze denken', zegt de heer Maas, 'dat de mensen die er zitten, dat het leeuwen zijn'. Politiek niet meer in Den Haag DEN HAAG De Eerste Kamer behandelt vandaag en morgen de wij ziging van de inkomstenbelasting, de verhoging van het schoolgeld en de begrotingen van Binnenlandse Zaken en Justitie. Deze onderwerpen leveren voldoende stof voor de discussie op (het is tegenwoordig al een bijzonderheid dat dc Senaat twee dagen per week verga dert), maar voor de rest is het Haagse Binnenhof onbelangrijk geworden voor het politiek debat. Het woord is nu aan de kiezers, die zich overal in het land op de duizenden verkiezings bijeenkomsten kunnen laten horen. Juist de komende weken kruipen de Tweede-Kamerleden uit hun Haagse schulp om zich bloot te geven. In de nacht van donderdag op vrijdag vorige week, omstrekt kwart voor één, tikte Tweede-Kamervoorzitter mr. Van Thiel voor het laatst met zijn hamer op de brede lessenaar voor de grote voorzittersstoel. Het moet voor hem geen gevoelloos routinegebaar zijn ge weest. De Tweede Kamer ging op verkiezingsreces. Woensdag 6 decem ber komt men nog een keer in een formele vergadering bijeen. Dan zal Van Thiel definitief de Tweede Ka mer verlaten. De afscheidswoorden, in den regel gevat in spirituele speeches, zullen deze keer op hem zelf slaan. Donder dag 7 december komt de nieuw geko zen Tweede Kamer bijeen, die dan naar alle waarschijnlijk dr. Anne Vondeling van de PvdA als voorzitter bij de Koningin zal voordragen. Een belangrijk zittend leven wacht hem. Dat is mogelijk zijn onbewuste drijf- (ADVERTENTIEJ U bóft als u van vis houdt «Wijting lekkerbekjes om te watertanden... 1 kg wijtingfilets, 80 gr. bloem, 1 ei, zout, 1 dl melk, slaolie of frituurvet. De wijtingfilets door een deegje halen van bloem, ei, zout en melk en dan goudbruin bakken in dampende slaolie of /ffiSh i frituurvet. Warm opdienen. Kostelijk! 'fllRi? Vïs houdt fit f bij het Produ weg 20, Don Haag. veer, dat hij in deze verkiezingscam pagne dwars door Nederland van Cad- zand (Zeeuws Vlaanderen) naar Leeu warden afwisselend loopt en fietst. DUIZENDEN De nieuwe Kamervoorzitter levet zo zijn eigen bijdrage aan het verkie zingsspektakel. dat- en de voortekenen wijzen er op belangrijker en ener- verender wordt dan in het verleden het geval is geweest. De partijbureaus zijn overstroomd met verzoeken om geachte sprekers voor de verkiezings vergaderingen. Op de jeugdbijeenkom- sten zijn vooral forums geliefd, waar in alle partijen zijn vertegenwoor digd. De jonge kiezers kunnen dan een eerlijke keus maken. De Tweede Kamerleden van de KVP spreken alleen al in ongeveer duizend verkiezngsbijeenkomsten. De grootste partij, de PvdA, zal zeker niet achter blijven. De ARP en CHU zijn ook altijd goed voor weer een duizend vergaderingen. Laten we het totaal aantal inspraak-vergaderingen van de kiezers op ruim vijfduizend stellen. Elke gemeente in Nederland zal meer dan eens geachte afgevaardigden wel kom kunnen heten. En het is niet zo, dat het dan gaat om vergaderingen van kiesverenigingen, waar vaak vijf tot vijftien belangstellenden plegen te komen. Denk niet, dat de confessionele broe der-kamerleden van KVP, ARP en CHU veel samen zullen optrekken. Wie de vele afzonderlijke vergaderin gen van KVP, ARP en CHU in het land ziet, moet wel tot de conclusie komen dat de voorzitters De Zeeuw, Veerman en Van Verschuer, die van daag het gezamenlijke verkiezingsma nifest zullen vaststellen, wat te vér voorop dreigen te gaan lopen. Pre mier Biesheuvel bijvoorbeeld treedt maar drie keer (vanavond in de Rot terdamse Doelen) gezamenlijk met KVP en CHU op. Hij voert een persoonlijke, eigen campagne. 'Ik ga alleen maar de ARP verkopen', heeft hij gezegd. Juist deze verkiezingsperiode onthult, dat het met de samenwerking tussen de confessionele partijen aan de basis niet zo lekker zit. In Zeist hield de calvinistische voorzitter van een gezamenlijke verkiezingsbijeenkomst een bezinnende en principiële inlei ding. De aanwezige KVP-ers hoorden deze woorden verbaasd aan en ver klaarden later, dat de speech van de voorzitter, die dacht het zo goed te hebben gedaan, desastreus was voor de politiek. Na zijn inleiding zei de voorzitter, dat in overleg met de CHU toch was besloten vóór de heren Andriessen, Veerman en Van Verschuer aan het woord kwamen een kort gebed uit te spreken. Het werd op een veront schuldigende toon aangekondigd. Dit was geen waardige vertoning. Veel aanwezige KVP-ers hielden hun ogen dan ook open. Zo gaat het aan de basis. Dit komt er ook uit op de verkiezingsvergaderingen. Het politiek debat is van het besloten Haagse Binnenhof verschoven naar de rc t van het land. Dat is uitermate belangrijk. In de nu stille Tweede Kamer worden geen beslissingen meer genomen. De grote beslissing, door de stemmers valt op woensdag 29 novem ber. Vandaar die duizenden vergade ringen, die een bewijs zijn van een levende politiek en van een bestaan de onvrede. Het goed geoefende legertje scherp schutters op het Amerikaanse deel van de vliegbasis Soesterberg heelt geen klagen over gebrek aan tverk: het barst er weer ran de katten en honden die. vindt men. het beste maar meteen afgeschoten kunnen wor den. Hei zijn allemaal zwervers die dieren die in de bossen rund- urn hei vliegveld huizen en zich zelfs op dc startbanen wagen, wat ze daar natuurlijk niet kunnen hebben. In die bossen zitten zeker een paar honderd van die zwerfdieren, zegt voorzitter 't Hart ran de Soester afde ling van dc dierenbescherming, die vooral de katten naar de keukens trekken omdat daar veel en goed eten te halen valt. Die honden en katten weten heel precies waar ze moeten zijn, want de Amerikanen springen ontzettend royaal en nonchalant, met voedsel om Op de Nederlandse vlieg basis is dat anders; daar hebben ze ook niet zo'n last van de zwerfdieren Officieel voeren is natuurlijk ook op het Amerikaanse deel verboden, maar dat schijnt toch stiekem te gebeuren Alles wat over is. wordt in en mis schien ook naast vaten gesmeten; dat voedsel is voor de varkens bestemd De honden en katten, zegt de heer 't Hart. leveren op de basis echt wel gevaar op voor vertrekkende, en lan dende straaljagers Daarom vindt hij het ook wel begrijpelijk dat ze daar de dieren dan maar liever neerschie ten, maar vrede heeft hij er als dierenbeschermer niet mee Hij en zijn collega's zien best mogelijkheden om de zioerfdieren op een andere manier van de basis te verwijderen, 'maar daar krijgen we van die Ameri kanen de kans niet toe. Wij zouden met kattenvallen willen werken, maór het is voor ons en voor iedereen trouwens streng verboden, Ameri kaans gebied. Zelfs de Nederlandse basis komen we haast niet op. Het is Dutch Oud-Rotterdammer Karei Lindemans is er over begonnen. Hij woont al lang in Californië. maar sinds hij drie jaar geleden secretarispenningmeester van de Amerikaans-Nederlandse club Avio werd, loopt hij met steeds vaste re plannen rond: er moet een dorp komen, waar gepensioneerde Neder landse immigranten gezellig samen van hun oude dag kunnen genieten, echt op z'n Hollands. Want het moet tegelijk een toeristische trekpleister worden, dat moeten de bewoners wel voor hun eigen dorp over hebben. Maar daar krijgen ze dan ook een typisch Hollands stukje Amerika voor, zo'n kilometer of vijftig ten zuidoos ten van Los Angeles. Architect Jan van Gaale. oorspronkelijk uit Haar lem, woont al een weekje op het terrein, wil er een restaurant openen en volgens plan een winkelcentrum bouwen, een replica van de Zaanse schans en een echte polder met dij ken, een sluis en een veerpont. Iets meer dan vierhonderd huizen zullen er staan, allemaal twee onder één kap. De toekomstige bewoners er zijn intussen al 170 aanvragen binnen, zelfs van naar Nederland te ruggekeerde immigranten krijgen er een woonkamer, twee slaapkamers, een badkamer en een keuken tot hun beschikking, waarvoor ze tussen de 130 en 140 dollar huur moeten beta len. Zo gauw tachtig procent van de huizen besproken is, kan de bouw van dit Nederlandse dorp starten. Nu is er alleen nog maar een maquette, maar als alles goed gaat zal de hele bouw niet meer dan een jaar of drie in bealag hoeven nemen. En als het idee aanslaat, blijft het ook niet bij één zo'n 'Dutch village', zegt Karei Lindemans, die nu als over Califor nia's grenzen uitkijkt naar mogelijk heden voor meer van die dorpen. Taboe Privé-detectives, vermagerings- en zwangerschapsinstituten zijn op het nieuwe taboelijstje gezet van de IBA (independant broadcasting authority), die in Engeland de commerciële tele visie exploiteert en dat binnenkort ook met een commerciële radio-om- roep gaat doen. Dat betekent dat dit soort detectives (omdat niet te zeggen is wie wèl en wie niet bonafide zijn) en de zwangerschapstestinstituten (die met abortus in verband gebracht zouden kunnen worden), niet meer op de televisie te zien zijn, althans niet meer in 'ster'-vorm. Zo'n zwanger schapstest-reclame zou bovendien een hoop mensen kunnen kwetsen, zoals pas nog dertig procent van de kijkers zich persoonlijk gegrepen voelde door e< reclamespot over artikelen voor vrouwelijke hygiëne. Zulke dingen zijn voortaan ook taboe op de Engelse t.v., net als reclames voor voorbe hoedsmiddelen, die de IBA niet ge schikt vindt om aan het hele gezin te vertonen. wel eens geprobeerd. Laatst nog, toen een honcl gewoon werd uitgelaten, achter een haas aanrende en ver dwaalde De eigenaar kon 'mniet meer terugvinden en het was duide lijk dat de hond binnen de omheining van de Amerikaanse vliegbasis terecht gekomen was. We hebben het gepro beerd, maar we mochten er niet kij ken Die hond heeft niemand ooit teruggezien. Wij zijn er voor vrijwel honderd procent zeker van dat ook die hond is doodgeschoten.' De heer 't Hart is er aan de andere kant van overtuigd, dat de Amerika nen zelf ook wel eens geprobeerd hebben de dieren te vangen, maar dat is onbegonnen werk 'Die dieren heb ben er alleen maar schoppen, klappen of een kogel te verwachten. En dan zijn ze toch al zenuwachtig door het enorme vliegtuiglawaai. Ze zijn door lopend op hun quivive. Zo'n hond of poes vang je niet makkelijk.' Het probleem is niet van vandaag of gisteren. Het is grotendeels ontstaan doordat mensen hun huisdieren voor het gemak in het bos achtergelaten hebben. Een poging tot sterilisatie is nooit gedaan, zodat er van een formi dabele aanwas gesproken kan worden Afschieten zal op de vliegbasis ook niet afdoende helpen. De dieren zul len blijven komen, omdat weliswaar de één ze probeert dood te schieten, maar de ander ze blijft voeren. Mis schien. hoopt de heer 't Hart, valt er ooit non eens een gesprek te organise ren tussen dc dierenbescherming van Soest en Zeist die allebei evenveel met de vliegbasis te maken hebben en de commandant van de basis, zodat ze samen de mogelijkheden kun nen bespreken om iels voor de hon derden zwerfdieren te doen 'zonder dat ze allemaal voor de bijl hoeven te gaan. Het probleem is bij ons al lang bekend, maar tot nog toe kunnen we er gewoon niets tegen doen.' Trouwdag Oud-hoofdonderwijzer Ten Bokum uit het Overijsselse Hengelo heeft een behoorlijk aantal pensioengerechtigde jaren achter de rug. Hij is nu 93 jaar oud, zijn vrouw 92 en samen met vele anderen hebben ze dit weekeinde voor de zeventigste keer hun trouwdag ge vierd. In die zeventig huwelijksjaren heeft deze tak van de familie Ten Bokum zich uitgebreid met twaalf kinderen (van wie er nog tien in leven zijn), zestig kleinkinderen en vijftig achterkleinkinderen. Hallo Het experiment met fel gekleurde telefoontoestellen, die de PTT in het district Arnhem houdt, wijst uit dat de belangstelling voor oranje telefoons verreweg het grootst is. Ook groen ivoor, en rood liggen redelijk in de markt, maar voor het blauwe kleurtje bestaat duidelijk wei nig animo. Hond - Voor hun drie miljoen honden - vooral herders, taks hondjes en poedels - geven de West duitsers per jaar ruim 2 miljard gul den uit, waarvan 1,2 miljard aan voedsel, een half miljard aan trim men, stambomen en medicamenten en de rest aan alle mogelijke flauwekul- letjes. Taalboekje - Binnenkort krijgen alle bijna 1600 Turken, Spanjaarden, Marokkanen en de enke- leingen uit nog andere streken die bij de Spoorwegen werken, een boekje in hun eigen landstaal, waarin ze alle gegevens over hun spoorbedrijf kun nen lezen en verder bijvoorbeeld, hoe het zit met hun pensioen, verlofdagen en reiskostenvergoeding naar thuis. Een aantal grote bedrijven heeft het zelfde al lang geleden gedaan. 'We kunnen rustig zeggen, dat de motor 'verzopen' is

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7