jlem op energieverbruik an werkloosheid geven Bemiddeling op komst voor Ortthuis Handig! de postgiro Brabanders tegen wegenaanleg rond Breda in 't geweer il<ege nieuwbou wpan den i Nijmegen gekraakt Frost verloofd met Diahann Nederland doet een beroep op Amerika en de Sowjet-Unie v ddsmakkdqk! Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Volkswagen en Fiat duurder Vader en kind gedood in verkeer Jongen steekt school in brand Bezetters willen alleen overleg met gemachtigde van bestuur Blijetijds Speelgoed eelandbrug twee uur eblokkeerd na botsing Kunstgebitten Jongeman (16) gaat er met grote tankwagen vandoor Het weer )LW KWARTET DINSDAG 7 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T.I K5 VI EMA-directeur ir. J. H. Bakker: idl een onzer verslaggevers n la! 'Zodra we gaan overwegen het verbruik van elektriciteit af te remmen, raken we een el sstie die diep zou kunnen ingrijpen in de maatschappij. Er zou werkloosheid kunnen ontstaan en fl welvaartsniveau in Nederland zou onder dat van omliggende landen kunnen komen. Dat is heel 4 larlijk.' >da 6-, trachtte gisteren KEMA-directeur f. H. Bakker de milieubeschermers n te overtuigen, dat zij zich die- te bedenken waar ze het over ben, als zij praten over beperking energieverbruik. Opwekking van ten rgie, of dat nu in een 'gewone' ventionele centrale gebeurt of in kerncentrale, betekent veel ver- ig, schade en overlast aan het eu. De heer Bakker liet er geen over bestaan, dat het elektrici- verbruik zal blijven toenemen, dat de bevolking groeit en we »en meer willen hebben dan van- Zolang bovendien de loonstij- hoger is dan de prijsstijging, zal neer energie nodig zijn'. Bakkers mening is, dat we niet elimiteerd door kunnen gaan en in de toekomst noodzakelijk een afneming zal moeten plaats hebben. 'Maar dat te bepleiten, is niet de taak van de elektriciteitsbedrijven. Dat is een algemeen-politieke zaak, die heel grondig en op al zijn politieke meri tes bekeken moet worden.' De heer Bakker meent, dat ten bate van het milieu in elk geval de elektri citeitsbehoefte nog zal stijgen. Hij denkt daarbij aan de komst van de 'witkar' die onlangs in Amsterdam gedemonstreerd werd en de elek trische auto's. De heer Bakker gaf zijn visie gisteren op een persconfe rentie, die de Arnhemse instellingen van de elektriciteitsbedrijven gaven over 'de elektriciteitsvoorziening en de daarmee verband houdende milieu problemen.' Een overbodige perscon ferentie eigenlijk, omdat het stand punt van de elektriciteitsbedrijven ge- ADVERTENTIE) k( n een onzer verslaggevers 11 [MEGEN 'Lege nieuwbouw bij woningnood is misdadig'. Dit on ieperde proza is op het ogenblik te lezen aan de voorgevel van iele nieuwe leegstaande, woningen in de wijk Panhuis in Nijmegen dit afgelopen weekeinde zijn gekraakt. woningbouwvereniging Nijmegen voor deze woningen, gebouwd in woningwetsector een huur van 50 vraagt, kan de huizen aan de itstenen niet kwijt. Reden waar de bond van huurders en woning- ;enden meende te moeten ingrij- I. Het betreft een complex van 250 ïingen waarvan er nu 3 zijn ge- akt. In de huizen zijn door de d van huurders en woningzoeken- gezinnen geplaatst die volgens tot de topurgentie gevallen beho- De journalist Koos van Zomeren voorzitter is van de bond van irders en woningzoekenden: 'Het [staan van nieuwe woningen, wat Nederland steeds meer voorkomt, len provocatie, een uitnodiging tot ken, tot het plegen van wat straks :he strafbaar feit wordt'. gens de heer W. Lieber, directeur i de woningvereniging Nijmegen is n destijds met dit complex eenge- oningwetwoningen begonnen om taze gemeente de doorstroming op ci g te brengen. Door de woningen extra's te geven wilde men ze de potentiële doorstroming at ol jctief maken. Men heeft ze bijvoor- e 1; :ld bijzonder ruim opgezet, de bete- ing is maximaal en een aantal ningen heeft een dakterras. Toen daft plan van start ging, kon uitgegaan ",5^ rden van een maandelijkse huur- 26 is van 325. In ongeveer een jaar ~;n de grond- en arbeids- en materi- .dsten evenals de BTW echter zo- 46 tig dat de stichtingskosten 8.000 a Ü0 gulden omhoog gingen. de rijkssubsidie daarentegen lager werd, kwam men op een mblur van 434. Een bezoek aan de I nister leverde enige verhoging van bijdrage op en daardoor werd de tenslotte dan ook 400. Met het kraken door zoals de heer Lieber zegt, de marxistisch-leninistisch georienteerde bond van huurders en woningzoekenden is de woningvereni ging niet gelukkig. Ook al niet omdat de gezinnen die in de huizen gezet zijn, hoewel woningzoekend toch 'een toevallige greep' zijn. Er zullen er zijn die nog harder een woning nodig hebben. De heer Van Zomeren vertel de ons dat de bond van huurders en woningzoekenden doorgaat. Er staan nog 50 woningen leeg. noegzaam bekend is. Er werden ook nu weer geruststellende mededelingen gedaan over de invloed, die de grote produktie van elektriciteit op het mi lieu zal hebben. In het jaar 2000, zo is berekend, zullen er in Nederland installaties moeten zijn opgesteld, die 60.000 tot 80.000 MWatt kunnen leve ren: een verzesvoudiging bijna van nu. De helft van dat vermogen zal worden opgewekt door kernenergiecentrales. Ruimte voor die drastische uitbrei ding van installaties moet gevonden worden in het Deltagebied, aan het IJsselmeer. de Maasvlakte en bij IJ- muiden, zo werd gisteren nog eens gezegd. Voldoende 'Er is in Nederland voldoende koelwa ter aanwezig voor de opwekking van 60.000 MWatt, zo meende gisteren ir. Bakker. Hij zei er overigens van te ruggekomen te zijn nog op het koel vermogen van de Rijn te rekenen. 'Enige tijd geleden zagen we daar nog belangrijke mogelijkheden, maar die zijn nu, voor ons land, nog zeer gering.' En voor radio-actief afval zal ook een oplossing gevonden worden, zo werd gisteren gezegd. Op dit ogen blik wordt bijvoorbeeld gedacht aan het dumpen van afvalprodukten in zoutlagen in het oosten van het land, 'die zich kenmerken door hun eeu wenlange afsluiting van het grondwa ter. dat bij onderaardse opslag prak tisch alleen voor verspreiding zou kunnen zorgen.' Radio-actief afvalma- teriaal heeft eeuwenlang nodig om gevaarloos te worden. Het is nog de vraag, of de zoutlagen daartegen bestand zijn. Maar op de persconferentie gisteren deed men het voorkomen, of de oplossing al binnen was. Zoals bekend hopen de gezamen lijke elektriciteitsproduktiebedrijven volgend jaar te beginnen met de bouw van een tweede 600 MWatt kernenergiecentrale. Waar die precies komt is nog niet duidelijk. Kandi daatsvestigingsplaatsen zijn de Wes- terschelde, Maasvlakte en de Eemsha- ven en ook zou nog altijd Dodewaard in aanmerking komen voor een twee de kernenergiecentrale. Op dit ogen blik zijn de elektriciteitsbedrijven be zig een keuze te maken uit drie offertes, die door twee consortiums zijn ingediend. In het Duitse Kalkar, waar gewerkt wordt aan een snelle, natriumgekoelde kweekreactor door Nederland, België en Duitsland tesa- men, wordt nog dit jaar een bouwbe sluit venvacht. De Britse televisie-interviewer David Frost (43) en de Amerikaanse actrice en zangeres Diahann Carrol, goede bekenden van de Neder landse televisiekijkers, hebben gisteren in New York hun verloving bekendgemaakt. Het paar is voornemens volgens jaar Pasen in Londen te trouwen. DEN HAAG Nederland heeft in de Verenigde Naties een be roep op de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten gedaan, onder grondse kernwapenproeven te staken of te verminderen. De volgende gespreksronde over be perking van de strategische be wapening (SALT 2) zou niet slechts tot kwantitatieve, maar ook tot kwalitatieve beperkingen moeten leiden. De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de volkerenorganisatie, R. Fack, verklaarde gisteravond in de zgn. eerste commissie dat SALT 1 heeft geleid tot het vaststellen van maxima voor strategische wapens, maar dat deze maxima hoger zijn dan het huidige niveau. Ook blijft het mo gelijk, de kwaliteit van de offensieve wapens te verbeteren. Door het in gebruik nemen van hoger ontwikkelde wapensystemen kan de be tekenis van SALT 1 snel afnemen, aldus de Nederlandse afgevaardigde. ADVERTENTIE Met Postgiro kunt n overal betalen met gegarandeerde girobetaalkaarten in plaats van met contant geld. fADVERTENTIE AMSTERDAM Fiats en Volkswa gens zijn gemiddeld resp. drie en twee procent duurder geworden. De prijsverhogingen van Fiat (ook van Autobianchl) zijn ingegaan op 28 oktober j.l. De verhoogde prijzen van Volkswa gens gelden vanaf 30 oktober. De prijzen van de VW 1200, bestelwagens en busjes van VW zijn niet in prijs verhoogd. Kopers die vóór de genoemde datum bestelden, betalen de oude prijzen. LEEUWARDEN Op de kruising Idaard-Roordahuizum in de weg Leeu warden-Heerenveen, zijn zondagavond de heer H. Sietema en zijn dochtertje van een jaar uit. Ruigahuizen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Mevrouw Sietema is zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis Triotel te Leeuwarden. Na de botsing, toen de slachtoffers reeds uit de auto's waren gehaald, vloog het voertuig van de heer Sietema in brand. BUSSUM De Bussumse politie heeft gisteren de 16-jarige P B uit Hilversum gearresteerd, die heeft be kend op vrijdag 27 oktober brand te hebben gesticht 'in de 'Gooiberg mavo school' in de Bussumse villawijk T Spiegel'. De jongen was leerling van deze school en heeft mogelijk gehan deld in een toestand van 'overprikke ling ten opzichte van zijn schoolomge- ving' aldus de politie. Bij de brand werden zes lokalen ver nield en voor enige tonnen schade aangericht. De jongen is na afloop van een feestavond van de school, die in Hilversum werd gehouden, per brommer naar Bussum terug gegaan en heeft toen in de school met een sigarettenaansteker onder meer closet papier en gordijnen in brand gesto ken. Hij heeft een volledige bekente nis afgelegd. Van een onze verslaggevers BREDA Opnieuw is de aanleg van een weg in opspraak. Ditmaal gaat het om de provinciale weg tussen Breda en Baarle-Nassau, een vierbaansweg die de stadswijk Breda-zuid en een aantal natuur gebieden zal doorsnijden. Tien actiegroepen en afdelingsbesturen van politieke partijen in Breda zijn nu in opstand gekomen tegen deze weg die een 'kloof van vuil, stank en herrie' zal teweegbrengen. De gezamenlijk opererende actiegroe pen begonnen gisteren een expositie in het gemeentelijk informatiecen trum in Breda over de aanleg van deze weg. De actiegroepen vrezen, dat in de toekomst niet allleen Breda een verbinding met Baarle-Nassau zal krij gen, maar ook Tilburg. Daardoor zal het aaneengesloten natuurgebied van zuid-Brabant dat er nu nog ongerept bijligt, door grote autosnelwegen doorkruist worden. De actiegroepen zien het nut van de weg Breda-Baarle- Nassau die aangelegd wordt voor een verkeersintensiviteit van 1700 auto's per dag, (doorgaans worden vier baanssnelwegen aangelegd, wanneer de verkeersintensiteit de 20.000 auto's per dag overschrijdt), niet in. Tegelijkertijd vrezen zij, dat de ver binding tussen Breda en Baarle-Nas sau in de toekomst aansluiting zal krijgen op de weg naar Turnhout, die op zijn beurt weer in verbinding staat met de autosnelweg Luik - Antwer pen. Het internationale vrachtverkeer, met name uit het Roergebied, kan via deze verbinding sneller dan voorheen Rotterdam bereiken. Deze ontwikke ling zou fataal zijn voor het leefmi lieu in Breda-zuid. De bewoners van deze wijk zullen door de aanleg van de weg van de winkelcentra en scho len geïsoleerd raken. Ook zullen twee bejaardenhuizen en twee ziekenhuizen veel geluidsoverlast van de weg on dervinden. De natuurgebieden Mark dal en Strijbeekse Heide zullen door de autosnelweg in tweeën worden ge hakt. Aan- en afvoerwegen naar bij voorbeeld het recreatiedorp Chaam zullen nog meer natuur afbreken. FUNCTIE Bovendien komt het nu nog zo rusti ge gebied na de aanleg van de weg open te liggen voor de dagrecreatie. Hiermee wordt de in de Tweede nota- ruimtelijke ordening beschreven functie van dit gebied ernstig aange tast. De nota noemt de streken rond Chaam en Baarle-Nassau bij uitstek geschikt voor extensieve recreatie, voor vakantiegangers dus. Hoewel de actiegroepen het Zuidbra bantse natuurgebied liever helemaal niet doorkruist willen zien door grote wegen, en zij van mening zijn dat het huidige wegenstelsel voldoende is, zijn zij toch met een alternatief geko men. dat zowel de weg van Breda als van Tilburg naar Baarle-Nassau over bodig maakt. Zij stellen voor een aftakking van rijkseg 58 van Tilburg naar Breda ongeveer op de helft naar Baarle-Nassau te maken. Daar, ter hoogte van Gilze-Rijen, ligt al een vierbaansviaduct onder de rijksweg, zodat de aftakking geen extra kosten met zich meebrengt. Sterker nog: de provincie bespaart met dit tracé ruim 30 miljoen gulden. Tenslotte zal deze weg relatief weinig schade toebrengen aan natuurgebie den, omdat hier juist het saaiste en minst waardevolle gedeelte van het voor het overige deel wondermooie natuurgebied van zuid-Brabant door sneden zal worden. fADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Het W. A. Ortthuis aan de Bosweg in Amersfoort wordt nog steeds bezet gehouden. Dat blijkt niet alleen duidelijk uit het forse spandoek aan de voorgevel van het tehuis, maar ook uitgesprekken met enkele van de nu nog zes tien pupillen, die het W. A. Ortthuis sinds woensdag als hun huis beschouwen. Zij willen van geen wijken weten, zolang een dreigende sluiting van het tehuis nog steeds in de lucht hangt. DDELBUKG Het verkeer op de h elandburg tussen Schouwen-Dui- j. 'land en Zuid-Beveland is gister- iddag twee uur geblokkeerd geweest gevolge van verkeersongelukken, ii kwart over vijf kwam een echtpaar I it Rotterdam bij een foutieve inhaal- anoeuvre frontaal in botsing met een genligger. Zij raakten zwaar gewond, h, 'nvijl de politie op de plaats van het Qgeluk bezig was, raakten enkele onderden meters verderop zes auto's een kettingbotsing. Aan weerszijden an de brug ontstonden files van twee ia^lometer. Om tien over zeven was de lvage opgeruimd. ADVERTENTIE entofix houdt ze stevig Phun plaats! li "gebit raakt niet meer los, wanneer U 's 5 ergens een weinig Dentofix op de plaat h eft dan de gehele dag een ijk gevoel van zekerheid en welbeha- want Dentofix doet zijn plichtI Dit oaerne, antiseptische poeaer werkt als n beschermend kussen en houdt boven- n de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, •'rolt plastic flacons, prijs f. 2,67 bij Polheken en drogisterijen. Dat neemt niet weg, dat er eindelijk een lichtpuntje aan de hemel is verschenen, zoals bezetter Louis het uitdrukt. Gistermiddag heeft de overleg groep in een brief laten we ten, dat het bestuur van de orthopedagogische maatschap pij 'Zandbergen', waaronder het W. A. Ortthuis ressor teert, akkoord gaat met het voorstel van de bezetters om twee buitenstaanders te laten bemiddelen. Dat wil zeggen, dat de ene buitenstaander machtiging heeft om namens de oezetters te bemiddelen en de andere namens het be stuur. In de brief zegt het bestuur druk bezig te zijn een acceptabel iemand te vinden en dat hoewel er zo snel mo gelijk een oplossing moet wor den gevonden, dit nog wel enig geduld kan vergen. Eerder op de dag hadden de bezetters van de W. O. Ortt huis het bestuur van Zand bergen en de overleggroep van het Ortthuis, bestaande uit twee psychiaters, een psycho loog, een tehuishoofd, een or thopedagoog, een groepsleider en de directeur van Zandber gen, laten weten positief te staan tegenover iedere bemid delingspoging. Dit op voor waarde, dat één bemiddelaar van de zijde van het bestuur en één door de jongens zelf wordt aangewezen. De bezet ters willen, dat die bemidde laar machtiging heeft om na mens het bestuur op te treden en willen niet dat de overleg groep een bemiddelaar aan wijst, omdat de jongens deze overleggroep niet erkennen en alleen met het bestuur willen onderhandelen. De stemming onder de jon gens is na een kleine week van bezetten nog steeds erg goed te noemen. Dit ondanks hier en daar tekenen van ver moeidheid, te wijten waar schijnlijk aan een tekort aan slaap, 's Avonds zijn er wel eens wat purt.en van irritatie onder de bezetters, maar dit is volgens Louis voornamelijk een kwestie van verveling Er is wel televisie, die voor wat ontspanning kan zorgen, maar dat is ook niet alles. Reden dan ook vooi de pupillen om gistermorgen via de radio om een goochelaar of iets derge-. lijks te vragen om de jongens een beetje bezig te houden. Louis: Verder hebben we niet te klagen. Alles verloopt vrij behoorlijk. Er wordt op zijn tijd corvee gedaan, zoals af wassen en bedden opmaken en een paar jongens zorgen voor de warme hap. Over steun en solidariteitsbe tuigingen hebben de bezetters evenmin te klagen. Een aantal instellingen, zoals Pro Juven- tute, de stichting Jeugd en Gezin te Utrecht en de Huma- nitas gezinsvoogdij uit Rotter dam en Groningen, heeft in een brief gepleit voor het in stellen van een neutrale en onafhankelijke bemiddelings commissie. Dij in het belang van de jongens, die niet ge diend zijn met geforceerde overplaatsing of thuisplaat- si ng, aldus de brief, waarin verder wordt gezegd, dat geen medewerking aan plaatsing el- Jers wordt verleend en dat het Ortthuis open moet blij ven. Ook de telegrammen, door de bezetters gestuurd naar de fractievoorzitters van vijftien politieke partijen, beginnen na vruchten af të werpen. De eerste, die reageerde was mr. Hans van Mierlo van D'66. Hij stelde zich telefonisch van de situatie op de hoogte en droeg de zaak verder aan Tweede- Kamerlid Jan Terlouw over, die gisteren een bezoek bracht aan het Ortthuis, praatte met bezetters en zich tevens liet informeren door het bestuur van Zandbergen. Tegen half drie kwam gister middag Louis het kantoortje van het Ortthuis binnen met een grote kist vol appels. Een geschenkje van de KVP, zoals een begeleidend briefje duide lijk maakte. 'Ik leef met jullie mee en doe mijn best een snelle en goede oplossing te bereiken. Veel sterkte. Mr. Frans Andriessen', aldus dit epistel. De KVP was overigens niet de eerste, die met ge schenken kwam, want zondag had iemand, die verder ano niem wilde blijven, ook ai een kist fruit laten bezorgen. Zoals bekend zijn de moeilijk heden in het Ortthuis ont staan, toen de heer J. van Neuren hoofd van het te huis op staande voet werd ontslagen. Als redenen werden hiervoor aangevoerd zijn ge dragingen tegenover een vrou welijk personeelslid en het openbaar maken van vertrou welijke stukken en dossiers over zijn pupillen. Dit ontslag is later omgezet in een schor sing. Dit alles had enkele De kinderen redden zichzelf, ook bij het eten koken. maanden geleden plaats, maar de onrust, die er was ontstaan in het tehuis, kwam vorige week dinsdagavond, opnieuw naar buiten, toen bekend werd, dat drie leiders waren ontslagen, omdat ze zich niet wensten te houden aan de door directeur Van Venrooy opgestelde regel, dat de jon gens buiten het conflict moes ten worden gehouden. Om het duidelijker te zeggen: de naam van de heer J. van Neuren, die bijna zeven jaar directeur van het tehuis was geweest, mocht niet meer vallen. Dat deed voor de jongens de deur dicht. De volgende dag ver zochten ze het resterende per soneel het tehuis te verlaten, waaraan gevolg werd gegeven en namen ze het heft in eigen hand. Daarmee was de bezet ting van het W.A. Ortthuis een feit. En deze bezetting zal niet worden opgeheven, voordat er duidelijkheid bestaat over het tehuis. De jongens willen geen van allen ook maar iets van overplaatsing weten. Ze nemen 't het bestuur kwalijk, dat het inzake de heer Van Neuren zo lichtvaardig gehan deld en dat het om uit de moeilijkheden, die het zelf heeft veroorzaakt, te komen, het tehuis nu wil sluiten. Met ditzelfde bestuur willen wij nu tot een oplossing komen, aldus Louis. Het gaat tenslotte om de jongens, die hier zitten. Het gaat om de toekomst van dit tehuis. RIJSWIJK Een 16-jarige jongen Jan B„ uit Den Haag heeft gistermor gen in Rozenburg een tankauto met oplegger gestolen en is met het ge vaarte (de tanks hadden een totale capaciteit van 23.000 liter, maar wa ren overigens leeg) op stap gegaan. Zijn latere motivering was onder meer dat hij zo dolgraag vrachtwagen chauffeur wilde worden. De jongeman, die in een garage werkt waar vrachtwagens van hetzelfde type worden gerepareerd, was 's morgens op de brommer naar Rozenburg gere den. Hij pikte de combinatie mee, met de bedoeling in de bossen rond om Arnhem te gaan proefrijden. Na om tien uur te zijn vertrokken, tank te hij in Rotterdam /2 liter dieselolie. Ook dit deed hij op een ongebruikelij ke manier. De dop van de tanks waren nauwelijks aangedraaid of hij ging er zonder te betalen volgas van door, een beduusde pompbediende in een wolk van uitlaatgas achterlatend. De jeugdige chauffeur koerste vervol gens richting Den Haag, maar hij miste bij het verkeersplein Ypenburg de afslag naar Utrecht. Daarna viel hij in handen van de politie van Rijswijk. Jan B. had gisteren naar een autocur sus gemoeten. In plaats daarvan be gon hij vanuit Rozenburg aan zijn slecht aflopende avontuur. Invloed niaan miniem Een abonnee in Soestdijle verbaast zich erover, dat de moderne mens zo weinig natuurbewust is en geen acht slaat op de maanfasen in verband met de weersgesteldheid. Volgens hem heeft de stand van de maan zeer teel met het weer ie maken. De geleerden specialisten op dit terrein) denken er anders over. In de Verenigde Staten hadden onder zoekers uit neerslagregistraties van 1900 tot en met 1949 aangetoond dat er een relatie bestaat tussen de hoe veelheid neerslag en de maanfasen. Tussen eerste kwartier en volle itiaan en tussen laatste kwartier en nieuwe maan viel de minste regen; tussen nieuwe maan en eerste kwartier en tussen volle maan en laatste kwartier de meeste. Ook in Nieuw-Zeeland was een dergelijk effect geconstateerd. Er is wel eens verondersteld dat de maan, die zich even als het meeste meteorietstof in het eclipticavlak be vindt, gedurende haar loop rond de aarde, een zeer verandelijke invloed zou hebben op de hoeveelheid meteo rietstof die dagelijks in de dampkring komt. Dit stof levert namelijk vries- en condensatiekernen op voor de vor ming van waterdruppeltjes. Maar- uit latere statistische onderzoekin gen en berekeningen is deze veronder stelling onjuist gebleken. Het is onwaarschijnlijk dat alleen de krachten van de maan het waargeno men effect van de variatie in de neerslag kunnen hebben veroorzaakt en ik blijf de invloed van de maan dan ook als te miniem beschouwen voor het dagelijks aardse weer gebeu ren. 'Maar als het volle maan is, krijgen we toch vaak winter?' aldus een belangstellende met wie ik kort geleden een gesprek hierover had. Ik heb erop gewezen dat deze stelling beter andersom kan luiden. 'Als de vorst invalt, is de lucht vaak droog en zien wij dus de maan'. Verder maakt een invallende winter bij ma neschijn meer indruk dan één bij nieuwe maan. Zo een laatste geval wordt gemakkelijk vergeten. Weerrapporten van gisteravond 7 uur; maxi mum temperaturen en neerslag tussen 's morgens en 's avond* 7 uur. Amsterdam motregen, 13, 0.1; De Bilt motre gen. 13 0.1; Deelen geheel bew, 12, 0.6; Eelde zwaar bew, 14, o.l; Eindhoven motre gen, 13, 0.1; Den Helder geheel bew, 14, u; Luchth. Rtd. motregen, 14, 0.1; Twente geheel bew, 12. 1; Vllsslngcn geheel bew. 13. 0; Zd. Limburg geheel bew, 12, 0.4; Aberdeen half bew, 19, 0; Athene onbew, 20. 0; Barcelona geheel bew, 17, 0; Berlijn geheel bew, li, 0.1; Bordeaux gebeel bew, 11. 0; Brussel motregen. 12. 0.5; Frankfort motregen. 9. 0.1; Helsinki sneeuw, 2. 0.3; Innsbruck onbew, 15. 0; Kopenhagen regen, 11. 0.2; Llssabor. half bew. 21. 0; Londen zwaar bew, 17, 0: Luxemburg mist, 7, 0.1; Madrid zwaar bew, 16, 1; WATERSTANDEN Hoog water, 8 november; Vlissingen: 10.26— 22.41; Haringvliet a.d. Zeezijde: 4.38—16.48; Rotterdam 5.4317.50; Scheventngen 4.09 16.21; IJmulden: 4.4316.55; Den Helder; 8|47—2L0l^; Harllngen; 10.56—23.12; Delfzijl

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5