Mgr. Simonis keurt open communie af Klaas J. Popma en Genesis Meer 'geprofileerde' lutheranen c J Hervormd moderamen pleit voor '2 procent' Trouw K wartet Meer kansen op rechtshulp voor vreemdelingen Geen overhaasting bij intercommunie Beroepingswe Nieuw Israël-blad 'Ter Herkenning' Boekenetalage TROL'W/KW K I KT DINSDAG 7 NOVEMBER 1972 ROTTERDAM (KNP) Mgr. Simonis van Rottterdam betreurt de open communie in de St. Ber- nadettekerk in Rijswijk. Tijdens de eucharistieviering, welke zondag werd uitgezonden door de KRO/ RKK televisie. De viering was voorbereid door een oekumenische liturgische werkgroep ter plaatse, onder auspiciën van de St. Willibrordvereniging. De tekst van het bisschoppelijk com muniqué luidt: 'De bisschop van Rot terdam, mgr. dr. A. J. Simonis. heeft kennis genomen van de overigens stijlvolle wijze waarop zondagmorgen 5 november onder auspiciën van de St. Willibrordvereniging in de Berna- dettekerk te Rijswijk een eucharistie viering heeft plaatsgehad, welke door de 'Hevisie werd uitgezonden. De bis schop meent dat hier alle goede bedoelingen ten spijt oekumenisch niet verantwoord te werk is gegaan, met name omdat hier sprake was van een vooropgezette volledige eucharisti sche deelname door niet- katholieke christelijken, door sommige van wie mede communie werd uitgereikt. Hij betreurt de verwarring, die hierdoor bij een aantal gelovigen kan zijn ontstaan, en dringt erop aan dat een dergelijke, vanuit katholieke stand punt algemeen ongeoorloorloofde han delwijze in de toekomst zal worden vermeden'. Pastoor F. Bank van de Bemadette- kerk wijst erop, dat er in Rijswijk reeds jarenlang een nauwe samenwer king bestaat tussen rooms-katholieke, hervormde en gereformeerde christe nen. 'Open communie' (deelname bij elkaar aan avondmaal of eucharistie) is er reeds enkele jaren gebruikelijk, zonder dat dit moeilijkheden geeft. Wel is het zo, dat de gereformeerde wijkkerkraad, mede naar aanleiding van de standpunten van synode en classis, de medewerking aan dienen als deze heeft opgeschort, maar de Dê redactie behoudt slch het recht voor om ter opname In dn* rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI] fiuhllkalle wordt mei de naam van de nzemler ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Franeken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus ss». Amsterdam. Onduidelijk? Tot onze zacht gezegd grote verwondering lazen we in Tr/Kw van 29/10/72 een stuk van de heer Bier steker met als kop: Rol van dlakonaat op Vietnamzondag onduidelijk. Daarin werd vermeld: a. dat het Alg. Diako- naai Bureau van de Oeref. Kerken zich met klem van deze zondag distan tieerde en b. dat verschillende jonge- renaktiegroepen tevergeefs hadden ge probeerd om het ADB achter deze zondag te krijgen. Wat a. betreft: op een telefoonlsche vraag van de heer Biersteker is van onze kant meegedeeld, dat we door de organisatoren niet benaderd zijn om mee te doen. We hebben hierover ook helemaal geen extra stukken ontvan gen, dus wisten niet meer dan de gemiddelde Nederlander kon weten. Bij de organisatie voor deze zondag waren we dus niet betrokken en dat is voor ons gevoel wel heel wat anders, dan de mededeling, dat wij ons met klem distantieerden van deze aktie. Wat b. betreft: van jongeren- aktiegrocpcn, die ons benaderd zou den hebben om ons achter deze zon dag te krijgen is ons niets bekend. Wel zouden we het op hoge prijs stellen wanneer we hun namen en adressen zouden kunnen krijgen, want wij zijn zeer geïnteresseerd in plaatse lijke aktiegroepen. Uiteraard stellen we belangstelling voor het diakonaat op prijs en zijn er echt niet te bang voor om te wor den bekritiseerd. We vinden het ech ter wel jammer wanneer er kritiek wordt geleverd die goade grond mist. Ook wij vinden vanzelfsprekend de De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uilgaven van N.V. De Christelijk* Pers Dagelijks bestuur: B Bol, Den Haag. dr E. Bleumink. Paters- wolde; mr. G. C. van Dam. Nootdorp: W A. Flbbe, Rot terdam, J. Lanser, Utreoht; drs J W de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek. Wassenaar Overige leden van het alge meen bestuur: K Abma, Am sterdam; H. A de Boer, IJmul* den. Th. Brouwer. Assen; mr. dr. J Donner, Den Haag; J van Eibergen, Schaarsbergen. mr. K van Houten, Wagenin- gen; ds. C. I. Hylkema. Bilt- hoven; Jac Huijsen. Oelft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens. Voorschoter mevrouw J G Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard. prof. dr G. N Lammens. Naarden; ds F H. Lande- man. Den Haag. H. de Mooij, Rijnsburg, H Ottevanger. bui tenpost. mr dr J Ozinga, Lunteren; dr A Veerman. Rijswijk (Z.H.): H. H. Wem- mers. Den Haag; drs R. Zijl stra. Oosterland (Zld Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 280 Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. oorlog in Vietnam een afschuwelijke zaak. vandaar dat ook wij er sterk voor hebben gepleit, dat er van de opbrengst straks van de ditie Kom over de Brug II een groot bedrag gaat naar zowel Noord- als Zuid-Vietnam. Utrecht dr. J. van Klinken directeur ADB Van Niftrik De heer Heljnen stelde in Trouw/Kwartet van 30 oktober de vraag 'Verzette prof. Van Niftrik zich ook tegen de vanzelfsprekendheid, waarmee vele hervormden de CHU, dn gereformeerden de ARP en vele katholieken de KVP steunden? Heeft deze massale identificatie van geloof en politieke keuze ook vroeger prof. Van Niftriks wantrouwen gewekt?' Op 12 oktober j.l. sprak prof. Van Niftrik in Rijsoord. Daar beantwoordde hij deze vragen met een onomwonden 'ja'! En hij voegde er aan toe: 'Juist omdat ik al in de dertiger jaren mij verzet heb tegen een identificatie van christelijk geloof met rechtse politiek, daarom meen ik nu het recht te hebben te protesteren tegen vereen zelviging .met linkse politiek'. In de kwestie Hardegarijp in 1951 verzette prof. Van Niftrik zich ook tegen de vereenzelviging van de schoolkeuze met het voor of tegen Christus. Men heeft wel gezegd, dat hij sindsdien wel van inzicht op dit punt veran derd was. Zelf heeft hij dat met klem bestreden! Pas in een uiterste geval - denk aan de onverenigbaar heid van kerklidmaatschap met lid zijn van de NSB mag men zeggen, dat zoiets ee"n keuze tegen Christus is en verzet tegen God. Driebergen G. J. van de Bogerd Herv. pred. tc Ridderkerk Ridderkerk Vietnam-zondag Naar aanleiding van het artikel van A. J. Klei 'Preekt Conslstorlalrath Harms, en waar?' wil ik het volgende opmerken. Uiteraard zal een predi kant die zijn tank verstaal de nood in Vietnam steeds weer in het gebed aan God opdragen, wat iets anders is dan een beschuldigende Vinger uit strekken. Anderzijds is het zo, dat er in ons laiid ook nog in tal van gemeenten en op tal van plaatsen aandacht is geschonken aan het feit, dat God de bijbel weer de centrale plaats in Zijn strijdende kerk heeft gegeven door de daad van een eenvou dige monnik. En er zal ook gewezen zijn op het feit, dat de r.-k. kerk in wezen niets is veranderd. Aiphen aan de Rijn 3. H. Noomen Gereformeerd-zijn (1) Dr. W. H. Douma schreef een artikel: Gereformeerd-zijn op verschillende manier. Daarin worden de resultaten van de Wageningse enquête zeer een zijdig en suggestief verwerkt. Als pro gressiviteit inhoudt het niet meer le* zen van de bijbel en zich uit in algehele passiviteit dan komt de vraag op, is dat vooruitstrevend? Als pro gressief de weg is die van de kerk afbuigt, dan zullen velen zich aan de behoudende zijde scharen. Iemand die kerkelijk meeleeft wordt al gauw als conservatief bestempeld. Maar de praktijk leert dat juist meelevende ouderen en jongeren, door het aan vaarden van de opdracht van Chris tus, nieuwe moed putten en aktief deelnemen aan verschillende aktivitei- ten. Wagenlngen G. T. van 't Sant Gereformeerd-zijn (2) Wanneer worden we eindelijk eens verlost van die valse tegenstelling 'behoudend-progressief', waarbij pro gressief gelijk gesteld wordt met min der vaak naar de kerk gaan, minder vaak naar wijkavonden gaan enz. Zou het niet beter zijn de opvattingen en gedragingen tegenover elkaar te plaat sen als 'behoudend' en loslatend'? In wezen gaat het immers om het al of niet loslaten van bepaalde gewoontes en normen, waarbij de diskussie open moet blijven wie al of niet het gelijk aan zijn kant heeft. Waarom worden de namen 'vooruitstrevenden' of 'pro- gressieven' altijd gereserveerd voor de 'loslaters'? Je kunt immers ook voor uitstreven op een verkéérde weg, en dus de zaak waarom het gaat achter uit zetten? Welk nut heeft nu de vermelding van dit soort gegevens? vraagt dr Douma zich af. Naar mijn idee: geen enkel. Alleen maar schade lijke gevolgen zijn ervan te verwach ten. Omdat vele 'alleen-maar-loslaters' hun gedragingen en opvattingen hier in zien gedekt én opgesierd met de naam progressief. Juist op het punt, waar het erop aankomt, zwijgt het rapport en lanceert het vermoedens. Dat is bij de vraag of de 'loslaters' soms aktief zijn in andere vormen van kerkelijk leven, en of dit zonvol le, betere en vruchtbaardere alterna tieven zijn. Het rapport vermoedt van wel. Tegenovergestelde vermoedens hebben evenveel recht van spreken, en zijn voorlopig m.i. méér gerecht vaardigd. Dit laatste zeg ik dan op grond van meer dan 25 jaar ervaring als predikant in een grote stad. Axel ds. P. de Ruig Van een verslaggever DEN HAAG Buitenlandse arbei ders en andere vreemdelingen die in ons land wonen kunnen vanaf nu op dezelfde voet als Nederlanders rechts bijstand krijgen. Als dat nodig is kan hun een advocaat toegevoegd worden. Dit blijkt uit een circulaire die minis ter Van Agt geschreven heeft aan de 'bureau's van consultatie' (instellin gen die zich bevinden in elke plaats waar een rechtbank is en waar men voor gratis rechtshulp kan aankloppen als men weinig draagkrachtig is). De regeling die minister Van Agt nu aankondigt loopt vooruit op een bin nenkort in te dienen wetsontwerp waarin de kosteloze rechtsbijstand aan buitenlandse werknemers geregeld wordt. Volgens dat ontwerp zullen voor rechtsbijstand in aanmerking ko men alle vreemdelingen die in ons land wonen, en verder andere buiten landers Indien zij krachtens een inter nationale overeenkomst al recht op rechtshulp hadden. De voorlopige regeling met de bu reau's voor consultatie heeft betrek king op rechtshulp in burgerlijke za ken en admlnistratief-rechtelijke za ken. Uitgezonderd zijn echter zaken betreffende de toepassing van de vreemdelingenwet en de uitleverings wet. In het wetsontwerp zal voor die gevallen een speciale regeling worden voorgesteld. HILVERSUM (KNP) 'Intercommu nie is vaak overhaasting van het pro ces van herkenning naar erkenning van het ambt in de r.k. kerk en de kerken der reformatie', zei de her vormde predikant drs. N. van den Akker in een gesprek met C. Roele- veld, pastoor te Varik en sekretairis van de St. Willibrurd-vereniglng in Nederland. Het gesprek vond plaats in Echter- nach. vóór de kerk waar /illibrord, die het christendom in Nederland ge bracht heeft, begraven ligt. Het werd gevoerd ter inleiding op een "ekume- nische eucharistievic inj met open communie in de Bernadettekerk te Rijswijk, ter gelegenheid van Sint Willibrord-zondag, die door de KRO/RKK-televisie werd uitgezonden. De gesprekpartners wezen erop dat herkenning wat anders is dan erken ning. Maar belde aspekten van het ambt zoals die respectievelijk in de r.k. kerk en de kerken der reformatie geaccentueerd worden: de handopleg ging door de bisschop en de bevesti ging in de reformatorische kerken door de gemeenten, zullen h.i. behou den moeten blijven. Zowel ds. Van den Akker als pastoor Roeleveld (be stuursleden van de officiële bisschop pelijke oekumenische beweging in Ne derland) betreurden de eenzijdige be nadrukking van beide aspekten sinds de scheiding tussen Rome en Refor matie. De hele verwijdering tussen Rome en Reformatie is trouwens ver oorzaakt door eenzijdigheid aan beide kanten. In het proces van de herken ning naar de erkenning zullen de plaatselijke kerken, dat wil zeggen de parochies en de gemeenten, alle kan sen moeten krijgen. Bisschop Simonis deelneming voor de individuele ge meenteleden vrijlaat. Pastoor Bank benadrukt verder, dat er bij de vieringen in Rijswijk expres nooit sprake is van intercommunie en dat men bij de voorbereiding van de dienst van gisteren rekening heeft gehouden met de wensen va., de bis schop, door ds. A. J. van Cruyningen, die de predikatie hield, te verzoeken geen commune uit te reiken. De uitdeling van brood en wijn is geschied door 27 personen. 9 van iedere deelnemende kerk. Tegen deze praktijk, die reeds twee jaar in Rijs wijk wordt gerealiseerd, gaat het grootste bezwaar van de bisschop uit. Pastoor Bank heeft tot nu toe slechts 3 boze telefoontjes gehad. Verder wa ren de reacties uiterst enthousiast. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het breed moderamen van de synode der nederland- se hervormde kerk heeft de kerkeraden, kerkvoogdijen en predikan ten van deze kerk opnieuw opgeroepen, ernst te maken met de 'twee procent' voor kerkelijke ontwikkelingssamenwerking. Het is nu de tijd, dat in de plaatselij- zo geen relatie is gelegd met de ke hervormde gemeenten de begrotin gen voor 1973 worden vastgesteld. In november 1970 stelde de hervormde synode zich achter de oproep van Montreux, dat alle kerken voortaan twee procent van hun inkomsten be schikbaar zouden stellen voor ontwik kelingssamenwerking. Vorig jaar is in de hervormde kerk van ruim vijftig diakonieën en tien kerkvoogdijen in totaal 40.000 gulden binnengekomen, maar gedurende de eerste drie kwar talen van 1972 kwam reeds het dubbe le van dit bedrag bijeen. 'Over de gehele wereld bezien is de respons van de ledenkerken tot dus ver nog gering,* aldus het breed moderamen. In Nederland hebben de volgende kerken de voorstellen van Montreux geheel of grotendeels aan vaard: de remonstrantse broederschap, de evangelische broedergemeente, de algemene doopsgezinde sociëteit, de Nederlandse hervormde kerk, de oud- katholieke kerk. De gereformeerde kerken hebben besloten tot een op roep om de inkomsten van hun we- relddiakonaat te verdubbelen; zij heb ben vorig jaar al een extra 250.000 gulden naar Genève overgemaakt, maar binnen de gereformeerde kerken vinden sommigen het jammer dat er plaatselijke budgetten en daarom komt de twee procent weer op de agenda van de synode. De Evange- lisch-lutherse kerk heeft de leden ge vraagd een procent van het prlvé- inkomen ter beschikking te stellen voor projecten overzee. In de rooms- katholieke kerk (geen lid van de wereldraad) is ten aanzien van de twee procent nog niets op gang geko men. In de meeste Nederlandse ker ken zijn de landelijke besluiten over de twee procent niet dwingend voor de plaatselijke gemeenten. Ook in de hervormde kerk moet elke gemeente zelf beslissen. Het breed moderamen herinnert er nog aan, dat bij de twee procent veel meer in het geding is dan het bijeen brengen van geld: 'Onze kerk zou tekort schieten in haar verantwoorde lijkheid, indien zij zou volstaan met een financiële bijdrage. Het financiële offer dient voort te komen uit een gezindheid, waardoor het aan de le den van de kerk duidelijk is welke geestelijke verantwoordelijkheden ten aanzien van de verdeling van de wel vaart in de wereld, speciaal ook op hen rust, die Jezus Christus als hun Heer en Heiland erkennen'. OPTR door prof. dr. H. M. Kuitert Bij Wever in Franeker verscheen; Harde feiten. Kanttekeningen bij het Genesisverhaal, door dr. Klaas J. Popma (222 blz., prijs 17,50) Het is mij niet duidelijk wat de uitgever bewogen heeft om dit boek onder deze titel te laten drukken. Kanttekeningen zijn im mers bedoeld om een tekst te verhelderen en niet om aan het licht te brengen wat een kant tekenaar alzo bedenken kan (hoe interessant dat dan ook wezen mag). In ieder geval: het boek 'Harde feiten' draagt m.i. niet bij tot het verstaan van de tekst van het boek Genesis, maar helpt een leergierige lezer eerder helemaal de mist in. Ik noem een paar dingen. Het gaat om harde feiten, zegt de schrijver. Als we loslater dat het in de bijbel en dus ook in Genesis om harde feiten gaat, laten we de bijbel zelf los die ons wel de feiten in hun beteke nis meedeelt, maai* die de betekenis hooit afhaakt van de feitelijkheid waarop ze steunen. Dat betekent voor de schrijver kennelijk dat Genesis (ik beperk mij even tot de eerste hoofd stukken) informatie biedt. In het woord vooraf komen we deze term dan ook meteen al tegen. Nu kan men van mening verschillen omtrent het begrip informatie. Dat is een kwestie die tot verschil in defini tie terug te brengen is. Maar als men er eenmaal - zoals dr. K. J. Popma doet een zekere feitelijkheid van gebeurtenissen mee verbindt, dan wordt het bepaald spannend om te zien hoe Genesis (de eerste hoofstuk- ken dan) er dan uit komt te zien. Welnu, de teleurstelling is het eerste dat de lezer overvalt. Met die harde feiten valt het wel wat mee. Je mag er niet mee knoeien, zegt hij. maar wat doet hij zelf? Hij verklaart som mige gebeurtenissen voor feitelijk, terwijl hij even zo gemakkelijk ande re onder het karpet laat verdwijnen. Adam en Eva is feitelijk, maar dat Adam 130 jaar geleefd had hetgeen de Schrift uitdrukkelijk betuigt in Genesis 5 vers 3 toen zijn zoon Seth geb ren werd, is ineens geen hard feit meer. Verscheidene honderdduizenden jaren heeft de-mensheid geleefd, lezen we al aan het begin (8), tussen Adam en de oorspronkelijke schrijver van Ge nesis. Op blz. 36 keert dat alles nog eens terug, als de schrijver de ge slachtsregisters van de oertijd be spreekt en dan zegt dat er van tijdre kening in dat bijbelgedeelte geen sprake is. Mij dunkt dat de getallen er precies bij staan, en dat dr. Popma alleen maar daarom dé tijdrekening (die er staat) opzij schuift, omdat hij deze keer de z.g. harde feiten niet zo hard vindt. Misschien zou hij op dezelfde manier Genesis 1 tot 3 hebben kunnen lezen. Dan waren Adam en Eva vermoede lijk minstens 'vage figuren' gebleven (zoals de personen uit de geslachtsre gisters in hoofdstuk 11 dan tenslotte genoemd worden) en niet uitgegroeid tot de uiterst curieuze wezens die de schrijver er nu van gemaakt heeft, en die we dan óók nog als feitelijk zouden moeten zien. Daarmee ben ik op een tweede karak teristiek: de kanttekeningen verraden een geweldige fantasie, die tekst en tekstuitleg (van mensen die er echt wel wat aan gedaan hebben) ver ach ter zich laat. Ik zal de verleiding moeten weerstaan om hier uitvoerig te gaan citeren, maar haal slechts de volgende passage aan: Tot het beschavingspeil van de eerste mensen behoorde hun zeggenschap over de dieren Eén kleine rest van die Macht is te vinden bij tem mers, die wilde dieren domesticeren, d.w.z. in zekere, soms maar geringe mate tot huisdieren omvormen. Het dier is van nature vormbaar. Daarbij spreekt het verschil in intelligentie een belangrijke rol. Dierlijke intelli gentie is een aangeboren fijngevoelig heid. De struisvogel stond in dé oud heid bekend als een dom dier: God heeft haar wijsheid onthouden, Job 39 vers 20. Het tegendeel daarvan is de slang, die in Genesis 3 vers 1 het intelligentste van de dieren wordt genoemd. Zijn ten dele aangeboren en ten dele aangeleerde fijngevoeligheid maakte dit dier tot eén voor de mens opmerkelijk object. Een hond kah de stemming van zijn baas peilen en zich daarbij aansluiten. De slang uit Gene sis 3 ivas een nog veel fijngevoeliger dier, dat graag het gezelschap van de mens zocht. De mens beheerste het met zijn taaiwoorden, waarvan hij de klanken ten dele aan het dierenrijk zal hebben ontleend. Het mag als zeker aangenomen worden dat de vrouw een minder omvangrijke en minder indringende kennis omtrent de dieren had dan haar man Haar kennis had een natuurlijke vaagheid. De beheersing leerde zij van hem Vanuit onze gedachtenwereld zouden we zèQgen dat de vrouw zich vergiste: in plóats tmn het gebiedend Pfof. dr. K. J. Popma woord kwam er een dialoog, waarbij het dier de leiding nam.' Einde citaat. Het is te vinden op blz. 17 en 18. Als we het serieus moeten nemen wat ik niet kan berust de zondeval op een mislukt nummer slangentemmen. Wat een mens al niet bij elkaar kan krijgen! Er staat Veel meer van dit soort kanttekeningen in het boek. Informa tie over het gezin Adam en Eva (blz. 34 e.v.), over Eva's domme opvoeding; Adam nam gelukkig de teugels over door gebruik van zijn recht als gezins hoofd te maken enz. De juiste toe dracht van de (feitelijke) gebeurtenis dat de zonen Gods ingingen tot de dochteren der mensen (Gen. 6, 1-4) enz. enz. Ik vrees dat na lezing vah dit alles menigeen die er nu nog wel wat in ziet, de bijbel voortaan dicht laat. Dat lijkt mij 's voorshands het eerste effect van dit soort kant noch wal rakende kanttekeningen. Daarom moet het bij deze harde recensie ook maar blijven. ïk was eerst van plan er nog een stuk aan toe te voegen, waarin ik dan nog had willen zeggen dat de schrijver in zijn voorwoord een prachtige zin heeft staan, n.l. dat het boek wellicht kan bijdragen tot gesprekken over een onuitputtelijk onderwerp, te weten, het ongehoorde privilege om mens te zijn. Ikhad willen zeggen: vooruit, als het niet tot verstaan van Genesis bijdraagt, dan toch tot verstaan van onszelf. Maar de lust om dat op te schrijven wil er 'bij mij met meer af.' Ik had ook nog willen schrijven: als het niet tot lering is, dan is het toch tot vermaak geschreven. Maar ook dat wil mij niet recht meer uit de pen als ik denk aan de vele eenvoudige men sen. van binnen- of buitenkerkelijke huize die zich door deze kanttekenin gen nog meer vervreemd zullen voe len van de Schfiften dan ze al waren. in het Lutherse blad ELK geeft de Haagse ds. J. A. Roskam de volgende toelichting op het ont staan van de Luther-stichtlng: 'Een aantal predikanten opgeschrikt door de no- vembcr-synode van 1970 heeft elkaar gevonden in een oriëntatie op de lutherse belijdenis als inspire rende bron van hun werk. Zij onderstrepen de preambule van onze kerk daartoe en menen, dat een diepergaand contact met andere lutherse ker ken in de verstrooiing (Oostenrijk en Frankrijk) via de Maarten-I .uther Bond van groot belang is Zij stichten daartoe een afdeling op basis van het Nederlandse recht (stichtingsvorm) om als 'door geefluik' te kunnen functioneren. Tegelijkertijd zullen zij zich als werkgroep moeten verdiepen in de betekenis van hun belijdenis. Hun pastoiaat strekt zich uit over gewone gemeenteleden met hun dagelijkse noden en zorgen. Zij wensen zich met van de wereid af te keren, integendeel, maar naast de grote nadruk, welke er gelegd wordt op activisme, gaat het ook om de mensen in hun gewene doen ('ook achter de wastobbe kun je een chnsten zijn'). Hoewel men kan discussiëren over de gevolgde methode, over 'bombastische' uitspra ken over te grote en te kleine belangrijkheid van de2e beweging, is het bovenstaande in alle objecti viteit aan de orde. Tenslotte zal secte-vorniing vermeden moeten worden en is de wat pretentieu ze opzet van de stichting bedoeld om in voorko mende gevallen te kunnen handelen in relatie met de internationale verbindingen: dus geen concurrentie met de Bond Maarten-Luther of andere Instanties van onze kerk: evenmin zal men zich mogen onthouden van solidariteit met de g.-hele kerk. Wat betekent dat nu voor de toekomst? In de eerste plaats zal de werkgfoep door moeten geven, wat haar bereikt uit andere lutherse minderheids kerken, en omgekeerd haar Nederlandse ervaring doorgeven aan het lutherse buitenland. Bij alle onrust en verwarring hoop ik, dat boven staande commentaar wat verduidelijking geeft. Enerzijds is het geboden te waarschuwe/I voor een overschatting van deze beweging als een beweging var. verontrusten die polarisatie nastreeft, of als Uit de kerkbladen eei. secte of zelfs als een kerkspiltsing. Anderzijds is het ook niet juist de zaak te onderschatten! de/e werkgroep vraagt een plaats'in onze kerk om nusscnlen als wat meer 'geprofileerde' lutheranen te mogen geloven. Ik dacht, dat dit in allo nuthterheid aan de orde is bij deze 'T utherstich- ting Gisteren is op 'De blije weieit' te Lunteren een (besluten) conferentie van predikanten van de gereformeerde gezindte gehouden, waartoe het hoofdbestuur van de gereformeerde bond in de hervormde kerk het initiatief had genomen. Het hoofdbestuur had persoonlijk gerichte uitnodigin gen gestuurd naar alle predikanten van de gere formeerde bond, van de christelijke gereformeerde kerken en de gereformeerd») gemeenten. Ove rigens waren blijkens de meredeling in het officiële blad van de gereformeerde bond. De Waarheids vriend, ook predikanten 'van andere kerkelijke groeperingen' welkom. In het gereformeerde Cen traal Weekblad citeert ds. J. Overduin het bericht uit De Waarheidsvriend, en vervolgt dan: 'Nu vraag ik me af: moet ik nu u;t het boven staande concluderen, dat het maar 'toevallig' is dat alleen de predikanten uit de drie hierboven genoemde sectoren persoonlijk uitgenodigd zijn en dat de referenten alleen tot die genoemde groepe ringen behoren? Behoren zij tot de eigenlijke Gereformeerde ge zindte en de niet met name genoemde denomina ties tot de oneigenlijke, zo op de manier van ecu Verbond in engere en ruimere zjn° Zekér, Confessionelen, Art. 31 p:i Gereformeerden zijn van harte welkom, maar toch een beetje anders. Nogmaals, niemand kan het hoofdbestuur Van de Gereformeerde Bond het recht ontzeggen zulk een conferentie met zulk een presentatie te organise ren Maar aangezien de Gereformeerde Bond altijd ijverig heeft meegedaan in het contactorgaan van de Gereformeerde gezindte, had het dan niet op de weg van dit orgaan geleger om zulk een conferentie te organiseren. Dan zou er geen onderscheid in de uitnodigingen gemaakt zijn. Dan zouden de sprekers niet uit de versmalde gereformeerde gezindte gekozen zijn. Moet ik dus concluderen, dat et een versmalling plaats vindt ten aanzien van de Gereformeerde gezindte, ondanks de vroegere conferenties en ondanks het Getuigenis? Dat zou ik zeer betreuren.' OVER AUTORITAIR GESPROKEN In Moskou heeft op 26 oktob een 'gesprek' plaats gevonden een onderminister van binnen zaken en een delegatie van Rus joden terzake van ae beruchte 1 kwestie. Wie het verslag van sprek leest, zoals het door onze r van het Israëlisch blad MaSriv overgenomen, zal moeilijk stil o0 stoel hebben kunnen blijven - De bewindsman begon met te s n dat dit gesprek zinloos was, omi 5 Russische regering het goed dei j iets van: vader weet het! 11 duidt dat op weinig veranderin S opzichte van de Tsarentijd, gevraagd werd naar de lijst vie roepen van waaruit men geen 1 kan k/ijgen werd geantwoord di1 lijst geheim was. Ook dit weet 1 alleen! Toen iemand vroeg het allemaal zo lang moest dui waarom men niet mocht wetfi lang een aanvraag duurde, bruutweg geantwoord: U hebt 1 het recht dat te weten. De functionaris ging nog verder en uit dat een aantal aanvragers nog twintig jaar zouden moeten ten. Enfin, het verdriet mij het 1 veren van dit soort gespreksvu waarvoor uitstekende en duid hollandse woorden bestaan, voi 1 zetten. Eén ding is duidelijk, me totaal andere maatschappij, i,t1 Russische, moet niemand menei1 hij van hatelijk autoritair gedoe Ik denk zelfs dat geen Nedei bewindsman zich dergelijke ant 1 den zou kunnen veroorloven 2: daarvoor onmiddellijk ter verant ding geroepen te worden. Wat wil zeggen dat dit soort antwo nergens bij ons te vinden zijn, wij kennen geheime waarschuwe het zich beroepen op ingewü ambtelijke procedures (betaal nooit per ongeluk een keer t Motorrijtuigenbelasting, want je 1 het heus niet één twee drie te maar dit alles staat niet in veil ding tot dit soort verachting Va vragende mens. Dat onze maatsch werkelijk 'grondige' verandering» hoeft zal alleen door verkeerd! houdzucht bestreden kunnen wJ! maar dan wel graag zulke veraiii gen die ons niet doen verdolt! zulke mensonterende toestanden BEROEPINGSWERK NED. HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Kethel en Spa P. Magré', zendingspred. met v (voorheen Kameroen) te Oestgees Overleden: A. Keuzenkamp .(91) pred. te Apeldoorn (Stond voor te Kolderveen, Nvv. Buinen, Em Ulthuizerineeden en Lemmer). GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor St. Annaland en kingen: J. M01 te Hafdinxveldl sendam. GEREF. KERKEN Overleden: L. Hartholt (54) te (Stond voorheen te Wierum en kapelle). BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Muntendam: G. Vi te Rotterdam-C. Aangenomen: naar Rotterdam-Z.: L. Nieraan te Koevorden. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Wetsinge-Sauwerd: I J. M. A. Groeneveld te Utrecht. GEREF. KERKEN (VRIJG.; B.V.) Beroepen: te Kampen (miss. prei Zuid-Afrika): D. J. van Stelten Nijverdal. Bedankt: voor Zaandam: E. Z teveen te Voorthuizen. DEN HAAG 'Ter Herkenninf de naam van het nieuwe blad. da; hervormde raad voor de verhoui van kerk en Israël en de rooms-kS lieke raad voor Israël met ingang 1 januari gezamenlijk gaan uitgei Het blad komt in de plaats van 'I en Israël' en 'Christus en Israël'. Hf de bedoeling, dat het niet alleen schrijven over de ontmoeting tui christenen en joden, maar zelf, een stuk van die ontmoeting zal t Daarom zullen naast protestanten rooms-katholieken ook joden als dactieleden en medewerkers van Herkenning' optreden. Dr. A. van Selms, Jeremia deel Serie De prediking van het 0i Testament. Uitgave G. J. Calleöb n.v. Nijkerk 1972. 300 blz. Prijs I 35.-. Afgezien nog van de opzet (de mentaren reeks onder bovengenoel titel bedoelt inderdaad de pred# te dienen) is dit commentaar van t' van Selms op Jeremia uiterst inter sant door zijn excursen (zeven Setal, die vrijwel alle oorspronkell ijdragen van de auteur bevatten n de uitleg van Jeremia. Inhoeverre houdbaar zijn f..,v. de stelling Jeremia reeds als enigszins vroegti knaap profiteerde op 13- of 14-jar leeftijd of het voorstel om de t£ 'Here der heerscharen' voortaan ders te vertalen) zullen vakmeiü beter kunnen uitmaken dan ik. 1 lijkt het toe dat we hier een com® taar voor ons hebben dat men predikant zal lezen ook als het persé (vanwe; preekmaken) hoe Ik herhaal wat ik pok bij vorige de! van de serie wel eens heb gezegd: delen zijn niet moeilijk, vereisen vakmanschap in hebreeuws en bei: woorden tegelijk aan wétenschappd ke eisen. 1 H. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2