Kovacs vreest AZ'67 het meest pionage bewijs van stukje erkenning Boze Vissers zoekt 'wraak' Terrein OFK even 'armoedig' als UT Profs tegen spaarregeling Jappie van Dijk tekent contract msterdammers bereiken verzadigingspunt in Europa Cup Kristensen mag in Deens elftal spelen Wiltfang geschorst [)WP/KWARTET DINSDAG 7 NOVEMBER 1972 SPORT T8 K13 )FIA Toen Stefan Kavocs, de trainer van Ajax, gisteravond de Igende vraag kreeg voorgelegd: 'Wat en wie vreest Ajax', ant- lordde de Roemeen met 'AZ'67'. Kovacs, en met hem zijn volge- igen, wekken in Sofia een superieure indruk, vatten het duel tegen KA als een simpele klus op en generen zich ook niet zich «overeenkomstig te gedragen. Het gelouterde Ajax maakt zich en zorgen meer over een kampioen van Bulgarije. De Europese elhouder beschouwt een dergelijke tegenstander slechts als een ik arbedd, niet meer als een sportieve uitdaging. mi Suurbier: 'In zo'n benadering huilt uiteraard een gevaar. Maar je [komt er eenvoudig niet aan na een >ks triomfen zoals wij die hebben -ameld. Je moét je eigenlijk dwin- n tot concentreren op deze EC-wed- jjd Het gaat niet meer vanzelf. We ten het zo langzamerhand wel. Vijf ,r geleden leefde je dagenlang naar Ie confrontaties toe. Nu ben je veel ■er ontspannen. Maar nogmaals, er ven risico's aan. Al kan Ajax op langrijke momenten zich toch wel er opladen. Die indruk heb ik al- Sr Ajax geldt een vrijwel identieke uatie als het geval was met Feyen- ,rd toen de voormalige wereldkam- oen zich verslikte in UT Arad. Ook wordt een wereldkampioen met n Oosteuropese club geconfronteerd, alleen al vanwege de politieke be- ngen 'zie je wel dat wij niet min- r dan het Westen zijn' op ge- and is Ajax te verslaan. Wim Suur- er: 'Sportief gezien hebben we met. ax net als Feyenoord destijds het rzadigingspunt bereikt. Maar er is verschil. Ajax is in de loop der n gerijpt, de spelers zijn zo vak- ivust geworden, dat we de belangen Ier in het oog kunnen houden. Ik cht dat we in de wedstrijden tegen recht en Twente dat wel hadden iderstreept. Toppers, die beide met -1 werden gewonnen. De tegenstan- rs hebben nauwelijks mogelijkheden méér gehad. Dat bewijst wel, dat het succes kunnen verdragen. Dat r ons geestelijk wel op een opponent inen voorbereiden.' etterain blijkt uit het gedrag der nder aanspreekt als bijvoorbeeld In- jacieden, dat een ploeg als CSKA hun r het afgelopen seizoen. Of de natio- ile ploeg van België, waarvoor het erendcel van Kovacs' pupillen gese- cteerd is. Wat ambitie betreft, lijkt ploeg zijn interesse in het nationale ftal te hebben verlegd, waarin in 174 veel respect kan worden afge dongen. Suurbier: 'Je kunt inderdaad ellen, dat de zakelijke en sportieve verwegingen botsen. Dat kan. maar ug niet. Want Ajax is uiteraard be- hngrijker, het is je werkgever onjuist via Xjax kan een selectie voor het Ne- derfmds elftal worden afgedwongen, fearom moet je eigen club prevaleren, is het mogelijk dat je uit sportief gpunt liever een nationale formatie het afwegen van interesses laat lorgaan. Maar nogmaals, zoiets még mvoudig niet gebeuren.' 'im Suurbier heeft zich na een sle- ende meniscus-blesure en een des- etreffende operatie inmiddels weer i de nationale selectie gewerkt. Een esetatie die veel lichamelijke zowel s geestelijke arbeid vergde. Suurbier: iheb twee maanden met Rob Haarms p een bijveld aan mijn conditie en an mijn come-back gewerkt. Dat was en slopende kwestie, want doordat ik uim twee maanden uit de roulatie was eweest, duurde het lang voordat mijn pieren weer aangesterkt waren. Soms icht ik wel eens: 'Waar doe je het igenlijk voor, Willem.' Vooral als er neen eerste wedstrijd gezegd werd: et ging niet zo best. hè? Maar daar it je je tenslotte toch doorheen. Het aat inderdaad wat geforceerd. Je móet terugkomen, zo snel mogelijk. Het is in het belang van de club en die belangen gaan boven de mijne uit. Daarin neemt de bedrijfstak voetbal geen uitzonderingspositie in. Als je in een andere branche niet meer gewenst wordt, omdat dat de verlangens van je werkgever doorkruist, vlieg je er ook uit. Zoals het ook kan gebeuren dat de voetballer Suurbier uit het eer ste van Ajax verdreven wordt. Dat is geen loze kreet, ik houd daar wel de gelijk rekening mee. Ik ben nu 27 jaar, speel al elf jaar betaald voetbal. Het publiek kent me dus wel. Als ik een goede wedstrijd speel, wordt dat van me verwacht, maar als het min der gaat, dan rijzen er protesten.' Een afvloeiingsprocedure valt voor Suurbier niet te verwachten. Op korte termijn tenminste niet. Suurbier heeft het niveau van vóór de blessure vrij wel weer bereikt en geldt voor de belangrijke interland tegen België als de voornaamste kandidaat om Lambert te volgen. Suurbier: 'Ik heb geen idee of Fadrhonc mij prefereert boven Schneider. Hij schijnt Schneider als allrounder meer te waarderen dan mij. Dat frustreert mij niet. Hij is de bondscoach, hoe hij redeneert daar heb ik niets mee te maken. Ik weet wel. dat ik tegen met superlatieven aangekondigde spelers altijd sterk naar voren kom. Op zulke figuren concen treer ik mij volkomen. Dat is natuur lijk heel wat anders dan wanneer je weet dat Van de Berg van Den Bosch je directe opponent is. Dan denk je toch, ach dat kunnen wij wel aan. En dan is het mogelijk dat je hier en daar een paar steken laat vallen. Maar dat lijkt mij niet zo opzienbarend.' JOHN LINSE Van. onze speciale verslaggever BELGRADO Het Stadion van de Jeugd in één van de buiten wijken van Belgrado toont een opvallende gelijkenis met de ar moedige arena van het Roemeen se provincieplaatsje Arad. Drie jaar geleden struikelde Feyen oord, toen enkele weken gelou terd als wereldkampioen, in de eerste ronde van het Europa Cup toernooi voor landskampioenen déér over het onbeduidende Arad. Het domein van OFK in Belgrado toont een even treurige en grauwe entourage als het Roemeense stadion netje destijds. De tribunes bieden geen sprakje comfort; er is geen lichtinstallatie, geen plaats is over dekt. Nog geen meter buiten het barre veld is als baken van de sintel- baan een gevaarlijke betonnen rand aangelegd. Als de spelers morgenmid dag een hoekschop willen nemen, zul len zij dat uit 'stand' moeten doen, want er is geen ruimte voor een aanloop. Arad stootte Feyenoord twee seizoe nen geleden van zijn internationale troon. OFK dreigt hetzelfde te gaan doen. Feyenoord immers begint de return in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker met een verre van florissante voorsprong van 4-3. Eén doelpunt van de Joegoslaven kan fataal zijn. En dan te bedenken, dat de formatie van trainer Boris Marovic de laatste twee en een half jaar op de hobbelige grasmat geen wedstrijd meer heeft verloren. Is dit stukje Belgrado een tweede Arad? Ernst Happel, trainer van Feyenoord, gelooft van niet. Happel vindt ook. dat hij de situaties niet mag vergelijken. Zegt: 'Er is een levensgroot verschil tussen het Feyen oord dat de Europa Cup en de We reldbeker won en het huidige elftal. Ga maar na, wie er allemaal van het toenmalige team zijn vertrokken. Ik meen dat er de laatste twee jaar negen geroutineerde krachten zijn verdwenen'. Daarom ziet Happel een heel andere reden voor deelname aan Europa's- derde bekertoernooi. 'Als je eenmaal de Europa Cup en de Wereldbeker hebt gewonnen, zegt dit toernooi je niets meer. Voor Feyenoord is het misschien financieel nog aantrekke lijk. Maar als ik de zaak zuiver spor tief bekijk, vind ik dit toernooi in de eerste plaats een goede gelegenheid om internationale ervaring te verza melen. Spelers als Ressel, Vos en Rijsbergen hebben dergelijke wedstrij den hard nodig. Het Cup-voetbal is keihard. Het liefste zou ik vier tanks in de verdediging hebben staan'. Dat Feyenoord tegen OFK de geringe marge van één doelpunt ten koste van aantrekkelijk voetbal gaat verdedigen, staat vast. 'Met het publiek heb ik niets te maken', laat Happel nu we ten. Achter zijn opstelling zet hij, echter nog een vraagteken. Feyenoord mist' in ieder geval Atilla Ladinszky, die met een enkelblessure in Rotter dam is achtergebleven. Voor Happel betekent de absentie van de Hongaar geen extra zorg. Ten eerste zal hij tegen het opnieuw sterk aanvallende OFK met twee spitsen (Ressel en Kristensen) kunnen volstaan. Daar naast is Happel niet te spreken over de vorm van zijn centrale aanvaller. 'Het ontbreken van Ladinszky is nauwelijks een gemis. Hij heeft de afgelopen weken ronduit slecht gespeeld. Ik heb hem alleen maar in het elftal gehand haafd, omdat Henk Wery geblesseerd is'. Vermoedelijk zal de Feyenoord-trainer tegen OFK Lex Schoenmaker boven Johan Boskamp verkiezen als vierde middenvelder. Zegt over Boskamp: 'Hij is lange tijd geblesseerd geweest en zaterdag heb ik hem in het B- elftal gevolgd. Maar wat zegt me een wedstrijd in de B-ploeg. Ik geloof niet. dat dit een geschikte wedstrijd voor hem is. Hij mist nog tempo en lichaamsbeweging. Is daardoor onvol doende wendbaar. Boskamp heeft me in ieder geval nog niet overtuigd'. GERRIT DEN AMBTMAN raagtekens achter loting voor Europa Cup-toernooien basketbal Van onze speciale verslaggever HAARLEM/DELFT Het Nederlandse basketbal heeft in Europa een stukj.e erkenning gekregen. Dat mag tenminste worden afgeleid uit de serieuze manier waarop de tegenstanders van Flamingo's (Europa Cup voor landskampioenen) en Punch (Europa Cup voor bekerwinnaars) zich voorbereiden op de wedstrijden voor de voor ronde. Rode Ster Belgrado zond zaterdag een spion naar Amsterdam om Flamingo's tegen Agon aan het werk te zien. De ploeg van Olym- piakos Piraeus is al enkele dagen in Delft om tenminste niet voor onaangename verrassingen te worden geplaatst. Nederland kan inderdaad rekenen op een stukje erkenning. Daar zorgde jorig jaar Flamingo's voor toen Real Madrid in Spanje nota bene werd leklopt het grootste wapenfeit uit iet toernooi waarin de Haarlemmers (omdat Dukla Olomouc zich terug trok) bij de laatste acht belandde. En daar zorgde ook het Nederlands team voor tijdens het Pré-Olympisch toer- nooi. Daarom mocht er een beetje gehoopt worden op een gunstige .lo ting' voor de eerste ronde dit jaar. Het kwam allemaal wat slechter uit, landskampioen Flamingo's komt tegen- °yer de kampioen van Joegoslavië 'na Rusland misschien wel het sterk ste Europese basketballand) te staan, Punch tegenover de Grieken die be tond staan om de ongelooflijke inzet die teams uit dat land ten toon kun nen spreiden (het Italiaanse topteam {pis Varese is zelfs eenmaal tegen Panathinaikos het veld uitgelopen om dat er voor de Italianen niet te spelen viel). 'LOTING' Het woord loting moet echter tussen aanhalingstekens. Bij Flamingo's le ven er uitermate sterke twijfels aan de eerlijkheid bij de loting die achter gesloten deuren (maar met wijd open tourzen?) plaatsvindt. Directeur Van de Boom van de basketbalbond: 'Ik weet dat er bij Flamingo's zeer uitge broken meningen over die loting be staan. En het is inderdaad een feit dat gekke uitslagen bij de loting niet voorkomen. Er is hoop geweest dat de ^ederlandse ploegen aan de hand van de resultaten van vorig jaar bij de sterke ploegen zou worden ingedeeld. uat is niet gebeurd. Het is best mogelijk dat er geld bij te pas is gekomen.' Flamingo's coach Rob de Wit: 'We hebben gedacht dat we als kwartfina list van vorig jaar konden rekenen op een indeling in de groep sterke teams. We hebben voor de rest niets aan de loting gedaan. Als je er maar met een goed gevulde portemonnaie naar toe gaat, krijg je ook wel een goede tegenstander. Verdiend hebben we het eigenlijk niet vorig seizoen. We waren de eerste ronde vrij, daar na verloren we van Olomouc, maar die ploeg trok zich terug, zodat we bij de laatste acht terecht kwamen. Maar onze tegenstander van nu is wel erg zwaar. Per slot van rekening warén zij vorig jaar finalist van het toernooi om de Europa Cup II'. FANATIEK De kansen van de Nederlandse verte genwoordigers in de twee Europa Cup-toernooien zijn dit jaar klein. Getuige ook de uitspraken van Gert Zwezerijnen, coach van Punch. 'Ik durf er nog maar weinig van te zeggen. Maar als het waar is wat verteld wordt, dat de Griekse topploegen ge lijkwaardig zijn aan Italiaanse top- teams, dan moet Olympiakos zeker een sterker team op de been kunnen bren--" gen dan wij. Toch geloof ik dat het wat de thuiswedstrijd betreft nog open is allemaal. Maar uit wordt het aanzienlijk moeilijker. In Griekenland wordt verschrikkelijk fanatiek ge speeld. Die jongens hebben ook een geweldige conditie. Die kunnen drie wedstrijden achtereen een pressing spelen. Wij zullen het thuis moeten hebben van de inzet, waarbij het voor ons toch wel een pré is dat wij met Rob de Wit heel wat jonge jongens in het team zitten.' De overlevingskansen van de Neder landse teams zijn dit jaar al snel erg klein. De vraag is dan ook gewettigd of die resultaten geen weerslag zullen hebben op de snelle groei van het aantal basketballers in Nederland. Vo rig jaar kwam die groei ook tot stand, omdat via de televisie wedstrijden gedeeltelijk werden uitgezonden van Flamingo's .en Nederland tijdens het Pré-Olympisch toernooi. Van de Boom deelt die verwachting echter niet. 'Het opmerkelijke bij de ledenaanwas was vooral, dat er veel nieuwe spelers kwamen uit de buitendistricten. Als er een sporthal komt, wordt er heel snel al door veel mensen basketbal gespeeld. Daar komen ook meteen de nieuwe clubs vandaan. Ik geloof dan ook niet, dat de vooruitgang te stui ten zal zijn door minder goede presta ties op internationaal gebied. We heb ben dit seizoen, dat nog maar pas op gang is, al zo'n duizend nieuwe leden meer dan verleden jaar in dezelfde periode. We moeten het deels wel hebben van de belangstelling van de media en dan vooral de televisie. En met minder internationaal kontakt be staat de mogelijkheid dat je op dat punt weer wat achteruit gaat.' SHOW Voor de clubs zelf ligt de nadruk nog steeds op de nationale competitie. Juist op dat punt zijn hun sponsors (Levi's en Raak) het sterkst geïnte resseerd. En internationaal is het toch nog een vrij hachelijke onderne ming, terwijl de competitie wat de topclubs betreft floreert. Gert Zweze rijnen: 'De belangstelling neemt bij ons toe. Naar een wedstrijd tegen Haarlem Cardinals bijvoorbeeld kwa men er bij ons maar liefst 700 men sen kijken. Voor ons is die competitie zeer interessant. Ik geloof dan ook niet dat er bij gebrek aan internatio nale successen een terugval zal ko men. Wij spelen op het ogenblik een attractief soort basketbal, de show is erbij gekomen. Als wij anderhalf uur voor een wedstrijd aan de warming-up beginnen, dan zitten de mensen al op de tribune om een 'dunk' (bal met beide handen van boven af hard door de ring gooien, red.) te zien.' En Rob de Wit over dezelfde zaak: 'We moeten tegen Rode Ster Belgrado thuis wat aardigs doen. Want uit zullen we het aanzienlijk moeilijker krijgen. Voor onze sponsor is Neder land het gebied waarop hij mikt. Dus is de competitie het primaire belang. Die competitie is trouwens dacht ik, op het ogenblik machtig interessant. Ik verwacht niet direct een terugval van de belangstelling. En daarnaast kan er nog van alles gebeuren. Och, we hebben vorig jaar in de uitwed strijden toch ook uitstekende resulta ten gehaald. De kans zit er echter wel in, dat we internationaal minder op treden. maar daar staat bijvoorbeeld tegenover dat ons nieuwjaarstoernooi iets heel bijzonders gaat worden. Nee ik ben niet zo bang voor een klap terug.' Het Nederlands basketbal heeft in Europa een stukje erkenning gekre gen. Dat mag afgeleid worden uit de manier waarop de ontmoetingen met de clubs serieus worden opgevat door gerenommeerde tegenstanders. Maar als volgend jaar weer wel bij, maar niet uit de champagnekoeler wordt geloot, dan zit de kans er dik in, dat de erkenning ook even vlot weer verspeeld is. En dat is alleen maar een rem op de ontwikkeling van bas ketbal in Nederland. RUUD VERDONCK Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM —Jappie van Dijk heeft gistermiddag als laatste de overeenkomst getekend die de KNSB de rijders van de kernploeg heeft voorgelegd. Bondsdirecteur Comello is die laatste handteke ning op het gemeentehuis waar Van Dijk werkzaam Is, persoonlijk komen halen. In grote lijnen Is het concept dat de KNSB oor spronkelijk had opgesteld, gehand haafd. De rijders hebben zich ver bonden om op straffe van een betaling van 15.000 aan de KNSB het investeringsbedrag per rij der niet vóór 15 maart 1973 een contract te zullen ondertekenen als professional. Wel hebben de rij ders gedaan gekregen dat de extra boeteclausule, die de bond oor spronkelijk in het contract had ingebouwd (een bedrag van 10.000,-) werd geschrapt. Jappie van Dijk had nogal moeite met de ondertekening, omdat er van KNSB-zijde geen enkele garan tie tegenover stond voor rijders die na het Nederlands kampioenschap uit de kernploeg worden gewipt. Van Dijk: 'Ik zou het billijk vin- den als de Jongens dan ook een zakgeld van ƒ105,- per week werd betaald en als ze dan boven dien nog wat trainingsfaciliteiten werden verschaft. Wij tekenen im mers tot 15 maart. Het is billijk dat er van KNSB-zijde dan ook tot en met die datum wat tegenover staat'. Het Friese kernploeglid wil de echter niet zo ver gaan deze wens als onvoorwaardelijke eis te stellen bij de ondertekening. 'Ik ben er niet op uit. om een rel te trappen. Het enige dat ik probeer, is het krijgen van zoveel mogelijk garanties'. Wierd Wynia, voorzitter van de landelijke technische com missie van de KNSB onderschrijft de bezwaren van Van Dijk ten dele 'We willen wel in zoverre tegemoet komen aan zijn wensen dat wij garanderen dat de jongens van de voorlopige kernploeg tot en met het wereldkampioenschap die 105,- per week krijgen uitgekeerd. Er zijn bovendien wat uitnodigin gen binnengekomen uit Tsjechoslo- wakije en Italië om er wedstrijden te rijden. Op die manier blijft er toch emploi voor de jongens die straks net buiten de kernploeg vallen'. De populariteit van Johan Cruijff is ongekend. Ook in Sofia werd hij gisteren omringd door handteke ningen-jagers. Mogelijk boycot titelstrijd Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Ton Vissers heeft zich erg kwaad gemaakt op de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. Het leidende orgaan voor de wielersport heeft de organisatie van de nationale kampioenschappen op de weg toegewezen aan vier Limburgse clubs, die de KNWU 3.700 gulden meer boden dan de 50.000 die Vissers op tafel wilde leggen. Vissers heeft nu gedreigd met een aantal maatregelen die voor de ontwikkeling van de wielrennerij verstrekkende gevolgen kunnen hebben. ten vierde: uit de organisatie stapt van de jaarlijkse wielerdag in Groen- lo. Vissers sterkste troef is echter de aangekondigde boycot van het natio naal kampioenschap van de renners uit zijn ploeg. Morgen wordt de nieu we Nederlp dse profploef bekendge maakt. die vrijwel zeker zal deelne men aan de Tour de France. Vissers: 'De renners van mijn ploeg zullen niet deelnemen aan het Nederlands kampioenschap. De KNWU kan dan wel vertellen dat die renners ook niet worden afgevaardigd naar het wereld kampioenschap, maar ik ben toevallig wel de baas in de stichting die straks die profploeg onder zijn hoede heeft'. Mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong vraagt zich af wie Vissers met een eventuele boycot het meest dupeert. De KNWU of de renners. 'Maar als het zover komt. zien wij wel weer. Ik ben niet verbaasd over zijn wraakoe fening. Ik ken dat mannetje toch. Wat mij wel verbaast, is dat hij het niet zakelijk wil bekijken. Dat doet hij immers anders toch ook zo graag'. ROTTERDAM Jörgen Kristensen heeft van Feyenoord toestemming ge kregen uit te komen voor het natio nale elftal van Denemarken dat op 15 november in het kader van de voor ronden van het wereldkampioenschap voetbal tegen Schotland speelt. Voor het eerste duel kreeg de Deen geen toestemming. Het feit dat in Neder land op zondag 19 november in ver band met de wedstrijd België—Neder land niet wordt gespeeld, was voor Feyenoord aanleiding Kristensen vrij af te geven. Waarschijnlijk zullen ook John Steen Olsen van FC Utrecht en Munk Jensen van PSV niets in de weg worden gelegd voor Denemarken uit te komen. Ton Vissers Ls van mening dat de organisatie van de nationale kampi oenschappen zonder meer aan hem toegewezen had moeten worden. Hij wijst er niet ten onrechte op dat de nationale titelstrijd na een aantal jaren van terugval vorig jaar. toen hij dit evenement organiseerde, plotseling weer een opleving kende. Van alle kanten werd hem voor die organisatie lof toegezwaaid. Ook. en niet in het minst, door de KNWU. Vissers: 'Er werd gesteld dat het een open in schrijving was. Maar wat gebeurt er nu in feite. Vorig jaar was ik bereid om die kampioenschappen te organi seren voor een bedrag van 50 mille. Veel te gek natuurlijk als je het risico in aanmerking neemt. Maar ik deed het en die titelstrijd werd een succes. Nu gaan een paar clubs verder bouwen op het succes dat ik heb gehad. Het zou toch een logische zaak zijn geweest wanneer de KNWU het '.ampioenschap aan mij had gegeven tegen een voor beide partijen rede lijke prijs. Ik vind gewoon dat ik er recht op heb'. De voorzitter van de KNWU. mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong: 'Wij hebben een open inschrijving gehou den. Dat weet hij ook. Hij heeft vorig jaar van de daken geschreeuwd dal hij er zoveel aan verdiend heeft. Dan had hij nu kunnen verwachten dat er anderen op af zouden komen. Het verbaast ons dat hij het risico nam met hetzelfde bedrag als vorig jaar in te schrijven. Hij heeft niet eens de normale prijsstijging in willen calcu leren'. Zijn wraak zal voor de Unie een uiterst wrange bijsmaak hebben. Vissers kondigde aan dat hij: ten eerste: niet meewerkt aan de aan komst van Olympia's Ronde door Nederland in Oisterwijk, waarvoor hij via de Stichting 'Sportorganisaties Nederland 6.200 gulden beschikbaar had gesteld: ten tweede: uit het comité stapt ter bevordering van de baansport. Dit houdt in dat het comité niet meer behoefi te rekenen op de verdere medewerking van Vissers in zijn streven naar het aantrekken van spon sors voor de diverse evenementen: ten derde: de kandidatuur voor de organisatie van de wereldkampioen schappen op de weg intrekt. Vissers: 'Als je een dergelijk evenement wilt organiseren, moet je zeker weten dat alles perfect verloopt. Dat kan je alleen maar wanneer je ervaring hebt. En die had ik kunnen opdoen wan- nee. ik een paar jaar achtereen het Nederlands kampioenschap op dezelf de plaats had kunnen organiseren: DUSSELDORP (ANP) Het spring- comité van de Westduitse hippische sportbond heeft de topruiter Gerd Wiltfang tot het eind van het jaar uitgesloten van deelneming aan wed strijden in het buitenland. Wiltfang werd gestraft wegens het gebruik van een barreerstang bij het inspringen met 'Abadan' op de laatste dag van het in september gehouden CHIO Rot terdam, waar hij van deelneming aan het slotnummer werd uitgesloten. Jansen:'Plan bekijken aan hand ran resultaten' Van onze verslaggever DEN HAAG De twee weken gele den door de sectie betaald voetbal aanvaarde spaarregeling voor spelers die meer dan 18.000 gulden per jaar bij een club verdienen heeft bij de spelers zélf nogal wat weerstand ge wekt. Van de zijde van Sparta, MW. PSV, FC Twente en FC Den Haag wordt regelmatig vernomen, dat er bij de spelers geen enkele bereidheid is om aan de regeling mee te werken. Officieel is er bij de VVCS, de anima tor van de regeling, nog niet gepro testeerd, maar secretaris Karei Jansen weet dat er onrust onder verschillen de leden heerst. Jansen: 'Het schijnt een goede Nederlandse gewoonte te zijn, dat zodra er een gulden van iemands salaris afgaat er gemopperd wordt. Of er nu een tientje naast ligt of niet'. De meeste spelers hebben nogal ver baasd kennis genomen van de rege ling, die erop gericht is de progres sie in de belasting-heffing terug te dringen. Alhoewel de WCS zijn le den uitvoerig heeft ingelicht over het nieuwe systeem, zagen de spelers de consequenties pas toen het desbetref fende voorstel op de sectievergadering was aangenomen en de vertegenwoor digers van FC Twente, Sparta en FC Den Haag hadden tegengestemd. Jan sen: 'Toen pas zijn er stemmen onder de spelers opgestegen, die zich kant ten tegen deze opzet. Ik heb ook wel degelijk de indruk, dat de spelers zijn beïnvloed door de informatie die de clubs hebben toegespeeld'. Opmerkelijk blijft natuurlijk, dat de spelers zich pas realiseerden wat er ging gebeuren, nadat het voorstel al aanvaard was. Karei Jansen: 'Het be roep voetballer eist de spelers zó op, ook geestelijk, dat ze op nevenaspec ten soms apathisch reageren. We heb ben ze voortdurend op de hoogte gehouden, maar als de gezonden enve loppe ongeopend in de asoak ver dwijnt kunnen ze natuurlijk niet geïnformeerd zijn. Daar ligt in derdaad een werkterrein voor ons. De spelers moeten gecoacht worden. Daar zullen we binnenkort ook aan begin nen. Er zijn al bijeenkomsten belegd bij clubs waar informatie over deze kwestie verschaft zal woren. Bij Spar ta op 8 november de eerste. Die plaatselijke bijeenkomsten moeten verhelderend werken. Daar kunnen alle bezwaren besproken worden'. Jansen wijst er bovendien op, dat er nog geen sprake is van een definitie ve regeling. 'Aan de hand van de resultaten in dit eerste jaar, waarin nog geen sprake is van een verplich ting, zullen we het volgende seizoen bekijken of dit idee gecontinueerd wordt. Er zitten in elk nieuw plan wel enkele oneffenheden, maar die kunnen gladgestreken worden. Als zou blijken dat de spelers er overwe gend minder van zouden worden, dan kan het alsnog stopgezet worden. Ik kan me voorstellen, dat het de spelers onaangenaam voorkomt dat het een verplichte regeling betreft, maar dat was oorspronkelijk onze wens even min. Alleen: het kon niet anders, want het ministerie had dan geen toestemming verleend'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13