•e Reuzen perzik van iahl: fantastisch I Tilanus wil regering met DS'70 en de VVD MARK eoeo pozeeho de gemakkelijke pijptabak Haagse 'Drie zusters' in glasheldere regie Yehudi Menuhin: grenzeloze beheersing Kinderboeken Drie gedetineerden na voetbalwedstrijd ontsnapt Zeeuwen zijn boos over geheimhouden van nota-Korringa Hoofdredacteuren oneens met model redactiestatuut Vrouw aangereden VOORTREKKER s Hoofdredacteur Vrije Geluiden krijgt ontslag Grote steden en NS willen eenheidstarieven Puzzelhoek Waarom kopen zoveel mensen zoveel méér Lutti Omdat Lutti zo lekker is Protest tegen herhaling na tropendienst H |0l W KW Ali l iiT DIN U\L 7 Nu\ EJllSLU 1972 Engelse griezelverhalen- firijver Roald Dahl heeft de naak van het schrijven van kin- erboeken goed te pakken. Twee ennen we er in het Nederlands 'Sjakie en de chocoladefabriek' 'De fantastische meneer Vos'. Iet laatste boekje werd tijdens e kinderboekenweek onderschei en met de zilveren griffel. Een »rvolg op 'Sjakie' heeft Dahl uist af; in Amerika is het al ver dienen, in ons land komt het ook lit. Maar de aanleiding om over )ahl te schrijven is het verschij- ien van De Reuzenperzik (Bruna, 8,90). Het is een weer even bizar verhaal als over Sjakie. Het jongetje heet dit jeer James Henry Trotter. De avontu ren die hij beleeft zijn even fantastisch als die van Sjakie. James moet, nadat zijn ouders in het hartje van Londen tijdens het winkelen zijn opgevreten door een ontsnapte neushoorn uit de Londense Zoo. intrekken bij twee tantes die een wonderlijk gebouwd buis hebben op een heuvel. De arme )0I James wordt door zijn tantes, die 50 luisteren naar de namen Spons en Spijker (juist, een dikke en een dun- ne) als een slaaf behandeld. Totdat n een mannetje zich er mee gaat be- ik moeien en de oude perzikboom in de og tuin een vrucht gaat dragen die groot- d se vormen aanneemt. Wat er met die dl grote perzik 'en met James gebeurt ïd doet Dahl zo flitsend en gewiekst uit o; de doeken dat het boekje zich in één i ruk laat uitlezen. De suggestieve teke- ningen van Michel Simeon zijn een onmisbaar element in dit kinderboek. Toen ik mijn zoontje van negen, om- jn mening te peilen, om een korte imenvatting van het werkje vroeg arstte hij los in eer. niet te stuiten ïthousiaste monoloog, ahl die zo'n duizend brieven van inderen per week krijgt, begon pas met het schrijven voor de jeugd toen hij zelf vader werd en het onvermi jdelijke verhaaltje vertellen in zijn 'teen kwam. Ter informatie: de twee hierboven genoemde boeken van Dahl t verschenen beide bij Dc Fontein. Van iIt drie boeken die nu hier zijn i/itgegeven is De Reuzenperzik het looist geïllustreerd. Het boekje dat in 1961 als James and The Giant Peach verscheen, kreeg deze illustra tie. pas toen het in Frankrijk bij Gallimard uitkwam. Ef Leonard zorg de voor-een'-vertaling »waariiï dfc bij tende spot van Dahl goed tot zijn recht komt en niets versluierd wordt. Blikkie de Robot jVan eigen bodem is 'Blikkie de Robot' van Hans Andreus (Holland- Haarlem, 5,90). Het is een al weer met veel fantasie verteld verhaal van een huisrobotje. Het leeft in een tijd waarin er nog meer machi nes zijn dan nu. Blikkie is een huis robotje dat ook wel eens zijn stalen neus buiten de deur steekt. Het is een ipparaat dat zelfs ontvankelijk is voor liefde. De behandeling die ons robotje teniet geeft Andreus de gelegenheid ajn scepsis ten aanzien van de vol- maakt lijkende mensenwéreld te spui en, Tekeningen: Babs van Wely. Het eiland van dc Blauwe Dolfijnen ■an Scott O'Dell (Holland-Haarlem, I 9,90) is een jeugdboek dat uit Ame rika komt. O'Dell kreeg dit jaar de Hans Christiaan Andersenprijs als be kroning voor zijn hele oeuvre. Het boek werd eerder ook al apart be kroond. 'Het eiland van de Blauwe Dolfijnen' stelt dan ook niet teleur. Het verhaal is echt gebeurd: het gaat over het Indiaanse meisje Karana, dat achttien jaar alleen leefde op het eiland San Nicolas, ver buiten de kust van Californië. Dat gebeurde allemaal van 1835 tot 1853. Het relaas over deze vrouwelijke Robinson Crusoë werd in vlot Nederlands vertaald door Alice Koopman. De illustraties zijn van Tineke Schinkel Paul Biegel heeft 'Reinaart de Vos' een 'eigentijdse bewerking' gegeven. (Holland Haarlem, 7,90). Het boek je wordt voorafgegaan door een 'Ter Waarschuwing' van de schrijver. Hij doet dat om zijn woordkeus, die 'zon der enige beperking op papier is ge komen' te motiveren. Hij geeft ouders die hun kinderen als kinderen behan delen het advies het niet te laten lezen. Een advies dat, eenmaal opge volgd, kinderen een boek zou onthou den dat geschreven is in springlevend Nederlands. Ook in deze uitgave zorg de Tineke Schinkel voor de illustra ties. De uittocht der dieren van A. D. Hildebrand (Holland-Haarlem, ƒ10,90) met al weer dierentekeningen van Tineke Schinkel, is een prachtig voorleesboek, terwijl het de zelf lezen- kincleren ook veel plezier za' ge ven. Het verhaal gaat over de grote dierenverhuizing van het land 01 (Ons Land) naar het overvolle Luk- land. Dat moet wel omdat 01 door een prins als jachtterrein is uitgezocht. Hoe dat allemaal verloopt wordt bij zonder leesbaar verteld. Leerzaam Oók over dieren gaat de volgende uitgave van uitgeverij Lemniscaat: Slak en Rups, door Helen Piers en Pauline Baynes 9,50). Het is een prentenboek dat 'de gróte afstand tussen kind en natuur tracht te over bruggen'. Het verhaaltje beschrijft de tocht van de slak op zoek naar de rups. Alle planten en dieren die de slak op zijn tocht passeert staan ge kleurd afgebeeld in het boekje. Erg leerzaam in ons landje waar slootber- men schaars worden. Achterin het boekje staat een lijst met de voor naamste planten die genoemd worden. Een opvallende uitgave die vooral in de grote steden als koek over de toonbank zou moeten gaan. Dick Bruna heeft gezorgd dat Telboek Dit is het huisje op de heuvel waar James en zijn onaardige tantes wonen. Illustratie uit 'De Reuzenperzik' van Roald Dahl. 2. van 13-24 er kwam (Bruna - ƒ3,95). Op speelse wijze kunnen de kleintjes aan de weet komen hoe je tot 24 moet tellen. Oók van Dick Bruna is Mijn hemd is wit (Bruna - 3,95) dat een steun wil zijn bij het herkennen van de kleuren. Twee fonkelnieuwe sprookjesboeken: Sprookjes uit Slowakije (De Fontein - 22.50) en Sprookjes van Hermann Hesse Bert Bakker - 9,50 verta ling van Pé Hawinkels). Kerstboekjes Tot slot: uitgeverij Meinema in Delft stuurde ons zes n-euwe kerstboeken voor o.a. 'school, zondagsschool en evangelisatie-clubs. De titels: Wat Piet en Mieke vonden, door John Hidding 2.10); Ik ben in Bethlehem gebo ren door Joke van Nierlo Van Kuipers 2,25); Eelco van de dui nen. door G. Boer-Overduin 2,40) Het water kwam in Sinte-Liesbeths- nacht, dooi H. te Merwe (ƒ3,35); .lij speelt een rol, Joke, door Liesbeth Lems (f 3,75); en Alles wordt anders voor Juleke, door Marian van Bergen (ƒ3.75). GRONINGEN Na afloop van de voetbalwedstrijd FC GroningenSpar ta in he tvoetbalstadion aan de Zaag- muldersweg te Groningen zijn zondag middag drie gedetineerden uit Veen- huizen aan hun begeleiders ontsnapt. Het zijn de 31-jarige W. van A., de 23-jarige A. W. en de 29-jarige C. P M. Het wegens inbraak veroordeelde drietal ging pa afloop van de voetbal wedstrijd bij het instappen in de auto op het bodenterrein aan de haal. HULST 'Het is geen fair play om werk van iemand met een reputatie als Korringa onder tafel te schuiven. Het is zeer afkeurenswaardig dat eén minister van landbouw en visserij zich zo gedraagt', aldus voorzitter Loc- kefeer van de Zeeuwse Visserijbelan- gen (Zevibel), nadat bekend was ge worden dat een geheime nota van de directeur van het Rijksinstituut voor Visserijbi'ologisch onderzoek, prof. Korringa, was uitgelekt. De nota is de minister al tien maanden geleden aan geboden en laat zich vernietigend uit over de gevolgen van de afsluiting van de Oosterschelde voor de visserij in het Noordzeegebied. Voorzitter Verwijs van de vereniging van oesterkwekers en -exporteurs heeft verklaard met het bestaan van de nota op de hoogte te zijn geweest. Hij vond het echter niet op zijn weg liggen om dat openbaar te maken. Hij noemt het 'een schande dat dit rap port tien maanden lang geheim is gehouden.' Na afsluiting van de Oos terschelde, aldus de heer Verwijs, staat Zeeland niets dan narigheid te wachten. BUNNIK De sectie hoofdredacteu ren van de NVJ (Nederlandse Vereni ging van Journalisten) heeft gisteren de besluiten van de verenigingsraad van de NVJ inzake een redactiesta tuut afgewezen. In dit model zou de positie van de hoofdredactie afhanke lijk zijn van de instemming van een redactiemeerderheid. De sectie van hoofdredacteuren wil vasthouden aan de positie van de hoofdredacteur, zo als die werd bepaald in een afzonder lijk hoofdredactiestatuut. De vergadering van hoofdredacteuren heeft een beroep gedaan op de heer Meyer (hoofdredacteur Typhoon) om zijn op de verenigingsraad van 28 oktober aangekondigde uittreden uit de NVJ op te schorten. ZAANDIJK Bij het oversteken van de provinciale weg in Zaandijk is gistermorgen de 28-jarige mevrouw J. M. Jurg-Kleverlaan uit Wormer met haar bromfiets door een bestelauto overreden. Zij is kort daarna overle den. ADVERTENTIE ISIIEIVlE^r'EFl naturel Z.\CHK gEURlGETUPTABAK. 1.60 '::i;r-TI ■- m, 'Het landsbelang', aldus de heer Tila- nus. 'eist zo'n samenwerking. Maar eerst moeten wel fundamentele ge sprekken met DS'70 worden gehou den. In ieder geval mag van DS'70 worden verwacht, dat de ministers van deze partij niet weer onmiddellijk m%t de portefeuille gaan rajnmelen'. Na de houding van de progressieve partijen 'die zich hebben uitgeran geerd', te hebben veroordeeld, liet de lijsttrekker van de CHU zich overi gens ook niet al te vriendelijk uit over DS'70 en de WD: 'Deze partijen matigen zich soms een toon aan, als of de christelijke democratische par tijen voor zolang dat nodig is, welwil lend worden geduld. De confessionele partijen hebben hun tijd gehad, zei Drees onlangs. Een bepaald niet erg originele opmerking van een lijsttrek ker van een partij, die verwacht de vierde van het land te zullen worden', aldus de CHU-lijsttrekker. Hij vervolgde: 'Kennelijk zijn de CH- ministers Udink en Van Veen, voor dat DS'70 de vierde partij van het land is, nog wel goed genoeg om de portefeuilles in het kabinet op te nemen, die de heren Drees en De Brauw met een achteloos gebaar heb ben achtergelaten'. Over het liberale urgentieprogramma zei de heer Tilanus. dat dit op een pamfletje lijkt, dat overloopt van vage algemeenheden, die iedereen kan on derschrijven. Ik mis in het program van de WD, zo vervolgde de lijsttrek ker van de CHU. een duidelijke aan dacht voor die groepen in de maat schappij, die achterblijven in de sa menleving. Het zijn de groepen, die nauwelijks de mogelijkheid hebben om te sparen. De WD verwacht veel van de indivi duele moed om risico's te aanvaarden. Die individuele moed ziet deze partij op sociaal terrein weerspiegeld in de invoering van een eigen risico in dc ziekenfondsverzekering. Een dergelij ke benadering zei de heer Tilanus, wijst de CHU volstrekt van de hand. De CHU. zo zei de heer Tilanus nog, wenst de synthese en niet het conflict na te streven. De CHU wil een poli tiek voeren, die uitgaat van de evan gelische visie op mens en maatschap pij. Daarom wijst de CHU de eenzijdi ge maatschappij-opvatting van libera lisme en socialisme af. HAARLEM 'Het is onjuist en on- ii%l rechtvaardig om te zeggen dat hel kabinet-Biesheuvel het welzijnsbeleid heeft laten verslonzen'. Dit zei KVP- fractieleider Andriessen gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Haarlem. Wèl moet er meer gedaan worden aan het jeugd- en jongeren werk en de samenlevingsopbouw in het directe woon- en leefmilieu van buurt en wijk. Hoge prioriteiten bij de vorming van een nieuw kabinet wil de KVP geven aan het binnen oen jaar verschijnen van een kaderwet die regelt de plan ning, programmering, coördinatie en financiering van alle activiteiten op welzijnsgebied. 'Als de regering bin nen een jaar tot daden komt, zal de KVP er zich sterk voor maken, dat een wetsontwerp binnen een jaar door de Kamer komt.' Andriessen vindt het tijd worden dat er een wet op de stadssanering komt, die garanties geeft voor snelle en aangepaste procedures, behoud van wonmgen die daarvoor geschikt zijn: door EV. GROLLE DEN HAAG Wim van Rooij, die reeds meer voor de Haagse Co- medie voor een opmerkelijke regie gezorgd heeft, gaf nu Tsjec-hofs 'Drie Zusters', zaterdagavond in première gegaan in de Koninklijke Schouwburg, een doorzichtige regie mee, zodat het drama haast een luchtig karakter kreeg, zoals Tsjechof ongetwijfeld h'eéft bedoeld. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ondanks de praktische en principiële verschillen die er mét de VVD en DS'70 be staan, wil de CHU met deze partijen na de verkiezingen een regering vormen. Lijsttrekker drs. A. D. W. Tilanus zei dit gisteravond in zijn eerste verkiezingsredevoering, die hij in Scheveningen hield. Het is het stuk van de 40-jarige arts Tsjechof, die eigen levenseind.: voelt naderen en resignerend twee elemen taire zaken in het menselijk leven heeft ervaren: 1. voor alle mensen en hun dromen komt het moment van 'inpakken en wegwezen', en 2. 'de droom sterft nooit'. Men hoeft daaro ver niet al te pessimistisch te zijn, want het is alles min of meer betrek kelijk. Mén moet hier leren balance ren. Wim van Rooij heeft dc lering terde ge begrepen en daarom heeft hij de moed gehad de komieke momenten ook komiek te brengen. Maar daarom ook werkt als een contrast het aan grijpende slot als een ware apotheose, waarin alles en allen openbaar wor den. Vier figuren onttrekken zich aan Tsjechofs resignatie. Dat is Maasja, de middelste zuster, prachtig dramatisch gebracht door Trins Snijders, die nooit genezen zal van het vertrek uit haar leven van de gekwelde overste op wie zij verliefd was. Nooit zal zij meer dromen. Dat is de oude militaire arts, die zo gedesillusioneerd en eenzaam is, dat het leven hem voorkomt als één bitte re droom. Een wreed schiminenspel yan een demon. Een rol die door Ko van Dijk bijzonder mooi en ingetogen zonder enige pathos werd gebracht. Een rol van weinig woorden, maar van een, des te meer voortdurende beklemmende aanwezigheid. Dat is de oppervlakkige Nataasja. De wat banale, bezige huisvrouw. Zij komt aan dromen niet eens toe. In haar natuurlijke staat van vrouwtjes- dier is zij zichzelf genoeg. Levend bij het tastbare moment. Camille de Vries heeft dit voortreffelijk en vitaal uitgebeeld. Dan is er ten vierde de oude Njaanja. Het slovende eenvoudige mensje dat bedrijvig tot het einde zonder drohien en verwachtingen leeft van genade tot genade. Ook deze Njaanja heeft Tsje chof met een grote sympathie en kennelijke voorliefde beschreven. Enny Meunier heeft haar goed, zij het wat te nadrukkelijk gebracht. In haar schaduw gaat geruisloos, maar door het spel van Frans van der Lingen niet weg te cijferen, de andere een voudige uit het stuk, de oude bode van de districtraad. Aan het eigenlijke spel van illusie en desillusie heeft ook de man van Maas- ja, de leraar oude talen geen deel. Hij is ondanks het eten van veel letters kind gebleven. Carl van der Plas zou ik voor deze inderdaad komieke rol goed willen waarderen met een zeven plus. De dragers van het stuk, die de taak hebben de lering te demonstre ren, doen dit bekwaam: Broeder An dree van Kees Coolen, de wijze Olga van Anne-Marie Heyligers, de liefe lijke Irina van Rick Nicolet, de ge kwelde overste van Guido de Moor, de tragische in verwachting van liefde stervende baron Toezenbach van Wim van den Heuvel (wat te mooi en te manlijk voor de rol) en de verbeten kapitein van Manfred de Graaf. Een mooie homogene voorstelling in majesteitelijke decors van Harry Wich, goede costumering van Has Noordhoek-Hegt en sfeerrijke muziek van Jurriaan Andriessen. Opnieuw werd bewezen: waar Tsjechof gespeeld wordt, daar is het toneel onsterfelijk. BINNENLAND TPNOTZHS9 Kil HILVERSUM Het contract van de hoofdredacteur van Vrije Geluiden zal niet worden verlengd. Dit komt neer op het ontslag van Ed van Vollenho ven na een proeftijd van bijna twee jaar. De VPRO heeft hem indertijd aange trokken als opvolger van Jan Haas broek. die uit zichzelf wegging we gens moeilijkheden. De heer Van Vollenhoven zou de redactie herstructureren. Volgens deze eerste opzet zouden journalistieke er varing en capaciteit op dit gebied buiten beschouwing blijven. Van Vol lenhoven heeft politieke en sociale wetenschappen gestudeerd. Langzamerhand bleek echter, dat, om dat het redactieteam van Vrije Gelui den niet groot is, ook journalistieke ervaring nodig is. Dit laatste heeft de doorslag gegeven het contract niet te verlengen. De merkwaardige zaak doet zich voor dat Van Vollenhoven is aangenomen op een contract van een jaar. Toen na dat eerste jaar geen zekerheid bestond of de functi egoed werd vervuld, is daar een nieuw jaar contract bijgekomen. In januari 1973 zou dat laatste contract aflopen en dan zou beslist worden of verlenging voor onbepaalde tijd zou volgen. Dit komt dus neer op een proeftijd van twee jaar, waar men bij andere om roepen een proeftijd van slechts twee maanden kent, waarop al dan niet een vaste aanstelling volgt. Nogal gelaten over zijn ontslag rea geert Van Vollenhoven: 'Het staat iedereen vrij een contract al of niet te verlengen. Ik heb een erg lang proefcontract gehad, maar daar heb ik zelf in toegestemd. Wat de bezwaren betreft, ik had een andere visie op het beleid'. Enigszins vergoeielijkend aan zijn eigen adres voegt hij eraan toe: 'Het was ook pas mijn eerste vaste betrekking na mijn studie'. De heer Ter Schegget, de nieuwe VPRO-directeur sinds augustus van dit jaar, meent niet uit eigen erva ring te kunnen spreken in dez ezaak. De beslissing is genomen op advies van de bedrijfskerngroep met de hoofden van de verschillende secties van televisie en radio, de groepsraad dat is de voorloper van de onder nemingsraad en de redactie van Vrije Geluiden. De proeftijd vindt hij ook lang. Verder voegt hij eraan toe, dat Van Vollenhoven nog tot mei volgend jaar kan blijven. ADVERTENTIE het oudste en meest verkochte merk voor electrische treinen. Reeds een complete trein met transformator vanaf 49,50. door JAC. KORT AMSTERDAM Tweemaal was Yehudi Menuhin het afgelopen weekend te horen in Amsterdam. Zaterdagavond als solist bij het Amsterdams Philharmonisch Orkest onder Kersjes en zondagavond in recital met de pianist Louis Kentner; beide keren in de grote zaal van het Amsterdamse Concertgebouw. Dat recital had ik het liefst in de kleine zaal gehoord, maar de belangstelling was daar te groot voor. ANDRIESSEN de inspraak van de mensen over de bestemming van hun woongebied en een goede sociaal-culturele begelei ding van mensen die door sanering gedupeerd worden. ROTTERDAM De vier vervoersbe drijven van Rotterdam, Amsterdam Den Haag en Utrecht hebben samen met de Nederlandse Spoorwegen een 'club' gevormd. Doel is na te gaan hoe de tarieven van de gemeentelijke en streekvervoersbedrijven genormali seerd kunnen worden en meer in overeenstemming gebracht kunnen worden met elkaar. Vrijdag hebben de afgevaardigden van het vijftal een eerste gesprek gevoerd. Als eerste punt wil men een inventa risatie maken van de gemeenschappe lijke trekken die de bedrijven en hun tarieven met elkaar gemeen hebben met het doel te zijner tijd de tarieven op elkaar af te stemmen. Menuhin had het zich op deze recital avond niet gemakkelijk gemaakt met de laatste sonate (op. 108 nr. 1) van Brahms, de Kreutzer-sonate van Beet hoven en de Partita nr. 2 (met de Chaconne) van Bach, waarin ongeveer alles te pas komt wat op een viool mogelijk is. Deze parita werd met grenzeloze beheersing door Menuhin gespeeld waarbij ik niet zou weten wat bewonderenswaardiger is: zijn techniek of zijn interpretatie van dit standaardwerk van de vioolliteratuur. De pianist Louis Kentner was in Brahhis en Beethoven zijn partner. Kenlners plianistische kwaliteiten kwa men op de meest indrukwekkende wijze aan het licht in zijn vertolking van Chopi'ns laatste pianosonate. Wat niet verhinderde dat de meeste be langstelling toch uitging naar Menu- INVUL-PUZZEL Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben, 1 hoepel, 2 dus (Lat.), 3. insektenetend zoogdier, 4. deel van de onderarm. 1 2 3 i 2 3 i hin, de thans 56-jarige meesterviolist, die ook in het concert met het Am sterdams Philharmonisch al bij het begin met een daverend applaus door de stampvolle zaal werd begroet. Het zich volstrekt ondergeschikt maken aan het kunstwerk, met alle techni sche en artistieke middelen waarover hij beschikt, kenmerkte ook nu weer zijn vertolking van het E-dur concert van Bach. En hij deed dat opnieuw in de Symfonie Concertante voor viool en altviool van Mozart, waarin de 70- jarige Paul Godwin, na een ziekte van meer dan twe jaar, zijn come-back op het podium maakte. Hier speelden twee ras-muzikanten, volkomen over gegeven en geconcentreerd, subtiel be geleid door het Amsterdams Philhar monisch Orkest. Zij werden terecth beloond met langdurige bijval van het opgetogen publiek. OPLOSSING VORIGE PUZZEL: Hor.: 1. model, 5. steek, 10. Orel, 12. omen, 13. ed, 14. sater, 17. Ne. 18. dek, 20. sar, 21. Ede, 22. Ob, 24. de, 25 aker. 26. mild. 28. ei. 30. a.d. 32. dar, 34. aap. 36. end, 38. dd. 39. enkel, 41. ai, 42. eden, 44. enak, 46. rakel, 47. taart. Vert.: 1. moede, 2. orde, 3. de, 4. els, 6. tor. 7. Em, 8. eend, 9. kneep, 11. stal. 15. as, 16. er, 19. koker, 21. Eelde, 23. bei. 24. dia. 27. adder, 29. maki. 31. edikt, 33. Adda, 34. An, 35. p.e. 37. naar, 39. ene, 40. Lea, 43. e.k 45. na. WDM int geiveer UTRECHT In een open brief aan minister De Koster (defen sie) hebben 37 dienstplichtigen die in Suriname militaire dienst hebben gedaan, ertegen gepro testeerd dat zij zijn opgeroepen voor herhalingsoefeningen. Volgens de oud-Surinamegangers heb ben zij tijdens hun opleiding in Den Bosch meermalen de verzekering ge kregen dat zij daarvan vrijgesteld zou den worden. Voor die vrijstelling werden, blijkens de brief, twee redenen opgegeven: de typische tropenopleiding zou de Suri- namegangers ongeschikt maken voor verdere dienst in Nederland en een diensttijd in de tropen werd als zwaarder beschouwd dan in Neder land. Nu zij toch voor herhalingsoefe ningen zijn opgeroepen, voelen de briefschrijvers zich 'grotelijks bela zerd en bedrogen door deze al of niet bewust gegeven valse informatie'. Het algemeen bestuur van de WDM is van mening dat de aan de onderha vige dienstplichtige militairen ver strekte informatie niet juist en objec tief is geweest. Het vindt dat de nu opgeroepen en nog op te roepen dienstplichtige militairen aan wie ook dergelijke informatie is verleend, on middellijk vrijgesteld dienen te wor den van de verplichting aan herha lingsoefeningen deel te nemen. Ook moet volgens het bestuur van de WDM, de dienstplichtige volledig worden geïnformeerd over zijn rech ten en verplichtingen na vervulling van zijn eerste oefening in Suriname.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11