Uhoeft nietperse Ie studeren (mieweten \n\ i wat er leeft bij de l/LI....! böh M'ARKL Nelly van Dijk-Has (80 jaar, miljoen boeken) overleden abinetsbeleid krachtig erdedigen, zegt Biesheuvel in Spakenburg Geld nodig? Binnen'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB Instanties wantrouwend tegenover vluchtelingen 'Commerciële exploitatie Planken Wambuis voorkomen' Veel avondstudenten zelfbij onderwijs NKOV-voorzitter: middenstand blijft steeds meer achter Johnny Kraaykamp uit ziekenhuis Donge-actiecomité eist sluiting fabriek Transicol Huizenkraken wordt een strafbaar feit Twijfel aan effect prijsmeldingsplicht Auto in brand uit woede op belastingen Wat weet u van... Metaalbonden loonsverhoging in centen [OW/KWARTET ZATERDAG 4 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T9/K9 Van onze parlementsredactie SPAKENBURG Premier Biesheuvel heeft bij het begin van zijn lerkiezingscampagne op een bijeenkomst in Spakenburg aangekon digd dat hij van plan is het kabinetsbeleid 'krachtig en met volle over- uiging' te verdedigen 'ook tegen de unfaire, onbekookte en onspor- ieve aanvallen van de rode drie'. liesheuvel zei dat er onder geen nkele omstandigheid na de verkiezin gen een kabinet zou komen van de rogressieven en de confessionelen, mdat het PvdA-congres de deur met en harde klap heeft dicht gegooid. De hand van Den Uyl zat er nog ussen en is nu dan ook beschadigd', ldus mr. Biesheuvel. )e premier zei. dat men er niet erbaasd over moest zijn, dat het met de PvdA zo gelopen is, 'omdat de eiding de confessionelen zo lang ïeeft achtervolgd en wantrouwen leeft gezaaid'. 'Er is op verkeerde wijze leiding gegeven aari het denken in de PvdA. Uiterst radikale, extreme stromingen hebben grote invloed bin nen die partij', aldus Biesheuvel. Hij was het met Steenkamp eens, die heeft gezegd het ons land niet te gunnen. dat er een progressief min derheidskabinet komt. Biesheuvel fen een onzer verslaggevers ARNHEM Het Gelderse statenlid ir. C. H. B. Winters (KVP) meent lat exploitatie op commerciële grondslag van het tweeduizend hecta- e grote landgoed het Planke Wam- luis in Ede voorkomen moet worden. Dezer dagen werd het landgoed in idvertenties te koop aangeboden, al dan niet verkaveld. De heer Winters heeft GS van Gelder land gevraagd of zij bereid zijn op de ;ortst mogelijke termijn overleg te roeren, of te hervatten, met de huidi ge eigenaresse, de beleggingsmaat schappij Uniitas te Rotterdam, de rijks overheid en die instellingen op het iebied van natuurbehoud, welke fi- lancieel de helpende hand zouden lunnen bieden. In afwachting daarvan zou hij willen dat het provinciaal bestuur aandringt op uitstel van ver koop. De heer Winters vraagt of er mogelijk ook aanleiding is tot een in financiële zin bijzondere houding van de provincie Gelderland in dit specia ls geval. Naar zijn gedachte dient het Planke Wambuis in handen te komen ïin één nieuwe Nederlandse eigenaar, die milieuzorg tot leidend beginsel Aeeft. Van onze onderwijsredactie TILBURG Van de vijfduizend avondstudenten aan de katholieke leergangen in Tilburg is 45 procent overdag zelf werkzaam in het onder wijs. Dat betekent dat de 'oude' M.O.- opleidingen een belangrijke functie hebben voor de verdere studie van docenten die hogerop willen. De katholieke leergangen hebben dit jaar bij de inschrijving een vragen lijst voorgelegd aan alle studenten om «n beeld te krijgen van de avondstu dent. Over enige tijd zullen de oude MO-opleidingen vervangen worden door nieuwe part-time.opleidingen aan de instituten voor lerarenopleiding. Daarvoor is het van belang te weten welke mensen op dit soort voorzienin gen zijn aangewezen. Een belangrijke categorie (18 procent van de studen ten) heeft toekomstplannen die ge heel of gedeeltelijk buiten het onder wijs liggen. Dat betekent dat deze mensen aan éen specüftielke leraren opleiding weimiig belbfoen. Ook voor hen zou men een sooi-t part-time-opleiding moeten maken. hoopte op een meerderheidskabinet, waarin ook de ARP zich weer zal kunnen \herkennen. De premier kondigde aan, dat de thema's van overleg en samenwerking weer centraal zullen staan in de anti revolutionaire campagne, in dezelfde stijl als het kabinet 'met groot geduld en vastberadenheid' heeft gestreefd naar overeenstemming met het be drijfsleven over de inflatiebestrijding. Biesheuvel meende, dat die overeen stemming ook is bereikt: hij toonde zich er verheugd over. dat de vrede binnen het NVV is getekend. 'Zo moet in Nederland politiek worden bedreven', zei de minister-president DS'70 onvolwassen Later zei Biesheuvel, dat het een heel moeilijke operatie zal worden, weer een meerderheidskabinet te vormen, dat voldoende homogeen zal zijn. Over DS'70 zei hij, dat deze partij zich wat het dragen van regeringsver antwoordelijkheid betreft onvoldoende volwassen heeft getoond, al bespeurde hij bij de fractieleider Berger een wijzere, een rustigere benadering van het Kabinet-Biesheuvel en van de con fessionele partijen. Hij meende dat de WD als regering spartij volgroeider, volwassener is: haar ministers durven risico's te dra gen, weten van geven en nemen en de achterban is gedisciplineerd genoeg om dat te accepteren. Biesheuvel ontkende, dat er verschil van mening zou zijn tussen hem en fractieleider Aantjes. A'lleen meende hij dat het Aantjes 'wat meer dan mijzelf' dwars zit, dat een zo grote partij als de Partij van de Arbeid bezig is zichzelf te isoleren. Van onze sociaal-economische redactie RIJSWIJK De voorzitter van het Nederlands katholiek ondernemers verbond in het midden- en kleinbe drijf, de heer W. Prquin, heeft giste ren verklaard dat er in het centrale overleg over loon- n prijsbeleid nog veel tevel 'industriel' wordt ge dacht. Met het midden- en kleinbedrijf wordt nog steeds nauwelijks rekening gehouden, zo zei hij. Als geconsta teerd wordt dat de winstontwikkeling gunstiger is geweest dan verwacht werd dan geldt dat in de eerste plaats voor d industrie en niet in beduiden de mate voor het midden- en kleinbe drijf, dat in het algemeen niet in staat is om tot die produktiviteitsstij- ging te komen, welke gepaard met de prijsstijgingen tot betere win stresultaten van het bedrijfsleven in het algemeen heeft geleid. 'Bij het interpreteren van dergelijk cijfers en het trekken van beleidscon clusies daaruit schijnt in ons land alleen maar dn industriële termen ge dacht te kunnen worden', aldus de heer Perwuin gisteren op een pers conferentie. De NKOV-voorzitter verklaarde dat de ontwikkeling van het inkomen der middenstanders al jarenlang acster- blijft bij die van de werknemers en dat in een aantal bedrijfstakken en bedrijven er zelfs sprake is van een voortdurende teruggang. Wel zag hij enige verbetering dn de aandacht voor de eigen problematiek van het mid den- en kleinbedrijf, voornamelijk door het op gang gekomen politieke integratiebeleid. Johnny Kraaykamp is gisteren uit het Amsterdamse Lucas-ziekenhuis ontslagen. Op de foto staat hij met de hem afhalende Willy Alberti (links) en zijn vriendin bij de wagen van Willy, die als taxichauf feur fungeert. ADVERTENTIE het oudste en meest verkochte merk voor electrische treinen. Reeds een complete trein met transformator vanaf 49,50. Van een onzer verslaggevers GEERTRUIDENBERG Het actieco mité 'Weg met de stank' in Geertrui- denberg heeft in telegrammen aan de ministers van volksgezondheid en wa terstaat sluiting geëist van de chemi sche fabriek Transicol. Dit bedrijf loost afvalstoffen op de rivier De Donge. Tengevolge daarvan verspreidt het riviertje zeer onwelrie kende dampen. De bevolking van Geertruidenberg ergert zich daar al lange tijd aan en heeft al op verschil lende manieren geprobeerd Transicol de stanverspreidende activiteiten te laten beëindigen. Het stinkt echter nog steeds in Geertruidenberg. Vooral de afgelopen vier dagen, toen er steeds mist hing, was de geur bijzon der hinderlijk. Bij de leden van het actiecomité kwamen tientallen klchten binnen. 'Sommige mensen zijn ten einde raad', aldus voorzitter Vermeu len. Om toch iets te doen stuurde hij twee ministers een telegram, zonder hoop, dat Den Haag snel zal reageren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kraken van wo ningen wordt een overtreding van dc wet, waarvoor maximaal tweehonderd gulden boete kan worden opgelegd. Een wetsontwerp van deze strekking heeft de ministerraad naar de Raad van State gezonden. Dit zei minister president Biesheuvel gisteravond na afloop van het kabinetsberaad. In dit wetsontwerp wordt ook gere geld dat gemeente-woningen die voor afbraak zijn bestemd, en die leeg staan, nog tot de afbraakdatum kun nen worden verhuurd. Bovendien worden volgens het wetsontwerp ge meentebesturen verplicht om een wo ningvordering in overweging te ne men als het gaat om een woning die al langer dan een half jaar leeg staat. Volgens de hter Biesheuvel heeft het kabinet hiermee blijk gegeven van enig begrip voor de woon-moeilijkhe- den waardoor de mensen tot het hui zen kraken komen. Minister Vang Agt (justitie) zou zelfs gezegd hebben dat in deze zaak 'de deugd der matigheid' dient worden te betracht. ADVERTENTIE Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt U niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van 3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank Van een onzer redacteuren GOES Op tachtigjarige leeftijd is te Goes overleden de in prote stants-christelijke kring bekend schrijfster Nelly van Dijk-Has. Zij publiceerde van 1915 af tot kort voor haar dood. Op haar naam staan zeven novellen en drie-en-dertig romans en van haar boeken is een miljoen exemplaren verkocht. Mevrouw Van Dijks gemakkelijk toe- gangelijke verhalen werden gretig ge lezen, zij zocht rechtstreeks aanslui ting bij het levensklimaat en de pro blematiek in orthodoxe gezinnen. Dit maakt een deel van haar werk erg tijdgebonden, we denken bijvoorbeeld aan haar in 1927 verschenen 'Bobbed Hair', waarin het 'probleem' van het korte haar voor vrouwen aan de orde komt De publieke belangstelling voor haar romans is de laatste tijd ook afgenomen: korte, meestal wel vrien delijk gestelde aankondigingen (met kwalificaties als 'onderhoudend' en 'vlot verteld') kwamen in de plaats van de uitgebreide beschouwingen welke te vinden waren in vooroorlog se nummers van De Standaard, De Nederlander of De Rotterdammer. Vooral over haar in 1935 verschenen roman 'Jeugd steigert' (onderwijzeres je Nanda maakt tenslotte verloving met ongelovige kunstenaar uit en krijgt een gelovige burgemeester) viel royale aandacht ten deel. Overigens sloot die aandacht kritiek niet uit; vooral de gemakkelijke manier waar op in dit boek (en andere boeken van Nelly van Dijk-Has) een 'happy end' tot stand komt, mishaagde onze voor oorlogse collega's zeer. Men kan inderdaad niet beweren dat de romans van mevrouw Van Dijk veel diepgang vertonen, alles loopt langs welgebaande wegen en valt er eens wat langs de kant, dan wordt dat meestal binnen de kortste keren weer bijgeharkt. Maar juist deze ongecom pliceerdheid maakte dat haar romans door veel mensen zo grif gelezen Personalia Overleden Op 48-jarige leeftijd is plotseling overleden de plaatsvervan gend secretaris-generaal van het mi nisterie van onderwijs en wetenschap pen. Mr. Van der Zijden was in 1948 bij het ministerie benoemd; in '49 behaalde hij zijn gymnasiumdiploma, vier jaar later deed hij zijn meesters- examen- Twee jaar geleden was hij benoemd tot plaatsvervangend secreta- tis-generaal. In 1967 werd hij be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Promoties: Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen T. D. Hansen (Nijmegen). Gepro moveerd tot doctor in de landbouw wetenschap J. L. M. Huntjes (Wage- ningen). Rechter Tot rechter in de arron dissementsrechtbank in Almelo is be noemd mr. H. P. Talsma, directeur van de prof. mr. B. M. Teldersstich- ting te Den Haag. Luchtvaart Ir. J. Luymes, oud directeur van de KLM, is gekozen tot voorzitter van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor luchtvaart. Hij wordt de opvolger van generaal buiten dienst II. P. Zielstra, oud bevelhebber van de luchtstrijdkrach ten, aan wie de gouden verenigings medaille toegekend is. Van ccn onzer verslaggevers RIJSWIJK Het Konsumenten Kon- takt verwacht dat de prijsmeldingsbe- schikking, die op 1 november van kracht is geworden, slechts ten dele het beoogde resultaat zal hebben. Ge vreesd wordt enerzijds dat door het bedrijfsleven niet teuvolle zal worden meegewerkt aan de opgelegde ver plichtingen anderzijds wordt de vraag gesteld of het controleapparaat van het ministerie van economische zaken wel voldoende is uitgerust om de duizenden 'prijzenmakers' In het land tc controleren. Het Konsumenten Kontakt ziet het dan ook als een van zijn belangrijkste taken de komende maanden op een breed terrein de prijzen zeer kritisch te volgen. ARNHEM Razend van woede heeft de 31-jarige zakenman A. B. uit Otter- lo gisteren voor de deur van het belastingkantoor in Wageningen zijn splinternieuwe auto in brad gesto- ke. Hij overgoot et fraaie voertuig met benzine en hield er een lucifer bij om te protesteren tegen het optre den van de belastingambtenaren die beslag hadden laten leggen op al zijn roerende goederen. Het protest sloeg wel aan bij de belastingdienst: alle ambtenaren kwa men zich aan het vlammende protest vergapen. De brandweer heeft er ten slotte een eind aan gemaakt, maar toen was er van de auto niets meer over. B. heeft van de politie een proces-verbaal gekregen. Nelly van Dijk-Has werden. Bovendien: zij kón vertellen, de lezer wenste te weten hoe-het- afliep (iets wat van veel tobberige lectuur van vandaag niet gezegd kan worden). Een aantal jaren terug kwam bij Kok in Kampen, sinds 1935 de uitgever van het werk van Nelly van Dijk-Has, een herdruk uit van 'Jeugd steigert'. Een daverend succes is dat niet ge worden, blijkbaar was er toch geen nieuw publiek voor te vinden. Inder daad hebben de jongeren van nu opwindender affaires aan het hoofd dan collecteren-voor de Unie en zullen ze alle hier beschreven vijven en zessen niet mee kunnen maken. Toch zal uitgever Kok niet voor niets de volgende week de trilogie 'Huis Ter Linde' presenteren, waarin drie eer der verschenen romans van Nelly van Dijk-Has samengevoegd zijn. Tot het laatst toe was er vraag naar haar, vaak herdrukte, werk en deze schrijf ster heeft met haar romans, waarin vroomheid geen disputabel artikel is en organisch funktioneert in een boei end verwerkt gegeven, velen aan zich verplicht. ADVERTENTIE hel gemeenteraadslid, gemecntefinanclën, ruimtelijke ordening, inspraak, subsidies, cultuur en recratle. bijstandswet, gewestvorming, verkeer en vervoer, milieuhygiëne, economisch beleid Deze en andere onderwerpen worden behandeld in DE GEMEENTERAAD, een cursus voor gemeenteraadsleden en belangstellenden. De prijs voor deze uit 23 lessen bestaande schrif telijke cursus bedraagt slechts 20,-. Vraag nadere inlichtingen, onder ver melding van de letter T, bij STICHTING BURGERSCHAPSKUNDE Postbus 349, LEIDEN Telefoon (01710) - 46803 ADVERTENTIE Veel Portugezen zonde r iverk of bijstand Van een onzer verslaggevers Drie organisaties, die zich bezig houden met het lot van politieke vluchtelingen, hebben op ingrijpende maatregelen aangedrongen ter verbetering van de opvang en levensvoorwaarden van de Portugese vluchtelingen in Nederland. Het gebrek aan opvang heeft voor een flink aantal Portugese vluchtelingen, in hoofdzaak dienstweigeraars en de serteurs, rampzalige gevolgen, aldus een brief, die het adviesbureau voor Portugezen in Amsterdam, Amnesty International (Nederland) en de stichting voor vluchtelingenstudenten in Utrecht hebben geschreven aan de bev/indslieden van justitie, sociale za ken en van erm, het parlement en de politieke partijen. In een daarbijgevoegd rapport wordt vermeld, dat van de 442 Portugese vluchtelingen, die sinds de oprichting in 1970 bij het adviesbureau hebben aangeklopt er 136 langere tijd zonder werk en zonder bijstand bleven. Ver paupering, ondervoeding, ziekte en in cidenteel crimineel gedrag zijn in de ze categorie geen uitzonderingen, al dus het bureau. Vooi het begaan van kleine diefstallen, gebruik van of handel in drugs werden 28 Portu gezen gerechtelijk vervolgd. In enkele gevallen slechts werd na beroep het bevel tot uitzetting, dat meestal volg de teruggenomen. Volgens de drie organisaties zijn de instanties in Nederland nog niet ge wend aan het type vluchtelingen (in de zin van asiel-zoekenden) als de Portugezen en staan deze er wantrou wend tegenover wegens het vreemde, zuidelijke element in hun optreden. Het gebeurt steeds meer, dat de Por tugese vluchteling geen verblijfsver gunning wordt gegeven als hij geen werk heeft gevonden en is aangewe zen op de bijstand. Hetzelfde gebeurt bij vluchtelingen, die werkloos zijn op het mlment, dat hun verblijfsver gunning moet worden verlengd. Er ontstaat, aldus de organisaties, een vicieuze cirkel, die de cliënten en de hulpverlening in een onmogelijke si tuatie brengt: nog geen arbeid, geen middelen van bestaan, geen vergun ning tot verblijf. De oplossing van het vraagstuk van de Portugese vluchtelingen moet wor den gezocht in een regeling van hun juridische en sociale status, voorlich ting van de publieke opinie over de achtergrond van hun aanwezigheid en aanpassing van de organisatie van hulpverlening aan vlue,. t'lngen aan de nieuwe problematiek. Voor zegge en schrijve twaalf-vijftig per jaar bent u abonné op VU Magazine, 'n Maand blad dat geen blad voor de mond neemt en geen onderwerp schuwt VU Magazine wil u creatief betrekken bij de problemen en ontwikkelingen in de wereld in bet perspectief van wat er over gedacht en gezegd wordt aan de Vrije Universiteit. Actueel in het november-nummer o.a.i prof. dr. B. Goudzwaard en dr. G. H. ter Schegget discussieerden over economische macht. De gebeurtenissen b(j ENKA-Breda namen daarbij een belangrijke plaats in. de Zuidafrikaanse Broederbond, een machtig en geheim genootschap het omslagverhaal bevat o.m. een gesprek met prof. dr. J. Lever, prof. dr. J. Oort en dr. H. A. Brouwer over proefnemingen met dieren. Waarom worden die proeven gedaan; kan het niet zonder dieren? In open enveloppe, zonder postzegel, zenden aan: Vrije Universiteit, Antwoordnr 1771Amsterdam. Ik geef mij' op als abonné op het VU Magazine. 1 I I I I TS 1 - J Voor betaling wacht ik uw acceptgirokaart af. Van onze sociaal economische redactie UTRECHT Evenals de bouwvak bonden zullen waarschijnlijk ook de metaalvakbonden voor 1973 een loons verhoging eisen in de vorm van een geldbedrag inplaats van in procenten, teneinde in het kader van het cen traal akkoord voor de lager betaalde werknemers een grotere reële inko mensverbetering te verkrijgen dan voor de hoger betaalden. De centrale raad van de Industrie- bond-NKV heeft zich daarvoor giste ren reeds uitgesproken. In de Christe lijke metaalbedrijfsbond is de discus sie met de leden over deze problema tiek nog gaande, maar voorzitter C. van Dijk zei ons gisteravond desge vraagd dat de gedachten van een loonsverhoging-in-geld ook in de CMB zeer sterk leeft. De Industriebond-NW heeft zich hierover nog evenmin uitgesproken. Dat zal op z'n vroegst gebeuren in de bondsraadsvergadering van zaterdag 11 november, maar waarschijnlijker is dat deze organisatie zich nog later over het eisenpakket voor de nieuwe cao zal beraden, gezien de verwikke lingen waarin zij zich door het cen traal sociaal akkoord thans bevindt. CMB-voorzitter Van Dijk zei er nog steeds naar te streven de nieuwe metaal-cao niet met terugwerkende kracht af te sluiten en omdat te bereiken moeten de drie bonden het toch uiterlijk eind deze maand wel over hun eisenpakket eens zijn. Hij verklaarde dat de confessionele bon den eventueel 'net zo lang op de Industriebond-NW zullen wachten als mogelijk is'. De centrale raad van de Industrie- bond-NKV besloot gisteren met grote meerderheid van stemmen (4 tegen, 1 onthouding) het kader en de leden te adviseren het centraal akkoord te aan vaarden. De CMB heeft zich daarvoor al eerder uitgesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9