Over 4 jaar verhuizing voor 2500 ambtenaren 'De eerste kwart eeuw fluor onmisbaar rrico Gearresteerde Tunesiër verdacht van acht overvallen in Nederland \inh?xtclits? Rptó? rechts? ïruijters (D'66) met discussiekar Trouw K wartet over kaas gelezen Priester in VS in biechtstoel gedood Nicotine-aanduiding op sigarettenpakje gaat niet door Schapestaarten met elastiek ingekort Provincie-subsidie Wat weel u van... Vondeling het verkiezingspad op Loodgieter overleeft val van elf meter Het weer handhaving van het Christelijk Principe. Geen wikken of wegen, Stem Principieel: ij ABMAl Voorlichtingscampagne onder duizend kinderen had geen resultaat TROUW/KWARTET ZATERDAG 4 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 Overheid publiceert eerste spreidingslijst Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ruim 2500 ambtenaren hebben gisteren te horen gekregen dat ze, in liet kader van de spreiding rijksdiensten, binnen de komende vier tot vijf jaar zullen moeten verhuizen naar het noorden of Limburg. 'Toen de lijst lièkend werd gemaakt, was men erg stil, voor de meesten kwam het als een volslagen verrassing', was de algemene reactie, nadat de verschillende personeelschefs en directeuren gistermiddag het nieuws bekend gemaakt hadden. De betrokken ambtenaren zijn werk zaam bij de 24 diensten, verdeeld over tien ministeries, die vermeld staan op de gisteren gepubliceerde eerste sprei- dingslijst. De belangrijkste te sprei den diensten zijn de centrale directie van de PTT (1300 man), drie afdelin gen van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening (355 man) en het Rijks- iinikoopbureau (400 man). Op de lijst is nog niet aangegeven waar de genoemde rijksdiensten pre cies in het noorden of Limburg ge plaatst zullen worden. Dit wordt pas vastgesteld nadat de dienstcommissies van de ministeries overleg hebben gepleegd met de betrokkenen. De overplaatsing zal in ieder geval bin nen de komende vier tot vijf jaar gerealiseerd worden. Het kabinet streeft ernaar binnen deze periode in ADVERTENTIE AMSTERDAM Hans Gruijters, die iraag in de Tweede Kamer wil komen voor D'66 gaat persoonlijk contact toeken met Amsterdamse kiezers. Op zijn 'discussiekar' trekt hij de wijken in. Van 7 tot 24 november bezoekt hij Buitenveldert, het centrum, west. noord, Slotervaart, Uilenstede, oost en de Bijlmer. De actie wordt onder steund door de kamerkandidaten Erik Visser, Chel Mertens en Ila Schout- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Haag; dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp: W. A. Fibbe, Rot terdam: J- Lanser, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A.de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenin- gen; ds. C. I. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de Mooij, Rijnsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; dr. A. Veerman, Rijswijk (Z.H.); H. H. Wem- mers, Den Haag; drs. R. Zijl stra, Oosterland (Zld.). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. ADVERTENTIE n ïet vergeten.* Ftico eten LOS GATOS (Reuter) In een rooms-katholieke kerk in Los Gatos in de Amerikaanse staat Californië is een priester in de biechtstoel doodge stoken. Een parochielid zag een onge veer 20-jarige jongeman wegrennen. De dader is nog voortvluchtig. DEN HAAG De andere sigaretten- fabrikanten in ons land zullen niet ingaan op het voorstel van de Gronin ger firma Niemeyer om het gehalte teer en nicotine op de sigarettenver- pakking aan te geven. De voorzitter secretaris van de stichting sigarette nindustrie, drs. P. M. Pauw, heeft dit gisteren meegedeeld. Daar Niemeyer er ook niets voor voelt om alleen tot het aangeven van de mate van schadelijkheid op de sigarettenpakjes over te gaan, zal in Nederland dus alles bij het oude blijven. De andere fabrikanten in Ne derland zien ook niets in het voorstel van Niemeyer om de overheid te verzoeken op teer- en nicotinearme sigaretten een lager accijns te heffen dan o p sigaretten, die schadelijker voor de gezondheid zijn. WAGENINGEN Een 77-jarige scha penhouder uit Renkum bleek er een wrede manier op na te houden om de staarten van zijn schapen in te kor ten: hij bond de staarten af met elastiek en liet deze lichaamsdelen wegrotten. Hij deed dat om het geld voor een dierenarts uit te sparen. Vrijdagochtend heeft hij bezoek gehad van de politie en een inspecteur van dierenbescherming die de feiten vastlegden in een proces-verbaal. Een dierenarts heeft de voor een deel al verrotte staarten behandeld. het totaal 6500 functies over te plaat sen. Hiervan zal defensie nog een belangrijk aantal op zich nemen. De besprekingen hierover in het militaire georganiseerde overleg worden op 11 november gehouden. De ambtenarenorganisaties hebben af gelopen donderdag met minister Geertsema de lijst besproken. De amb- tenarencentrales hebben er toen op gewezen dat de overplaatsing pas kan worden begonnen als vaststaat dat de opengevallen ruimte in Den Haag niet bezet wordt door het bedrijfsleven. Om dit te voorkomen heeft de rege ring de Kamer voorstellen gedaan over een extra belasting voor bedrij ven die zich in de Randstad willen vestigen (selectieve investeringshef fing). De gemeente Den Haag heeft gisteren in een nota over het sprei- dingsbeleid een tegengesteld stand punt ingenomen. Burgemeester en wet houders wijzen er op dat Den Haag door het vertrek van de ambtenaren zal vergrijzen. Zij menen dat de rege ring van de onjuiste veronderstelling uitgaat dat de economische groei in Den Haag onverminderd doorgaat. De lijst te spreiden rijksdiensten ziet er als volgt uit: Binnenlandse zaken: Magazijn organi satie bescherming bevolking, kader- school gemeentepolitie verkeersschool, gemeentepolitie. Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk: rijksinspectie roerende monu menten. Economische zaken: ijkwezen. Financiën: staatsloterij, rijksinkoopbu- reau, waarborgfonds motorverkeer. Landbouw en visserij: voorlichtings bureau voeding, zuivelstation, kamer voor de binnenvisserij, dienst studie toelagen. Onderwijs en wetenschappen: onder wijsraad, wetenschappelijke raad kern energie, raad van adivies voor weten schapsbeleid. Sociale zaken: dienst van het stoom wezen, service-werkplaats arbeidsvoor ziening. Verkeer en waterstaat: rijks-instituut voor de zuivering van afvalwater, na der te bepalen onderdelen van de PTT. Volksgezondheid en milieuhygiëne: volksgezondheid in buitengewone om standigheden (excl. magazijndienst, rijksinstituut -voor geneesmiddelen on derzoek. Volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning: centrale directie volkshuisves ting, centrale afdeling financiële za ken, centrale afdeling personeelsza ken. HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten een bijidirta/ge van 2.000 toe te ken nen aan de 'Stichting Wetswinkel Haarlem'. Noord-Holland is hiermee de eerste provincie, die iets dergelijks doet. GS zijn van mening dat het werk van de 'Wetswinkel' bijzonder nuttig is. Het gemiddeld aantal bezoekers die om advies komen bedraagt 20 tot 25 per dag. De stichting werkt sedert 8 juni van dit jaar. (ADVERTENTIE) de ondernemingsraad, vcrgadertechnlck, sociaal-economisch beleid, bedrijfsorganisatie, bedrijfseconomie, vakbeweging, arbeidsrecht, sociale verzekeringen, personeelsbeleid, schriftelijk rapporteren? Deze en andere onderwerpen worden behandeld in DE ONDERNEMINGS RAAD. een cursus voor ondernemings raadleden en belangstellenden. De prijs van deze uit 34 lessen bestaande schriftelijke cursus bedraagt (inclu sief de opbergmap) 27,50 (bij col lectieve inschrijving van 5 of meer exemplaren 25.-). Vraag nadere in lichtingen. onder vermelding van de letter T. bij STICHTING BURGERSCHAPSKUNDE Zichtbaar welgemoed begaf dr. Anne Vondeling, Tweede Kamerlid voor de PvdA, zich gistermorgen op het verkiezingspad. Dat pad begon bij de Belgische grens, op het strand bij het Zeeuwsvlaamse Retranchement (waar de rechterfoto genomen werd), en zal zich de komende dagen uitstrekken langs de Nederlandse kust, de Afsluitdijk over om op 22 november te eindigen in het Groningse Nieuwer- schans. Bijna heel Nederland door dus, en dat te voet of op de fiets. Dat laatstgenoemde voertuig ge bruikte de oud-minister gisteren ook al (foto links, waar de voorzitter van het gewest Zeeland van de PvdA, de heer Schouwenaar) naast hem fietst. Door getuigen herkend Van een verslaggever AMSTERDAM De 33-jarige Tunesiër S. C., die in Parijs is aan gehouden in samenwerking met de Amsterdamse recherche, wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij acht roofovervallen in ons land. Hij is aan de hand van foto's door verscheidene getuigen als een van de daders herkend. ARNHEM De 33-jarige Nijmeegse loodgieter FJtf. heeft een val van bijna elf meter van een in aanbouw zijnd kantoorpand in Arhem over leefd. De man maakte een soort ge strekte salto mortale in het trappen huis en sloeg daarna op de stenen vloer. Gewond werd hij naar het Arnhemse gemeenteziekenhuis vervoerd. Het on geluk gebeurde, toen iemand op de negende verdieping een houten balk over de trapleuning schoof. Het ge vaarte viel over de leuning in het trapgat en raakte enige verdiepingen lager de loodgieter, die toevallig juist over het trapgat hing en naar bene den keek. De man kreeg de vallende balk tegen zich aan en werd over de trapleuning gewipt. De Amsterdamse recherche was op zijn spoor gekomen door een huiszoe king in de woning van de 24-jarige Joegoslavische monteur D. M. Deze monteur en zijn Nederlandse vrouw werden verdacht van diefstal van 73 bontmantels ter waarde van 183.000 gulden, die op 2 augustus waren ont vreemd uit een bontzaak in de Am sterdamse P. C. Hooftstraat. Niet al leen werden in de woning 41 van deze bontmantels aangetroffen maar voorts verborgen op zolder twee revol vers, enkele maskers en een leeg geldkistje. Dit geldkistje bleek afkomstig van de overval in Beek. Het verdere onder zoek bracht aan het licht dat het echtpaar M. regelmatig werd bezocht door de Tunesiër 'Robert', zijn handel en wandel werd nagegaan waarbij kwam vast te staan dat hij samen met enkele andere nog onbekende buiten landers de verschillende overvallen had gepleegd. Hij moet betrokken geweest zijn bij de volgende overvallen: 5 februari 1971 Boerenleenbank Jan Evertsenstraat Amsterdam, buit 70.000 gulden. 28 mei 1971 Algemene Bank Ne derland Schiedam, buit 25.000 gulden. 8 juli 1971 Hollandse Bankunie Rotterdam, buit 72.000 gulden. 29 maart 1972 Amrobank Burg. De Vlugtlaan Amsterdam. buit 25.000 gul den. 21 april 1972 Amrobank Schelde- straat Amsterdam, buit 30.000 gulden. 2 juni 1972 dezelfde bank. buit 14.000 gulden. 4 juli 1972 Spaarbank Stad Am sterdam, Middenweg, buit 16.000 gul den. 13 oktober 1972 een aannemerskan toor in Beek (L). buit 50.000 gulden. (ADVERTENTIE) Kies een vaste koers: De S.G.P. doet niet mee aan politiek gedraai: S.G.P.stemmen komen niet achteraf toch in de verkeerde hoek terecht! G 5 20 21 2 15 9 5 24 1 Staatkundig Gereformeerde Partij Finland minus 27 In de herfst, dus tijdens de overgang van het warme naar het koude jaarge tijde, richt de blik van de weerman zich in de regel eerst nog naar het zuiden. Hij ziet de zomerse lucht (met weemoed) langzaam over Frankrijk, Italië en Spanje terug wijken. Uit het oogpunt van zomer sentiment haalt hij dan nog een piek van 33o naar voren, zoals in de afgelopen dagen op de Kaap Verdische eilanden. Maar gelei delijk aan begint ook het uiterste noorden van Europa de aandacht te trekken. De weerrapporten uit Fin land en Noorwegen doen b.v. weten dat er in Lapland momenteen een toestand met strenge- tot zeer strenge vorst heerst. Vrijdagmorgen meldde Kuopio en Ivalo in noord Finland minus 26- en Kevo, het meest noorde lijke station in Finland, zelfs minus 27o. Rustevjelmba in noord Noorwe gen beef met minus 24 weinig achter. De arktische lucht vormt geen bedrei ging voor het weer in onze contreien. Achter een depressie boven noord west-Rusland stroomt de koude lucht in de richting van oost Polen af. Ook in de randstaten vriest het plaatselijk 5 tot 7 gr. In Rusland meldden vrij dagmiddag een groot aantal stations vorst. We geven hier een overzicht van de situatie: Leningrad minus 3, Woronesj minus 6, Moskou minus 7, Gorki minus 10, Sharin en Kirov, ten noord-oosten van Moskou resp. minus 12- en minus 15, Pechova in noord oost Europees Rusland minus 19gr. Zwaar geschut kwam er van achter de Oeral met als laagste piek minus 29 gr C (dauw punt minus 31) en een maximum van minus 25 gr. in Ostrov Jokhova op één van de Siberische eilanden in de noordelijke IJszee op 76 gr noorder breedte, 152 gr ooster lengte. Als grauw contrast: Bagdad meldde 30 gr C en van het vliegveld van Tanger in noor d Marokko werd onweer gemeld. Hoewel een front over de Noordzee naderbij gekomen, gisteravond regen en motregen bracht in het noorden, blijft het weer dit weekeind in ons land overtvegend droog (vooral zondag) dankzij een van de noord-westen uit naderende nieuwe uitloper van het sterke Azo- ren maximum. Van onze redacteur wetenschappen GRONINGEN Het intensiefste voorlichtings- en opvoedingsprogramma dat ooit is uitgevoerd heeft het tandbederf bij duizend Nijmeegse schoolkinderen niet aanwijsbaar kunnen terugdringen. Dit onthulde prof. K. G. König gisteren op het symposium 'tandcaries en fluoridering' in Groningen. Zijn conclusie was dat voor lopig ('de eerste 25 jaar') fluoridering van drinkwater volstrekt onmisbaar is om de gezondheid van Nederlandse gebitten een beetje in de hand te krijgen. Prof. König heeft zeventien jaar eerst in Zwitserland, de laatste vier jaar in Nijme gen onderzoek gedaan naar andere methoden om tandbe derf te voorkomen. Ik houd van vraagtekens, zegt hij ze ker als het gaat om zo iets ingrijpends als een bewerking van het drinkwater. Maar ik ben een voorstander van flu- ordidering, niet omdat het zo leuk of makkelijk is, maar omdat ik geen andc alterna tief zie. Tandbederf krijgt extra-kansen in een niet goed schoongehou- den gebit, en wel des te meer naarmate er tussen de maaltij den door zoete dingen worden gebruikt. Suiker wordt omge zet in zuren, die na elk snoep je nog uren aan het glazuur van de tanden knaag. Goed tandenpoetsen en geen suiker houdende snoeperij zouden dus veel gaatjes kunnen voor komen. Medewerkers van prof. König gingen in 1969 naar een aantal eerste klassen in Nijmegen, waar drie tot zes keer per jaar intensieve voorlichting werd gegeven over. de goede manier van tandenpoetsen (en dat is best moeilijk) en over wat de kinderen tussendoor wel en niet zouden moeten knabbe len. Behalve het verstrekken van deze informatie werd ook geprobeerd de kinderen te mo tiveren, door ze een cadeautje te beloven wanneer zij bij de volgende controle inderdaad een voortreffelijk schoon gebit hadden. Zelfs de combinatie van informatie en motivering bleek na een campagne van twee jaar niet te hebben ge leid tot aanwijsbare verminde ring van het tandbederf. Voorlichting Betekent dat dat we de voor lichting en wat dies meer zij wel kunnen vergeten? Zeker Biet, meent prof. König. Dit resultaat betekent alleen dat zelfs deze ongehoord arbeids intensieve aanpak kennelijk niet voldoende was. Naar mijn gevoel moeten de campagnes berusten op gezondheidsopvoe ding, op vorming van het in dividu. Maar dat is een proces dat generaties kan duren. Als het aan prof. König ligt betekent dat niet dat we er niet zo snel mogelijk mee moeten beginnen. Hij heeft de consequenties getrokken uit de teleurstellende resultaten van het onderzoek bij de Nij meegse schoolkinderen, vertel de hij ons. In samenwerking met hem onderzoeken nu mensen uit de gedragsweten schappen hoe jonge kinderen gemotiveerd worden, waarom zij doen wat zij doen, en hoe je daar invloed op kunt uitoe fenen. Kleuters 'Ze proberen dat zelfs voor de kleuterleeftijd te bekijken, in bijna onontgonnen gebied voor de gedragswetenschap pen'. Voor dit onderzoek, dat het begrip gezondheidsopvoe ding in de toekomst handen cn voeten zou moeten geven, heeft het Preventie Fonds een subsidie van anderhalf mil joen gulden beschikbaar ge steld. 'Daar kunnen we ruim twee jaar mee vooruit' zegt prof. König. Het hele onder zoek zal wel tien jaar of lan ger kunnen duren. Op het symposium gaf verder de Groningse prof. dr J. Arends de nieuwste inzichten over de rol van fluoride bij de opbouw van het gebit en de verdediging ervan tegen tand bederf. Bij de vorming van goed tandglazuur, enkele maanden na de geboorte, is het normale (natuurlijke) flu oride-gehalte van het li chaamsvocht onmisbaar. Fluo ridering van het drinkwater maakt tekorten op dit moment onmogelijk. Maar ook voor het volgroeide gebit van volwasse- nèn is extra fluoride belan grijk. HOOG WATER: 5 november: Vlissingen: 1.15- 13.29; Haringvliet a d. Zeezijde: 2.53-15.11; Rotterdam: 4.05-16.09: Scheveningen: 2.29. 14.43: IJmuidcn: 3.02-15.16; Den Helder: 7.07-19.36: Harlingcn: 9.10-21.49: Delfzijl: 11.23-23.48. 6 november: Vlissingen 1.45-14.00; Haring vliet a d. Zeezijde: 3.28-15.46; Rotterdam: 4.39-16-44: Scheveningen3.02-15.16: IJmui dcn: 3.35-15.49; Den Helder: 7.45-20.06: Har lingcn: .949-22.19: Delfzijl 11 55

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5