A.O.W. EN PENSIOEN College vindt bezwaren van kerk overtrokken Eerste fase verbouwing Lakenhal kost 1,3 miljoen Nog 185 woningen in Frederiksoord [E Agenda voor Leiden Raad Hillegom Grof vuil Leiden Bouwactiviteiten in Schoolstraat V erkeer smaatr egelen in Hazerswoude Boekenbus naar Hazerswoude Burgerlijke stand van Leiden v.d. Wiel let op de val van je haardos. Bizarre poppenwereld van Bep van Rijn TROUW/KWARTET ZATERDAG 4 NOVEMBER 1972 REGIO L3 Betere zaalindelingen en moderne luchttoevoer Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het benodigde bedrag voor de eerste fase van bet herindelings- en verbouwingsplan I voor liet museum De Lakenhal is aanzienlijk hoger dan in het begin van dit jaar werd vermoed. Onvoorziene zaken en veel te laag geraamde bedragen hebben ertoe geleid dat de Leidse raad thans een bedrag van ruim 1,3 miljoen beschikbaar zal moeten stellen. Het is de bedoeling dat voor dit bedrag alvast drie schilderijenzalen grondig zullen worden verbouwd, waardoor een betere indeling tot stand komt. Bovendien zal ^r een moderne licht- en luchttoevoer worden gerealiseerd. het plafond. Via deze kanalen wordt met een bepaalde snelheid lucht inge blazen, die op een bepaalde tempera tuur is gebracht. Voor deze airconditi oning zou aanvankelijk een tijdelijk nieuw ketelhuis nodig zijn, maar ge bleken is dat tijdens de eerste verbou wingsfase nog kan worden volstaan Raadsleden zijn hierover gisteravond ingelicht tijdens een rondleiding door het museum, waarbij de verbouwing splannen nog eens werden toegelicht. De Amsterdamse architect B. van Kas teel heeft het schetsplan voor de eerste fase (de verbouwing geschiedt in vijf fasen) gereed. Tussen de Lu- easzaal en de Van Mieriszaal zal een lcunstlichtruimte worden gecreëerd, die als prentenkabinet zal kunnen fungeren. Om in de schidderijenzalen de juiste vochtigheidsgraad te berei ken, is gedacht aan een kanalenstelsel onder de vloeren, in de muren en aan met de bestaande verwarmingsappara tuur. Politieke training in Leidse soos LEIDEN Enige leden van de Leid se studentenecclesia hebben samen met enkele leden van Catena op woensdag 8 november een politieke trainingsavond georganiseerd. De be doeling van deze avond is een trai ning voor hen, die progressief willen gaan stemmen. Uitgangspunt daarbij is het regeerakkoord van de progres sieve drie. Van Mierlo, Jurgens en In "t Veld zullen politieke informatie geven. Daarna zullen enkele deskundi gen door middel van rollenspelen de aanwezigen trainen op hoe men zijn kennis aan de ander overdraagt. De avond wordt gehouden in sociëteit 'Horus' (KolfmakerssteegKaiser- straat), woensdag 8 november om .00 uur. ADVERTENTIE Neem uw gemak. Laat de inning over aan de LEIDSE SPAARBANK HILLEGOM Donderdag 9 novem ber komt de raad van Hillegom bij een. Agenda: Aanschaffing schrobma- chine ten behoeve van de Juliana- school. Subsidie 15.000) jeugdhuis bij de gereformeerde kerk, Station sweg 10. Doorstromingsverordening gemeente Hillegom. Voorbereidingsbe- sluit i.v.m. realisering bouwplan van vier woningen aan de Stationsweg. Overdracht woningwetwoningen en garages in Meer en Dor pIII aan de Woningwetstichting Goed Wonen. Grondruil H. van Schie. Verhuur grond aan de Raadhuisstraat aan de firma van Kalmthout en van Niel. Veiligheid In de tuin van het museum, grenzend aan de Harteveltzaal, zal een nieuwe kelder worden gebouwd, die later nog zal worden uitgebreid. Deze kelder zal deels worden gebruikt voor de lucht- behandelingsapparatuur en deels als bergruimte. In het plan zijn tevens enkele brandveiligheidsvoorzieningen opgenomen, waaronder het aanbren gen van een brandmeldinstallatie en rookmelders. De glazen zaalkappen zullen door gewapend glas worden vervangen en er zullen voorzieningen worden getroffen om meer kostbare schilderijen onmiddellijk in veilig- heid te kunnen brengen. Omdat verdere herindelingsplannen tijdelijk zijn opgeschort, kan nog [j.O. G6V6Ï1 tlOQ 06611 geen definitieve mededeling worden haven. Wel is de architect gevraagd een alternatief schetsplan te vervaar digen waarin de trap is opgenomen. Over een mogelijk andere beheers vorm van het stedelijk museum zeg gen B. en W. in een pre-advies over de verbouwing, dat noch bij het Rijk, noch bij de provincie interesse be staat om in het beheer te participe ren. Een beheer in gewestelijk ver band achten zij de enige mogelijk heid. Toch kan deze vraag pas worden beantwoord, aldus B. en W., als de vorm van een 'Leids' gewest in een later stadium meer vast staat. Het college wil niettemin de verbou wingsplannen niet in deze kwestie koppelen, althans niet indien daar door vertraging zou ontstaan. Zij noe men het bewuste plan een 'noodzaaks- fase', waaraan niet valt te ontkomen. Het gaat hier om een collectie, die 300 tot 400 jaar in goede staat is gehouden en het zou een overgeeflij- ke fout zijn als deze generatie het er in dat opzicht bij liet zitten, aldus B. en W. NIEUW-VENNEP 'Samenspel' heet de nieuwe (tweede) openbare lagere school in Nieuw-Vennep. De naam werd onthuld door loco-burgemeester C. van Stam, waarmee de officiële opening een feit was. De school is sinds augustus in gebruik en geniet een landelijke belangstelling, omdat hier als enige school in ons land, wordt geexperimenteerd met een nieuwe form van onderwijs, de zg. team-teaching. De heer Van Stam maakte van de gelegenheid gebruik waarderende woorden te richten tot wethouder van onderwijs G.J.H. Jon geling, die per 1 januari zijn functie neerlegt an verband met het bereiken van de 65jarige leeftijd. LEIDEN Op maandag 6 november wordt ln de volgende straten het grof vuil opge haald: Oude Herengracht. Ververstraat. Zijl straat. Oost- en West Havenstraat. Dwars Havenstraat. Verversplein. Haven, Halenka de, Kalvermarkt, Kljfgraeht, Minnebroers- gracht. Zuidsingel, Herengracht. Korte en Lange Langestraat, Nwe. Waardstraat, Oos terkerkstraat. Waardkerkpleln en steeg. Waardgracst. Oranjegracht. Kaarsemaker- «traat. Looyerstraat, Weverstraat. Veste- atraat, Croenestegen. Uiterstegracht. Kerk- «teeg. Breestraat. Langebrug, Ketelboeter- «teeg. Schoolsteeg. Wolsteeg. Gangetje, Bo termarkt, Vismarkt. Stadhuisplein. Koorn- hrugstecg. Dwarskoornbrugsteeg, Maarsman- •teeg, Mandemakersteeg. Vrouwensteeg. Boommarkt, Aalmarkt. Nieuwe Rijn. den |p Burcht. Burchtsteeg. Nieuwstraat. H.irtes- teeg, Beschuitsteeg, Morlaansteeg. Hoogland- «ekerkgracht. Koppenhinksteeg, Hooglands- kerkkoorsteeg. Middelweg. Oude Rijn. Hoog straat. Kaasmarkt, Hooigracht, St. Pancras- 'teeg. van Drlessenstraat, Middelstegracht. °P dinsdag 7 november: Zoetenvoudsesingcl 'van Lammenschanweg tot Hoge Rijndijk), v.d. Brandelerkade. Durieuxtraat, T. Slo- ïenbeekstraat, Roodenburgerstraat, de Mey van Streefkerkstraat. Cobetstraat, de Ridder straat, Thorbeckestsaat. Wasstraat, de Laat de Kanterstraat. Cronestelnkade. P. J. Blok- •Iraat, Frulnlaan, de Gijselaarstraat, Kern straat, Verdamstraat, Korevaarstraat, Plant een. 4e Blnnevestgracht, Rijnstraat. Kraal- erstraat. 2e en 3e Havenstraat, le. 2e en 3e Gortestraat. Geregracht. Levendaal. Oranje- hoomstraat, Cathrljnenstraat. Barbarasteeg, St. Jorissteeg, Koenesteeg, Nwe. Brugsteeg. Wielmakersteeg. Hogewoerd, Watersteeg. Plantage. Utr. Veer, Veerstraat. gedaan over de door de raad geuite wens om de monumentale trap in de Papevleugel van het museum te hand- VOORSCHOTEN De winkelstraat bij uitstek in Voorschoten, de School straat, ondervindt enige hinder van de bouw van het grote winkelpand op de noodparkeerplaats tegenover de Dorpskerk. Het Centraal Financie- rings Instituut bouw* een pand met een nuttige ruimte op de begane grond van ongeveer 750 m2 en daar boven twee lagen woningen. De auto mobilist heeft de andere parkeerplaat sen in de Treubstraat en naast Albert Heyn nu gevonden. De bouw van het winkelpand heeft een nieuwe bouw- straat doen ontstaan. Omdat de Schoolstraat onmogelijk de zware wa gens voor de aanvoer van bouwstoffen kan verwerken, is een doorbraak ge maakt naar de Koningin Julianalaan. De bouwstraat komt uit in het mid den van de autobushalte. De Schoolstraat krijgt er binnenkort nog een groot winkelpand bij met een nuttige verkoopruimte van ruim 800 m2. Dit zal gebouwd worden op de plaats van de oude tandartsenwoning met tuin op de hoek van de School straat en de Koningin Julianalaan. Borden kondigen de bouw reeds aan. Het is nog niet bekend wanneer met de bouw kan worden begonnen. Hoogmadeseweg krijgt nieuwe bestrating LEIDERDORP Maandag wordt be gonnen met het aanbrengen van een nieuwe klinkerbestrating op het deel van de Hoogmadeseweg tussen de Hoofdstraat en de Kastanjelaan. Het werk wordt in twee fazen van twee weken uitgevoerd, fase 1 tussen Hoog madeseweg 16 en de Hoofdstraat, fase 2 tussen nr 16 en de Kastanjelaan. Ook zullen de leidingen worden ver nieuwd. Het is van belang, zo min mogelijk te parkeren. HAZERSWOUDE Op vrijdag 10 november worden de verkeersmaatre gelen in het oostelijk deel van Hazers- woude-dorp toegepast. De Dorpsstraat, tussen de Gemeneweg en de Groene Brug, wordt dan voorrangsweg, ter wijl een algemeen parkeerverbod van toepassing wordt voor de noordzijde van deze straat. Ook zal een algemeen parkeerverbod gelden voor de zuidzijde van de Dorpsstraat, behalve voor het gedeelte tussen Torenstraat en Groene Brug, waar een half uur parkeren zal zijn toegestaan. Op het Dorpsstraat-gedeel te tussen Gemeneweg en Oude Geme neweg zal een stopverbod van kracht zijn. Op de Lindelaan wordt eenrich tingverkeer ingesteld, terwijl tevens het verbod geldt de auto op de rijweg te parkeren. HAZERSWOUDE De bibüobus van de Stichting Verenigde Provinciale Bibliotheekcentrales voor Zuid-Hol land gaat vanaf woensdag 8 november Hazerswoude aandoen. Het gemeente bestuur heeft met de stichting afge sproken, dat de activiteiten eerst een 'voorlopig' karakter dragen, voordat in februari 1973 kan worden besloten tot een 'vast bezoek van de bibliobus aan Rijndijk en Dorp. Een en ander is afhankelijk van de belangstelling voor het lenen van de boeken. NOORDWIJKERHOUT In 1971 is bij de Raiffeisenbank te Noordwijker- hout een winst berekend van bijna 70.000. Van de ruim 17,5 miljoen bij de spaarbank gedeponeerde gelden is 11,7 miljoen gulden direct opvraag baar. Van de geldmiddelen van de Bank is bijna 10 miljoen gulden in rekening-courant gegeven bij de Cen trale Bank, die zelfs dispensatie kan geven van statutaire verplichtingen. Door de hulp van diezelfde Bank komt de 7 miljoen gulden op tafel, nodig om de Stichting Huisvesting Bejaarden de flats voor bejaarden en het dienstencentrum te laten bouwen. goedkeuring voor Oegstgeesterweg RIJNSBURG In maart van dit jaar werden kredieten beschikbaar gesteld voor het verbeteren van de Oegstgees terweg. G.S. hebben tot nu toe aan de kredieten geen goedkeuring gehecht in verband met het ontbreken van de financieringsmiddelen. Dit betekent overigens niet dat de voorbereiding, met name ondermeer de verwerving van gronden, ook is stopgezet. Er is de afgelopen maanden met ruim dertig eigenaren van grond onderhan deld. Met twaalf eigenaren is overeen stemming inzake de verkoop bereikt In die gevallen waar dat niet zo is. overwegen B. en W. een onteigenings procedure te beginnen. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zondag 5 november: Tioog water 2.35 en 14.49 uur, laag water 9.50 en 23.04 uur. Maandag 6 november: hoog water 3.08 en 15.22 uur, laag water 11.24 en 23.40 uur. Lakenhal: betere indeling en meer veiligheid. RIJNSBURG Nadat de Kroon zich ten gunste van de gemeente had uit gesproken inzake 'Frederiksoord' werd de Bloemenveilingvereniging 'Flora' een terrein van plm. 3 hectare aange boden ten behoeve van een nog grote re uitbreiding van het veilingterrein dan op grond van het oorspronkelijke plan mogelijk zou zijn geweest. Dit aanbod werd gedaan, teneinde aan de tussen het bestuur van de veilingvere niging en het gemeentebestuur gere zen geschillen zo mogelijk een einde te maken, aldus B. en W. Van het aanbod werd geen gebruik gemaakt, zodat de stedebouwkundige opdracht kon worden gegeven tot het maken van een nieuwe opzet voor dit gebied. In samenwerking tussen de stede- bouwkundige, het bestuur van de Wo ningbouwvereniging Spinoza' en de dienst gemeentewerken is een nieuwe opzet tot stand gekomen. Volgens dit plan zullen er in totaal 185 woningen worden gebouwd, waar van 106 eengezinswoningen en 43 meergezinswoningen in de woningsec tor en 36 meergezinswoningen in de premiesector. Ten aazien van de win kelvoorziening kan nog geen defini tief antwoord worden gegeven op de vraag in hoeverre de vestiging van een of meer winkels in 'Frederik soord' noodzakelijk en/of mogelijk is Er is een nieuwe begroting voor het gehele plan Frederiksoord samenge steld. LEIDEN Geboren: Frans zn v F de Graaf en E Roest. Francina A A dr v M A JPlug en F Limburg. Bernadet- te M dr v C J W Hooijmans en N Fielemon. Anke M dr vA M Siebers en T H M Grubben. Melanie H M dr v J M Driessen en A ATurnhout. Eddy zn v A Roubos en L ABouw- man. Anna M Adr vC A van Santen en A M G van Santen. Overleden: M van der Kwaak, 9 okt. 1905 echtgen. van J van der Plas. B Heetvelt, 18 aug. 1900, man. P. Dreef, 1 febr. 1907, man. Rijnlands Lyceum Oegstgeest. 8.15 uur: Zo'n meisje m ln je binnenzak te stoppen (ondeugend blijspel van Hugo Herbert, met Jennifer Wlllems. John LanUng, Peter Aryans en Jan Juray) ZONDAG 5 NOVEMBER Gehoorzaal, Hl u: K. en O, koffieconcert. Ned Saxofoonkwartet en Harry Mooten ac cordeon. MAANDAG 6 NOVEMBER Stadhuis, kamer 3. 2.80 tot 4.30 uur: spreek uur ambtenaar Alg. Burgerlijk Pensioen fonds. DINSDAG 7 NOVEMBER Rijksmuseum Volkenkunde, 8 uur: Ver. van Vrienden. Grieks schimmenspel, onder ausp. van de Grieks-Byzantijnse Ver. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis. 7 tot 8 uur: spreekuur Bouwfonds Ned. Gemeenten. Hooigracht 38 7.30 tot 8.30 uur: spreekuur huisvesting werkende Jongeren. Arbeidsbureau Herengracht. 9.30 tot 10.30 uur: spreekuur over parttime-werk Man- Vrouw-MaatschapplJ. Driftstraat 49. 10.30 tot 11.30 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. Schelpenkade 6. 8 uur: afd. Leiden Natuur- hlst. Ver., J. L Mol over Japanse tuinen, struiken en bomen. WOENSDAG 8 NOVEMBER Beloftekerk Mors. 8 uur: afdeling Morskwar- tier Christervvrouwenbond. over melk en de bereiding. Dijkstraat 2a (Mors), 10 tot 11 uur: spreek uur soc. raadsvrouw. Stadhuis, 4.30 tot 6 uur; spreekuur soc. raadsvrouw DONDERDAG 9 NOVEMBER Gehoorzaal. 8.15 uur: Promenadeconcert door het Rott. Philh. Orkest. Stadhuis, 6 tot 8 uur: spreekuur soc. raads vrouw. VRIJDAG 10 NOVEMBER Volkshuis. 2.30 tot 5 en 7 tot 10 uur: vlooienmarkt De Ratel. Vestestraat 40. 8.30 uur: Imperium met 'Pitten' van Heyermans Rapenburg 24, 23 tot 2 uur: Jazz zolder Hot House. Bevrijdingskerk Montgomerystraat. 7 tot 10 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Academiegebouw Rapenburg, grote filmzaal. 11.15 tot 12.45 uur: hist, disputen Robert Fruin en PC Hooft. prof. dr. J. Lechner Leiden over de poëzie tijdens de Spaanse burgeroorlog. zaterdag november volkshuis. 10 tot 12 en 2 tot 4 uur: vlooienmarkt De Ratel. Rijnl. Lyceum Oegstgeest. 8.15 uur: Cabaret Sieto en Marieke Hoving m.m.v. Rob de Nijs. Vestestraat 40. 8.30 uur: Imperium met 'Pitten' van Heyermans. Morsweg 114, 2 tot 5.30 uur: schaaksociëteit voor Jongelui vanaf 15 jaar. Den Burcht 3 tot 5 uur: receptie t.g v. 50- jarig bestaan van Ons Grunnegerlaand. FILMS TOT 9 NOVEMBER: Camera: dag. 19.00 en 21.15 uur, do en vr 'Edlpu Re' «ook 14.30). za en zo 'Feorema'. ma en di 'Porcile' (ook 14.30), wo 'Medea' allen 18 jr. Matinee: 'Aladln en de wonder lamp' a.l. Nachtv. vr. za 23.30 'De afrijselij- ke dokter Fibis'. Studio: 'Family Life' 18 jr. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zo 14.30. 16.45. 19.00 en 21.45 uur. Lido: 'Hoe vang ik een man" 18 Jr. voor aanvangstijden zie boven. Luxor 'De Peetvader' 14 jr. Dag. 14.00 en 20.00 uur. Trianon: 'Zeg maar ja tegen het leger' 14 Jr. Dag. 19 en 21.15 uur en zo 16.45. Tevens dag. 14.30. Rez: Lauwrence van Arabië' Dag. en zo 14.00 en 19.30 uur. APOTHEKEN Apotheek tot 3 november: Zuiderapotheek. Lammenschansweg 7 en apotheken Leider dorp en Oegstgeest. Dienst apotheken tot 10 november: Doeza- apotheek, Doezastraat Lelden, apotheek Lei derdorp en apotheek Oegstgeest. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Academisch Ziekenhuis: dagelijks behalve op dinsdag van 19.00-19.45 uur: dinsdag van 13.00-14.00 uur; zaterdag en zondag van 14.30-15.30 uur. Bezoektijden Kliniek Verloskunde cn Gynae cologie: Voor patiënten van de afdeling Gynaecologie en voor zwangeren: van 10.00- 12.30 en van 15.00-20.00 uur. Voor kraam vrouwen: van 10.00-11.30, 15.00-17.30 en van 18.30-20.0 uur. Op dinsdag is er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praematurenafde- ling (alleen voor ouders) dinsdag niet. Ma, HAZERSWOUDE —In de periode 7 november-16 december zal men in Ha zerswoude op verschillende plaatsen kinderpostzegels en kaarten kunnen kopen. Burgemeester Ten Heuvelhof krijgt op dinsdag 7 november om 10 uur in het PTT-kantoor aan de Pot gieterlaan de eerste-dag-enveloppen en kinderpostzegels te koop aangeboden. Mevrouw J. E. ten Heuvelhof-Claus zal op diezelfde datum om 8.45 uur in de Raiffeisenbank aan het Raadhui splein eerste-dag-enveloppen en kin derpostzegels verkopen aan wethouder P. A. Th. v. d. Werf. wo, do en vrij van 18.3-18.45 uur; za en zo van 15.00-15.15 uur. Dlaconesscnhuls: ïste klasse dagelijks: 11.00- 12.00 uur, 13.15-14.00 uur; 19.45-20.30 uur: 2e en 3e klasse: dagelijks 13.15-14.00 uur; kin derafdeling: dagelijks 14.45-15.30 uur en maandag, woensdag- en vrijdagavond 18.00- 19.00 uur. LEIDEN St. Elisabethziekenhuis: Volwas senen: 3e klasse, dagelijks van 14-15 en van IS.45-19.30; 2e klasse, dagelijks van 11.30-12 en van 14-15 en van 18.45-19.30 uur. le klasse, dagelijks vanaf 11.30 uur. Kraamaf- deling: 3e klasse, 15-16 en van 18.45-19.30 uur: 2e klasse. 11.30-12 (alleen vaders): 15-16 en van 18.45-19.30 uur. Kinderafdelingen Al en B4: Dagelijks van 14.30-18.45 uur ide bezoektijd per bezoek is beperkt tot drie kwartier). TENTOONSTELLINGEN Stcd. Museum dc Lakenhal: tot 26 nov. Land schappen uit dc 17e eeuw. Sted. Museum dc Lakenhal: Oude Singel 28. Leo van den Eckel, grafiek cn tekeningen 20 okt. tot 26 nov. Landschappen uit de 17e eeuw. Rijksmuseum voor Oudheden: Rapenburg 28. ma t.m. za 10-17 uur. zo en fd 13-17 uur: Je tiens laffaire. kleine expositie van Cham- pollion le Jeune, die het oud-Egyptische schrift, de hiërogliefen, ontcijferde. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Steenstraat 1, ma t.m. za 10-17 uur. zo en fd 13-17 uur: Fai-La Zeilen in de Zuidzee, beeld van de ontwikkeling van de boomstamkano naar de Katamaran. Galerie Heuff: Hoflaan 7, Wassenaar, ma t.m. za 10-17 uur: Dolf van Leggelo met aquarellen en tekeningen en Jan van Stolk met keramiek. Van 7 t.m. 28 okt. Galerie van der Vllst: Botermarkt 3. dl. t.m za 9-lS uur. Tot 1 nov., Anp Smit met schilderijen. Donderdag 2 november: De ontwikkeling van de Ned erlandse landschapschilderkunst in de 17e eeuw' door drs R. R. de Haas in museum 'De Lakenhal'. Aanvang 8 uur. LAK-foycr, Levendaal 150: werk van Bep van Rijn tpoppen), tot en met 19 november. Galerie Van der Vllst. Botermarkt 3. Leiden Schilderijen van Karei Wiggers. keramiek van Anke Blankevoort en grafiek van Fre- derik van Batenburg. Tot 6 december. Dins dag tot en met zaterdag van 9 tot 6 uur. (ADVERTENTIE) om persoonlijkheid zo duidelijk mogelijk tot uitdrukking te brengen. Met persoonlijke behandeling. Voor 'n op maat gemaakte modelbril, voor op maat gemaakte glazen! Via 'n persoonlijk advies. Bij v. d. Wielis uw bril maatwerk! v. d. Wiel weet er het fijne van... van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. Bar-dancing Van Duijn weer in de raad LEIDEN In het L(eids) Acade misch) K(unstcentrum) aan het Le vendaal exposeert mevrouw Bep van Rijn een aantal fantastische poppen. Hoewel zij oorspronkelijk tekenares was met een opleiding aan de Rijksa cademie te Amsterdam begon zij in de oorlog voor haar kinderen, die geen speelgoed meer hadden poppen te maken. Dat waren voornamelijk paljas- of clownfiguren. Toen de kin deren groter waren kon zij haar talen ten voor deze vorm van expressieve kunst ten volle gaan ontplooien. Ge lijktijdig evolueerde haar werk. Vergelijken we een oude pop op deze tentoonstelling een Jacobijn met bijl onder de naam 'Franse revolutie' met de recente produkten van haar kunst, dan zijn de verschillen wel hemelsbreed. De oude pop is nog geheel figuratief, conventioneel ge maakt zonder de bizarre typering, die haar latere werk zo kenmerkend maakt. Dat latere werk is vol fantasie, zeer kleurrijk en bovendien getuigend van een scherp psychologisch waarne mingsvermogen. Allerlei materiaal stond haar ten dienste: lapjes vilt in vele, fraai contrasterende kleuren, op gewerkt met klein gedoe als parel moeren knoopjes e.d., soms zelfs met een koperen deksel. Maar dat alles is slechts middel; de grote waarde is het vermogen om in deze bizarre vormen de mens in aller lei sta' *n van woe.le. ontroering ver wachting of desillusie uit te drukken. RIJNSBURG Tijdens de raads vergadering van 8 november zal voor de zoveelste maal de contro verse tussen de gemeente (c.q. L. van Duijn) en de Geref. Kerk (c.q. ds. A. G. Baaijen) onder de aandacht worden gebracht, aan de hand van een nota van b. en w. over deze kwestie, die al begon in september 1971. B. en w. organi seerden intussen een hoorzitting (op 18 september) achter geslo ten deuren, waarbij de 'tegen partij' van de gemeente uitvoerig gelegenheid kreeg haar standpunt inzake het verlenen van een ver gunning voor het exploiteren van een restaurant door de heer L. van Duijn uiteen te zetten. Er is geen sprake van een restau rant. maar van een bar-dancing, en de pastorie die in de onmid dellijke nabijheid ligt en be woond wordt door het gezin Baaijen is al zodanig vrijwel on bruikbaar geworden, zo werd van die zijde gesteld. B. en W. hebben nu een nota doen verschijnen, waarin uitvoerig op de briefwisseling en de besprekingen wordt ingegaan. B. en w. stellen dat de lokaliteit aan de eisen voldoet, dat de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland heeft laten weten dat de heer Van Duijn kredietwaar digheid heeft aangetoond, en dat een onderzoek bij de afdeling van de justitiële documentatiedienst bij de griffie van de arrondissementsrecht bank in Den Haag, evenmin aanlei ding was tot het weigeren van de vergunning. Op 3 augustus 1971 kwam van de heer A. van der Gugten uit Leiden de aanvraag om een bouwvergunning binnen voor het veranderen van het tuincentrum van de heer Va Duijn, in een restaurant. Het betrof evenwel een ontwikkeling die anders was dan de situatie die b. en w. op 30 septem ber 1971 voor ogen stond. Uit door de heer Van Duijn overge legde bescheiden blijkt dat het ver breken van de zakelijke relatie met de heer Van der Gugten pas geruime tijd na 30 september van het vorige jaar plaatsvond. Op 25 april 1972 diende de heer Van Duijn zelf een verzoek in om een vergunning als bedoeld in de Drank- en Horecawet voor de uitoefening van een café bedrijf. Dit verzoek moest worden ingewilligd.Weliswaar kreeg de inrich ting een enigszins ander karakter, maar in bede gevllen ws er sprke van een horecabedrijf. De meningen liepen echter ook nu in het college van b. en w. uiteen. Piekuren De Gereformeerde Kerk kwam met bezwaren omdat de pastorie als zoda nig praktisch onbruikbaar was gewor den, zo werd gezegd. 'Bij handhaving van de thans bestaande situatie zal de kerk een andere pastorie moeten bou wen', liet men weten. 'Wij realiseren ons wel', aldus b. en w., 'dat door de gewijzigde situatie ter plaatse de bruikbaarheid en de bewoonbaarheid van de pastorie er niet op zijn voor uitgegaan; of de situatie dermate on houdbaar is als kerkbestuur en bewo ner willen doen geloven, menen wij te moeten betwijfelen. Het komt ons voor dat de bezwaren wel wat worden overtrokken. Ds. Baaijen heeft tijdens •de hoorzitting zélf gesteid dat de overlast va'n biom.'ittsen aanmerkelijk is afgenomen, nadat de hjer Van Duijn voor de stalling een andere voorziening heeft getroffen. Verder moet, zo gaan B. en W. verder, 'niet uit het oog worden verloren dat zich in het bedrijf slechts enkele 'pieku ren' per week voordoen'. Toezicht B. en W. zijn van oordeel dat de exploitant, de heer Van Duijn, zélf de nodige maatregelen moet nemen om eventuele overlast voor de omwonen den zoveel mogelijk te beperken. 'Daarbij kan het wellicht aanbeveling verdienen ten aanzien van het in de inrichting toe te laten publiek, enigs zins selectief op te treden. Voorts kunnen ten aanzien van het ten geho re brengen van muziek zodanige maat regelen worden geome, dat aan de klachten zoveel mogelijk wordt tege moet gekomen', zeggen b. en w. in de nota. Ingegaan wordt op het politietoezicht, waarbij wordt opgemerkt dat het on mogelijk is doorlopend voldoende po litietoezicht te houden. Het nemen van steekproeven lijkt b. en w. effec tiever. B. en w. ontkennen met klem dat uit een overgelegde tekening bleek dat het karakter van de inrich ting meer dat van een bar-dancing, dan van een restaurant benaderde. Van onoirbaar gedrag van jongelui blijkt overigens óók geen sprake te zijn. B. en W. verwijzen in dit ver band naar een uittreksel uit het rap- portenboek van de politie. De nota wordt besloten met de op merking dat het mogelijk moet zijn in onderling overleg met alle betrok kenen te komen tot de opstelling van zodanige voorwaarden dat een voor alle partijen acceptabele situatie wordt verkregen. 'Uiteraard zijn wij bereid aan de to'.ctandkoming van dit overlog onz» medewerking te verle nen', zo hcsljiten b. en w. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3