lormalisatie is consumentenbelang Disconto verhoogd )uitse beleggers in erzet tegen Veneta Pond sterling weer flink gedaald Wereldspaardag legde spaarbanken in oktober geen windeieren Eerste kopererts uit West-lrian Meneba lonkt naar toerisme Engelse interesse voor Protector Percentages Esso-raffinaderij in Antwerpen groter Luchtreinigings- installatie bij Aluminium Delfzijl zlg bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf lew 'KW ARTET ZATERDAG 4 NOVEMBER 197 FIN ANCIëN/ECON OMIE K29 i een onzer verslaggevers [STERDAM Iedere stekker past in vrijwel elk stopcontact, bij verkeerslichten is altijd liet 011- ste groen en huisvrouw en winkelier verstaan beide hetzelfde onder een 'ons'. Door in het ver en gemaakte afspraken worden misverstanden voorkomen. Normalisatie is nodig als smeermiddel i het maatschappelijk leven maar ook als smeermiddel van de economie Het 'eenheid scheppen' [een eng-technische zaak. Bij normalisatie van van dienstverlening, van prijsberekening, van ver- pvoorwaarden, van onderdelen van produkten (zodat ze verwisselbaar zijn), van meetmethoden keuringsbureaus kan iedere consument gebaa tzijn. Normalisatie betekent dan geen kleurloos- li maar duidelijkheid: de klant weet waar hij aan toe is en wat hij van welk produkt kan verwach- 'Deze stofzuiger tegen die prijs heeft kwaliteit x en wordt verkocht onder voorwaarde y.' De leek et kunnen vergelijken, hij moet zich een afgew ogen oordeel kunnen vormen. belang van 'eenheid scheppen' d deze week nog weer eens onder- ept op een studiedag van het Ne- ands Normalisatie Instituut II), met als thema Normalisatie Kwaliteit. Eén van de inleiders ir. H. R. Vorstman, adjunct-direc- van Philips, die met name over hierboven al aangehaalde belang normalisatie voor de consument k. consument, aldus de heer Vorst- wordt steeds vaker geïrriteerd, rvoor zijn verschillende oorzaken: Ie consument wordt vaak onjuist formeerd iet al dan niet vroegtijdig falen het produkt involdoende genoegdoening a 1 s produkt kapot gaat. onjuist informeren van de consu- t gebeurt in de reklame en in •rtenties, op verpakkingen en in ruiksaanwijzingen. Er wordt over- en. er worden dingen gesugge- d die niet waar gemaakt kunnen den en slechts zelden vermeldt de fabrikant de beperkingen van zijn produkt. Hier komt duidelijk de behoefte naar voren aan genormaliseerde informatie. Die bestaat slechts zeer ten dele in de vorm van o.a. het kwaliteitsmerk, vergelijkend warenon derzoek en informatieve etikettering. Het kwaliteitsmerk geeft aan dat het produkt voldoet aan een aantal mini mumeisen. Deze eisen kunnen slaan op veiligheid, maar ook op doelmatig heid. Het vergelijkend warenonderzoek (doorgaans van consumentenorganisa ties) vergelijkt een aantal produkten en spreekt dan een oordeel uit waar mee de klant zijn voordeel kan doen. Daarvoor zijn genormaliseer de meetmethoden nodig en dat is zelfs lang niet altijd mogelijk: aan welke eisen moet een stofzuiger vol doen als de aard van het tapijt van land tot land verschilt. De meetresul taten kunnen aan de consument door middel van informatieve etikketering worden meegedeeld. mseatischer Börsendienst Een tweede oorzaak van consumenten irritatie is het falen van het pro dukt, aldus ir. Vorstman. Wat tegen woordig des te harder aankomt door de grotere afhankelijkheid van de consument en doordat het aantal pro dukten veel groter is geworden. (Hoe veel electromotoren heeft u in huis? Waarschijnlijk meer dan 10). Eén van de oorzaken van vroegtijdig falen van het produkt is het streven van fabrikanten naar een minimale verkoopprijs. Het artikel slijt dan sneller en is onvoldoende bedrijfsze- ker. De uitlaat van een auto moet periodiek door een andere worden vervangen wegens doorroesten. Een roestvrij stalen uitlaat, die bij aan schaf een paar tientjes meer kost, zou relatief goedkoper zijn dan het regel matig vervangen. Stofzuigers worden gemaakt met goed kope hard plastic wieltjes zodat het parket krast en koelkasten halen soms net niet de kritieke temperatuur van 12 graden onder nul. Randconstructies door de fabrikant uitgedacht om zijn kostprijs en daarmee de verkoopprijs te drukken. Maar de reparaties achteraf zullen in veel gevallen de lage aanschafprijs voor de consument volledig teniet doen. De klant heeft meer behoefte aan bedrijfszekere produkten dan aan zeer goedkope. Ook hier is volgens de adjunct-directeur van Philips nor malisatie mogelijk. AMSTERDAM De in oktober gehouden spaarweek met daarin de Wereldspaardag heeft de spaarinstellingen in ons land geen windeieren gelegd. Zo vielen bij de grote spaarbanken overal flinke overschotten te noteren. Bij de Rijkspostspaarbank werd in de afge lopen maand 39 (v.f. 21) miljoen gespaard. Er werd 215 (156) miljoen ingelegd en 176 (135) miljoen terugbetaald. Het tegoed van inleggers kwam hierdoor per ultimo oktober uit op 7246 (6333) miljoen. Bij de Spaarbank voor de Stad Am sterdam werden in de spaarweek 4910 nieuwe spaarders ingeschreven. De spaarbank ontving in oktober aan in leg ƒ114,3 min. Na uitbetalingen van 106,1 min resteerde een overschot van 8,2 (v.j. 5,9) min. Per ultimo oktober had deze bank een totaal obligo van 1423 min. Bij de Bondsspaarbank voor Midden- en Oost-Nederland werd in oktober 102.2 min ingelegd en 96.9 min terugbetaald, zodat een overschot kon ontstaan van 5,3 (3,7) min. Hier staat thans totaal 638,8 min uit. Bij de Nutsspaarbank in Den Haag werd 79,5 min ingelegd en 76,8 min. terugbetaald, zodat het spaarders tegoed toenam met 2,7 min. tot 1095 min. In de eerste tien maanden van 1972 bedroeg het spaarsaldo ƒ61,5 (v.j. tot en met oktober 53) min. Op Wereldspaardag kwam hier merkwaar digerwijze een ontsparing uit de bus. Er werd namelijk 518.000 meer op genomen dan ingelegd. Wel werden 720 nieuwe rekeningen geopend. De Spaarbank te Rotterdam boekte in oktober een overschot van ƒ2,1 (2.9) min. Per eind oktober was ƒ1.013,4 min aan deze bank toevertrouwd. In oktober werd hier voor het eerst de Nutsspaarbank te Gouda in de cij fers geconsolideerd. Bij verkeerslichten weet iedereen: rood boven en groen onder. Mis verstanden zijn uitgesloten. Een voorbeeld van normalisatie. Kostenopbouw een onzer verslaggevers iTERDAM De Hanseatischer lendienst, een Duits beleggingsin- iliut, heeft in een advertentie in P|ele bladen aandeelhouders Vere- le Nederlandse Tapijtindustrie op- lepen hun stemrecht aan hem over Iragen. De Börsendienst stelt de i I ieelhouders een prijs in het voor- icht, die nog boven de huidige iskoers ligt. ileiding tot deze advertentie is een rstel tot statutenwijziging, dat tij-, s eeii buitengewone aandeelhou- ivergadering op 13 november in 5; iming zal komen. In de nieuwe uten wordt het mogelijk voor het .Tluur preferente aandelen uit te ;n. Achtergrond van dit voorstel is dam op te werpen tegen mogelij- jjongewenste overvallers. De statu tenwijziging, zo stelt de Hanseati- sche in de advertentie, besnoeit de rechten van de vrije handelaars sterk. Zij worden dan ook aangeraden zich onverwijld in verbinding te stellen met het kantoor van de Hanseatische in Amsterdam. Ondanks deze raad snel achtie te nemen, gaf het opgege ven telefoonnummer, ondanks her haald pogen onzerzijds, geen ant woord. Ook bij de Veneta was de directie niet bereikbaar. Hier en daar is gezegd, dat de directie door een Duitse groep is benaderd. De koers van Veneta op de Amster damse beurs is de laatste tijd sterk gestegen. Op 2 oktober was de koers 249, op de 16e was de notering nog 284, op de 25e werd al 304 genoteerd en op 1 november kwam de koers op 363 terecht. Er kan eenheid en duidelijkheid ge bracht worden in de kostenopbouw. Wat is de aanschafprijs en wat zijn de te verwachten onderhoudskosten"' Wat is de levensduur en wat de bedrijfsze kerheid? 'Een en ander', waarschijwt ir. Vorstman, 'stuit echter vooralsnog op grote technische moeilijkheden'. Een derde reden voor consumenten kritiek is onvoldoende genoegdoening als het produkt faalt. Niet duidelijk is wie verantwoordelijk kan worden ge steld voor de kosten van de reparatie (handel, technische dienst, importeur, fabrikant?) Nodig is een genorma liseerde formulering van leve- rings- en garantiebepalingen, waarvan de fabrikant aangeeft in welke mate ze voor zijn produkt geldig zijn. Mooie wensen allemaal, waarvoor ech ter nogal wat belemmeringen bestaan: commerciële, technische, politieke, praktische. Het is vrijwel niet moge lijk een produkt zo te fabriceren dat het aan de som van alle nationale eisen, die onderling zeer kunnen ver schillen, voldoet. Er bestaan nog maar weinig echt internationale normen één ervan is het internationaal veilig- heidsmerk voor electrische huishoude lijke apparaten (het zg. E-merk). Voorschriften Voorschriften voor bepaalde produk ten worden soms ingevoerd om de eigen industrie te beschermen. Nog niet zo lang geleden ging Frankrijk zodanige eisen aan koelkasten stellen, dat toevallig de Italiaanse daaraan niet voldeden. Waarop de regering te Rome voorschriften voor de afstand van autokoplampen formuleerde, waar de Franse auto's net buiten vielen. Het bereiken van internationale over eenstemming is ook al moeilijk uit praktische overweging In Noorwegen met de vele houten huizen weegt brandgevaar voor elektrische appara ten zwaarder dan in India, waar koel kasten weer hermetisch tegen kakker lakken afgesloten moeten zijn. Normalisatie, in het belang van abri kant en consument, stuit dus duide lijk op problemen In Nederland houdt het al genoemde NNI er zich mee bezig. Internationaal is o.a. het ISO (Internationale Organisation for Standardization), die dit jaar 25 jaar bestaat, werkzaam. Ondanks Abraham Kuyper die eens heeft gezegd dat 'eenvormigheid de vloek is van het moderne leven'. We kunnen er echter op een aantal gebieden niet meer buiten. DJAKARTA Het eerste op West- lrian gewonnen kopererts zal volgen de maand worden verscheept. De ont ginning van de ertsberg, die naar schatting 33 miljoen ton erts met een kopergehalte van 2.5 procent bevat, is voornamelijk in handen van de Free- port Sulphur Indonesia. Het erts bevat voorts 0.025 procent goud en 0.265 procent zilver. LONDEN Vrijdagmorgen is de koers van het pond sterling op de Londense wisselmarkt sterk gedaald als gevolg van het mislukken van de onderhandelingen tussen regering, werkgevers en werknemers in Enge land over een gezamenlijk plan ter bestrijding van de inflatie. Het pond opende op 2,33 nominaal, maar na enige tijd werd alweer gehandeld op 2.3455. De slotnotering was donder dag 2,3535. Er heerste op de wisselmarkt een zeer verwarde stemming. De handel in ponden had een nerveus verloop. De ROTTERDAM Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij Meneba over weegt al dan niet in samenwerking met andere een groot toeristisch pro ject in Zoetermeer te bouwen, te financieren en te beheren. Daartoe zijn besprekingen aan de gang met de gemeente Zoetermeer en andere over heidsinstanties. Vooraf heeft Meneba samen met de gemeente Zoetermeer een vrij uitge breid marktonderzoek verricht naar de levensvatbaarheid en de rentabili teit van het project. Dit wordt een themapark, dat voorlopig de naam Water-Wonderland heeft gekregen. Het staat nog niet vast om welk bedrag het gaat dat Meneba wil en moet investeren. Het plan vindt zich nl. nog een vrij vroeg stadium. omzet was echter niet groot. Volgens de handelaren ging het meeste om op een koers van ongeveer 2,3350. Som migen verwachtten dat het pond zich geleidelijk zal stabiliseren, totdat a.s. maandag van regeringszijde nadere mededelingen over de onderhandelin gen zijn gedaan in het Lagerhuis. Premier Heath zal dan ook bekendma ken wat de regering tegen de inflatie denkt te ondernemen. Sommige valutahandelaren waren van mening dat de regering wel genood zaakt is op zeer korte termijn krach tig tegen de inflatie op te treden met het oog op de richtlijnen die de minis ters van financien van de vergrote EEG hebben opgesteld voor de ont wikkeling van Ionen en prijzen in 1973. In Frankfort ging het pond voor DM 7,4705 van de hand tegen DM 7,5295 eergisteren. In Parijs was het al niet anders. Zowel op de commerciële als op de financiële markt moest het Britse betaalmiddel een flinke stap terug. AMSTERDAM De Beleggingsmaat schappij Protector voert besprekingen met Cannon Street Investments een Engelse beleggings- en financierings maatschappij, over het uitbrengen van een openbaar bod in contanten op de uitstaande gewone aandelen Protector. Nadere mededelingen zullen zo spoe dig mogelijk volgen. ezien rentestijging in binnen- en buitenland HSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft het officiële wisseldisconto met één procent ver- jjogd tot vier procent. De verhoging, die op maandag a.s. ingaat, brengt de tarieven terug op liet i ('eau van vóór 8 sepember, toen het disconto met één procent werd verlaagd tot drie procent. centrale bank heeft tot wijziging het disconto besloten gezien de mgrijke rentestijging, die de laat- tijd zowel in binnen- als buiten led te signaleren viel. Zoals bekend, J deze rentestijging ook het intrek- van de vorige maant' geannon- srde 6% pet. staatslening door mi- ter Nelissen van financiën tot ge- l stap van De Nederlandsche Bank Igt onmiddellijk op het besluit van centrale banken van West-Duits- id en Frankrijk, om het disconto te 'hogen. In deze landen werd het conto nl. donderdag gebracht op p. 4 en 614 procent. als steun voor een gemeenschap- lijke campabne van de EEG-landen [en de inflatie, waartoe de minis- s van financiën deze week in xemburg besloten. Ook Nederland eft zich nu derhalve hierbij aange- iten. gelijk met het officiële bankdiscon- (het tarief, waartegen De Neder- idsche Bank geld leent aan de ban- n) heeft de centrale bank ook haar erige tarieven herzien. Zo bedraagt t promessen-disconto nu 414 (3,5) t. de rente voor voorschotten in kening courant en beleningen voor rticulieren 5,5 (4,5) pet en voor deren 4,5 (3,5) pet. Voor de kredietverlening van het be drijfsleven is het promessen-disconto, nu verhoogd tot 4,5 pet. het belan grijkste. Op basis van dit disconto berekenen de banken hun rentetarie ven voor kortlopende kredieten en leningen. Een kredietnemer van een handelsbank betaalt over het opgeno men bedrag het promessendisconto plus een zekere opslag. Voor particulieren is het tarief voor voorschotten in rekening courant en beleningen van minder belang, omdat de centrale bank bijna geen particu liere klanten meer heeft. Het wissel disconto het tarief met de grootste signaalwerking is het laagste ta rief. De stap van de centrale bank zal over het algemeen tot gevolg hebben, dat de rente op alle kredieten wat om hoog gaat. Anders gezegd, het lenen van geld zal de neiging vertonen duurder te worden. Niet verrast In financiële kringen toonde men zich vrijdag niet verrast over de disconto verhoging, die men algemeen zag als een aanpassing aan de hogere renteta rieven in West-Duitsland en Fran krijk. Wèl was men hier en daar verbaasd over dc hoogte van de wijzi ging. Eigenlijk had men een verho ging met circa een half procent ver wacht. In geldmarktkringen houdt men reke ning met de mogelijkheid dat er nu wellicht meer buitenlands geld naar Nederland zal kunnen stromen. Beurs- kringen verwachten, dat de obligatie- markt volgende week maandag een kortdurende dali g zal vertonen, waar na spoedig een aanpassing zal volgen. Voor de aandelenmarkt verwacht men geen merkbare reactie. Na de jongste wijzigingen zien de discontopercentages in en kele landen er als volgt uit: België-Luxemburg 4 Denemarken 7 Duitsland 4 Frankrijk 654 Italië 4 Nederland 4 Noorwegen 4)4 Noorwegen 4% Oostenrijk 5 Zwitserland 3 Canada 4% Ver. Staten 4)4 Federal Reserve Bank of New York) ANTWERPEN Esso Belgium be gint nog dit jaar met uitbreiding en modernisering van haar twintig jaar oude raffinaderij in Antwerpen De capaciteit zal worden vergroot van 5 miljoen ton per jaar nu tot één miljoen ton in 1976. De kosten zullen in de miljarden Belgische Franken lopen. De maatschappij heeft ontkend, dat zij van plan zou zijn de raffinage over te brengen naar Rotterdam. Daarover hebben geruchten de ronde gedaan Na de ingebruikneming vaai de pijp leiding tussen Rotterdam en Antwer pen in 1971 heeft de concurrentieposi tie van de Antwerpse raffinaderij zich hersteld. In de eerste acht maanden van dit jaar is er meer dan 13.75 miljoen ton ruwe olie door die pijp leiding gevloeid. Als onderdeel van de uitbreidings- en moderniseringsplannen zullen 'specta- fen ter bescherming van het milieu. Het aantal arbeidsplaatsen, thans ca. 1500 zal door de uitbreiding aanzien lijk toenemen. DELFZIJL Een deel van de elec- trolyse-ovens bij Aluminium Delfzijl krijgt lokale afzuiginstallaties. Bij dit systeem, gebouwd in het kader van de verbetering van het leefklimaat, wor den de afgezogen gassen in een droog- filterinstallatie gereinigd. Op het ogenblik wordt een proeffiltersysteem gebouwd met een afzuiginstallatie van 110.000 kubieke meter per uur. De gereinigde lucht wordt grotendeels vrij van stof en fluor naar buiten geblazen. De investering vergt een bedrag van vier miljoen gulden. GOUD tN ZILVER zes punts. j.h. AMSTERDAM De r.olermg van goud bleef vrijdag onveranderd 6500-6600 per kg. De prijs van zilver kwam op 188-200.50 189- 201.50) per kg. Opgave Drijfhout. Arnalga ZEIST De verwachting van Arnalga Holding, dat de omzetten in de gas- verwarmingssector in ernstige mate bij de voorgaande jaren zou achter blijven. is in de eerste drie kwartalen van dit jaar uitgekomen, aldus een tussentijds bericht van de onderne ming. Bovendien zijn de voorraden gasverwarmingstoestellen bij de groot handel nog niet tot de normale pro porties gedaald. Dat zal pas tegen het einde van het jaar het geval zijn. Daarom zullen de produktiebedrijven met enige voorraad gereed produkt overgaan naar 1973 Ondanks de bevredigende gang van zaken in de andere sectoren van de onderneming zal Arnalga niet ontko men aan de negatieve invloed van de voor haar zo belangrijke haardensec tor. De in de afgelopen jaren getrof fen voorzieningen zullen nodig zijn om het negatieve exploitatieresultaat goed te maken, temeer daar aanpas sing aan de kleinere markt (300.000 in plaats van 500.000 apparaten) nog belangrijke kosten vergt. Voor 1973 verwacht Arnalga weer het omzetpeil van 1971 en een redelijk winstherstel. Cebeco ROTTERDAM De Nationale Coöpe ratieve aan- en verkoopvereniging voor land- en tuinbouw Cebeco heeft in het per 30 juni 1972 afgelopen boekjaar 1971-72 een omzet behaald van ruim 1.05 miljard. Ten opzichte van het vorige boekjaar betekent dit een vooruitgang met ruim 26 mil joen. De omzet van de hele Cebeco- groep (leden-coöperaties en deelne mingen meegerekend) steeg met circa 100 miljoen van 1.7 tot 1.8 miljard. De Cebeco heette in 1971-72 voor het laatst Cebeco. Door de fusie met de handelsraad var. de Aartsdiocesane boeren- en tuindersbond ABTB te Arnhem is het van 1 juli jl. af Cebeco-Handelsraad geworden. De handelsraad had in 1971-72, zijn laatste jaar als afzonderlijke centrale coöpe ratie, een omzet van ongeveer 210 miljoen. Duiker Apparaten RIJSWIJK Hoewel met de huidige orderportefeuille bij de aangepaste ca paciteit en organisatie een betere be zettingsgraad in het tweede halfjaar 1972 zal worden bereikt, moet voor geheel 1972 op een verlies worden gerekend, aldu.. het bestuur van Dui ker apparatenfabriek. Zoals reeds aangekondigd in het jaar verslag over 1971, werd in het eerste halfjaar 1972 de personeelssterkte aan gepast aan de sterk verminderde vraag. Bovendien werden ingrijpende maatregelen genomen om de gestegen voorraden tot een meer aanvaardbaar peil terug te brengen. Dat ging met grote onderbezettingskosten gepaard, met als gevolg een verlies in het eerste halfjaar 1972. Over 1971 leed het bedrijf een verlies van ruim 110.000. Voor de laatste maal werd dividend uitgekeerd over 1965 (10 pet). Bührmann Tetterode DEN BRIEL Bührmann-Tetterode, afdeling verpakkingen gaat de fabriek Fameza in Den Briel binnen afzienba re tijd sluiten. Bij Fameza werken 16 personen. Met de drie grafische bon den zijn afvloeiings- en overplaat singsregelingen getroffen. De drukper sen en hulpapparatuur van Fameza zullen bij Papier-metaal in Zutphen, na gereedkoming van de nieuwbouw bij dat bedrijf, worden ondergebracht. van Breakmate, is de samenwerking met King-Cup van zuiver verkooptech nische aard. Van verdere financiële banden is geen sprake. Seda de Barcelona ARNHEM De verkoop van de tot de AKZO-groep behorende La Seda de Barcelona is in het eerste halfjaar van 1972 29 pet hoger geweest dan in dezelfde periode van 1971. Het be stuur van het Spaanse bedrijf ver wacht dat deze tendens zich in de resterende maanden van 1972 zal voortzetten. De nette winst over het eerste halfjaar bedroeg 188 min pese tas. Over heel 1971 werd netto 321 min pesetas verdiend. AKZO partici peert voor 58 pet in het aandelenkapi taal van La Seda, de grootste Spaanse producent van chemische vezels. Krasnapolsky King Cup AMSTERDAM In tegenstelling tot een eerdere bekendmaking neemt King-Cup Nederland te Utrecht, fabri kant van plastic wegwerpservies, geen meerderheidsbelang in Breakmate Ne derland te IJsselstein, producent van warme dranken en soepen. Volgens de heer H. Mason, directeur en eigenaar AMSTERDAM Ter financiering van uitbreidingsplannen en mogelijke toekomstige omvangrijke investerin gen bij Grand Hotel Krasnapolsky, hebben houders van belangrijke pak ketten aandelen zich bereid verklaard een belangrijk gedeelte van deze fi nanciering te verzekeren. In verband hiermee en als onderdeel daarvan is Krasnapolsky een in gewone aandelen converteerbare obligatielening aange daan van 650.000. De lening heeft een looptijd van -15 jaar en draagt een rente van 7.75 pet. De conversieprijs bedraagt nu 110 per aandeel van 20, waarbij telkens 20 aan obliga ties onder bijbetaling van 90 in contanten geconverteerd kan worden in 20 aandelen. Met het oog op een in dat geval plaatsvindende vergroting van het ka pitaal zijn maatregelen getroffen om te voorkomen dat een druk op de aandelenkoers zal ontstaan of een na delige invloed op de winstcapaciteit per aandeel zal worden uitgeoefend. In de tot nu toe gervoerde uitkerings- politiek worden geen wijzigingen ge bracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 29