Roos: 'Amateurs en profs hebben elkaar ook nodig' BLOUSES wildebras poppen Handbalverbond zoekt oplossing VsW FC Utrecht boos over dubbelrol van Jirzy Sadek ISUgaat nog lachwekkend amateuristisch te werk Training omvat veel werk S U E m V m i: M m BH Vu Geen uitweg voor Arminia Overwinningen Stöve en Okker Suggesties voor nieuwe structuur top KNBSB Eredivisie Eerste divisie TROUW/KWARTET ZATERDAG 4 NOVEMBER 1972 SPORT T25/K25 f ADVERTENTIE) Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Tussen de besturen van de amateurs van de Interna tional Skating Union en de profs van de International Speed Skating Leage gaapt een voorlopig nog onoverbrugbare kloof. De Amerikaan se en Zweedse initiatiefnemers van de profschaatsbond enerzijds en 't omvangrijke bestuur van de ISU anderzijds werken volkomen langs elkaar heen zonder dat er sprake is van ook maar enige vorm van con tact. Toch heeft de één de ander nodig. En omgekeerd. Het ontbre ken van contact kan voor de toekomst van de schaatssport ernstige gevolgen hebben. Henny Roos de 69-jarige vice-president van de ISU stelt zelfs: 'Als dat profcircus een succes wordt betekent dat de on dergang van de amateurschaatssport en daardoor uiteindelijk ook van de ISSL'. Henny Roos wordt door de ISSL ge zien als de ma/n die iedere vorm van contact tussen amateurs en profs on mogelijk maakt. Tom Liden verklaar de: 'Roos is het grootste obstakel'. Niettemin kunnen de profs wat die contactarmoede betreft ook de hand in eigen boezem steken. Er is een brief van zaakwaarnemer Neely naar de KNSB verzonden die bestemd was voor de ISU. Toen de schaatsbond uiteindelijk het goede adres verschaf te werd de brief om onduidelijke redenen niet naar het secretariaat in Davos gestuurd maar naar Geneve. De eerste brief van de ISSL die wel bij ISU-secretaris Beat Hassler in Davos Van onze dammedewerker Professionele training is in dubbele betekenis een duur woord geworden. Professioneel, want training en geld zijn niet meer los van elkaar te denken. Enerzijds is dit begrijpelijk, vanwege de grote dosis tijd die een trainer aan de training besteedt. Saar anderzijds vraag ik me af: raar gaat het heen? Vooral sinds ik als aspirant-trainer bij de KNDB ben aangesteld, heb ik met dergelij ke problemen te maken. In goed betaalde trainer-branches, zoals bij voetbal en tennis waarbij de trainer vaak een full-time baan heeft, zijn er weinig problemen. Dam-training past echter goed in de andere cate- gorie: die van de part-time training. Pas wanneer het zakenleven even veel interesse toont als het publiek (dat zijn degenen die de verrichtin gen van de dammers volgen), kan hierin verandering komen. Damtrai- ning dient tot het vermaak van het publiek, maar het publiek 'ver maakt' de damtrainer niet! Om een indruk te geven van wat »'n damtraining speltechnisch in- ioudt, volgt hierover de dagindeling tijdens een drie dagen durende trai ning. 9 tot 10.45 uur: analyses van partij en van de getrainde en bespreking van spel-systemen: 11 tot 13 uur: idem; 14 tot 15 uur: sneldammen; 15 tot 16 uur: oplossen oefenstan den, combinatie, techniek, forcings etc: 16.30 tot 18 uur: abstracte behande ling van spelsystemen: 19 tot 22 uur: eindspel (opgaven en nalopen standaard-posities, verband middenspel-eindspel enz.). Aan de hand van een partij met een half-klassiek karakter behandelde ik de volgende standen: L Wit: 27. 30. 32 t.e.m. 35, 42, 47. 48; zwart: 2. 13 t.e.m. 16, 18, 19, 21, 23. Wit wint na 33-29. De nadruk wordt in dit spel-type gelegd op het te stabiele zwarte centrum en op het omsingelings-effect: zwart 21 en 23, wit 27, 29 en 30. II. Wit: 26, 27, 30, 33 t.e.m. 35, 48. Zwart: 6, 13. 16. 18. 19. 23, 24. Ongeacht wie aan zet. altijd winst voor wit. Nu "ervult iedere witte schijf een strategische en een combi- natoire waarde. 6-11? 33-28. III. Wit: 27, 30, 32 t.e.m. 35, 37, 38, 47. 48. Zwart: 3, 9, 12, 13, 16, 18, 19, 23, 24, 26. Wit wint na 4842 (24-27 gedw), 33x24! (9-14) 24-20 (14x25) 38-33 (12-17) 33-29! (3-9) 29-24! waar mee de winst is aangetoond. Er dreigt 27-22 en 33-29 terwijl op 12-17 fraai 27-21, 33-29 37-31 en 30-25 volgt. Steeds heeft wit een grotere «peelvrijheid hetgeen voor een groot deel te danken is aan de Fabre- opstelling (35-34, 30) en het onbezet te veld 28 van wit. IV. Wit: 27, 30, 32 t.e.m. 35, 37, 41. 42. 45, 47 t.e.m. 50. Zwart: 2 t.e.m. 4, 6, 9, 12 t.e.m. 14, 16. 18, 19. 21. 23. 24 .■•«IS %J ié. g Dat het half-klassiek ook mogelijk heden geeft tot verrassende combi naties toont de diagram-stand. Wit fint door 33-29. 30-24 en 32-28. Tij dens een dergelijke training worden gemiddeld tachtig standen (inclusief Partij-analyses) behandeld. Een veel omvattend werk! HARM WIERSMA aankwam is van vrij recente datum. In die brief dringen de profs aan op een bespreking met de ISU. De ama- teurbond heeft echter nog geen stap pen in die richting ondernomen maar slechts de ontvangst van die brief bevestigd. Verklaart de belangrijkste man in de sectie hardrijden van de ISU: 'We zijn nog pas bijeen geweest in Oslo. Het kost vrij veel tijd om het hele bestuur, dat is samengesteld uit leden van verschillende landen, bijeen te roepen. Aanvankelijk heb ik de ISU al veel eerder bijeen willen laten komen zodra het nieuws over de profs bekend was. Dat lukte eenvoudig niet omdat het aanvragen van visa voor de bestuursleden uit de Oostbloklanden vrij veel tijd vergt en bovendien.de secretaris ziek was. Toen hebben wij de trainerscursus in Oslo aangegrepen om een vergadering te beleggen over de situatie, die is ontstaan na de oprichting van deze zogenaamde prof- bond. Ik zeg met name zogenaamd omdat het geen echte bond is. maar een zuiver particuliere aangelegen heid'. Log Henny Roos erkent dat het ISU een uiterst log lichaam is, dat maar zel den in staat blijkt snel te handelen. En hoe nodig dat is blijkt nu wel. De zakelijkheid die de ISSL kenmerkt, ontbreekt totaal bij de ISU. Roos: 'Ik kan maar niet zo, besprekingen gaan voeren met de ISSL. Voordat dét gebeurt, moet eerst het bestuur van de ISU bijeen worden geroepen om daarover te beraadslagen. Er is pas een vergadering geweest. Je kunt op korte termijn niet opnieuw een verga dering beleggen. Dat gaat nu eenmaal niet. Daarom zie ik voorlopig nog niets komen van een gesprek met de profs'. De zakenmensen achter de ISSL heb ben in de afgelopen periode duidelijk kansen voorbij laten gaan om contact te zoeken met de ISU. Tom Liden verklaarde onlangs nog dat hij ten tijde van de ISU-vergadering in Oslo in hetzelfde hotel logeerde als Henny Roos. En de andere leden van het bestuur van de schaatsbond. Waarom dan geen contact gezocht als de ISSL naar eigen zeggen dat zo graag wil? Liden: 'Ik denk dat de heer Roos mij niet te woord zou hebben gestaan'. Henny Roos: 'Waarom niet. Juist déAr had de ISSL een kans gehad omdat het hele ISU-bestuur bijeen was. Alles bij elkaar geloof ik er niet zo hard in, dat die profs werkelijk toenadering zoeken'. Aanval De ISU heeft in Oslo besloten om de ISSL niet als officiële bond te erken nen omdat de statuten en reglemen ten ontbreken. Roos: 'Wij beschouwen die profs als een aanval op de ama teurs in de schaatssport en als gevolg daarvan als een aanval op de hele schaatssport. Het is echt niet zo dat iedereen binnen de ISU anti- profschaatsen is. Maar dan zouden wij het wel goed georganiseerd willen zien Dus een profsectie binnen de ISU zoals ook de internationale wie lerbond een profsectie kent'. Over de maatregelen die de ISU denkt te nemen tegen banen die wed strijden voor profs organiseren of spe ciale faciliteiten verlenen aan de ISSL zijn nogal wat tegenstrijdige berich ten gelanceerd. Henny Roos: 'Van de ISU uit is er beslist geen boycot uitgevaardigd tegen die banen. Het enige wat wij hebben besloten is dat die banen niet in aanmerking komen voor internationale toernooien. Als de nationale bonden op die banen natio nale kampioenschappen of wedstrijden willen organiseren, is dat hun zaak'. De vice-president van de ISU vindt dat de ISSL te weinig heeft gedacht aan de belangen van de rijders bij het opstellen van de contracten. 'We heb ben een dergelijk contract in ons Henny Roos Tom Liden bezit. Ik vind het een soort slaveno- vereenkomst. De ISSL kan het con tract per 30 dagen opzeggen daartegen over staat weliswaar dat ook de rijders het contract kunnen verbreken maar dan zijn zij wel verplicht het geld dat zij in de voorafgaande perio de hebben verdiend voor de helft in de kas van de ISSL terug te storten. Bovendien is dat contract opgesteld onder de wetten van de staat Georgia en moeten de kosten van een eventu eel proces door de rijders worden gedragen'. Verbitterd Henny Roos is verbitterd over het feit dat de profschaatsbond de ISU tot nu toe heeft genegeerd. 'De normale gang van zaken was geweest dat die mensen zich tot de ISU hadden ge wend. dan was er een mogelijkheid geweest om binnen de bond een prof- vrij te laten in het aangaan van verbintenissen met commerciële onder nemingen. Roos: 'Het voorstel heeft het niet gehaald. Het komend jaar in Kopenhagen zal ik het opnieuw naar voren brengen. Maar dan met de beperking dat tijdens kampioenschap pen geen reclame is toegestaan. Dat voorstel zal het vermoedelijk wel ha len mede dankzij het ontstaan van de profs. Er zal dan ook worden voorge steld om een uurrecord in te stellen, estafetteschaatsen en het laten verval len van de loting voor de 5000 meter'. Deze voorstellen bevatten duidelijk elementen van de vorm die de profs hebben gekozen. Roos: 'We spannen op dit moment het paard inderdaad achter de wagen'. Amateuristisch Hoe lachwekkend amateuristisch de ISU soms te werk gaat blijkt uit het congres van vorig jaar in Bied. Er kwam toen een voorstel ter tafel om de loting van de 5000 m.. waardoor soms een sprinter aan een stayer wordt gekoppeld, te laten vervallen. Roos: 'Het voorstel kwam één stem tekort om te worden aangenomen. Die sectie te maken'. De Amsterdamse huizenbezitter heeft zijn twijfels over een eventueel succes van de profs: 'Als er geld aan te pas komt bestaat het gevaar van afspraak. Dat had je vroeger al op de korte baan. Waar ik zelf toch wel het nodige van af weet. Een kansloze vroeg al snel hoeveel hij kon vangen om zijn tegenstander een gemakkelijke rit te bezorgen, en een man die niet kon winnen was nog wel eens bereid om in de beurs te tasten als hij perse zijn sterkere tegenstan der wilde verslaan. Je hebt het in de wielrennerij en je hebt het zelfs al in de amateursehaatssport in het circus na de wereldtitelstrijd. Het valt al leen niet te bewijzen'. Zelfs Henny Roos ontkent niet dat de oprichting van de profbond een loute rende werking heeft gehad op zijn eigen organisatie. 'De bond is al tacli tig jaar oud. Al die jaren is het op dezelfde wijze gegaan. De mensen zijn ingeslapen. Als er reglementswijzigin gen moeten komen ben ik meestal de man die ze naar voren brengt. Ik nota bene die toch al 69 jaar oud is. Een oude man. De ISU is altijd bang geweest voor het Internationaal Olym pische Comité. Mijn standpunt was en is dan maar zonder het IOC. Als het nodig is om amateurbepalingen te verruimen moet dat gebeuren'. Henny Roos was ook in het verleden een van de zeldzame voorstanders bin nen de ISU van een verruiming van de amateurbepalingen. Vorig jaar stel de hij voor om reclame toe te staan op de jacks en bovendien de rijders ene stem was van Kapitanow. Hij was eigenlijk voor maar omdat de tolk het verkeerd begrepen had, rtemde hij tegen. Dat betekende in feite dat wij nog twee jaai met het oude systeem moeten werken'. Voorlopig blijft de ISU de ontwikke ling van de ISSL van afstand dus bekijken. 'We wachten eerst eens af hoe die zaak uitpakt. Als die profs inderdaad succes hebben, worden wij wel tot een gesprek gedwongen. Komt het eenmaal zover dan zullen wij meer zekerheden bedingen voor de Van onze sportredactie AMSTERDAM Arminia Bie lefeld zal aan het einde van dit seizoen waarschijnlijk niets an ders meer resten dan terug te keren naar de amateurs. De na de schandalen in de Regionalli- ga terecht gekomen vereniging kampt opnieuw met dermate grote moeilijkheden, dat de kans op continuëring van de huidige status te verwaarlozen valt. Een ultimatum van de spelers heeft de moeilijkheden rond Arminia deze week in een stroomversnelling gebracht. Dinsdagavond gaven de spelers het bestuur (al zonder voorzit ter en penningmeester...) 24 uur de tijd de achterstallige salarissen te betalen. Gisteren werd de termijn van één tot tien dagen verlengd, maar veel speling geeft dit niet. Arminia kampt met een schuld aan ach terstallige salarissen van de spe lers en andere schuldeisers van rond 600.000 gulden en inkom sten staan er mede door de sterk verminderde publieke be langstelling nauwelijks meer te- geover. Verwacht raag worden, dat de spelers na afloop van het ultimatum naar de rechter zul len gaan waarop twee stappen kunnen volgen: failliet-verkla ring van de vereniging of de verkoop van acht spelers om de schulden te kunnen betalen en het uitspelen van de competitie met amateurs. Voor dat laatste - het spelen met méér dan drie amateurs zal Arminia toestemming van de bond (DFV) moeten krijgen. Ook na 't 'schandaal' en de schorsingen kwam die toestemming er. Na afloop van de competitie rest Arminia dan niet veel anders meer dan terug te keren naar de amateurs. Het is de enige mogelijkheid de naam Arminia Bielefeld te 'redden'. Fa. L. v. d. Nap, Leliegracht 9, Amsterdam, tel. 222279 G 22 18 3 20 21 2 4 15 9 24 Poolse oud-international kiest voor Sparta Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM FC Utrecht is bijzonder verbolgen en diep te leurgesteld over de dubbelrol, die Jirzy Sadek, de Poolse spits van LSK uit Lodz, heeft gespeeld. Sadek, die dinsdag en donderdag uitvoerige besprekingen met het bestuur van de Utrechtse club heeft gehad over een eventueel contract, zou gisteren definitief rondkomen met zijn nieuwe club. In de loop van de dag liet Sadek echter via de Joegoslavische voetbalmakelaar Sacha Hristic weten, dat hij afzag van een contract. rijders dan er nu zijn. Ik ben geen tegenstander van het professionalis me. Ik vraag mij alleen af of het haalbaar is. Ik zie het voorlopig nog slechts in een verruiming van de amateurbepalingen of zo je wilt een semi-professionalisme'. JOOP HOLTHAUSEN Gisteravond meldde Sparta's zakelijk directeur, A. .G Lam zich aan de telefoon bij Utrecht-manager J. C. van der Klink met de hoogst verras sende mededeling, dat Sparta contact had pgenomen met Sadek. Manager Van der Klink: 'Wij gunnen Sparta van harte een voetballer, die in onze ogen goede kwaliteiten heeft, maar de manier waarop Sadek en Hristic ons hebben behandeld, is zonder meer schandalig. Wij hebben donderdag met vijf volwassen mensen om de tafel gezeten en de duidelijke af spraak gemaakt, dat we vrijdag een beslissing zouden nemen. Iedereen ging daarmee akkoord. In de beste harmonie zijn we uiteengegaan, in de verwachting dat alles rond zou ko men. Er waren enkele vraagtekens. Vandaar dat ik om een uitstel van vierentwintig uur had gevraagd'. In die tijd ontdekte manager Van der Klink, na contact te hebben gehad met het ministerie van Justitie en de vreemdelingenpolitie, dat de Pool on der valse voorwensels Nederland was binnengekomen. Niet voor familiebe zoek of vakantie, maar om werk te zoeken. 'Dat heeft ons aan het denken gezet. Bovendien twijfelden we ook aan zijn leeftijd en zijn staat van dienst als voetballer. Volgens gege vens uit zijn paspoort is hij dertig jaar. Zelf zegt Sadek dat hij achtent wintig is. Hij heeft ook geen veertig interlands gespeeld, maar slechts tien, waarvan de laatste in 1968. Deson danks hadden we groote interesse in hem. In de oefenwedstrijd tegen Wa- geningen (2-1) liet hij een uitsteken de indruk achter en scoorde boven dien een fraai doelpunt Op 17 novem ber hadden we hem graag opgesteld in de wedstrijd tegen Racing White, maar ook dat bleek niet mogelijk omdat zijn verblijfvergunning niet kon worden verlengd. (Sadek, die bij Sparta's aanvaller Janusz Kowalik lo geert, vertrekt maandag weer naar Polen, red) Manager Van der Klink, die van een onbetrouwbare affaire spreekt, is ook niet helemaal gelukkig met de handel wijze van Sparta's zakelijk directeur Lam. 'Bij Sparta wist men toch dat wij in onderhandeling met hem wa ren. Als goed collega had ik iets ABERAVON (ANP). Betty Stöve heeft de halve finale bereikt van het toernooi om de Dewarbeker in Abera- von. In de kwarteindstrijd behoefde zij slechts twee games af te staan aan de Zuidafrikaanse speelster Brenda Krik, 6—1, 6—1. In de tweede ronde van het internati onal professional tennistoernooi in Gothenburg heeft Tom Okker in twee sets gewonnen van de Egyptenaar Is mail el Shafei: 75, 61. anders van Lam verwacht', Sparta heeft donderdagnacht ten huize van Kowalik echter bindende afspraken gemaakt met Jirzy Sadek. Trainer Leo Steegman, die de Pool in Utrecht en bij Feyenoord tegen het UEFA-jeugd- team aan het werk zag, noemde Sadek bij die gelegenheden een hele grote voetballer. De heer L.AM: 'In princi pe zijn we met Sadek overeengeko men, dat, wanneer hij de vereiste documenten uit zijn geboorteland krijgt, hij in de tweede transferperio de (in december, red.) door ons zal worden aangetrokken. Ik heb hem nadrukkelijk gevraagd of hij met een andere club een overeenkomst had getroffen. Dat bleek niet het geval te zijn. RICHARD MATTHIJSSE DEN HAAG (ANP) Een groep honkbaljournalisten, die zich de laat ste jaren zeer kritisch heeft opgesteld t.o.v. van het beleid van de KNBSB, heeft in een vijf bladzijden tellend rapport een aantal suggesties gedaan, die moeten leiden tot een verhoging van het spelpeil. De groep stelt voor een achttal regio's te vormen, die ieder een ploeg formeren voor een nieuw te vormen superklasse. Daaron der zou een ontwikkelingsklasse moe ten worden gesticht. Er zouden geen reserveteams komen, maar wel een superklasse voor jeugdploegen. De acht regio's zijn: Amsterdam, Eindho ven, Bussum, Den Haag, Haarlem, Rotterdam I en II en Antwerpen. Deze Belgische regio is een geheel nieuw element in het rapport. De ontwikkelingsklasse zou moeten wor den gevormd uit vijf regio's Limburg, Nijmegen, Noord, Noord-Holland, Oost- en West-Brabant-Zeeland. Een team uit de superklasse kan niet promoveren en niet degraderen. Er zal echter wel spelerspromotie kun nen plaats vinden onder bepaalde voorwaarden. De competitie, waarvoor de wedstrijden zoveel mogelijk bij kunstlicht zouden moeten worden ge speeld, zou van half mei tot half oktober moeten duren. Iedere licht- wedstrijd zou minimaal zeven innings en maximaal tien innings mogen du ren. Ieder team betaat uit 15 tot 18 spelers, een jeugdploeg uit 12 tot 14 spelers. ADVERTENTIE es- kl 1 ii i 1 In elke speelgoed zaak G 23 26 3 20 21 25 4 1 6 19 UTRECHT (ANP) Het bestuur van 't Nederlands Handbal Verbond (NHV) wil bezien of tegemoet kan worden gekomen aan de bezwaren die een vijftal topspeelsters hebben tegen het trainingsbeleid van de bond. Dit is het gevolg van een openhartig gesprek dat bondvoorzitter Ab Schimmel en enige leden van de technische commissie hebben gehad met de speelsters Carry Piller, Yvonne Smit, Myrna Kalshoven (allen van Niloc), Maja van Kapel (Hellas) en Gret Balstra (Zeeburg), die hadden bedankt voor het Nederlandse dames zaalhand balteam. De problemen rond de training werden besproken. Daarbij werd be grip voor wederzijdse standpunten govonden. De bezwaren van de speelsters zullen in de betrokken bondscommissie op hun mérites worden beoordeeld. Indien mogelijk zullen wijzigingen in het beleid worden aangebracht. Het bestuur laat de vijf meisjes geheel vrij in hun beslissing in de toekomsit al dan niet voor de natoinale ploeg in aanmerking te willen komen. De Internationale Handbalfederatie heeft de returnwedstrijd voor de eerste ronde van de Europese beker voor heren tussen Sitjtardia en de Spaanse kam pioen Granollers vastgesteld op 15 november in Barcelona. De verenigingen konden het niet met elkaar eens worden over een geschikte datum. De eerste wedstrijd,, die vorige week in Sittard plaatsvond, werd met 17-12 door de Neder landse heren gewonnen. Go AheadFC Amsterdam PSV—Haarlem NEC—AZ'67 FeyenoordMW FC GroningenSparta NACExcelsior TelstarFC Den Haag AjaxFC Den Bosch FC Utrecht—FC Twente HeraclesFortuna VI. Roda JC—VolewIJckers De Graafschap—Willem II WagenlngenVeendam SC CambuurHeerenveen VolendamVitesse FC VVV—FC Dordrecht Fortuna SCHVC SVV—Eindhoven PECHelmond Sport De met een gemerkte wedstrijden zijn opgenomen in Sporttoto 14. De kans is groot, dat de wedstrijd Roda JCVolewIJckers van het pro gramma wordt afgevoerd in verband met het plotseling overlijden van trainer Jacques Koole. Roda heeft dit de KNVB verzocht en VolewIJckers heeft zijn medewerking toegezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25