'VS zijn bot; Hanoi is glad' California meest begeerde buit in verkiezingsstrijd hUW/KWARTET ZATERDAG 4 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T19/K19 [uid-vietnam uur van ie 'waarheiu' or Ferry Versteeg binnenkort te verwachten ondertekening van het Amerikaans-Noordvietnamese akkoord, araan nog in beperkte mate moet worden gesleuteld en waarv oor de steun van de opstandige Zuid- ge tnamese president Thieu nog wordt gezocht, zal liet einde betekenen van de slepende Amerikaan- g" interventie in Vietnam. inj ir dat betekent nog niet, dat bin- kort het definitieve einde kan rden verwacht van de bijna onafge- iken lijdensweg, die het Vietname- volk sinds 1940 aflegt en die wordt 1 ïarkeerd door tienduizenden ge- gji uvelde Japanners, Fransen en jci erikanen en door vele honderddui- den verminkte en gedode Vietna- ten. Want wie zo maar enkele iitelbegrippen uit het Amerikaans- urdvietnamese negen-puntenak- ird plukt en nader bekijkt, moet zen, dat het ook in de naderende lakte van het Vietnamese drama ioig zachtzinnig en reglementair toegaan. istand lereerst is er natuurlijk het 'be nd', dat een etmaal na de onderte- ling van het negen-puntenakkoord heel Zuid-Vietnam in acht moet rden genomen. Als in Zuid-Viet- m een duidelijke, gesloten frontlijn itond, waarachter beide partijen is in eigen huis zijn zoals des- is in Korea zou een bestand een iel en simpel gegeven zijn. De vech- ide partijen zouden het vuren sta- en de bestandslijn zou samenval- met de frontlijn. Maar in Zuid- etnam zijn de frontlijnen uiterst llig of zelfs geheel afwezig, zijn talrijke enclaves, waarin Sai- of het Bevrijdingsfront een over- cht heeft. Een bestand zou dan ook meest vreemde machtspatronen op peren. In dit verband wordt wel ns verwezen naar het gevlekte beelcl n een luipaardvel. Maar zelfs dat is veel gevallen nog een te simplis- ch beeld. Want de guerrilla-taktiek het Bevrijdingsfront waarop traditioneel opererende Ameri- mse militairen even weinig vat kre- als de stier op de rode lap is !t zozeer gericht op de beheersing jn de grond, als wel op die van de svolking. Wat tot gevolg heeft, dat slechts weinig gebieden zijn, die illedig en op elk tijdstip door één worden beheerst Overdag deelt igon in aanzienlijke delen van Zuid- [etnam de lakens uit. Regeringsmili- iren en funktionarissen kunnen ir dan vrij gemakkelijk opereren. iar 's nachts beheerst het Bevrij- jsfront een groot deel van de 'olking in deze gebieden, als de 'genwoordigers van Saigon zich igtrekken in de districts- en pro- tciehoofdsteden. Het typische pa- on in aanzienlijke delen van Zuid- etnam is dus dat van de twee-ledige irschappij, waaraan de bevolking ankelijk van het tijdstip wordt on- worpen. Frontlijnen bestaan hier logstens in tijdelijke, abstracte zin. eze ondoorzichtige situatie werpt bij a afkondiging van een bestand een ietal problemen op, die bijna vier iar geleden in het Amerikaanse tijd- chrift Foreign Affairs werden opge- Dmd door de man, die zich nu het jur uit de sloffen loopt om in Zuid- ietnam zo'n bestand te bereiken: ixons architect voor de buitenlandse olitiek, Henry A. Kissinger. (issinger Jlereerst is, volgens Kissinger, het raditionele bestand vooral gesneden p de maat van de geregelde strijd- rachten, die opereren op een schaal, ie het mogelijk maakt vast te stel en, wat niet en wat wel mag. Maar uerrilla-eenheden kunnen doorgaan iet geïsoleerde acties, die nauwelijks te onderscheiden zijn van normale criminele activiteiten. Daarbij sluit nauw aan een tweede probleem: de bestandscontrole. Dat zoiets in een situatie van grillige, wisselende of zelfs afwezige frontlij nen uiterst moeilijk zal zijn, lijdt geen enkele twijfel. In het Ameri kaans-Noordvietnamese negen-punten akkoord wordt een complex controle systeem van gemengde en internatio nale commissies in het vooruitzicht gesteld. Zo ingewikkeld, dat Henry Kissinger zich onlangs liet ontvallen, dat studenten er nog jarenlang hun doctoraal scripties aan kunnen wij den. Wat er op duidt, dat Kissinger ook nu nog gelooft, dat een bestand wel grote conventionele acties van Amerikanen en Noord-Vietnamezen zal uitsluiten, maar de guerrilla-oor logvoering veel minder zal raken. Een derde probleem bij de afkondi ging van een bestand is, dat in het Amerikaans-Noordvietnamese akkoord wel de terugtrekking van de Amerika nen wordt geregeld, maar dat de Noordvietnamezen een dergelijke eis niet wordt gesteld, wat er mede toe heeft geleid, dat Thieuhet akkoord nog weigert te ondertekenen. Maar het zou volgens Kissinger nage noeg onmogelijk zijn een overeenge komen terugtrekking van de Noord- vietnamese strijdkrachten te controle ren. De lokale autoriteiten in gebie den, die overwegend door communis ten worden beheerst, zouden zeker getuigen, dat geen Noordvietnamezen aanwezig zijn en zouden pogingen tot internationale inspectie laten doodlo pen. Nationale raad Na het 'bestand' is een tweede sleutel begrip in het Amerikaans-Noordviet namese akkoord 'de nationale raad voor nationale verzoening en een dracht', die uit drie 'gelijke' delen moet bestaan de regering-Thieu, het Bevrijdingsfront en de Zuidviet- namese neutralisten. Deze nationale raad, die na afkondiging van een bestand moet worden gevormd, dient zijn 'uiterste best te doen' om binnen drie maanden in Zuid-Vietnam een politiek akkoord te bereiken en moet later algemene verkiezingen organise ren. De nationale raad tast de autonomie van de regering-Thieu en van het Bevrijdingsfront vooralsnog niet aan, maar dient als een soort onderhande lingsinstrument voor deze partijen om hun geschillen uit de weg te ruimen en een politiek proces op gang te brengen om het land te her-integreren. Of de 'nationale raad voor nationale verzoening en eendracht' zijn retori sche naam inhoud zal kunnen geven, is twijfelachtig. Henry Kissinger kan zich in zijn al eerder aangehaalde artikel in Foreign Affairs nauwelijks of niet voorstellen, dat beide partijen, die tot dusver immuun bleken voor elk compromis en een kwart eeuw energiek hebben gepoogd elkaar te verraden dan wel af te slachten, in eens gaan samenwerken in een team, dat het hele land gemeenschappelijke instructies geeft. Daar komt bij dat de drie-delige natio nale raad algemene verkiezingen moet organiseren, wat een tamelijk onschuldige bezigheid lijkt, maar in feite een krachtmeting van de eerste orde is. Want wie in Zuid-Vietnam verkiezingen organiseert, wint ze met minstens negentig procent van de stemmen. Verkiezingen Zelden in de geschiedenis zullen er zulke slepende en verwarrende on derhandelingen zijn gevoerd als tus sen Amerika e Noord-Vietnam. En zelfs op dit ogenblik is het geharre war nog niet afgelopen, ook al is het licht aan het einde van een lange zwarte tunnel nu duidelijk zichtbaar. Over de oorzaken van de ze malaise, die een vredesregeling zolang heeft opgehouden en daar door honderdduizenden mensen het leven kostte, schreef Henry Kissin ger, kort voor hij Nixons adviseur en onderhandelaar werd, het één en ander in Foreign Affairs. Allereerst, aldus Kissinger, hebben buitenstaanders vaak de bewegings vrijheid van de partijen overschat. Zowel de VS als Hanoi moeten sterk rekening houden met de opinie van het Zuidvietnamese volk. Om te overleven hebben de Zuidvietname- zen snel en bijna instinctief geleerd de werkelijke krachtsverhoudingen snel te doorzien. Als onderhandelin gen de indruk zouden oproepen van een verkapte kapftulatie, zou er niets overblijven om over te onder handelen. Want de steun voor de partij, die schijnt te verliezen, zou I snel teruglopen. Dus Hanoi en de VS zijn er zich scherp van bewust, dal de manier waarop hot overleg wordt gevoerd bijna even belangrijk Is als het onderwerp waarover wordt onderhandeld. Verder moet Washington, aldus Kis singer, rekening houden met de Amerikaanse publieke opinie (in 1969 achtte hij een reactionaire te rugslag in de VS als gevolg van een nederlaag in Vietnam niet denkbeel dig) en met het vertrouwen van Amcrlka's partners in de wereld, tegenover wie verplichtingen zijn aangegaan. Omdat de overlevings kansen van het kleine Noord-Viet nam beperkt zijn, is voor Hanoi zorgvuldige berekening een tweede natuur geworden. Zo berust de Noordvietnamese onderhandelingspo sitie op een zorgvuldige berekening van internationale factoren. Wil Ha noi bijvoorbeeld zijn onafhankelijk heid bewaren, dan moet het zorgvul dig manoeuvreren tussen Peking, Moskou en het Bevrijdingsfront. Vervolgens merkt Kissinger op, dat de grote kloof in culturele en bu reaucratische stijl tussen Hanoi en Washington d° zaken verder heeft vertroebeld. 'Het is moeilijk zich twee maatschappijen voor te stellen, die nog minder van elkaar begrijpen dan de Amerikaanse en de Noord vietnamese'. aldus Nixons topadvi seur. Omdat de overleving van Hanoi al tijd heeft afgehangen van een sub tiel vermogen fysiek sterkere bui tenlanders te manipuleren, is de Vietnamese communicatie-stijl naar Amerikaanse begrippen indirect en weinig rechtlijnig, zodat een echte krachtmeting onmogelijk wordt Kis singer trekt hier een parallel met de guerrilla-oorlogvoering. Deze 'glad de' houding wordt nog versterkt doordat Hanoi bij de Geneefse con ferenties van 1954 en 1962 achteraf veel verrichtingen op het slagveld niet gehonoreerd zag. De specifieke Noordvietnamese on derhandelingsstijl omschrijft Kissin ger als volgt: met zorgvuldige plan ning en indirecte methoden wil Ha noi een maximaal aantal mogelijkhe den openhouden. Er wordt geope reerd in 'n opeenvolging van verken ning en terugtrekking om zo de reactie van de tegenstander te pei len. Dit wordt gevolgd door een diplomatieke uitval om de winst uit een vorige fase te consolideren of een andere weg te kiezen. Dit is, volgens Kissinger, geen stijl, die zich leent tot de analyse, waarin de Amerikanen excelleren: de prag matische ontleding van individuele gevallen. In tegenstelling tot Hanoi houdt de Amerikaanse diplomatie nauwelijks van planning en Is ze veel meer geneigd tot het beoorde len van actuele zaken op hun eigen mérites. Daardoor geldt, volgens Kissinger, Hanoi in Washington als niet serieus, wisselvallig en leugen achtig, terwijl de Amerikanen In Noordvietnamese ogen zullen uit blinken in botheid en gehaaide doel gerichtheid. van Thieu distantiëren en afzonder lijk aansturen op een overeenkomst met het Bevrijdingsfront Een derde sleutelbegrip in het Ameri kaans-Noordvietnamese akkoord zijn 'de waarlijk vrije en democratische algemene verkiezingen', die door de nationale raad moeten worden gere gisseerd. We zagen al, dat de voorbe reiding van zulke algemene verkiezin gen in de Zuidvietnamese constellatie, die na de ondertekening van het Amerikaans-Noordvietnamese akkoord zal ontstaan, uiterst moeilijk wordt. Bovendien vormen vrije algemene verkiezingen een onderdeel van de westerse politieke mythologie, dat in de hedendaagse Zuidvietnamese situ atie nauwelijks bruikbaar is. Vragen als 'Wie steunt de meerderheid van het Zuidvietnamese volk werkelijk?' zijn redelijk en zinvol in een stabiele westerse constitutionele democratie. Maar in Zuid-Vietnam, waar sinds 1940 bijna onafgebroken oorlog wordt gevoerd en waar de politieke situatie op ongeëvenaarde wijze is toegespitst en verziekt, zijn ze niet te beantwoor den en doen ze eigenlijk nauwelijks ter zake. De enige reële vraag, die vandaag de dag in Zuid-Vietnam kan worden gesteld, luidt eigenlijk: 'Wie de regering-Thieu of het Bevrij dingsfront is in staat welk deel van de bevolking te beheersen?' De instelling van de 'nationale raad voor nationale verzoening en een dracht' dient echter vooral om de bezegeling van het Amerikaanse echec in Zuid-Vietnam te verbloemen en de Amerikanen in staat te stellen Viet nam enigszins 'eervol' definitief te verlaten, alvorens in dit zwaar mis handelde land de bel voor de laatste naar moet worden gevreesd al weer bloedige ronde wordt geluid. Dat president Thieu probeert uit alle macht elke samenwerking met het Bevrijdingsfront en dus ook met de nationale raad af te houden, is niet onbegrijpelijk. Zijn positie kan er alleen maar door verslechteren. Om enkele zaken te noemen. De in vloed van het Bevrijdingsfront zal via de bezigheden van de nationale raad in de door Saigon beheerste gebieden kunnen toenemen. Verder zou een vertegenwoordiger van het Bevrijdingsfront, die zonder eigen beschermende militaire macht Saigon zou binnenkomen, waarschijn lijk zelfmoord plegen. Maar de intro- duktie van deze macht in het voor naamste bolwerk van Thieu zou de politieke machtsverhoudingen in Zuid-Vietnam zeker veranderen. Neutralisten Een andere uiterst belangrijke zaak is de positie van de Zuidvietnamese neu tralisten, die volgens het Amerikaans- Noordvietnamese akkoord een derde deel van de 'nationale raad voor nati onale verzoening en eendracht' moe ten vormen en wier aanhang onder de bevolking niet gering, maar door de repressie van de laatste jaren, moei lijk te schatten is. Thieu heeft niets gedaan om deze zogenaamde 'derde macht' aan zich te binden en daarmee zijn politieke ba sis te verbreden. Integendeel, hij heeft talrijke neutralisten als 'stro mannen van de Viet Cong' verjaagd, vervolgd en gearresteerd, daarbij ge bruikmakend van de vrijwel onbe perkte volmachten, die het huidige oorlogsrecht hem biedt Volgens Le Monde Diplomatique van vorige maand zijn dit jaar wekelijks vier- tot vijfhonderd niet-communistische te genstanders van Thieu opgepakt en arresteerden Thieu's aanhangers al leen in juli in het noorden van het land al drieduizend mensen, onder wie ook boeddhistisohe priesters, 'om dat zij handelen als een vijfde kolon- ne ten behoeve van de communisti sche agressors.' Veel neutralisten en in hun kiel zog de ontelbare politieke gevange nen, die Thieu volgens het Ameri kaans-Noordvietnamese akkoord moet vrijlaten zullen daarom weinig nei ging vertonen om Thieu na het defi nitieve vertrek van de Amerikanen jubelend in de armen te vallen. De Zuidvietnamese president kan dan ook met gerechtvaardigd pessimisme de vorming tegemoet zien van een 'natio nale raad voor nationale verzoening en eendracht', waarin een belangrijk deel van het neutralistische kamp de zijde van het Bevrijdingsfront zal kie zen. Schatting De Amerikaanse politicoloog Samuel Huntington kwam op dit punt tot de volgende voorzichtige schatting: De stedelijke bevolking, die de afgelopen jaren door de politiek van Saigon en door de heftige strijd snel is uitgedijd tot veertig procent van de totale be volking (18 miljoen), staat min of meer onder voortdurende controle van Saigon, al bestaat in de meeste steden een belangrijke ondergrondse organisatie van het Bevrijdingsfront. Op het platteland wordt twintig pro cent van de Zuidvietnamese bevolking geheel en nog eens twintig procent goeddeels door het Bevrijdingsfront Zuid-Vietnam: op weg naar de grote 'zuivering'? beheerst. De resterende twintig pro cent bestaat voor het leeuwendeel uit religieuze of ethnische minderheden, zoals Hoa Hoa, Cai Dai, katholieken. Kmer en Montagnard, die door hun hechte sociale organisatie en hun an- ti-communisme het Bevrijdingsfront veel minder kansen hebben geboden en op verschillende manieren samen werken met Saigon. Behalve Thieu en zijn naaste medestanders hebben voor al deze laatste groepen reden om het komende uur van de waarheid in Zuid-Vietnam met zorg tegemoet te Zoals een neutralistische voorman on langs liet weten: 'Wij prefereren een compromis met het Bevrijdingsfront boven een dictatuur gevestigd op ruï nes.' En als het eenmaal zover geko men is, zullen waarschijnlijk ook de len van de anti-Viet Cong-coalitie zich Miljoenen kiezers worden persoonlijk benaderd Dit is nummer 4164. Betty Smith belt aan, terwijl Bud Moore vluchtig zijn haar achterover strijkt. Beiden glimlachen als meneer Earl Hesse de deur open doet. Betty zegt haar tekst op: 'Hallo, ik ben Betty Smith, een vrijwilliger voor senator George McGovern. Ik zou graag dit materiaal over senator McGovern bij u achterlaten, zodat u het eens kunt doornemen'. Pauze. 'Wat denkt u van senator McGovern als president?' Betty en Bud zijn bezig met de deur-aan-deur-campagne, die de De mocraten in California straks een overwinning moet bezorgen. Betty is een studente van 19 jaar, Bud (24 jaar) werkt op een bank in Oakland. Ze hebben voor ze op stap gingen uitgebreide instructies gekregen van de volgende strek king. Dit is het belangrijkste, meest kritische werk van de hele campagne. Jullie zijn het directe contact tussen senator McGovern en de kiezers. Zorg dat je er netjes uitziet. Ga niet langer door dan tot negen uur 's avonds. (Nette men sen lopen na die tijd niet op straat). Praat niet te lang, hooguit twee of drie minuten. Het gaat tenslotte alleen om een presenta tie, niet om een discussie. Betty en Bud dragen een plaatsje met hun naam op hun borst en in de hand houden ze een map met een kaart van de wijk, het adres van het dichtstbijzijnde Democrati sche hoofdkwartier, folders, formu lieren en een door een computer gemaakte lijst met gegevens over de kiezers. Voor meneer Hesse zijn die gegevens: 4164 Hesse. mr. Earl J. 1000 1234 NH. Het eerste getal is zijn huisnum mer en uit het tweede getal kun nen we aflezen, dat op dat num mer één Democraat woont. Hoe de rest van het gezin ingeschreven staat, heeft de computer niet wil len vertellen. Het derde getal geeft aan wat er nu kan gebeuren. Iets speciaals? Meneer Hesse weet nog niet goed van hij van McGovern moet den ken. Betty Smith pakt dan haar tekst weer op en vraagt: 'Is er iets speciaals wat u wilt weten over senator McGovern?' Inderdaad, me neer Hesse zou wel eens precies willen weten wat de kandidaat aan de werkgelegenheid denkt te doen. Betty vertelt dat McGovern een vredeseconomie belooft met volle dige werkgelegenheid. Hij wil re- geringsgelden besteden aan dingen, die Amerika werkelijk nodig heeft: huizen, ziekenhuizen, scholen, openbaar vervoer en een schoon milieu. Uit haar map haalt ze een stencil over dit onderwerp, dat ze met de andere folder in de handen van meneer Hesse drukt. Dan be sluit ze vriendelijk: 'Dank u wel voor uw tijd'. Op de computerlijst omcirkelt ze in het laatste getal de 3. hetgeen Hesse indeelt in de categorie: geen besluit. Meneer Hesse zal daarom in de komende dagen wel meer horen van de Democraten. Op nummer 4165 woont Claude Bradford en hier doet Bud het woord. Er staat een sterretje voor Bradfords naam op de computer- lijst, d.w.z. hij staat ingeschreven als 'onafhankelijk' Bovendien waarschuwt het getal achter zijn naam (1100), dat er nog een gere gistreerde Democraat op dit adres woont. Maar meneer doet open en Bud begint: 'Hallo, ik ben Bud Moore, een vrijwilliger voor sena tor George McGovern. Ik zou dit materiaal over senator McGovern graag bij u achter laten, zodat u het eens kunt doornemen'. (Pau ze). 'Wat denkt u van senator McGovern als president?' Geen probleem, meneer Bradford is he lemaal pro-McGovern. 'Dat is ge weldig', luidt in dit geval Buds tekst. 'Senator McGovern heeft ie dere stem nodig in California. Gaat u stemmen op dinsdag 7 november?' Juist omdat McGovern iedere stem nodig heeft, mogen de 'veilige' stemmen niet verloren gaan en daarom dient een formu lier achtergelaten te worden, dat deze kiezer in staat zal stellen eventueel per post zijn stem uit te brengen. In 1968 gaven juist deze post-stemmen Nixon een beslissen de zege in de staat California. Als Bud dan nog volgens de in structies gevraagd heeft of me neer misschien een plakplaatje voor op de bumper van zijn auto wil of een verkiezingsbiljet voor zijn raam, nemen we vriendelijk afscheid. Nixons thuisstaat De strijd in California is de felste, die gevoerd wordt in dit saaie verkiezingsjaar. Niet alleen is Cali fornia de staat met de meeste kiesmannen, maar bovendien is het de geboortestaat van Richard Nixon. En de president heeft ken baar gemaakt dat hij dit keer een grote zege in zijn thuisstaat wil behalen, want juist daar is hij nooit geliefd geweest. 'California is De Californiërs zijn onberekenbare kiezers, die zich weinig aantrekken van partij-etiketten. De ene keer kiezen ze een progressieve figuur als Earl Warren (links), die later opperrechter zou worden, de andere keer een reactionair als de filmster Ronald Reagan. door Jelte Rep de staat, die de president het meest begeert, maar ook juist de staat die de moeilijkste zal zijn', vertelde één van de toplieden uit Nixons campagne-staf. In 1968 ver sloeg Nixon zijn rivaal Humphrey in California met slechts 200.000 stemmen. Acht jaar daarvoor had Nixon. dankzij de post-stemmen, zijn thuisstaat op het nippertje gewonnen en twee jaar later (1962) scheen California Nixons po litieke carrière verwoest te hebben met een pijnlijke nederlaag in de strijd om het gouverneurschap. Juist daarom wil Nixon zijn ver kiezingszege gelardeerd zien met een overwinning in zijn geboorte- staat. 'We staan ongeveer gelijk', is de reactie op zowel het Democratische als het Republikeinse hoofdkwar tier in California. Een opiniepei ling, uitgevoerd door Mervin Field, die Nixon een voorsprong van 14 procent geeft, wordt door beide zijden genegeerd. Meneer Field voorspelde ook bij de voor verkiezingen een overwinning van 20 procent van McGovern op Humphrey. Het bleek slechts een krappe overwinning te zijn, mis schien zelfs wel een Phyrrus-over- winning, omdat Humphrey tijdens een serie tv-debatten senator MfGovern zo fel had aangevallen, dat de Republikeinen daaraan een voorraad munitie konden ontlenen die nog steeds niet uitgeput is. Nixon heeft het in California niet gemakkelijk. 'In California zien de mensen Richard Nixon als Richard Nixon en niet als een of andere abstractie, die wordt omschreven als president', zegt een politiek insider. Zelfs op het Republikeinse hoofdkwartier wordt toegegeven: 'Hij heeft hier zo lang gewoond, dat California wat cynisch over hem is geworden'. Met ongekende energie, veel geld en een goed geoliede verkiezingsmachine trach ten de Republikeinen dit cynisme te overwinnen. 'Het zou toch zeer vernederend zijn, als de president alle staten zou winnen, behalve Washington DC en California, uit gerekend de twee plaatsen waar hij woont', zegt Lyn Nofziger, de coördinator van Nixons campagne in California. Toen Nixon presi dent werd, kocht hij in San Cle mente een Spaanse villa, die hij op staatskosten liet uitbreiden tot het 'westelijke Witte Huis'. Onberekenbaar California is in vele opzichten een buitengewone staat en vooral op politiek gebied onberekenbaar. Op papier is het een Democratisch bolwerk, maar de Californiërs schijnen zich weinig aan te trek ken van partij-etiketten. Ze kiezen gewoon wie ze het beste vinden. Soms is dat een progressieve fi guur als Earl Warren die later Opperrechter werd een andere keer een reactionair als de filmster Ronald Reagan. Maar Nixon is er nooit geliefd geweest Met slechts kleine overwinningen heeft de staat bijgedragen aan de wonder baarlijke, 26-jarige carrière van Ri chard Nixon. En nu zijn er meer Democraten dan ooit in California. De Democraten hebben sinds de voorverkiezingen van juni nog eens 750.000 kiezers ingeschreven. Ze hebben nu ruim 2 miljoen aanhangers meer dan de Republi keinen. 'Dan moeten we toch kun nen winnen', zegt Jon Kaufman, één van de vroegste supporters van McGovern, die de deur-aan-deur- campagne van de Democraten leidt. 'Als 80 procent van de kie zers opkomt 75 procent van de Democraten hun partij trouw blijft en als hier en daar de Republikei nen en onafhankelijken ons steu nen, dan kan McGovern de vier miljoen stemmen krijgen, die no dig zijn om deze staat te winnen'. Wat McGovern kan, kunnen wij ook, is de mening op het Republi keinse hoofdkwartier. Sinds febru ari hebben de Republikeinen een organisatie opgebouwd, die ver dacht veel lijkt op die van McGo vern, alleen met dit verschil dat de Republikeinen over veel meer geld beschikken. 'Wij leveren alles wat nodig is om California te win nen', zegt één van de Republikein se topmensen. 'Wij waren verbaasd dat McGovern in staat was de kiezers huis-aan-huis te benaderen. En net zo als dat bij rugby gaat, doen we de taktiek van onze tegen stander na'. Tegen de verkiezings dag zullen we vier miljoen deuren bewerkt hebben en op deze dag zelf zullen we 180.000 mensen pos teren om de kiezers naar de stem hokjes te brengen'. Chicano's De sleutel tot een zege in Califor nia is de unieke samenstelling van deze staat met z'n grote ruimte vaart-industrie en z'n belangrijke landbouw. Eén van de vier inwo ners is geboren in een andere staat, één van de veertien is een neger en één op de elf is een Chicano (een Amerikaan van Mexi- caansen bloede). In de 'barrio' van Los Angeles leven alleen al ruim een miljoen Chicano's, meer dan er negers zijn in die stad. De computers van de Republikeinen weten er alles van. De elektroni sche breinen hebben feilloos uitge pluisd waar de zwakke plekken in het Democratische bastion zitten. Computerlijsten met twijfelende Democraten of met de nationale oorsprong van de kiezers zijn het resultaat. Een batterij telefoontoe stellen en een legertje twee-talige Ameri-telefonistes vormen het machtige wapen van de Republi keinen. De twijfelende Democraten worden opgebeld. 'Ja maar, ik ben een Democraat', is een veel voorkomen de reactie. 'Dat weten we, me vrouw', is dan het standaard-ant woord. 'Maar we hopen desondanks dat u wilt overwegen om op presi dent Nixon te stemmen'. Kiezers met een Italiaanse, Poolse, Duitse of wat dan ook voor naam worden in hun moedertaal aangesproken. Als de telefoniste dan van de ver baasde toehoorder heeft vernomen, of hij voor Nixon of misschien voor Nixon is, wordt de kiezer gevraagd naar de onderwerpen, die hem dwars zitten. Binnen een paar dagen kan hij dan een persoonlijke brief verwachten, die een compu ter voor hem heeft geschreven en die hem alles over dat onderwerp vertelt. Een andere machine plaatst de handtekening. Kan hij ingedeeld worden in de pro-Nixon- categorie, dan kan hij bovendien nog twee telefoontjes verwachten: een paar dagen voor de verkie zingsdag en op de dag zelf. De ongelukkige, die het nog niet ze ker weet, kan voortdurend tele foontjes verwachten, tot het mo ment waarop hij zijn besluit geno men heeft. Niemand heeft mij willen zeggen hoeveel de strijd in California kost, maar het moet in de miljoe nen lopen. Voor een president, die verklaard heeft: 'Ik wil deze ver kiezingen winnen en in het bijzon der de staat California' is echter niets te veel. En voor George McGovern ligt hier zijn grote kans om de onvermijdelijke zege van zijn rivaal zijn glans te ontnemen. Dit is het zesde artikel van een serie. De vorige afleveringen ver schenen op 25, 26, 27 en 31 okto ber en 2 november.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19