KOOP EEN REUZEPAK, OF NIETS De Brandaris moet snel gerestaureerd worden foor Fred den Maharishi 't Ouden is helemaal BINNENLAND T17/K17 Zes van de tien kiezen voor grote hoeveelheden, de rest moet wel door Cisca Dresselhuijs ZAANDAM Wie regelmatig voor zijn boodschappen m groot winkelbedrijf komt. zoals Albert Heijn, Simon de Wit, of De Gruy- ter, merkt, dat er de laatste tijd steeds meer artikelen in zogenaam de groot-verpakkingen (een niet zo fraaie Nederlandse vertaling van het Amerikaanse begrip: economy-sizes) geleverd worden. Hoewel deze groot-verpakkingen fi nancieel wel enig voordeel opleveren vergeleken bij de kleinere verpakkin gen, zijn er toch veel mensen, die beslist niet erg ingenomen zijn met de grote hoeveelheden, die men op deze manier gedwongen is te kopen. Bejaarden, alleenstaanden, jonge, kin derloze gezinnen en dat zijn er tegenwoordig heel wat vinden het op zijn zachtst gezegd vervelend dat zij van bepaalde artikelen alleen nog maar reuzeverpakkingen kunnen ko pen. Het meest sprekende voorbeeld van die reuze-verpakkingen, wordt ge vormd door de wasmiddelen, die te genwoordig bijna alleen nog maar in emmer-grote hoeveelheden kunnen worden gekocht. En hoewel bij de directies van de groot-winkelbedrijven steeds meer klachten over deze enorme verpakkin gen binnenkomen, gaan de zaken toch door met ze te leveren en wel in steeds toenemende mate omdat er aan de andere kant ook veel mensen zijn, die het financiële voordeel, dat zo'n reuze-pak oplevert, goed kunnen gebruiken. Waarom gaat een bedrijf over tot het leveren van zulke grote verpakkingen, hoewel er heel wat mensen zijn, die deze echt niet op prijs stellen? De heer P. Ligtenstein. directeur van Albert Heijn Supermart N.V. zegt hierover: 'Er zijn op het ogenblik twee ontwikkelingen gaande. De eer ste is die naar steeds grotere verpak kingen in navolging van Amerika en de tweede is. dat de vraag naar klei nere verpakkingen zeker bestaat. Nu lijkt de oplossing op het eerste ge zicht erg gemakkelijk: maak van alle artikelen zowel grote als kleine ver pakkingen, zodat iedereen tevreden gesteld kan worden. Maar dat is nu juist onmogelijk in onze huidige win kels. Er is een bepaalde ruimte in een winkel en die moet zo goed mogelijk benut worden: de ruimte ontbreekt ons gewoon om van allerlei artikelen verschillende verpakkingen aan te bie den. In zo'n geval speelt uiteindelijk de kostenfactor de doorslaggevende rol. Wanneer je op een schap in een winkel artikelen zet. die niet weg gaan, waardoor andere artikelen, die wel goed verkocht zouden worden, geen plaats kunnen krijgen, wordt het voor ons gewoon te duur. Er is en blijft, hoe vervelend wij dat ook vinden, een beperking in hetgeen je kunt aanbieden. En dan beslist, als zo vaak, de meerderheid. Ik kan wel zeggen, dat meer dan zestig procent van de bevolking zeer geïnteresseerd is in de voordelige reuze-verpakkin gen. Dat betekent aan de andere kant, dat er toch zo'n veertig procent over blijft, die wij op de een of andere en ik had zo graag wat minder willen kopen 'an onze correspondent ÏHSCHELLING De oudste vuurtoren van Nederland, de Brandaris op Terschelling, moet zo poedig mogelijk worden gerestaureerd. Twee deskundigen van de Rijksgebouwendienst stellen op erzoek van liet Loodswezen (de eigenaar van de toren) een onderzoek in naar de te nemen maat delen. lat liet tijd wordt om maatregelen te nemen is al enkele malen gebleken: er zijn stenen naar bene den gevallen en dat levert uiteraard gevaar op. Er is dan ook een hek om de toren geplaatst. zal vooral aan het metselwerk van Ie rijzige, vierkante toren heel wat Weten gebeuren. Daarvoor heeft men literaard stenen nodig, die overeenko men met het originele materiaal van w Brandaris. Bakstenen uit de vijf- Jende eeuw. Bij de Rijksgebouwen dienst (directie Groningen, Friesland 'tt Drente) te Groningen maakt men nch over het verkrijgen van dat mate riaal geen grote zorgen. Er komt Beregeld voldoende vrij van sloop werk. Een veel groter probleem wordt ge armd door de kosten. Deze worden |yoorlopig al op zo'n drie ton geschat W het is niet uitgesloten dat er na wt onderzoek nog een hoger bedrag Benoemd zal worden. Het Loodswezen voor deze kosten opdraaien. Bin- Wnkort zal de Rijksgebouwendienst met een advies komen en daarna zal de beslissing vallen. Dat het bijzonde re bouwwerk zal bijven bestaan en dat er in ieder geval iets aan het herstel moet gebeuren staat wel vast. Een open vraag is nog wél wanneer met de restauratiewerkzaamheden een begin zal worden gemaakt. Vroeger 'vaarhuys' De Brandaris is een kleine vijfhon derd ja«r oud. Aan het eind van de vijftiende eeuw werd de toren die midden in het dorp West-Terschelling staat, gebouwd. Hij heeft de hele ontwikkeling van 'vuerhuys' tot mo derne lichttoren meegemaakt. Een vuer huys was vroeger een verhoging of toren waarop een open vuur werd gebrand, 'tot waerschouwinge aller zeevarenden, die God behoede', zoals in de kronieken staat opgetekend. Tot 1594 werden de lichtseinen op deze wijze gegeven. De toren is genoemd naar Sint Bran- daan, een Ierse heilige, die de schuts patroon van de zeelieden was. Het tegenwoordige West-Terschelling ligt op de plaats van het dorp Sint Bran- diriskereke, dat in 1666 door de Engelsen grotendeels werd platge brand. De Brandaris hééft deze ramp gelukkig overleefd. Er heeft geruime tijd een spits op de jj; toren gestaan, maar die is in 1837 nadat de toren, vier jaar eerder op nieuw ommanteld was, afgebroken. Het licht dat voor die tijd zeer krachtig was werd op het platvorm geplaatst. De hoogte van de (oren is De Brandaris op Terschelling nu, de lichtopstand meegerekend, 54 meter. In 1875 kwam er boven op de toren een toestel, dat permanent licht uit zond. In 1907 werd de Brandaris ge ëlektrificeerd door middel van een booglamp. In 1920 construeerde Phi lips in samenwerking met het Proef station der Kustverlichting een zeer grote gloeilamp. De Brandaris was de eerste vuurtoren, die ermee werd uit gerust en de lamp- die de naam Brandarislamp kreeg, wordt (in later nog verbeterde vorm) door vrijwel alle vuurtorens aan de Nederlandse kust gebruikt. Het optisch stelsel waarin twee van deze enorme lampen zijn geplaatst, is een dubbel-optiek, dat zo geplaatst is dat de stralen van twee lampen evenwijdig aan elkaar worden 'uitgezonden.' Elke vijf secon den zendt de Brandaris een schitte ring van 0.3 seconde uit De sterkte van het licht is 3.5 miljoen kaars met een zichtbaarheid van 19.6 mijl. In 1920 werd de toren uitgerust met vogelrekken en een buitenverlichting, waarmee het doodvliegen van trekvo gels zoveel mogelijk wordt voorko men. Op de rekken strijken soms honderden vermoeide trekvogels tege lijk neer. De Brandaris is belangrijk voor de scheepvaart, maar ook als monument heeft de toren grote waarde. Hij is onmisbaar in het prachtige beeld, dat ieder die per boot Terschelling na dert, boeit: de baai aan het Wad tegen de achtergrond van haven, dorp, vuurtoren en duinen. Wie de ruim tweehonderd treden van de Brandaris beklimt heeft rondom zich een prachtig panorama van het uitge strekte eiland tussen de Wadden en de Noordzee. De lichtinstallatie is een bezienswaardigheid op zichzelf. Behal ve de bedienaars hiervan zetelen hier de mannen van de Terschellinger kustwacht. De naam 'Brandaris' is ook gegeven aan de reddingboot, die het eiland in het begin van deze eeuw kreeg. Ter schelling is een bekend reddingstati on; op de Terschellinger gronden heeft al menig schip in moeilijkheden verkeerd. Tijdens de bezetting in de tweede wereldoorlog was het licht van de Brandaris gedoofd. De eilanders ver keerden toen lange tijd in spanning door het bericht, dat de vuurtoren zou worden gesloopt. Gelukkig is hij behouden gebleven. Het is te hopen dat binnenkort-een grondige restaura tie de Brandaris weer helemaal in goede staat zal brengen. manier niet bedienen, zoals zij en wij dat zouden willen. Dit probleem van de verschillende soorten verpakkingen houdt ons op het ogenblik sterk bezig. We voelen dat we nu niet ideaal zitten. Ik denk dat de oplossing is, per filiaal het assortiment verfijnen: ik bedoel daar mee, dat we het assortiment van elk filiaal zoveel mogelijk moeten aanpas sen aan de vraag, die er in die bepaalde wijk bestaat. Er zijn wijken, waar bijvoorbeeld veel bejaarden of alleenstaanden wonen. In zo'n wijk zou ons filiaal veel meer kleine verpakkingen moeten bieden, dan in andere filialen, waar voorna melijk moeders van gezinnen komen kopen. Hoewel we op dit punt enkele beslissingen moeten gaan nemen, zijn er helaas nog maar weinig gegevens beschikbaar. Misschien zullen we aan marktonderzoek moeten gaan doen of een aantal test-winkels aanwijzen', al dus de heer Ligtenstein. Een ander punt, dat hier meespeelt, met name bij de grote verpakkingen van de wasmiddelen, is het feit, dat je, met zo'n enorme hoeveelheid was middel in voorraad, maar al te snel geneigd bent er rijkelijk van te ge bruiken, hoewel iedereen langzamer hand icel weet dat er zo spaarzaam mogelijk met icasmiddelen moet wor den omgegaan in verband met de milieu-vervuiling. De heer Ligtenstein: 'Ik vind, dat wij, als winkelbedrijven hier geen verant woordelijkheid hebben. De mensen moeten zelf beslissen of ze een groot pak wasmiddel willen hebben, dat moeten wij niet voor hen doen. En wanneer het zo zou zijn dat er uit die grote pakken te gemakkelijk te veel gebruikt wordt, is dat onze zaak niet. Dan moet men maar een maatlepel bij het pak leggen'. Iets anders: voelt u als bedrijf hele maal geen verantwoordelijkheid voor het milieu? Metname vanwege al het verpakkingsmateriaal veel plastic dat u gebruikt in uw winkels? De heer Ligtenstein: 'Wij vinden wel dat we een taak hebben op het gebied van milieuhygiëne. Het moeilijke daar bij is, dat wij toch op de eerste plaats moeten uitgaan van de functie van ons bedrijf, dat nu eenmaal een be drijf met een massa-distributie is en bovendien helemaal in de zelfbedie ningssfeer ligt. Zelfbediening eist nu eenmaal een bepaalde, verregaande mate van ver pakking. Omdat iedereen overal met de handen aan kan zitten, is het zaak, dat met name artikelen als vlees- en worstwaren goed verpakt zijn. Daarbij komt dan nog de ontwikkeling van de laatste jaren, dat de artikelen, on danks hun verpakking, toch zichtbaar moeten zijn, zodat plastic verpakkin gen eigenlijk voor de hand liggen. Dat zien-van-wat-je-koopt kan soms ook te ver doorgevoerd worden. Zo vind ik het onnodig, dat bijvoorbeeld toiletpapier of groene erwten, ik noem maar een paar voorbeelden, in doorzichtige plastic verpakkingen wor den geleverd. Dat lijken mij zaken, die je best in gewoon papier kunt verkopen. Maar, hoewel wij dus op de eerste plaats van de functie van ons bedrijf moeten uitgaan, is het, vooral op het punt van de milieuhygiëne, niet zo, dat het economische aspect zó centraal staat, dat alles ervoor moet wijken. Wij vinden, dat we hier wel degelijk een verantwoordelijkheid hebben. Trouwens: als wij het niet vonden, dan zouden onze consumen ten ons er wel op attent maken. Op het ogenblik zijn wij bezig al ons verpakkingsmateriaal te inventarise ren op goede en slechte eigenschap pen. Het is een enorm gecompliceerd probleem, waarvoor wij echt wel ja ren nodig zullen hebben om het op te lossen. Kijk. wij zijn bij Albert Heijn gek op een stuntje, wij zouden best een of ander iets kunnen bedenken, ook op dit gebied, en dan net doen, alsof we deze hele problematiek onder de knie hebben. Maar dat is niet zo en daarom houden we onze zin voor stunten dan ook maar in. Ik vind dat je op zo'n belangrijk gebied niet mag doen alsof je de oplossing al hebt, hoewel je weet, dat je in feite nog maar aan het begin staat. Dat is de mensen iets voorspiegelen, wat er in wezen nog niet is'. U zei net, dat de consumenten u wel attent zouden maken op bepaalde za ken, wanneer u daar zelf eventueel niet aan zou denken. Is dat vaak gebeurd en op welk vlak liggen de opmerkingen van uw klanten? 'Wij krijgen regelmatig brieven over de wenselijkheid van het boycotten van bijvoorbeeld artikelen uit Rood- China of Portugal. Men vraagt ons dan geen goederen meer in te kopen in die landen of er geen vakantierei zen heen te organiseren (wij hebben tegenwoordig immers ook een reisbu reau). Wij schrijven die mensen te rug, dat wij geen rekening kunnen houden met politieke achtergronden. De boycot van de Angola-koffie is bij ons ook niet door politieke motieven ingegeven, dat hebben wij indertijd eerlijk verklaard. Wij gaan er wel steeds meer toe over op allerlei arti kelen het land van herkomst te ver melden, zodat de mensen zelf kunnen kiezen. Politiek betrekken in je bedrijfsge- beuren is buitengewoon moeilijk. Toch zou ik niet willen zeggen, dat politiek en zakendoen altijd geschei den moeten zijn, zoals ook sport en politiek beslist niet altijd gescheiden kunnen worden, naar mijn mening. Ik zou me zeer extreme situaties kunnen voorstellen, waarin wij zouden beslis sen geen zaken meer te doen met een bepaald land. We hebben daar één maatstaf voor en dat is: wat hebben de Verenigde Naties over dat bepaal de land gezegd? De Verenigde Naties hebben bijvoorbeeld besloten Rhode- sië te boycotten. Dat doen wij dan ook. Maar dat is, met de Angola- koffie, het enige voorbeeld dat ik op het ogenblik ken'. (ADVERTENTIE) lerstei van onze oudste vuurtoren zal drie ton kosten werkelijkheid wijst hij van de hand. TM heeft niets te maken met yoga of gewone meditatie. Je hoeft er je le vensovertuiging en je dagelijkse ma nier van leven niet voor opzij te zetten. Voor mij is de transcendente meditatie een kwestie van je (even) terugtrekken in jezelf om je daarna des te beter op de buitenwereld te kunnen richten. Je kunt het vergelij ken met een pijl-en-boog. Voordat je de pijl kunt afschieten, moet hij eerst naar achteren worden getrokken om daarna met vaart weg te snorren. Een feit is. dat de eeuwenoude leer van de Maharishi, die deze in de jaren zestig aanvankelijk in eenzaam heid verkondigde in enkele Amen kaanse steden, nu overal aanhangers telt. Hun aantal wordt op vele duizen den geschat en alleen in Nederland al zijn veertien meditatieleraren druk in de weer om het volk in de 'geheimen' in te wijden. Fred den Ouden vertelt, dat hier zo'n 1500 tot 2000 mensen de transcendente meditatie beoefenen en dat er na elke lezing, die hij of zijn collega's, geven nieuwe beoefenaars bijkomen. Die lezingen zijn voor iedereen toe gankelijk. Voor mensen, die er wel wat meer van willen weten, is er na afloop een kort persoonlijk gesprok met de meditatieleraar, waarna dan in het Amsterdamse centrum vier lessen kunnen worden gevolgd. Dit echter wel tegen betaling van (minimaal) 175 gulden voor niet-studenten en 90 gulden voor studerenden. Dat geld wordt gebruikt om het Centrum draaiende te houden en verder voor informatie-materiaal. De Maharashi, die een jaar of tien geleden uit de beslotenheid van de Himalaya tevoorschijn is gekomen om het Westen zijn boodschap mee te delen, dankte aanvankelijk vooral zijn bekendheid aan de belangstelling, die de Beatles voor hem koesterden. Trouwens: ook het optreden van de Meester op het Woodstock-festival droeg aan deze bekendheid bij. Nu wordt hij op zijn rondreis omrined door een tweeduizend volgelingen, die alles voor hem regelen, zodat met recht kan worden gesproken van een perfecte organisatie. Volgens Fred den Ouden, die in zijn aanwezigheid heeft mogen vertoeven, werkt hij zeer inspirerend. Zelfs men sen, die helemaal niet mediteren en hem hebben ontmoet, beamen dat. Over het feit, dat hij zich af en toe verplaatst in een witte Mercedes, kan hij zich niet opwinden. 'Als je iemand als gast hebt, wil je hem het beste geven van wat je te bieden hebt', voegt hij eraan toe. De volgelingen van de Maharishi zien er allemaal keurig uit. Geen lang haar. woeste baarden of kralenketting, maar keurig in het pak met een scheiding opzij. Dit alles op verzoek van de Maharishi zelf, die geen iden tificatie met 'hippies of ander tuig' wenst en de gewone burger geen schrik wil aanjagen. Het gaat tenslot te om de transcendente meditatie, die geluk moet brengen aan de gehele mensheid. 'Ik zie er zelf al gek ge noeg uit voor de hele organisatie', aldus de Maharishi. En daar moet men het maar mee doen. rd den Ouden: je even terug- kken in jezelf (Foto Wubbo de Jong) ik zo mijn omgeving bekijk, vind ik niet dat ik slecht af ben. Ik voel me echt volmaakt gelukkig, wil niet zeggen, dat ik vroeger niet gelukkig was.. Heus ook wel, maar niet in die mate als nu. zocht ik steeds naar nog meer geluk, maar ik weet nu, dat ik het gevonden heb.' ,\an het woord den Ouden (27), leraar transcendentele meditatie, zoals geleerd door Maharashi Mahesh Vijf jaar geleden is het allemaal voor hem begonnen en wel in het Concertgebouw, waar de zijn leer verkondigde. blJW/KWARTET ZATERDAG 4 NOVEMBER 1972 'ranscendente leditatie' en de eg naar het geluk Kees de Leeuw naar buiten is gericht, naar binnen gekeerd naar subtielere gedachtenni- veaus. Tegelijkertijd hiermee blijken er in het lichaam veranderingen plaats te vinden, die met de meer verfijnde geestelijke activiteit corres ponderen. Wetenschappelijk onderzoek (onder meer in Amerika) van dit verschijn sel heeft uitgewezen, dat er zich een lichamelijk unieke toestand ontwik kelt. Er vindt een belangrijke vermin dering plaats van het zuurstofgebruik alsmede een afneming van het aantal hartslagen, terwijl de elektrische weerstand van de huid aanzienlijk hoger wordt. Vast kwam te staan, dat het lichaam tijdens het 'kwartier TM een dieper niiveau van rust en ont spanning bereikt dan tijdens een ge hele nacht slaap, terwijl de geest helder bewust is. Op grond van deze combinatie van geestelijke en lichamelijke verande ringen, veroorzaakt door TM wordt een toestand bereikt, die beschouwd wordt als een 'vierde hoofd-bewustzijnstoe- stand'. Deze is even natuurlijk voor de mens als de drie andere 'hoofd bewustzijnstoestanden': waken, dro men, slapen. Impuls Die vierde 'hoofdbewustzijnstoestand' wordt door kenners als zeer verfris send ervaren. De diepe rust vormt de basis voor meer energiek, doeltreffend handelen in het dagelijks leven. Opge hoopte spanningen en vermoeidheid lossen zich op natuurlijke wijze op. De eeuwenoude techniek kan nader worden omschreven aan de hand van het denkproces. Iedere gedachte ont wikkelt zich uit een meer verfijnde en meer abstracte impuls. Gewoonlijk wordt men deze impulsen pas gewaar als gedachten in hun latere ontwikke lingsstadia. Door de techniek van TM. wordt de aandacht vanzelf getrokken naar de vroegere ontwikkelingsstadia, die als steeds aangenamer worden ervaren. Het onmiddellijk gevolg van dit ver fijningsproces is, dat de geest de sub tiele 'denkactiviteit' transcendeert (o- verschrijft, voorbijgaat) en bij de bron der gedachten komt: een gebied van zuiver bewustzijn. Fred den Ouden maakt aan de hand van een voorbeeld dit proces iets begrijpelijker. Laten we naar de lucht kijken, zegt hij en Hij wijst naar buiten. Stel: in de verte komt er een meeuw aan. Een valk, die naast ons zit, ziet hem wel. maar wij niet. Wij zien in het begin alleen maar een punt. De meeuw komt dichterbij en nu kunnen we zien, dat het een vogel is, die nadert. Dan komt deze vogel zo vlak bij ons, dat we in de gaten krijgen, dat die vogel een meeuw is. Op deze wijze komen ook gedachten in ons op; impulsen uit de diepe laag van ons geestelijk bewustzijn, maar die impulsen moeten een bepaalde vorm van concreetheid krijgen voor we ons ervan bewust worden. Meestal gebeurt dat pas in latere ontwikke lingsstadia, maar tijdens TM gaan we naar vroegere ontwikkelingsstadia. We zien als het ware de meeuw steeds eerder aankomen. Zo komen we bij de bron van alle gedachten, die we geluk en creativiteit noemen. En als de aandacht dan weer omhoog Komt, wordt de geest doordrenkt van deze waarden, aldus meditatieleraar Fred den Ouden. Hij ziet de transcendente meditatie als een voorbereiding tot activiteit om dingen beter te kunnen doen. Uit onderzoekingen is bijvoorbeeld geble ken, dat een student, die TM beoe fent, met betere gevolgen zijn examen aflegt dan iemand zonder deze tech niek. Vandaar ook het streven om deze techniek in het onderwijs geïnte greerd te krijgen. Dit gebeurt trou wens al in Canada, maar ook op een tiental universititen in de Verenigde Staten houdt men zich ermee bezig. Pijl-en-boog Fred den Ouden wil niets weten van het verwijt als zouden de volgelingen van de Maharishi een elitaire bewe ging vormen. We richten ons tot alle lagen van de bevolking, zegt hij, en ondanks het feit, dat wij in Neder land vrij veel lezingen op universitei ten houden, krijgen we toch ook veel reacties van huisvrouwen en arbei ders. Trouwens van alle mogelijke mensen of ze nu oud of jong zijn. Ook de 'beschuldiging*, dat meditatie kan leiden tot een vlucht uit de den Ouden, in het dagelijks toen nog freelance fotograaf, zijn vrije tijd hevig geïnte- in de geestelijke ontplooiing mens, waarbij hij yoga niet weg ging, raakte geïmponeerd oude wijze man uit India, uit een klooster aan de de Himalaya. Na afloop van werd hij opgevangen in Engelse dame, die was ach- om aspirant-volgelingen wijden in de leer van de meditatie (TM voor aan het mediteren of in woorden: 'Ik deed het ge- het beviel me erg goed en ik zo geïnteresseerd, dat ik graag helpen om anderen de weg te Resultaat van dit alles was, j het fotograferen eraan gaf, rudia trok om een meditatsiecur- volgen en nu (sinds twee jaar) is aan het centrum voor trans meditatie aan het Valerius- Amsterdam. heeft plaats in een hoek wat schemerachtige ruimte het centrum. Achter ons een kamerscherm en voor ons twee taande deuren naar de tuin, van- de herfsfckou naar binnendringt, meditatieleraar is een en al be leid als het erom gaat uit te en, wat TM nu precies inhoudt, zijn gezicht, met daarin twee ende vriendelijke ogen, is eigen alleen maar op te maken, dat hij (wat dat dan ook moge zijn) nden heeft. Voor hem is de Ma- ïshi het helemaal. ipe rust ïnscendente meditatie kan gemak- jk door iedereen worden geleerd, wordt een kwartier 's morgens cn vonds beoefend. Gedurende deze odes komt het lichaam in een Stand van diepe rust en ontspan- g, terwijl het bewustzijn zich ver- ant. d den Ouden vertelt, dat het tame- moeilijk is om exact een beschrij- te geven. TM is bij uitstek een arings- en duidelijk geen inteilectu- proces. Tijdens de meditatie wordt aandacht, die normaal gesproken

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17