Steeds meer veel te dikke mensen f97.- /IRISTONR Een goed radio-tv-blad? Kies Vrije Geluiden! voordeVpro waérd om lid van te zijn! Antiqua Amsterdam is 'n beurs met ambities Overleg De Koster- VVDM wordt hervat 5 dagen Terschelling U houdt van puzzelen? Dagje vrij? Maak 'n NS-Snippertrip Udink: kannonneer- bootpolitiek is helaas uit de tijd Wat weet u van Spaarloon voor eigen woning Wijzigingen in het militair tuchtrecht kritisch ontvangen TROUW/KWARTET ZATERDAG 4 NOVEMBER 1972 BINNENLAND Tll/Kll Minder en anders eten - méér bewegen - maar hóe? Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Steds meer mensen in Nederland worden te dik en omdat dat bepaald ongezond is moeten we daar gericht iets aan gaan doen. Dat is krachtig samengevat de conclusie die de com missie 'Overvoeding' van de Voedingsraad na twee jaar studie heeft bereikt. Er zijn aanwijzingen dat bijvoor beeld het aantal te dikke achtjarige schoolkinderen in drie jaar tijd meer dan verdubbeld is. En met de ouderen onder ons gaat het niet veel beter: 'de mate van overvoeding neemt na het dertigste levensjaar aanzienlijk toe en bereikt bij man nen van vijftig tot zestig jaar zijn top'. Dat draagt zonder twijfel bij aan de even bekende als verontrustende stijging van de sterfte aan hartziek ten. Verder dreigen voor dikke men sen rugpijn, platvoeten, hoge bloed druk, spataderen, galstenen en nog zo'n paar onaangename zaken. Als een buikoperatie nodig is raakt de chirurg soms bijna de weg kwijt door het vet, terwijl de anesthesist soms moeilijkheden heeft met de dosering van de narcose. Dikke men sen tenslotte, zijn meestal langzaam in hun bewegingen en lopen daar door meer kans op ongelukken. Hoe kunnen deze mensen nu doel treffend worden geholpen? Minider en anders eten en meer bewegen zijn de kernpunten van de behande ling, maar dat is minder eenvoudig dan het klinkt, zoals veel nog steeds dikke mensen uit de bittere praktijk weten. De psychologische steun van arts en diëtiste is onmisbaar, aldus de nota Overvoeding. Dat vermageren in de praktijk vaak niet lukt heeft aan wijsbare redenen. De behandeling is meestal niet gericht op heropvoe ding wat de eet- en bewegingsge woonten van de patiënt betreft. Doktoren en diëtisten verstaan over het algemeen niet de techniek van het eerst verzamelen van de nodige gegevens door gericht ondervragen van de patiënt. Die gegevens betref fen niet alleen eet- en bewegingsge woonten, maar ook sociaal-psycholo gische achtergronden, die een belang rijke oorzaak van teveel eten kun nen zijn. Dieet-voorwaarden Dan kan een doeltreffend diëet wor den uitgewerkt, dat aan een hele serie voorwaarden moet voldoen. De patiënt moet het lekker vinden, het mag zijn financiële draagkracht niet overschrijden en het moet In zijn levenssituatie uitvoerbaar zijn. Een ideaal vermageringsvoorschrift draagt bij tot de verbetering van de voedingsgewoonten van de persoon in kwestie. Het moet zo zijn dat, door de porties wat te vergroten, het een geschikte voeding is om op het gewenste gewicht te blijven, wanneer dat eenmaal is bereikt. Allerlei buitenissige diëten in de trant van kaas-en-sherry of alleen- maar-grape fruits of juiist-veel-vet- eten worden in de nota op weten schappelijke gronden afgewezen. De kunstmatig samengestelde dieetvoe ding waar alle voedingsstoffen in de juiste (geringe) hoeveelheid in zit ten, kunnen wel nuttig zijn in het begin, maar langdurige toepassing draagt nauwelijks bij tot de herop voeding van eetgewoonten waar het tenslotte toch heen moet als de patiënt de eentonigheid van de di- eeetkoekjes al zolang volhoudt. De produkten tenslotte, die de eetlust beloven te remmen door in de maag uit te zetten, kunnen ook weinig enthousiasme bij de commissie op wekken. Het is gebleken dat zij geen bijzonder voordeel bieden, aldus de nota. 'Appelen, selderij, rauwe wor telen of sla zijn smakelijker en heb ben meer kans een onderdeel te worden vam een levenslang voedings patroon'. Beweging Begrip van de dagindeling en de levenswijze van de patiënt is nodig om lichaamsbeweging in zijn dage lijks leven in te bouwen. De uitvoe ring levert in het algemeen grote moeilijkheden op. Maar die moeilijk heden worden door de meeste artsen onderschat, schrijft de commissie Overvoeding. De lichamelijke activi teiten moeten geprogrammeerd wor den. en bovendien is vierwekelijkse controle nodig. Nog veel te vaak krijgen dikke mensen, na een uit voerig onderzoek, alleen maar een dieetbriefje en bepaalde leefregels mee, terwijl er geen follow-up is door tijdgebrek van de arts. De diëtiste zou zich met die follow-up kunnen belasten. Consultatiebureaus De nota signaleert een behoefte aan op het gebied van overvoeding ge specialiseerde consultatiebureaus voor iedereen. 'Hier ligt stellig een taak voor de kruisverenigingen.' Om te voorkomen dat nog meer mensen te dik worden, vraagt de nota met nadruk aandacht voor de voeding van zuigelingen en kleuters. Vier vijfde van alle dikke kinderen zal namelijk tot dikke volwassenen op groeien. Overvoeding op jeugdige leeftijd vergroot het aantal cellen van het vetweefsel, en dat aantal blijft waarschijnlijk gedurende het verdere leven gelijk. Dat lijkt een verhoogde neiging tot dik worden op latere leeftijd te veroorzaken. Belangrijk zou ook opname van de voedingsleer in de programma's van lager en voortgezet onderwijs zijn. Behalve door voorlichting zou ook langs indirecte weg wel iets kunnen worden gedaan. De nota geeft in overweging, het vetgehalte van be paalde snacks en veelgebruikte le vensmiddelen zoals vleeswaren en een aantal melkprodukten te verla gen. Een voorbeeld is Amerika, waar mede onder druk van consu mentenorganisaties de fabrikanten van hamburgers het vetgehalte aan zienlijk hebben verlaagd. Reclame Tenslotte: 'Paal en perk zou gesteld moeten worden aan de televisie- en radioreclame voor zogenaamde 'ge zonde' levensmiddelen die in feite de gezondheid ongunstig beïnvloe den door hun rijkdom aan vet en suiker. Radio en televisie zouden daarentegen op positieve wijze moe ten bijdragen tot het tegengaan van overvoeding, door geregeld voorlich ting te geven over de nadelen van overvoeding, en de verschillende wijzen om overvoeding te voorko men. Toch zijn dit slechts middelen met beperkte invloed. Aangezien door de stijging van de welvaart iedereen in staat is meer voedsel te kopen, en men in het algemeen van eten houdt, zal het moeilijk zijn de Westerse mens hiervan te weerhou den als hij in zijn jeugd niet reeds vetrouwd is geraakt met een gezond voedingspatroon.' (ADVERTENTIE) Consequent Als de heer Groenevelt het NW wil opblazen is dat een gevolg van de uitvinding der 'progressieven': polari satie. Nu niet in nationaal verband, maar intern. Vervelend voor Den Uyl, maar consequent van Groenevelt. Voor den Uyl geldt: oproepen is ge makkelijker dan ze bezweren. Uiterste consequentie van polarisatie is: de ene mens staat als een wolf tegenover de ander. De uitspraak van Den Uyl: 'Wij zijn ook geen heiligen' is bijbel- ser dan zijn polarisatie gedachte. Als de chr. partijen de consequentie uit het evangelie willen trekken, dan zal hun maatschappij opvatting ook radicaal en inspirerend moeten zijn, vooral voor de jeugd. In de oorlog '40-'45 kregen de mensen die 'gedrop- ped' zouden worden het advies mee: 'in geval van nood meld je je bij: communisten, hoeren of gereformeer den'. Zou dit advies iets te maken hebben met 'consequentie tot het ui terste?' Amstelveen K. Kwantcs ADVERTENTIE De redactte behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken, secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Sinaasappels (slot) Graag een kort antwoord aan mijn 'bestrijders'. Zeer juist is wat de heer Braaksma stelde, n.l. dat elke boycot, vooral arbeiders treft, met name in de onderontwikkelde gebieden. Heeft hij echter nooit van de vitamineziekte kwashiorkor gehoord? Deze ontstaat niet door ondervoeding maar door verkeerde voeding. De regering van Zuid-Afrika heeft enige honderden Bantoemeisjes laten opleiden tot ver pleegster vooral om hun stamgenoten te leren zich gezond te voeden. Maar nog altijd eten zo ongeveer alle be dienden van de blanken andere (min der gezonde) dingen dan hun werkge ver. Mej. Gulking leest mijn vaak scherpe stukken over taalbederf in 'De Vacature'. Waarom mij dan kwa lijk genomen dat ik even scherp de vaak zeer onjuiste stukken over Z. Afrika veroordeel? Vooral nu ze zelf erkent dat een bepaalde maatregel (boycot) geen enkele kans op succes heeft? De werkgroep zuidelijke Afrika (Groningen) meent bewijs te leveren voor honger in Z. Afrika in okt. '72 door aan te halen wat een parlements lid op 4/2'69 zei over dat onderwerp. Hierbij werd het grensgebied van Transkei genoemd. Ik vermoed dat de groep in de war is. In Basoetoland heerste enkele jaren geleden grote schaarste. Toen schonk de Z. Afrika regering 100.000 zakken mais (daar het hoofdvoedsel) ofschoon het daar toe geen enkele verplichting had. Wat Angola en Mozambique betreft wijs ik er op dat bijna alle Bantoe-arbeiders uit dichterbij liggende streken komen. Als ze geen honger hebben, dan maar over vernederingen praten. Hun loon 's 13 maal zo laag als van de blanke. Welke blanke? In o.a. medische voor zieningen zouden de meest primitieve toestanden heersen. Hoe primitief leert het volgende: 300 medische stu denten uit Stellenbosch werken gratis in de ziekenhuizen van Botswana, Le- sotheo, Malawi en Swaziland (Hulp verleningsproject van Stellenbosche vereniging van Medische Studenten). He werkgroep moet zich beter laten inlichten. En u heeft de speciale Puzzelmee-krant van TROUW/KWARTET gemist? Vraag er dan snel een aan. De grote puzzelwedstrijd Puzzelmee is nog maar net begonnen. Twintig weken lang zijn er voortdurend flinke prijzen te winnen. In totaal maar liefst zo'n 40.000 gulden. Win een van de tien draagbare t.v.'s voor buiten en binnen, voor boot, caravan of tuin, maar ook als tweede toestel in huis. Voor akku en lichtnet. Den Haag F. C. Dominlcus De vierde ronde beg'nt vandaag. Vraag naar de gratis Puzzelmee-krant. TROUW/KWARTET, Postbus 859, Amsterdam. Het onmisbare programmablad voor de selektieve kijker-luisteraar. En als abonnee op Vrije Geluiden kiest u tegelijk Antwoordno. 500, Hilversum A Ik geef mij op als lid-abonnee op Vrije Geluiden 29.40 per jaar 15.30 per halfjaar 7.65 per kwartaal B Ik ben al vijf-gulden lid,-maar verzoek u thans dit lidmaatschap om te zetten in een abonnement op Vrije Geluiden. Daartoe heb ik ook de bij punt A (zie hierboven) gevraagde gegevens ingevuld. C Stuur mij gratis proefnummers van Vrije Geluiden. D Ik geef mij op als lid-contribuant 5,- per Jaar. E Ik wil graag meewerken aan deze VPRO ledenwerfaktie. Stuur mij daarom aan.meldingskaarten voor nieuwe abonnees. Naam Straat: Plaats: C~3 AMSTERDAM Voor de tweede maal wordt (in Arti et Amicitiae van 4 t/m 12 november) te Amsterdam de kunst- en antiekbeurs 'Antiqua Amsterdam' gehouden. Een beurs waaraan ditmaal een achttiental, meestal jonge, antiquairs deelnemen die van plan zijn van deze Antiqua Amsterdam in de toekomst een nog grotere mani festatie van kunst en antiek te maken. Bewust heeft men daarvoor Amster- i dam, vanouds het antiekcentrum van j Nederland, gekozen. De ruimte in Ar ti is voor de achttien deelnemers van j nu nog net voldoende, mede omdat op ingenieuze wijze met die ruimte is i gewoekerd, onder meer door verlaag de plafonds boven de 'stands' aan te i! brengen. Zoals uit de naam al valt af te leiden, wordt niet uitsluitend op oude kunst en antiek gemikt. Er zijn ook stijlen en perioden vertegenwoordigd die nog niet tot het officiële antiek gerekend worden. Zoals bijvoorbeeld de zeer interessante Jugendstil-periode, en zo als bij kunsthandel Borzo de 19e- eeuwse schilderkunst. Typerend voor de informatieve taak die deze beurs ook wil vervullen zijn bijvoorbeeld de zeer uitvoerig geschreven toelichtin gen bij de schilderijen die Borzo exposeert. Het woord exposeren is trouwens ook toepasselijk op de meeste stands. Top- voorbeeld hiervan is de stand van René Silss, die met een rigoureuze beperking van het aantal getoonde stukken een uitermate smaakvol ge componeerde collectie laat zien. Overi gens zijn de. speciaal voor deze beurs opgespaarde bronzen en koperen kan delaars (15e tot 18e eeuw) bij Jan Becker, de unieke collecties kristal (Frides Laméris) en tin (Het Kabi net. Beekhuizen) en de klokken, de meubels en het zilver met even grote zorg uitgestald. Uiteraard is het de bedoeling dat op deze beurs verkocht wordt (elk stuk is te koop) maar wie er. na het betalen van de toegangsprijs alleen maar wil ronddwalen en kijken kan dat zonder schroom doen. Antiquairs zijn ook nog vriendelijke mensen die blij zijn met de belangstelling die men voor hun vaak met veel moeite vergaarde schoonheden toont. ADVERTENTIE 12 Fijne Snippertrips staan er voor u op 't programma. Niets vooraf te boeken! Gewoon naar 't station gaan en zo'n voordelig trein-toegangbiljet nemen. B.v. naar Amsterdam, Den Haag of Rotterdam. Naar Gouda, Leiden of Hoorn en Enkhuizen. Naar 't Evoluon in Eindhoven of naar 't Spoorwegmuseum in Utrecht. En wie 't allemaal al kent, kan nu ook naar het Lips Autotron in Drunen. Alle informatie in de brochure „Toeren o.etNS", voordelig uit met NS rtPr.fö Minister ivil voorschriften haardracht DEN HAAG Het conflict tussen minister De Koster (defensie) en de Vereniging van dienstplichtig militairen, zal, naar verwacht wordt volgende week uit de wereld zijn geholpen. St. Barbara, Gelders eikenhoute beeld ca. 1500. Groot succes H. de Man-expositie OUDEWATER De Herman de Man expositie te Oudewater heeft meer dan zesduizend bezoekers getrokken. Hieronder bevonden zich bijna dui zend middelbare scholieren, die de tentoonstelling in klasseverband be zocht hebben. Dat pers, radio en tv ruime aandacht aan de expositie geschonken hebben, kan niet alleen oorzaak zijn van een zo groot succes. Terecht menen de organisatoren, dat het werk van Her man de Man nog steeds en graag gelezen wordt. De Man gaat behoren tot de klassieken in de Nederlandse literatuur. Leo Akkermans is oezig met een do cumentaire over de streek waarin De Man's werken spelca, die door de KRO zal worden uitgebracht. Verder De minister en de WDM zullen dan hun normale overleg dat door de heer De Koster geschorst werd naar aanlei ding van de groetdagactie van de vereniging, hervatten. Dit is het re sultaat van de bemiddeling van de Kamerleden Van Eisen (KVP) en Wieldraaijer (PvdA), die de afgelopen weken met de minister enerzijds en de WDM anderzijds druk overleg hebben gevoerd- Een van de eerste punten, die in het herstelde overleg aan de orde zal komen in de haardracht in de militai re dienst. De vaste Tweede Kamer commissie voor defensie zal hierover op 16 november een vergadering hou den. Dit naar aanleiding van de mede deling van minister De Koster dat hij de vrije haardracht wil inperken on dermeer uit hygiënische overwegin gen. Hierbij speelt ook een brief van de commandant eerste legerkorps lui tenant-generaal Meijnderts een rol. Daarin constateerde deze. dat er steeds meer militairen rondlopen met vuil en onverzorgd haar, luis, vuile handen, vies ondergoed en slecht on derhouden tanden. Generaal Meijn derts verstuurde zijn brief vorige week aan al zijn ondergeschikten. Tuchtrecht In het overleg tussen minister De Koster en de WDM zal waarschijn lijk ook gesproken worden over de nota betreffende de herziening van het militair tuchtrecht. Dit in ver- DEN HAAG Als Frankrijk iets niet wil dan gebeurt het gewoon niet. Je kunt tooh geen kannoneerboten de Rijn op sturen. Dat is uit de tijd helaas. Met zieze opmerking kapte mi nister Udink (verkeer en waterstaat) een discussie in de Tweede Kamer af rond de vraag waarom de ministers - conferentie over de Rijn vorige week niet meer resultaten heeft geboekt. Frankrijk verklaarde zich op deze conferentie akkoord met een gedeelte lijke opslag van het afvalzout van de kalimijnen, maar weigerde de in aan bouw zijnde kernenergiecentrale bij Fessenheim met koeltorens uit te rus ten. Wel stemde het land in met de bepaling dat de Rijn in de maanden juli en augustus met niet meer dan twee graden celsius extra verwarmd mag worden. Voor de tweede Duitse kernenergiecentrales, -die eveneens het Rijnwater vor koeling gebruiken geldt dezelfde bepaling. Deze twee graden extra verwarming va nde Rijn kunnen de temperatuur van het Rijnwater in de zomermaan den op ongeveer 26 graden celcius brengen. Volgens de heer Udink is dat nog net aanvaardbaar. Hij deelde de opvattingen van de Duitse minister van landbou van de deelstaat Rhein- land Westfalen, Deneke niet. Vlgens minister Deneke betekene de twee minister Deneke betekenen de twee graden verwarming van de Rijn het doodvonnis voor deze rivier. Spaanse kunst in 'Het Prinsenhof' DELFT In het Stedelijk Museum 'Het Prinsenhof' te Delft loopt tot 11 december jonge Spaanse kunst, een tentoonstelling, die nog net op het nippertje 'Testimonio 72' kan heten. En die laat zien, dat de Spaanse kunst, wat je je zou kunnen voorstel len. helemaal niet buiten de internati onale ontwikkeling staat. In dat grote complex van artistieke gebeurtenissen heeft zij wèl een nadrukkelijk eigen karakter. Individualiteit, originaliteit en een vrijwel algemeén streven naar - technische - perfectie. Kijk maar eens naar de prachtig afge werkte aluminiumreliëfs van José Luis Fajardo, wonderlijke luchtfoto's van v/it-glanzende werelden. Naar de strakke, maar zeer kleurige geometri sche schilderijen van José Maria Yturralde. Want die zijn net weer even anders dan anders, evenals de strakke vormen in plexiglas van Enri que Salamanca of de zeroachtigc maar daarvoor toch nèt iets te schilderach tige ruimtesuggesties van Jordi Peri- coL Zoals trouwens ook de nieuwe realis ten er zij en de objectuers. Of wazige grapjassen als Ignacio Yraola, die zichzelf met de aanduiding 42 kg in de boksring zet met een zekere R. van Rijn, zonder h, 365 kg. Francisco Cruz de Castro's werk breekt beweeglijk de doorgezaagde lijsten uit en hij geeft details van naakten volume door op gebeitst of geverfd hout toonverschil len aan te brengen met schuurpapier. Ceferino Moreno plakt allerlei materi aal op zijn panelen nu eens niet om dat voor zichzelf te laten spreken, maar gewoon om de fijne reliëfwer king die dat oplevert en die later benadrukt wordt door een warm colo- riet. Veel geëxperimenteer dus met als uit springer Javier Morras, die op een zeer originele manier met uitgeanipte foto's werkt. Hij maakt een soort opzetstukken, de ingang van een me tro b.v. of een monument, gedeelte lijk drie-dimensionale toestanden, al tijd met mensen. Door een vouwtech- niekje krijgen die een zeker volume terwijl Morras ook op een bijzondere manier beweging suggereert. Zomaar een eerste kennismaking een paar voorbeelden van wat er alzo op deze aantrekkelijke tentoonstelling te zien is. band met de kritische reactie van de Tweede Kamer defensiecommissie op de voorstellen van minister De Kos ter. De commissie staat in meerder heid (de linkse oppositie en de con fessionele regeringspartijen) zeer kri tisch tegenover handhaving van de volledige strafbevoegdheid van de commandanten bij overtredingen van de krijgstucht. De commissie wil dat de verdachte de keuzemogelijkheid krijgt zich door de onafhankelijke militaire rechter, dan wel door de eigen commandant te laten straffen. Dezelfde fracties zijn het voorts eens met de WDM-eis dat een straf moet worden opgeschort als er beroep te gen wordt aangetekend. Minister De Koster is tegen opschorting. De Kamerleden Wieldraaijer en Roet hof (PvdA) tenslotte, hebben minis ter De Koster vragen gesteld over de vrijheid van meningsuiting in dienst. Dit naar aanleiding van het feit dat de legerleiding luitenant-kolonel K. Bloema berispt heeft, omdat deze een advertentie had mede-ondertekend, waarin tegen de zware vonnissen te gen WDM-bestuurders wegens hun groetactie. werd geprotesteerd. De le gerleiding verwijt de overste Bloema 'gebrek aan loyaliteit ten opzichte van het beleid van de militaire overheid met betrekking tot de mlitaire groet.' ADVERTENTIE democratisering, partijen en partijenstelsel!, kabinetsformatie, het parlement, belangengroepen, gemeente en provincie, recht en rechtspraak, sociaal-economisch beleid, nelzijn en milieu, woningbouw, onderwijs, ontwikkelingshulp en ontwapening? REGEREN - REAGEREN een algemene cursus burgerschaps kunde. De prijs voor deze uit 40 les sen bestaande schriftelijke cursus be draagt slechts 25.-. Vraag nadere In lichtingen, onder vermelding van de leter T. bij STICHTING BURGERSCHAPSKUNDE Postbus 349. LEIDEN Telefoon (01710) - 46803 DEN HAAG Het spaarloon mag op ieder gewenst tijdstip voor de aan- schaf van een eigen woning woTden aangewend. De Tweede Kamer heeft met grote meerderheid van stemmen dit voorstel van de KVP'er Van Zeil aanvaard. Het spaarloon zal per 1 januari 1973 per bedrijfstak via de CAO-onderhan- delingen ingevoerd kunnen worden. Op grond van het wetsontwerp dat de Kamer gisteren aanvaardde zal het spaarloon in 1973 tot een bedrag van 613 gulden per werknemer belasting vrij zijn. De werkgever zal een heffing moeten betalen. Bij de behandeling van het wetsont werp in de Kamer werden echter be zwaren aangevoerd tegen de blokk©- ringsperiode van zeven jaar. De KVP- er Van Zeil meende dat deze blokkade in ieder geval doorbroken moest kun nen worden voor de aankoop van ee^ eigen woning. De VVD-er Van Arden nen ging dit nog niet ver genoeg. Hij wilde ook dat het spaarloonn aange sproken moest kunnen worden voor de hpothecaire aflossing van de eigen woning. DEN HAAG De meerderheid in de Tweede Kamer staat kritisch tegeno ver een aantal voorstellen die de ministers De Koster (defensie) en Van Agt (justitie) hebben gedaan in een nota over de herziening van het militair tuchtrecht. Dit blijkt uit het voorlopig verslag dat de vaste Tweede Kamercommissie over de nota heeft uitgebracht De drie confessionele regeringspartij en, KVP, AR en CHU, alsmede de linkse oppositie, zijn tegen de colledi- ge handhaving van de strafbevoegd heid van de commandant voor over tredingen van de krijgstucht. De kamermeerderheid dringt in het verslag daarom aan op een tussen vorm waarbij de verdachte de moge lijkheid krijgt te kiezen tussen de commandant en onafhankelijke rech ter als strafoplegger. (ADVERTENTIE) zullen herdrukken van zijn bekendste werken verschijnen. Het batig saldo dat de tentoonstelling heeft opgeleverd, zal worden vastgezet als beginkapitaal voor een in Oudewa ter 'op te richten monument ter nage dachtenis van Herman de Man. 5 Dagen genieten op het eiland aan de Golfstroom. Volledig verzorgd, dus incL logies, maaltijden en reis: Vertrek dagelijks t/m 10 mei 1973. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op de stations. voordelig uit met NS van elk station.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11