FORSE EERSTE STAP: 9-0 Fadrhonc blijtreffers èn publiek Nederlands elftal wist in slotfase smetten uit eerste helft weg Feyenoord en FC Utrecht testen Pool Bayern vergroot roor sprong Vitoria Setubal in tweede ronde Zoetemelk in conflict met Clays Na Gordon Banks ook Peter Bonetti ROüW/KWARTET DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 SPORT Til/Kil 11 Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Het applaus voor Tor Fuglset was tekenend. Drie minuten voor het einde waagde de Haagse spits van het Noorse elftal het enige schot op het doel van Jan van Beveren. Een wanhoopsschui- ver van de enige prof in de amateurploeg, die door het Nederlands elftal gisteravond in het Rotterdamse Feyenoordstadion met maar liefst 9-0 werd opgerold. De massaal opgekomen toeschouwers moesten niettemin tot in de tweede helft wachten,Voordat het schut tersfestijn van het Nederlands elftal pas goed op gang kwam. Het wanhopig verdedigen van de negatief ingestelde Noren leidde voor rust namelijk maar tot één treffer, van Johan Neeskens. De bittere smaak van de openingsperiode werd door het 'dure' elftal van Fa- drhonc pas na rust weggespoeld. Het debuut van Nederland in de voorronden van de strijd om het wereldkampioenschap verliep dan ook niet anders dan verwacht. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM FC Utrecht zou andaag opnieuw een onderhoud hebben met de 28-jarige Pool Jirzy Zadek, die dinsdagavond in de wedstrijd Utrecht-Wage- ningen (21) een doelpunt scoorde en gisteren in Rotter dam met een Feyenoord elftal een halve wedstrijd speelde te- ge het UEFA-jeugdteam. Ook in deze ontmoeting produceerde de Pool, die uitkomt voor het laag geklasseerde LSK Lodz een doelpunt. Feyenoord-manager Guus Brox, die de verrichtingen van de Pool met kritische ogen volgde, heeft met Zadek overi gens nog niet over een contract gesproken. 'Er zijn nog teveel vraagtekens', aldus Brox, die niet ontkende dat Zadek een bijzonder nuttige kracht zou kunnen zijn. Volgens Sparta-speler Janusz Kowalik, bij wie Zadek logeert, kwam zijn landgenoot 40 keer voor een nationale selectie van Polen uit. 'Er zal', meent Kowa lik, Zadek niets in de weg wor den gelegd om zijn land te verlaten'. tUNCHEN (ANP) Bayern lünchen heeft zijn toppositie in de undesliga versterkt. De Beiers won en op eigen veld met 2—0 van MSV )uisburg, concurrent Stuttgart ver oor een punt bij Rot Weiss Oberhau- >en, FC Köln deelde twee punten en twee doelpunten met Wuppertaler SV. Fortuna Diisseldorf dankzij winst op Kaiserslautern, bezet nu de tweede plaats, op drie punten achterstand van Bayern. Bayern nam na 22 minuten een voor sprong door Möller, die van de straf schopstip raak schoot. De 35.000 toe schouwers zagen Roth onmiddellijk ia de hervatting de voorsrong verdub- leien. Het sterk aanvallende Bayern twam niet verder. frankrijk De uitslagen van de wedstrijden, die Bisteren in de eerste devisie van de Franse voetbalcompetitie werden ge peeld, zijn: Angers-Marseille 02, lordeaux-Nantes 21Sedan-Bastia Ajaccio-Sochaux 20. I0EGOSLAVIE )FK Belgrado, tegenstander van 'eyenoord in het UEFA-Cuptoernooi s in de Joegoslavische competitie laar de gedeelde negende en tiende 'laats gezakt. OFK verloor de uitwed strijd tegen het op de tweede plaats taande Velez met 20. Rode Ster eidt met 20 punten uit 12 duels. Velez heeft er 17. OFK 12. De confrontatie tegen Noorwegen was niet meer dan een verplicht voorspel, een 'opwarmertje' voor het grote tref fen tegen België. Zondagavond 19 no vember moet de eerste grote stap in de Hel van Deurne bij Antwerpen op weg naar West-Duitsland gezet wor den. Het klimaat vooor de machts greep van het Nederlandse elftal lijkt ideaal. Zeker in financieel opzicht. Bij de spelers is met als een worst voor gehouden kapitaal van ƒ65.000, ook het besef gegroeid, dat het Nederland se elftal in de komende twee jaar naam op wereldniveau kan maken. Slechts de goodwill van het Neder landse publiek voor het elftal van bondscoach Fadrhonc ontbrak nog. Oranje is met het stijgen van de successen in het toernooi om de Euro pa Cup zijn greep op de toeschouwers kwijtgeraakt. En om de reis van Ne derland naar West-Duitsland optimaal te begeleiden, is die steun onontbeer lijk. Het publiek wil. Dat werd gisteravond in het redelijk gevulde Feyenoord stadion wel duidelijk. Het publiek is wéér bereid achter het nationale elf tal te gaan staan. En dat is pure winst Het woord is nu aan de spe lers. Een potentieel dat op wereldni veau thuishoort. Alleen: dat moet nog in teamverband onderstreept worden. Tegen Noorwegen was voor die de monstratie nauwelijks eer te behalen. Daarvoor waren de Scandinaviërs te amateuristisch, te negatief. Bondsco ach George Curtis, de Brit die zuiver resultaat-voetbal propageert, wilde blijkbaar ten koste van alles een af gang voorkomen. Net zoals hij vorige maand in Oslo tegen België verordon neerd had, liet hij ook tegen Neder land zijn elftal massaal voor het eigen doel optreden. De defensie, opge bouwd uit zes, zeven spelers, ving rond het 16 meter-gebied daardoor de Nederlanders op. Angstig en zonder overtuiging. Alleen maar enthousiast. Met lange halen probeerden de Noren de steeds weer als een wals oprukken de Oranje-éguipe van zich af te hou- De eerste van de negen Nederlandse treffers. Johan Neeskens (rechts) heeft de bal hard ingeschoten. den. Aan enige opbouw dachten zij niet. Voor het in bezit houden van de bal gunden zij zich geen rust. Daarom kwamen de beide spitsen, FC Den Haags Tor en zijn broer Jan Fuglset, slechts bij vlagen aan de bal. Even maar, want zij ontbeerden vanaf het middenveld iedere steun om iets zin- nings in de aanval te verrichten. Nederland heerste, zoals verwacht. De vraag was alleen hoelang de Noorse opruimingsdienst in het gebied van doelman Haftorsen zonder schade zou functioneren. Het duurde in feite nog verbazend lang. Gedurende een half uur bestormde Nederland vergeefs het Noorse doel. Via vooral het Feyenoord- tandem Wim van Hanegem en Theo de Jong werden de vier spitsen voort durend van goede mogelijkheden voorzien. De Noren verzuimden zelfs een buitenspelval op te zetten. De vloed van kansen in de eerste periode toonde alleen maar aan, hoe gemakke lijk deze tegenstander te verschalken was. Daardoor neigde Nederland naar nonchalance. SCHAMEL Een aanval later was er immers weer een nieuwe mogelijkheid. En dat moet Cruyff c.s. verweten worden. Het duurde te lang, voordat het stadi on de roep om treffers beloond zag. Een half uur, toen ging Noorwegen dankzij een prachtige 1-2 combinatie tussen Theo de Jong en Johan Nees kens plat. De Ajacied 'verlengde' De Jongs pass ineens in de lucht en tikte de bal langs de moedige Haftorsen. Eén doelpunt, het resultaat van 45 mi nuten aanvallen, was een veel te scha mele afspiegeling van 't overwicht van de Nederlanders. Deze opponent, die niet schroomde de vele gebreken met ongeeontroleerd-feüle acties te verdrij- De Noorse doelman Haftorsen (links) in duel met Johan Cruijff. Haftorsen won dit duel. ven, had in die eerste helft al volle dig afgestraft moeten worden. Dat gebeurde niet. Mede door de veel te individuele acties, de showtrekjes, die de spelers zich normaal alleen op de training veroorloven en het slechte schieten in de aanval en vanuit de tweede lijn. Want déör kreeg Neder land alle ruimte. gemopper Nederland wenste die mogelijkheid niet te benutten. De combinaties mis ten directheid, diepte vooral. Met na me Theo Pahlplatz buitte zijn vrijheid op de rechtervleugel niet volledig uit. De Twentenaar deed, zeker in de eer ste helft, nauwelijks iets goeds met de bal. Op herhaaldelijk verzoek van het publiek werd Pahlplatz later ook ver vangen door Brokamp. Pas in de pe riode, toen de toeschouwers niet ten onrechte al flink begonen te moppe ren, concentreerde Oranje zich wat fel ler op zijn einge opdracht: het maken van doelpunten. België, grootste ob stakel op de route naar de eindronde, had tegen IJsland (twee keer 4-0) en Noorwegen (2-0) verzuimd afdoende aandacht aan het doelsaldo te beste den. Nederland kan eigenlijk nu al op dat punt de Belgen aftroeven. Direct na rust groeide kennelijk het besef over de noodzaak daarvan. Noor wegen met Tryve Bornö als sterke schaduw van Cruijff en Spydevold als laatste schakel in de verdediging, boog pas na rust duidelijk voor het klasse- verschil. Desondanks mag dit de Scandinaviërs niet als verdienst wor den aangerekend. Eerder was het lang durig falen van de Nederlandse aan val er de oorzaak van dat de goed spe lende Haftorsen pas laat tot wanhoop werd gebracht. De Noorse sluitpost zag zich opnieuw door Neeskens voor onoplosbare problemen gesteld. Huls- hoff, voortdurend opkomend, kopte de bal precies voor de voeten van zijn vrijstaande ploeggenoot en die knalde onhoudbaar in. Even later rondde Cruijff een pass van De Jong doel treffend af en in de zesentwintigste minuut was het opnieuw Neeskens die de marge vergrootte door een in eerste instantie gestopt schot van De Jong alsnog in het Noorse doel te plaatsen (44)). HANDBAL NederlandNoorwegen leek meer op zaalhandbal dan op voetbal. Niet al leen wat de score betreft, maar ook Curtis: 'Geen vergelijking mogelijk, Nederland is veel sterker dan België qua spelconcept De équipe van Curtis hield zich bijna het gehele duel rond het 16 meter gebied op, de belangrijk ste aanvallers afschermend, maar vrij wel niet in staat de bal in het bezit te krijgen. Nederland moest daardoor de bal langs een eindeloze reeks schijven laten gaan. Via Keizer, via Van Hane gem naar Cruijf en terug. Maar zel den kwam er een verrassende door braak. Pas later werd er een alterna tief gezocht. Vanaf het middenveld probeerden Fadrhonc's volgelingen de Vikingen uit hun veste te lokken. Hammeroe (halverwege de tweede helft vervangen door Birkeland) en Johannessen lieten zich, even overmoe dig geworden, toch verleiden. De Jong profiteerde. Vanaf ruime afstand joeg hij de bal hard in de bovenhoek. De Noren waren toen al volledig uit geput. Evenals tegen de Belgen in de zelfde fase van de wedstrijd rommel de de defensie verder maar wat. Ho pend dat scheidsrechter Eksztajn uit Polen zo snel mogelijk voor het einde zou fluiten. Want in die slotfose wiste Nederland de smetten, die het in de eerste helft had achtergelaten, met nog een handvol doelpunten goedeels weg. Brokamp (de mooiste). Keizer (strafschop nadat Borno Hameroe Kei zer onderuit had gehaald), Cruijff en Brokamp zorgden tenslotte voor 9-0. NederlandNoorwegen 9—0 (I0) 31 Neeskens 1—0. 51. Neeskens 2—0. 53. CrulKf 3—0. 67. Neeskens 40, 70. De Jong 5—0, 75. Brokamp 60. S0. Keizer (strafschop) 70. 82. Cruijff S0. S7. Brokamp 90. Scheidsrechter Eksztajn (Polen). Toeschou wers: 50.000. Nederland: Van Beveren: Schneider, Huls- hoff. Mansveld, Krol; De Jong, Neeskens, Van Hanegem: Pahlplatz (Brokamp). Cruijff. Kei- zer. Noorwegen: Haftorsen: Melrik. Pettcrsen, Spydevold. Sllnlng (Nöstdahl): Borno, Ham- merö (Blrkoland). Johannesen: Hestad. Tor Fuglset. Jan Fuglset. GERRIT DEN AMBTMAN FLORENCE (ANP) Fiorenüna heeft gisteren in Florence de tweede wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-Cup met 2-1 ge wonnen van Vitoria Setubal. De Portu gezen hebben zich echter toch voor de derde ronde geplaatst, omdat de eerste wedstrijd in een 1-0 zege voor Vitoria is geëindigd. De doelpunten gescoord in een uitwedstrijd tellen dubbel. Van onze speciale verslaggever PARIJS Tussen Joop Zoete melk en zijn huidige werkgever, de Belgische fabrikant Paul Clays, is een conflict ontstaan. De in Frankrijk woonachtige Nederlandse wielerprof heeft een contract getekend bij het Franse merk Gitane voor het komende seizoen. Clays en ploegleider Briek Schotte zijn echter van mening dat Zoete melk ook het komende jaar de trui van de Belgische firma moet dragen, omdat hij ver zuimd heeft tijdig op te zeggen, zoals contractueel is bepaald. Ploegleider Briek Schotte: 'In de overeenkomsten met onze renners staat een bepaling opge nomen, waarin is bepaald dat opzeggingen van het contract vóór 1 oktober moeten ge schieden. Indien dat niet het geval is wordt aangenomen dat de overeenkomst stilzwijgend wordt verlengd. Dat geldt voor beide partijen, dus ook voor de renners'. In het verleden is al meer voor gekomen dat prominente ren ners van de Belgische wielerstal vergaten de opzegtermijn in acht te nemen. Toen echter streek Clays steeds de hand over het hart Wat hij ook deed ten aanzien van Rogier de Vlae- minck. Nu wenst hij echter voet bij stuk te houden. Omdat hij juist rond Zoetemelk een sterke ploeg had willen bou wen: Briek Schotte: 'Ik kan mij die houding van Clays wel in denken. Hij is teleurgesteld in Zoetemelk, omdat die hem di rect na het wereldkampioen schap in Gap, zijn jawoord had gegeven voor het komend sei zoen. Er is met zijn wensen rekening gehouden, er werden mensen aangetrokken die hij wilde. Hij is op het laatste moment bepraat manager Piel en door zijn Franse schoonva der om een Frans merk te kie zen'. Zoetemelk: 'Ik heb die be paling over de opzegtermijn juist in mijn contract laten schrappen. Waar al die drukte over wordt gemaakt begrijp ik niet. Ik sta sterk, desnoods wil ik het voor de rechter uitvech ten. Ik blijf bij Gitanc'. Scholte: 'Het zou wel vreemd zijn als alleen bij Zoetemelk die bepa ling geschrapt is. Laat hij eerst maar eens met bewijzen komen. Zolang dat niet het geval is zal Clays wel voet bij stuk houden'. (CONTACTADVERTENTIE) kennismaking etc. Castilla, sigaar van zeer goeden huize (Velasques) is brandend van verlangen om kennis te maken met serieuze HEREN die tegen kleine vergoeding (32 cent) willen genieten van haar flink postuur en ronduit vorstelijk karakter. Doel: oprechte VRIENDSCHAP. Leeftijd onbelangrijk. Reacties worden discreet behandeld door uw eigen sigaren winkelier. LONDEN (ANP). Peter Bonetti. doelman van Chelsea en plaatsvervan ger van Gordon Banks in het doel van de Engelse ploeg, is gisteren in een ziekenhuis in Manchester aan zijn maag geopereerd. Dinsdag in een wed strijd voor de League Cup, kreeg Bonetti een trap in zijn maag, toen hij op de schoenen dook van John Connelly van Bury. Na een korte verzorging speelde Bo netti het laatste kwartier van de wed strijd uit. 'Het was verschrikkelijk pijnlijk', vertelde Bonetti na 't duel. Het resultaat van de maagoperatie was bevredigend, volgens mededelin gen uit het ziekenhuis. De artsen zeiden na <je ingreep, waarbij een scheurtje in de maagwand werd ge heeld, dat de toestand van Bonetti zo goed was als mogelijk is onder de gegeven omstandigheden. ADVERTENTIE ROTTERDAM De na afloop bijna litbundige coach Frantisek Fadrhonc kreeg wat hij wenste. Een vloed van doelpunten van zijn Nederlands elftal en een verrassend grote publieke be- angstelling. Fadrhonc had veel lof 'oor zijn formatie. Hij had slechts op één punt kritiek. 'De 12 combinatie is nog te weinig gebruikt. Daar hebben we vorige week zaterdag in Zeist voort durend op geoefend. Deze topspelers boef ik geen conditie of individuele akties meer bij te brengen. Ik kan ze alleen maar verder laten perfectione- ROTTERDAM De stand in groep 3 België 3 3 0 0 6 10—0 "«Ierland 1 1 0 0 2 0—0 Noorwegen 3 1 0 2 2 412 IJsland 3 0 0 3 0 1—12 ten in de combinatie. Juist tegen een tegenstander als Noorwegen, dat voort durend met 6 of 7 man voor het doel M®at, is zo'n aktie een goed wapen. Een oplossing zelfs. De 12's hadden ^eer door de lucht uitgevoerd moe ien worden. Het doelpunt van Nees kens, de eerste, was een schoolvoor beeld van hoe ik het wilde zien.' Uiteraard was de bondscoach zeer te vreden over het kortstondige optreden van Wi'lly Brokamp, die twee fraaie doelpunten maakte. Fadrhonc: 'De wisseling tussen Pahlplatz en Brokamp heb ik steeds in het achterhoofd ge houden. Het was ook afgesproken met Brokamp en trainer Knobel van MVV. dat hij ingezet zou worden'. Ook Fadrhonc was ervan overtuigd, dat Nederland bij rust al ruime af stand van de zwakke tegenstander had moeten nemen. 'Dat had met gemak 30 of 40 kunnen zijn. Die Noren proberen gewoon 90 minuten de ach terstand zo klein mogelijk te houden. Maar in de tweede helft kunnen ze het niet volhouden. Dat heb ik al eer der gezien in de wedstrijd Noorwegen- België. Dan gaat het tempo en de con ditie van de tegenstander sproken. We kregen daardoor extra ruimte op de vleugels'. Willy Brokamp, wiens tweede optre den voor het Nederlands elftal (hij de buteerde twee jaar geleden tegen Is raël en scoorde toen het enige doel punt) moeilijk succesvoller had kun nen verlopen, vond het 'logisch' dat Nederland pas in de tweede helft de Noren ging overspelen. Brokamp: 'Wij zijn maar eens gaan jagen. Toen ging alles in het elftal ook plotseling goed draaien. Die Noren waren op een ge geven moment nergens meer. Ik heb toevallig twee doelpunten gemaakt. Voor hetzelfde geld waren het er drie of zelfs nog meer geweest'. Terwijl de Nederlanders vrijwel alom tevredenheid over hun verrichtingen tegen de Noren uitten, wist Theo Pahl platz dat hij op een belangrijk moment gefaald had. Pahlplatz, bij FC Twen te een gelouterde vedette, is een van die figuren, die voortdurend balance ren op de rand van wel-of-niet in de nationale formatie. Linksbuiten als hij van origine is, werd hij in dertien in terlands slechts eenmaal opgesteld op zijn vertrouwde stek. Pahlplatz: 'Ik moet gewoon accepteren, dat er een Piet Keizer in Nederland is. Met an dere woorden, als hij beschikbaar is, moet ik maar afwachten of er nog plaats is.' Pahlplatz kwam gisteravond wat hul peloos naar voren. Op een gegeven oeenblik kreeg ook het publiek zijn omslachtige bewegingen in de gaten. Pahlplatz trok. zoals bij FC Twente- steeds naar binnen, maar kwam dan steeds in moeilijkheden. Vooral in zijn communicatie met rechtsachter Dick Schneider schoot hij tekort. Pahlplatz: 'Ik wil geen excuus verzinnen. Maar het is wel zo dat je slechts inciden teel met deze jongens speelt. En dan in mijn geval nog op een vreemde po sitie'. Pahlplatz weet, dat hij meer nog dan anders de opdringende concurrentie van bijvoorbeeld Brokamp moet vre zen. Hij: 'Ik hoop, dat de bondscoach niet alleen mijn prestatie van nu in zijn overwegingen zal incalculeren. Eerder heb ik mijn verdiensten toch getoond. Het ging inderdaad matig. Vooral na de pauze, toen ik enkele malen een bal van mijn voet liet glij den. Ik had eigenlijk verwacht dat Brokamp al eerder zou opdraven'. Johan Cruijff kon zich tegen Noorwe gen minder nadrukkelijk op de voor grond plaatsen als gewoonlijk het ge val is. De Ajacied verkeerde voortdu rend in de spits, maar was bepaald on gelukkig in zijn afwerking. Cruijff bracht gerechtvaardigde ver ontschuldigingen naar voren. Hij zei: 'Natuurlijk, tevreden ben ik niet he lemaal. Maar zo eenvoudig was het niet. Die knapen bleven steeds han gen; zo kwam je er niet uit. Punt is dan dat je ze moet afmatten, achter elke bal moet aangaan, jagen. In de hoop dat ze op een gegeven moment In elkaar stortten, m zo'n ontwikke ling kan ik me niet permitteren uit de spits te gaan. Je moet je dan gewoon in de punt van de aanval opstellen om een aanval af te kunnen ronden'. Piet Keizer: 'Weliidht welkte het spclvcr loop de indruk dat we na de pauze het tempo opvoerden, meer bewogen. Dat was dan gezichtsbedrog. Voor rust ge droegen we ons identiek als daarna Ht waren de Noren die ineens volko men weg waren. En daar was onze aanpak duidelijk op afgestemd'. George Curtis, de Britse trainer van de Noren, was na afloop al even gedesillusioneerd als zijn volgelingen. 'Ik kan geen enkele speler een verwijt maken. Iedereen heeft gedaan wat hij kon. Vooral in de tweede helft was duidelijk te constateren, dat wij in conditioneel opzicht ontstellend veel tekort kwamen'. Over de sterke defen sieve instelling van zijn equipe zei de Brit, dat er geen andere keuse was. 'We werden gewoon met de rug tegen de muur gedrukt. Wat kun je dan anders doen dan de tegenstander het scoren van doelpunten beletten'. Cur tis was ook van mening, dat Neder land in zijn groep absoluut de sterk ste ploeg is. 'Er is zelfs geen vergelij king mogelijk met de Belgen. Neder land beschikt over zoveel klasse, dat het onherroepelijk en zonder moeite Mlinchen haalt'. JOHN LINSE IJSHOCKEY S.F.C. WJWIUST/ ORAWI ICKN li NIH jNimui K uur hssa OLYMPIACOS PIRAEUS DRINK RAAK BIJ ELKE SPORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3