Witte Huis kreeg plan om burgers te koppelen aan regerings-omroep Egypte hervat zaterdag betrekkingen met Bonn Een dag in het leven van George McGovern 'WE WANT GEORGE, 'WE WANT GEORGE' Vietnam Minister Tepavac toch afgetreden In Marokko 14 keer de doodstraf geëist Veiligheidsraad heeft vrouwelijke voorzitter TROUW,/KWARTET DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 WASHINGTON (AP, Keuter, UPI) Het Amerikaanse Congreslid William S. Moorhead heeft een geheim rapport van het Witte Huis gepubliceerd over plannen om in ieder Amerikaans huis, auto en schip een ontvanginstallatie te plaatsen die aangesloten is op een centraal communicatiesysteem, dat onder controle van de regering staat, en waardoor elke burger kan worden bereikt. Moorhead heeft de regering Nixon ervan beschuldigd dat 'dit een blauw druk is voor een Big Brother (Grote Broer) propaganda-spionagesysteem, waarvoor George Orwell in zijn ro man '1984' heeft .gewaarschuwd'. Or well beschreef in zijn befaamde boek een staat, waarin de leider 'Grote Broer' iedereen via een zend- en ont vanginstallatie ongemerkt kon gade slaan en aanspreken. Afgekeurd rapport De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, heeft verklaard, er zeker van te zijn dat 'deze regering zoiets niet eens zal voorstellen'. Een woordvoerder van het regeringsbu reau voor wetenschap en technologie heeft gezegd dat Moorhead waar schijnlijk de hand heeft gelegd op een afgekeurd rapport. De woordvoerder ontkende dat het rapport naar Nixons adviescommissie is gestuurd en zei dat het plan 'zonder meer door onze staf om technische redenen is verwor pen'. Volgens Moorhead, die lid is van het Huis van Afgevaardigden voor de De mocratische Partij, is het rapport wel degelijk naar Nixons adviescommissie gestuurd. In het 300 pagina's tellende rapport, waarop het stempel 'vertrou welijk' gedrukt staat, wordt het lande lijke communicatiesysteem aanbevolen om het te gebruiken als 'rampen waarschuwingssysteem', voor het ver strekken van informatie en het ver storen van een reeks andere diensten. Volgens Moorhead bevat het echter tevens een ontwerp voor een propa ganda- en spionagesysteem dat door de regering gebruikt zou kunnen wor den. Het rapport is gedagtekend op augus tus 1971. Het wordt in een inleiding beschreven als een voorlopig ant woord op een verzoek tot bestudering van deze zaak door dr. Edward E. David, de adviseur van Nixon voor wetenschappelijke aangelegenheden. In het rapport worden gedetailleerde beschrijvingen gegeven van systemen voor het verzenden van brieven per satelliet, voor het uitzenden van pro gramma's op het gebied van onder wijs, cultuur en sociale zaken. Ook wordt het verschaffen van infor matie aan de politie in de strijd tegen de misdaad via het systeem uiteenge zet. Ontvang-apparaat De grondslag van het rampen4nforma- tiesysteem, zoals dat in het rapport wordt besproken, is de verplichte in stallatie van een speciaal ontvang apparaat (geen afluister-installatie red.) in elke radio en tv-toestel en in iedere auto en boot, die in de VS wordt verkocht. Deze speciale ontvan gers zouden door de regering inge schakeld kunnen worden voor de uit zending van waarschuwingen en ad viezen. Daarmee zou elke Amerikaan ss burger op ieder tijdstip door de regering kunnen worden aangespro- ten. Het rapport bevat verder een ontwerp voor het tv-netwerk dat elke staat, stad en ieder huis moet verbinden met een landelijk systeem van pro gramma's voor het publiek, waaron der onderwijsprogramma's voor kinde ren. Al in 1975 zou een dergelijk stelsel van start kunnen gaan en in 1978 zou het tot zes en in 1980 tot tien verschillende, door de overheid gecontroleerde, netten kunnen wordpn uitgebreid, aldus het rapport. Moorhead heeft gewaarschuwd dat in voering van dit systeem naast een aantal voordelen grote mogelijkheden voor misbruik herbergt en dat het Amerikaanse Congres eerst ingescha keld zou moeten worden voordat tot invoering zou kunnen worden overge gaan. Het is een plan voor een aameen- gekoppelde stad, dat eventueel een aaneen,gekoppelde natie zou kunnen worden en een vloed van door de regering gecontroleerde sociale, cultu rele en educatieve informatie zou uit storten over de hoofden van alle Amerikanen, aldus Moorhead. 'Dit plan zou onze gehele sociale, economische en politieke structuur veranderen. Het plan is verborgen gehouden voor het Congres en het publiek in de hoop dat het geen twistpunt zou worden in de verkie zingscampagne van 1972', zo vervolgde hij. Het plan zou niet zover gaan dat elke Amerikaanse burger door de overheid wordt bespioneerd. Wel zou hij met het systeem kunnen worden geïndoc trineerd en de vrije pers zou erdoor kunnen worden uitgeschakeld, aldus politieke waarnemers. In een rapport van de bank-commissie van het Huis van Afgevaardigden, dat gisteren is gepubliceerd, staat dat aan hangers van president Nixon een af- uisterapparatuur hebben geïnstal leerd in het hoofdkwartier van de BELGRADO (Reuter) De Joegosla vische minister van butcnlandse za ken Mirko Tepavac, is afgetreden. Een reden voor zijn vertrek is niet gegeven. Vice-minister Jaksa Petric treedt als waarnemer op. In Belgrado deden al enige tijd ge ruchten de ronde over het terugtre den van de 50-jarige Tepavac, vooral m verban met de scherpe kritiek van president Tito op de Servische partij leiding. Democratische Partij 'om bijzonderhe- in meerderheid Democraten is de den te vergaren over intieme liefdes- afluister-apparatuur geplaatst op initi- afaireès. en politieke informatie'. Vol- atief van het politieke comité voor de gens dei opstellers van het rapport herverkiezing van Nixon. Koning Hoessein tijdens zijn rede CAIRO, BEIROET, TEL AVIV, AMMAN (UPI, Reuter, AP, AFP) Egypte wil zaterdag de be trekkingen met Bonn hervatten. Het zou twee maanden eerder ge beurd zijn, als het bloedbal op de Olympische Spelen de Westduitse regering geen aanleiding zou heb ben gegeven, strenge maatrege len tegen verdachte Arabieren te nemen. De 'wijze beslissing' van zondag om in te gaan op de eis van de twee vliegtuigkapers, de 'drie van München' vrij te laten, heeft hervatting van de diploma tieke relaties bespoedigd. De Israëlische protesten tegen de vrij lating van de drie Palestijnen duren voort. In een radio-uitzending werd gezegd dat het terugroepen van de ambassadeur in Bonn, Ben Horin zogenaamd voor overieg in feite een protest aan het adres van de Bondsrepubliek is. Plaatsvervangend premier Yigal Allon heeft de gezinnen van de elf in München vermoorde Is raëlische sportlieden gezegd dat de vrijlating 'een laffe daad is, een be- door Jelte Rep 6.00 uur: National Airport in Washington DC ligt nog geheel in duisternis gehuld. De taxi chauffeur knipt het binnenlicht aan en bestudeert argwanend nog eens het strookje papier, waarop mijn juiste bestemming staat. 'Dit is de hangar van de Kustwacht', zegt hij dan. 'Maar ik zie geen levend wezen'. Hij heeft gelijk. Er is niemand. Toch was me gistermiddag nog op het hoofdkwartier van senator Geor ge McGovem verzekerd dat om 6.30 uur de presidentskandidaat en de pers vanaf de Kustwacht- hangar zouden vertrekken voor een reis door Michigan en Ohio, twee van de volkrijke Ameri kaanse staten, die McGovern moet veroveren om te kunnen winnen. 6.20 uur: Eindelijk heb ik iemand gevonden. McGovern zal niet om 6.30 uur vertrekken, maar om 9.30 uur of 11.30 uur. beweert de man. Inmiddels is er nog een taxi geko men met een aantal journalisten. We besluiten onze koffers naar hel restaurant te sjouwen om daar te ontbijten en te proberen het McGo- vern-hoofdkwartier te bereiken. 8.30 uur: Eindelijk wordt de tele foon op het hoofdkwartier opgeno- men, maar degene die de reissche ma's bijhoudt is er nog niet. Het groepje journalisten is inmiddels aangegroeid tot een klein dozijn. De eerste alcoholische dranken worden besteld. 9.05 uur: Eindelijk zekerheid. McGo vern en zijn. entourage zullen om 11 uur vertrekken, zo wordt ons verze kerd. Het betekent dat het ontbijt met nog meer drank dient te wor den gerekt. 10.30 uur: Terug naar de Kustwacht hangar om onze identiteit te laten controleren door de Geheime Dienst, verantwoordelijk voor de veiligheid van de senator. De juiste agent is er evenwel nog niet, dus we wachten nog maar eens. Het perskorps is inmiddels aangegroeid tot een klei ne honderd man. 11.00 uur: Gewogen en in orde be vonden. Van de Geheime Dienst krijg ik een perslabel, dat ik duide lijk zichtbaar moet dragen. 11.04 uur: Bij het persvliegtuig word ik teruggestuurd door iemand van de Gemeine Dienst. De papieren zijn niet goed. 11.07 uur: De papieren zijn we) goed. zegt de andere agent. Ga maar gewoon aan boord, stelt hij mij gerust. 11.45 uur: Het vliegtuig van McGo vern stijgt op. Een minuut later volgt het persvliegtuig. We zijn nu al 45 minuten achter op het tijd schema. Het persvliegtuig is uitbun dig versierd met slingers, posters en ritsen achterovergedrukte hotelsleu tels. De drank is gratis en de stem ming bijgevolg uitstekend. Detroit 12.05 uur: Het persvliegtuig landt op het uitgestorven vliegveld van De troit. Een legertje bereden politie agenten met ronkende motoren en flitsende zwaailichten is de enigo opwachting. Het is bitter koud op het vliegveld en de meeste journa listen vluchten in de gereedstaande auto's en bussen. 12.15 uur: George McGovern daalt met zijn verkiezingsglimlach de vliegtuigtrap af. Zo op het eerste gezicht valt hij me een beetje tegen. Hij valt in het niet bij de potige lijfwachten, dio hem omringen. Maar zijn bewegingen zijn zelfverze kerd en zijn houding straalt het optimisme uit. dat hij deze dagen hard nodig zal hebben. Wat drijft hem? Overtuiging? Eerzucht? Ambi tie? Mijn overpeinzingen worden verstoord als ik ruw achteruit ge drongen wordt door de Geheime Agenten. McGovern stapt snel in zijn auto en de caravaan zet zich in beweging. 12.25 uur: Rookwolken, die in de meest giftige kleuren omhoog krui pen, verraden waar Amerika's auto- stad ligt. De stoet bussen en auto's snelt erop af, alsof ze haar stal ruikt. Alle kruisingen die we passe ren. zijn afgezet. Op ieder viaduct is een agent geposteerd. Het maakt een belachelijke indruk op mij. Wie zou McGovern willen vermoorden? Hij heeft toch geen enkele kans. En bovendien is zijn optreden zo inge togen. dat hij nauwelijks emoties los maakt. 12.45 uur: We rijden een enorm gebouw binnen en de stoet stopt in een reusachtige zaal. In een kluwen mensen loopt McGovern door het labyrint van gangen naar de zaal, waar de notabelen van Detroit ach ter hun lege borden hebben zitten wachten. We liggen flink achter op het tijdschema. Een mager applaus stijgt op, als de senator binnen komt en honderd meter handschud den doet. De stemming in de Econo mic Club is ietwat baldadig. De predikant, die een zeer kort gebed houdt, krijgt een vrolijk applaus. College 1.08 uur: McGovern krijgt voor het eerst de handen op elkaar, als hij generaal Eisenhouwers waarschu wing citeert, dat wanneer een land te veel aan defensie uitgeeft, het zich eerder verzwakt dan versterkt. De tekst van de redevoering was ons reeds in het vliegtuig uitgereikt, maar McGoverns voordracht is niet erg boeiend. Hij verheft zijn stem zelden en hij schijnt zich enigszins te ergeren als applaus zijn woorden onderbreekt. McGovern is niet geko men om te worden toegejuicht, maar om zijn visie op Amerika te geven. Hij geeft college. Op het journaal van gisteravond zag ik hoe hij als een schoolmeester de pers berispte, omdat zij zich liet afleiden door een incidentje in de zaal. Voor de notabelen valt McGovern nu de pogingen van Nixon aan om een limiet te stellen aan de regeringsuit gaven. Dit is slechts een laatste voorbeeld van een 'harde en onmen selijke' economische politiek, die voorrang geeft aan raketten boven de armen en de werklozen. Presi dent Thieu van Zuid-Vietnam krijgt 'waarschijnlijk wel iedere stuiver, die hij wenst' en het 'opgeblazen militaire budget' blijft onaange roerd, maar er wordt wel gesnoeid op de posten van -onderwijs, perso neel, gezondheidszorg en de bestrij ding van de milieu-vervuiling. 'Ik wil niet beweren dat wij Democra ten alle antwoorden hebben op de problemen van een moderne econo mie. Wij zullen fouten maken. Maar ik kan beloven, dat wij het volk de voorrang zullen geven.' 1.23 uur: McGovern beëindigt zijn rede met een felle aanval op de onoprechtheid van de regering- Nixon. Waarom is Amerika niet ver ontwaardigd over het afluisteren van de Democraten en over het recruteren van 'saboteurs' door de Republikeinen om de Democratische verkiezings-campagne in de war te sturen? 'Is het mogelijk dat ons moreel gevoel aan het degenereren is? Hebben v»e het punt bereikt, waarop we zonder meer aannemen dat dit nu eenmaal de manier is waarop de politiek in dit land wordt bedreven? Ik hoop upreeht van niet.' De notabelen achter hun tafels klappen beleefd, maar de rest van de zaal geeft McGovern een staande ovatie. 1.48 uur: De stoet zet zich opnieuw in beweging. Voorop de auto van de sheriff, dan dc auto met McGovern. dan weer een politie-auto, vervol gens een lange rij wagens met de visuele pers en tenslotte de drie Greyhound-bussen met de schrijven de pers. Op straat is nauwelijks belangstelling voor de stoet. Wat is er trouwens aan te zien? Bovendien zijn we een half uur over tijd. Cleveland 3.40 uur: Landing in Cleveland, de smerige industriestad aan het ver vuilde Eriemeer. Natte sneeuw slaat tegen de raampjes. Met tegenzin zei ten de journalisten hun glazen neer. Buiten is het bitter koud. Bijna niémand heeft een dikke jas. Alleen McGovern loopt, ondanks zijn blau we licht-gewicht kostuum, met een opgewekt gezicht naar zijn auto. Er is weinig publiek. Op een klok zie ik dat het 4.40 uur is. We zijn kennelijk ergens de tijdgrens gepas seerd. 5.05 uur: De medewerking van de politie is slecht. Slechts een paar politie-agenten zijn er. In het spits- verkeer raken we de aansluiting met McGoverns auto kwijt. Die is er al lang als wij voor een korte rustperi ode aankomen in het Statler-Hilton hotel. 6.45 uur: Op zoek naar een toilet stap ik per ongeluk binnen in een uitzending van CBS-radio. Met mijn vriendelijkste grijns verontschuldig ik me zwijgend, voordat ik op mijn tenen wegsluip. Er zijn maar twee zaaltjes gereserveerd voor de ruim honderd man pers en daarom zijn de geluidsmensen uitgeweken naar stillere plaatsen. De journalisten, die nog geen verhaaltje moeten schrijven voor hun krant, zakken af naar een bar. 6.50 uur: Sentor McGovern vertrekt naar de WKYC-televisiestudio voor een 'telethon', een uitzending waar bij kijkers opbellen om vragen te stellen. Zo iets kost de campagne-kas niet veel en is dus een tussenlan ding in Cleveland wel waard. 6.55 uur: Een kleine honderd man vormt het publiek dat applaudisseert als McGovern binnen komt. 'Wil iemand mij de microfoon omhangen, zodat ik niet in conflict kom met de vakbonden?' grapt de kandidaat. McGovern wordt ingelicht hoe alles in zijn werk gaat. de telefoons, de camera's en de tijd. Hij haalt zijn sokken op, glimlacht tegen de mid delste camera en het programma begint. Het rechterbeen heeft McGo vern over zijn linker geslagen en zijn handen liggen als vuisten in zijn schoot Spervuur 7.32 uur: De uitzending is voorbij. De kandidaat heeft het niet gemak kelijk gehad in het spervuur van vragen. 'Wanneer krijgen we die chè- ques van duizend dollar?' Bent u voor legalisering van abortus? 'Bent u voor legalisering van marihuana?' 'Omdat u zo vaak van standpunt verandert, hoe kunnen we weten wat u werkelijk denkt?' Juist de scherpste vragen waren door de McGovern-mensen achter de scher men doorgespeeld naar de senator. Natuurlijk kwam ook Eagleton, die McGovern eerst '1000 procent' had gesteund, maar daarna had laten vallen, aan de orde. Die '1000-pro- eent'-uitlating was een 'uiterst men selijke en gevoelige reactie', zei McGovern. maar hij had later inge zien dat de Eagleton-affairc de aan dacht van de werkelijke problemen zou afleiden. 'Een leider, die bang is van mening te veranderen vanwege gezichtsverlies, is geen leider. Hij is een ramp.' McGovern praat nog even na met de technici. Het ging wel De houding van McGovern straalt het optimisme uit, dat hij hard nodig heeft. begonnen met 3.500 toen de deuren werden gesloten. Maar 1000 anderen eisten hun recht op om McGovern te horen. Korte tijd gingen de deu ren nog even open om hen er in te laten. Buiten staan nog eens vijf honderd mensen, zo luiden zijn in formaties, die kloppen met de krant van de volgende dag. Inflatie 10.20 uur: Eindelijk heeft de senator kans gezien het een en ander te zeggen. 'Wilt u nog eens vier jaar?' is het thema van zijn rede. Nee, gilt het publiek. 'We want George, we want George'. McGovern grijpt het veto, dat Nixon over de anti-vervui- lingswet heeft uitgesproken aan voor een nieuwe aanval op de rege- nng-Nixon. Geld dat nodig is om ons water te zuiveren en onze lucht te reinigen werkt volgens de presi dent de inflatie in de hand, maar geld dat gebruikt wordt voor vlieg tuigen, die niet vliegen, raketten, die niet vuren en generaals die helemaal niets doen, dat is volgens de president niet gevaarlijk voor de inflatie. 'Dank God. dat het Congres de moed had het veto ongedaan te maken', zegt de kandidaat. 10.27 uur: De microfoon doet het niet. Doet hij het echt niet, vraag ik me af. Als het 'euvel' weer is ver holpen, zegt McGovern: 'Ongelukki gerwijze hebben wij Democraten niet geleerd zo goed te manipuleren met elektronische uitrusting als de regering-Nixon.' Donderend applaus. McGovern borduurt even verder. 'Ie dereen die er niet voor terug deinst de kantoren van een landelijke par tij af te luisteren, zal er niet voor terug deinzen uw winkel af te luis teren, of uw school, uw kantoor of uw huis. wilt u nog eens vier jaar van dat?' 10.55 uur: McGovern is uitgesproken en de fanfare zet haar hoempa weer in. In de koude buitenlucht wordt McGovern opgevangen door tv-lam- pen en aanhangers. De senator schudt handen en wordt langzaam naar zijn auto gestuwd. Het laatste wat ik van hem zie, is zijn omhoog gestoken, zegevierende arm, hel ver licht door de schijnwerpers en tv- mensen. (Dit Is het vijfde artikel van een serie. Dc vorige afleveringen ver schenen op 25, 26, 27 cn 31 okto ber.) aardig, vindt hij. 'Een of twee keer ging er iets mis met de telefoons.' Maar dat had de senator kans gege ven zijn standaard-grapje te lance ren: 'Ja. wij Democraten zijn niet zo handig met dat elektronische spul. Bij de Republikeinen zal je dat niet zo gauw hebben. Die hebben heel wat ervaring.' 8.00 uur: We zitten weer in de lucht, richting Toledo, Ohio. De stemming wordt steeds baldadiger. De stewardessen vliegen af en aan met glazen drank en sandwiches. Een van de journalisten rent joe lend één van de stewardessen ach terna. Ik kan niet zien. hoe het afloopt. 8.40 uur: Eindelijk een wat grotere opwachting op het vliegveld. Jonge lui met spandoeken en borden heb ben zich verzameld bij McGoverns auto en klappen enthousiast. Televi sie-ploegen doen in hun zenuwachti ge tempo hun werk en lichten de duisternis op met hun felle lampen. Fanfare 10.05 uur: Na een lange rit door de duisternis hoor ik het van verre al. Hier moeten we zijn. Fanfare-mu- ziek ontsnapt in de stille avond. Buiten het gebouw verdringen zich honderden mensen, die van verve ling de persmensen enthousiast toe juichen als zij via een zijdeur de heksenketel binnen stappen. 'We want George, we want George', wordt er gegild. Vlaggen, serpetines, linten, balonnen, spandoeken en veel lawaai. Hoe kan iemand, die dit gehoord heeft nog twijfelen aan een overwinning voor McGovern? De ca mera-mensen nemen, ondanks de protesten van het publiek op de eerste rijen, hun plaatsen in. Dan ontstaat er beweging achter in de zaal en stijgt het lawaai naar een nieuwe climax. 'We want George, we want George'. Theodore White (The Making of the President) klimt naast mij op een tafel, die het prompt begeeft. Misschien kom ik nu ook wel in zijn boek. denk ik. 10.15 uur: Ijskoud tracht McGovern de wilde ovaties tot zwijgen te bren gen. Hij steekt zijn hand op en glimlacht, maar niemand wil nog naar hem luisteren. Het geschreeuw en gegil houdt aan. Bij één van de plaatselijke persmensen informeer ik naar de grootte van de menigte. Ruim 5.000 mensen, zegt hij. Ze schaafd land onwaardig'. In kranten wordt geëist dat Israël het door Bonn aan de gezinnen van de omgekomen sportlieden geschonken miljoen dollar moet terugsturen. Ook wordt gezegd, dat geen Westduitse verontschuldigin gen meer aanvaard kunnen worden. Egypte heeft er zijn verbazing over uitgesproken dat de Verenigde Staten aan Libye gevraagd heeft, de drie Palestijnen die zondag in München werden vrijgelaten, terecht te doen staan of uit te wijzen. Cairo vindt het vreemd dat Amerika Libye een derge lijk verzoek doet, maar niet aan Isral vraagt de gebieden terug te geven, die zij met geweld op de Arabieren heb ben veroverd. Uit Beiroet wordt gemeld dat de Sowjet-Unie al begonnen is Egypte raketten van het type SAM-6 te leve ren. Dit is een gewijzigde versie van de SAM-2 en SAM-3. Over levering van de raketten werd al in juli onder handeld, toen Egypte bevel gaf tot het vertrek van de Russische troepen. De Russen namen toen de SAM-6 installaties, die zij in Egypte in ge bruik hadden, mee. Koning Hoessein van Jordanië heeft opnieuw gezegd, geen afzonderlijke vrede met Israël te zullen sluiten. Hij stélde voor een nieuwe Arabische top conferentie te houden om een ge meenschappelijk beleid op te stellen. Hoessein zei geen compromis te wil len sluiten inzake de rechten van het Palestijnse volk, herhaalde zijn plan om van het door Israël bezette gebied ten westen van de Jordaan een Pales tijnse staat te maken (die samen met Jordanië een statenbond vormt), die het oude deel van Jeruzalem als hoofdstad heeft. Droom President Idi Amin van Oeganda heeft opgeroepen tot het houden van een speciale conferentie van Afrikaan se en Arabische landen om 'manieren te bespreken ter verovering van Is raël'. Amin zei dat Israël door een gezamenlijke aanval in korte tijd overwonnen kan worden. Hij heeft weer een droom gehad; Oeganda zal in de komende honderd jaar 'zeer rijk' worden als het volk bereid is hard te werken. Een Egyptische diplomaat heeft een bombrief ontvangen, die onschadelijk kon worden gemaakt. Hij was ogen schijnlijk afkomstig van een Brits® bank, waar de diplomaat geen reke ning heeft. Bovendien was de brief onvoldoende gefrankeerd. Uit Maleisië wordt gemeld, dat de posterijen daar in de afgelopen dagen 15 bombrieven hebben onderschept. Er worden spoei dig arrestaties verwacht. KENITRA (Reuter) De openbare aanklager in Kenitra (Marokko) heeft op het proces tegen 220 man lucht- machtpersoneel dat wordt beschuldigd van het ondernemen van een staatsgreep, veertien doodstraffen ge- eist. De samenzweerders probeerden op 16 augustus het vliegtuig neer te schie ten aan boord waarvan koning Hassan via Spanje terugkeerde van een be zoek aan Frankrijk. Onder de hoofdbeklaagden voor wie de aanklager om de doodstraf vroeg, zijn de algemene leider van de staatsgreeppoging, overste Amokrane, en de luchtmachtbasis-commandant Kouera. Amokrane week na de mis lukking van het avontuur uit naar Gibraltar, maar de Britten leverden hem aan Marokko uit. De aanklager eiste voorts drie levens lange gevangenisstraffen, vier straf fen van twintig jaar en gevangenis straffen van vijf jaar. Amokrane en Kouera hebben beiden bekend. Ze hebben gezegd medeplichtigen te zijn geweest van generaal Mohammed Ouf- kir, minister van defensie en chefstaf van het leger, die volgens de officiële lezing zelfmoord pleegde, na de mis lukking van de samenzwering, maar over wie ook wordt gezegd dat hij 'standrechtelijk' werd doodgeschoten. NEW YORK (UPIV —De 46-jarige mevrouw Jeanne Cisse, moeder van zes kinderen en ambassadeur van Gui- née bij de Ver. Naties sinds 7 augus tus, is gisteren de eerste vrouwelijke voorzitter van de Veiligheidsraad uit zijn 27-jarige geschiedenis geworden. Mevrouw Cisse bekleedt de functie gedurende de maand november. De Algemene Vergadering heeft al twee vrouwelijke voorzitters gehad: de In diase mevrouw Vijaya Pandit (zuster van Pandit Nehroe) en de Liberiaanse mevrouw Angie Randolph-Brooks, toen nog mejuffrouw Brooks. Vervolg van pagina 1 De voorwaarden van Thieu zijn giste ren onmiddellijk door Hanoi en de Voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam van de hand gewe zen. Beide partijen maakten Thieu felle verwijten. De Noordvietnamese delegatie in Patijs beschuldigde Thieu ervan dat hij moedwillig vrede in Vietnam saboteert. Premier Tsjoe En-Lai van China heeft gezegd dat hoewel hij 'zeer hoopvol' gestemd is hij zich zorgen maakt over de vredeskansen in Vietnam door het gemanoeuvreer van Thieu. Het Russische partijblad Prawda schrijft dat het Amerikaanse uitstel van ondertekening een opzettelijke taktiek kan zijn om de oorlog tot na Nixons herverkiezing voort te zetten. De Amerikaanse minister van defen sie Meivin Laird heeft verklaard dat de VS waarschijnlijk hun luchtmacht bases in Thailand zullen blijven ge bruiken na ondertekening van het Vietnamese vredesakkoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1