Witte Huis hekelt pressie van Hanoi 'uw Oppositie: regering heeft lak aan Kamer Allendes kabinet afgetreden FBI-register gebruikt voor Nixons verkiezing krant KOELKAST 140 Itr. 198.- In deze krant SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN les ligt klaar n vrede Vietnam tekenen Aanfluiting parlementaire democratie Nieuwe Leidse Coniramt IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jnstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 60ste jaargang no. 259 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 GRATIS BEZORGEN tafel en het schrijf- ei voor ondertekening Vietnam liggen r. Franse functions- sen hebben de nodige eedschappen voor de ;etwijfeld historische ïeurtenis geordend in voormalige Majestic itel in Parijs. Dit oude tel, dat destijds tot ternationaal Confe- itieccntrum werd jrschapen, is de afge- pen drie jaar het oord jweest waar de Viet- m - onderhandelingen gehouden. DEN HAAG - De linkse oppositie in de Tweede Kamer, bijgevallen door DS'70 en het GPV hebben de door de regering in het kader van het ontwerp centraal akkoord met het bedrijfsleven gedane concessies een aanfluiting van de parlementaire democratie genoemd. Ook in de Eerste Kamer werd gisteren tijdens de algemene beschouwingen kritiek geleverd op de gang van zaken. WASHINGTON, PARIJS (AFP, Reuter, UPI) President Nixon vertrouwt erop dat er een Viet- ïam-akkoord komt, maar is niet van plan zich tot een andere overeenkomst te laten dwingen dan tot en juist akkoord. Nixon weigert zich te binden aan een tijdslimiet voor ondertekening. 'De regering heeft op een achterna middag aan het bedrijfsleven conces sies weggegeven, waarom een minder heid van de Kamer tevergeefs heeft gevraagd en waar een meerderheid van de Kamer zich duidelijk heeft tegen uitgesproken. Het kabinet had dit niet mogen doen. Dit is uitermate gevaarlijk. De regering heeft zich te houden aan de beslissingen van het parlement,' aldus de fractievoorzitter van de PvdA, drs. Den Uyl. De heer Jongeling (GPV) sprak van een parlement dat 'gedegradeerd is tot een derde kamer'. Hij vond het een 'gevaarlijk precedent'. De vakbe weging heeft het kennelijk voor het zeggen hoe het in de politiek moet. Volgens de fractievoorzitter van D '66, mr. Van Mierlo heeft de Kamer er 'voor joker bijgezeten'. De heer Bakker (CPN) sprak van een 'lacher tje'. En de heer Berger (DS'70) meende dat de Tweede Kamer zo ongeveer de rol heeft gespeeld van de Eerste Kamer. 'Het blijkt nu dat de behandeling van de begroting van de begroting eigenlijk overbodig is ge weest,' aldus de fractievoorzitter van DS'70. 'Bij tal van zaken is de regering gevoeliger geweest voor het bedrijfsleven dan voor het parlement.' In de Eerste Kamer fulmineerde voor uit heeft Ronald Ziegler, de woord voerder van het Witte Huis gisteren {bekendgemaakt. 'Voor Amerika geldt maar één termijn: die welke het juiste soort overeenkomst mogelijk ma^ct', aldus Ziegler. 'Wij zullen geen tijdsli miet van dit weekeinde of die van de dag van de presidentsverkiezingen toestaan om de VS op hol te laten drijven naar een akkoord dat minder volmaakt zou zijn dan een overeen komst die we op een andere manier konden bereiken', aldus Ziegler. Functionarissen in het Witte Huis hebben gezegd dat ondertekening van het Vietnam-akkoord voor 7 november 'onwaarschijnlijk' is. Zij hebben voorts laten weten dat Washington voortdurend in contact slaat met Ha noi. De officiële woordvoerder van de Zuid- vietnamese president Thieu heeft Zogezegd Deze Nederlandse samenleving is mij te lief om door een stel schur ken te laten bederven. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman Overwegend droog met veel be wolking, in dc middag ook hier cn daar zon. Maximum-tempera turen rond 11 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend rustig weer en op veel plaatsen mist. Zon op: 07.37 Zon onder: 17.10 Maan op: 03.48 Maan onder: 15.25 Nederlaag tegen prikkelendmini meegedeeld dat Nixons adviseur Kis singer, voordat het bestand wordt ge tekend, eerst naar Saigon zal reizen voor nieuw overleg. Dit zal gebeuren na de laatste bijeenkomst van Kissin ger met de Noordvietnamese onder handelaars in Parijs, aldus de woord voerder Hoang Doec Nha. Uit goed ingelichte bronnen in Parijs is vernomen dat Hanoi nog steeds niet het Amerikaanse voorstel voor nieuwe besprekingen heeft a..nvaard. HANOI In Parijs hebben vertegenwoordigers v-n Hanoi en de voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam de VS veroordeeld omdat zij verstek heb ben laten ga-n en het akkoord niet hebben ondertekend op de afgespro ken datum. De delegatie van de voor lopige regering heeft de VS opgeroe pen het akkoord 'zo spoedig mogelijk' te ondertekenen. Hoewel de VS ern stig werden gelaakt bleek deze delega tie de Amerikaanse houding als gege ven te aanvaarden. De Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken Ngoejen Doey Tringh heeft de VS gewaarschuwd dat zij nooit meer tot een akkoord zullen komen als zij de ondertekening blij ven uitstellen. Hieruit wordt afgeleid dat ook Hanoi niet al te zwaar tilt aan de weigering van Washington op 31 oktober het akkoord te bekrachti gen. Uit diplomatieke bronnen in Londen is vernomen dat China en de Sowjet- Unie er bij Hanoi krachtig op hebben aangedrongen de onderhandelingen met de VS voort te zetten. Peking en Moskou laken Washington wegens het uitstellen van de ondertekening. Maar tegelijkertijd zouden beide landen de Noordvietnamezen op het hart binden hun trots te beteugelen en slotonder- hadelingen te voeren, zelfs als dit na 31 oktober moet gebeuren, aldus de zegslieden. Volgens hen achten China en de SowJ t-Unie het thans het ge- schikste moment om de Vietnam-oor- log te beëindigen. Beide landen zouden meer dan genoeg van de strijd in Vietnam hebben. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft gisteren verklaard dat een be stand in zijn land slechts afhankelijk is van de 'communisten'. Ik hoop dat er spoedig vrede zal komen, maar wanneer, dat weet ik niet', *ei Thieu tegen verslaggevers in Saigon. MIJNBLOKKADE Van Amerikaanse militaire zijde in Saigon is meegedeeld dat Amerikaan se vliegtuigen geen mijnen meer leg gen voor de Noordvietnamese haven stad Haiphong en twee andere haven plaatsen ten noorden van de 20ste breedtegraad. Beschietingen van Ame rikaanse oorlogsschepen en bombarde menten boven deze scheidslijn zijn eerder door de VS gestaakt in ver band met de kritkeke vredesbespre kingen. Uit Saigon is vernomen dat Noord- Vietnam en de VS inmiddels alles doen wat zij kunnen om hun bondge noten te bewapenen zodat zij hun posities zoveel mogelijk kunnen ver sterken en opschuiven. Binnenland Bouwbonden beraden zich 5 Beschouwingen in Eerste Kamer 11 Buitenland Stanfield zegeviert ii nada Amerikaanse 'liberals' Ca- Autosalon Turijn 11 Kerk In de ark, in de kark 2 Bockenetalagc Men schrijft ons Radio cn tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Commentaar Wetenschap en techniek Dichtbij en verder Beurs SANTIAGO (Reuter, UPI, AP, AFP) Het gehele kabinet van de Chileens president Salvador Allende heeft gisteren ontslag ge nomen om hem gelegenheid te geven tot reorganisatie. Aanlei ding was de aankondiging van de oppositie, dat zij de ministers van economische zaken, onderwijs, binnenlandse zaken en landbouw in staat van beschuldiging zou stellen wegens het herhaaldelijk schenden van de grondwet. Twee ministers hadden al besloten ontslag te nemen omdat zij niet in staat van beschuldiging gesteld wilden worden. De andere ministers dienden toen en masse ontslag in. Er circule ren nu berichten dat Allende een aantal legerofficieren in zijn kabinet zal benoemen om de rust in het land te herstellen. In Zweden heeft een rechtbank voor alsnog een verzoek van de Amerikaan se maatschappij Kennecott afgewezen, beslag te laten leggen op een partij Chileens koper op twee Russische schepen, die met 1500 ton onderweg zijn naar een Zweedse haven. De rechter wil geen beslissing nemen, voordat het koper is gearriveerd. Uruguay De regering van Uruguay heeft giste ren in haar geheel ontslag aangebo den aan president Juan Maria Borba- berry om hem in staat te stellen een nieuw kabinet te vormen. Borbieberry heeft het ontslag aanvaard. Zaterdag waren de ministers van economische zaken, onderwijs en culturele zaken en openbare werken al afgetreden uit protest tegen de arrestatie van een van de belangrijkste politici in Uru guay, dr. Jorge Battle. Hij was gevan gen genomen nadat hij een radiorede had gehouden, die de strijdkrachten niet zinde. (ADVERTENTIE) al de heer Broeksz (PvdA) tegen de 'afgang' van het parlement. Minister Boersma (sociale zaken) en ide regeringspartijen namen scherp stelling tegen dit verwijt uit de Ka mer. Volgens de minister heeft de regering tijdens de algemene beschou wingen duidelijke toezeggingen ge daan. Bovendien is de regering niet zonder de nodige aanwijzingen van de meerderheid van de Kamer het over leg ingegaan. 'Wisselgeld moet er ech ter zijn, want anders is er geen echt overleg mogelijk,' aldus minister Boersma. Hij vroeg verder begrip voor de bijzondere omstandigheden waaronder het overleg heeft plaatsge vonden en citeerde met instemming de woorden die senator De Gaay Fort man (AR) in de Eerste Kamer over dit onderwerp heeft gezegd, namelijk dat het positief moet worden gewaar deerd wanneer het beleid van de sociale partners ingebracht kan wor den in het overheidsbeleid. De fractievoorzitter van de KVP, mr. Andriessen. die ook namens ARP en CHU sprak, voegde hier nog aan toe dat het parlement onmogelijk als on derhandelingspartner kan optreden. De concessies die door de regering aan de vakbeweging zijn gedaan zijn volgens de heer Andriessen ook in grote lijnen toegezegd aan het parle ment. Over het nu bereikte, maar wegens het conflict binnen het NW nog niet ondertekende centraal akkoord waren de meningen binnen de Kamer zeer verdeeld. Wel was de Kamer het in zijn geheel er over eens dat het akkoord weinig bijdraagt tot een ef fectieve inflatiebestrijding, zij het om geheel verschillende redenwi. De link se oppositie meende dat het toch doorgaan van de btw-verhoging van 14 naar 16 procent en de onvoldoende regeling om prijsverhogingen te mel den tot een lawine van prijsverhogin gen aanleiding zullen geven. Drs. Den Uyl diende daarom een motie in, waarin met directe ingang een bevrie zing van de prijzen wordt gevraagd. De regeringspartijen daarentegen leg den de nadruk op de sterke loonsom stijging. De verhoging van het hoge tarief van de btw is in feite afgewen teld, zo meende de heer Andriessen, een punt dat hem 'zwaar op de maag' bleek te liggen. De inflatie wordt daarom in 1973 onvoldoende aangepakt, maar wel is er het perspectief dat dit in de vol gende jaren beter zal lukken. Volgens de heer Wiegel is het beter tot de uiterste grens te gaan dan dat er geen sociaal contract tot stand zal komen. Want dat betekent volgens hem de sociale chaos. Hij had groot res pect voor de meerderheid van de vakbeweging, die zijn standpunt deelt. Verslechterd Het debat in de kamer kreeg scherpe trekjes toen het conflict binnen het NVV ter sprake kwam. De linkse oppositiepartijen verweten de rege ring het sociale klimaat verslechterd te hebben. Voor een deel zou hieruit de opstelling van de voorzitter van de Industriebond-NW te verklaren zijn. Drs. Den Uyl verweet de regering bovendien de vakbeweging onvoldoen de gelegenheid te hebben gegeven overleg te plegen met de achterban. De heer Den Uyl weigerde, evenals in zijn commentaar van het afgelopen weekeinde, echter partij te kiezen in Het lot van een rokkenjager WASHINGTON (Reuter) Een hoge ambtenaar van het Witte Huis, John Ehrlichman, heeft toegegeven dat de Amerikaanse federale recherche FBI ge vraagd is om gegevens uit strafregisters voor gebruik in de verkiezingscam pagne voor president Nixon. Maar volgens Ehrlichman berustte dit verzoek op een vergissing en zou zoiéts niet meer voorkomen. Ehrlichman voegde eraan toe dat het vaak gebeurde dat regeringsdepartemen ten om gegevens werd gevraagd, die dc president en regeringsfunctionarissen in toespraken zouden kunnen gebruiken. Maar de FBI was een niet-politieke instelling en liet Witte Huis zou geen handelingen goedkeuren die het openbaar vertrouwen daarin ondermijnden, zo verklaarde hij. CHRYSLER SHOW modellen 1973 NOG 1 DAG Auto Bierman PT^i Stationsweg 7-11 Leiden Parkeren achter showroom De Tweede Kamer begon gisteren met het bespreken van het so ciaal contract. Op de foto de voorzitter van de PvdA-fractie, de heer Den Uyl, in gesprek met minister Boersma het conflict, omdat hij niet beoorde len kon in hoeverre het mogelijk is om de cao-onderhandelingen voor en kele maanden op te schorten en dan met ccn nieuwe regering een sociaal contract af te sluiten. De heer Wiegel (WD) ontleende hieraan de conclusie dat de heer Den Uyl in feite het sociale klimaat be derft. Elke beslissing van de regering wijst hij als onvoldoende van de hand en nu weigert 'de woordvoerder van de vakbeweging' te zeggen of hij in dienst blijft van de heer Groenevelt of in dienst wil blijven van de meer derheid van de vakbeweging, aldus de WD-fractievoorzitter. Volgens mr. Andriessen simplificeer de de heer Den Uyl het conflict in het NVV als zou het alleen om een beoordeling gaan of de cao-onderhan delingen uitgesteld kunnen worden of niet. Er is wel degelijk verschil in taktiek. De fractievoorzitter van de KVP betreurde de opstelling van de heer Groenevelt. 'Vernieuwingen moe ten worden voorgestaan door brede groepen van de bevolking', zei hij. Minister Boersma noemde het grootst mogelijke nonsens dat de regering het sociaal klimaat zou hebben bedorven. 'Ik begrijp echt niet wat Den Uyl liever gehad zou hebben', zei de mi nister. De houding van de fractievoor zitter van de PvddA deed hem sterk denken aan de man die in een donker vertrek met zijn beide ogen stijf dicht op zoek is naar de anti-confessionele kater die hij allang kwijt is. (ADVERTENTIE) in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN CENTRALE' Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, telefoon 010-13.80.18. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Van onze parlementsredactie I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1