Wegen vaak (nog) slecht gebaand voor invaliden Rotterdamse stadsbussen de grootste herriemakers AR-rapport somber over derde wereld- beleid van EEG beperking verblijfsduur buitenlandse arbeiders ;r is wel verbetering, maar toch: Huis ter Duin Stichting oneens met in Noordwij k niét gesloopt Vrachtauto op tweede plaats Beroep op Duitsers: 'aan ont°n?»ming in Europa werken' Hoofdagent drie maanden cel in personalia '7 ft RQUW/KWARTET DINSDAG 31 OKTOBER 1972 BINNENLAND T9/K9 i»aa u\iSTERDAM Met de gehan- licapte mens wordt in deze mo- erne maatschappij vaak nog te reinig rekening gehouden. Het ïapti neest sprekende voorbeeld is het nood) spoorwegstation Amster- v* jam-Bijlmermeer, dat nu ruim 2 en jaar in gebruik is. Een wei- idigó lig gelukkige noodoplossing, in h naar een tunnel was zo kostbaar, egt de NS. s"°°; De invalide, die met de trein van het Z jentraal Station Amsterdam komt, en- kan het Station-Bijlmermeer niet af 1 nj gndat een hoge loopbrug over de c zij wvenleiding heen moet worden geno- exh oen. In dit geval zit er niets anders 1 P" Dp dan de trein naar Utrecht te an c nemen en vervolgens terug te reizen, 'denm aan de andere kant van het stati on on binnen te komen. Rep; Dit is een van de voorbeelden die Thea Schouten, Ria van Wezel en René Hurks, drie strijdbare leden van JWerkgroep gaat succes boeken -ML. de WAAA de Werkgroep Algeme- X| ne Aanpassing Amsterdam geven van de barrières die gehandicapten (en bejaarden) tegenkomen. Met deze heet werkgroep willen ze bereiken dat er digi in Amsterdam een verplichte regeling e(r komt dat alle openbare gebouwen toe gankelijk worden voor gehandicapten. Successen :eh«i Het ziet er naar uit dat de werkgroep ie,- successen gaat boeken. Op de brief aan het stadsbestuur en de raadsfrac ties van de hoofdstad kreeg een dele- n ife gatie van zes leden uit de werkgroep op uitnodiging van wethouder L. Knijpers van herhuisvesting inmid dels de gelegenheid de brief monde- kng toe te lichten. 'We hebben alles •Vlj ROTTERDAM Het voortbestaan van het Noordwijkse hotel 'Huis ter Duin' lijkt verzekerd. Waarschijnlijk zal het hotel, dat deze week voorlopig gesloten wordt, tijdens het seizoen 1973 weer voor gasten opengesteld worden. De huidige eigenaresse van het hotel, de NV Torenhoed, die het hotel wilde laten slopen, heeft nu in beginsel overeenstemming bereikt met Slaven- burgs Bank over de verkoop van het hotel. Bij deze transactie reedt Sla- venburgs Bank op namens een groep derden. Hoe die groep is samengesteld wilde noch de directie van Slaven- burgs Bank. noch die van Torenhoed meedelen. Met de Exploitatiemaatschappij Sche- veningen, die het hotel exploiteerde, is overeengekomen dat de volledige inventaris aan de nieuwe eigenaars wordt overgedragen. Men is van plan het hotel te moderniseren en het aantal bedden aanzienlijk uit te brei den. AMSTERDAM De 26-jarige bar keeper Alain C. P. uit Parijs is door de Amsterdamse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden, met af trek vari voorarrest, wegens het opzet telijk toebrengen van zwaar lichame lijk letsel waardoor de dood werd veroorzaakt. Geëist was een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Stichting hulp aan buitenlandse werknemers vindt de beperking van de verblijfsduur van gastarbeiders in Ne derland tot twee a drie jaar (zoals in een nota van wethouder G. Z. de Vos is voorgesteld onaanvaardbaar en onverstandig) 'wishful thinking' en gaat ervan uit dat iedere gehuwde het liefste vrouw en kinderen bij zich wil hebben, Ne derlander zowel als buitenlander. Bij de mening dat buitenlandse werk nemers hier een opleiding en erva ring ontvangen waarvan het vader land bij terugkeer kan profiteren zet de SHBW een vraagteken: 'de oplei ding van schoonmaker misschien, of van classificeerder?' Zij doet dat ook bij de redenering dat 'het beleid van de rijksoverheid er thans op gericht is, het aantal buiten- landsp werknemers dat naar Neder land komt zoveel mogelijk af te stem men op de eisen die de arbeidsmarkt stelt, gelet op de mogelijkheden van huisvesting, opvang en begeleiding.' Als dat waar zou zijn. aldus de SHBW. dan zou er geen huisvestings probleem bestaan voor alleenstaanden en gezinnen en zou het niet nodig zijn zoveel drukte te maken om de aanwezigheid van de gastarbeiders. In niets is volgens haar gebleken dat 'n het toelatingsbeleid voldoende re kening wordt gehouden met alle soci ale effecten. Met name wordt onvol doende aandacht geschonken aan de huisvesting. Onaanvaardbaar is dat voorstel, aldus de Stichting omdat in feite onwil om betere voorzieningen te treffen het motief voor dit voorstel is. Het is niet juist om vanuit een economische benadering de buitenlandse werkne mers te vergeten, vindt zij. Onverstandig vindt de SHBW het voorstel, omdat het aantal illegalen erdoor sterk zal toenemen, de bereid heid om Nederlands te leren nog verder zal dalen, en de bedrijven werknemers moeten laten gaan op het moment dat deze in een stadium ko men waarin zij het werk beter be heersen en zich beter hebben leren aanpassen. In de nota van de wethouder van sociale zaken staan volgens de Stich ting enige onjuistheden. Volgens haar gegevens wonen er in Rotterdam geen 13.000 gastarbeiders, maar 20.600 en ligt in het Rijnmondgebied het totale aantal niet op 17.000 maar op 30.000, hetgeen 25 procent van het landelijk totaal zou betekenen en niet 15 pro cent. Ook de conclusie dat het meren deel van de buitenlandse werknemers het gezin niet zou willen laten over komen betwist de stichting. Zij be schouwt deze conclusie eerder als wat we op onze lever hadden kunnen spuien', zegt Thea Schouten, 'en de ritiet wethouder stond er zeer positief tegen- over en dacht dat er wal wat uit zal komen. De delegatie kreeg daarbij de toezeg ging tot een onderhoud volgende week donderdag met de speciale werk groep, die onlangs bij het stadsbe stuur een voorstel heeft ingediend tot wijziging van de gemeentelijke bouw verordening om de toegang van open bare gebouwen voor gehandicapten verplicht te stellen. Bovendien is de WAAA inspraak en inzage in dit voorstel toegezegd. Aangezien de werkgroep zich niet 'technisch ge noeg' acht, wordt advies gevraagd van de NVR, de Nederlandse Vereniging van Revalidatie, die zich op landelijk niveau met dit soort zaken bezighoudt. Overigens wordt er al meer dan vroe- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De uitvoering van het huidige rationalisatieplan voor de landbouw binnen de EEG mag niet' ten koste gaan van de belan gen van de ontwikkelingslanden. De wereldlandbouwpolitiek van de EEG moet als doel hebben: het opvoeren van de voedseiproduktie, stimuleren van de arbeidsmogelijkheden in de landbouw van de gisit ontwikkelingslanden en het opvoeren van de landbouwexport uit die landen. Dit wordt gesteld in een rapport, dat is uitgebracht door een werkgroep van de dr. Abraham Kuyperstichting (het wetenschappelijk bureau van de ARP) over de opdracht van de negen EEG-landen in deze wereld. Als reden voor het uitbrengen van dit rapport over de EEG wordt genoemd: het inzicht wint veld, dat we de zoge naamde naoorlogse periode hebben af gesloten en dat we aan het begin slaan van een nieuwe fase in de wereldgeschiedenis. Eigen belangen Over de ontwikkelingssamenwerking zijn de leden van de werkgroep som her gestemd. De rijke landen blijken namelijk, met vooropstelling van hun eigen belangen, weinig bereid veran deringen aan te brengen in de inter nationale economische structuren en verhoudingen. De schuldenlast van de arme landen neemt toe. Tot overmaat van ramp komt de hulp niet altijd ten goede aan het welzijn van de bevolking. Wel wordt het belang ge diend van bevoorrechte, leidende groepen in het betreffende ontwikke lingsland. Ook krijgen de arme lan den te weinig kans om zelf onderne mingen te vestigen. Een verdere in dustrialisatie moet de basis vormen voor de economische groei van de arme landen. Trouwens, een betere internationale arbeidsverdeling is ook dringend gewenst uit het oogpunt van milieubeheer en de dreigende uitput ting van de energiebronnen. De financiële hulp aan de ontwikke lingslanden, aldus het ARP-rapport moet op korte termijn voldoen aan de 0,7 procent-norm (van het nationaal Produkt) zoals vastgesteld in het ka der van de ontwikkelingsstrategie van de VN. In 1970 kwamen de zes landen van de EEG echter niet verder dan 0,45 pet. De werkgroep van de ARP wenst een gemeenschappelijke EEG- politiek voor de ontwikkelingssamen werking, aansluitend op de internatio nale ontwikkelingsstrategie. Uitganigs- punt is, dat de derde wereld de ruimte krijgt in economisch en poli tiek opzicht. Economische ruimte zon der politieke ruimte is illusoir. Rusland en de VS Over de Europese verhoudingen wordt opgemerkt, dat het van weinig inzicht getuigt als men veronderstelt, dat Rusland zijn doeleinden in West- Europa wil bereiken door middel van een enigszins langdurige oorlog. De uitbreiding van de Russische macht is veel meer een kwestie van politieke manoeuvre dan een zaak van militaire verovering. Het is niet uitgesloten, zo zegt de werkgroep over de Verenigde Staten, dat een sterke integratie van West-Europa op politiek en militair gebied de reeds bestaande spanningen tussen de Verenigde Staten en West- Europa zal doen toenemen. Wil Europa geen volledige speelbal worden van Rusland en de Verenigde Staten dan zal als één gemeenschap moeten worden opgetreden en een gezamenlijk standpunt worden ingeno men de komende Europese veilig heids- en samenwerkingsconferentie. In de fase van de voorbereiding van de conferentie mag er geen vermeer dering of vermindering van betekenis van het bewapeningsniveau in Europa worden aangebracht. De werkgroep, die het rapport opstel de, bestond uit de volgende leden: dr. G. van Roon, voorzitter, mr H. G. de Jong, rapporteur, drs. W. den Bos, enz., secretaris drs. C. J. de Groot, J. Hanse, jhr. mr. M. W. E. de Jonge, Sj. Jonker, drs. C. H. Koetsier, prof. mr. P. H. Kooymans, drs. D. Mantz, drs. A. J. van der Meer, M .H. von Meyenfeldt. mr. K. Millenaar, L. van der Put en drs. R. Zijlstra ger met de gehandicapte rekening gehouden. Het nieuwe Van Gogh-mu- seum, dat in Amsterdam wordt ge bouwd, is een van de weinige gebou wen dat een 'certificaat van toeganke lijkheid' heeft gekregen. In tegenstel ling tot andore berichten worden aan de hoofdingang bijzondere voorzienin gen getroffen en cle achterzijde krijgt een glooiende opgang. De toiletten zijn aangepast, evenals de lift en er zijn straks zelfs rolstoelen aanwezig, aldus een woordvoerder van de ge meente. Meer wensen Maar de werkgroep heeft nog meer wensen: niet alleen ten aanzien van openbare gebouwen, maar ook op het punt van openbaar vervoer, verkeer, woningbouw en scholen. Zo is de wenselijkheid naar voren gebracht in de bioscopen en schouwburgen enige stoelen 'los' te zetten, zodat die desge wenst weggenomen kunnen worden voor een invalide in een rolstoel. (In verband met voorschriften over brandveiligheid mogen namelijk geen rolstoelen in de gangpaden staan). Voorts is erop aangedrongen de mede delingen op openbare gebouwen over openings- en sluitingstijden en andere bijzonderheden óók in braille te ver melden. Vaak onoverkomelijke moeilijkheden ontmoet de gehandicapte nog bij het vervoer met tram of bus. In het verkeer zijn het de hoge trottoirran den bij oversteekplaatsen en de par keerproblemen. Zo blijkt een parkeer- ontheffing zo die wordt versVekt telkens slechts voor anderhalf uur te gelden. 'Deze tijd is voor winkelen, een bioscoopje of een bezoek aan theater te kort', zegt Ria van Wezel, die overigens geen ontheffing kreeg omdat ze bij de keuring te horen kreeg dat ze 'goed kan lopen'. Zo'n ontheffing heeft een looptijd van twee jaar. Nog niet zo heel lang geleden moest zo'n vergunning op een moeilijk bereikbaar politiebureau worden afgehaald, maar thans zendt de gemeente (althans in Amsterdam) de ontheffing en de parkeerkaart per post toe na ontvangst van de ver schuldigde kosten. Nu zouden de ge handicapten graag nog een betere re geling hebben voor die parkeeronthef- fing. Die is namelijk alleen plaatselijk geldig, hetgeen de gehandicapte nog eens extra remt in de bewegingsvrij heid. Een bron van ergernis blijkt dat voor alle mogelijke ontheffingen (parkeer- ontheffing, vrijstelling wegenbelasting enz.) de gehandicapte telkens weer aparte medische keuringen moet on dergaan. De voor de hand liggende vraag is of daarin niet een coördi natie kan worden aangebracht, dan wel of de benodigde gegevens niet gevraagd kunnen worden aan de be handelende arts of specialist. Wat het verkeer betreft bepleit de werkgroep met name het installeren van een zoemer op groen voetgangerslicht, zo dat de blinde kan horen dat de over steek kan worden genomen (onderno men). Ook de bouw van aangepaste huizen is voor de gehandicapte een bron van zorg. Die zijn er (ook) nog veel te weinig. De wens is dat bij te bouwen woningen een bepaald percentage spe ciaal wordt aangepast aan de gehandi capte en niet, zoals in het complex 'De Drie Hoven', dat thans in Amster dam-Osdorp in aanbouw is, een deel is bestemd voor ouden van dagen en een vijftig-tal flats voor invaliden. 'Zoiets is een ghetto', zegt Thea Schouten, die erbij vertelt dat wet houder Knijpers het met deze me ning eens is. Aan het probleem van toegankelijk heid van scholen wordt zeer zwaar gebild. Wanneer kinderen dagelijks kunnen omgaan met gehandicapte klasgenootjes raken ze automatisch meer en beter vertrouwd met elkaar; raken ze beter met elkaar geïnte greerd. 'Ik ben ervan overtuigd dat heel wat gehandicapte kinderen, die nu de methylschool bezoeken, naar een gewone school zouden kunnen, als de schoolgebouwen en de inrichting daarvan zou zijn aangepast', zegt René Hurks. 'Waar ik voor zou willen pleiten is voor integratie; wij willen gewoon leven zoals ieder mens en wij willen niet van anderen afhankelijk zijn', zo besluit hij. Om die integratie te stimuleren be staat in Amsterdam 'Anker '66', een jongerensoos om de contacten te be vorderen tussen valide en gehandicap te jongeren tussen de 18 en 35 jaar. De vereniging heeft thans ongeveer tachtig leden, waarvan zestig procent invaliden. De bijeenkomsten van deze neutrale vereniging worden ge houden in de kelder van de Thomas- kerk, Prinses Irenestraat 36 in Am sterdam. De WAAA is te bereiken via Thea Schouten, Witte de Withstraat 33 hs Amsterdam. Onderzoek naar verkeerslawaai in de Maasstad Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De grootste lawaaimakers in Rotterdam zijn de lijnbussen van de Rotterdamse Elektrische Tram, vooral die welke zijn uitgerust met automatische of semi-automatische transmissie, want die veroorzaakt hoge toerentallen bij lage snelheid. Als tweede op de ranglijst komt de vrachtauto, gevolgd door de bromfiets met ondeugdelijk uitlaat systeem. Daarna komt de personenauto met sportuitlaat. Dit blijkt uit het rapport over een door de Rotterdamse dienst van Bouw- en Woningtoezicht tussen april 1971 en februari 1972 uitgevoerd on derzoek. naar het lawaai. Voor dit onderzoek zijn op werkdagen tussen tien en twaalf uur 's morgens en tussen twee en vier uur 's middags geluidsmetingen gedaan bij windsnel heden van minder dan zes meter per seconde. Het meeste lawaai werd gemeten bij- de zuidelijke uitgang van de Maastun nel, de zuidelijke toegang tot Sohie- broek via de Ringdijk en het Zuid plein. De rijks wegverbindingen rond Rotter dam met hun grote verkeerspleinen komen op de tweede plaats en staan gelijk met de Maasbruggen en de voornaamste verkeerswegen door de stad. Overigens zijn die rijkswegver bindingen slechts gemeten, als zij deel uitmaken van het Rotterdamse stratennet. Bij de metingen ls gebleken, dat over dag het verkeerslawaai alle andere lawaai overstemt. Dat geldt vooral voor de kruisingen met verkeerslich ten, waar door regelmatig stoppen en optrekken een soort 'golfeffect op- treedt. Ook de hellingen bij bruggen, viadukten en tunnels zijn extra la- waaibronnen, in het bijzonder als autobussen en vrachtwagens er tegen op moeten turnen. TREINEN Onderaan het rijtje van bronnen voor lawaaioverlast komt het railvervoer, waarvan de trein herrie maakt bij het passeren van het grote viadukt dwars door de stad en de metro als lawaai schopper wordt aangeduid bij het pas seren van wissels op het viadukt. Tram en metro maken beide boven dien lawaai bij het nemen van boch ten. Personenwagens met goede uitlaat systemen komen in het lijstje herrie makers niet voor. De dienst van bouw- en woningtoe zicht beveelt naar aanleiding van dit onderzoek aan de grenswaarde voor toelaatbare geluidsterkte voor motor- ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) Van een verslaggever DEN HAAG Een groep van 22 vooraanstaande Nederlanders heeft met het oog op de verkiezingen van 19 november in de Bondsrepubliek een dringend beroep op de Duitse politieke partijen gedaan om het volle gewicht te plaatsen op de Europese ontspanningspolitiek. In een open brief aan de partijvoorzitters van de vier grootste politieke partijen in West-Duitsland zeggen de 22 Neder landers blij te zijn met de ratificering van de 'Ost-vertrage' en de overeen komst over Berlijn, maar dat het nu aankomt op 'nuchtere en kloeke ver dere stappen op de weg naar een vredesstructuur voor heel Europa'. De ondertekenaars van de brief, een initiatief van de Nederlandse afdeling van 'Pax Christ' en het oecume nisch Vissert 't Hooft Centrum in Rotterdam, zijn: voertuigen en brommers zo spoedig mogelijk te verlagen, de politie inten sief de naleving van de bepalingen daaromtrent te laten controleren, bij aankoop van nieuw materieel voor het openbaar vervoer de eisen te verzwa ren, klinkerbestrating te vervangen door asfalt, bij aanleg van bruggen of viadukten zo flauw mogelijke hellin gen te bouwen en bij doorgaande we gen of gedeelten van 't rijkswegennet die door bebouwde stadsgedeelten gaan snelheidsbeperkingen op te leg gen. MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft de 32-jarige, inmid dels geschoTSte hoofdagent H. B. van de Maastrichter gemeentepolitie, ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de hoofdagent door valsheid in geschrifte ten onrechte kinderbijslag en kinderaftrek genoot voor een in het gezin opgenomen minder valide pleegkind. De man ontkende ter zit ting alles wat hem ten laste was gelegd. Zijn 29-jarige echtgenote die van op lichting of verduistering was beschul digd en tegen wie de officier drie maanden en voorwaardelijk tbr had geëist, werd door de rechtbank we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken. JM* Benoemd: tot gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen voor hr: derwijs in c'e idcleleeuwse taal- en letterkunde: dr. L. J. Engels, thans lector aan deze universiteit. Afscheid Mej. ds. mr. M. A. Klomp heeft afscheid genomen als algemeen secretaresse van de centrale commis sie voor het vrijzinnig protestantisme. Mej. Klomp is veertig jaar lang aan deze commissie verbonden geweest. Zij was ook directrice van de vrijzin nig christelijk jeugdcentrale. Tot haar opvolgster is benoemd mevrouw R. M. Hoogenwoud-Verschoor. kandidate in de sociologie en in de theologie te Amsterdam. Adviseur Per 1 januari is de heer .G Sluizer, secretaris-generaal van de 'Fondation Europiènne de la Culture', benoemd tot adviseur voor culturele zaken van Prins Bernhard. De heer Sluizer zal zijn functie van secretaris generaal van de Fondation op 1 janu ari neerleggen. Dr. A. H. v.d. Heuvel, secretaris communi catie van de Wereldraad van Kerken; KVP- voorzltter Ir. D. de Zeeuw. prol. dr. J. M. de Valk. hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool In Rotterdam: dr. G E. Langemeljer. procureur-generaal Hoge Raad; prof. dr. N. H. K. va.d. Graaf, hoogleraar TH-Delft; prof. dr. J. Sperna Weiland, hoogleraar universiteit van .Amster dam: dr. A. Th. van Leeuwen, lector kath. universiteit Nijmegen; oud-tninlster president dr ir. W. Schermerhorn; R. Wijkstra ined. herv. kerk), prof. dr. A. Rasker. hoogleraar Leidse universiteit, prof. dr. V. J. Bouman, Boerwinkel, oud-directeur sociale academie 'De Horst', prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar te Utrecht: prof. dr. .H Heering, hoogleraar te Lelden; prof. dr. B. Delfgaauw. hoogle raar te Groningen; prof. dr. H. W. J. Bosman, hoogleraar te Tilburg en Ser-lld; dr. H. A. M. Flolet, secretaris Raad van Kerken Nederland: J. H. C. Molenaar. van Waldum van

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9