Migratiecommissie wil ^een visumplicht voor jSurinamers/Antillianen Aan veel borden en bekers zit vergif Nepbom bij joodse bruiloft: rie mensen in arrest Slechte rapporten voor DAF-33 en 'opgevoerde Eend' NW Overal! de postgiro Prinses Irene's tweeling gedoopt Karl Guttman op nonactief Café uitgebrand Waarom kopen zoveel mensen zoveel méér Lutti? Omdat Lurti zo lekker is! Consumentenbond: overheid moet maatregelen nemen Blijetijds Speelgoed Werkende jeugd heeft dringend geld nodig Handelsdrukkerij in Schoonhoven opgeheven Het weer 1 BOUW/KWARTET DINSDAG 31 OKTOBER 1972 BINNENLAND T3/K5 es an onze Haagse redactie lEN HAAG De migratiecommissie, die gisteren over de problematiek van Surinamer» cn An- lianen, die naar Nederland willen komen aan, de regering een rapport heeft uitgebracht, geeft geen om het aantal migranten te beperken. «biezen over een eventuele toelatingsregeling lat zou politieke uitspraken vergen, ^•raartoe de commissie zich niet geroe- ^|en voelt'. De drie mogelijkheden die i het algemeen worden geopperd wij- en zij van de hand. o zijn zij tegen een analoge toela- S ngsregeling in Nederland, zoals die i u geldt voor Suriname en de Antil- b tn. Daarin zijn voorwaarden voor de m innenkomst in het land: voldoende uddelen van bestaan, en storting van borgsom ter grootte van het be- rag nodig voor de terugreis. 'De tJ.verwegingen die aan een dergelijke egeling in Nederland ten grondslag luden liggen, zouden van heel ande- e aard zijn dan die eens hebben eleid tot de invoering hiervan in jlriname en de Antillen (koloniale 25 sgelingen)'. ^an de Surinamers en Antillianen ilatingseisen stellen als aan andere lG-o«iderdanen: weigering om re en van openbare orde en gezondheid n uitwijzing wanneer niet binnen he maanden werk is gevonden, zou e beperking met zich meeorengen at dit alleen van toepassing zou zijn p werknemers en hun gezinsleden, aldus de commissie. Het bezwaar bij het invoeren van een visum is, volgens de commissie dat dan tussen landen in een koninkrijks- verband een visumplicht ingesteld wordt, terwijl het beleid van het Koninkrijk internationaal gericht is op het doen vervallen van visumverplich tingen. De commissie, waarin van ie der rijksdeel twee ambtenaren zitten, heeft wel een aantal aanbevelingen gedaan om tegemoet te komen aan de migratieproblemen. Er moet volgens haar 'een systeem van registratie en informatie worden ontworpen dat zo danig functioneert, dat de benodigde gegevens beschikbaar zijn voordat de migranten in Nederland arriveren. Deze gegevens dienen uitsluitend ge bruikt te worden met het oog op de opvang en begelei'dhng en met de nodige waarborgen omtrent de ge heimhouding omgeven te worden'. Minderjarigen, die vanuit Suriname of de Antillen naar Nederland komen, moeten onder tijdelijke voogdij wor den gesteld. Zij moeten voor de over tocht een verklaring van geen bezwaar krijgen van de voogdijraad in Paramaribo, die deze alleen kan afge ven na advies van de zusterinstelling in Den Haag. Ook minderjarige stu denten zullen onder deze regeling moeten vallen, meent de commissie. Door meer beurzen beschikbaar te stellen voor opleidingen in landen met een structuur die overeenkomt met Suriname, zoals het Caribisch gebied, blijft niet alleen de binding met eigen milieu meer behouden, maar wordt ook, volgens de commis sie, de emigratie naar Nederland be moeilijkt, doordat het diploma daar niet geldig zal zijn. De commissie beveelt aan de mogelijkheid te onder zoeken van een al dan niet wettelijke regeling, die een bepaald gedeelte van de ter beschikking komende woningen bij voorkeur in de lage huurklas- sen reserveert voor migranten. Een dergelijk beleid tegenover de toenma lige repatrianten uit Indonesië heeft destijds goede resulaten geboekt. An dere aanbevelingen zijn: het creëren van meer ontmoetingscentra, een ver snelde opbouw van het opvang- en begeleidingswerk en intensivering van de voorlichting. Van een verslaggever NIJMEGEN De tweeling van prin ses Irene is gisteren in het Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen ge doopt. De beide kinderen, die nog in de couveuse liggen, zijn goed gezond maar toch hebben prinses Irene en haar man de doop niet willen uitstel len. De doop werd verricht door de Spaanse pater Jesus Lezaun, een vriend van prins Carlos. Het doopwa ter was uit Spanje meegebracht. Aan het lezen van de mis nam ook kardi naal Aifrink deel. De plechtigheid werd onder meer bij gewoond door koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven en door Spaanse prinsen en prinsessen. Het meisje kreeg de namen Margarita Maria Bea- triz, het jongetje Jaime Bernardo. anaf gistermorgen half twaalf werd het verkeer in de Amsterdamse IJtunnel gedurende twee uur stil- elegd wegens een bommelding, die later vals bleek te zijn. Op de foto gemeentepolitie en de IJtunnedpo- itie in beraad voor de tunnel, die toen al geheel ontruimd was. IJtunnel dicht na (loosalarm IAAR.N De Baarnse politie heeft gisteren drie personeelsleden an hotel De Hooge Vuursche in Baarn aangehouden. Zij hebben be leend zaterdagmiddag een nepbom te hebben geplaatst op het balkon van het hotel, terwijl binnen een joods bruiloftsfeest werd gehouden. drie aangehouden personeelsleden, ie ook op De Hooge Vuursche wo- "i, zijn de 22-jarige H. M. van N., 21-jarige C. J. van de B. en de 19- Uige W. Z., allen uit Baarn. Wat motieven zijn geweest, is niet ekend. Het drietal is gisteren de :1e dag verhoord. te bom werd zaterdagmiddag tussen bloemen op één van de balkons ivonden door een bloemschikster. Zij °eg direct alarm. De politie waar- huwde de hulpverleningsdienst, die 1 bom in de tuin tot ontploffing acht. 'Wij wilden geen risico's :men', zegt de inspecteur van de larnse politie. 'Het was niet te zien we met een nep-bom of met een ;hte te maken hadden', je bruiloft van Mosje Kon en Marga- Engelsman vond normaal doorgang, te politie slaagde er met de hulp van hoteldirectie in, de bruiloftsgasten n het gebeurde onkundig te laten, e bruiloft werd door vele vooraan- j®nde leden van de joodse gemeen- hap bijgewoond. irwijl het gezelschap 's avonds luis- ftle naar een conference van Marij- en Sieto Hoving, begon de Baarnse 'l'tie een grote speurtocht in de •ssen rondom het hotel. De toegang 1 de Hooge Vuursche was herme- 'ch afgesloten. De politie dacht te 8ken te hebben met een actie van o Palestijnse verzetsorganisatie. Pas ter kwam vast te staan, dat het hier een nep-bom ging. 'TUNNEL Amsterdam moest de IJtunnel gis termiddag bijna twee uur voor het verkeer worden afgesloten door een bommelding. Een man met een sterk Amsterdams accent belde de rijkspoli tie te water om kwart voor twaalf op met de mededeling dat om zestien minuten over twaalf een bom in de tunnel zou ontploffen. Een tiental politiemannen doorzochten daarop de tunnel. Er werd niets gevonden. Het verkeer werd via de IJ-pont, de Coen- tunnel en de Schellingwouderbrug omgeleid. Om half twee mocht het verkeer weer gebruik maken van de IJ-tunnel. In Drachten kon de politie dit week einde voorkomen, dat twee molotov cocktails tot ontploffing kwamen. De projectielen waren voor een bar ge- zatrdag was het tot ernstige ongere- Bouwbond NKV doet geldheden gekomen in deze bar, toen t i de kastelein twee bezoekers op straat lctcllST6 DBFOGP zette en met een tafelpoot behan- 1 1 J delde. Hij werd ingesloten. Zaterdaga- (,J^ V" DOUW 0011(1 eg de vrouw van de kastelein vond kreeg de vrouw van de kastelein ruzie met een klant. De politie, die ter assistentie was geroepen kreeg het buiten met honderd jongelui aan de stok. De jongelui beschadigden een politie-auto en vielen een agent aan. (ADVERTENTIES Sommige charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. Van een verslaggever UTRECHT De bouw- en houtbond NKV heeft een laatste beroep gedaan op de bouwbond van het CNV om mee te doen aan de bouw van een gemeenschappelijk kantoor va de drie bouwbonden in Woerden. Mocht de chr. bouw- en houtbond niet willen samenwonen met de beide andere or ganisaties in Woerden, dan zullen de bonden van NW en NKV samen een federatie vormen. Het nieuwe kantoor van de NW- en NKV-bonden is al in aanbouw. Er is ruimte vrij gehouden voor inwoning van dc chr. bond. De voorzitter hir- van gaf onlangs te kennen niets te voelen voor samenwerking. (ADVERTENTIE) Met Postgiro kunt u contant geld opnemen op alle ruim 2400 postkantoren. dafcmakkétijk! Vervolg van pagina 1 Het advies van de bondsraad van de Industriebond-NW zal in de komende weken worden besproken door de le denraden in het gehele land, waarna de bondsraad op zaterdag 11 novem ber opnieuw bijeenkomt om dan een definitief besluit te nemen, ook over een eventueel alternatief beleid, in dien het sociaal akkoord zonder mede werking van de Industriebond-NW zou worden geratificeerd. Akkoord uitvoeren De verbondsraad van het CNV heeft zich gisteren geheel achter de inhoud van het ontwerp voor een sociaal akkoord tussen werkgevers en de werknemers gesteld. De raad is met het CNV-bestuur van mening, dat de belangen van de Nederlandse werkne mers ernstig dreigen te worden ge schaad. wanneer het akkoord niet tot stand kan komen. Het is dringend gewenst de belangrijke resultaten, die zowel in het overleg met de werkge vers als met de regering werden ge boekt. volledig veilig te stellen, aldus het CNV. Het uiterste De verbondsraad verklaarde gister middag dat in elk geval het uiterste zal moeten worden gedaan om de inhoud van de bereikte overeenstem ming in praktijk te brengen, hetzij op centraal niveau, hetzij via het overleg in de bedrijfstakken. 'Daarbij dient reeds nu te worden geconstateerd, dat deze pogingen slechts kunnen slagen, wanneer de grote mate van overeen stemming die reeds is bereikt, blijft bestaan'. Voor uitstel van een akkoord totdat een nieuwe regering zal zijn gevormd, ziet de CNV verbondsraad geen enkele reden. Dat zou zijns inziens onjuist zijn. omdat reeds een zogrote mate van overeenstemming bestaat, omdat uitstel tot vertraging zou lei den in de onderhandelingen in de diverse sectoren en omdat er boven dien geen enkele garantie bestaat dat een nieuwekabinet tot dezelfde of gro tere tegemoetkomingen bereid zal zijn. De verbondsraad van het CNV sprak verder uit, dat door het optreden van de Industriebond-NW voor de Neder landse vakbeweging als geheel een zeer bedenkelijke situatie is ontstaan. 'Hierdoor dreigt binnen de vakbewe ging ee n polarisatie te onstaan. die door de christelijke vakbeweging op principiële en praktische gronden wordt afgewezen'. In dit verband wijst de verbondsraad erop. dat ook verwezenlijking van de doelstellingen van de christelijke vakbeweging zal leiden tot ingrijpende structurele ver anderingen in de maatschappij. Ook de bondsraad van de bouwbond- NKV heeft gisteren het centraal ak koord tussen erkgevers, werknemers en regering aanvaard. Voorzitter L. Brouwer had evenwel kritiek op de wijze waarop dit akkoord tot stand is gekomen, omdat de vakcentrales de aangesloten bonden nauwelijks in de overleg-procedure hebben betrokken. 'Dat mag geen tweede keer gebeuren', aldus de heer Brouwer. Zes kleine auto's vergeleken Van een verslaggever DEN HAAG De DAF 33 Comfort en de Citroën 2CV6 zijn niet zo veilig. Dit is een van de conclusies uit een onderzoek van de Ne derlandse Consumentenbond en haar zusterorganisaties in Duits land, België, Frankrijk, Engeland en Noorwegen. De consumentenbonden noteren als zwakke punten van deze beide auto's voorts dat de prestaties laag zijn. Van de DAF 33 Comfort wordt bovendien het benzineverbruik hoog bevonden en wat de 'lelijke eend' (2CV6) be treft komen de bonden tot de slotsom, dat deze wagen een te grote milieu vervuiling veroorzaakt. De consumentenorganisaties hebben zes kleinere auto's in de prijsklasse van 5.800 tot 7.000 gulden aan een vergelijkend onderzoe konderworpen. Als de beste kwam de FIAT 127 uit de bus. gevolgd door de Mini 850 de Luxe. Daarna kwamen de Renault 41 en de Datsun Cherry. De op een na minst goede wordt de DAF 33 Com fort genoemd en de minst goede is volgens de organisaties de Citroën 2CV6. Slechte ligging Dat de DAF 33 Comfort niet zo veilig is komt vooral door de slechte weglig- ging, aldus de consumentenbonden. Zij zeggen over de veiligheid van deze auto voorts het volgende: de stuurpre- cisie laat te wensen over bij DAF: het stuur laat niet voldoende voelen wan neer correcties nodig zijn. Daardoor is het moeilijk een vaste koers te hou den. Ook het gedrag in bochten is bij de DAF het slechtste. De achterwielen slippen weg. Op een nat wegdek zul len ook de voorwielen kunnen gaan glijden. Een auto dus, concludeert men, waarmee matige snelheden moe ten worden aangehouden, omdat men anders in gevaarlijke situaties terecht komt. De DAF heeft voorts van de onderzochte auto's het meeste last van zijwind. volgens DAF onder meer de weinige reparaties, minimale luchtvervuiling en probleemloze bediening. Het veiligheidsvoordeel van een vol automatische transmissie is moeilijk meetbaar. Dat een dergelijke over brenging de factor veiligheid positief beïnvloedt staat volgens DAF echter wel vast Sterk punt Wat de milieuvervuiling betreft maakt de DAF een goede beurt: deze auto blijkt van de zes de minste koolwaterstoffen uit te stoten. Tijdens de testrit van 12.000 kilometer bleek de DAF weinig reparaties nodig te hebben. Als sterk punt noteerden de organisaties van deze auto voorts dat het zicht goed is. Slechts twee van de onderzochte auto's munten uit door veiligheid: de Fiat 127 en de Mini 850 De Luxe. De Fiat levert echter weer te veel milieuvervuiling op. Commentaar DAF DAF heeft naar aanleiding van het onderzoek gisteren verklaard dat het volstrekt duidelijk is dat de conceptie van de DAF 33 op een aantal punten achterblijft bij auto's als bijvoorbeeld de Fiat 127'. De DAF-33 is afgeleid van een ontwerp dat in 1958 op de markt verscheen, terwijl de Fiat 127 eerst vorig jaar werd geïtroduceerd. Dat de techniek in de tussenliggende dertien jaar niet heeft stil gestaan, spreekt voor zich, aldus DAF. 'De DAF-33 voldoet aan alle eisen die, ook op het gebied van de veiligheid, in alle westeuropese landen aan auto mobielen gesteld worden'. De auto heeft nog altijd zoveel pluspunten, aldus DAF, dat hij op de markt goed kan meekomen. Dit jaar zal DAF ongeveer 21.000 auto's van het type 33 maken. Tot die pluspunten behoren ROTTERDAM Karl Guttman zal voorlopig voor nog onbepaalde tijd op nonactief gaan als directeur van het Rotterdams Toneel. Hij is sinds enige tijd opnieuw opgenomen in een Itali aanse ziekenhuis waar hij verder zal herstellen van zijn ziekte, die hem enige maanden geleden overviel. Dit heeft de directie van het Rotterdams Toneel gisteren meegedeeld. Zijn herstel bleek niet zo ver gevor- derd als indertijd leek, toe nhij begon met de voorbereidingen voor zijn eer ste regie bij het Rotterdams Toneel in dit seizoen. Het Rotterdams Toneel zoekt een ver vanger voor de regie van Schnitzlers 'Liebelei' die Guttman zou voeren. Het is de bedoeling dat deze voorstel ling op 16 december in première gaat in de Rotterdamse schouwburg. Voor de regie zijn onderhandelingen gaan de met Heinrich Schnitzler, zoon van de auteur. TJTRCHT Het café 'Lion d'Or' aan de Wijde Begijnstraat is maandagoch tend door brand geheel verwoest. Over de oorzaak van de brand, waar bij ook de woning boven het café door het vuur werd vernield, is nog niets te zeggen. Mogelijk hebben eni ge cafébezoekers niet de nodige voor- zichtigehid betracht. De brand ontstond kort na sluitingstijd, om half drie. De schade bedraagt ruim een halve ton. Het is nog niet zeker of de verzekering deze betaalt, daar er enige problemen zijn rond de betaling van de verzekeringspremies. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse Consumentenbond heeft een beroep op de over heid gedaan om maatregelen te nemen tegen het vóórkomen van gif in aardewerk. Bij een onderzoek heeft de bond vasgesteld dat in zeer veel aardewerk lood of cad mium voorkomt. Van de 96 stuks aardewerk die de consumentenbond voor dit onderzoek gekocht heeft ble ken er maar tien zowel lood- als cadiumvrij te zijn. Het onderzoek bleef beperkt tot gekleurd aardewerk, waarvan de gekleurde delen in aanra king kunnen komen met eten en drinken. De 96 monsters werden alleen op aanwezig heid van lood en cadmium onderzocht. Effen wit aarde werk werd voorlopig buiten beschouwing gelaten. Lood en cadmium kunnen in het glazuur en de kleurstoffen van. aardewerk voorkomen. Wanneer de schalen of koppen worden gebruikt voor zure le vensmiddelen lossen die meta len op. Dat kan gebeuren door azijnzuur, maar ook door ci troenzuur uit vruchtensappen (sinaasappelen, bessen enz), looizuur (thee), vetzuren en melkzuur. Kortom; door allo zuren in onze voeding. 'Tendentieus' De potterie 'De Driehoek" heeft in een verweerbrief aan haar wederverkopers deze klacht van de consumenten bond tendentieus genoemd omdat er in het Nederlandse huishouden met tientallen veel giftiger stoffen worden gewerkt, waardoor dagelijks slachtoffers vallen. De laatste 25 jaar hebben de medici ech ter nog nooit zware vergifti gingsverschijnselen geconsta teerd, die door in Nederland gefabriceerd serviesgoed zou den zijn ontstaan. De potterio de Driehoek meent echter wel. dat er buitenlandse aarde- werkprodukten zijn, die gif af geven als men er zuurhouden- de spijzen of dranken in doet. Dat er in ons land nog geen bewijzen zijn van slachtoffers mag, zo reageert de Consu mentenbond, geen reden zijp niet de uiterste voorzichtig-" heid te betrachten. 'Moet er persé eerst een kalf verdrin ken, voordat het dempen van de put ter sprake mag komen' aldus de Consumentenbond. Volgens de consumentenbond blijft de overheid in gebreke: zij moet erop toezien dat al thans de borden, bekers en koppen, waarvan de consu ment gebruik maakt, gifvrij zijn. Op grond van de waren wet kan de overheid optreden tegen verkoop van aardewerk dat gif afgeeft. De consument daarentegen heeft zelf weinig mogelijkheden zich ertegen te verweren. Van een verslaggever UTRECHT De raad voor de jeugd- vorming heeft in een nota gepleit voor een verruiming van de voorzie ningen voor de werkende jongeren. De raad heeft een zwaar accent gelegd op verruiming van de financiële mid delen. Dit meldt 'Ruim Zicht', het orgaan van het NKV. De aanbevelingen houden in, dat de subsidies aan de organisaties voor werkende jongeren op korte termijn moeten worden opgetrokken, dat bij de subsidiëring van beroepskrachten geschiktheidseisen centraal moeten staan en niet het bezit van een diplo ma en dat ook de plaatselijke centra rijkssubsidie dienen te ontvangen. 'Ruim Zichf tekent bij deze nota aan, dat de voorgestelde uitbreiding van de subsidies noodzakelijk is om de organisatie van werkende jongeren in stand te houden. De KWJ alleen al verwacht dit jaar een tekort van ƒ350.000. Voor 1973 wordt het tekort op een half miljoen geraamd. Als de subsidies niet omhoog gaan, zullen er ontslagen vallen onder de 60 beroeps krachten. Van een verslaggever SCHOONHOVEN Op grond van steeds teruglopende bedrijfsresultaten zal de handelsdrukkerij van de firma S. en W. N. van Nooten te Schoonho ven per 1 januari 1973 worden opge heven. Dit vloeit voort uit het weg vallen van een aantal rotatiedrukor ders, alsmede uit de teruglopende conjunctuur in de boekdruksector als gevolg van steeds groter wordende concurrentie van offset-drukkerijen, aldus een communique van de direc tie. Met de twintig personeelsleden zal overleg worden gepleegd om te trach ten zo enigszins mogelijk elders em plooi te vinden. De vakbonden zijn volledig op de hoogte. Natte en droge jaren Van onze weerkundige medewerker Terwijl het in Finland 's nachts plaatselijk 19 tot 20 graden vriest en het weer in onze omgeving vrijwel niet verandert (de volgende dagen zullen wij rustig en droog herfstweer hebben met een toenemende mistkans) is en even tijd in te gaan op een brief van een abonnee in Santpoort. Hij vraagt of blokkeringen van de pressies een zich herhalend verschijn sel zijn en of ook uit vorige perioden bekend is dat de jaarlijkse neerslag aanzienlijk daalde. Zoals bekend bevinden wij ons sedert 1968 duidelijk in een blokkering en is de regen na de twee pieken van 1965 en 1966 (De Bilt respectievlijk 1160 en 1148 mm) minder geworden, van 1967 tot en met 1971 respectievelijk 853. 858, 909, 916 en 575 tegen 766 normaal. Dit jaar is tot nu toe bijna 540 mm opgevangen zodat 1972 ver moedelijk wat natter zal uitvallen. Ook in eerdere geblokkeerde perioden (waarbij als geblokkeerd ook wordt beschouwd een tijdvak met een her haaldelijk verzwakte westelijke circu latie) is het weer droger geweest dan normaal: 1695 tot 1717/1784 tot 1806 en 1873 tot 1895. Wij kunnen dit het beste illustreren met het tijdvak 1873 tot 1895. Na een neerslag tot in 1872 (1050mm) in Hoofddorp daalde de neerslag afge zien van tijdelijke toenemingen tot een minimum van 622 mm en 1887. De schommelingen in de neerslag hebben indirect met activiteiten op de zon te maken. Een scherp regenminimum bleek twee jaar voor een zonne vlekken minimum te komen. Het re- genmaximum valt een jaar voor het zonnevlekkenmaximum. Het tijdsver loop tussen vlekkenminimum en -maxi mum is sedert 1700 gemiddeld 5 jaar, dat tussen maximum en minimum 6 jaar. Het laatste vlekkenmaximum viel in 1968, het eerstvolgende minimum is dus rond 1974 te verwachten. Tussen de herfst van 1895 tot de winter van 1938-39 was cr een duidelijk 'weste lijke periode'. K BEWOLKING 10 MAX TE MP. «10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Hoog water 1 november Vllssingen: 10.37-23.13; Haringvliet aöd Zeezijde: 12.23-; Rotterdam; 1.05-13.20: Schevenlngen: 11.54--: IJmulden; 0.01-12.36; Den Helder: 3.10-16.22: Harllngen: 5.31-18.49; IDefzlJl: 7.54-20.531

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5