Foutloze rentree van arbiter Bart Ram Propaganda van Zwart Wit'28 IJsselmeervogels speelt om compliment Alleen Elinkwijk en Sparta '25 overleven slag Leeuwarden ijverig Ede te moe Caesar: pech Xerxes moedig Top-amateurs en semi-profs zijn toe aan integratie TROUW /KWARTET MAANDAG 30 OKTOBER 1972 SPORT T7/ FSC laat door nonchalant spel ivinst liggen tegen PEC •Van onze verslaggevers SITTARD Ogenschijnlijk boordevol zelfvertrouwen heeft arbiter Bart Ram gisteren na een rustperiode van enkele weken gisteren zijn rentree gemaakt. De Amsterdamse scheids rechter die door moeilijkheden na afloop van F Utrecht-Telstar en Hel mond Sport FC VW in de publiciteit was gekomen, floot het duel FSC-PEC voortreffelijk. Ram accepteerde na af loop van het uiterst sportieve duel gretig de complimenten van beide ploegen en van zijn Limburgse colle ga Theo Boosten. Ram: 'Ik ben blij dat het zo goed gegaan is vanmiddag. Dit was een fijne wedstrijd om te leiden'. FSC-PEC 22 (PEC teint na straf schoppen) - FSC ontgoochelde trainer Cor Brom, omdat geheel onnodig een 20 voorsprong (doelpunten van Blo- tenberg en Aben) prijs werd gegeven. De Limburgers schoten vooral defen sief na rust te kort. PEC profiteerde daarvan via Stoffels en Heskamp. De ruim 500 strafschoppen die afgelopen week tijdens de training waren geno men bewezen nu duidelijk hun nut. Schubert, Schutten, Rorije en Van den Bos mikten zuiver vanaf de stip, de FSC'ers Stovers en Pfennings faal den. Vitesse-De Graafschap 21 (na ver lenging). - Het lukte De Graafschap niet om voor de tweede keer binnen een maand Vitesse op eigen terrein een nederlaag toe te brengen. De Doetinchemmers waren technisch ze ker beter, maar faalden in de afwer king voortudrend. Vennendaal hielp Vitesse aan een voorsprong na rust, die echter snel (via Oosterveld) teniet werd gedaan. In de verlenging bracht een gelukkige voorzet van Bennie Hofs de winst bij Vitesse. HVC-DE Volewijckers 02 - Opnieuw versloeg De Volewijckers dit seizoen HVC op eigen terrein. Verantwoorde lijk daarvoor aan Amsterdamse zijde was doelman Nieuwenhout die on danks de zware druk waaronder De Volewijckers een kwartier voor en na rust stond, overeind wist te blijven. De Boer en Jongens zorgden voor de winst van de Amsterdammers, kort nadat HVC de stormplopen wat ge temperd had. SVV-Cambuur 2—0 - Cambuur kwam de klap die in de eerste minuut door SW werd uitgediend (via Van Dup- pen 10) niet meer te boven. De Friezen moesten enkele seconden voor rust zelfs nog een doelpunt toestaan. Bakker was de maker hiervan. Met Warnaar in de hoofdrol konden de Schiedammers de voorsprong daarna rustig consolideren. Cambuur slaagde er geen enkele keer in dreigend naar voren te trekken. FC VVV-Wageningen 20 - Wagenin- gen dat nog maar enkele weken gele den in Venlo met 50 won, kwam er in de bekerstrijd niet aan te pas. Aan alle kanten rammelde het bij de eer ste periode kampioen. Voor rust liet FC VW de aanvalsgolven van Wagenin- gen rustig over zich heengaan (spits Gerdo Hazelhekke werd door Kramer uitstekend bewaakt). In de tweede helft zochten de Limburgers zelfs de aanval. Daarin had De Klerk na ruim een kwartier succes. Tien minuten voor tijd vergrootte Weerse de voor sprong. Veendam-Fortuna Vlaardingen 20 - Trainer Cor van der Gijp had dit bekerduel aangegrepen om een ver jonging door te voeren. Daarom wa ren Nienhuis en Blij ham uit de basrs- opsitelliiiiug gehouden. Veendam speel de bijzonder aantrekkelijk en fris. Na rust viel Bond echter en maakte Nienhuis weer zijn opwachting. Toen stonden de Veendammers dankzij Kui ter en Pascal al met 20 voor. Het werd echter omdat Van der Gijp nog enkele wijzigingen doorvoerde daarna allemaal minder aantrekkelijk. Fortu- na kon zelfs het initiatief overnemen, maar was aanvallend bepaald te zwak. Van onze speciale verslaggever Van onze speciale verslaggever SPAKENBURG De vraag was eigenlijk alleen maar, hoe lang IJsselmeervogels het tegen het kwalitatief veel rijkere Roda JC zou volhouden. Dat bleek achter af nog aanmerkelijk lang. Tot dertien minuten na rust bleef het slordig verdedigen van de Spa- kenburgse zaterdagclub zonder gevolgen. Toen stortte de amech tig hijgende en leeggespeelde ploeg in elkaar. Vier keer raas den de Limburgers daarna feil loos langs de overigens voortref felijke doelman Jos de Freyter. Een illusie was verdwenen. Ondanks de 4-0 nederlaag in de eerste ronde van het toernooi om de Neder landse voetbalbeker, was IJsselmeer vogels in zijn opzet geslaagd. Elftallei der Koelewijn: 'We wilden tegen Ro da JC niet afgaan, en we hadden ons voorgenomen een positieve bijdrage aan dit bekertoernooi te leveren. Dat is gelukt. Nu er dit keer twee ploegen uit de zaterdagcompetitie mochten meedoen, wilden we een goede indruk maken. Door geen afbraak-voetbal te spelen. We hebben, dacht ik, mogelijk gemaakt, dat er volgend seizoen weer zaterdagclubs aan het toernooi kun nen meedoen'. Inderdaad, IJsselmeervogels heeft voor een keurig optreden gezorgd. Maar sportief kwam dit elftal echter veel te kort tegen het conditioneel ijzersterke Roda JC. De Limburgers konden het zich zelfs veroorloven ver beneden het gebruikelijke niveau in de eerste divisie te spelen. Het povere optreden van veteraan Herbert Bönen op het middenveld vieil zelfs nauwe lijks op. Bonnen, afgelopen zomer van het Nijmeegse NEC overgenomen, plaatste geen bal goed, bood zich nauwelijks aan en sprintte niet één keer in de diepte. Roda-trainer Jac ques Koole, die zijn carrière bij de zaterdagclub VVOG in Harderwijk is begonnen: 'Met Bönnen is niets aan de hand. Geblesseerd is hij niet meer. Alleen toont hij door zijn leeftijd wat moeite met het tempo. Rust heeft hij echt niet nodig. Dat heeft hij vorig seizoen bij NEC genoeg gehad'. Ondanks het falen van Herbert Bönnen heerste Roda JC voortdurend op het middenveld. Moeiteloos ook. Temeer omdat Henk de Graaf, norma liter de spelmaker bij IJsselmeervo gels, steeds aan de gretige ex-Feyen- oorder Henk van Leeuwen was gebon den. Koole: 'Ik heb deze tegenstander een week eerder in de competitie gezien. Toen viel me op, dat De Graaf niet zo snel meer is. Daarom heb ik Van Leeuwen bij hem gezet. Dat is tenslotte de doodsteek voor IJssel meervogels gebleken. Van Leeuwen speelde steeds drie of vier man vrij'. Dat lukte echter pas goed in de tweede helft Want voor die tijd had IJsselmeevogels met een bewonde- renwaardige ijver geprobeerd zoveel mogelijk de aanval te zoeken. Via het rio Vedder-Van de Groep-Zwaan for ceerde de formatie van trainer Pierre Stevenaart inderdaad enkele kansjes. Veelal echter kreeg de aanval te wei nig steun om werkelijk rendement van haar vaak te individuele acties te plukken. En dat was toch toe te schrijven aan het gebrek aan brutali teit en lef. Deze ontbrekende eigen schappen maken IJsselmeervogels al bij voorbaat tot een kansloze oppo nent. De angst voor een genadeloze afstraf fing manifesteerde zich vooral op het middenveld en in de verdediging. Zel den toonde het middelste kwartet de moed mee te gaan in de aanval, gaten te forceren of zich duidelijk aan te bieden. Vanuit de defensie waren op komende acties spaarzaam. Voorstop per Aalt Kok bijvoorbeeld bleef het centrum van de verdediging ook af schermen als dat niet absoluut nood zakelijk bleek. Kok, ex-amateurinter- national: 'Een grote nederlaag zit toch onbewust in het achterhoofd. Daarom neem je geen overdreven risico's'. En trainer Stevenaart: 'Stel ie vonr dat je met 1-0 voor komt. We hebben een een vriendschappelijke wedstrijd te gen HVC gespeeld. Toen lukte dat. Daarna durfden we dan ook wèl meer in de aanval te gaan'. Roda JC kon zich vóór rust een zwakke beurt permitteren. Het bleef een kwestie van tijd. De voortreffelij ke acties van doelman De Prayter ten spijt. Koole: 'We hebben IJsselmeer vogels in de eerste periode gewoon uit laten razen. Het klinkt misschien een beetje opschepperig, maar je zag gewoon aankomen, dat deze ploeg in elkaar zou storten. Met dertig minu ten hadden ze geen kracht meer. Dal was de clou. Ik had IJsselmeervogels overigens wel wat wilskrachtiger ver wacht'. Die wilskracht, verbetenheid en fel heid heeft IJsselmeervogels bewust gemeden. Te bewust misschien. Be scheidener kon de underdog zich nau welijks opstellen. Koelewijn: 'Voor de wedstrijd hebben we uitdrukkelijk to gen de spelers gezegd, dat ze er niet hard moesten ingaan. Dat is ons ka rakter ook helemaal niet. Wij wilden ten koste van alles voorkomen, dat het betaald voetbal zou zeggen: die zaterdagvoetballers willen we er nooit meer bij hebben'. En Stevenaart: 'De ze jongens hebben nog een grote mate van spelvreugde en die wilde ik niet bederven. Laten we eerlijk zijn: in wezen haid Roda ons als vóór rust moeten afmaken'. Het kwartet doelpunten kwam overi gens pas in de tweede helft tot stand. Spakenburg was uitgeblust, toen Henk van Leeuwen om twee statisch reage rende tegenstanders heendraaide en de bal beheerst in de uiterste hoek van het doel schoof. IJsselmeervogels was geslagen. Aalt Kok: 'Als je met 1- 0 achter komt, dan ga je alles voelen, dan word je pas echt moe'. Het gebrek jan vertrouwen en over tuiging die de mentaliteit van IJssel meervogels definitief oprolde, bleek vooral bij de overige doelpunten. Nie mand reageerde toen invaller Willy Coolen door de Spakenburgse defensie soleerde en laconiek scoorde. Een af standsschot van dezelfde speler en de kopbal van aanvoerder Fischer lieten de stand plichtmatig tot 4-0 oplopen. Stevenaart: 'Eigenlijk moeten dergelij ke wedstrijden voor ons maar een uur duren. Dan hebben we een goede kans. Maar dit voel ik niet als een nederlaag. Het was gewoon een leuk gebeuren'. Complimenteerde Jacques Koole ten slotte 'IJsselmeervogels heeft duidelijk vóór op andere amateurploegen. «lat hel toch nog durft te komen. Je kunt namelijk ook in rijen van vier negen tig minuten lang voor het doel gaan staan. Ik vind IJsselmeervogels echt een redelijke ploeg'. En om dat compliment was het TJssel meervogels kennelijk te doen. IJssclmecrvogels-Roda JC 01 (0—0) 58. Van Leeuwen 01, 65. Coolen 02, 67, Coolen 03, 81. Fischer 01. Scheidsrech ter: Draalsma. Toeschouwers: 3.500. IJsselmeervogels: Jos de Freyter: Harry Koe lewijn, Aalt Kok, Abraham de Graaf, Evert de Graaf; Henk Koelewijn, Henk de Graaf, Dijs; Zwaan, Van der Groep, Vedder. (Cooleni; Van Rooy, Van Leeuwen, Meuser. GERRÏT DEN AMBTMAN Van onze speciale verslaggever UTRECHT Erwin Sparendam: achtendertig jaar. Te oud voor het betai voetbal, maar bij de eersteklasser Elinkwijk speelt hij nog als vanouds, teren had hij een belangrijk aandeel in de 3-0 overwinning van zijn ploe? Eindhoven, een der betere teams uit de eerste divisie. De elasticiteit uil periode dat hij bij Blauw-Wit en Elinkwijk betaald voetbal speelde, was nog steeds: een prachtige omhaal hoog boven de grond in de eerste h was er een duidelijk voorbeeld van. Uitstekend timend bracht hij rust in verdediging. Hij dirigeerde zijn medespelers, bepaalde met zijn passes spelbeeld. Aan het begin van deze competitie zag het er niet naar uit dat Sparend nog zou spelen: 'Ik was het eigenlijk zat, ik dacht dat ik lang genoeg voetbald had. Maar toen ze vier weken geleden weer aan me vroegen niet doen, had ik er wel weer zin in: vandaag speelde ik mijn derde wedsti Het enthousiasme van de Utrechtenaar en dat van zijn teamgenoten gaf propaganda-wedstrijd voor het amateurvoetbal te zien. Het was ook di slaggevend voor de verdiende overwinning op Eindhoven, dat de wedsti tegen Elinkwijk duidelijk onderschat had. Hans Alleman, trainer van Ei hoven: 'Van tevoren had ik gerekend op een normale ovcrwinniiig. Ik opgekeken van Elinkwijk, dat heel goed speelde. Vaak erg speels, en heeft mijn ploeg wel overbluft. Bovendien werden er in de verdedig grote blunders gemaakt, die Elinkwijk knap uitbuitte.' De Utrechtse ploeg nam al snel een voorsprong. In de 10de minuut gal 18-jarige Harry van der Ham, die pas zijn tweede wedstrijd in het ee speelde, de Eindhovense doelman geen schijn van kans na een snelle val: 1-0. De verdediging van de Brabanders verleende Elinkwijk daarop gelegenheid om de score te vergroten. Dat deed Wessel van de Bosch en was 2-0. Eindhoven kon er niets tegenover stellen en mocht zelfs blij zijn dal Utrechtse voorwaartsen enkele reëele kansen lieten liggen. Slechts Gei Weber wist enig gevaar te scheppen, maar zijn schuiver werd door doeb Heil onschadelijk gemaakt. Halverwege de tweede helft leek de vermoeidheid bij Elinkwijk moeilijl den te gaan opleveren. Trainer Jan de Bouter: 'Gelukkig had de ploeg te veel energie verbrukit en konden we de moeilijke periode goed dooi men. De laatste twee weken hebben we steeds één keer extra getraind, i alleen voor deze bekerwedstrijd, maar ook voor de competitie: de cond d is nu optimaal. Dat bleek vooral in de laatste tien minuten, toen de) geus haast professioneel speelden en de voorsprong heel gemakkelijk wis vast te houden.' Die voorsprong was inmiddels tot 3-0 uitgelopen dankzij invaller Frits I wer, die attent reageerde op de weifelende houding van de Eindhovense i terhoede. Onder leiding van de rustige Sparendam was er daarna vuiltje meer aan de lucht. De Eindhovenaar Theunissen kreeg de kaart van de goed leidende scheidsrechter De Vos, toen hij naar een tci stander 'trapte terwijl de bal niet binnen speelbereik was. SPARTA '25-FC DORDRECHT 010 (Sparta wns) Doelman Krul werd eindelijk de grote held. In de tweede serie strafschoppen stopte de man van Sparta'25 de zeven Dordtse strafschop en daarmee was de twt ronde voor Sparta'25 een feit. De club uit Beek en Donk deed gisten dag zijn titel, Nederlands amateurkampioen alle eer aan. Soms verras! sterk combinerend, werd FC Dordrecht dat privé titel 'Nederlands lijkspelen-kampioen' uitstekend verdedigde vanaf het begin onder gezet. Het grote struikelbolk voor de Brabantse aanvallers was echter de inva doelman van de Dordtenaren, Peter Versloot. De pas 17-jarige Vers! o stopte op voortreffelijke wijze een aantal gevaarlijke inzetten van de B o en Donkse ploeg. Daarnaast speelde Hans Bentzon, de van Sparta ove i komen centrale verdediger een uitstekende partij. Omdat FC Dordrecht in vallend geen ogenblik kon imponeren, eindigde het duel met 0-0. Daarom moesten de strafschoppen uiteindelijk de beslissing brengen. Ie eerste serie misten Jacobs (Sparta) en Kosten (FC Dordrecht). Pas bij zevende elfmeter-trap viel de beslissing door het zoals in de hele wedst trouwens koele en zeker optreden van doelman Krul. LEEUWARDEN-HERACLES 0-3 Een hard werkend Leeuwarden kwam delijk routine tekort. De noordelijke amateurs toonden wel bijzonder inzet en ijver, maar profiteerden niet eenmaal van het zwakke spel vat Amelose verdedigers. Voor rust verkeek de zwakke Heracles-doelman der Heide zich tweemaal op een hoge voorzet. Geen van de Leeuwar aanvallers wist de bal toen echter in het verlaten doel te deponeren. 1 minuten voor rust nam Heracles de leiding toen Karreman attent reag« op een pass van Ten Donkelaar. Na rust had Heracles het niet moei hoewel de Almeioërs ver beneden hun kunnen bleven. Eerst kopte Grol zijn ploeg naar een 0-2 voorsprong en twee minuten voor liet einde het door de voor Roordink ingevallen Roord nog 0-3. EDE-SC. TILBURG 1-4 (na verlenging). Lange tijd heeft amateur te|j klasser Ede een gunstig uitzicht gehad op het bereiken van de volgend» kerronde. Weliswaar liepen de Edenaren voor rust tegen Tilburg (via1 Meeteren) een achterstand op maar in de tweede helft werd de volle I van de amateurs beloond. Na de gelijkmaker van Hogenhout liet Ede eri doelrijpe kansen onbenut. De betere conditie van de Tilburgers die 1 kruit hadden bewaard tot de slotfase, gaf uiteindelijk de doorslag. Het) moeide Ede werd in de tweede verlenging waarin het een 14 achten# j Opliep door treffers van Brekelmans, Van Meeteren en Hardeman een W# armer gemaakt. CAESAR—HELMOND SPORT 1—2. Caesar heeft tegen Helmond Sport' doende mogelijkheden gehad om de eerste divisie-ploeg voor de KNVBJi uit te «schakelen. De Caesar-aanval was echter voor het doel van dof# Honings niet in staat om de talrijke kansen vakkundig af te ronden. VW kreeg in de 40ste minuut de mooiste kans, toen hij alleen voor de dort# verscheen na een pass van Beckers. Honings bleef de zaak echter ratf# Na de rust was het aanvankelijk Caesar dat de toon aangaf. Beckers een fraaie kans, doch schoot hoog over het doel. Helmond Sport voorwaartsen van Caesar nu goed op. Uit een ogenschijnlijk ongel situatie tussen Krekels en Van der Putte ruimde Zef Horzels van Ca< voldoende op. Doelman Vic Gerardu, die reeds zijn doel verlaten hail hierna de terugspeelbal van Lacroix niet meer bereiken: 01. Vier mil later bracht Van Melis na een combinatie met Prins de stand op 02.1 na kwamen nog enkele goede mogelijkheden voor Caesar. Beckers kwal in oog met Honings te staan, doch ook nu stopte deze het schot. In deP® minuut scoorde tenslotte rechterverdediger Heuts. AERXES—HEERENVEEN 0—1. Er is van krachtsverschil tussen XerS»' de eerste divisieclub Heerenveen nauwelijks sprake geweest. Dat de Fn# niettemin de overwinning voor zich op konden eisen, was het rechtsW gevolg van een organisatorische fout in de afweerlinie van de Rottrt* mers die zich in de vijfde minuut verkeek op een voorzet van middenW Dolezar, waardoor Gidus Meyerink na een omhaal van Cees Kist de bal* de 38-jarige Xerxcs-doelman Andries van Dijk kon koppen. Na die onverwachte treffer ontwikkelde zich een korte snelle weM waarin Xerxes enkele moedige initiatieven nam. Met name de actieve)# Stek penetreerde herhaaldelijk in de aarzelend opererende defensie Heerenveen, die niet over geluk te klagen had toen scheidsrechter Vei een doelpunt van dezelfde Stek wegens buitenspel afkeurde. HeerWj verloor in de tweede helft zijn greep op het middenveld, maar ramP gevolgen vloeiden daar voor de Friezen niet uit voort omdat Xerxes# middenlinie veel te statisch speelde. Xerxes-trainer Pim Visser: 'Lans#" en Hazebroek zijn uitstekende voetballers, maar zij missen dynamiek*. Werkelijk uitgespeelde kansen vielen er dan ook niet te registreren. H veen stelde aanvallend bijzonder teleur. Tekenend in dit opzicht was b- dat de bijna 40-jarige centrumverdediger Ad Verhoeven van de Rotttf® mers zich moeiteloos staande kon houden en zich zelfs bij vlagen ver# voren begaf. Pim Visser, die in de slotfase Meister en Kalkman door E?"1 Mühlenbruch verving, hoopte met die wisseling de offensieve kracht n# Rotterdammers op te voeren, maar het patroon van de aanvallen was te* zichtig om de verdediging van de Friezen te verontrusten. Heerei* trainer Meg de Jong na afloop: 'Wij hebben beslist minder gespeeld de competitie. Wellicht Is er onbewust toch sprake geweest van een 1* onderschatting. Xerxes vond ik voortreffelijk spelen'. ROTTERDAM Zwart Wits slechts negentig minuten durende op treden in het 'echte' toernooi om de KNVB-beker zal dit seizoen spor tief weliswaar geen vervolg meer krijgen; toch heeft de confrontatie van de zaterdag amateurkampioen van Nederland met het in de eer ste divisie redelijk meemarcherende Volendam mogelijk een verder strekkend gevolg dan de negentig minuten voetbal op De Vaan al leen. Zwart Wit'28 maakt er pure reclame voor de door trainer Wim van der Gijp al eens voorzichtig geopperde 'integratie'. Want on danks het zeer geflatteerde verlies van 0-3 bleek het treffen tussen de Rotterdamse amateurs en de Volendamse semi-profs aantrekke lijker dan het merendeel van de wedstrijden tussen clubs uit beide secties afzonderlijk. Zwat Wit '28 heeft, zo stelde Wim van der Gijp al voor de wedstrijd met Volendam. behoefte aan wat verfris sende duels. Aan nieuwe tegenstan ders, aan andere speltypen, omdat anders de kans bestaat dat de ploeg die de laatste jaren alles bereikte wat er te bereikèn viel. indut. Het krachtsverschil in de (zaterdag) eer ste klasse tussen toppers als Noord- wijk en Zwart Wit'28 (de elftallen die zonder meer het beste voetbal spelen) en de 'rest' is te groot. 'Ideaal', zo stelt Wim van der Gijp dan ook, 'zou de vorming van bijvoorbeeld één alge hele amateurhoofdklasse zijn. des noods verdeeld over twee afdelingen, waarin de beste zaterdag- en zondaga- mateurverenigingen uitkomen.' 'Dat ideaalbeeld zou na het treffen van zaterdagmiddag, bijgewoond door zo'n 4500 toeschouwers, uitgebreid kunnen worden met de vorming van een twee- of drie landelijke 'overgangsklassen', waarin voetbal op 'onafhankelijke'-ba- sis mogelijk moet zijn en waarin naast de top-amateurteams de huidige eerste divisieploegen zouden moeten uitkomen. Voordelen: door een regio nale indeling van de klassen minder grote kosten en waarschijnlijk meer publiek omdat er een groter aantal duels met 'streekrivaliteit' komt.. In die klasse zou de betaling 'vrij' m.a.w. nieit verplichtend kuranen zijn en zowel aan de top (promotie naar de eredivi sie) als staart (degradatie naar de amateur hoofd- of eersteklasse) de nodige spanning kennen. Joep Steur, de trainer van Volendam: 'Wij hebben er geen enkel bezwaar mee gehad op zaterdagmiddag in Rot terdam mee te spelen. Ik heb deze zaak nog niet zover overdacht, dat ik er mijn denkbeelden over heb. Zelf zag ik gewoon graag eerst de betaalde jeugdcompetitie terug. Dat is in feite nog belangrijker.' PROPAGANDA Dat de 'propaganda' van Zwart Wit '28 slechts negentig minuten duurde, heeft de Rotterdamse formatie overigens geheel aan zichzelf te wijten. Op het moment dat Volendam ver in de tweede helft via een nogal fortuinlijke treffer (Billy Bond scoor de na een hoekschop van Kees Kok via Zwurt Wit-verdediger Helleman in de 23ste minuut) had de ploeg van Wim van der Gijp het duel in feite al beslist moeten hebben. Acht zeer doelrijpe kansen (op een rij gezet: Viergever, Steur, Den Boer. Den Boer, Den Boer, via de paal naast, nogmaals Den Boer, Ter Mors, Den Boer en in tweede instantie Steur) werden echter verprutst. Wim van der Gijp: 'We hebben ook de laatste tijd in de competitie al veel kansen nodig gohad om een doelpunt te ma ken. Vandaag inderdaad ock weer. We doen er veel aan en het kan van de ene op de andere dag ook weer lo pen.' Tegen die acht zeer fraaie kansen Joep Steur: 'Gaat er één in. dan weet ik het niet; we hebben in ieder geval gewonnen, een beetje gelukkig mis schien wel' kon Volendam er tot op dat ogenblik maar drie stellen. Bond had via de staander in handen van doelman Lolkema geschoten, Jac. Jonk had de lat getroffen waarna Lolkema de in tweede instantie inge kopte bal van Walter Ferreira tot hoekschop verwerkte en Ferreira ten slotte kopte in de tweede helft tegen de lat. TER MORS Zwart Wit '28 verkreeg de betere mogelijkheden door het betere veld spel, door het hardere werken ook en vooral door de rol, die Ferrie Ter Mors op het middenveld vertolkte. Steeds weer was hij rond de midden cirkel de vrije, aanspeelbare man; steeds weer zorgde hij voor de nodige rust eh steeds weer was hij het ook, die de spitsen Steur en Den Boer van uiterst gevaarlijke dieptepasses voor zag. Steur bewonderend na afloop: 'Ter Mors is gewoon een zeer goede speler. Jan Mühren had voor de rust de taak hem verdedigend af te stop pen. Dat is niet gebeurd: daarom heb ik hem ook gewisseld voor Wim Kwakman. Het ging beter, maar nog maals: Ter Mors is een knappe voet baller, zoals ik ook graag die spits, Frans Steur, in mijn elftal zou heb ben. Constant gevaarlijk. Als geheel is Zwart Wit trouwens een knappe ploeg: speelt sportief en goed voetbal. Maar dat was ons niet helemaal onbe kend.' Volendam had Zwart Wit '28 de laat ste twee duels aandachtig laten 'bespi oneren.' Of, zoals Pé Mühren zei: 'Het is en blijft onderschat. Het is een ploeg, waartegen echt te voetbal- Het beslissende moment in de strijd tussen Zwart Wit'28 en Volendam: Bond brengt de Volendammers op 0-1. Doelman Lolkema en Helleman (5) zijn kansloos. len is en d'ie kwalitatief 'best hogerop mee zou kunnen.' Gebrek aan koelbloedigheid (Den Boer en Steur misten te fraaie moge lijkheden) en het onfortuinlijke te gendoelpunt waren er echter de oor zaken van, dat het goede voetbal van Zwart Wit '28 niet voldoende was voor het bereiken van de tweede ronde. Toen Volendam zonder overigens de verdedigers Sier en Zwarthoed; Dick de Boer en Hein Schilder waren de vervangers, terwijl in de spits ook de geblesseerde Mol nog ontbrak tegen de verhouding in op 01 kwam, was de strijd gestre den. Zwart Wit raakte aangeslagen, kon het conditioneel allemaal niet meer opbrengen en geloofde niet meer in een goed resultaat. Wim van der Gijp: 'Dat die terugslag kwam verbaasde me niet. Ons enthousiasme hield de ploeg op de been, de gelijke stand deed de vermoeidheid niet voe len. Dat die vermoeidheid er wel was is natuurlijk duidelijk. Je hebt het verschil in trainingsuren, daar kun je niets aan veranderen. Kom je echter voor te staan dan ga je op vleugels verder.' Wim van der Gijp probeerde na het tegendoelpunt zijn ploeg nog wel over het dode punt te tillen de zijn rentree vierende Flip van Waardhui zen en de uitgespeelde Jan den Boer werden vervangen door Van der Heu vel en Van der Meeren maar een vrije kans voor Wim Kras (na een op Wander afgestuit schot van de teleur stellende Ferreira) en een fraai af standsschot van Hoogland betekenden uiteindelijk 03. Joep Steur: 'We hebben tegen deze wedstrijd opgezien. We wisten dat het moeilijk zou wor den. Vooral omdat we met twee nieu we verdedigers (Dc Boer kan wel niet als zodanig worden gezien, maar hij is nu nog duidelijk aan het terugkomen, red) moesten aantreden.' Voor Zwart Wit '28 restte er dus slechts lof. En dat, terwijl Wim van der Gijp zo dicht bij zijn doel het verder meespelen in de KNVB-beker- strijd was. Van der Gijp: 'Met het spel ben ik beslist niet ontevreden, wel over het eindresi 'aat.' Van der Gijp had gelijk. Zwart Wit had in een verdere ronde voor nog meer propa ganda voor een integratie-in-welke- vorm dan-ook kunnen zorgen. Een gebrekkige afwerking van de vele kansen heeft dat echter verhinderd. Jammer. Zwart Wit'28-Volendam 03 00) 68. Bond 0—1. 74. Kras 0—2. 85. Hoogland 0—3. Scheidsrechter: Beukman. Toeschouwers: 4.500. Zwart Wit'28: Lolkema; De Winter. A. Wan der, C. Wander, Helleman; Van de Sande, Ter Mors; Viergever (Van der Heuvel), Den Boer (Van der Meeren), Steur, Waardhui- Volcndam: Jan Hoogland; De Boer, Jan Jonk. Jac. Jonk, Hein Schilder; Wim Kras, Jan Mühren, (Wim Kwakman), Jack Hoog land; Billy Bond, Ferreira. Kok (Hans Jonk». PETER ONVLEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8