VS zouden niet buigen voor Hanoi Oud-minister van oorlog onder huisarrest in Cairo Allende breekt gesprek met stakingsleiders af Ierse politie paraat na aanslagen op hotels Twee Jemens nu één staat KIEZEN EN DELEN Kissinger wellicht weer naar Saigon Joegoslavische minister gaat heen Duitse minister hekelt besluiten over de Rijn Kenia's vice-president aan Amins ziekbed Overlevenden bij vliegramp Doden na explosie Douglas-Home in China Joodse Rus naar inrichting gestuurd 6/a --luff/KWARTET MAANDAG 30 OKTOBER 1972 R UIT ENLAXD/B DTN' EN KVN D T5/K7 door p. L van enk klap van de ontploffing binnen I NVV heeft in de politiek vooral flinks de muren doen trillen. Het (ft een volle dag moeten duren ,_at Den Uyl anders niet op i mondje gevallen met een ver- ring kwam, een verhaal waaruit je anders kunt lezen dan: als de dd niet spoedig wordt hersteld, jet ik het ook niet meer. bon n houding is best te begrijpen, latd Uyl kan er niet aan beginnen, de >orst Part'j in het c°nfUct ten behoeve T Q dc ander voor het hoofd te sto Hij moet in zijn positie Groene- t zowel als Ter Heide te vriend uden. We mogen wel aannemen dat mai r Heide met zijn stijl van werken, Z0Y< n ideeën en het geduld dat hij kan S* irengen bij het werken aan de k tere samenleving, meer op Den Uyl 1 au x dan Groenevelt met zijn veefl sere en compromisloze tempera- nt. Maar aan de andere kant kan n Uyl Groenevelt rekenen onder est geestdriftige supporters van het tkse kabinet dat vandaag of morgen eer van de grond moet komen. (Aar- 2 zou zijn wanneer Den Uyl de nu erkloze Ter Heide als aspirant-minis- van sociale zaken in zijn ptloeg zou otrékken, al was het maar om heel ibtiel van zijn sympathie met de af- I Cl treden NVV-woorzitter te laten blij- n). oenevelt is een polariseerder met n overtuiging en consequentie zoals er in de linkse partijen maar sinig tegenkomt. Hij heeft de leden n de industriebond geadviseerd, op progressieve partijen te stemmen 01 i dan wil hij met de rest ook niets 1 di eer te maken hebben. De voorlieden in de linkse drie zijn zo goed niet of j zullen voor dit standpunt beleefd _vai oeten applaudiseren, aangezien zij Jujj et zelf jarenlang hebben gepropa- eerd. Maar velen van hen moeten, al ropagerend, in hun hart hebben ge- acht dat de theorie van de polarisa- 5t®'1 e geschikter is om de PvdA heel te b ^den en tot verkiezingswinst te lei- en, dan om in de praktijk van het eleid te worden omgezet. ee; tat laatste is heel goed gezien, zoals ee: orige week vrijdag ten duidelijkste gedemonstreerd. Het kabinet heet llte an wel rechts, maar het kwam de akbeweging op vrijwel alle punten egemoet. Wat valt het kabinet nu og te verwijten? Alleen dat de volks- ertegen'woordiging er voor spek en onen bij zit waar het gaat om het jciaal-economisch beleid van volgend aar. Voor het parlement kon er bij e algemene beschouwingen over de egroting 1973, drie weken geleden, een centje wisselgeld af, maar de akcentrales kregen zo ongeveer ge- aan wat zij wilden. Maar dat het arlement buiten spel stond dat 1 de vakbeweging een zorg zijn, zij ieft zich daarover de afgelopen haandeft tenminste in het minst geen orgen gemaakt. De oppositie zal er eze week in de Tweede Kamer iranneer de amendementen van het edrijfsleven op de begroting worden ehandeld wel over grommen, ïaar Biesheuvel zal tegenwerpen dat iet kabinet 'het uiterste' heeft moe- en doen om tot een akkoord met het ledrijfsleven te kunnen komen. Waarmerk let gaat er juist om dat de linkse ppositae niet zal kummen beweren dat uiterste niet is gedaan. Zakelijk, nhoudelijk gezien is er weinig meer w' in te brengen tegen het gewijzigde shl beleid van het kabinet Biesheuvel o:; zoals het nu op tafel ligt. De opposi- tic zou wel wat kunnen vinden zij laj is daar de afgelopen jaren vindingrijk genoeg in geweest maar zij weet van tevoren wat de regering terug zal «ggen: het beleid is acceptabel voor net overgrote deel van de vakbewe- Pjj ging en de oppositie heeft de sanctie van de vakbeweging de laatste tijd in oenemende mate beschouwd als het vaarmerk van progressiviteit. Dat de regering met het grootste deel van de vakbeweging tot een akkoord beeft kunnen komen, brengt Den Uyl jn een moeilijke positie, omdat moei lijk kan worden uitgelegd waarom er niet met de confessionelen kan wor den samengewerkt. Groenevelt haalt er de 'fundamentele veranderingen' bij die hij wenst en alleen gewaar borgd acht wanneer de linkse drie aan de macht komen, maar diie veran deringen zijn vage dingen. Groenevelt ftif heeft de afgelopen dagen geen moeite gedaan uit te leggen wat hij er precies mee bedoeld. Den Uyl zafl *r wel een knap verhaal over houden, maar dat zal er niet zo makkelijk ugaan als een tirade tegen een kabi net dat het nota bene bestaat om de vakbeweging te schofferen. En die hrade is nu niet meer beschikbaar. Daartegenover staat dat 'rechts' de revolvers aan het laden is. Wat Wie bel gaat roepen, kun je wel raden, net zal voortaan niet meer alleen nJn: wie veel presteert en zich netjes gedraagt, mag veel verdienen, maar fok: or is met die vakbeweging geen 'and te bezeilen, die Groenevelt gaat met de welvaart op de loop, hij helpt oe maatschappij naar de bliksem. En oe reactie van DS'70 zal ook niet mis [Di- Ferry Hoogendijk heeft gisteren "i AVRO's radiojournaal misprijzend «oze.gd dat het kabinet voor de vakbe weging op de knieën is gegaan (dat ^alvast als een commentaar van 7Y Worden opigeviait) en De Brauw «1 daar zeker een welluidende tekst ^n kunnen toevoegen. Het zijn kre- die er bij lichtgelovigen ingaan bjs koek en elke stem is een. Woenevelt zal er misschien nog ach- 'er komen dat de enige funidamente verandering die hij heeft bewerkstel- "gd door de breuk te forceren, de versterking van rechts is. Den Uyl zal daarom veel voor over hebben om ff. bereiken, dat de breuk wordt ge- "jmd. Hij heeft geadviseerd, het pak- van minimumeisen dat het in het ekkoord heeft gehaald, voorlopig maar 'e accepteren. En verder te zien wan- "eer er na de verkiezingen een nieuw Kabinet zal zijn. Misschien is dat een formule waarop een compromis moge- "Jk is. H©t is een gedachte die is aangereikt door de alternatieve pre- mier en dat moet Groenevelt toch aanspreken. WASHINGTON, SAIGON. PARIJS (AP. AFP, Reuter, UPI) De Amerikaanse regering is van plan een nieuwe gespreksronde met de Zuidvietnamese regering te beginnen. Dit zou kunnen betekenen dat Nixons adviseur Henry Kissinger opnieuw naar Saigon gaat om met president Thieu te praten voordat een bestandsakkoord wordt ondertekend. Dit is gisteren uit betrouwbare bronnen in Washington verno men. Franse en communistische diplomaten in Parijs hebben laten weten dat de Amerikaanse minister van buitenland se zaken William Rogers morgen in Parijs wordt verwacht om persoonlijk het Amerikaans-Noordvietnamese ak koord te ondertekenen. Dit zou kun nen betekenen dat Washington de eis van Hanoi aanvaard om op 31 oktober het bestandsakkoord te tekenen en dat Saigon de voorwaarden aanvaard. Maar volgens diplomatieke functiona rissen in Washington zal het akkoord niet morgen getekend worden maar BELGRADO' (AP, AFP, UPI) De 59-jarige Joegoslavische minister van buitenlandse zaken Mirko Tepavats heeft ontslag aangevraagd. Het ont slag zal begin deze week officieel worden bekendgemaakt. Dit is giste ren uiit goed ingelichte bronnen in Belgrado vernomen. Reden voor het heengaan van Tepa vats is niet gegeven. Maar uit bron nen bij de Joegoslavische partij staat het ontslag van de minister in ver band met de recente moeilijkheden in de Servische partij. Vorige week na men de voorzitter van de Servische partij Marko Nikezits en zijn secreta ris ontslag, nadat president Tito hen scherp had aangevallen. Nikezits was tot 1968 Joegoslavisch minister van buitenlandse zaken. Hij werd toen opgevolgd door Tepavats. binnen enkele weken. Volgens de zegslieden toont Hanoi zich bij de informele besprekingen veel minder hard dan in haar de publieke eis dat het akkoord op 31 oktober bekrach tigd moet zijn. De Viet Cong heeft in een radio- uitzending aangekondigd leden van het bevrijdingsfront opdracht hebben gekregen een bestand in acht te ne men zodra het bestandsverdrag dins dag in Parijs is getekend. In Zuid-Vietnam is de Viet Cong bezig met een krachtig offensief om naar men aanneemt zoveel mo gelijk gebied in handen te krijgen, dat dan na de afkondiging van het bestand onder de controle van de Voorlopige regering zal blijven tot de algemene verkiezingen in Zuid-Viet nam. Leden van de Viet Cong en Noord- vietnaimese eenheden hefblben dit week einde meer dan 138 aanvallen gedaan het grootste aantal sedert het ze ven maanden geleden begonnen offen sief. Gisteravond waren drie belangrij ke wegverbindingen naar Saigon afge sneden. Rond de hoofdstad werden 21 dorpen en gehuchten veroverd. Maar volgens Saigon zouden de aanvallers later weer uit 16 plaatsen zijn verdre ven. President Thieu heeft zaterdag voor de Zuidvietnamese strijdkrachten de alarmtoestand afgekondigd om te voorkomen dat de tegenstander zoveel mogelijk gebied in handen krijgt. In Parijs is uit betrouwbare bron vernomen dat Franse functionarissen voorbereidingen treffen voor het ge- Politieke eisen afgewezen SANTIAGO (Reuter. UPI) President Allende van Chili heeft zaterdag het gesprek met de lei ders van de nu al bijna drie we ken durende staking van vracht wageneigenaren afgebroken. In een rede voor radio en televisie verklaarde Allende, dat de stakers hem politieke eisen hadden gesteld en dat hij niet van plan was daarover te praten. Hij was bereid een akkoord te sluiten met de vakbonden over zuive re vakbondsaangelegenheden, maar nu zij zijn positie van president van de republiek wilden aantasten, had ver der praten geen zin, aldus Allende. De president ging niet in op de eisen van de stakers. Een gesprek, dat voor vandaag op de agenda stond, is afge last. De stakers hebben aangekondigd dat zij hun actie zullen voortzetten. Volgens de marxistische president van Chili wordt de staking nu uitgebuit door 'opruiendefascistische of bijna- fascistische groepen.' Hij waarschuw de dat hij de volle kracht van de wet tegen hen zou gebruiken en niet zou toestaan, dat Chili in chaos en een burgeroorlog werd gedompeld. Vol gens Allende heeft de staking het land nu al 300 miljoen gulden gekost. Een van de oorspronkelijke redenen van de staking van de eigenaars van vrachtauto's was de bekendmaking van een regeringsplan in het zuiden van het land een door de staat geleid transportsysteem in te voeren. De sta king ontwikkelde zich tot een grote confrontatie tussen de linkse regering van president Allende en de opposi- Allende Allende heeft een decreet van 15 oktober opgeheven, waarbij alle parti- kuliere radiostations in Chili ver plicht werden de programma's van de nationale radio uit te zenden. Hij deed dat nadat een rechtbank had uitgesproken dat het decreet ongrond wettig was. De militaire bevelhebber van Santiago heeft echter gewaar schuwd dat het uitzenden van berich ten, die de openbare orde in gevaar brengen, verboden blijft DUBLIN (AP, Reuter, UPI) De politie in de Ierse Republiek is in staat van paraatheid gebracht, nadat zaterdagavond drie hotels in Dublin door bomexplosies waren beschadigd. Een bom die op het Connolly-station in de Ierse hoofdstad werd gevonden kon onschade lijk worden gemaakt. In twee hotels werden verschillende kamers voUedig vernield door brand bommen. De getroffen hotels; Skylon, Wynn's Hotel en Crofton, konden tij dig worden ontruimd zodat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Vermoed wordit dat de bomaanslagen zijn gepleegd ter ere van het jaarlijk se congres van de Sinn Fein-partij en naar aanleiding van de gebeurtenissen in Ulster. Op het congres van de Sinn Fein, die de politieke arm is van de provisione le IRA (er is ook een rivaliserende Sinn Fein, die de officiële IRA-vleugel politiek vertegenwoordigt- red) is gis teren voorgesteld Ulster niet meer bij de Ierse Republiek te voegen maar de huidige zes Noordierse provincies uit te breiiden miet drie Ierse provincies. Daardoor zou het oude, uit negen provincies bestaande, Ulster weer worden hersteld. Het voorstel werd gedaan dioor Si/nn-Feiiin-leüder Rory O'Brady. 'Wij willen de (protestantse) Unionis ten dn het noordoosten niet ten onder laten gaan in een verenigd Ierland', zo verklaarde O'Brady. 'Wij bieden hen werkelijke macht aan in een groter Ulster, dat alle negen provin cies omvat en waarin zij de meerder heid hebben.' Volgens O'Brady zou dat een gezonder bevolkingssamenstel ling geven, waarin plaats is voor een geloofwaardige oppositie LYNCH O'Brady deed op het congres een felle aanval op premier Jack Lynch van de Ierse Republiek. O'Brady beschuldig de Lynch van 'volledige collaboratie met het Engelse leger' Zowel protestanten als rooms-katholie- ken in Ulster riep hij op 'het verle den te vergeten en weer opnieuw te beginnen.' val de overeenkomst tussen de VS en Noord-Vietnam wordt getekend. De voorbereidingen betreffen ruimte, voorzieningen voor de pers, verbin dingen en dergelijke. Volgens de zegs lieden is er geen enkele aanwijzing dat het bestand op een bepaalde da tum wordt bekrachtigd. In Parijs is tevens door zegslieden meegedeeld dat de vijf grote mogend heden, met inbegrip van China ak koord gaan met deelname aan een internationale conferentie over Viet nam. Deze zou, krachtens het vredes akkoord, in Parijis worden gehouden ongeveer een maand na het in wer king treden van het bestand. Op deze conferentie zou onder meer een nieu we internationale controlecommissie worden opgericht die toezicht moet houden op de naleving van het be stand. De VS, Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie, Noord- en Zuiid-Vdetnam zijn bereid aan de conferentie deel te nemen. Ook Japan is bereid naar de conferentie te komen. Maar Hanoi maakt hiertegen bezwaar omdat Japan de VS heeft gesteund. Uit bronnen bij de Zuidvietnamese regering is vernomen dat president Thieu van plan is zijn voornaamste ambassadeurs naar een reeks Aziati sche landen te sturen om de regerin gen daar ervan te overtuigen dat de Zuidvietnamese president 'geen hin derpaal op de weg naar vrede is'. De Zuiidviietnamese ambassade in Londen heeft zaterdag gemeld dat ambassa deur Voeong Van Bac onmiddellijk naar Saigon is teruggeroepen. Aange nomen wordt dat ook hij op reis zal worden gestuurd om Aziatische lan den voor Thieu's opvattingen te win nen. Vlaggen In Saigon zijn gisteren op last van de autoriteiten vrijwel overal in de stad Zuidvietnamese vlaggen uitgehangen. Officieel wordt de vlag geel met drie rode banen uitgehangen om de val van het bewind van Ngo Dinh Diem te vieren (1 november 1963). De taxi's en autobusjes die het open baar vervoer verzorgen zijn allemaal voorzien van vlaggetjes. De 500.000 bromfietsers en scooterberijders heb ben eveneens de raad ontvangen hun voertuigen van vlaggetjes te voorzien. De scholieren is gevraagd met vlagge tjes op school te komen en ook is vernomen dat alle Zuidvietnamezen een papieren vlaggetje bij zich moe ten dragen. De 'vlaggen-oorlog' die in feite be doeld is te onderstrepen welke delen van Zuid-Vietnam in handen van de regering in Saigon zijn, wordt door de tegenpartij met gelijke felheid ge streden. Bij de inname van de reeks dorpen en gehuchten door de Viet Cong werden door de Viet Cong- strijders onmiddellijk de rood-blauwe vlaggen van deze beweging gehesen. DUSSELDORF (DPA) Diether De- neke, de minister van landbouw van de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen, is erg teleurgesteld over de resultaten van de ministerconfe rentie over de Rijn, die vorige week in Den Haag is gehouden. Deneke zei zaterdag tegen journalisten, dat de Rijn in het grootste gevaar is komen te verkeren door de besluiten van de ministers. 'Hier heeft de bescherming van het milieu een slag verloren', aldus de minister van Noordrijn-Westfalen. Het gevaar voor de Rijn ziet Deneke in de regeling die is getroffen voor drie stoom-eentrales, die in aanbouw zijn. Deze centrales mogen zo veel koelwater op de Rijn lozen, dat de natuurlijke temperatuur van het wa ter in juli en augustus met twee graden wordt verhoogd. De minister heeft ook grote bezwaren tegen de verdeling van de kosten van de zoutopslag in de Elzas. Zeventig procent van die kosten moet worden betaald door WestrDuitsland, Neder land en Zwitserland. Hiermee is in breuk gemaakt op het principe, dat de veroorzaker (Frankrijk in dit geval) moet betalen. Deneke stelde Frankrijk verantwoordelijk voor het zeer mage re resultaat van de Haagse Rijn-confe rentie. Uit politieke overwegingen is men tot een overeenstemming geko men, die voorbijgaat aan de adviezen van de vaklieden, zo vindt Deneke. KAMPALA (Reuter) Onder lei ding van vice-president Arap Mod, is zaterdag een goodwill-missie van 18 man uit Kenia in Oeganda aangeko men. Moi werd door president Amin van Oeganda in het ziekenhuis ont vangen. De president van Oeganda wordt sinds een week verpleegd voor een keelaandoening. Sadat zuivert leger van anti-Russische elementen Negen van de 68 inzittenden van een Franse Vlckers Viscount die vrijdag bij Nolretable in het Loiregebied is verongelukt hebben de ramp overleefd. De vierjarige Sylvain Mantenex, een meisje, werd geheel ongedeerd uit dc wrak stukken gehaald (zie foto). De anderen zijn min of meer ernstig gewond, ter wijl in totaal 59 personen om het leven kwamen. Het vliegtuig van de lucht vaartmaatschappij Air Inter maakt een vlucht van Lyon naar Clermont-Fer rand tijdens regen en dichte mist. Kort voor de landing werd het radiocon tact verbroken. Aangenomen wordt dat de piloot daardoor niet meer in staat was de goede aanvliegroute te nemen. Het vliegtuig is op 1100 meter gevon den op de dicht beboste Pic du Picon. BARCELONA (Reuter, UPI) In de Spaanse stad Barcelona zijn gisteren minstens vier personen gedood en 15 gewond door het instorten van twee huizen, die vernield werden na een ontploffing. De explosie zou zijn ver oorzaakt door een gaslek. De slachtof fers werden bedolven onder een vier meter hoge hoop puin. Het zoeken naar overlevenden werd gisteren voortgezet. Volgens de politie zijn Vele' personen onldier het poiim geraakt. Het is do tweede grote ontploffing in Barcelona dit jaar. In maart stortte een blok luxe flats na een ontploffing in elkaar en kwamen 18 mensen om het leven. HONG KONG (REUTER. UPI) De Britse minister van buitenlandse za ken, Sir Alex Douglas Home, is giste ren met zijn echtgenote voor een bezoek van vijf dagen in Peking aan gekomen. Hij zal besprekingen met Chinese autoriteiten voeren. Het is het eerste bezoek sedert 1949 van een Britse minister van buitenlandse za ken aan China. MOSKOU (AP, UPI). De Russische autoriteiten hebben de 22-jarige An- drej Doebrow gearresteerd en in een psychiatrische inrichting geplaatst Doebrow, een joodse Rus, had gewei gerd in militaire dinst te gaan. Hij had aanvankelijk toestemming gekre gen voor emigratie naar Israël. Kort geleden werd zijn uitreisvisum zonder opgaaf van redenen ingetrokken en hem meegedeeld dat hij zich voor militaire dienst moest melden. Doe brow hield zich echter verborgen maar werd later gepakt door recher cheurs in burger. Vrienden van de Russische sterrekun- dige Kronid Loebarsky hebben meege deeld dat deze achter gesloten deuren wordt berecht op beschuldiging van het verspreiden van anti-sowjet propa ganda. Het proces tegen de 38-jarige Loebarsky is donderdag in Noginsk, op 60 km. ten oosten van Moskou begonnen. Zijn vrienden, onder wie de kernfysicus Andrej Sacharow, kre gen geen toestemming de rechtzaal te betreden. CAIRO (UPI) De premiers van Noord- en Zuid-Jemen heb ben in de Egyptische hoofdstad Cairo een akkoord getekend, waarbij ze hun twee landen tot één staat samensmelten. De nieuwe natie zal één vlag hebben, één hoofdstad, één presidentieel li chaam en verenigde wettelijke, uitvoe rende en gerechtelijke autoriteiten. De regeringsstructuur van de nieuwe staat zal republikeins, nationalistisch en democratisch zijn. De grondwet houdt waarborgen in voor publieke en privé eigendommen, alsmede voor de resultaten van de Noord- en de Zuidjemenitische revoluties. Als een eerste stap naar de eenheid zal een topconferentie van de leiders van de twee landen worden gehouden om gezamenlijke commissies op te richten die de details van de eenwording moeten uitwerken. Een datum voor deze conferentie is niet vastgesteld. Een van deze commissies zal een grondwet opstellen die goedgekeurd moet worden in een landelijk referen dum. De twee premiers hebben een geza menlijk communiqué ondertekend waarin staat dat: de troepen langs de grens zullen worden teruggetrokken en de grenzen heropend; de troepen zullen worden terugge trokken uit gebieden die na 26 sep tember zijn bezet toen de jongste gevechten uitbraken; alle politieke vluchtelingen naar huis zullen terugkeren; alle sabotagedaden en negatieve en agressieve activiteit zullen worden beëindigd. Het akkoord is getekend op het hoofdkwartier van de Arabische Liga door de noordelijke premier Mojsen Ainy en zijn zuidelijke collega Ali Nasser Mohammed. Het volgt een week na de steeds weer oplevende gevechten langs de wederzijdse grens tussen het marxistische regime van Zuid-Jemen en de neutralistische re gering van Noord-Jemen. Onlangs kon een vredesmissie van de Arabdscho Liga een bestand tot stand brengen en de twee premiers werden vervol gens uitgenodigd naar Cairo te komen om de eenwording van hun landen te bespreken als beste middel om aan de vijandelijkheden een eind te maken. Premier Ainy had gedreigd ontslag te nemen als zijn besprekingen met Mo hammed niet tot succes zouden lei den. De ondertekening van het ak koord moest twee keer worden uitge steld, de eerste keer wegens de late aankomst van Mohammed dn Cairo en de tweede keer wegens gerezen me ningsverschillen. De nieuwe Jemenitisohe staat heeft een bevolking van ongeveer 7 miljoen mensen. CAIRO (UPI, Reuter) De Egyptische oud-minister van oorlog, generaal Momhammed Sadek, is onder huisarrest geplaatst in een buitenwijk van Cairo. Sadeks aftreden werd vorige week donderdag bekend gemaakt. Ondanks deze uitvoerige, gedetailleer de informatie van Al Anwar, heeft het Egyptische dagblad Al Achbar de 'geruchten' volgens welke 'president Sadat het ontslag van Sadek heeft aanvaard om aan de wensen van de Sowjet-Unie tegemoet te komen' on juist genoemd. Het vertrek van Sadek was een 'bestuurlijke beslissing, om dat de minister een aantal richtlijnen van president Sadat niet had uitge voerd. Dat zijn ontslag samenviel met de terugkeer van premier Sidky uit Algemeen wordt aangenomen, dat Sa dek niet zelf is afgetreden, maar is afgezet door president Sadat. Het Li banese dagblad Al Anwar, dat doorgaans uitstekend is ingelicht over Arabische zaken, heeft gisteren ge schreven, dat president Sadat meer dan honderd Egyptische officieren met vervroegd pensioen heeft ge stuurd in een grootscheepse zuivering van anti-Russische elementen uit het leger. Volgens Al Anwar was 'Sadeks aftreden of ontslag direct ver bonden met zijn verzet tegen herstel van de oude banden tussen Egypte en de Sowjet-Unie. Sadek was een van de vele Egyptenaren die voor uitwijzing van de Russische advseurs waren en heeft steeds onomwonden gezegd, dat hij ze liever zag verdwijnen'. Volgens het blad heeft Sadek zijn standpunt nog eens duidelijk uiteen gezet tegen premier Sidky van Egyp te, toen deze onlangs uit Moskou terugkeerde op het vliegveld van Cai ro. Sidky had toen in het Kremlin met de Russische leiders geconfereerd en daar ondermeer gedaan gekregen, dat de Russische leiders een uitnodi ging aanvaardden naar Cairo te ko men. Sadek, toen nog minister van oorlog, had Sidky als volgt verwel komd: 'Hebt u de Mig-23 en de lange- afstand-raketten meegebracht die we Sadek nodig hebben? De afgelopen jaren hebben we die van de Sowjets willen hebben cn wat hebben ze voor ons gedaan? Niets, Ze hebben ons de wapens die we nodig hadden niet gegeven'. Toen Sadek zijn afkeer van de Russen zo duidelijk had gedemonstreerd, was zijn vonnis getekend. President Sadat van Egypte, die tevergeefs heeft ge probeerd in het Westen nieuwe wa penleveranciers te vinden, heeft beslo ten de banden met de Sowjet-Unie weer te herstellen, volgens het princi pe 'beter een half ei dan een lege dop'. Sadek werd vorige week al niet meer toegelaten tot de besloten vergadering van de Egyptische leiders waar de resultaten van de reis van Sidky naar Moskou werden besproken. Moskou, was zuiver toeval, waardoor 'een golf speculaties is ontstaan die van elke grond ontbloot is'. Al Anwar weet ook dat er geen persoonlijke geschillen bestonden tus sen generaal Sadek en de Russische raadgevers, maar dat er verschil van inzicht was over de uitvoering van een plan van de Egyptische leiding. 'Het besluit een eind te maken aan de aanwezigheid van Russische adviseurs is niet slechts een tijdelijk besluit, o mdruk op de Sowjet-Unie uit te oefenen, maar een definitief besluit volgens onze nationale politiek', aldus het blad. De hoofdredacteur van het Egyptische weekblad Achbar el Yom, die zich de afgelopen maanden fel tegen de Rus sen heeft gekeerd, heeft het afgelopen weekeinde geschreven dat de Russen nu eens duidelijk moeten maken hoe ver ze willen gaan in hun steun aan de Arabieren. SOEDAN De Sowjet-Unie en Soedan zullen weer ambassadeurs uitwisselen. Vorig jaar juli stuurde Soedan de Russische ambassadeur het land uit en riep zijn diplomaten uit Moskou terug. Het regime van generaal Nimeiry beschul digde de Sowjet-Unie er toen van achter de mislukte staatsgreep in Soe dan te hebben gezeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7