dag, maandag 'Communist-zijn is een grote zonde in Paraguay ddgpecepf A Dé make-up kleuren: geel en grijs Schoenenmode zoekt het hogerop Henk van Ulsen aim6öe£ TROUW/KWARTET MAANDAG 30 OKTOBER 1972 BINNENLAND door hette visser Joke Pereira (27) zat twee jaar in Paraguay en vertelt over politieke gevangenen, honger, corruptie en smokkel Joke is weer terug in Nederland. Zonder haar man Nino, want die is een trip door Zuid-Amerika aan het maken. Ze had wel meegewild, maar met een zoontje van zestien maanden zou dat een heel gedoe zijn. Joke en Nino Pereira, beiden 27 jaar, hebben voor Unesco twee jaar in Paraguay gezeten. Nino gaf op de universiteit Wat voor schandelijke praktij ken voerde Joke dan uit? Ze vertelt erover in het huis van haar ouders in Hoofddorp waar ze tijdelijk zit. Ze vertelt over het land Paraguay waarnaar ze eigenlijk wel terug verlangt. Ze vertelt over de ongeveer hon derd on-officiële politieke ge vangenen die in dat land wor den vastgehouden op politiebu reaus. Want Paraguay is een dictatoriaal land. 'Kijk, officieel bestaan er geen politieke gevangenen. Maar ze zijn er wel. Van sommigen we ten we dat ze al veertien en vijftien jaar vastzitten. Het is niet zo moeilijk om iemand ge arresteerd te krijgen. Wanneer je bijvoorbeeld een hekel aan je buurman hebt, dan kun je hem aanklagen. Zeggen dat ié com munist is of homosexueel. Dat zijn zo'n beetje de vreselijkste dingen in Paraguay. In de dor pen zijn soms vete's aan de gang en wanneer die erg hoog oplopen en ze 'iemand kwijt moeten' dan krijg je de 'politie ke gevangenen'. Dictator Joke vertelt dat Stroessner, een ex-Duitser, sinds 1954 de dicta tor van het land is. Er is wel oppositie, door middel van de Liberaal Radikalen, maar dat stelt weinig voor. Het land heeft bijna drie miljoen inwo ners en is twaalf keer zo groot als Nederland 'De politiemensen en militairen hebben de absolute macht. In de dorpen worden dergelijke functionarissen aangesteld die op hun beurt weer de plaatselij ke koning spelen. In Paraguay zijn ze er erg fel tegen dat je zelf iets organiseert. Er was eens een boer die een vereni ging organiseerde tot verdel ging van mieren, want er is een grote mierenplaag in Paraguay. De man was voorzitter van die vereniging, maar werd opgepakt en opgesloten. Waarom? Hij or ganiseerde iets en dat kan kwa lijke gevolgen hebben. Een ander voorbeeld van een vrouw die een soort commissie in het leven had geroepen tot verbetering van voedsel voor kinderen. Die vrouw kreeg van 'Caritas' melk voor de kinderen. Op grond daarvan werd ze opge pakt, opgesloten en kreeg het etiket: communiste. Water Joke vertelt dat deze vrouw ook in het politiebureau van alles probeerde te organiseren. Zo was er geen water, omdat het bureau in de buitenwijken van do hoofdstad stond en daar is geen waterleiding. Door iedere dag steeds opnieuw om water te bedelen en dat vol te houden, krégen ze ook water. Anders was het er nooit gekomen. 'Die vrouw vertelde later ook over gevallen van martelingen door politiemensen. Paraguay is een arm land en ze vertelde dat er kleine jongens waren opgepakt die broodjes hadden gestolen Joke Pereira omdat ze écht honger hadden. Die jongens werden op een vre selijke manier gemarteld: ze werden achterover geklapt tot hun rug bijna brak. Een andere 'bekende' manier is om mensen onder te dompelen in een 'bad' van urine en uitwerpselen. Steeds opnieuw worden ze on der geduwd, tot ze niet meer kunnen. Waarom er gemarteld wordt? 'Ja. onder het mom van bekente nissen loskrijgen, maar dat wordt moeilijk als er niets te bekennen valt en dat wéten de politiemensen ook wel. Dus ge loof ik dat er zuiver uit sadis me wordt gemarteld'. natuurkunde en van Joke werd verwacht dat ze rustig thuis zou zitten, zoals alle vrouwen van buitenlanders. Maar Joke ging aan het werk en dat 'werken' was er de reden van dat de overheid in Paraguay tot de conclusie kwam dat Joke en Nino maar weg moesten. Om een uitwijzing te voorkomen zijn ze zélf opgestapt. nezen waren. Uiteindelijk kreeg Joke de tip dat ze grote kans liepen om het land te worden uitgezet, aangezien ze zich te veel met hun vriend in de ge vangenis bemoeiden. Joke en Nino hebben toen zelf gezegd dat ze weg zouden gaan. 'Of er verzet is tegen het re giem? Kijk, de meeste politie mensen en militairen zijn nogal corrupt. Het is heel gewoon dat de commissaris van politie ook eigenaar is van het openbaar vervoer. Je zit dus goed fout wanneer je met je auto tegen zo'n bus botst. Verder doen overheidsmensen mee aan smok kel die op grote schaal wordt bedreven. Er worden bij de buurlanden grote partijen nood zakelijke levensbehoeften inge kocht, over de grens gesmok keld en op de markt gebracht. Zo af en toe houden ze dan een paar onbenullige mannetjes aan die met hun bootje iets smokke len, om te bewijzen dat ze hard aan het smokkelprobleem wer ken. Maar grote bazen worden nooit gepakt, want dat zijn ze zelf. Op het platteland zijn de boe ren wel actief met een. soort verzet. Ze houden vergaderin gen waar het heel democratisch toegaat. Ze organiseren cursus sen om het analfabetisme te bestrijden. Ze zijn ook coöpera tief bezig. Van de oppositiepai tij hebben ze niet veel te ver wachten. De boeren geloven dat die, eenmaal aan de macht, nét zo corrupt zal zijn als de huidi ge regeringspartij. Alleen als er een omwenteling in Argentinië of Brazilië zou komen, ja, dan zal er ook in Paraguay wat veranderen'. Joke zit nu weer in Nederland. Het is wel even wennen en het liefst zou ze weer terugwillen. Maar het zit er niet in. Daarom loopt ze met plannen rond iets voor de Spaanse arbeiders in Nederland te gaan doen, want het Spaans spreekt ze vloeiend. ■Ill Weinig eten De politieke gevangenen hebben het slecht in hun cellen. Er is weinig eten: 's morgens zen bis- suitje en een kop thee, 's mid dags een wat onduidelijke soep met vaak bedorven vlees erin en 's avonds iets dergelijks. Joke: 'De mensen zijn afhanke lijk van htm familieleden of die wat komen brengen. Maar dat is vaak moeilijk, want die zijn dan zelf arm en wonen kilome ters verder weg. Die kunnen misschien eens in de zoveel maanden op bezoek gaan'. Daarom is Joke begonnen met het helpen van gevangenen en dat werd op den duur als een soort verraad gezien. Het begon Joke en Nono te heet onder de voeten te worden aan het begin van dit jaar. Een vriend van hen werd opgepakt en in de cel gesmeten. Die vriend was ge scheiden, opnieuw getrouwd en leidde een keurig leven, zoals dat heet. 'Zijn ex-vrouw is toen met al lerlei beschuldigingen gekomen. Ze vertelde aan de politie dat hij communist was, een bende leidde en homosexueel was. On ze vriend werd toen opgepakt. Wij hebben hem steeds eten gebracht en z'n kleren gewas sen. Tussen de onderbroeken smokkelden we dan briefjes over en weer. We hebben er bij de ambassadeur op aangedron gen dat hij dringend een dokter nodig had'. Losgeld Joke vertelt dat je in Paraguay ook kunt worden losgekocht, maar dat gaat dan om grote bedragen. 'Zo ken ik gevallen van mensen die werden vrijge kocht, maar nog even langer moesten blijven totdat hun wonden van de martelingen ge- De liefde van Pistolen Paultje In Amsterdam woont Paul Wil- king, bijgenaamd Pistolen Paultje. Naar zijn zeggen heeft hij geen strafblad en inderdaad zijn de enige papiertjes die hij van de rechterlijke macht kreeg parkeerbonnen. Paul heeft al jaren kritiek op de James Bondfilms, omdat ze daarin schieten met ordinaire luchtdrukpistolen. Geen kritiek, maar een regelrechte hékel heeft Paul aan dierenmishande- laars. Die zou hij allemaal graag persoonlijk een kopje kleiner maken, aangezien de rechter in de regel maar slome geldboetes oplegt. Paul daaren tegen beloont een ieder die iets voor een dier doet. Hij deelde de afgelopen maanden tiental len gouden polshorloges uit aan mensen die honden, poezen, vo gels en andere dieren redden uit dakgoten, brandende huizen en diepe vijvers. Wie het precies heeft bedacht is niet bekend, maar 'grijs' is dé modekleur voor wat betreft de winter make-up. En dat is eigenlijk met zo gek, want grijs is uitstekend te combineren met talloze felle en rustige kleuren. Omdat in de kleding de kleur 'geel' nogal naar voren springt is een geel-grijze combinatie prima Revlon zorgt daarbij nog voor het oogvergrotende effect. Invite heeft een mooie gele nagellak om ook de handen aan te passen. De heren artsen zijn niet zo enthousiast over de nieuwste schoenen en laarzenmode, maar de vrouwen die wat klein van stuk zijn sprin gen in de nieuwe schoenenmode een gat in de lucht: dikke zolen en dikke hakken. Hoge hakken tot wel twaalf centimeter. Dat klinkt hoger dan het is, want de plateauzool is ook, zo'n twee of drie centi meter. De wat progressieve laarzen en booties hebben bijna alle kleuren van de regenboog. Vooral de félle kleuren schoeisel staan uitstekend bij de huidige spijker- en corduroy-broekenmode. Op de foto: twee modellen van 'Mode in leer'. Mensen die alles van voeten afweten zeggen dat je niet te lang op dit schoeisel moet lopen. De kritieken die hij eind vorige week op 'Dagboek van een gek' kreeg waren weer als vanouds zo lovend als maar kon: 'adem benemende toneelgebeurtenis', 'magistraal stuk toneel' en 'het groot talemt' waren die meest ün het oog lopende superlatieven. HENK VAN ULSEN (45) na zeven jaar opnieuw met één van zijn ldeveliimigsrollen op het toneel. Wanneer bedacht u opnieuw met 'De Gek' te beginnen? 'Dat is eigenlijk heel vreemd: tijdens de laatste "'oorstelliing, nu zo'n zeven jaar geleden, dacht ik: ik wil dit stuk wéér spelen en sindsdien heeft me dat niet meer losgelaten'. Had u dergelijke lovende reac ties weer verwacht? 'Ik hóópte er natuurlijk wel, op, maar verwacht, nee. De voor stelling is zo anders dan vroe ger. We hebben ons veel meer aan de oorspronkelijke tekst van Gogol gehouden en het de cor is erg sober. Het is eigen lijk een heel andere opvoering geworden'. U bent zo weinig op de televi sie te zien. >u, laatst nog in een pro gramma van het IKOR, maar ja, dat werd 's middags om een uur of vijf uitgezonden. Er komt wel weer wat. Een serie in achttien delen van Thijs Cha- nowski, het is een soort opvol ger van 'Floris'. Hoe zit het met dat toneelstuk dat de NCRV nu al zo'n tijd op de planken heeft liggen? 'Dat vind ik iets onbegrijpe lijks. Het is een uiterst kostba re produktie en ook een goed stuk toneel. Ik heb twee men sen gesproken diie het in Frank rijk hebben gezien cn erg en thousiast waren. Ik vrees dat de NCRV het niet wil uitzenden omdat de vrouw van Bram van Peren met chocoladevla VLA TH 4 handperen V4 1 water 80 gr. suiker V2 I. melk 35 gr. cacao 40 gr. maizena zout, vanillesuiker basterdsuiker 1/8 I. slagroom. Schil de peren, verwijder de klokhuizen en snijd ze in vie ren. Kook een stroopje van het water met de suiker en leg er de peren in, verwarm ze tot ze glazig zijn. Haal de vruchten eruit met een schuimspaan en laat ze afkoelen. Meng de mai zena, de vanillesuiker, de cacao en een snuifje zout en maak dit mengsel aan met wat melk. Giet de overige melk bij het suiker- stroopje van de peren, breng dit aan de kook en giet er het cocolademengsel bij. Even goed Jaten doorkoken en dan af laten koelen. Klop deze vla luchtig, doe er een scheutje slagroom bij en leg er de peren in. Dan de rest van de slagroom klop pen met basterdsuiker en hier mee de cocoladevla garneren. Menutip: Aspergesoep, bleeksel derij, gekookte aardappelen, schnitzel, peren met cocolade vla. der Vlugt met één blo» bon in het stuk voorkomt. E dat natuurlijk vies: één blot bora Vindt u dat Jasperina e Jon gelijk heeft in de Rottrdams toneelaffaire? 'Ja, ze heeft wel gelij, mat het had natuurlijk noot zove mogen komen. Het tonel g op deze manier zo vreslijk Ik had gehoopt dat ze iet zo verliezen'. (■■■■■■■■■■BIHHHHII Het ontbijt van Iwan Rebroff Binnenkomt is hij weer in i land voor een optreden en dl is het zóveeLste: Iwan Rebroff ós graag inN'edsi land. Dat komt omdat Ij vai of citroenjenever en kondngh Juli ana houdt. Een volgordt heel ee hij daarbij niet bepaald mar ro] er zit wél lijn in de or.bijtc [{j die hij in de hotels estell Daar komen al gauw die k|ou mermeisjes aan te pas. Iwu en verorbert: vijf zacht-gsookti e]( eitjes, tien plakken hai, er. rookworst, een halfje wt, ee: 5r: halfje bruin, 250 gram kaai J zwarte koffie en een hale lite m sinaasappelsap. Meezingen met Thérèse Steinmöz Ze is één van de weinige vade: landse zangeressen die rustij bel haar gang gaat, nooi doo.' zoa schandalen in het nieuw kom' tic en ook nog geen goudet plai' is heeft gekregen. Thérèse Steio gen metz vindt het allemaal lest. V. zingt graag, zegt opgerekt i< zijn, zelfs optimistisch er zekei niet lastig. Over wat ht pu bliek moet doen en later, heeft ze ook een mening: 'De nense» hoeven heus niet mee te doea Kijk, ze betalen geld voir ee: kaartje en dan moet de jet# fende artiest iets presterei. ZéL' hoef je dan niets te dom. H wil ook niet de kans lopin bf. podium opgesleurd te vorde: als ik ergens naartoe ga. Mij: publiek zal ik nooit aan.porf. om mee te zingen. Als z: W spontaan doen vind ik het het' lijk. Verder niet' «■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I Homofilie (4) Homofilie (5) De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ fiublikatic wordt met de naam van de hzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan dc heer Joh. C. Francken. secretaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwartet. Postbus 85). Amsterdam. Homofilie (3) Naar aanleiding van het stuk van ds. A. Klamer van zaterdag jl. wil ik even schrijven dat ook ik me ver baasd heb over het EO-forum, van vrijdag 20 okt. Dit was in de eerste plaats geen eerlijke discussie, want het waren allemaal gelijkdenkenden. Laten de homofielen a.u.b. zich niet in een donkere hoek gedrukt zien, met eventuele zware kettingen (uit spraak EO-forum) maar het stuk van ds. Klamer lezen en zich als gewone normale mensen beschouwen. Deze dominee heeft tenminste begrip en steekt deze mensen een hart onder de riem. Rotterdam mevr. Van Leeuwen Een EO-televisieforum sprak over ho mofilie. Een psychiater (medicus) stelde dat er genezing mogelijk is. Hij ziet homofilie dus als een ziekte. De theologen zeiden, dat homofielen niet bij Gods volk horen. Homofolie is tegennatuurlijk, en maakt geen deel uit van Gods goede schepping. Zo is volgens hen homofilie een zonde. Konklusie van mij: homofilie is een ziekte en een zonde tegelijk. Kan dat? Kan iets (homofilie in dit geval) tegelijk ziekte én zonde zijn? Zijn er meer zonden die ziekte zijn, en dus medisch te genezen, met een therapie of medicijnen? Twee injecties en we zondigen nooit meer? Of andersom: zijn er zondige ziekten? Is een blinde zondig omdat hij de staar heeft; is een mongooltje zondig omdat het niet nauwkeurig beantwoordt aan het kom- plete mensbeeld van Genesis 1? Wel nee, dat zijn ongerijmde suggesties. Iets is óf ziekte, óf zonde. Of géén van beide, zoals homofilie. Wie, zoals het EO-forum, in één zaak ziekte en zonde indentificeert, pleegt geen we tenschap, maar wartaal. Men zij ge waarschuwd voor dit soort verkond i- eng. Utrecht Arie Gelderblom (ADVERTENTIE) Kwaliteits- HANDSCHOENEN •n -TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving voorHAND^N. Zou nu niemand van die zes bewogen (maar wel wat verkrampte) forumle den in de gaten hebben dat zij spra ken over ongeveer 650.000 Nederlan ders (waarvan weer ca. 200.000 tot hun kerken behoren), en niet over enkele tientallen 'case-histories' uit een psychiatrisch werkje? Bij m!jn weten zijn er vele tienduizenden ho- mosexuelen, lid van een kerk die niet meer 'bevrijd' behoeven te worden, geen ketenen kennen, zo gezond als een vis, het tegendeel van meelijwek kend, geen enkel probleem hebbend met hun mens-als-schepsel-Gods-zijn, hun kerkelijk en maatschappelijk werk doend niet bij wijze van subli mering maar gewoon omdat ze hun verantwoordelijkheid zien, geen neu rotici maar doodgewoon eerlijk tegen over God en tegenover de mensen werd daar ook over gesproken? M.i. schuilt er niet zo'n groot gevaar in het bestaan van verschillende menin gen, hoe extreem ook, als wel in de begripvolle, vriendelijke intoleratie, die nu weer eens werd tentoonge spreid. Alsof God werkelijk sinds Pau- lus geen mensen, hoe dan ook, meer geïnspireerd heeft. Laten we inder daad bidden voor die synode, die dat rapport bespreken gaat. Amsterdam Bart Robbers Zwarte september Michaël Stein geeft in Trouw-Kwartet 21-10-72 allerhande informatie over de mannen van de Zwarte September. Na een reeks terreurdaden van Palestij- nen, hier te lande overbekend, te hebben opgenoemd, schrijft hij. 'En even normaal was het. dat van Joodse zijde keihard werd teruggeslagen Alsof de hele ellende in Palestina niet lang voordien door Zionistische terreur was ingezet. De publieke opi nie in Nederland is zo dóór en dóór verziekt door een bijna volmaakte onkunde van de geschiedenis en de achtergronden der conflicten in Pales tina, dat het eigenlijk geen zin meer heeft iets er tegen te ondernemen, ware het niet dat voor ieder van ons geldt, dat eenmaal zwijgen als je beseft te moeten spreken, je voor altijd een stijve tong bezorgt (Pater van Kilsdonk). Ruurlo dr. E. B. Ploolj Van Niftrik De waarschuwing van prof. dr. G. C. van Niftrik 'tegen de identificatie van het christelijk geloof met politieke waardering en oordelen' (Trouw/Kwartet 17-10) is m.i. terecht. Nu maakt prof. Van Niftrik al jaren lang deel uit van een politieke groe pering, die de relatie geloof en poli tiek nauw aanhaalt. Verzette hij zich ook tegen de vanzelfsprekendheid, waarmee vele hervormden de CHU, de gereformeerden de ARP en vele katholieken de KVP kozen? Heeft de ze massale identificatie van geloof en politieke keuze ook vroeger prof. Van Niftriks wantrouwen gewekt? Nu steeds meer christenen zich uitspre ken voor een linkse politiek krijgt zijn waarschuwing een, naar ik hoop onbedoelde, politieke betekenis. Trou wens, zijn omschrijving van de situa tie als 'een groot deel van het kerk volk, dat geen stem heeft, terwijl een kleine minderheid in alle openbaar heid vaststelt wat wel en wat niet christelijk :s' lijkt als twee druppels water op wat enkele kranten en poli tici ons willen doen geloven, namelijk dat een kleine minderheid de zwijgen de meerderheid haar visie opdringt. Beide voorstellingen van zaken lijken me strijdig met de werkelijkheid. De oplagecijfers van bepaalde kranten en de aanhang van bepaalde zendgemach tigden spreken een duidelijke taal. Trouwens, in hoeveel kerken is se rieus aandacht besteed aan de Vredes- week? Utrecht H. Helncn Spijtoptanten Homofilie (8) Met ds. Klamer ben ik het geheel eens. Prof. Rothuizen heeft met in stemming een uitspraak van wijlen prof. Van Ruler aangehaald waarbij deze zegt, dat we het anders en beter moeten durven zeggen dan Paulus. Hij deed dat in het deputatenrapport aan de synode der geref. kerken over deze kwestie. Dat is natuurlijk volko men juist, maar waarom wordt van zoiets nooit openlijk in preken iets gezegd? Waarom niet duidelijk ge steld in prediking, in geschrift, op school (ook de basisscholen), dat de bijbel een boek is, dat God ons gaf door mensen, die feilbaar waren. Waar blijven we dan, hoor ik al vragen. Dat weet ik niet, maar dat kunnen we rustig aan die God van de geschiedenis overlaten. De opvatting van een onfeilbare bijbel is in wezen een vlucht in valse zekerheid, zoals de r.k. kerk in de pauselijke onfeilbaar heid vluchtte. Als we deze opvatting eens radikaal prijsgaven, zouden we in christelijke vrijheid problemen als homofilie en vele andere zuiverder kunnen benaderen dan nu dikwijls gebeurt Soest W. de Haan Tot nu toe had DS'70 van de abortus kwestie geen programmapunt ge maakt Nu hebben evenwel tijdens het recente verkiezingscongres enige initiatiefne(e)m(st)ers buiten de leading der partij om zomaar even een meerderheid weten mee te krij gen voor een onvoorziene en zonder bezinning in stemming gebrachte ui terst 'vrijzinnige' abortusparagraaf. Het resultaat is, dat tal van DS'70- adepten zich nu op dit punt in hun verwachtingen danig bedrogen zien en in een onmogelijke positie zijn ge raakt. Hun rest tenzij de DS'70- leiding deze abortus-paragraaf terug neemt! wel niets anders dan als spijtoptanten weer uit de partij te stappen, c.q. van hun voorgenomen politieke keuze terug te komen. Den Haag Rancunens Zonder nader in te gaan op het forum over de homofilie, wil ii tod verklaren dat ik zelden zo'n rancune* ze en blasfemische ontboezeming o«t de radio heb gehoord, als teen ói VPRO op 23 oktober in het ochte# programma (tegen twaalven), ii ps» do-bijbelse taal de Evangelische 05 roep letterlijk uit de omroep )wer« weg verwenste. Terecht beperhte 4 Hegger, die telefonisch mocht rtt geren, zich tot de vraag of het W zinnig' van de VPRO niet tot otf respect voor de overtuigiing van deren verplicht. Als men tenmnstf op dit, democratische, niveau nog# aanspreekbaar is, wat te betwijfd# valt. Landsmeer Dr. H. B* Aantjes (ADVERTENTIE) Wat is toch de bedoeling van de AR- fractieleider? Vanwaar toch het niet los kunnen laten van de PvdA? Dit alles moet bij d« andere twee confes sionele partijen als een klap in het gezicht aankomen! Laat de heer Aan tjes zich met de verkiezingen in zicht inzetten om het beleid van de rege ring Biesheuvel voort te zetten. Al leen in deze combinatie is het moge lijk uit de moeilijkheden te komen. Met de PvdA aan het bewind zijn we binnen de kortst mogelijke periode bankroet. Ter Aar A. P. J .Esveldt dei

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6