Provincie behoudt het landgoed Ter Wadding Orgel Willebrordskerk zonder ophef in gebruik genomen Vietnamweek begon Schuttersveld Voorschotens buiten plaats voor Rijnstreek-zuid HORLOGES KLOKKEN v. d. WATER Zwembad Noord- wijkerhout toch in wijk Guldermond Lissenaar hij ongeval op slag gedood Burgerlijke stand op Voorhoutse jongeren organiseerden derde discussie-avond Voor meer nieuws uit Leiden e.o. zie pagina 12 rthi Van een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN Temidden van het groen ligt in de gemeente Voorschoten het huis Ter Wadding*. Sinds dit een jaar of acht ge leden door de laatste bewoner werd verlaten, is er veel vernield. Het ruim tweehonderd jaar oude buiten werd het mikpunt van van dalen. Nu is daar een stokje voor gestoken, want de provincie Zuid -Holland heeft het gekocht en zal het gebouw restaureren. Het land huis zal, na gereedkomst, een onderkomen bieden aan de dienst voor het wegendistrict Rijnland-Zuid. n. 1 .-;v. oku De naam Ter Wadding heeft in de ee middeleeuwen betrekking gehad op schot een groter gebied, dan het huidige landgoed thans beslaat. De Haagsche Schouw werd in die tijd al aangeduid als het veer Ter Wadding. Waar schijnlijk heeft op de plaats waar nu het huis Ter Wadding staat, toen een it t boerenhofstede gestaan. Dat hier vroe- - een versterkte ridderwoning heeft rh«a gestaan, zoals wel eens wordt be weerd, is nooit gebleken. Aanvankelijk werd het complex noch 'met de naam Ter Wadding, noch als 'Herenhuis' aangeduid. In 1670 heet het nog '475 morgen land met een k"ij hinzinge en verdere getimmerten'. In een akte van 1687, toen Johannes Minne, pontgaarder te Leiden, het kocht, komt het huis voor het eerst onder de betiteling 'Ter Wadding' voor. Daar toen ook gesproken werd van 'tuynmanshuis, getimmerten en plantagien', kan men concluderen, dat het landgoed het karakter van een buitenplaats gekregen heeft. Nog dui delijker blijkt dit uit een verkoopakte van 1730 waarin het goed omschreven werd als 'een herenhuis en stalling met plantages'. Ter Wadding was een leen van Ter Werve in Voorburg. In de achttiende eeuw komt het ook voor onder de naam Waddingshoorn en Smitslust. Verscheidene eigenaars zi jn bekend. In 1739 kocht de Leidenaar Henricus Schoolting het en in 1768 Willem van Noort. Tegen het einde van de acht tiende eeuw was het nog in zijn familie. Later was het in bezit van de families Van Outeren, De Clerq en Hartrop. Willem van Noort moet het huis dn hoofdzaak zijn huidige aan zien gegeven hebben, want in de ge vel prijkt het jaartal 1770. De toren is afkomstig van het huis Adegeest. Al met al een rijke historie, temeer daar in de directe omgeving van Ter Wadding 1556 de eerste hagepreek werd gehouden. Bovendien lag op korte afstand in 1574 de Waddinger schans, van waaruit de Spanjaarden geprobeerd hebben Leiden te verove ren. Gevaar Ondanks de historische betekenis liep het landhuis met ruim 3 hectaren bos enkele jaren geleden gevaar verkaveld te worden. Reden voor de provincie om medio 1970 te besluiten de buiten plaats met de daarbij behorende per celen grond van mevrouw Insinger uit Soest te kopen voor een totaal bedrag van 350.000. Herhaaldelijk waren er voordien plannen geweest van bedrijven, particulieren en instel lingen Ter Wadding te kopen o.a. voor een kantoor, een rusthuis of iets dergelijks. De laatste gegadigde zag mogelijkhe den in een bungalowpark op het ter rein van het buiten. Door het aan te kopen voor het wegendistrict Rijn land-Zuid zag de provincie kans het op de monumentenlijst staande com plex te behouden. Onder leiding van de architect P. van der Sterre uit Leiderdorp wordt thans de restauratie uitgevoerd. Kosten bijna 4,5 ton. Troost is echter dat de gemeente Voorschoten en het rijk samen 60 procent hiervan voor hun rekening nemen. Een andere troost is dat in verhouding tot nieuwbouw dit Ter Wadding zelfs goedkoop genoemd mag worden, terwijl bovendien het belang van monumentenzorg wordt gediend. Wanneer men het buiten van binnen ziet slaat de bezoeker de schrik om het hart. Echter, dat valt allemaal best mee. De heer Van der Sterre verklaarde gisteren dat de fundamen ten, muren en balken nog in prima Grof vuil Leiden LEIDEN Op maandag 30 oktober wordt in de volgende straten grof vuil opgehaald Hoge Morsweg, Morsweg (van Lage Morsweg 'ot Hoge Morsweg), Morslaan. dr Lelylaan. Craniathof. Diamantlaan. Onyxhof. Amethis thof. Smaragdlaan. Roblinstraat. Parelstraat. Topaaslaan. Akuamarijnstraat. Bothastraat. H. Costerstral. Morskade. Rhijnhofweg, Agaathlaan. Saffierstraat. Turkooislaan. Berylstraat. Carneoolstraat. Barnsteenpad. Kristalstraat. Lage Morsweg. P. C. Hooft- '»»n. Vondellaan. van Baerlestraat. Jacob Catslaan. Gerard Brandstraat, Coornhert- «triit, c. Huvgenslaan, Brederostraat. Spieg- helstraat. R. Visscherstraat. Tesselschade- «traat. Leeghwaterstraat. St. Buysinghstraat. Calandstraat. Leemanstraat. Conradstraat. Dljkstraat Stuwstraat. Sluisstraat. Duiker- «traat, Damlaan. Haagsestraatweg. Op dinsdag 31 oktober: Lammenschansweg 'heide zijden van Zoeterwoudsesingel tot Station), Kamerlingh Onnesplein, de Sitter- l»»n, v d Waalsstraat, Buys Ballotstraat. Hugo de Vriesstraat. Kapteynstraat. v. d «aalsplein. van Bemmelenstraat. Lorentzka- de. Zeemanlaan. van 't Hoffstraat. Bakhuis Hoozeboomstraat. M. Treublaan, Stieltjens- Jtraat. Franchimontlaan. v. d. Hoevenstraat. Kanaalweg (van v. Vollenhovenplein tot spoorlijn), v. d. Sande Bakhuyzenlaan. Bïyerincklaan, Temminckstraat. Suringar- •traat Burggravenlaan. Asserstraat. Schol- lenstraat. Moddermanstraat. Oppenheim- «raat. ADVERTENTIE De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE Voor ƒ39.50 heeft u bij ons al een echt Anker uurwerk. Schokvrij. Onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger Haarlemmerstraat 181 - Lelden. staat verkeren. Eenvoudig heeft hij het overigens niet gehad bij het vin den van een compromis dat het bui ten zo min mogelijk aantast en tevens het interieur geschikt maakt voor kantoorruimte. Dat hij erin geslaagd is is zijn verdienste. Van buiten zal nauwelijks de voorbijganger opvallen, dat er een kantoor is gevestigd. Grootste probleem bij de restauratie is de trap. Vandalen en illegalen opkopers hebben in de ruim acht jaar leegstand van alles en nog wat ge sloopt. Met name van de trap. Naar geschat wordt zal zeker 40 procent moeten worden bijgemaakt. Hoewel het verheugend is dat een waardevol gebouw behouden kan blij ven; meer nog zal het de burger aanspreken, dat het park achter het landgoed opengesteld zal worden voor het publiek. Wanneer het bos vakkun dig onderhande is genomen, zal het hier een lust zijn te wandelen. Ter Wadding is bereikbaar o.a. uit Den Haag via de weg naar Wassenaar. Bij de afslag Leiden gaat men rechtsaf en na enkele ogenblikken zal het acht tiende eeuwse buiten te 'zien zijn. Naar verwacht wordt zal over een jaar de restauratie gereed zijn. Dan kunnen de 25 ambtenaren van Rijn land-Zuid erin trekken. OEGSTGEEST In een met zang en spel opgeluisterde dienst is gistermor gen het nieuwe koororgel van de Willibrordskerk zonder extra vertoon in gebruik genomen. Een dienst als deze kunnen de gemeenteleden im mers een dozijn keren per jaar bele ven. De indeling, ook het preekthema en de liederen hadden niet of nauwe lijks met het nieuwe instrument te maken. Het deed in de klinkende liturgie mee alsof het dat al jaren had gedaan. Alleen na de slotzege sprak en speelde adviseur Willem Talsma, de deskundige die de orgel commissie met zeer gewaardeerde raad had terzijde gestaan. Daar we destijds reeds uitvoerig over de stand van zaken, de taken van het nieuwe en, naar bleek, fraaie en gegeven de toch beperkte omvang, niet weinig vermogende, stijlvol aan het kerkinte rieur aangepaste positief-orgel. heb ben geschreven, behoeft dit nu niet meer. Jeugdige leden van de Willibrordcan- torij zongen onder leiding van Theo Goedhart welluidend, soepel en zui ver, meestal afwisselend of gezamen lijk met de gemeente, onder meer antofonen (psalm 47. gezang 135) van André Verwoerd (Rotterdamse Pau- luskerk), een paar gezangen uit de aanstaande interkerkelijke bundel (32, 20 2) en, zelfstandig, de bewerking van Johann Hermann Schein 'Nun freut euch hieben Christen mei' (1618). Jan-Erik Noske (fluit), Chris de Jonge (hobo), Johan Wamelink (fagot), Jan van der Schee trompet) en Luuk Nagtegaal pauken, trimmel) assisteerden daarbij en bezorgden ver der een zeer verdienstelijke uitvoe ring van een d-klein-triosonate van Loeillet. VOLDOENING Egbert van Goor kon met voldoening zijn nieuwe orgel presenteren. Het voldeed als solo-instrument (onder meer een sonate van Domenico Scar latti) en in begeleidende funktie, zo wel door (voldoende) omvang en (be trekkelijk) gevarieerdheid van de klank. Op bekwame wijze maakte hij dat de gemeente duidelijk. Voorlopig (drie jaar) kan het die taak wel aan. Ds. W. E. Verdonk had als thema voor zijn preek, naar aanleiding van een van de Johannesbrieven, de-liefde- tot-elkaar gekozen. Deze liefde is niet iets zoetelijks, maar heeft te maken met gerechtigheid, en moet zijn de basis, de kern van de verkondiging. Een nieuw orgel hoeft niet te kort te doen aan de bewogenheid voor ande ren op de wereld, die het veel minder hebben. In de liefde ontdekken we de zin van ons bestaan. Johan van Wolfswinkel NOORDWIJKERHOUT B. en W. stellen de raad nogmaals voor het overdekte zwembad te situeren in de wijk Guldemond, zoals ook wordt ge adviseerd door de ingestelde werk groep zwembad. De plaats van het zwembad kwam al eerder in de raad. maar moest worden teruggenomen, omdat sommigen -an mening waren dat het zwembad beter in 'De Boekhorst' zou kunnen komen, vanwege de bereikbaarheid voor de inwoners van De Zilk. Om hierin een juist inzicht te verkrij gen zou een nader onderzoek moeten plaatsvinden, wat 12.000 zou kosten. B. en W. menen dat de nadelen van de bouw in De Boekhorst zo duidelijk in het oog springen dat een uitge werkt alternatief plan niet tot een andere plaatskeuze kan leiden. Het zou verspilling zijn van geld en tiid. aldus B. en W. in een prae-advies. Aan de raad wordt voorgemeld geen extra krediet te voteren en het zwem bad in de wijk Guldemond te doen bouwen. ABBENES Zondagochtend om streeks 9 uur reed de 31-jarige ver koopleider E. J. Pool uit Lisse met zeer hoge snelheid over de tamelijk smalle Lisserweg in de richting Oude Wetering. Bij de kruising met de IJweg verloor hij vermoedelijk de macht over het stuur en botste met de auto tegen een PEN-huisje op. De Lissenaar. die al leen in de auto zat, was op slag dood. LEIDEN Geboren Natascha M. dv G J Russchenberg en L M C de Frankrijker: Esther, dv G M Rhijnsburger en L van der Melj; Robert T J. zv T W Westgeest en W A van der Poel; Angelique A J. dv J Guijt en J C Nussbaumer; Sandra M A. dv J de Rijk en M A T Dijkman: Taco H N J. zv G F R Vostcrs en E C A Jansen: Jogchum J. zv R F J Beltman en N M van Melle. Gehuwd: E J F van der Pluvm en M J Lacourt: G van der Melj en J J Buljn: H J van der Bijl en P M van de Geijn; J J M Schoonderwoerd en M Dijkstra: H S van Eyk en G A M Moesgen: F van Gellecum en A C van Rhenen. Overleden: J Dura. 1903. man. A van Rossen. 1902. man: J van de Poll. 1930. man: E L W Den Elzen. 1972. zoon: B E Fröberg, 1900, vrouw; C J M Goddijn, 1888, vrouw: N Versteeg. 1878, man: M Hillebrand, 1899. ALKEMADE Geboren: Cornells M, zv J R M Bakker en A A M Mooren: Koen T, zv C 11 A Juffermans en M Nieuwenhuijzen: Maria J J. dv H P Straathof en J P lloogeveen. Ondertrouwd: J vd Holst te Sassenheim en M J E Bouwmeester: J T M Turk en H C M Meijer: J C Mooijekind te Zoeterwoude en A A M van der Klugt; C J M Bakker en E A Berg. Katwijk Gehuwd: M J M Turk en C B A M Hogenboom: P C M Bakker en M J T Seljsener. LISSE Geboren: Angelique. dv RAMP Borst en M J Duivenvoorden; Jolanda, dv H W Q van Wleringen en A M S v Loon. Geoffry L A, zv L P Persoon en M C C Dlemel. Ondertrouwd: J Lancel en G Blom; M N M Molkcnboer en C M J vd Berg; W J J Nelis en E C W vd Lans. Gehuwd: L A van Pelt en A M aauwe. Overleden: A van der Zijden (78); K P O van Wijngaarden (3). Antiek in Treslong HILLEGOM Op 4 en 5 november zal in Treslong een antiekbeurs wor den gehouden. Ook nu kan men weer ronddolen tussen meubelen uit over grootvaders tijd, gebruiksvoorwerpen uit het grijze verleden, exotische ta pijten, oude munten, wapens, schil derijen, kristal en vele dingen, die getuigen Van de kunstzin van onze voorouders. LEIDEN In het kader van de door het Instituut voor Internationale Stu diën van de Leidse Universiteit geor ganiseerde lunchbijeenkomsten zal op vrijdag 3 november de heer H. J. Neuman spreken over 'Het werk van het Nederlands Instituut voor Vredes vraagstukken'. De bijeenkomst is in het Juridisch Studiecentrum 'Hugo de Groot' Hugo de Grootstraat 27. en begint om kwart voor een. Wageningen won van KDC KATWIJK Het eerste tiental van de Katwijkse damclub K.D.C. had Wa geningen I op bezoek. Na een span nende strijd won Wageningen met 11- 9. K.D.C II heeft nu vijf wedstrijden gespeeld, waaruit zeven punten wer den behaald. WOUBRUGGE De heer G. Keezer uit Wassenaar hield donderdagavond in Het Oude Raedthuys voor de plat telandsvrouwen een boeiende lezing over antiek. In het bijzonde r waar schuwde hij voor de vele produkten van imitatie-antiek en evenzo, hoe men soms eenvoudig namaak van echt kan onderscheiden. Bij dure aankopen is beslist de raad van een expert gewenst. Toch zijn er wel bonafide veilingen, waar men, zij het duur, echt antiek met een gerust hart kan kopen. LEIDEN Met een demonstra tie, die op het Schuttersveld be gon, startte zaterdagmiddag de Vietnamweek. Na de protestmars, die onderweg steeds meer deelne mers kreeg, spraken twee leden van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam, die speciaal uit Parijs waren overge komen, in de Stadsgehoorzaal voor een aandachtig luisterend publiek. Na een korte inleiding van mevrouw Bham Thi Minh in het Vietnamees las een tolk de rede van de twee Vietnamesen voor. Hierin werd o.a. een vergelijking gemaakt met Seiss Inquart die Nederland onder water durfde te zetten en de Amerikaanse agressors die aanvallen en bombarde menten uitvoerden op de dijken van Noord-Vietnam. Verder is men er van overtuigt dat in de volgende en zeer belangrijke fasen van de strijd, de Nederlanders hier, hun pogingen zul len verdubbelen om morele, politieke en materiële steun te verlenen. Tot vrijdag 3 november worden op de volgende plaatsen tentoonstellingen over Vietnam gehouden: maandag 30 oktober in het Agneslyceum; dinsdag 31 oktober Troef aan de Hogewoerd; 1 november in het vormingscentrum Oud-Poelgeest; 2 november Kreatief Sentrum aan de Breestraat en vrijdag 3 november in de aula van het Rijn lands Lyceum. VALKENBURG Tijdens de verga dering van de Vereniging voor Open baar Onderwijs toonde voorzitter F. W. Bauer zich verheugd over het besluit van de gemeenteraad een Stichting van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs in het leven te roepen. Een domper hierop was echter het feit dat nog geen datum en plaats konden worden vastgesteld voor de realisering van het plan om een open bare lagere school te stichten. De heer J. H. Bakker van de school adviesdienst te Leiden besprak de nieuwe vormen die ook bij het onder wijs naar voren komen. 'Men ziet een nieuwe visie baanbreken', aldus spre ker. 'Onze kinderen moeten vooral kritisch leren denken. De bedoeling is dat wij allereerst zélf leren denken en aan onze kinderen verantwoordelijk heid durven toevertrouwen'. SASSENHEIM De jaarlijkse uitvoe ring van het Chr. Oratoriumkoor 'Com nu met Sangh', wordt voor de eerste maal gegeven in de St. Pancra- tius-kerk. Dinsdag 14 november om 20.15 uur wordt uitgevoerd het 'Deut- sches Requiem' van Johannes Brahms. Solisten: Lize Schoo (sopraan) en Henk Smit (bas). Muzikale medewer king verleent het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland o.l.v. dirigent Cor Kool. VOORHOUT De laatste van de drie politieke discussieavonden in ok tober die met het oog op de komende verkiezingen door de jongerenorgani satie 'Kontakt' werden georganiseerd, had als forum mevrouw Ginjaar (WD) mej. Van der Heen (PPR) en de heren Van Dongen (ARP) en Vis ser CPN De sprekers mochten ieder ca. 10 minuten spreken over rechtspositie dienstplichtigen, beknotting subsidies open jongerenwerk, BTW, participatie onderwijs collegegelden). De discussies onderscheidden zich wel van die der vorige avonden. Eersi werden de meeste vragen afgevuurd naar de VVD en ARP, terwijl het meeste applaus gegund werd aan de CPN en PPR. Ook bleken de algeme ne politieke vraagstukken meer aan dacht te hebben dan de punten waaro ver gesproken was, behoudens college geld en doktersonkosten. Een waardig slot was het toen één der aanwezigen spontaan optrad als vertegenwoordiger van alle aanwezi gen en de jongerenvereniging dank bracht voor het durven organiseren van drie politieke discussie-avonden. Vrouwendienst verzorgde bejaardenmiddag SASSENHEIM De Hervormde Vrouwendienst houdt aan het begin en het einde van elk winterseizoen ontspanningsmiddagen in 'Ontmoe ting' voor ouderen. Ook nu waren pt weer 65-plussers bijeen. Als punt één moet worden genoemd het bejaarden- koor onder leiding van de heer J. Postma uit Noordwijkerhout. Zoals bij de meeste gemengde koren maken de dames het merendeel uit, zodat nog wordt uitgezien naar mannelijke versterking. Vijf dames en heren maakten zich verdienstelijk met volks dansen, zoals 'De Schoenlappersdans', de 'Drikusdans' etc. Daarnaast voer den zij sketches op. Dat de prestaties op prijs werden gesteld bleek wel uit de enorme bijval. Mevrouw Branden burg zorgde voor een literaire bijdra ge. Verder was er de gebruikelijke samenzang met muzikale begeleiding op de piano door mevrouw Couvee- Verloop. De middag werd door ds. A. Westra besloten. Katwijkse chauffeurs hebben vertrouwen in raadslid De Vries KATWIJK Ongeveer vijfenze ventig vrachtwagenchauffeurs kwamen zaterdag in sporthal 'Cleyn Duin' bijeen om een lijst op te stellen met aanvragen voor parkeerontheffingen. Tweederde van de aanwezigen was direct be langhebbend. De anderen kwa men hun belangstelling tonen met de collega's. 'Raadslid M. A. de Vries was ook aanwezig en voerde het woord. Hij adviseerde de chauffeurs een gesprek aan te vragen met het seniorencon vent van de Katwijkse gemeenteraad. Een voorstel dat hij twee dagen eer der al in de raad bracht maar wat toen niet in stemming kwam, omdat het niet voldoende werd ondersteund. De chauffeurs verwachten er wel wat Ivan. In de heer De Vries hebben zij vertrouwen gekregen naar aanleiding van zijn bemoeiingen. De chauffeurs hopen door het gesprek de gewraakte parkeerverordening nog gewijzigd of verzacht te krijgen. Ook denken zij in de toekomst overlast te geven aan de bewoners van de 84 'bejaardenwoningen, waarvoor deze week burgemeester Vermeulen de eer ste paal sloeg. De uitgang van het parkeerterrein in de Noord-Duinen ligt daar namelijk precies tegenover. Na twee uur had den de heren hun problemen doorge sproken en was de lijst met ruim vijftig namen en adressen, compleet met verlangde parkeerplaats, opge steld. Het zoeken naar de oplossing in de parkeerproblematiek is hierdoor een •nieuwe fase ingegaan. Model Satelliet ESRO op postzegelexpositie NOORDWIJK —De ESTEC Filatelis- ten Vereniging organiseert een Inter nationale Postzegel Tentoonstelling op 4 en 5 november van 11 tot 17 uur in het Auditorium van ESTEC te Noord- wijk. Ter gelegenheid van de komende lan cering van de wetenschappelijke satel liet ESRO IV op 20 november zal er een groot model van deze satelliet tentoongesteld worden. Tevens geeft de vereniging twee start covers uit van deze satelliet. ALPHEN De EHBO recipieerde zaterdag in Avifauna ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de afdeling. De voorzitter van het Rode Kruis, de heer Ringers, bood namens de afdeling zijn col lega C. Vugt van de jubilerende vereniging een E.H.B.O.-koffer aan. [ROUW/KWARTET MAANDAG 30 OKTOBER 1972 REGIO L3 l

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3