Regering staat achter het centraal akkoord Overvallers Spelen door kaping bevrijd ■uw krant /Sn Verkeerschaos na fraaie herfstdag In deze krant Israël noemt vrijlating een afschuwelijke en onvergeeflijke maatregel maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidlse Courant iristelijk dagblad voor leiden en omgeving eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon' 0171U 31441 en 203X8 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" /V LEIDEN, Zoeterwoudscwcg 23, tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Valk/Boumanweg 186. tel. 34280. WASSENAAR, v. Zuvlcn van Nijeveltstr. 372, tel. 1441. Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur )e tweede voorzitter van het NW, A. de Boon, in overleg met de ministers Boersma van sociale zaken fn Nelissen van financiën. De bewindslieden vinden dat het NVV in de gelegenheid moet worden ge teld de moeilijkheden met de Industriebond NVV op te lossen. 'rijsstijgingen moeten worden gemeld an onze soc.-economische redactie )EN HAAG De regering staat in beginsel achter het centraal akkoord waarover werknemers en werkgevers in de Stichting van de Arbeid overeenstemming hebben bereikt. Imdat dit matigingsakkoord '73 niet ander de medewerking van het NVV an worden afgesloten, heeft de rege- ing deze vakcentrale in de gelegen- nd gesteld de interne problemen het oofd te bieden. Mocht het NVV er slagen de Industriebond NVV te lewegen alsnog 'ja' te zeggen tegen et centraal akkoord dan zullen rege- ing en georganiseerd bedrijfsleven Ikaar op korte termijn voor een efinitieve afronding van de bespre- ingen ontmoeten. ooruitlopend op een akkoord heeft regering met ingang van morgen en prijsmeldingsbeschikking afgekon- igd. Alle prijsstijgingen moeten wor- en gemeld aan het ministerie van conomische zaken. Bovendien zullen e concessies, die de regering reeds erder ter wille van het sociaal con- ract heeft gedaan, nog deze week aan e Tweede Kamer worden voorgelegd, leze concessies kosten de schatkist 30 miljoen gulden. Voor 200 miljoen al dekking worden gezocht in beper- ing van de overheidsuitgaven en in elastingverhogingen. 150 miljoen lijft ongedekt op de begroting staan. liet afgerond )e vraag of het centraal akkoord, dat uitgaat van een prijsstijging van 5,75 a een verbetering van de arbeids- foorwaarden met 3,5 procent, exclu sief prijscompensaties, alsnog kan ïorden afgesloten zal in de komende Bewolkt Veranderlijke bewolking met la ter van het zuidwesten uit enige regen, een matige, aan de kust tot krachtig toenemende zuide lijke wind. Maximum-tempera turen omstreeks 13 graden Cel sius. MORGEN EN OVERMORGEN: enige tijd regen, later weer op klaringen. Temperaturen boven normaal. Zon op: 07.33 Zon onder: 17.13 Maan op: 01.22 Maan onder: 14.57 Tienduizenden kilo's loer voor dierenpark PHASMIDA WANÏEIENDE TAK we moeten wel aan de lijn denken, Ida dagen of weken moeten worden beant woord door het NVV. De tweede voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, heeft er tijdens de bespre kingen de ministers Boersma, Lang- man, Nelissen, Udink en Lardinois met de Stichting van ae Arbeid opge- wezen, dat de besluitvorming binnen het NVV en ook binnen de Indus triebond NVV nog niet is afge rond. De Boon: 'Het is misschien niet uitgesloten dat het voorwaardelijk 'neen' van het bondsbestuur van de Industriebond NVV in dit interne beraad zal uitmonden in een voorwaardelijk 'ja', dan zijn alle moei lijkheden uit de weg'. Hij herhaalde dat het NVV zijn handtekening niet achter het akkoord kan zetten als een van de aangesloten bonden daar niet mee instemt. Met nadruk is er zaterdag na afloop van het gesprek van de regering met het georganiseerde bedrijfsleven op gewezen, dat er zeker een centraal akkoord zou zijn gesloten, indien het NVV de gevraagde handtekening zou hebben gezet. De wijzigingen in de begroting '73 en in de dekkingsmaat regelen waartoe de regering ondanks deze moeilijkheid dit weekeinde toch heeft besloten zijn: Handhaving van het verlaagde ta rief van de omzetbelasting op vier procent, met gelijktijdige compense rende aanpassing van de landbouwre- geling. Ontvangstenderving 200 mil joen gulden. Extra uitgaven ten behoeve van de werkende jongeren (daar waar moge lijk invoering van de tweede dag vormingsplicht) en ten behoeve van een verlaging van de leerlingenschaal van het kleuteronderwijs met 1 punt per 1-8-1973. Uitgavenstijging 30 mil joen gulden. Geen overheveling in 1973 uit arbeidsongeschiktheidsfonds naar rijksmiddelen. Ontvangstenderving 80 miljoen gulden. Niet invoering per 1 januari 1973 van een eigen risico bij de zieken fondsverzekering: als gevolg daarvan een verhoging van de rijksbijdrage aan de ziekenfondsverzekering voor bejaarden van 4 miljoen gulden. Het niet invoeren van de selectieve investeringsheffing. Ontvangstender ving 25 miljoen gulden. Niet invoeren van een wijziging van de wet werkeloosheidsvoorzie- DEN HAAG De verkeerschaos gis teravond op de Nederlandse wegen was niet gering, nadat het fraaie herfstweer tot een ware uittocht had geleid. Op verschillende plaatsen de den zich kettingbotsingen voor, waar bij zo'n 45 auto's betrokken waren. Er deden zich geen ernstige ongelukken voor. Kilometers lange files waren er op de wegen naar Amsterdam, bij Utrecht en Den Bosch. Op de provinciale weg van Heerlen naar Sittard zijn gisteravond twee 'au to's frontaal met elkaar in botsing ge komen. In de ene auto vonden een echtpaar en een kind de dood. In de andere auto werden twee mensen ge wond. In het verkeer kwamen het afgelopen weekeind om de 31-jarige verkooplei der E. J. Pool uit Lisse, het negenja rige dochtertje van mevrouw S. Leer ling-Bijkerk uit Steenwijk, de 21-jari- ge J. de Boer uit Apeldoorn, de 40- jarige J. van Kaathoven uit Schijndel, mevrouw A. Minnaert-Deelen (49) uit Rilland, de 85-jarige weduwe Teunis- sen-Beulen uit Echt en de 64-jarige A. Kuijpers uit Ravenstein. ning. Uitgavenstijging 9 miljoen gul den. Het kabinet besloot tot de volgende compenserende maatregelen. Opschor ting van de vrijstelling van 200 gul den inkomsten uit vermogen bij de inkomstenbelasting: opbrengst 75 mil joen; een verhoging van de dieselolie- accijns, opbrengst 25 miljoen en een aantal uitgavenverschuivingen en - be perkingen, die circa 100 miljoen gul den op zullen leveren. De regering ziet ook af van de bevriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind. Per saldo resteert een verslechtering van het begrotingsbeeld voor 1973 met circa 150 miljoen gulden. Hier voor zal geen vervangende dekking worden gezocht. Uitgaande van een initiële contract loonstijging bij het bedrijfsleven van 3.5 procent en rekening houdend met de mutaties in de premies van de sociale verzekeringen zal de overheid circa 3o0 miljoen gulden meer uitge ven aan salarissen. Daartegenover staan echter hogere belastingontvang sten van 400 miljoen gulden. Een nota van de voorgestelde wijzigingen is gisteren bij de Tweede Kamer inge diend. De prijsmeldingsbeschikking die de regering in het vooruitzicht heeft ge steld houdt onder meer in dat de winst per eenheidsprodukt niet mag stijgen, tenzij het voortbestaan van de onderneming al in gevaar is, dan wel in gevaar dreigt te komen. In die situaties is overleg met het ministerie mogelijk. Overeengekomen is dat de opbrengst van de premieverhoging van de kin derbijslag wet voor loontrekkenden gereserveerd wordt voor de financie ring van de voorheffing voor de ver plichte aanvullende pensioenvoorzie ning voor werknemers. Deze middelen dienen te worden belegd in projecten voor de sociale woningbouw. De daar op aansluitende regeringstoezegging inzake de extra subsidiëring van de sociale woningbouw dient ook i:. dit geval toepassing te vinden. Ruimte De ministers onthielden zich zaterdag middag na afloop van de besprekin gen met de Stichting van de Arbeid van mededelingen over hun beleid voor het geval dat het ontwerp cen traal akkoord na het interne beraad van het NW toch een ontwerp blijft. Minister Boersma ontkende dat het doen van concessies op het moment dat het centraal akkoord niet is on dertekend alle troeven uit handen geeft. 'Omdat de regering het berei ken van een centraal akkoord op hoge prijs stelt, willen we alle ruimte ge ven om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden', aldus minister Boersma In hun brief aan de Tweede Kamer geven de bewindslieden toe dat met het ontwerp-centraal akkoord de be strijding van de inflatie niet in die mate wordt verwerkelijkt als hen steeds voor ogen heeft gestaan. Het kabinet hecht echter zoveel belang aan het tot stand komen van een centraal akkoord dat het de voorge stelde afspraken niet wil afwijzen. CNV-voorzitter J. Lanser en NKV- voorzitter P. J. J. Mertens verklaar den dat in hun centrales de oordeels vorming over het ontwerp centraal akkoord nu gaat beginnen. De situatie bij het NW heeft ook gevolgen voor de zusterorganisaties: tot dusverre trad men gedrieën op als overlegor gaan. Nu zal het overleg per centrale moeten worden gevoerd. De heer Mer tens merkte nog op dat de moeilijkhe den die nu in het NW aan de dag zijn gekomen, moeilijkheden in de hele Nederlandse vakbeweging zijn tijnse terroristen zijn er gisteren in geslaagd de drie Palestijnen te bevrijden die in West-Duitsland gevangenen zaten wegens hun aandeel in de overval op de Is raëlische Olympische ploeg in München, waarbij begin septem ber elf Israëlische sportmensen, vijf Palestijnen en een Weslduil- se politieman omkwamen. Dat lukte hen door een Westduits verkeersvliegtuig te kapen, dat met dertien passagiers en zeven beman ningsleden op weig was van het Mid den-Oosten naar West-Duitsland. Na dat de drie Palestijnen in Zagreb, Joegoslavië, aan boord van de gekaap te Boeing-727 waren gebracht, vertrok het vliegtuig met kapers, passagiers, de drie bevrijde Palestijnen en be manning naar Tripoli in Lybië. Daar is het gisteravond om even over ne gen uur geland. De Palestijnen verlie ten toen het vliegtuig en werden met auto's weggevoerd. Bemanning en pas sagiers bleven aan boord toen het toestel nieuwe brandstof kreeg. Het is 'gisteravond laat weer naar West- Duitsiand vertrokken. De Westduitse autoriteiten stemden in met de vrijlating van de drie Palestijnen, toen drie Palestijnse com mando's de Boeing-727 van de West duitse maatschappij Lufthansa kaap ten, toen het op weg was van Beiroet in Libanon, via Ankara naar Hanno ver in West-Duitsland. Die vrijlating gebeurde tegen de uitdrukkelijke wens van Israël, dat scherp op de Westduitse maatregel heeft gerea geerd. Handgranaat Het drama, dat gisteren de hele dag heeft geduurd begon toen de Boeing van het vliegveld bij de Libanese hoofdstad Beiroet was opgestegen. Het toestel was leeg vanuit Damascus, Syrië, in Libanon aangekomen. Daar gingen dertien passagiers aan boord en zijn de kapers ook aan boord gekomen. Boven de Middellandse Zee namen de kapers het commando over het toestel over. Een man met een handgranaat drong de cockpit binnen en dwong de piloot te landen op Cyprus, waar brandstof werd getankt en vervolgens wilden de kapers naar Milnchen. Doordat de weersomstandig heden slecht waren, was de hoeveel heid brandstof daarvoor niet toerei- Binnenland Hartchirurg krijgt nu alle ruimte5 Joke Pereira over Paraguay 6 Buitenland YS zouden niet buigen voor Hanoi 7 Kunst Newport Jazzfestival 2 Bot-kcnctalagc- 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Men schrijft ons G Dag maandag ti RITA 'Dit glas is niet goed gewas sen. 't Zit vol vuile vingers.' De drie bevrijde, Palestijnen die deelnamen aan de overval op de Is raëlische Olympische ploeg in München. V.l.n.r.: Ibrahim Badran, Sa- mer Mohammed Abdoellah en Abdel-Kadir Dnavvy. zagreb, münchen, tripo li (u.pi, Reuter, AP) Pales- noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Op het vliegveld van München werden de drie geboeide Palestijnen aan boord van dit vliegtuig gebracht, dat ze naar Zagreb in Joegoslavië vloog lcend en moest in Zagreb, Joegoslavië, opnieuw getankt worden, waarna koers werd gezet richting München. Inmiddels hadden de Westduitse auto riteiten alles op het vliegveld in ge reedheid gebracht om de kapers op te vangen. De Boeing landde echter niet in München. De kapers hadden vanuit de lucht opgemerkt, dat er scherpe veiligheidsmaatregelen op het vlieg veld van München waren genomen en durfden toen een landing niet aan. Na een kwartier boven het vliegveld te hebben gecirkeld, zetten de kapers met hun gijzelaars weer koers naar Zagreb. Zij hadden toen via de radio van de Westduitse autoriteiten geëist, dat de drie Palestijnen naar Zagreb zouden worden overgevlogen. Daar wilden zij hen dan ruilen voor de passagiers. Niet buigen In Bonn was het Westduitse kabinet onder leiding van Bondskanselier Brandt in spoedzitting bijeengekomen. De Israëlische ambassadeur in Bonn liet de Westduitse regering weten, dat Israël meende, dat Duitsland niet mocht buigen voor de terreur van de Palestijnen en niet op hun eisen moest ingaan. De Bondsregering besloot dit echter wel te doen. In een gecharterd straal- vliegtuigje werden de geboeide Pales tijnen onder politiebegeleiding naar Zagreb gevlogen. De kapers cirkelden intussen urenlang boven het vliegveld van Zagreb. Zij weigerden te landen zolang de Palestijnen uit West-Duits land niet gearriveerd waren. Toen dat eindelijk het geval was. had de Boeing nog maar voor enkele minu ten brandstof aan boord. Onmiddellijk nadat beide vliegtuigen geland waren, werden de drie Palestijnen overge bracht naar de Boeing-727. Daarna weigerden de Palestijnen de passa giers te laten gaan. Zij eisten nieuwe brandstof en lieten weten, dat ze naar een Arabisch land zouden vliegen en daar de passagier? pas zouden laten gaan. Toen de Joegoslavische autoriteiten aandrongen op vrijlating van de pas sagiers in Zagreb, dreigden zij het vliegtuig op te blazen als niet binnen twee minuten aan hun eis was vol daan. Ze kregen toen de brandstof en zetten koers naar Tripoli in Lybië, waar de Boeing-727 met dertien passa giers, zes Palestijnen en zeven beman ningsleden onder wie een Neder lander gisteravond om drie minu ten over negen is geland. De Beierse minister van binnenlandse zaken, Bruno Merk verklaarde gister avond, dat de Westduitse autoritei ten er op hadden gestaan dat eerst de passagiers zouden zijn vrijgelaten voor het toestel toestemming kreeg naar het Midden Oosten te vliegen. Onvergeeflijk De Israëlische minister van staat Gali- li heeft gisteren de vrijlating van de drie Palestijnen die mede verantwoor delijk zijn voor het bloedbad in München 'een afschuwelijke daad en een abnormaal grote capitulatie ge noemd'. Israël zal zich niet verzoenen met hun vrijlating, zei hij tegen jour nalisten. 'Dit is een afschuwelijke, onvergeeflijke daad, zowel van inter nationaal gezichtspunt, vanwege het precedent dat het schept, als van joods-Israëlisch standpunt, vooral nu het zo kort na de moorden in München komt', aldus de Israëlische minister. In Bonn verklaarde een re geringswoordvoerder 'niets te zeggen te hebben' op deze harde woorden uit Israël. Toen het nieuws van de kaping be kend werd, kwam het Israëlische kabi net ook onmiddellijk in spoedzitting bijeen. Het besloot Bonn te laten weten, dat het op geen enkele manier aan de terreur moest toegeven. Toen het kabinet uiteen ging, waren de Palestijnen door de Westduitse autori teiten nog niet vrijgelaten. De kapers zouden lid zijn van een organisatie, die zich Nationale Arabi sche Jeugd voor de Bevrijding van Palestina noemt. Deze organisatie is niet bekend bij Al Fatach of de Zwarte September, De Zwarte Septem ber stelde zich verantwoordelijk voor het drama in München). Al enkele weken geleden hadden de P .lestijnen laten weten dat ze van plan waren een vliegtuig van de Luf thansa te kapen teneinde de drie gevangen Palestijnen te bevrijden. 'We zullen ons nu tegen West-Duits land richten. Het luchtruim is vol Duitse vliegtuigen', verklaarde toen een woordvoerder van Zwarte Septem ber.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1