aigon blijft itaan op fiat akkoord Egypte krijgt nu weer wapens van Sowjet-Unie Akkoord van negen punten tussen Hanoi en Amerika Revius geen onbekende in het nieuwe Holland (issinger McGovern loopt verder in op president Nixon inc_y4merika rawda haalt uit Onderhandelingen in Chili afgebroken na nieuwe onlusten Leger grijpt macht in Westafrikaanse staat Dahomey Amerikaan, verdacht van moorden, geeft zich aan in Beiroet DUW/KWARTET VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 BUITENLAND T7/X9 (aIGON, PARIJS (AP, Reuter, UPI) 'De zelfbeschikking van een Dik kan niet het resultaat zijn van geheime akkoorden. Het Ameri- aanse en Zuidvietnamese volk zijn vrienden en dus kunnen de Ame- kanen niets beslissen voor het Zuidvietnamese volk'. was gisteren het commentaar van to Saigon op de onthulling door jio Hanoi van bet vredesplan, waar- er vrijwel een akkoord is bereikt gen Washington en Hanoi. Het mmentaar was echter niet de offi- 4e reactie van de Zuidvietnamese »enng. In Washington wordt met annmg de officiële reactie van Sai- m afgewacht. Zuidvietnamese minister van bui- üandse zaken Tran Van Lam heeft rklaard dat hij geen bestand ver- icht voor de Amerikaanse presi- ntsverkiezingen op 7 november, k Herbert Klein, directeur van de mmunicatie-afdeling van het Witte lis heeft gezegd pas na de presi- ntsverkiezingen een Vietnam-ak- ord te verwachten. Parijs hebben afgevaardigden van inoi en de Voorlopige regering van id-Vietnam, op het 164ste Vietnam erleg, van de VS geëist uiterlijk op oktober het akkoord te tekenen. ]ks inhoud nu door radio Hanoi is publiceerd. Volgens de afgevaardig- n heeft Washington deze toezegging daan. Nixons adviseur Kissinger eft dit nu echter ontkend. MMENTAAR eerdergenoemde commentator van dio Saigon heeft gisteren in ondub- Izinnige bewoordingen felle kritiek everd op de uitzending van radio noi waarin het vredesakkoord werd publiceerd. 'Hanoi heeft een verkla- ig afgelegd 48 uur na de toespraak Thieu', zo werd gezegdv Thieu 1 in zijn rede krachtige voorwaar- i aan een bestand verbonden. 'De ■e taal van de verklaring (van io Hanoi) laat de verraderlijke oelingen van Noord-Vietnam door- emeren. Zij hebben het lef de idvietnamese soldaten Amerikaanse lursoldaten te noemen. Zij dreigen it de Amerikanen afzonderlijke af raken te maken. Zij denken dat de jidivietnamese regering bestaat uit be ulden van Amerika zoals zij zelf dienaren van de Sowjet-Unie en Chi na zijn', zo vervolgde de commentator. In Saigon heeft de Amerikaanse am bassadeur Ellsworth Bunker gisteren opnieuw een onderhoud met president Thieu gehad. Het was de eerste keer sinds het vertrek van Kissinger uit Saigon. Wat besproken is werd niet onthuld. Wel werd uit Saigon vernomen dat president Thieu de politie heeft opge dragen alle rode en blauwe stof in beslag te nemen, omdat daaruit Viet- Cong-vlaggen zouden kunnen worden gemaakt. Thieu heeft eerder gezegd dat iedereen die de Viet-Conigvlag uit hangt voor de krijgsraad wordit ge daagd en kans loopt de doodstraf te krijgen. In Hanoi is gisteren officieel bekend gemaakt dat president Nixon en de Noordvietnamese premier Pham Van Dong deze maand boodschappen heb ben uitgewisseld. Nixon had Hanoi zijn waardering laten toekomen over .de goede wil die Noord-Vietnam bij de vredesbesprekingen toonde. 'Maar in dezelfde boodschap stelde hij een aantal complexe punten aan de orde Zij werden door Noord-Vietnam op duidelijke wijze toegelicht', zo is mee gedeeld. PHONG Op het gisteren gehouden Parijse vre desoverleg heeft de Zuidvietnamese afgevaarigde Ngoejen Xoean Phong In de straten van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon luisteren bur gers bij transistorradio's naar het laatste nieuws over het vredesak koord dat Hanoi gisteren heeft bekend gemaakt. een reeks voorwaarden voor vrede opgesomd. 'De communisten moeten instemmen met een bestand in heel Inido China die alle strijden betreft en aan alle oorlogsdaden in elke vorm een einde maakt. Ook moeten zij precies meedelen welke waarborgen zij willen geven om internationaal toezicht op het bestand te verzekeren', aldus Phong. Volgens Phong is nog geen oplossing gevonden voor het vraagstuk van de activiteit van Noord vietnamese troepen die buiten hun grens opereren. Hanoi moet duidelijk uiteenzetten wat de rol en positie is van de 14 Noordvietnamese divisies die thans in Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja opëren, aldus Phong. Diplomatieke waarnemers achtten het opmerkelijk dat Phong niet meer in het bijzonder eiste dat de troepen van Hanoi worden teruggetrokken vóór het sluiten van de vredesovereen komst. Sadat waarschuwt volk voor bombardementen HANOI (UPI, AFP) Radio-Hanoi beeft gisteren de negen punten beekendgemaakt van het akkoord, dat Washington en Noord-Vietnam hebben bereikt, maar waarvan de ondertekening door de obstructie van de Zuidvietnamese president Thieu dreigt te worden uit- of afgesteld. De sa mengevatte punten luiden: 1 De VS eerbiedigen de onafhan kelijkheid, de soevereiniteit en de onschendbaarheid van Vietnam, zo als deze in de akkoorden van Genè- ve van 1954 werden erkend. 2 Vier-en-twintig uur na de on dertekening van de bestandsovereen komst in heel Zuid-Vietnam beëindi gen de VS alle militaire activiteit, de bombardementen en het leggen van mijnen in de Noordvietnamese wateren. De terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten en hun bondgenoten zal in zestig dagen ge schieden. De beide partijen in Zuid- Vietnam, dat wil zeggen het leger van Saigon en het Bevrijdingsleger, zullen niet opnieuw met militair materieel worden bevoorraad, met uitzondering van het vervangen van vernield materieel, en zullen geen beroep doen op een buitenlandse adviseur. 3 De partijen zullen gelijktijdig met de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen hun gevangenen uit wisselen. 4 Het volk van Zuid-Vietnam moet zelf door middel van werkelijk vrije verkiezingen, onder internatio nale controle, over zijn toekomst beslissen om te komen tot nationale verzoening en overeenstemming. Er zal een bestuursvorm met de naam 'nationale raad van verzoening en nationale eendracht' komen, die uit drie gelijke partijen zal bestaan, de getekende akkoorden moet uitvoeren en de algemene verkiezingen moet organiseren. Alle Zuidvietnamese partijen zullen elkaar consulteren over de vorming van raden op lage re niveaus. De kwestie van de Viet namese strijdkrachten in Zuid-Viet nam zal door de twee Zuidvietname se partijen worden geregeld in een geest van nationale verzoening, ge lijkheid en wederzijds respect en zonder buitenlandse inmenging. 5 De hereniging van Vietnam zal geleidelijk en met vreedzame midde len worden verwezenlijkt. 6 Er zullen een militaire verbin dingscommissie van vier partijen en een van de twee Zuidvietnamese partijen worden gevormd, alsmede een internationale controle- en be- wakingsoommissie. Dertig dagen na de ondertekening van het akkoord zal een internationale conferentie voor waarborgen voor Vietnam wor den gehouden. 7 Het vraagstuk van Laos en Cambodja zal worden geregeld op basis van de akkoorden van Genève van 1954'en 1962. Noord- en Zuid- Vietnam, de Voorlopige Revolutio naire Regering en de VS zullen de neutraliteit van Laos en Cambodja respecteren. 8 Het beëindigen van de oorlog en het herstel van de vrede in Vietnam zal de voorwaarden schep pen voor het vestigen van nieuwe, gelijkwaardige en wederzijds voorde lige relaties tussen Noord-Vietnam en de VS. De VS zullen bijdragen aan het helen van de wonden van de oorlog en aan de na-oorlogse wederopbouw van Vietnam en Indo- China. 9 Dit akkoord zal na onderteke ning door de ministers van buiten landse zaken van Amerika en Noord- Vietnam op 31 oktober in Parijs van kracht worden. INLEIDING De Noordvietnamese onthulling van het bovenstaande akkoord werd gis termorgen in een Engels-talige uit zending van radio-Hanoi als volgt, ingeleid: 'Op 26 oktober heeft de regering van de Democratische Republiek Vietnam een belangrijke verklaring uitgegeven over de stand van zaken bij de belangrijke onderhandelingen over het Vietnamese probleem. De verklaring benadrukt de goede wil en de serieuze intenties, die voort durend zijn getoond door de rege ring van de Democratische Repu bliek Vietnam in een poging tot een vreedzame regeling van het pro- fa leem-Vietn am te komen. De verklaring maakt duidelijk, dat teneinde de onderhandelingen tij dens een private bijeenkomst op 8 oktober 1972 vooruit te helpen, de regering van de Democratische; Re publiek Vietnam (DRV) een nieuw, zeer belangrijk initiatief heeft ont plooid, en een ontwerp-akkoord ter tafel bracht om de oorlog te beëin digen en de vrede in Vietnam te herstellen. De negen punten van dit akkoord, waaronder een bestand, de terugkeer van geëvacueerde en gede tineerde personen en het recht op zelfbeschikking van het Zuidvietna mese volk, kregen de instemming van de VS. De VS hebben herhaaldelijk nieuwe tijdstippen voorgesteld met betrek king tot het stopzetten van de bom bardementen en de blokkade van Noord-Vietnam en het formeel on dertekenen van de overeenkomst in Parijs. Als teken van goede wil is de DRV akkoord gegaan met het Amerikaanse voorstel het akkoord op 31 oktober in Parijs te onderte kenen. STRIJDIG Maar in strijd met hun eigen belof te hebben de VS op 23 oktober in Saigon moeilijkheden veroorzaakt Deee Amerikaanse manoeuvre heeft een zeer ernstige situatie geschapen en bedreigt de ondertekening van het akkoord. Deze toestand toont duidelijk aan, dat de regering-Nixon niet serieus is en niet te goeder trouw is bij de onderhandelingen, die er op gericht zijn de oorlog te beëindigen.De regering van de DRV maakt duidelijk, dat wat haar betreft de DRV voortgaat met het zich houden aan de afspraak tussen beide partijen, dat de tekst van de overeenkomst onveranderd blijft en dat de datum van ondertekening van de overeenkomst 31 oktober 1972 zal zijn. De verklaring van de regering van de DRV plaatst de wil tot vrede van het Vietnamese volk centraal en roept het op gereed te zijn tot het brengen van elk offer, in plaats van zich te onderwerpen. De verklaring maakt nogmaals de vastbeslotenheid van het Vietnamese volk duidelijk om zijn strijd vol te houden en op te voeren tot de totale overwinning is bereikt.' CAIRO (Reuter, UPI) De Egyptische premier Aziz Sidky heeft .p-en 'NAVO-hende' verklaard dat de Sowjet-Unie haar militaire steun aan Egypte heeft hervat. Dit was het resultaat van het bezoek dat Sidky onlangs aan Moskou heeft gebracht. )SKOU (Reuter) De Prawda ^eeft de NAVO gisteren beschuldigd in pogingen zich, in het kader van voorbereiding voor de Europese lligheidsconferentie, te imengen in binnenlandse aangelegenheden van Sowjet-Unie. voorwaarden die de NAVO stelt lor het welslagen van de conferen- aldus het blad van de Russische mmunistische partij, kunnen het erleg torpederen. 'De leiders van de AVO-bende zijn kennelijk niet van in op te houden met hun intriges J de internationale sfeer te vergifti- NAVO zou de Russen willen laten talen voor het welslagen van de lligheidsconferentie, onder meer )or vast te houden aan het recht van e Sowjetburgers om te emigreren aan te dringen op intrekking van zogenaamde Breznjew-leer en stop- ting van het storen van de radio- zendingen uit het Westen. Prawda noemt dit een poging tot nenging in de binnenlandse aange- :enheden van de socialistische lan- n. die erop gericht lijken te zijn overleg in het kader van de •orgenomen veiligheidsconferentie te en mislukken. aar elke poging om met de Sowjet- me of andere socialistische landen onderhandelen 'vanuit een machts- ösitie' zal vergeefs zijn- aldus het ad. De Russische leiders hadden de Egyp tische premier de verzekering gege ven. dat zij hun verplichting Egypte's militaire kracht te versterken zouden nakomen 'voor zover dat binnen hun mogelijkheden lag.' Deze formulering wijst er op dat Cairo er niet in is geslaagd de modernste aanvalswapens los te krijgen van de Russen. Toen dat afgelopen zomer ook niet lukte, stuurde president Sadat de 20.000 Russische adviseurs naar huis. Sidky herinnerde er ook aan, dat de Russische leiders een uitnodiging heb ben aanvaard naar Cairo te komen. 'Waarnemers in de Egyptische hoofd stad houden er rekening mee dat premier Kosygin var de Sowjet-Unie nog deze week naar Egypte komt. BRAND Tijdens een gesloten bijeenkomst van het Egyptische parlement met het centrale comité van de Arabische So cialistische Unie, de enig toegestane partij in Egypte, heeft president giste ren verklaard dat zijn land genood zaakt kan zijn 'een brand te stichten' om de wereld met de neus te drukken op het ArabischIsraëlische conflict. Uit wat Sadat verder zei, valt ook op te maken, dat Moskou er niets voor voelt rechtstreeks betrokken te raken bij een oorlog in het Midden-Oosten. Het conflict met Israël was voor de Sowjet-Unie niet zo vitaal als voor Egypte, aldus Sadat, daarom moest Egypte zelf cloen wat het nodig vond om het probleem op te lossen. Egypte moet zijn eigen oorlog voeren, aldus Sadat. De Egyptenaren moesten be reid zijn te accepteren dat hun steden gebombardeerd werden en dat hun fabrieken tot diep in het land gebom bardeerd werden. Dat waren offers die gebracht moesten worden voor de bevrijding van de door Israël bezette gebieden. Over Sidky's reis naar Moskou, merk te de Egyptische leider op, dat Egypte de Sowjet-Unie de tijd moest geven om te bewijzen dat zij echt wilde helpen. Dat kon misschien één, twee of drie maanden duren, want men kon niet verwachten dat Moskou van vandaag op morgen al Egypte's eisen inwilligde. Sadat wees zijn gehoor er ook op, dat ze er rekening mee moesten houden dat de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten verbe terd waren. De koude oorlog was voorbij en de komende 25 jaar zou die ook niet weer uitbreken. De ondertekening van het door de Arabische Liga voorbereide verdrag over een geleidelijke vereniging van Noord- en Zuid-Jemen is gisteren 24 uur uitgesteld. De premier van Zuid- Jemen, Ali Nasser, was niet op tijd voor de ondertekening in Cairo aange komen. SANTIAGO (AP, UPI) De on derhandelingen over het beëindigen van de nu al twee weken durende staking van vrachtwagenchauffeurs, winkeliers en beoefenaren van de vrije beroepen in Chili zijn gisteren afgebroken, nadat er opnieuw straat gevechten waren uitgebroken. Het leger en de politie maakten ge bruik van traangasgranaten om een anti-regeringsgezinde menigte uiteen te drijven die zich verzameld had bij het gebouw van een radiozender, die het regeringsprogramma had onder broken en anderhalf uur lang tegen de regering gerichte leuzen had uitge zonden. Op last van president Allende is het radiostation gesloten. De rege ring heeft nu al veertien radiostations voorlopig voor zes dagen gesloten na dat ze tegen de regering gerichte propaganda hadden uitgezonden. WASHINGTON (AP, UPI) Volgens de laatste opiniepeilingen in de Verenigde Staten is de Democratische presidentskandidaat Geor ge McGovern verder ingelopen op president Nixon, maar ligt hij nog steeds ver achter. Volgens het Gallup-instituut scoort Nixon nu 59 procent en McGovern 36 procent. De grootste winst boekte McGovern onder de arbeiders, waar Nixon van 49 procent en McGovern 44 procent van de ondervraagden steun kreeg. In augustus was de verhouding hier nog 63 procent voor Nixon en 28 procent voor McGovern. McGovern is nu een kleine twee we ken voor de televisie een grote cam pagne op de televisie begonnen. In een woensdagavond door de TV uitge zonden toespraak heeft hij Nixon ver antwoordelijk gesteld voor de stafle den van het Witte Huis die beschul digd worden van politieke sabotage. ervolg van pagina 1 't akkoord zou de Amerikaanse eco- mische bijstand aan Vietnam geen Perkingen opleggen. Maar militaire stand /ou beperkt worden tot het ndhaven van wapens en uitrusting het huidige niveau en dit zou voor 'de partijen gelden, altlus Kissinger. erkiezingen -ontkende ten stelligste dat er [band bestaat tussen het huidige derhandelingsresultaat en binnen- Jose politieke overwegingen van de 1 Volgens Kissinger was de snelle °ruitgang het gevolg van het lordvietnamese voorstel van 8 okto- r. waarin meer soeplesse jegens de B'tie van Thieu werd betoond, en 'irdoor het voor beide partijen mo- hjk werd een bestand aan te gaan "der deze te binden aan een speci- Vietnamese politieke regeling, «mger heeft bevestigd dat 24 uur het ondertekenen van het akkoord bestand van kracht zal worden. le buitenlandse troepen zullen dan "nen 60 dagen worden teruggetrok- g. terwijl alle krijgsgevangenen te- :"Jkerlijd zullen worden vrijgelaten, linger deelde mee dat niet-militai- levangenen in Zuidvietnamese ge- "genissen niet onder het akkoord 'en. Maar hun lot zal onderwerp onderhandelingen zijn tussen de °eflng 'n Saigon en de Voorlopige ^mtionaire regering van Zuid-Viet- s de vrede eenmaal bereikt is zul- n« \r-VS 1,1,11 vijandelijkheden je- "s Vietnam omzetten in normalise- '8 van de betrekkingen en daarna samenwerking streven met de- oe ernst als waarmee de vredeson- ""andelmgen zijn gevoerd, aldus ssinger. Bij Hollandse Amerikanen zal McGovern zijn overwinning niet behalen Zondagmorgen. De zon schijnt. Uit radio's klinken bekende klan ken, galmende dominees, psalm gezang. Ik ben in het oude land te rug, droom ik, in de moeder schoot van mijn vaderland, de kerk van Kuyper, het land van Colijn. Maar als ik langzamer hand tot meer bewustzijn kom, begin ik te ervaren dat het echt is wat ik hoor, geen droom (laat staan heimwee). Het is wel niet Holland, maar het is het nieuwe Holland in den vreemde, de kerk van Van Raalte, het land van Nixon. De dominee beneden mij heeft de morgenwijding aan staan, daarmee word ik gewekt. Ik ben r,.er sinds enige dagen te gast in Calvin College, gelogeerd in het riante 'guesthouse' op de nieuwe cam pus. Een paar colleges heb ik hier gegeven en in een Hollandse kapel- dienst heb ik wat verteld over het werk van de nieuwe psalmen en ge- zanger. in Nederland. Daar was be langstelling voor en begrip, want hier, net als bij ons. is er beweging en openheid, zij het tegelijk ook ver zet en argwaan tegen al die vernieu wing. De vrouw is hier nog niet in het ambt, hoor ik, maar gezangen zingt men allang, al is daar veel bij dat negentiende-eeuws sentimenteel is. Daarom kom ik met Revius aan dragen, gezang 76 uit de 102 gezan gen, en dat wordt met verve gezon gen: Zolang als ik op aarde leven zal mijn Koning groot ik ere geven zal. Revius is hier geen onbekende geluk kig, dank zij het voortreffelijke werk van één der professoren hier, Henriet ta ten Harmsel. die enige jaren gele den een bloemlezing heeft uitgegeven van zijn gedichten en daarnaast haar vertalingen. Een kostelijk boek is dat geworden, daarom kom ik er hier nog eens op terug, want ik weet niet hoe bekend het bij ons in Nederland ei genlek is geworden. ('Jacobus Revius, Dutch Metaphysical Poet', selected poems translated and with an intro duction by Henrietta ten Harmsel, Wayne State University Press, Detroit 1968). Er is hier ook verder veel aandacht voor de Nederlandse cul- prof. j. w. schulte nordholt tuur, een andere hoogleraar van Cal vin College, Stanley Wiersma, zal juist de komende week een bundel vertalingen van Gerrit Achterberg pu bliceren. waar we wel met spanning naar uit mogen zier.. NIEUWE VORMEN Ik tref hier een groep mensen waar mee ik mij hartelijk verwant voel, die net als wij (en met wij bedoel ik dan al degenen die, rondom de Van der Leeuw-stichting in het spanningsveld tussen kerk en cultuur leven en wer ken) bezig zijn naar nieuwe vormen te zoeken, die het niet langer aanvaar den dat christenen altijd tweede hands cultuurmensen zouden moeten zijn. die optornen tegen de eeuwige abstracties van de theologen en de eindeloze kitsch van de religiositeit. Zij laten zich nu horen en zien; één van ae aardigste dingen die ik hier trof was een nieuw blad, bedoeld, zoals het voorwoord voor het eerste nummer zegt, om de kunst een plaats te geven in het leven van kerk en gemeenschap. Het heet 'For the Time Being' en is hoogst origineel opgezet, als een soort porteteuille van losse bladen met gedichten, prenten en ar tikelen. alles zeer goed van kwaliteit en voortreffelijk gedrukt. Daarom breek ik er zo graag een lans voor, het zou fijn zijn als het ook uit Nederland enige respons kreeg ('For the Time Being', Fine Arts Quarterly Box 1269, Grand Rapids, Michigan 49501). GRAND RAPIDS Met die paar indrukken en aanbeve lingen heb ik ..iteraard nog niet zo veel gezegd over het Hollands-Ameri kaanse leven hier in den vreemde en dat zal ik ook maar niet doen, want er reizen zoveel dominees heen en weer hoor ik, dat tenminste het lezers publiek van Trouw/Kwartet wel aar dig cp de hoogte zal zijn met het reilen en zeilen van onze geestverwan ten. Alleen over het uiterlijk rappor teer ik en dan moet ik wel zeggen dat er van een Hollands karakter in stad en land nauwelijks iets te bespeuren valt Grand Rapids is een echte Ame rikaanse middelgrote stad met alle hebbelijkheden en problemen, snelwe gen er dwars door heen, en een groeiend zwart ghetto. Holland, wat verder naar het Westen gelegen, is landelijker, liefelijker, zij het mei de gebruikelijke foei-lelijke hoofdstraat. Het aardigste zijn de dorpen daar in de buurt met hun charmante witte kerkjes en vriendelijke huizen. Graaf schap, Ovcrisel, Drenthe, Vriesland, aantrekkelijke nederzettingen met elk een hervormde en een gereformeerde kerk, zoals het hoort. Er wordt tegen woordig wel een en ander gedaa'i om Het witte kerkje van het dorp Graafschap in het 'heartland' van de Verenigde Staten (foto J. W. Schutte Nordholt). het Hollandse karakter weer wat le ven in te blazen, in Holland is een complete molen, 200 jaar oud, uit het moederland geïmporteerd, en aan een waterplas weer opgebouwd, echter dan echt, en in het voorjaar bloeien daaromheen de tulpen. Maar dat is kunst- en vliegwerk voor de toeris ten, meer niet. REPUBLIKEINEN Dit is Amerika, door en door, een stuk van wat men hier het 'heartiand' van de Verenigde Staten noemt, orde lijk. degelijk, vriendelijk en in de politiek voor het merendeel vrij con servatief. Onze Hollandse Amerikanen zijn al sinds de dagen van Van Raalte traditionele aanhangers van de Repu blikeinse partij, of misschien moet ik zeggen, sinds de dagen van Lincoln, want voor hem en de zaak van de vrijheid toen zijn ook heel wat Hol landse jongens dapper ten strijde ge trokken. Zoals overal in het Midden westen is die aanhankelijkheid ge fixeerd, hoe behoudend de partij van Lincoln later ook worden mocht, of misschien wel juist daarom. Dit plat teland vormt sinds jaar en dag het tegenwicht tegen de steden. Hier zal McGovern zijn overwinning niet beha len. Dit Is het eerste van een nieuwe serie van vijf reisartikelen uit dc VS. Nixons chef-staf in het Witte Huis, Halderman zou banden onderhouden met een 'geheim fonds' voor politieke spionage en sabotage. Daaruit bleek, 'dat de keten van schandaal en cor ruptie tot midden in Nixons Witte Huis loopt', aldus McGovern. 'De mannen die in het geheim miljoe nen bijeen gebracht hebben, die speci ale gunsten hebben bewezen, die op dracht hebben gegeven tot politieke sabotage, die in het holst van de nacht onze kantoren zijn binnenge drongen al deze mannen werken voor de heer Nixon. De meesten van hen heeft hij zelf aangenomen en hun macht komt van hem alleen. Zij han delen uit zijn naam en zij gehoorza men allen zijn bevelen. Toch heeft de heer Nixon zelfs enkelen van de func tionarissen bevorderd die bij de schandalen zijn betrokken en heeft hij een onafhankelijk onderzoek ver hinderd. Hij heeft geweigerd vragen van de pers en het volk te beantwoor den. Hij verstopt zich in het Witte Huis in de hoop dat men stilzwijgen voor onschuldigheid zal houden,' al dus McGovern. COTONOU (AFP, Reuter) In de Westafrikaanse staat Dahomey heeft het leger gisteren de macht gegrepen. De uit drie leden bestaande presiden tiële raad is afgezet Tegen het middag uur werd er in het centrum van de hoofdstad Cotonou geschoten. Het was gisteren niet bekend of er bij de coup slachtoffers zijn gevallen. De radio van Dahomey zond een lan ge verklaring uit van het leger waar in allerlei beschuldigingen werden geuit aan het adres van de presiden tiële raad. Daarna werd marsmuziek uitgezonden. De drie leden van de presidentiële raad waren om de beurt president. De huidige president was Justin Tometin. Sinds Dahomey, een voormalige Fran se kolonie, in 1960 onafhankelijk werd, zijn daar al negen regeringen geweest, vier na een militaire staats- greep. President Pompidou van Frankrijk zou volgende maand een bezoek aan Dahomey brengen. Het land heeft 2,5 miljoen inwoners en voert palmpit- ten, palmolie en aardnoten uit. Het krijgt hulp van Frankrijk. HANNOVER (AP) Een Ameri kaans sergeant, die gezocht werd voor de moord op twee militaire bewakers en een Duitse werkster die hij dood geschoten en uit een rijdende expres- setrein gegooid zou hebben, heeft zich zelf aangegeven bij de Amerikaanse militair attaché In Libanon, zo heeft de Westduitse politie gisteren bekend gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9