Raadscommissies achter restauratie Schouwburg aaaa BBB of met deuren van het jaar deuren Wijk Zuid-West door tien lijnen bediend De Mercedes Diesel is opmerkelijk zuinig. Daar is het een diesel voor. Maar hij is daarbij èn veilig èn comfortabel èn duurzaam. Daar is het een Mercedes voor. Wellicht vandaag al opdracht voor definitief plan Wie doet speelt goed Landelijk onderzoek naar hemofilie Geen steun voor Leiden 3deurs 2deurs ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegst- geest. Leidsestraatweg 1, tel. 01710-52643/4 N V. L.I.A.M.. Leiden. Vondellaan 45, tel. 01710-44545 AUTOMOBIELBEDRIJF DO. VAN NIELEN, Sub- dealer van Rooyakkers N.V. Oegstgeest, Alphen a.d. Rijn, Wilhelminalaan 13-17, tel. 01720-72884/91291. TROUW/KWARTET VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 REGIO L3 Een befaamde veiligheidskooi, een schokabsorberende voor- en achterzijde, een schokbrekend dashboard, een veiligheids- stuurkolom, veiligheidssloten, een rammelvrije carrosserie, die qua constructie op de oersterke dieselmotor berekend is en een zeer hoge inruilwaarde, ook na vele jaren trouwe dienst. Dat koppelt elke Mercedes Diesel aan zijn opmerkelijke zuinigheid. Dat doet geen andere diesel hem na! Wanneer mogen wij u noteren voor een proefrit? Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. ADVERTENTIE LEIDEN Vrijdag 27, zaterdag 28 en zondag 29 oktober wordt in de Haanstrakleuterschool aan het Rapenburg 133 een speelgoedten toonstelling gehouden onder het motto 'wie doet speelt goed'. Maan denlang zijn ouders en leidsters bezig geweest dit te realiseren. Even zag het ernaar uit dat door bestuurlijke complicaties dit alles geen doorgang kon vinden, maar het enthousiasme van de ouders en leer krachten gaf de doorslag. De tentoonstelling is geopend: vrijdag van 8 tot 10 uur 's avonds; zaterdag van 2 tot 5 's middags en zondag eveneens van 2 tot 5 uur. Toegang en koffie zijn gratis. Van onze redacteur wetenschappen LEIDEN Vanuit het academisch ziekenhuis van Leiden gaat de Werk groep hemofilie-onderzoek een lande lijke enquête houden over deze erfe lijke bloedziekte. De bedoeling van liet onderzoek is, een zo goed .moge lijk beeld te krijgen van de verschil lende toegepaste behandelingsmetho den. Ook wil men inzicht proberen te krijgen in de maatschappelijke positie en moeilijkheden van de patiënten. Ook het Instituut voor sociale genees kunde is daarom bij de opzet nauw betrokken. Hemofiliepatiënten missen in hun bloed een stof die voor de stolling moet zorgen, en kunnen dus bij elke uit- of inwendige verwondering in moeilijkheden komen. Vooral inwen dige bloedingen, die niet altijd direct worden opgemerkt, kunnen verrader lijk zijn. Tot de behandelingsmoge lijkheden behoort toediening van stol lingsfactoren die door de bloedtrans fusiediensten uit het bloed van gezon de mensen worden geïsoleerd. Toch moet de patiënt met zijn verhoogde kwetsbaarheid leren leven, wat vooral voor kinderen moeilijk is. Omdat hemofiliepatiënten nergens centraal geregistreerd zijn. vraagt de werkgroep alle betrokkenen, voor zo ver zij geen lid zijn van de Neder landse vereniging van hemofiliepa tiënten. contact op te nemen (p/a Academisch ziekenhuis, Afdeling He- mostase. Rijnsburgerweg 10, Leiden; telefoon (01710) 47222 toestel 3562) Zij krijgen dan een enquêteformulier toegezonden. LEIDEN De raadscommissies 'fi nanciën', 'openbare werken' en 'CRM' zijn gisteravond tijdens een gecombi neerde vergadering Volledig en una niem akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. om aan de Amsterdamse architect Onno Greiner zo spoedig mogelijk wellicht vandaag al opdracht te geven een definitief plan te vervaardigen voor de restauratie van de Leidse Schouwburg. Bij alle commissieleden heerste onbe twist het verlangen om de grootste haast te maken met de voorgenomen restauratie. De enige negatieve reactie deelde de heer Elsgeest (prot.-chr.) mee namens één van zijn fractiegeno ten. Deze zou te allen tijde principie el tegen het plan zijn. Voor het overige waren het allemaal positieve reacties, met name ook omdat men de steeds voortgaande kostenverhogingen tegen wilde gaan. Werden de verbou- wings- en restauratiekosten in januari 1971 nog geraamd op 6,3 miljoen, thans is dit bedrag al opgelopen tot 7.6 miljoen. Veranderingen De vergadering had gisteravond deels ook het karakter van een voorlich tingsbijeenkomst. Architect Greiner lichtte het ontwerpschetsplan aan de hand van een aantal tekeningen toe en deed uit de doeken wat veranderd gaat worden en wat blijft. Zoals wij onlangs reeds berichtten, zal aan het interieur zelf (behoudens de stoelen) weinig veranderen. De grootste veran deringen voltrekken zich achtér het podium, waar een nieuw toneelhuis zal verrijzen en waar een kelderruim te zal worden gecreërd. Voorts zal het comfort voor het bezoekende publiek aanmerkelijk worden vergroot met o.a. ruime toiletgelegenheid, meer foyers, betere zitplaatsen en grotere buffetten. Ook zal het vertrouwde beeld van een paar postvattende brandweerlieden vermoedelijk ver dwijnen. omdat vooral ten aanzien van de brandveiligheid tal van voor zieningen zullen worden getroffen. De heer Waal (PvdA) lanceerde nog de suggestie om ook het hofje van de Groenendaal-stichting (rechts van de Schouwburg) in de plannen te betrek ken, maar wethouder Den Haan wuif de dit idee weg, omdat zij meende dat de bewoners van het hofje niet geluk kig zouden zijn met mogelijke drukte 's avonds. Onvoorzien Het moest mevrouw Kerling nog van het hart, 'dat we nog nooit een res tauratie hebben meegemaakt die niet J~ tegenviel en waar geen geld bij moest. Bent u er zeker van, dat u De Schouwburg in zijn glorietijd. Wezenlijk zal er aan het interieur weinig veranderen. alles bent tegengekomen wat je kan tegenkomen?' De heer Greiner meende van wel. Van Aken (maakte er zich zorgen over dat hij geen enkele post 'onvoorzien' was tegenge komen. Greiner: 'Dat zou de eerste post zijn, waarvan u zou zeggen, 'die moet eruit'. Sorry, hoor'. Wethouder Harmsen legde voor het overige nog eens de nu volgende stand van zaken uiteen: van GS is goedkeuring ontvangen over een sub sidiebedrag van 4,5 miljoen voor de restauratie. Over de verdere financie ring zal de raad begin volgend jaar moeten beslissen, wanneer het defini tieve plan inclusief kostenramingen op tafel ligt. Is dit plan eenmaal besteksklaar, dan volgt het raadsvoor stel. Hij wilde echter vandaag al de opdracht voor een definitief plan ver strekken: 'Dit is de enige weg om zo gauw mogelijk tot een opdracht te komen. Dan mag er nog een halte zijn. waar de trein even stopt, voor de rest kan hij doorrijden naar het eind doel'. Met betrekking tot de gewenste gelijktijdige restauratie van het K. en O.-gebouw zei hij dat bij GS de op merking is gedeponeerd dat het voor Leiden onaanvaardbaar, zou zijn, beide projecten apart uit te voeren. 'Er mag in geen van beide gevallen stagnatie ontstaan. Het móet en zal gecoör dineerd en geïntegreerd worden aangepakt'. De heer Hoeven (CPN) wilde nog weten of een nieuw zwembad niet in gevaar zou komen. Harmsen zei daarop, dat het college dit minstens even urgent vond, maar dat hiervoor wellicht andere mogelijk heden zouden kunnen worden aange wend. Openbaar veri oer op korte termijn (6) (ADVERTENTIE) LEIDEN Het rapport 'Het openbaar vervoer op korte ter mijn' ziet voor de Leidse wijk Zuid-West uiteindelijk drie inter lokale buslijnen liggen, namelijk via de Voorschoterweg, de Vijf- meilaan en de Haagweg. Voor het merendeel is ook hier weer spra ke van een 10 minutenffequentie. De uiteindelijke lijnvoering ziet er voor Zuid-West als volgt uit. Over dt Voorschoterweg lopen de lijnen 45 en 46. die samen voor een 10 minuten- dienst zorgdragen. Via de Vijfmeilaan lopen de lijnen 15, 49, 31, 60 en 14, ■die eveneens samen een 10 minuten- frequentie bewerkstelligen. Lijn 30 tenslotte, zorgt daarbij nog voor een half-uurdienst. Het gebied tussen de Cornelis Schuytlaan—Telderskade en de Voorschoterweg is hiermee door het openbaar vervoer zeer goed be diend. De buurt Kennedylaan—Tsjai- kowskykade heeft weliswaar een gro tere loopafstand, maar geniet ipet na me op de Vijf Mcilaan een zeef grote intensiteit. Verbinding Het gebied tussen de Haagweg en de Telderskade zal nog door andere lij nen bediend worden. Daartoe zijn de lijnen 43 en 2 (samen een 10 minu- tenfrequentie) vanuit het centrum doorgetrokken naar de Telderskade— Boshuizerkade, met als eindpunt even tueel de Haagweg. De kortsluiting tussen het tracé KoninginnelaanTel derskade vereist een (nood)verbin- ding tussen de Jan van Goyenkade en de Schc'penkade, waardoor ook het •gebied rond de Witte Rozenstraat een halte voor het openbaar vervoer krijgt. LEIDEN Op vragen van de Kamer leden Bremen (KVP) en Van Aarden- ne (VVD) heeft minister Geertsema dezer dagen geantwoord dat voor Lei den vooralsnog geen extra geld is weggelegd. Hij zei dit naar aanleiding van de suggestie om extra financiële steun te verlenen aan steden, die te maken hebben met een teruglopend of stagnerend inwonertal en die de sondanks toch hun voorzieningenni veau moeten opvoeren of handhaven. Ook op een uitkering op grond van het behoud van historische stadsker nen maakt Leiden geen kans. aldus Geertsema. Comfortabel (royale ruimte voor 4 personen),sterk (47 DIN pk),veilig, handig, zuinig, fel (0-100 km/u in 20,5 sec.),snel (140 km/u top), ruim entree, allergemakkelijkst (3e deur), auto van het jaar! Imp. Leonard Lang B.V., Stadhouderskade 113, Amsterdam. Tel. 020-730867. alle prijzen incl. BTW, af Born.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3