'Zeg maar Piet', - maar wie is Piet? Minder groei van geref. kerken Rol van diakonaat op Vietnam-zondag onduidelijk Ook lutheranen bij 'Kerkappèl '73' Beroepingswerk Trouw K wart et vandaag Boekenetalage Tweede Kamer wil koninklijk huis beperkt houden TROUW/KWARTET VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 KERK T2/I Geen boekje open gedaan over ministers door Noud van Iperen 'Over de rooms-katliolieke kerk kan men geen boekje opendoen Dit geldt ook voor haar zonen, de priesters. Ze zijn van een complexiteit die niet zomaar met een paar vraaggesprekken kan worden doorboord.' 'V^ P 'l/j Met deze paar zinnen geeft de free lance journalist Wim Koesen tegen het slot van zijn boek 'Een boekje open over de priesters' in feite toe dat de titel te pretentieus is. Deze gedachte krijgt de lezer overigens al veel eerder. Daarbij wordt de indruk steeds sterker dat Koesen wel een boekje heeft volgeschreven, maar geen boekje heeft opengedaan over de priesters. Wellicht heeft hij te weinig (het zijn er elf) priesters geïnterviewd, misschien heeft hij de geschikte 'doorsnee' figuren met daarnaast de 'uitersten' naar twee kanten niet kunnen vinden, of de informatie die hij in gesprekken kreeg te weinig uitgediept en uitgewerkt. De geestelijke die in het boek wordt geïntroduceerd en die zegt 'zeg maar Pief, komt niet meer althans niet herkenbaar meer terug in het boek. Ook het gesprek met een panel, waaronder twee priesters en een ex-priester, dat drie avonden duurde en op band werd opgenomen, levert niet die informatie op, die van drie avonden praten verwacht zou mogen worden. Bovendien bezondigt de schrijver zich aan 'kreten'. Op een gesprek met een priester die zegt dat de mensen altijd met hem over de godsdienst beginnen te praten en dat ze nooit eens gezellig kunnen doen zegt Koesen: 'Maar als je met een priester niet over godsdienst mag praten, of als je niet mag merken dat hij beroepsapostel is, waarvoor dient dan het baantje. Hoe moeten die mensen dan gewaardeerd worden? Als jeugdleider bij het klaverjassen, als burger met een vaag beroep, dié op een vriendelijke manier parasiteert? Als niks. Het is duidelijk dat iemand die niet voor zijn werk wil of durft uitkomen, moeilijkheden heeft met dat werk' (pag88). Of'In deze bewegende wereld is ook de priester een losgeslagen optimist, die de wereld probeert aan te passen aan de Boodschap, en omgekeerd' (pag. 112). En tenslotte nog een voorbeeld: 'Er is wel beweging in de (rooms-katholieke) kerk, maar degenen die bewegen zijn uitzonderingen. Hij (de gemiddelde priester) benijdt hen soms. Hij is jaloers op hun moed, hun bedilzucht, hun luidruchtig geweten (wat dat ook zijn mag red.) en hun scherpe polemiek. Zelf loopt hij wat klunzig in zijn Peek en Cloppenburg-pak, met de verkeerde das, een roos op zijn schouders en niet helemaal zindelijk ondergoed. Hij heeft dat teneergeslagene dat een beroepsonderofficier ook kent: het gevoel van ernaast te zitten' (pag 137). Door gesprekken met mensen die méér te vertellen hebben als een Van Kilsdonk of Oosterhuis aan de ene en Joosten of Kotte aan de andere kant plus een aantal 'middenfiguren', zou van het onderwerp beslist een gedegener boek te maken zijn (geweest) van de Nederlandse priesters. Bovendien zou de schrijver zich dan minder hebben hoeven verliezen in vaak langdradige betogen over de geschiedenis van de rooms- katholieke kerk en met minder eigen 'commentaar' hebben kunnen volstaan. Aan een boek zoals dit is geworden, Illustratie uit 'Een boekje over de priesters'. lijkt ons weinig behoefte. Het boekje over de priesters blijft op deze manier gesloten. Bijzonder aardig zijn daarentegen de illustraties van Elice Kernkamp, waarmee het boek is verlucht. Een boekje open over de priesters. Geschreven door Wim Koesen en uitgegeven bij A. W. Sijthoff Uitgeversmaatschappij Leiden. 158 pagina's. Prijs 10,— ARNHEM Ook in de evangelisch- lutherse kerk zal in de periode van 15 tot 27 januari 1973 meegewerkt wor den aan de actie 'Kerkappèl '73'. Deze actie is bedoeld om de leden op te wekken hun vaste kerkelijke bijdra gen regelmatig te herzien en aan te passen aan het gestegen uitgaven-ni veau. Hoewel in de meeste Lutherse ge meenten dergelijke acties al meerma len gevoerd zijn, waarbij vaak zeer goede resultaten bereikt werden, neemt men aan, dat onder invloed van de publiciteit, die rond 'Kerkap pèl '73' zal ontstaan toch weer een aantal kerkleden hun financiële steun aan de kerk zullen verhogen. De lu therse kerk zal gebruik maken van het materiaal, dat door hervormde en gereformeerde kerken tesamen is ont worpen. NED. HERVORMDE GEMEENTE Beroepen: te Zoetermeer J. C. Schuur man te Putten, te St. Philipsland G. K. Korporaal, kand. te Gorinchem, te Onstwedde J. Vroegiindewey te Emimel- oond. Bedankt: voor Veenendaal (toez.) M. van den Bosch te Goes. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt: voor Kampen W. J. van der Linde te Urk. UTRECHT Het secretariaat voor ontwikkelingswerk in de gereformeer de kerken deelt mee, dat geen nieuwe aanmeldingen voor de landelijke werkdag, 18 november in Rotterdam, meer kunnen worden geaccepteerd. De dag, die tot thema heeft 'Versobe ring, ja! Maar hoe?', is geheel volge boekt Do redactie behoudt zich het recht voor om ter opname la deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatlc wordt met de naam van dc inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de lieer Joh. c. Francken. secretaris van dc hoofdredactie vaa Trouw- Kwartet, Postbus 859. Arasterdam. Oosterschelde Ten onrechte werd in het artikel over de Oosterschelde (Trouw/Kwartet van 11 okt. jl.) gesteld dat de PvdA- afgevaardigden uit Zeeland voor standers van de afsluiting van de Oosterschelde een zware nederlaag leden. Van alle Zeeuwse afgevaardig den heeft slechts Don uit Middelburg voor afsluiting gepleit. Alle andere Zeeuwse afgevaardigden die gesproken hebben pleitten voor hernieuwde stu die zoals in een amendemant van afdeling Nieuwkoop was voorgesteld. Daaruit blijkt dat de afdelingen "an de PvdA uit Zeeland zelf geen eens luidend standpunt innamen en er der halve ook geen nederlaag is geleden door gewest Zeeland! Deze verdeling loopt dwars door staten fractie en afdelingen. Niemand, ook op het con gres niet, heeft zich gesteld achter het standpunt van de actiegroepen die pleiten voor een open Oosterschelde. Het resultaat van een hernieuwde stu die kan immers ook luiden: 'Doorgaan met de afsluiting*. Borne B. H. Kraaycnbrlnk DS'70 In 'DS'70 tussen links en rechts', schreef de heer P. L. v. Enk: 'Het begrip ontspanning moet ln de kring van deze socialisten nog worden uitge vonden'. Inderdaad zijn deze socialis ten niet voor een ontspanning, waar door het mogelijk was, dat Hitler in 1938 Tsjechoslowakije binnenviel en Stalin in 1948 hetzelfde deed. De De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag: dr. E>Bleumlnk, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp: W. A. Flbbe, Rot terdam: J. Lanser, Utrecht: drs. J. W. de Pous, Den Haag. J. Smallenbroek, Wassenaar. Directie: Ing. O. Postma, F. Dïemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020- 22 03 83. Postgiro.- 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73-60.768). Gem.giro X 500. mening over ontspanning omschrijft het DS'70 werkprogramma als volgt 'De Nederlandse buitenlandse politiek dient gericht te zijn op het bevorde ren van vrede en veiligheid, het scheppen en in stand houden van een politiek evenwicht, het afwijzen van alle vormen van dictatuur, op eerbie diging van de rechten van de mens en op verantwoorde internationale sa menwerking. Dit kan bereikt worden door medewerking aan wederzijdse en afgewogen vermindering van de strijdkrachten. Conclusie: DS'70 is geen partij van zweverige dromers, maar een partij van nuchtere idealis ten. Zaandam J .D. Clements Nixon Dat Trouw anti-Nixon is mag, maar wees niet eenzijdig. Ik ben een arme, vertrapte en ongeschollde arbeider en zit al 2 jaar zonder het geringste inkomen, maar toch hoop ik op een glorieuze overwinning van Nixon. Hij is eerlijker dan Nederlandse politici. Die beloven als utopisten een heil staat, maar zien alleen maar onwerke lijke fata morgana's. Tenslotte de vol gende vraag: Wat waren het voor Amerikanen die in 40-45 Duitse ste den dag aan dag bombardeerden? ('snachts deden de Britten het). Wa ren dit ook bandieten of waren het misschien vrijheidsstrijders, die ten bate van het Nederlandse hachje naar Europa waren gekomen? Men zou bij na wensen ik doe dit natuurlijk niet dat de Duitsers de Amerika nen teruggeslagen hadden. Papendrecht Pleun Boer Lief zijn Het T.V. programma van de AVRO, 'Lief zijn voor elkaar' had een mislei dende titel. Waarom niet eerlijk ge noemd: Verschillende soorten sex die er bestaan? Wat heeft een souteneur met lief zijn te maken? Een hande laar in vrouwenvlees? Een wonder dat er geen team naar Japan moest om 't te filmen. Dan konden we nog meer contributie betalen. Nee lief zijn: Help een ouderpaar met een ongelukkig kind. Zorg ervoor, en zo dat die mensen zich een paar dagen kunnen ontspannen. Een moeder hel pen die een kindje verwacht en al een gezin heeft: de afwas, 't strij kwerk doen. Tijd hebben voor mensen in geestelijke nood, naar hen luiste ren, wat hartelijk begrip tonen. Oosterbeek M. Hak-Westerman Holstijn, H. A. M. Oosten Sinaasappelen (3) Dr. Dominicus schreef dat het een leugen is te beweren dat er in Zuid- Afrika honger is. Het is inderdaad waar, dat de jonge en gezonde Bantoe materieel in Zuid-Afrika iets beter af is dan in de omliggende landen, bv. Angola en Mozambique. Wel staat hij dagelijks aan vernederingen bloot, terwijl zijn loon gemiddeld 13 maal zo laag is dan dat van de blanke. Verder kunnen de Bantoes naar Zuid- Afrika gaan om de dwangarbeid in de Portugese koloniën te ontlopen. Erger wordt het, wanneer de Bantoe onpro- duktief wordt, bv. door ouderdom, invaliditeit, enz. Dan komt hij in aanmerking om op transport te wor den gesteld naar kampen in de zgn. herhuisvestingsgebieden, waar hij ver der aan zijn lot wordt overgelaten. Tussen 1959 en 1969 zijn volgens dr. Koornhof. onder-minister van Bantoe zaken en -ontwikkeling ongeveer 900.000 Afrikanen hervestigd. Sinds dien is het proces versneld. Wat on derwijs, medische voorzieningen, huis vesting en werkgelegenheid betreft, heersen in deze gebieden de meest primitieve omstandigheden. Dat er we degelijk ook honger heerst, be wijst de uitspraak van dr. J. H. Moolman, parlementslid in het Zuid- afrikaanse parlement op 4 februari 1969: 'Er zijn vele duizenden mensen in het grensgebied van Transkei en er is onvoldoende voedsel voor hen. Zij zoeken constant naar werk en als een boer in die streek vraagt naar zijn ervaringen, dan zal hij vertellen dat mensen dagelijks aan zijn deur klop pen om werk'. Dat er zeer zeker armoede en honger heersen in het zich zo welvarend voordoende Zuid- Afrika, is duidelijk. Groningen werkgroep zuidelijk Afrika door L. M. P. Scholten UTRECHT Een daling van het aantal doopbedieningen en een toe name van het aantal mensen, die de kerk de rug toekeren, veroor zaken ongeveer in gelijke mate een zekere teruggang van de gerefor meerde kerken. Dit kan geconcludeerd worden uit de zojuist in het blad 'Kerkinformatie' verschenen uitgewerkte ledenstatistiek over het jaar 1971. In dat jaar kwamen er 4.541 gerefor meerden bij, op een totaal van 849.260. Deze groei blijft een eind achter bij de groei van de Nederland se bevolking. In 1970 bedroeg de toe name nog 6.431. Een hergroepering van de cijfers, die 'Kerkinformatie' geeft, laat zien, dat in 1971 aan de ene kant 15.299 kinde ren van leden der gemeente gedoopt werden (in 1970: 16.624), 3.085 men sen uit andere kerken overkwamen (2.934), 528 mensen werden toegela ten die tevoren tot geen kerk behoor den (535) en 798 uit het buitenland kwamen (649). Aan de andere kant overleden er in 1971 6.023 gerefor meerden (6.305), 1.033 vertrokken naar het buitenland (1.074), terwijl 8.113 mensen zich aan de gereformeer de kerken onttrokken (6.932). De achteruitgang van het groeicijfer (globaal met 1900) is dus veroorzaakt doordat er 1300 doopbedieningen min der waren, terwijl 1200 mensen méér zich onttrokken, vergeleken met 1970. Het aantal mensen, dat de gerefor meerde kerken verlaat, is de laatste jaren 6terk toegenomen. Alleen van degenen, die zich officieel onttrokken hebben, is meestal bekend, waar zij naar toegaan. Dat'cijn lang niet allen. Zo onttrokken zich vorig jaar 2.600 mensen 'geruisloos', doordat zij ver huisden zonder attestatie op te vra gen, dan wel in te leveren in hun nieuwe woonplaats. Van de 5.330 waarvan de bestemming wel bekend is, gingen er 3.723 naar een andere kerk (1.925 van hen werden her vormd) en 1.607 gaven op, zich niet bij een andere kerk aan te sluiten. Het ligt voor de hand, te vermoeden, dat onder hen, van wie de bestem ming niet bekend is - dat zijn er dus 2.783 het merendeel onkerke lijk geworden is. 'Kerkinformatie' tekent hierbij aan: 'Het zijn vooral doopleden, dus in het algemeen jongeren, die de kerk verla ten' en spreekt bezorgdheid uit over 'de winst die de onkerkelijkheid boekt onder de gereformeerde jonge ren.' Dat laatste kan echter uit de cijfrs niet zonder meer worden aan getoond. Van de 8.113 die zich ont trokken, waren 2.984 belijdende leden en 5.129 doopleden. Onder deze doop leden zullen ook veel reeds oudere randkerkelijken zijn. Wel blijkt een meer gedistancieerd kerklidmaatschap, met name onder de jongeren, uit enkele andere statisti sche gegevens. Zo is het aantal doop leden. dat belijdenis aflegde, gedaald door H. Biersteker AMSTERDAM Niet minder dan zestig organisaties van chris tenen en boeddhisten werken op het ogenblik in Zuid-Vietnam harmonisch en effectief samen om de toegenomen verschrikkin gen van de land- en luchtoorlog het hoofd te bieden. Ook de inter nationale hulpverlening naar het gebied wordt kundig gecoördi neerd onder meer door Inter- church Aid en de r.k. Caritas- organisaties. Maar iu~ deNederlandse kerkelijke situatie hee^t 'dit ailles nauwelijks vortu kuitneq krijgen. De gemeente wordt wear ;de kerkeraden het belang vafl |deze' zaak inzien ko mende zondag wel bij de aanhouden de helse kwfelling van dit Aziatische volk bepaald; maar de vraag is of zij de diakonale wegen zal weten te vin den om er wat aan te doen. De organisatoren van de Vietnam- zondag hebben goede verwachtingen van het aantal gemeenten en paro chies die mee zullen doen; de brochu re met de liturgische suggesties ging naar 15000 dominees en priesters. De reacties en nieuwe aanvragen daarop lopen in de duizenden, waarbij de belangstelling bij alle kerkelijke ge zindten evenredig was. Ook zal de Vietnam-zondag naar verwachting van de organisatoren op het platteland evenveel belangstelling ondervinden als in de steden. Toen de brochure werd opgesteld wa ren de bombardementen op de dijken in Noord-Vietnam in volle gang en men besloot dan ook één hulpactie in de brochure naar voren te halen, namelijk die van het Medisch Comité Noord-Vietnam. Gezien de niet afla tende hevigheid van de luchtaanvallen boven Noord-Vietnam is deze hulp stellig geboden Inmiddels ls echter de ellende in Zuid-Vietnam niet weinig toegeno men. De hulpverleners staan er voor ongekende inspanningen. Het aantal vluchtelingen sprong van mei tot juni van driehonderdduizend naar zeshon derdduizend en in de loop van juli naderde het de negenhonderdduizend. Deze foto is overgenomen uit het door Jan Filius samengestelde en door de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, samen met de Stich ting Mensen in Nood, uitgegeven fotomagazine 'De Kinderen van Vietnam - de Kinderen van de rekening', dat door overmaking van ƒ5,(porto inbegrepen) onder vermelding van 'Info-Vietnam' op giro 5261 kan worden besteld. Dit magazine, dat is uitgegeven ter ondersteuning van het hulpwerk in Vietnam (Noord en Zuid!), geeft in woord en beeld (vele zwart-wit- en kleurenfoto's) een indruk van het leed. waarin het Vietnamese volk gedompeld is. Het aantal kampen steeg van 95 tot 350. Hele stads- en dorpsbevolkingen vluchtten voor veldslagen tussen de Vietnamezen en de technologische 'bijdragen' uit de lucht van de Ameri kanen. Interkerkelijke Hulp neemt volop deel aan het bevoorraden van de hulp teams in achttien provincies, en heeft nu reeds oproepen gedaan voor het door de wereldraad van kerken opge zette verzoenings- en wederopbouwplan voor heel Indochina, maar de Neder landse kerkganger weet nauwelijks een weg om daar het zijne aan bij te dragen. De stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen heeft nu in een aparte brief aan de diakonale organen nog maar eens de aandacht op dit fonds gevestigd omdat de mo gelijkheid om daaraan bij te dragen in de brochure voor Vietnam-zondag niet is vermeld, al is het programma op zichzelf wel genoemd. Zo blijven de mogelijkheden via In- terchurch Aid zondag een beetje in de schaduw en dat is jammer want Vietnam moet als één geheel worden gezien. In de huidige hulpverlening van het zuiden werken boeddhisti sche, rooms-katholieke, protestantse en niet-godsdienstige organisaties vol op samen en daarmee is al een hulpstructuur aan het groeien die van 9.657 tot 9.425. Uit twee andere tabellen kan worden afgeleid, dat van de huwelijken, waarbij gereformeer den betrokken zijn, nog maar 78 pro cent kerkelijk bevestigd wordt (in 1970 nog 82 procent). Hier is weinig verschil tussen homogeen-gerefor meerde huwelijken (79 procent) en gemengde huwelijken (75 procent). De totale inkomsten van de gerefor meerde kerken stegen vorig jaar met bijna 6,7 miljoen tot ruim 103 mil joen. Per ziel werd 121.85 gegeven. R'i "iwrrW'on noHnnrl MWPPWJ, T)o R3-iflrit*o ma»mnw P, F. J. Doorten-Doorten uit Dwingeloo is op de rijksweg Meppel-Assen ter hoogte van Uffelte door een auto aangereden en gedood toen zij van achter een stilstaande autobus de weg overstak. VAN 'T JAAR GEEN KERSTFEEST Een bericht uit Lima (Peru) mei dat een militaire regering van plan om de kerstman van het televisi scherm te verbannen omdat hij e slechte invloed op het volk uitoefet Zijn verschijning is volgens een zeg man in strijd met de geest van kén mis in Peru. Nu kan ik helaas nii oordelen over de geest van kerstm in Peru. Ik heb nooit gehoord dat anders is dan in andere landen, nu goed, dat daargelaten, die verbannii van de kerstman vind ik wel w D.w.z. er is iets voor en er tegen zijn eventuele verbanning. I ons begint hij er aardig in te komt Steed's meer igrote zaken gaan er i laatste jaren toe over om deze inf-: tiele figuur in hun etalages, winfa en advertenties te lanceren. Imma wat de kooplust verhoogt is geo loofd en tegelijk hoogste wet voor commercie. Willen ze niet meer e de engelenzang dan met de kerstm maar kopen zullen ze. Nu is verbanning van zo'n figuur bij ondenkbaar. Je houdt hem niet te en niemand haalt het in z'n ho: zoiets in de Tweede Kamer, om nu iets te noemen, aanhangig te mah Vrijheid, blijheid, zeggen wij. En ke waardeloosheden moeten zichi maar overleven en wat die milil in Peru erin zien moet zij weten. I andere zaak is of het niet hoog wordt dat de kerken van Nederk zich eens bijtijds gaan bezinnen wat zij willen. Gaan wij steeds m door met al die opgewonden toest den rondom de geboorteherdenh van Hem die nederig onder ons kw wonen? Ik ken jonge mensen die een berg tegen het kerstfeest opzi Nooit voelen 'eenzamen' zich zo es zaam, zelfs al doen de 'niet-eenzam nog zo lief. Of misschien juist daardoor. Niet weinig mensen stel zich, om niet achter te blijven nieuw in de schulden. Alle bei dingsbeperkingsidealen gaan in week in vlammen op. Ga zo i door. Zou het werkelijk zo gek als de kerken nu eens zeiden: doen niet mee. Je kunt allerlei alt natieven bedenken. Houd volgend de Kom over de brug-actie op ke: feest. Vier voortaan kerstfeest in gin januari, zoals de oude kerk. deed en de oosterse kerken hef t daag nog doen. Dat zou prachtig i Niemand weet er wat van en ine is het in de kerk kerstfeest. B moeten we toch eens serieus i beginnen te denken. Ik heb eens diaken gekend die op kerstfeest dec.) altijd zijn bromfiets scM t'; maakte. Ik begin hem te begrijper voor het latere herstel van groot belang is. Twee dingen hebben daar enorm toe bijgedragen, namelijk dat de beste ding Aziatisch bepaald wordt en niet meer vanuit het westen en- dat het vertrouwen van de boeddhisten waarvoor destijds mej. Kohlbrugge bij het hervormd werelddiakonaat zo ijverde nu geheel is gewonnen. Zitten de Stichting Oecumenische Hulp in Utrecht, en de Nederlandse 'agent' van Interchurch Aid in Genè- ve er nu al wat lastig tussen op Vietnam-zondag, ook de samenwerking met de diiakonieën inzake Vietnam is niet van de grond gekomen. Bij het algemeen diakonaat bureau van de gereformeerde kerken distan- cieerde men zich duidelijk van de Vietnam-zondag, maar ook van de op roep van de Stichting Oecumenische Hulp in het kader van Interchurch Aid zei men nog niets af te weten. Wel wees men er op dat in de actie 'Kom over de brug' een miljoen voor hulp van Zuid- èn Noord-Vietnam is uitgetrokken. Jongeren-actiegroepen ln de gereformeerde kerken hebben hier en daar vergeefs geprobeerd het algemeen diakonaatbureau voor Viet nam-zondag in te spannen. Ook bij het Landelijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk dat onlangs nog al deining veroorzaakte door duidelijk stelling te nemen in de Vietnamese kwestie is men van oordeel dat de kwestie 'in de gereformeerde kerken eenvoudig niet leeft'. Dit verschil aan taxaties van het mee leven en de bereidheid tot actie in kerkelijke kring is niet zo erg, maar wat ons wèl verdriet: is dat wat er internationaal kerkelijk gebeurt (en de mogelijkheden om daar in bij te dragen) op Vietnam-zondag aan de gemeente niet duidelijk wordt. De Stichting Oecumenische Hulp heeft tot gironummer 5261, Utrecht. De bij drage aan de leniging van de nood der vluchtelingen kan gebeuren wan neer men op het strookje vermeldt 'Vietnam' en de bijdrage voor het wereldraadprogramma voor wederop bouw en verzoening in Indochina, wanneer men vermeldt 'Fonds Indo china'. Het gironummer blijft hetzelf de. Gaarne vermelden wij overigens ook nog even het nummer van het Medisch Comité Noord-Vietnam in Amsterdam: 10.90.400. Paul Kockck Paul Lambert Zwarte gids voor België, Uitgï Siandaardiiitgeverij - Antwerp Prijs ƒ12,90 Een reisgids anders dan andei Schrijver en fotograaf bezocb plaatsen en streken in ons zuideli buurland, waar in het verleden si en legenden de verbeeldingskrt van de bevolking hebben gevoed, verhalen, die zijn verzameld herii ren aan duistere en overwegend welijke gebeurtenissen zoals heb jachten en bloedige godsdiensttwis! Het is macabere en fantastische liti tuur, waarin ook de geheimzinn doóeJijk val van koning Albert 1 februari 1934) in de Ardennen, w belicht, temidden van terrorise!» bokkenrijders, wandaden van de B se bezetter (laatste wereldoorlog), rard, de duivel van Gent, brandsta? en wat dies meer zij. De bedoeling om de argeloze toerist te wij: op plaatsen van herinnering. Een i al bizarre reisgids, maar zeker moeite van het lezen, waard. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bij de behandel! 'gisteren in de Tweede Kamer vant financieel statuut van het konintë huis, waarin de 'salarissen' voor leden ervan geregeld worden, is regering vanuit' bijna alle parti: gewaarschuwd voor haar plannen alle kinderen en kleinkinderen het koninklijk paar (behalve Irene haar kinderen) aan te merken a van het koninklijk huis. De socialist Franssen: dat wordt t hele dure geschiedenis. Maar bc dien speelt de kwestie van de mini riële verantwoordelijkheid voor en laten van de leden van het 1$ klijk huis. Als de gedachten van regering gestalte krijgen door z mensen onder te brengen bij koninklijk huis, dan beperkt de ring diaarmee tegelijkertijd de vrip van spreken en handelen van mensen. Minister Geertsema zei woorden ter harte te nemen, n wilde verder nog niet op de J ingaan, mede omdat het advies ras Raad van State nog niet binnen is De regering kon meegaan met amendement dat de socialist Frans heeft ingediend. Hierin staat dat echtgen(o)ot(e) van koning of moedelijke erfgenaam bij overlij van staatshoofd of vermoedelijke volger niet automatisch recht houden op de uitkering zoals dü vastgelegd in het financieel sta# Dit bedrag moet volgens het amd 1 ment binnen twee jaar na het ov# den opnieuw bepaald worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2