Kissinger: akkoord over Vietnam in zicht UW Verhoog fondspremie net 0,7 procent PI 'lil! Nieuw Esso album (3,45) met gratis kleurenfoto's Bomalarm in Oudewa ter: NCRV staakt opnamen krant Het Kwartet jQj JJordls i Rijn lager gezakt dan ooit Opklaringen Door Hanoi gepubliceerd plan klopt Egyptische minister van oorlog treedt af Andriessen zegt: progressieve drie onrealistisch In deze krant r [TO MEMO de schatkamer van sint nicolaas is geopend Negen doden in Franse Alpen Wapens voor ontvoering- van Israëli Vrouw aangereden £20 Nieuwe leidse Courant christelijk dagblad voor leiden en omgeving Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 70ste jaargang no. 143 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoetl" Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur De afgelopen drie weken zakte het water van de Rijn aanmerkelijk en staat nu lager dan ooit. De hete zomer 1971 en de milde winter met weinig sneeuwval worden als oorzaken genoemd. Deskundigen verwachten een spoedig herstel van het waterpeil. Achies ziekenfondsrad d: Van onze soc.-economische redactie AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad zal de minister van sociale :aken adviseren de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke- ing volgend jaar met 0.7 procent te verhogen tot 8.9 procent. n een tweede advies heeft de raad ich gisteren uitgesproken voor een jeperking van de premiestijging in 3973 voor alle pesonen in de bejaar denverzekering en voor alle vrijwillig verzekerden, die dn aanmerking ko men voor premiereductie, tot IS pro cent. Bij de beperkte stijging komen de gereduceerde premies voor de ver schillende klassen van de bejaarden verzekering op 27,40, 54,75, 1,45 en 95,80 per maand. De .nkomensgrens voor vrijwillig verze kerden die in aanmerking komen voor reductie zou van 11.700 op 12.450 moeten worden gebracht, en de pre mies op 43,05 per maand. Een groot probleem bij de ramingen voor 1973 was de onzekerheid over de Zogezegd Kennelijk gaan (deze egoïstisch ingestelde beroepsgenoten) bij al hun handelen er van uit dat pa tiënten werden geschapen omdat er nu eenmaal tandartsen zijn. G. J. Sollewijn Gelpke, hoofd redacteur van het Nederlands Tandartsenblad Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk regen of motre gen. Later enige opklaringen met temperaturen rond 16 gra den. Zwakke tot matige wind uit zuidoost tot zuid. Morgen en overmorgen: veran derlijk met plaatselijk regen en ongeveer normale temperaturen Morgen zon op: 07.28 zon onder 17.19. Maan op: 22.46 maan onder: 13.59. Bompaniek grijpt om zich heen WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) - Vrede in Vietnam is binnen handbereik. Wij geloven dat een akkoord in zicht is. Maar het sluiten van een vredesregeling met inbegrip van een bestand kan nog weken duren. Dit heeft president Nixons adviseur Henry Kissinger bekend gemaakt. stijging van lonen, salarissen en hono- raiia. De Ziekenfondsraad is nu uitge gaan van een gemiddelde tussen de stijging die zich zal voordoen bij hantering van de bekende 'nul-lijn' en de geraamde stijging als er geen loon matiging komt In de kostenraming heeft de Zieken fondsraad ook rekening gehouden met een mogelijke invoering van het zoge naamde dertien-jarigen plan bij de tandheelkundige verzorging. Dit plan houdt een integrale behandeling in van alle dertien-jarigen, zodat er elk jaar een nieuwe lichting aan de beurt komt. Geen rekening is gehouden met de invoering van een eigen risico in de ziekenfondsverzekering. De raad heeft zich in de vorige vergadering tegen dit pl-n uitgesproken. In zijn advies gaat de raad uit van de al eerder door hem geadviseerde verho ging van de loongrens voor de ver plichte verzekering van 18.800 tot 20.900 Volgens de nieuwste raming over 1972 kost de wettelijke ziekenfondsverzeke ring dit jaar 3.8 miljard ofwel 493,63 per verzekerde. Deze bedra gen v.orden voor 1973 geschat op 4.55 miljard en 579,06. Verreweg de belangrijkste post is de ziekenhuis- verpleging: ruim 2 miljard in 1973. Bij de kostenstijging spelt vooral de vooruitgang op medisch gebied een rol (nieuwe medicamenten, nieuwe behandelingsmethoden De ziekenfondsraad acht bezinnig no dig op de vraag of de beslissingen over het voorschrijven van geneesmid delen, het verwijzen naar een specia list, het laten uitvoeren van allerlei onderzoekingen en het opnemen van een patiënt in een ziekenhuis wel altijd op medisch en econoi..isch ver antwoorde wijze tot stand komt. De ziekenfondsraad zal zich beraden over verdere kostenbeweking. De raad meent dat niet alleen kritische aan dacht moet worden geschonken aan nieuwbouw r i verbouwingen van zie kenhuizen mpar ook aan de uitbrei ding van personeel en aan de loonstij ging e dp kostenstijging voor zover die boven het gemiddeldp niveau uit gaan Zwarte bedden Op verzoek van de commissie erken ningen gaat de raad voortaan in ad viezen aan de minister inzake de erkenning in het kader van de ziekenfondswet en de AWBZ van nieuwbouw en uitbreiding van zieken huizen ook het behoefte-element in de beoordeling betrekken. Tot voor kort werd er alleen naar kwaliteitsnormen gekeken. Daarbij kwam het echter zo vaak voor dat het aantal bedden waar voor erkenning werd gevraagd groter was dan dat waarvoor een bouwver gunning was 'erleend, dat de commis sie erkenningen uit het oogpunt van koslenbcw?' -ig onverantwoord vond. nog langer positieve adviezen uit te brengen ove* 'zwarte bedden'. CAIRO (UPI) De Egyptische mi nister van oorlog, tevens chef van de generale staf, generaal Ahmed Sadek is gisteren afgetreden. Dit is in Cairo bekend gemaakt. Zie ook pagina 9: Egypte krijgt weer wapens uit Moskou Kissinger zei een en ander gisteren op een persconferentie in Washing ton. Hij reageerde tevens op de ont hulling van de inhoud van het vredes akkoord tussen de VS en Noord- Vietnam door radio Hanoi. Het Van onze parlementsredactie ZEIST KVP-lijsttrekker An driessen heeft gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst van KVP, ARP en CHU in Zeist het verkie zingsmanifest van de progressie ve drie onredelijk en onrealis tisch genoemd. De onderhandelingen over het sociaal contract of de sociale overeenkomst hebben weer aangetoond hoe moeilijk het is de zogenaamde nullijn te hand haven. De progressieve drie willen dit met hun manifest gedurende vijf jaar doen. Mr. Andriessen haalde verder uit tegen de PvdA met de opmerking, dat het indienen van de motie over de ambtenaren-pensioenen door de PvdA nadat de KVP-motie met dezelf de inhoud was ingetrokken, een ver kiezingsstunt was. De VVD noemde mr. Andriessen een partij met te weinig beweging, in de PvdA zag hij weer teveel beweging. Geleidelijke beweging van de chris ten-democraten was volgens hem de juiste. De KVP-lijsttrekker ontpopte zich als de verdediger van het beleid van het kabinet Biesheuvel. Hij noem de de stijging van de AOW met 28 pet., de optrekking van de belasting vrije voet en het gereed komen van meer dan 150.000 woningen dit jaar. Dr. Veerman, de voorzitter van de ARP, karakteriseerde het programma van de VVD als een program van mensen die het kennelijk goed heb ben. In de PvdA constateerde hij sterkere radicaliserende tendenzen maar ook in de leiding van de pattij. Mr. baron van Verschuure betoogde gisteravond dat een stem die nu wordt uitgebracht op de KVP. ARP of CHU reeds een stem is op de nieuwe christen-democratische partij. Sport CSKA-Sofia tegenstander van Ajax Bockenctalage Men schrijd ons Radio en iv strips, feuilleton Recept Commentaar Dichtbij en verder Familieberichten Puzzel Auto's, flltns Beurs RITA negen-punten-akkoord behelst onder meer een staakt-het-vuren, een uitwis seling van krijgsgevangenen en af tocht van alle Amerikaanse troepen uit Vietnam binnen 60 dagen nadat het akkoord is getekend, (zie voor inhoud vredesplan pag. 7). Volgens radio Hanoi was overeengekomen op 31 oktober een wapenstilstandsak koord te tekenen. Kissinger heeft bevestigd dat de in houd van het gisteren door Hanoi gepubliceerde vredesplan juist is. Hij ontkende echter dat Washington en Hanoi zouden zijn overeengekomen op 31 oktober een bestandsakkoord te tekenen. Volgens Kissinger was de uiterste datum van 31 oktober voor het tekenen van de overeenkomst door de Noordvietnamezen gesteld. De VS hebben zich nimmer udn deze datum gebonden, aldus Kissinger. De bekendmaking van deze datum door radio Hanoi zou echter het gevolg kunnen zijn van een 'onopzettelijk misverstand' van de Noordvietnamese regering, zo voegde hij er aan toe. Kissinger heeft verklaard dat de VS nog een laatste bijeenkomst eisen met de afgevaardigden van Hanoi om de laatste moeilijkheden uit de weg te ruimen. 'De vrede kan in enkele we ken of eerder' tot stand komen. De gevraagde onderhandelingsronde 'hoeft niet meer dan drie of vier dagen te duren', zei Kissinger. De spoed waa.mee vrede kan worden be reikt hangt ervan af wanneer Hanoi ons weer wil ontmoeten, aldus Nixons adviseur. Kissinger heeft gezegd te verwachten dat de Zuidvietnamese president Thieu een staakt-het-vuren zal aanvaarden. Volgens hem v/as het hef tigé verzet van 'Ahieu tegen een drie- partijencoalitie in Saigon, gericht te gen 'een vorig plan. niet tegen deze versie'. Zuid-Vietnam was het op bepaalde punten wel en op andere niet eens met de nu voorgestelde regeling. Wat de verdere besprekingen met Ha noi en de Voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam betreft is 'wat er nog gedaan moet worden zeer ADVERTENTIE Binnenland Tijd van de bijbelboeken wordt in beeld gebracht ...i 6 'Witkar' even op weg 7 Buitenland Revius in nieuw Holland 9 Kerk Boekje open over priesters? 2 Vietnam-zondag 2 Kunst Bouwsels van Günther Haese 11 ORGELS-PIANO'S Grote keuze bij TEL. 0 BE 1726-254 ■ZOEKT OF VRA, =1 BODEGRAVEN 1 KERKSTRAAT 2-28 ONZE TOONZALEN AGT BROCHURE 'Ik was alleen mijn voeten, voordat ik binnenkom.' klein vergeleken met wat al bereikt is', zo vervolgde Kissinger. De over blijvende punten zijn voornamelijk technisch en taalkundig, maar moeten worden opgelost voordat de VS cn Zuid-ViPtnam een verdrag kunnen on dertekenen. Kissinger noemde 'zes of zeven con crete punten, die met de goede wil die tot nu toe getoond is gemakkelijk kunnen word-m opgelost'. Hij gaf als voorbeeld de behoefte aan Amerikaan se zijde om duidelijk vast te leggen dat er geen pogingen zullen worden gedaan om extra grondgebied te vero veren tussen het moment van het ingaan van het bestand en een politie ke regeling. Ook moet een verduide lijking komen over het tijdstip van een Vietnamese regeling in verband Henry Kissinger heeft gisteren Thieu duidelijk laten weten dat de VS niet van plan zijn voor pressie te wijken. Op de persconferentie zei Kissinger: 'Wij zullen niet tot een overeenkomst geprest worden tot de voorzieningen juist zijn. Daarentegen zullen wij ons niet van een overeenkomst af laten houden als de voorzieningen juist zijn'. met de regeling van de conflicten in Laos en Cambodja, aldus Kissinger. Kissinger maakte bekend dat Hanoi diverse concessies heeft gedaan. 'Zij lieten hun eis vallen voor een coali tieregering (in Saigon) die alle be staande gezag zou bezitten. Zij lieten hun eis voor veto-recht over personen en de structuur van de bestaande regering vallen. Zij gingen voor de eerste keer akkoord met een formule die gelijktijdige discussie over Laos en Cambodja mogelijk maakt', aldus Kissinger. Voor vervolg zie pagina 9, kolom 1 OUDEWATER In Oudewater is gisteravond een vals bomalarm gegeven. Er zou een bom zijn geplaatst in het Thalia-theater, waar de NCRV bezig was met opnamen voor het programma 'regio rechtstreeks'. De burgemeester kreeg tijdens de koffiepauze van de raadsvergadering te ho ren, dat er in het theater een bom zou zijn. Hij heeft toen order gegeven de zaal te ontruimen. Rijkspolitiemannen van Oudewater en uit omliggende ge meenten waren in groten getale aanwezig om de straat af te zetten en het theater te doorzoeken. Er werd niets gevonden. Wel stond op de Visbrug voor het theater een tas. De politie heeft die tas meegenomen voor een nader onderzoek. Of die iets heeft te maken met het bomalarm was gisteravond nog niet bekend. (ADVERTENTIE GRENOBLE (AFP) Bij een onge luk met een kabelbaan in de Franse alpen zijn gisteren negen doden geval len. Het ongeluk deed zich voor toen technici bezig waren met proefneme- ningen met een pas aangelegde kabel baan bij de wintersportplaats Deux- Alpes in het departement Isére. Twee cabines botsten doordat van een de remmen defect raakten. Het zweef voertuig kreeg een enorme snelheid, die volgens ooggetuigen op een gege ven moment ongeveer honderd kilo meter bedroeg. Door de klap van de botsing stortten de twee cabines, waarin zich zeven technici en twee personeelsleden van het kabelspoor bevonden, van grote hoogte omlaag. (ADVERTENTIE/ 't Nieuwe album bevat al 66 kleurenfoto's. Er ontbreken nog 34 zelfklevende foto's. Die zitten in 16 zakjes. U krijgt bij bijna alle Esso dealers steeds een zakje gratis bij 20 liter benzine of fCee rtl 2 liter Esso Mix.'t Album is dus snel vol! f.C550j De leider van de Noordvietnamese on derhandelingsdelegatie in Parijs, Xoean Thoey verlaat met een brede glimlach het gebouw waar al jaren lang over de Zuidvietnamese oorlog wordt onderhandeld. De neerklette-' rende regen deert Thuy kennelijk niet. Van een verslaggever TEL AVIV De wapens die op Schiphol uil de koffers van een Pales tijn in beslag werden genomen, waren bestemd voor de ontvoering van de Israëlische ambassadeur in een Zuiria- meriknans land, wellicht Brazilië. Dit zou volgens de Haagse correspondent van het Israëlische blad Maariv uit het onderzoek zijn gebleken. 'De Nederlandse autoriteiten hebben al toegegeven, dat de grenspolitie te snel heeft toegestemd in het vertrek van de man', aldus het blad. Het Israëlische blad Davar schrijft dat dc op Schiphol aangehouden Palestijn de 30-jarige Kamal Al Chatib is, geboren in Jeruzalem, lid van 'El Fatach' cn In China opgeleid to'. het plegen van sabotage. Veel Israëlische bladen schrijven dat de Europese landen laf zijn en bang hun betrekkingen met dc Arabische landen In gevaar te brengen. Een officier van d° Egyptische veilig heidsdienst Is gisteren op het vlieg veld van Cairo ernstig gewond, toen een bombrief in zijn hand ontplofte. De officier vond drie brieven ver dacht en nam ze mee naar buiten, waar een ervan ontplofte. HOORN De 71-jarige weduwe G. Kee-Leeuw uit Blokker is gisteravond in Bobbeldijk (gem. Wognum) door een verkeersongeluk om het leven gekomen. De vrouw stak met haar fiets aan de hand de rijksweg over en werd door een bestelauto aangereden. bon noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: - Plaats: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN VROOM DREESMANN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1