'Als Nixon wil in paar uur bestand' William Craig moet bed houden Nixons reclame-jongens laten maar weinig heel van McGovern Tito zuivert partij van deelstaat Servië Chileense politie slaags met betogers Chinezen bijna klaar met schuilkeldernet Voorlopige regering hekelt verset van Thieu Een bank, die erookvoorwintervakanties is Chinees-Amerikaanse contacten in Parijs Arabisch protest tijdens Londens bezoek Heinemann Naaste medewerker Nixon bij schandaal betrokken? Peron maakt trip naar Argentinië TROUW/KWARTET DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 BUITENLAND T7/K9 PARUS, SAIGON (AP, Reuter, UPI, AFP) 'Als de heer Nixon Thieu laat vallen zou een staakt-het- yuren, ter inleiding van vrede in Vietnam, een kwestie van dagen zijn'. 'Als president Nixon het wil kun nen we binnen uren een bestand hebben'. Dit heeft de Voorlopige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam in Parijs bekendgemaakt. (ADVERTENTIE) In Saigon hebben alle Zuidvietnamese senatoren, ook de leden van de oppo- sitie, het door president Thieu inge- i nomen standpunt gesteund dat een bestand door aanvaarding van een drie-partijen-regering onaanvaardbaar is. De senatoren hebben verklaard, dat alle akkoorden, met inbegrip van een bestands-overeenkomst, door het Zuidvietnamese volk moeten worden aanvaard. Radio Hanoi heeft in reactie op de rede van Thieu de VS ervan beschul digd zich 'achter de rug te verschui- llen' van de Zuidvietnamese president om een vredesregeling te blokkeren. Mevrouw Ngoejen Thi Binh, de mi nister van buitenlandse zaken van de Voorlopige regering heeft in Parijs gezegd dat er 'geen spoedig staakt-het- vuren in zicht is'. 'Wij hebben nog steeds geen akkoord met de Amerilca- nen over de fundamentele kwesties', aldus mevrouw Binh. Vo Thoec Dong, lid van het Noord- vietnamese centrale partijcomité, heeft verklaard dat Hanoi bereid is 'bij te dragen tot een snel bestand'. Dong zei dit bij aankomst in Stock holm waar hij het congres van de Zweedse links-communistische partij i zal bijwonen. Volgens Dong kan de kwestie van de politieke toekomst van Thieu 'zeer goed besproken worden binne het raamwerk van een algehe le regeling (voor de oorloig). Van Sau Mevrouw Ngoejen Thi Binh. en Le Van Sau, die woordvoerder is van de Parijse vredesdelegatie voor dè Voor lopige Zuidvietnamese regering, heb-' ben in Parijs laten weten dat in feite alleen Thieu nog een Vietnamees be stand in de weg staat. Als president Nixon akkoord gaat met het verwijde^ Mevrouw Ngoejen Thi Binh: Thieu hinderpaal. ren van Thieu of hem dwingt akkoord te gaan met een samengaan van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront zou vrede op zeer korte termijn bereikt kunnen worden, aldus mevrouw Binh en Van Sau in een vraaggesprek met het Amerikaanse persbureau United Press International. Sau verklaarde dat de Zuidvietnamese bévolking nooit akkoord zal gaan met een bestand dat Thieu in Saigon aan de macht laat 'als een Amerikaanse marionet'. Sau merkte op dat 'de Voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Viet nam alleen zal verdwijnen wanneer een verenigde nationale regering zal zijn gevormd, die is voortgekomen uit de algeméne verkiezingen'. Wij 'willen een organisatie, die uit drie segmenten bestaat en die gele genheid krijgt Vietnam met 'werkelij ke macht' te besturen met het doel nieuwe verkiezingen voor te bereiden, aldus Sau. Maar dit strookt niet met de eisen van de 'zogenaamde verkie zingscommissie waar de Amerikanen en Saigon on. hebben gevraagd', zo vervolgde hij. Sau zei dat de drie-segmenten organi satie zou moeten bestaan uit leden van de Voorlopige regering, leden van het bestuur in Saigon en uit neutra listen. Volgens Sau heeft het Bevrij dingsfront re^ds uitvoerig overleg ge pleegd met neutraustische elementen over de vorming van een neutralis- tisch blok en deze contacten zullen voortduren Sau vervolgde dat zijn beweging voor internationaal toezicht op de algeme ne akkoorden was, maar dat Japan daarvoor niet in aanmerking zou ko men wegens diens steun aan de VS. Volgens Sau zou een overgangsperiode noodzakelijk zijn tussen het einde van de gevechten en het houden van nieu we verkiezingen in Zuid-Vietnam. Kissinger PEKING (Reuter) De Chine-- zen zijn vrijwel klaar met de bouw van een wijdvertakt net van ondergrondse schuilkelders: in Peking en andere grote steden dat bescherming biedt, aan de. hele bevolking van déze steden alleen Peking heeft al 4 'bil joen inwoners in geval van een onverwachte aanval met kernwapens of conventionele' strijdniidjdelen. Elke school, fabriek en bioscoop; en elk restaurant, theater, over-, heidsgebouw en blok woningen heeft een eigen toegang tot de schuilkelder en speciaal opgeleid personeel, dat in geval van nood instructies zal geven. Via deze toegangen komt men in goedver- lichte tunnels en kelders met een uitstekende ventilatie die acht meter onder de straten van Pe king en andere steden liggen. Aan de bouw in de kelders van ziekenhuizen, slaapzalen en win kels wordt gewerkt. In Peking zijn al een telefoon- en radio- zendsysteem en een waterleiding in gebruik. De schuilkelders geven een grote mate van bescherming tegen kern- aanvallen. Geen afdoende be scherming bieden echter die de len die bij een kernaanval vlak onder de plaats liggen waar een bom tot ontploffing komt. Chinese ambtenaren die een rondleiding door de tunnels voor buitenlanders organiseren, heb ben meegedeeld, dat de Chinese bevolking in haar vrije tijd dag en nacht hard werkt aan de bouw van de schuilkelders. De ambtenaren noemde de Sowjet- Unie niet met name als eventue le vijand, maar spraken wel over 'de miljoen soldaten die aan onze grenzen liggen'. Uit goedingelichte bronnen van de Amerikaanse tegenstanders in Viet- nam is vernomen dat bij besprekin gen tussen Kissinger en vertegenwoor digers van Hanoi overeenstemming is bereikt over de overgangsperiode, waarin de Viet Cong en het bestuur in Saigon elk hun eigen zones zouden controleren tijdens een bestand. Een commissie, die uit drie partijen be staat, zou de verkiezingen in die peri ode organiseren en niet een kabinet waarin de drie Zuidvietnamese frac ties samengaan, zoals door de Voorlo pige regering wordt geëist. Een aantal grote mogendheden, zou onder leiding van Farnikrijk, de nieuwe verkiezin gen en vredesakkoorden garanderen, aldus de zegslieden. De Democratische presidentskandidaat in de VS, George McGovern, heeft president Nixon er gisteren van be schuldigd toe te laten dat president Thieu de Amerikaanse Vietnam-poli- tiek dicteert. 'Ik geloof dat de reden voor het feit dat wij de afgelopen vier jaar in deze oorlog bleven deze is dat Nixon meer aandacht schenkt aan het aan de macht houden van Thieu dan aan het naar huis brengen van de troepen en de krijgsgevangenen', aldus senator McGovern. Bombardementen De Amerikaanse minister van defen sie Meivin Laird heeft verklaard dat de VS doorgaan met het inzetten van hun luchtstrijdkrachten in Noord- cn Zuid-Vietnam. Laird weigerde com mentaar op berichten dat Nixon mati- giiinig zou hebben bevolen van de bom- actfiies op Noord-Vietnam mu de on derhandelingen een kritieke fase heb ben bereikt. Nixon 'zou verboden heb ben nog boven de 20e breedtegraad, ongeveer 120 km ten zuiden van Ha noi, te bombarderen. Prins Soevannah Phoema, de premier van Laos, is gisteren naar de VS vertrokken voor overleg met Nixons adviseur Kissinger. De Laotiaanse re gering heeft opgeroepen tot een be stand in Laos in een vredesplan dat aan de tegenpartij, de Pathet Lao, is voorgelegd. De Pathet Lao wordt on der meer gevraagd zich los te maken van Hanoi en de Viet Cong en het Geneefse akkoord van 1962 over Laos ten uitvoer te brengen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een wintervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt. Niet 'alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achter staan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige wintervakantiel BELGRADO (AP, Reuter) De twee topleiders van de communis tische partij van de belangrijkste Joegoslavische deelstaat Servië heb ben afstand van hun functie gedaan, zo is gisteren officieel bekendge maakt in Belgrado. Président Tito heeft onlangs scherpe kritiek ge leverd op de Servische communisten, die volgens hem te liberaal zijn en af en toe in strijd met de partijlijn handelen. SANTIAGO (AP, Reuter) In de Chileense hoofdstad Santiago is het gisteren tot felle botsingen gekomen tussen de politie en rechtse demonstranten De rellen verbraken een vijfdaagse periode van betrekkelijke rust in de hoofdstad. Groepen jongeren daagden de politie uit op straathoeken. Volgens zegslie den was het een weloverwogen poging nieuwe onlusten te veroorzaken nadat de staking van werkgevers, die twee weken heeft geduurd, een eindpunt lijkt te bereiken. Gehelmde militairen sprongen giste ren gewapend met automatische gewe ren uit landrovers om jacht te maken op de betogers. Carabineros de paramilitaire Chileense politie maakten gebruik van traangas en te jagen. De straten in het centrum braakgas om de demonstranten uiteen van de stad waren verstopt met rook en tierende mensen. Een gasgranaat kwam terecht op de vierde verdieping van een kantoorgebouw, waar groepen werknemers juist bezig waren met het uiten van leuzen tegen de regering Allende. Diverse betogers werden door de politie weggesleept. Maar er zijn geen officiële meldingen gemaakt van arrestaties. De leiders van de federatie van vrachtvervoerders, die op 11 oktober hun vrachtwagens uit de roulatie na men, wat de inleiding vormde tot de huidige crisis, waren gisteren druk aan het overleggen over een mogelij ke stopzetting van hun actie. Federa tieleider Leon Vilarin zei dat er gepraat zou worden over 'bepaalde voorstellen' die door president Allen de zijn gedaan. Allende zou gisteren met de federatie overleg voeren. De vrachtwagenbedrijven besloten hun zaken plat te leggen nadat de regering had aangekondigd van plan te zijm in het zuiden van Chili een staatsvrachtvervoerbedrijf te stichten. De actie van vervoersbedrijven werd daarop gesteund door vele mMdenstam- ders en andere zakenlieden. Negen van de tien Chilenen (Chili telt 10 miljoen inwoners) staan thans onder militair gezag. In de afgelopen acht dagen is in 20 van de 25 provincies een avondklok van kracht geweest, waarbij het verboden is tussen 24.00 en 06.00 uur op straat te verblijven. President Allende heeft dinsdagavond verklaard dat de werkgeversstaking de economie al 100 miljoen dollar heeft gekost en gepaard is gegaan met 59 terreuraanvallen. 'Maar Chili is niet lamgelegd en zal dit ook niet worden', aldus Allende. 'Laat men wel weten dat wij niet van plan zijn de vrede in dit land nog langer gevaar te laten lopen', zo waarschuwde hij. Op verzoek van de regering zijn giste ren opnieuw vrijwilligers treinen en vrachtauto's gaan lossen. Dit gebeurde door studenten en een aantal vak bondsleden. Meel wordt door de Chi leense regering gedistribueerd. Vol gens een krant hebben vrijwilligers tot nu toe 90.000 halve literflessen met melk gevuld. PARIJS (AFP) Bij gelagenhedid van zijn afscheid als Amerikaans am bassadeur in Parijs heeft Arthur Wat son gisteren aan een lunch van de Anglo-Amerikaanse persvereniging verklaard, dat hij veertien ontmoetin gen met zijn Chinese collega heeft' gehad, sinds de reis van president Richard Nixon naar China en de ak koorden die daaruit voortvloeiden. De afzetting van voorzitter Marko Ni- kezic (51) en een voormalige minister van buitenlandse zaken, en van de partijsecretaris, mevrouw Latinka Pe- rovic, vond plaats tijdens de zitting van het Servische centrale comité, die vijf dagen geleden werd gehouden. LONDEN (UPI) Arabische ambas sadeurs zijn gisteren weggebleven van een receptie, die werd gegeven door de Westduitse bondspresident Gustav Heinemamn. De receptie werd in Lon den gehouden ter gelegenheid van het bezoek dat Heinemann aan Engeland brengt. Uit bronnen van de Arabische Liga is vernomen dat het wegblijven van de ambassadeurs is bedoeld als protest tegen de recente Westduitse maatrege len tegen Arabieren in de Bondsrepu bliek. Deze maatregelen volgden op het Olympische drama in Mllnchen. Heinemann brengt een vierdaags staatsbezoek aan Engeland. De Liba nese ambassadeur Nadim Dimechkie heeft de Britse regering laten weten dat de actie van ambassadeurs niets met Engeland heeft uit te staan en zich jegens de Britten verontschul digd. WASHINGTON (Reuter) De Wash ington Post heeft gisteren voor een nieuwe politieke rel gezorgd door te schrijven, dat één van president Nixons naaste medewerkers, Harry Haldeman, betrokken zou zijn bij de zogenoemde 'Watergate-affaire', een inbraak met poging tot plaatsing van afluisterapparatuur in het hoofdkwar tier van de Democratische Partij in Washington. Volgens de Washington Post was Hal deman, chefstaf van het Witte Huis, gemachtigd uitgaven goed te keuren uit een geheim fonds voor politieke spionage en sabotage tegen Democrati sche kandidaten. Tito had eerder deze maand een bij eenkomst met de leiders van de Servi sche partij. Aan het slot van deze bijeenkomst verklaarde hij, dat de leiding geen zelfkritiek had uitgeoe fend, wat een aanwijzing vormde voor haar aanstaande zuivering. Tito maak te toen ook bekend, dat hij in het verleden al herhaaldelijk zijn ontevre denheid had uitgesproken over de Servische partijleiders, maar zonder resultaat. De voornaamste bezwaren van Tito tgen de Servische partijleiders zijn hun liberale instelling in de politiek- ideologische strijd en tegenover de 'klassevijand' en hun mildheid jegens 'politieke misdadigers'. Tito zou van opvatting zijn, dat een dergelijke hou ding wantrouwen zaait onder de com munistische partijen van de andere vijf Joegoslavische deelrepublieken. Buitenlandse waarnemers in Belgrado merken op. dat de zuivering van de Servische partijleiders plaats vindt binnen het kader van een algemene campagne ter versterking van de par tijdiscipline en de partijcontrole. Deze campagne begon, nadat de leiders van de Kroatische communistische partij afgelopen december werden afgezet., omdat zij zich hadden geschaard ach ter Kroatische nationalisten en sepa ratisten. BUENOS AIRES (Reuter) Oud president Juan Peron van Argentinië keert op 17 november voor een kort bezoek naar zijn land terug. Het wordt dan de eerste keer, sinds Peron door een staatsgreep in 1955 aan de kant werd gezet. Dit hebben Peronis- tische kringen in Buenos Aires be kendgemaakt. De 77-jarige oud-president reist naar verluidt met een DC-8 van Alitalia, blijft drie of vier dagen in Buenos Aires en keert dan weer terug naar Madrid, waar hij sinds 1960 woont. De Argentijnse president Lanusse heeft herhaaldelijk gezegd, dat zijn militai re regering Peron niets in de weg zal leggen, zelfs als hij aan de komende verkiezingen in Argentinië wil deelne men. Niet bekend is of Peron Lanusse zal ontmoeten. BELFAST (Reuter, UPI) William Craig, de 47-jarige leider van de pro testantse Noordierse Vanguard-beweging en voormalig minister van binnen landse zaken, is ziek. Craig, een van de meest militante protestantse leiders in Ulster, is dinsdagavond ingestort. Zijn artsen, die nierstenen hebben gecon stateerd, hebben Craig rust voorgeschreven. Craig baarde vorige week veel opzien met een rede, waarin hij zei dat hij tot 'schieten en doden' bereid was om de rechten van de Noordierse protestanten te verdedigen. Dinsdagavond nog kondigde hij aan dat binnen een half jaar een burgeroorlog in Ulster zou uitbreken als er geen einde wordt gemaakt aan de activiteiten van de IRA. Craig heeft gisteren alle afspraken voor de rest van de week afgezegd. Een woordvoerder van de Vanguards heeft meegedeeld, dat Craig 'niet in ernstige toestand' verkeert. Hij moet een tijd volldige rust houden. Craig maakte destijds furore in Ulster door krachtig te ijveren voor volledige onafhankelijkheid, fel verzet tegen aansluiting van Noord-Icrland bij de Ierse Republiek en het propageren van het doorsnijden van de banden met En geland. Door de officiële Unionistische Partij en de Democratische Unionisten van ds. Ian Paisley werd daartegen hevig geprotesteerd. Zij wensen blijvende aansluiting bij Engeland en herstel van de provinciale autonomie. 'Praatjes bij de haard' voor Demo craten haast onbetaalbaar Juist op het moment dat inspecteur Oolumbo ook deze aflevering van zijn tv-serie tot een goed einde wil brengen, wordt het tv-pro- gramma alweer onderbroken voor een serie reclame-boodschappen. Het op een stuk karton geplakte verkiezingsaffiche van senator George McGovern komt in beeld. Een stem vertelt, dat de senator eerst Amerika onvoorwaardelijk uit Vietnam wilde laten vertrekken, maar nu een aantal soldaten in Thailand wil houden. Het affiche flraait 180 graden en laat. McGovern een andere kant uitkijken. - De stem gaat verder. McGovern stelde voor. iedere Amerikaan duizend dol lar te gtven. maar trok dat idee later v/eer in. Het affiche draait weer 180 graden. De stem gaat door. McGovern zei eerst dit over sociale uitkeringen nu dat. McGovern zei eerst dit over het bussen van schoolkinderen en nu dat. McGovern zei eerst dit over amnestie en nu dat. Intussen tolt net affiche als maar in het rond, tot net zo snel draait dat er niets meer op te onderscheiden valt. Verontwaar digd roept de stem de Democratische kiezers op niet een dergelijke draaier ie volgen, maar te stemmen op presi dent Nixon. Hoogachtend: Democraten voor Nixon. Een dag later zie ik een andere Republikeinse reclameboodschap, die nog meer modder gooit naar McGo vern. Op een tafel staan speelg^ed- jorlogsschepen, -soldaatjes en -vlieg tuigen opgesteld. Verder is er alleen de stem, die voorleest hoe McGovern Amerika's strijdkrachten wil besnoei- en. Een arm veegt rigoreus de strijd macht-onderdelen ^an tafel in de hoe veelheden. die de stem aangeeft; Als de stem en de arm gereed zijn. ziet de tafel er onheilspellend leeg uit. A's we maar op Nixon stemmen, zal allemaal gelukkig niet gebeuren, i ls cle moraal. Verdere vragen worden niet beantwoord. Na dertig seconden komen de onovertroffen kwaliteiten van kaugwum X aan bod. Belediging Kauwgum of presidentskandidaten, het wordt hier allemaal verkocht via de televisie. E nof je wil of niet, je portret zal toch zoveel mogelijk op het tv-scherm moeten komen, wil je een kans maken. 'Het idee dat je kandidaten voor hoge regeringsposten kunt verkopen als waspoeders is de grootste belediging voor het democra tische proces', had Adlai Stevenson in 1952 geprotesteerd, toen hij zijn hope loze strijd streed tegen generarl Dwight Eisenhower. Maar zelfs zijn eigen medewerkers trokken zich van dergelijke bezwaren niets aan. Zij richtten zich tot het tv-publiek met teksten als: 'Ik hou niet van een generaal als president. Twintig jaa.- geleden hadden de Duitsers een gene raal als president, wiens naam von Hindenburg was en toen kwam Hitier en nam de macht over. Nee, dank u generaal. Ik hou het bij een man die ervaring in het regeren heeft. Ik hou het bij Adlai Stevenson'. Dank zij de tv-reclame is de verkie zingsstrijd in Amerika langzamerhand gedegenereerd tot het bedenken van pakkende slogans en het smijten vari veel modder. Laat het maar aan de leclame-mensen over. President John son is een keer woedend geweest, na het bekijken van één van de reclame boodschappen. die voor hem waren gemaakt. Het liet een klein meisje zien, dat spelend de bladeren van een bloem telde. Van één tot tien. Dan neemt een zakelijke stem het tellen over. Van tien tot één. En dan: con tact! De reusachtige paddestoel van een atoomexplosie klimt over het beeld. Op de achtergrond klinkt de stem van de president. 'Er staat veel op het spel. Een wereld maken, waar in alle kinderen van God kunnen leven of waarin ze in de duisternis door Jelte Rep verdwijnen. We moeten elkaar lief hebben of sterven.' Toch hebben de reclame-jongens met hun korte spotjes van 30 of 60 secon den McGovern dit keer niet kunnen helpen. Een minuut of een halve minuut bleek niet voldoende te zijn om McGovern te kunnen presenteren als een geloofwaardige en serieuze kandidaat. Vooral ook omdat het tv- journaal alleen de felste beschuldigin gen uit een langere redevoering door geeft aan de kijkers. 'Als McGovern met passie zijn persoonlijke gevoelens uitlegt omtrent een zaak waar hij voor of tegen is. dan zal het tv- journaal dat niet pragmatisch genoeg vinden en te emotioneel', verklaart de media-director van McGovern, Charles Guggenheim. 'Met de verknipte beel den van het journaal zijn wij niet gediend, omdat wij een zaak te beplei ten hebben. En dat kan niet in 30 of 60 seconden.' Daarom werd het plan ontworpen McGovern 'praatjes bij de haard' te laten maken van zo'n half uur. waar bij hij dieper ingaat op de problemen van Amerika en waarbij de kijkers kennis kunnen maken met zijn ernst en overtuigingen. 'Misschien doe ik dit alleen maar om te laten zien hoe volgens mij een presidentiële campag ne gevoerd behoort te worden'. zei McGovern zelf Het enige nadeel van de 'praatjes bij de haard' is, dat ze veel geld kosten. Zo'n slordige 160.00 dollar. Maar terwijl Nixon de dollars toestromen (hij haalde op een avond 7 miljoen dollar op), vinden de kapi taalkrachtige Amerikanen McGovern een aanzienlijk slechtere investering. Kort geleden moest McGovern dan ook in het publiek nadrukkelijk aan de bel trekken. 'Wij zijn op een kritiek punt, waarop we een aanzien lijke hoeveelheid geld in de komende dagen bijeen moeten halen om onze advertentie- en tv-verplichtingen na te komen', verklaarde de presidentskan didaat. De acute financiële crisis was ontstaan toen de Amerikaanse char termaatschappij American Airways 12 credit-cards had ingetrokken van het Democratische nationale comité, om- d't een rekening van 6.272 dollar niet was voldaan. De Democraten staan sinds hun campagne van 1968 nog voor een miljoen dollar in het krijt bij deze maatschappij en hun totale schuld bedraagt zo'n negen miljoen dollar. Een verkiezingscampagne heeft weke lijks een miljoen dollar nodig om in leven te blijven. Iedere week moet er 200.000 dollar op tafel gelegd worden, voordat de drie campagne-vliegtuigen (één voor McGovern, één voor Shri- ver en één voor de pers) kunnen opstijgen. Alleen het vliegtuig, waar de pers zit samengepropt, betaalt zich zelf. omdat journalisten een prijs moeten betalen, die 150 procent is van het eersteklas vliegtarief. Vietnam Juist op het moment dat er geld. veel geld, nodig was, hadden de Democra ten geen cent meer. Maar nadat McGovern tijdens gekochte zendtijd een half uur lang over Vietnam ge sproken had. veranderde de situatie. De toespraak werd besloten met een verzoek om bijdragen aan de Demo cratische campagne. En zie, er bleken toch meer mensen te zijn, die zich voor McGovern interesseerden dan we dachten. In de twee dagen na McGo- verns Vietnam-toespraak kwamen er 15.000 bijdragen binnen, zo werd me opgetogen verteld op het McGovérn- hoofdkwartier, hier in Washington. Dat de bijdragen gemiddeld niet meer dan 20 dollar bedroegen, vond men helemaal niet erg. 'Nixon krijgt zijn geld van de grote ondernemingen, van de speciale belangengroepen, maar wij krijgen het van de gewone man. En dat is hartverwarmend', zo verklaarde een McGovern-medewerker. Snel werd me voorgerekend, dat met de huidige stroom van kleine bijdra gen de senator nog vijf keer een half uur kon praten voor de tv. 'McGovern kan zodoende afrekenen met het on volledige en verdraaide beeld, dat de pers van hem heeft verspreid', zei de man. 'Gaat McGovern winnen', wilde ik tenslotte weten. 'Natuurlijk', zei hij op een toon, alsof hij niet kon geloven dat er nu nog mensen beston den die daaraan nog durfden te twij felen. Dit is het tweede verhaal in een serie. Het eerste werd 25-10 geplaatst. Handen schudden hoort er bij, maar George McGovern is op zijn best als 'prater bij de haard'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9