Israël wil weten waarom Palestijn vrijgelaten werd Intelligentie voor 80 procent erfelijk Conflict over één programma van confessionele drie DeKrokosinterfantenrace start met een extra voordelige driedaagse. u Ontdekking had bewijs kunnen leveren ji De Brauw moet beschuldiging intrekken Donderdag, vrijdag, zaterdag 10% op uw levensmiddelen! Hofleverancier van St. f *co! de Bijenkorf Foto's prins Claus niet veilig voor fotografen In drie maanden 672 faillissementen Vragen over uitstel nieuwbouw rijksarchief Prof. A. D. de Groot verdedigt (geheim) rapport: Turkse jongen (14) doodde minnaar van zijn moeder Negatieve kiezerstrouw Het weer (ROUW/KWARTET DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 BINNENLAND T3, Kö eg (ADVERTENTIE) 7243 Van een verslaggever AMSTERDAM/JERUZALEM Israël heeft Nederland gisteren gevraagd te willen uitleggen waarom men dinsdagavond op Schiphol een Palestijn heeft laten gaan, die in het bezit was van twee koffers met springstoffen, bombrieven en vuurwapens. De man reisde op een Algerijns diplomatiek i pas poort. Nederlandse ontdekking, aldus de Israëlische functionaris, kon het bewijs leveren dat men zocht, lamelijk dat achter de Palestijnse terroristen de Arabische regeringen zaten. Te Israëlische regering heeft ervan ifgezien officieel kritiek op Neder- and te leveren. Wel wil men een rerklaring van het gebeurde en de reden dat men de man zijn weg, naar een Zuidamerikaans land, had laten vervolgen, zonder de twee koffers na- iiurlijk. De Israëlische autoriteiten menen dat de man door Nederland vastgehouden moeten worden, omdat de diplo- natieke onschendbaarheid slechts geldt in de landen waar zij geaccredi- eerd zijn. Volgens Jeruzalem geldt de mschendbaarheid niet in die landen raar de diplomaten op doorreis zijn. Israëlische avondbladen schrijven lat de gebeurtenissen op Schiphol de lëlische beschuldigingen steunen it bepaalde Arabische ambassades en het bijzonder die van Algerije en yrië, de terroristische activiteiten '.unen vooral op het gebied van het insport van wapens en explosieven. wordt op gewezen dat juist in g Syrië de man met het Algerijnse diplomatieke paspoort de koffers ge- igen had en dat zij naar Zuid- imerika moesten worden gebracht. Twee jaar geleden werd een Israëli sche ambassade-secretaris in een Zuid- amerikaans land in zijn ambassadege- iouw neergeschoten. .chter de schermen werd gisteren de grote activiteit over de gevonden ex plosieve bagage met onder meer een iantal bombrieven onverminderd voortgezet. Intussen werd opdracht egeven naar buiten geen verdere me edelingen meer te verstrekken. "iGeheim van deze Palestijn waren diens kof fers al opengemaakt voor men wist aan wie ze toebehoorden. Pas toen de bombrieven en de explosieven waren ontdekt, zou de douane op zoek zijn gegaan naar de eigenaar. Overigens is de bagage van diploma ten niet zonder meer onschendbaar. Als de douane sterke aanwijzingen heeft, dat zich in een koffer contra bande bevindt, kan zij ook van een diplomaat eisen, dat hij deze ter in spectie opent. Rest de vraag in hoeverre de Pales tijn inderdaad een diplomaat was. Hierover bestaat geen zekerheid. Er zijn gewone burgers, die van de Alge rijnse regering een diplomatieke sta tus hebben gekregen. Een voorbeeld daarvan is de 48-jarige vuurwapendes- kundige Paul Wilking uit Amsterdam, beter bekend als Pistolen Paultje, die al jarenlang geheel legaal een CD- nummerplaat op zijn auto's heeft en op zijn buitenlandse reizen steeds een Algerijns diplomatiek paspoort mee neemt. Hij heeft dat destijds persoon lijk gekregen van de voormalige Alge rijnse premier Ben Bella en hij blijft het trouw verlengen. HILVERSUM Intomart, dat in op dracht van de Vara een verkiezingson- derzoek hield, heeft de beschuldiging van oud-minister De Brauw (DS 70) van de hand gewezen. Jhr. de Brauw betichtte op een verkiezingsbijeen komst in Delft de Vara ervan in een uitzending van 'Achter het Nieuws' te hebben gemanipuleerd met cijfers. Jhr. de Brauw meende dat zijn partij te laag uit de bus was gekomen. De adjunct-directeur van Intomart, de heer Nijssen, gaf in de Vara-radiora- briek Dingen van de Dag gisteren de volgende reactie: 'De cijfers die in 'Achter het Nieuws' zijn gepresen teerd, waren exact die. welke wij hadden neergelegd in het rapport.' De heer De Brauw gaf in dezelfde uitzending toe dat hij zijn beschuldi ging moest laten vallen. Hij zei dat, nu gebleken was dat de cijfers juist zijn weergegeven, het onderzoek zelf ondeugdelijk moet zijn geweest Van onze parlementsredaotie DEN HAAG In het voorzittersoverleg van de drie confessionele partijen is onenigheid gerezen ovei het gemeenschappelijke program ma waarmee KVP, ARP en CHU de verkiezingen zullen ingaan. Het oorspronkelijke ontwerp voor een gemeenschappelijk programma is en kele weken geleden door de partijor ganen van de drie teruggewezen met de opdracht, een nieuw stuk op tafel te brengen. Bij de ARP gold de richtlijn, dit document te beperken tot een soort gemeenschappelijke ver klaring op tien tot twaalf hoofdpun ten. De wetenschappelijke bureaus van de dirie partijen hebben het voor zittersoverleg thans echter opnieuw een de fll 15. )l Al i-i7 u Zo heeft de KLM bijvoorbeeld afiel icha] 3 B dag neen aan gboa I in V vestl anke Ruig' vrij eroró stool ngsvi en; en o 195 atiev ;lerv MnW da? (ADVERTENTIE) !k, dracht gekregen geheim te houden 'p' met welk vliegtuig de Palestijn zijn reis heeft mogen voortzetten. Men wil lersé voorkomen, dat de internationa le pers hem alsnog bij zijn aankomst n Zuid-Amerika op het spoor iu lr kunnen komen. Maar Schiphol is een u stadje op zichzelf en gisterochtend kon men daar al spoedig uit niet- pfficiële bron vernemen, dat de man i van Schiphol doorreisde naar Frank- an Stoort. Vermoedelijk deed hij dat. omdat hij door zijn arrestatie op Schiphol en het daaruit voortgevloeide oponthoud derku van een hele dag, zijn verbinding Haas gemist had. De snelste verbinding met Zuid-Amerika leidde dinsdaga vond over Frankfort. Of de Palestijn inderdaad vandaar uit naar Zuid-Ame rika is vertrokken, kon gistermorgen op Schiphol niet worden vastgesteld. Geen bewijs Het ministerie van justitie verklaarde alleen, dat men de Palestijn had vrij gelaten, omdat een waterdicht bewijs van diens verantwoordelijkheid voor de inhoud van de koffers niet zou zijn te leveren. De man verklaarde immers in de veronderstelling te heb- kis4 ben geleefd, dat in de 'explosieve' koffer slechts diplomatieke documen ten waren verpakt. Buitenstaanders op Schiphol vragen zich af of de man dan geen argwaan had moeten krijgen wegens het zware gewicht van de ektë koffer. Over het algemeen kunnen reizigers met een diplomatiek paspoort aan spraak maken op een zekere vorm van 0_,ejj onschendbaarheid, maar in het geval U weet 't: tot Sinterklaas geeft 'de Bijenkorf weer stempeltjes weg. De kaarten krijgt u op elke afdeling. Is uw kaart vol dan ontvangt u het vermakelijke kaartspel: En de poes legde een ei. En in dat spel vindt u weer de wedstrijdvoorwaarden vooi de Krokosinterfantenrace met prijzen van ioo tot iooo gulden. Maar goed, aan die glorieuze We beginnen net. Maar dat begin van de aktie is al even feestelijk. Maak nog voor dit weekend uw kaart vol. 't Loont de moeite om vandaag, morgen of overmorgen uw kaart vol te krijgen. Oftewel: voor ioo.- in de Bijenkorf besteden. Ten eerste bent u dan een van de eersten die 'En de poes legde een ei' in huis hebben. Trendsettertje, zogezegd. Maar bovendien krijgt u alleen deze drie dagen een biezonder profijtelijke Waardebon. 10% korting op al uw levensmiddelen. Met die Waardebon stapt u naar de afdeling Levensmiddelen. U toont de bon. En dan krijgt u één keer een korting van io°/o op net zoveel artikelen als u op deze afdeling koopt. Misschien een extra reden om uw wijnvoorraadje op peil te brengen. Of bij de kazen rond te neuzen. Of... U ziet maar. Als u maar onthoudt: met de Waardebon heeft u een korting van io°/o op alle artikelen. wedstrijd zijn we nog niet toe. uitgewerkt programma aangeboden. De delegaties van KVP en CHU was er veel aan gelegen dat dit programma zou worden aanvaard, maar de voor zitter van de ARP, dr. A. Voerman heeft dat geweigerd. Hij voerde aan dat het uitgewerkte stuk, gezien de opstelling van de AR-partijraad in de ARP zeker nriet zou worden geaccep teerd. Het heeft in politieke kring de aandacht getrokken dat de directeur van de dir. A. KuyperstichtLng, mr. W. C. D. Hoogendijk desondanks aan de opstelling van het document heeft meegewerkt. Mr. Hoogendijk geldt in AR-kring als een sterk voorstander van de eenwording van de confessio nele partijen. Hij zou ook nu weer een tegemoetko mende houding jegens KVP en CHU hebben gewenst. De rest van de AR- delegatie heeft echter vastgehouden aan de wens van de partij dat er slechts ruimte is voor een korte, ge meenschappelijke intentieverklaring op hoofdpunten. De delegatie kan er hoogstens mee akkoord gaan dat het uitgewerkte ontwerp-programma aan de drie fraktd.es ter kennismaking en bezinning wordt aangeboden. De drie voorzitters vergaderen maandag op nieuw over deze kwestie. HEERLEN Een fototentoonstelling van prins Claus in het kasteel Hoens- broek is gisteren een week vervroegd gesloten. Dit gebeurde nadat fotojour nalisten uit België, Frankrijk en Duitsland een bezoek hadden gebracht aan de tentoonstelling, die enkele tientallen recente foto's van het ko ninklijk huis omvat, en er gewapend met halogeenlampen en statief zonder toestemming kopieën hadden gemaakt van prins Claus' platen. Nadat het plagiaat de RVD ter orde was geko men, besloot men de tentoonstelling voortijdig tebeëindigen. Van een verslaggever DEN HAAG In het derde kwartaal van dit jaar zijn 672 faillissementen uitgesproken tegen 620 in dezelfde periode van vorig jaar. Dit is een stijging van 8 procent. Een en ander blijkt uit de zojuist gepubliceerde voorlopige cijfers van het CBS. De hoogste cijfers hadden West-Ne derland (Utrecht, Noord- en Zuid- Holland) en Zuid-Nederland (Noord Brabant en Limburg). Van een verslaggever DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Van Ooi jen en Van Lier (beiiden PvdA) zijn van mening, dat verder pani uitstel in de realisering van de nieuw bouw voor het algemeen rijksarchief niet verantwoord is, gezien de onvol doende akkommodatie waarover het archief thans beschikt. Zij hebben staatssecretaris Vonhoff (CRM) gevraagd naar de oorzaak van het niet doorgaan van nieuwbouw van het rijksarchief. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Sommige mensen hebben meer succes op school dan anderen. De mensen die succes op school hebben, gaat het meestal ook goed in de maat schappij. Hoe komt dat? Worden sommige kinderen dommer geboren of houdt liet onderwijs onvoldoende rekening met de specifieke behoeften van deze kinderen? Van een verslaggever LEIDEN De 36-jarige Turk, die rblij dinsdag in Leiden is neergeschoten door een veertienjarige landgenoot, was volgens dc politie waarschijnlijk de minnaar van de moeder van de Jongen. Uit het verhoor van de jon- via een >lk hoewel hij een >eetje Nederlands spreekt is ko men vast te staan, dat het slachtoffer uit Soest afkomstig is, maar vaak in Leiden verbleef, llij zou toenaderings pogingen tot de jonge Turkse vrouw hebben gedaan De mogelijkheid wordt niet uitgeslo ten geacht, dat de jongen het slachtof fer is gevolgd na een ontmoeting die de man met zijn moeder had gehad Do Turkse je i wordt voor mr Wessel geleid, «Tficier van justitie speciaal belast kinderzaken. Deze vragen zijn de laatste tijd weer actueel geworden door het rapport dat de Am sterdamse hoogleraar in de me thodologie, dr. A. D. de Groot, in opdracht van de voormalige minister De Brauw geschreven heeft. 'Selectie vóór en in het hoger onderwijs, een probleem analyse', is de naam van dat rapport dat overigens nog steeds niet gepubliceerd is en alleen bekend in kleine kring. Waarom het nog niet open baar gemaakt is, weet nie mand. Het zou iets te maken hebben met traag optreden van ambtenaren (van finan ciën). Maar de ideeën van De Groot zijn inmiddels wel bekend ge worden. Intelligentie is voor het grootste deel een erfelijke kwestie, in ons land is het beschikbare potentieel aan in telligentie wel zo ongeveer uitgeput, iedereen die daar voor in aanmerking komt krijgt het onderwijs dat bij z'n intelligentie past. Voor het hoger onderwijs is het nodig streng te selecteren in ver band met de schaarse ruimte op universiteiten en hogescho len. Die strenge selectie zou bij de propedeuse, na het eer ste studiejaar moeten plaats vinden. Om de opvattingen van De Groot toe te passen op de vragen uit de aanhef: domme kinderen worden inderdaad meestal dommer geboren; in ons land is het onderwijs hoog ontwikkeld en het valt dus niet te verwachten dat er veel verhorgen talent is. Kritiek Er zijn nogal wat mensen die het met deze opvattingen hele maal niets eens zijn. Dat bleek niet alleen uit de talloze krit eken die op het rapport loskwamen, het bleek ook op de forumavond die de Amster damse afdelin„ van de ABOP, de bond voor onderwijzend personeel organiseerde over 'onderwijs en sociaal milieu'. In dat forum zaten, naast prof. De Groot (die nu voor het eerst in het openbaar op de kritiek rond zijn geheime rapport inging), de ontwikke lingspsychologen dr. Co van Calcar en dr. Jan Rupp, de journaliste Tessel Pollmann en een medewerker van prof. De Groot, drs. A. J. van Peet. 'Moet men impopulaire feiten onder tafel houden,' vroeg prof. De Groot. Moet men een gangbaar geloof dat niet lan ger houdbaar is, laten voortbe staan? Ik stel dat intelligentie voor tachtig procent erfelijk is én voor twintig procent door het milieu bepaald wordt. Dat zijn feiten die tien jaar gele den al officieel in psychologi sche leerboeken verschenen zonder dat iemand zich er kwaad over maakte. Het zijn uitkomsten van schattingen die gebaseerd zijn op onder zoek.' Vooral Jan Rupp keerde zich tegen De Groot 'De onderzoe ken waarop De Groot zijn me ningen baseert, zijn gedaan door de Amerikaan Arthur Jensen en daar is heel wat krit ok op gekomen. Die kri tiek moet je toch op zijn minst vermelden Het milieu onderzoek is tot nog toe ont stellend a.mzalig geweest. Hel Prof. A. D de Groot gaat niet alleen om feiten, het gaat uiteindelijk alleen maar om belangen De hele kwestie waarom het hier gaat is een politieke kwestie. Moet je al leen de hoogbegaafden oplei den? Of moet je ook de min- d^rbegaafden opleiden om ze in staat te stellen die hogerbe- gaafden te controleren en ze naar huis te sturen als ze fouten maken? Over welke kennis en welke intelligentie gaat het eigenlijk?' 'Geen politiek' De Groot stelde dat hij niet aan politiek had gèdaan. 'Als niet De Brauw, maar Den Uyl minister geweest was zou ik geen ander rapport geschreven hebben.' Rupp: 'Politiek is niet iets vies.' De Groot: 'Poli tiek, vermengd met weten schap is dat wel.' r.upp: 'Maar zo'n rapport heeft nu eenmaal politieke implicaties en dat moet je gewoon bedenken. Ook je maatschappelijke visie hoor je te vermelden als je een dergelijk rapport schrijft Het lastige van de discussie was. dat er niet over het rap port gepraat mocht worden omdat dat immers niet offici eel bekend was. De Groot praatte er wel over, maar alle anderen die het rapport aan haalden werden tot de orde geroepen. En zo werd er dap weer gepraat over de onder-" zoekingen van Jensen, de noodzaak om via innovatiepro- Van een verslaggever UTRECHT De kiezerstrouw in Twente is groot omdat paradoxaal genoeg geen en kele partij aandacht aan de problemen van dit gebied be steedt. Vandaar dat de Twentse kiezers voor zover ze stem men hun traditionele keus maken. Er is immers geen reden van partij te veranderen. Dit is de mening van de heer J. van Gils, voorzitter van het district noord-oost van de Industrie bond NKV. Volgens de heer Van Gils moeten de kiezers min der automatisch handelen en meer gaan letten op wat de partijen werkelijk voor hun ge bied betekenen. Twente ligt ui termate ongunstig, omdat het net tegen de grens van het noordelijkstimuleringsgebied aanleunt. Het gebied valt er net buiten, en dat is zeer nade lig, zo meent de heer Van Gils. Mooie herfst Van onze weerkundige medewerker Oktober laat zich in de tweede helft van deze week van zijn beste kant zien. Na de zonnige en betrekkelijk zachte dag van gisteren met middag- temperaturen van dertien tot veertien graden, zal het weer ook de eerstko mende dagen gunstig blijven met aan vankelijk slechts een zeer geringe re genkans. De zaak is namelijk, dat het Atlantische hogedrukgebied zijn hoofdkwartier naar centraal-Europa heeft verplaatst. Het centrum wordt vanmiddag met 1026 millibar boven Griekenland verwacht. Op de oceaan zetten de depressies alles op alles, maar vooreerst zullen wij daar in de Lage Landen niet veel van merken. In Lerwick op de Shetlands Eilanden werd gisteravond wel dertien millime ter neerslag afgetapt en in Storneway op de Hebriden zeven millimeter. Ver der zuidwaarts was de neerslag van weinig of geen betekenis. De ervaring heeft geleerd dat een hogedrukgebied gelokaliseerd boven centraal-Europa zich vrij gemakkelijk enige tijd weet te handhaven tegen depress ieaanval- len, althans in deze tijd van het jaar. Pas tegen het weekeinde wordt de kans op enkele plaatselijke buien dan ook groter. Nu blijft het weer niet overal even stralend. Hoe verder we in de tijd komen, hoe gemakkelijker zich 's nachts mist vormt, die zich langer weet te handhaven dan bij voorbeeld in september. De mistkan- sen zijn vergroot, doordat uit zuid tot zuidwestelijke richting tamelijk voch tige lucht ivordt aangevoerd. Hierin vormde zich in de nacht van dinsdag op woensdag in Frankrijk al flink wat mist. Gisteravond om zeven uur meldde nog geen enkel Frans station dit verschijnsel. Cherbourg gaf alleen nevel. De middagtemperaturen kwa men in het uiterste zuiden van Frank rijk nog op twintig graden (Toulon en Marseille) en drieëntwintig graden (Majorca). Daarentegen is het uitge sproken koud met veel natte en droge sneeuw in Finland, waar in de afgelo pen fase tien tot twintig millimeter neerslag viel uit een actieve, maar nu opvullende depressie, die vanmiddag om twaalf uur boven noord-Zweden wordt verwacht. gramma's veranderingen in het onderwijs te bewerkstelli gen en de moeilijkheden met compensatieprogramma's. De Groot zei nog wel dat zijn opvattingen alleen aanvaard baar waren voor de westerse maatschappij met een homoge ne blanke bevolking, waar het onderwijs voor iedereen vrij toegankelijk is. 'Voor andere maatschappijen is het milieu percentage in de intelligentie misschien hoger.' Maar het punt is dan natuurlijk wel, in hoeverre wij in Nederland in zo'n hoogbeschaafde maat schappij l^ven waar het onder wijs voor iedereen vrij toegan kelijk is. Dat is gewoon niet zo, en daarom is het onjuist om Jensens feiten en onder zoeken als ware en geldige feiten voor onze onderwijssitu atie over te nemen. 'Mijn rapport is een provoca tie. Ik heb het in een half jaar moeten schrijven. Na de provocatie komt de informa tieve fase. Dat is een continu proces. Provocatie is eenma lig.' aldus De Groot. Zo'n dis cussie zou natuurlijk wel wat makkelijker worden, als het rapport, de provocatie, nou eens openbaar werd. Anders blijven dc ideeën van De Groot en de problemen die daar achter zitten, stof voor een kleine groep. opklaringen Ceerrapporlen van gisteravond 19 uur max neerslag temp, 17-19 uur. Amsterdam onbew. 14 gr. 0 mm. De Bilt onbew. OZO 14 gr. 0 mm. Deelen onbew. zo 13 gr. 0 mm, Eelde licht bewolkt 13 gr. 0 mm Eindhoven onbew. 14 gr. 0 mm. Den Helder half bewolkt 13 gr. 0 mm. Luchth. Rtd., licht bew. 13 gr. 0 mm. Twente licht bew. 13 gr 0 mm. Vllsslngen licht bew. 14 gr. 0 mm. Zd Limburg geheel bew. 13 gr 0 mm, Aberdeen zwaar bew. 13 gr. 0 mm, Athene zwaar bew. 17 gr. 0 mm, Barcelona zwaar bew. 20 gr. 0 mm Berlijn zwaar bew. 12 gr 0 mm. Bordeaux half bew. 16 gr. 1 mm. Brussel onbew. 13 gr 0 mm. Frankfort onbew, 14 gr. 0 mm, Geneve half bew. 13 gr. 0 mm. Helsinki half bew. 5 gr 0 mm, Innsbrueck licht bew. 9 gr. 0 mm, Kopenhagen regen 12 gr. 0.1 mm. Lissabon zwaar bew. 21 gr. 03 mm, Locarno niet ontvangen. Londen zwaar hew 15 gr 0 mm. Luxemburg onbew 12 gr 0 mm. Madrid regen v gr. 6 mm. Malaga geheel bew. 21 gr. 1 mm. Mallorca zwaar bew. 23 gr. 0 mm. Muenchen onbew. 12 gr. 0 mm. Nice geheel bew. 19 gr. 0 mm. Oslo geheel bew 6 gr. 0 mm. Parijs onbew 16 gr 0 mm. Rome licht bew. 19 gr. 0 mm. Split niet ontvangen. Stockholm onbew. 7 gr 0 mm. Wenen lirht bew. 14 gr. 0 mm. Zuericb onbew 10 gr. 0 mm. Casa Blanca regen 23 gr. 1 mm. Istanboel niet ontvan gen Las Palmas zwaar bew 19 gi 0 mm. New Vork licht bew. Tel Aviv licht bew 30 gr. 0 mm. HOOGWATER 27 oktober Vllsslngen 4.47-17 "9: Haringvliet a d Zeedijde: 6 42- 19.02 Rotterdam: 7.46-20.12Scheveningcn 6.58-18.21; IJmuidcn: 6 42-19.05. Den Helder: 10 57-23.11, llarlingen: 0.50-13 17; Delfzijl: 2.49-15 22.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5