Regering kwam de vakbeweging erg ver tegemoet j uw HUIS Bombrievencampagne richt zich nu tegen Palestijnen Prof. Van Niftrik overleden Hard Frans standpunt verrassing krant "ransman Ortoli rij wel zeker Opvolger Mansholt Zacht Brit en Amerikaan delen Nobelprijs voor economie Jongen overreden In deze krant Kekkonen bij haringstalletje Vakbeweging acht akkoord mogelijk VN meldt massale honger in wereld Kekkonen bloedde erg tijdens diner Ter Heide wil crisis in NVV voorkomen ^iemwe leidse Courant ISTELVJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 0171U - 31441 en 20388 (red.) „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 254 Meubelshowroom SFEERVOL W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN Tel. 01710-42627 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam - Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur EIROET, TEL AVIV (UPI.AP, euter). De macabere bombrie- en-rage, breidt zich verder uit. ormden tot voor kort voornamelijk sraëli's en Joden de over de hele Fcreld het doelwit van moorddadige /zenders, nu eisen de helse zendin- ook hun offers in Palestijnse ring. In één etmaal ontploften vier Hefbommen in drie Arabische oofdsteden, waardoor twee Palcs- Ijnse guerrillaleiders en vijf andere iersonen gewond raakten. Een vijf- e briefbom, geadresseerd aan Fa- riek Kaddoemi, een leider van al 'atach, werd in Cairo onderschept onschadelijk gemaakt. Volgens Arabische bronnen werden drie van Ie bommen uit Belgrado verzonden, wee briefbommen ontploften in de jibanese hoofdstad Beiroet, Een in ion postkantoor, waardoor twee cm- iloyé's ernstig gewond raakten, en jeu andere in het kantoor van de Universal Trading Company, die wa- iens inkoopt voor Arabische landen mede wordt geleid door de Pales- ijn Rafik Nadsheh, aan wie de brief ras geadresseerd. Bij de laatste ex- ilosie werden een secretaresse en een employ ernstig aan gezicht en handen gewond. Contra-terreur In de Lybisclic hoofdstad Tripoli ont plofte een briefbom in handen van de lokale vertegenwoordiger van de overkoepelende Palestijnse Verzets organisatie (PLO). De man, Awad Aboe, werd door de explosie blind, terwijl twee personen die zich in 'hetzelfde vertrek bevonden gewond raakten. In Algiers ontplofte dindag- avond een bombrief in handen van een PLO-afgevaardigde, die eveneens werd gewond. Officiële Israëlische zegslieden wil den gisteren geen commentaar ge ven op de herkomst van de bombrie ven, die in Arabisch hoofdsteden ont ploften. Waarnemers in Tel Aviv houden er echter rekening mee, dat Israëlische agenten aan een contra- terreur actie zijn begonnen, omdat de Palestijnse guerrilleros doorgaan met het zenden van bombrieven naar Israëli's en joden in de hele wereld. Hoewel de Israëlische premier Golda Meir herhaaldelijk Israëlische con tra-terreur heeft afgewezen, waar schuwde zij vorige week ook, dat Israël de Palestijnse commando's overal ter wereld zal aanvallen. En dinsdag zei ze tegen journalisten: 'Veronderstel, dat bepaalde acties te gen terrorisme zijn ondernomen. Zou u dan van mij verwachten, dat ik dit ronduit zou vertellen'? De chefstaf van de Israëlische lucht macht, generaal Elazar, heeft giste ren gewaarschuwd, dat Israël een 'aanvalsoorlog' zal voeren tegen Pa lestijnse guerrilla-bases, die als springplank dienen voor aanslagen op joden in de wereld. Elazar plaat ste zijn opmerking een dag, nadat in de bagage van een Algerijnse diplo maat in Amsterdam, die van Syrië op weg was naar Argentinië, 21 niet geadresseerde bombrieven vijf pisto len acht kilo trotyl en vijf handgra naten werden gevonden. De Israëlische pers onderstreepte gis teren het feit, dat de diplomaat zijn reis in Syrië was begonnen, wat zou bewijzen, dat de regering in Damas cus een actieve rol speelt in de planning en uitvoering van aansla gen door Palestijnen in het buiten land. Arabische diplomaten, 'die wapen koerier voor guerrillastrijders zijn'. 'Als er een ding in deze wereld is, waaraan niet getornd kan worden, dan is het de diplomatieke on schendbaarheid'. verklaarde ze. 'Op dat punt staan we machteloos'. De kringen refereerden aan het feit, dat de Algerijnse diplomaat uit Am sterdam mocht vertrekken, nacW zijn baggage in beslag was genomen, dit feit maakt volgens de VVD- kamerleden Berkhouwer en Geurt- sen echter 'een vreemde indruk te genover het verlangen om metter daad paal en perk te stellen aan het errorismc en de luchtpiraterij'. Zij hebben minister Van Agt van justitie gevraagd naar de reden, waarom de man niet gearresteerd en vervolgd is. Ook de PvdA-kamerle- den mevrouw Haas-Berger en Dan- kert hebben over dit incident vra gen gesteld. Zij willen weten, of alsnog de mogelijkheid bestaat de herkomst van de wapens te achter halen. Amsterdam Naar aanleiding van de ervaring in Amsterdam verklaarden officiële kringen in Tel Aviv gisteren, dat de Israëlische regering, noch enige an dere regering, iets kan doen aan Nixon De Israëlische veiligheidsdienst heeft gisteren bombrieven ontdekt, die geadresseerd waren aan Nixon en zijn ministers van buitenlandse zaken en van defensie. Rogers en Laird. De brieven werden aangetrof fen bij de post in het stadje Kiryat Sjemona, bij de grens met Libanon. De brieven bleken hetzelfde soort explosieven te bevatten, als die wel ke vorige maand uit Amsterdam ver stuurd werden. De Britse politie heeft de Israëli sche ambassade in Londen en in Engeland levende Israëli's en joden gewaarschuwd voor een mogelijke nieuwe stroom bombrieven. Zie verder pag. 5. BUSSEL (ANP). Frangois Xavier rtoli, de man die gisteren door de franse regering officieel kandidaat is lesteld voor het lidmaatschap van de ieuwe Europese Commissie, wordt olgens Brusselse diplomatieke krin* en, vrijwel zeker de nieuwe commis- ievoorzitter. Hij volgt daarbij onze andgenoot dr. Sicco Mansholt op. die oorzitter werd toen de Italiaan Mal- atti het, eerder dit jaar, als commis- ievoorzitter liet afweten om terug te eren naar de Italiaanse binnenlandse olitiek. )e franse regering heeft al geruimte jjd het presidentschap van de na 1 januari optredende nieuwe commissie eclaimd. Die aanspraken zijn, zowel loor de 'oude' als wel door de 'meu te' EEG-landen erkend. Ortoli is 47 jaar oud. Hij is econoom ;n behoort tot de gaullistische UDR. Hij was in Frankrijk verschillende malen minister, het laatst in de rege ring Chaban-Delmas, waar hij tot au gustus van dit jaar de portefeuille voor industrieel en wetenschappelijk beleid beheerde. Frangois Xavier Ortoli: benoeming tot voorzitter van EEG-commissie ver- vacht. Zogezegd Het gaat niet aan, het Centraal orgaan ziekenhuistarieven zonder meer de mening toe te schrijven dat 'gek zijn goedkoop moet blij ven'. Drs. D. J. Wagner, directeur van het COZ. Droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Maximum tempera turen ongeveer veertien graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Mooi najaarsweer, maar later ook enkele buien. Zon op: 07.26 Zon onder: 17.21 Maan op: 21.25 Maan onder: 13.27 RITA 'Ik heb nog geluk: school blijven, als het regent.' STOCKHOLM (AP. Reuter, UPI) De Zweedse academie voor weten schappen heeft de Nobelprijs 1972 voor economie toegekend aan de Brit se hoogleraar John R. iHcks en de Amerikaanse hoogleraar Kenneth J. Arrow. De beide hoogleraren delen de prijs van 480.000 kroon (336.000 gul den). Bij het bekendmaken van de prijswin naars werd gezegd: 'De vooruitgang der economische wetenschappen heeft geleid tot een grondige verandering van de algemene evenwichtstheorie. Deze ontwikkeling is dn hoge mate het gevolg van het pionierswerk van sir John Hicks en prof. Kenneth Ar row. Beiden hebben nieuwe produk- tieve wegen leidend tot onderzoek op dit gebied geopend en daarbij funda mentele bijdragen geleverd tot de ver nieuwing van de theorie'. Het 'evenwicht' waarop wordt gedoeld is een economische toestand waarin alle optredende invloeden door andere worden opgeheven, waardoor een sta biel, evenwichtig stelsel ontstaat. John Hicks werd in 1904 geboren en is docent aan het All Souls college van de Oxford universiteit. Kenneth Arrow, die in 1921 werd geboren, is sinds 1968 hoogleraar in de economie aan de universiteit van Harvard in de VS. De prijswinnaars zijn ook geprezen wegens hun bijdragen tot de wel- vaarts-theorie. DEN BOSCH De 13-jarige M. van Heel is gisteren in Den Bosch door een aanhangwagen overreden en ge dood. Binnenland Bejaarden en invaliden dupe verhoging omroepbij drage - 6 Met NCReis)V kon je in 1922 al naar Amerika 7 Buitenland Tito zuivert partij van deel staat Nixons reclamemannen9 Kerk Kwart miljoen voor Zuid- molukse kerk 2 Economie Staat trekt lening in19 Bockenetalage Men sclirljfl ons 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept 6 Puzzel fi Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weekbladen 7 Beurs l Familleberlehlen 18 Bij zijn bezoek aan Delft werd president Kekkonen van Finland aangenaam getroffen door de geur van een haringstalletje: ook in Finland wordt de haring rauw gegeten, met uitjes en mosterd. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De drie vakcentrales zijn van mening dat de regering "vergaand en in hoofdzaak be vredigend' aan hun eisen tegemoet is gekomen en dat mede daardoor de afsluiting van een matigings overeenkomst voor 1973 mogelijk is geworden. NW, NKV en CNV hebben dit gistermiddag mee gedeeld op een gezamenlijke persconferentie, nadat zij zich 's morgens hadden beraden over de concessies die de regering aan liet georganiseerde bedrijfsleven heeft gedaan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zeer onver wacht is in de nacht van dinsdag op woensdag overleden prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar (ook vanwege de hervormde kerk) aan de Universiteit van Amster dam. Dinsdag (zijn verjaardag: hij werd 68 jaar) is hij opgeno men in een ziekenhuis met een hartaanval, die zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien. Zijn toe stand verslechterde echter en kort na middernacht overleed hij. Prof. Van Niftrik was een zeer be kend en markant theoloog. Niet al leen sinds de verschijning van het mee door hem opgestelde getuigenis in oktober '71 hadden zijn woorden veler belangstelling, altijd is met aan dacht (en al dan niet met instem ming) naar hem geluisterd. Zijn in '46 uitgekomen 'Kleine dogmatiek' kreeg verscheidene herdrukken, zijn 'Een beroerder Israëls' uit '48 had een brede lezerskring en zijn jongste wer ken 'Waar zijn onze doden?' en 'De hemel' ondervonden ook uitgebreide interesse. Hij was een goed spreker en uitnemend schrijver; zijn kwalitei ten zijn ook de C.H. Unie (waarvan hij overigens de laatste jaren met minder geestdrift lid was) ten goede geko men. Prof. Van Niftrik, die deel uitmaakte van het algemeen bestuur van de NV De Christelijke Pers (waarvan deze krant uitgaat) begon zijn loopbaan op kantoor (van 1921 tot 1929; in die periode haalde hij enkele diploma's en deed hij staatsexamen). Na zijn theologische studie in Utrecht diende hij de hervormde gemeenten te Schraard (Fr.), Vollenhoven (Over.), Rijnsburg en te Zeist; in 1946 werd hij hoogleraar te Amsterdam in de dogmatiek, vaderlandse kerkgeschiede nis en zending. Voor een In .Memoriam, geschreven door prof. Van Niftriks mede-kerkelij ke hoogleraar in Amsterdam prof. dr. K. Strijd, zie pagina 2. ijnoverleg moeizaam ROME (AP) Meer dan 170 miljoen kleine kinderen en moeders in ver wachting in de ontwikkelingslanden lijden aan ondervoeding; dat is vijf procent van de wereldbevolking. Dit staat te lezen in een gisteren versche nen rapport van de Verenigde Naties. Het rapport werd overhandigd aan de raad van bestuur van het Wereldvoed selprogramma van de voedsel en land bouworganisatie en twee andere speci ale organisaties van de VN. Het aantal kinderen jonger dan zes jaar dat gebrek heeft aan eiwitten en calorieën wordt geschat op 114 mil joen. Het aantal aanstaande moeders dat aan ondervoeding lijdt wordt ge schat op 57 miljoen. DEN I1AAG De Finse president Kekkonen heeft zich voor het diner in "het Haagse restaurant 'De Witte Brug' met een scheermes gesneden. Tijdens het diner heeft de president met twee servetten moeten proberen de bloeding te stoppen, omdat hij aan een vermin derd slollingsvermogen van het bloed lijdt. Na het diner is de Finse president niet naar de Haagse schouwburg gegaan, waar hij een voorstelling van liet Ne derlands Danstheater zou bijwonen. VOLENDAM De negenjarige Hery Bordewijk uit Katwoude is gistermid dag bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Het jongetje werd door een personenauto gegrepen toen hij van achter een geparkeerde auto de weg overstak. De vakbeweging wilde (evenmin als de regering) ook gisteren nog niet zeggen welke concessies dat waren. Wel maakte zij duidelijk nog niet op alle ponten bevredigd te zijn en daar om hebbende besturen van de drie vakcentrales gisteren een 'slotpakket' van essentiële verlangens opgesteld, waarover niet meer te onderhandelen valt en waarop de regering en de werkgeversorganisaties alleen nog maar 'ja of 'nee' kunnen zeggen. Verwacht mag worden dat zij dat in het verdere overleg (zaterdag a.s.) ook zullen doen, omdat zoals wij gisteren reeds uitvoerig konden mel den er na het overleg van dinsdag geen grote breekpunten meer over zijn. Dringend beroep Namens de vakcentrales deed NVV- voorzitter drs. H. ter Heide tot drie maal toe een dringend beroep op alle partijen in het overleg (regering, werkgevers en vakbeweging) zich met het laatste eisenpakket akkoord te verklaren. 'Wij staan nu op een kruis punt van wegen, waaronder enkele zeer gevaarlijke wegen, zoals verdere inflatie en het treffen van eenzijdige loon- en prijsmaatregelen, dat funest zou zijn voor het hele sociale overleg. Mocht één van de drie partners het pakket afwijzen, dan komt op haar een enorme verantwoordelijkheid te rusten. Ik hoop dat we zaterdag wer kelijk tot overeenstemming kunnen komen'. Dat drs. Ter Heide zich in deze oproep duidelijk ook tot de vakbewe ging zelf richtte, moet verklaard wor den uit diens vrees voor de mogelijk heid dat de 'haviken' binnen het NVV (met name de industriebond van de heer H. Groenevelt) zich tegen de afsluiting van een centrale sociale matigingsovereenkomst (blijven) ver zetten. In dat geval zou er stellig een hevige crisis uitbreken binnen deze vakcentrale en mogelijk zelfs een openlijke breuk tussen de 'havikken' eu de 'duiven' waartoe met drs. Ter Heide het grootste deel van de NVV- bcstuurders en van de aangesloten vakbonden mag worden gerekend. In vakbondskringen ging gisteren een ge rucht dat de heer Groenevelt voorne mens zou zijn bet eventueel maar op een interne crisis te laten aankomen, maar in een commentaar daarop ont kende hij dit gisterenavond en ver wees naar de bondsraadsvergadering van a.s. maandag, waarin de industrie- bond-NVV de reacties van regering en werkgevers op het laatste eisenpakket van de centrales zal bespreken. omdat daarop een politieke hypotheek is komen te rusten en de inhoud ervan niet geheel het geïntegreerde beleid zal omvatten, dat ermee a:i- vankelijk beoogd werd. Hij verklaarde hex gevaarlijk te vinden indien met algemene verkiezingen voor de deur zowel binnen als buiten de vakbeweging een eventueel akkoord niet op zijn eigen merites wordt be oordeeld, maar ook op zijn politieke effecten. 'Wij willen een akkoord in het alge meen belang en daarbij mogen poli tieke overwegingen geen rol spelen. Als er een akkoord tot stand komt dan kunnen wij daarop beter spreken over een soeiale overeenkomst', aldus de werknemers-woordvoerder. Uit het 'slotpakket 'van de vakcentra les blijkt dat zij zich verzoend hebben met het plan van de regering, het hoogste BTW-tarief op te trekken van 11- tot 16 pet, op voorwaarde dat een V> pet loonsverhoging extra uit de bus komt en daarmee hebben, zoals wij gisteren reeds meldden, de werkge vers al ingestemd (dit betekent dat cr een loonstijging bij cao-vernieuwing mag komen van 3,5 pet in plaats van de in SER overeengekomen 3 pet. Daarvan blijft naar verwachting van drs. Ter Heide tussen 0,5 en 1 pet reële inkomensverbetering over). De andere essentiële eisen van de vakcentrales zijn: Handhaving van het laagste btw- tarief (hiertoe heeft de regering zich dinsdag al bereid verklaard) geen eigen risico in de zieken fondsverzekering. Geen bevriezing van de kinderbij slag van het tweede kind (de regering heeft beide voornemens inmiddels in de ijskast gezet); Verkleining van de klasse-grootte in het kleuter- en bauis-onderwijs, (ook op dit punt heeft de regering reeds toezeggingen gedaan). Uitbreiding van de partiële leer plicht voor de werkende jongeren. Voor vervolg zie pag. 13, kolom 4 Rij Van onze Haagse redactie DEN HAAG De oplossing van het zoutprobleem van de Rijn dreigt een peperdure aangelegenheid te worden omdat Frankrijk de zoutafvallozingen van de Franse kalimijnen slechts wil staken wanneer het in silo's kan wor den opgeslagen. Nederland zou de bouw van deze silo's voor een groot deel moeten betalen. Met dit harde standpunt heeft de Franse delegatie gisteren de minis tersconferentie in Den Haag over de problematiek van de Rijn verrast. Niet alleen is hiermee een voorlopig compromis dat binnen de internatio nale Rijncommissie over deze kwestie werd bereikt, volkomen op de tocht komen te staan, maar is het boven dien zeer de vraag geworden of de knoop nu eindelijk doorgehakt kan worden. De verwachting is van wel, maar het zal de Rijnoeverstaten heel wat geld gaan kosten. Het Franse standpunt maakte gisteren op de eerste dag van de conferentie een oplossing over dit probleem in ieder geval onmogelijk. Besloten werd een landelijke werkgroep in te stellen die de conferentie vandaag rond het middaguur rapport zal uit brengen. bon H noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Overeenkomst Drs. Ter Heide zei verder dat de vakbeweging het begrip 'sociaal-con tract' niet langer wenst te hanteren, goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1