Papierindustrie weer op betere rekent tijden Staat trekt lening in Druk op pond houdt aan Zuid-Afrika devalueert Rand met 4,2 pet Winst Bredero Vast Goed flink hoger Insiders niet verrast Macintosh begint in Tunesië met confectieproduktie Matige verbetering winst bij Hooimeijer Lager resultaat bij Italiaanse Philips Van Kempen Begeer rekent op winst Kleine winst voor Vulcaansoord Concentratie van touringcarbedri j ven Ijzergieterijen gaan activiteiten bundelen Verbunt (schoenen) gaat dicht 75 man op straat Spaarbank Amsterdam bij Administratiecentrale Britten willen 62% belang in Hellingman niet vergroten Cijfers Kon. Shell 9 nov. DOW JONES INDEX Amerikaanse goederenmarkten Sterke groei van Franse economie in 1973 verwacht Zuid-Pacific Kopermij. wil dochter verkopen Smit Tak licht in Bangladesj schepen NewYork nauwelijks prijshoudend TROUW/KWARTET DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 l'lNAAClë.N EN ECONOMIE T17/K19 Directie Wiggins Teape: zelfkopiërend papier ivacht grote groei BRUSSEL Na de twee moeilijke jaren, die de papierindustrie in de gehele wereld achter de rug heeft, begint zich een kentering af te tekenen. Was het owel in 1970 als in 1971 vrijwel onmogelijk als gevolg van een stagnatie in het papierverbruik een papierprodu- cerend bedrijf te vinden dat winst maakte, thans verwacht men weer een toenemend verbruik van papier, geschat op 5 a 5y2% per jaar. Dit zei de heer N. J. M. Bennett, president-directeur van Wig gins Teape, de op twee na grootste papierproducent van Groot-Brit- tannië en de belangrijkste papierexporteur van het Verenigd Konink rijk. Gezien de te verwachten groei van het papierverbruik heeft Wiggins Teape besloten tot uitbreiding van zijn acti viteiten te Nivelles in België. In de niuewe fabriek gaat Wiggins Teape de fabricage van een verbeterde vorm van zelfkopiërend papier zonder car bon ter hand nemen. Dit papier zal op de markt worden gebracht onder de naam IDEM, daarmee de plaats innemend van het bekende NCR-pa- pier. Het laatste merk is in de afgelo pen 16 jaar in Europa op exclusieve basis voor Wiggings Teape onder licentie van The National Cash Regis ter (NCR) geproduceerd. Investeringen De nieuwe fabriek van Wiggings Tea pe maakt deel uit van een investe ringsprogramma ter grootte van ruim ƒ180 min. De kosten van de fabriek bedroegen 45 miljoen, waardoor de totale investeringen van Wiggings Teape in België zijn toegenomen tot ƒ95 min. Een belangrijk deel van het uitbreidingsprogramma is gefinancierd met leningen van de Bank van Brus sel en met medewerking van de Belgi sche regering in de vorm van rente subsidies. Nu de nieuwe produktie-eenheid te Nivelles (30 km. ten zuiden van Brus sel) in bedrijf is, kan de fabriek 60.000 ton papier per jaar produceren. Na de introductie van het IDEM-papier re kent Wiggens Teape erop ruim 70 pet. van de Europese markt voor chemisch zelfkopiërend papier te zullen hebben. De jaarlijkse omzet van zelfkopiërend papier zonder carbon bedraagt thans meer dan 240 min. Wiggings Teape is in Europa de enige licentiehouder van The National Cash Register, de eigenlijke uitvinder van dit produkt. Kort geleden hebben bei de ondernemingen een overeenkomst getekend die voorziet in een voortzet ting van de uitwisseling van techni sche kennis en ervaring voor een periode van tenminste 10 jaar. In het kader van deze overeenkomst heeft Wiggings Teape de emulsiefabriek van NCR in Engeland overgenomen. Deze fabriek kan de emulsie leveren voor 60.000 ton zelfkopiërend papier. Omzet De Wiggings Teape groep, die behalve zelfkopiërend papier ook waardepa pier, papier voor industriële toepas singen, fotografisch, tekenpapier e.d. vervaardigt, behaalde in 1971 een omzet van ruim ƒ1 miljard. In de groep die 17 papierfabrieken, 14 verwerkingseenheden en 74 verkoop kantoren in 116 landen telt, waren eind 1971 bijna 19.000 mensen werk zaam. Om de overzeese belangen uit te brei den heeft de Wiggings Teape Groep in 1960 aansluiting gezocht en gevon- de bij de British American Tobacco. In ruil daarvoor verkeeg de laatste een gedeelte van het actief van Wig gings Teape. Zeven jaar later ging de groep geheel op in Britsh American Tobacco- de belangrijkste producent van tabaksprodukten ter wereld. Het Wiggings Teape concern ziet de toekomst ten aanzien van het zelfko piërend papier zonder carbon rooskleu rig tegemoet. Dit op grond van het te verwachten toenemend gebruik van bedrijfsformulieren in Europa. Zo re kent men erop dat in de komende 10 jaar de toepassing van zelfcopiërend papier voor computerdoeleinden zal verviervoudigen. Momenteel heeft dit papier nog maar een klein gedeelte van deze markt. In het zelfkopiërend systeem zonder carbon bestaan drie soorten papier, die samengevoegd een zelfkopiërende set vormea Het bovenvel of origineel is op de rugzijde be streken met een emulsielaag, die bestaat uit kleine capsules die allen een kleurloze inkt bevatten. Het middenvel is aan de voorzijde bestreken met een gevoelige en absor berende kleilaag en aan de rugzijde met de emulsielaag. Het laatste vel heeft alleen aan de voorzijde de kleilaag. Wanneer men een bovenvel op een ondervel plaatst en druk uitoefent met ballpoint of schrijfmachine, breken de capsules en komt de kleurloze inkt op die plaats vrij. De vloeistof wordt door de kleilaag van het ondervel geabsor beerd en door een chemische reactie ontstaat een blauwe kleur. Daardoor verkrijgt men een exacte kopie van het geen op het bovenvel werd geschreven. Op de foto de machine in de nieuwe fabriek te Nivelles, die de emulsielaag aanbrengt. UTRECHT De tot dusver in 1972 behaalde resultaten van Bredero Vast Goed zijn beter dan de overeenkomsti ge overschotten over 1971. Onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden zal het resultaat over het jaar 1972 duide lijk hoger zijn dan over 1971 (winst: 1.9 miljoen) zo deelt de directie mee. De verkoop en verhuur in de sector van de woningbouw ontwikkelt zich volgens de verwachtingen. In de sec tor van de bedrijfsgebouwen is enige terughoudendheid te constateren. HEERLEN Macintosh Confectie zal begin 1973 in Tunesië een nieuw con fectiebedrijf openen. Doel van deze vestiging is de produktiecapaciteit van de groep verder uit te breiden om daardoor in staat te zijn het markt aandeel in de (vergrote) EEG te handhaven en zo mogelijk uit te brei den. Met de Tunesische autoriteiten' is overeenstemming bereikt het bedrijf te vestigen in Menzel-Bourguiba (om geving Bizerta) in het noorden van Tunesië. Bij de start van het bedrijf, omstreeks maart 1973 zal met onge veer 100, meest vrouwelijke, Tunesi sche personeelsleden worden begon nen. Het ligt in de bedoeling nog voor het einde van 1973 reeds aan 200 personeelsleden werk te bieden. In de daarop volgende vier jaren zullen, af- hankfelijk van de opgedane ervarin gen, jaarlijks nog eens 200 nieuwe arbeidsplaatsen worden gecreëerd. Mede ter verkrijging van de benodig de locale kennis heeft Macintosh be sloten een joint venture aan te gaan met de Société Tunésienne de Banque. Deze bank zal een minderheidsdeelne ming in de nieuwe onderneming, ge naamd Macmenzel SA, verkrijgen. De Macintosh groep heeft momenteel ruim 6.000 personeelsleden. DEN HAAG Op grond van de recente ontwikkelingen op de kapitaalmarkt heeft de minister van financiën besloten af te zien van de uitgifte van de 13 oktober jl. aangekondigde lening. Zoals bekend, ging het hier om een 6%% 25-jarige lening tegen 100%, waarvan het bedrag na sluiting van de inschrijving zou worden vastgesteld. BAKE.NDRECHT Hooimeijer en zonen (beschuitfabriek) verwacht op basis van de nu verstreken periode een matige vergroting van de jaarom zet in 1972. De bedrijfsresultaten ont wikkelen zich dienovereenkomstig. Over 1972 is, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, geen negatief saldo buitengewone baten en lasten te verwachten, aldus het bedrijf. MILAAN De nettowinst van Phi lips Spa, de Italiaanse dochteronder neming van Philips Gloeilampenfa brieken, is in het op 30 juni 1972 afgesloten boekjaar gedaald van 581 min tot 307 min lire. De omzet nam jnet 11 pet toe tot 140.000 min lire, zo heeft de maatschappij bekendgemaakt. De winstdaling werd. behalve door een slechtere gang van zaken op de Italiaanse markt voor electronische en electrotechnische artikelen, mede ver oorzaakt door het uitblijven van een beslissing over do invoering van kleu rentelevisie in Italië. ZEIST De Kon. Ned. Fabrieken van Gouden en Zilveren Werken van Kempen en Begeer verwacht dat het Jaar 1972 met winst zal worden afge- sloto-i. Over de eerste zes maanden geve i de verkregen financiële resulta- lo'1 en niet onbevredigend beeld en hel was mogelijk deze periode met een -lostieve uitkomst af te sluiten, yw' 1971 werd een winst van 10 behaald. Deze werd aan de ext reserve toegevoegd. Voor het werd dividend uitgekeerd over 1968 (8 pet). Eerder was van de zijde van het miLnoertjerie van financiën verklaard, dat er geen sprake van was dat tot een intrekking van de staatslening zou worden besloten. De minister zou de markt zeer goed hebben bekeken, al vorens die condities vast te stellen.' NOOIT EERDER Geruchten omtrent een intrekken van de nieuwe staatslening zover be kend heeft dit nog nooit eerder plaatsgehad deden de laatste dagen •hardnekkig de ronde op de effecten beurs. Het bijzonder lage rentepeil van de nieuwe lening had een scherpe koersdaling voor de staatsfondsen tot gevolg. In beurskringen toonde men zich woensdag niet verrast over het intrek ken van de lening. Uitgaande van de aankondiging van het ministerie, dat het om een duidelijke afromingsle ning zou gaan, was men onder de gegeven omstandigheden geen mo ment bang geweest dat de lening toch zou doorgaan. Gesteld werd nl. dat de AMSTERDAM De marktontwikke. ling voor verwarmingsapparatuur is momenteel bijzonder slecht. Vulcaans oord verwacht voorlopig geen verbe tering, zo blijkt uit het verslag over het boekjaar 1971/72. Door de slechte marktsituatie ook voor gietijzer daalde de omzet tot 11,5 (15,5) miljoen. Gedurende langere tijd is een werk tijdverkorting toegepast waardoor de voorraadvorming kon worden beperkt. Dit resulteerde enerzijds in een op peil gebleven liquiditeit, anderzijds in een te lage kostendekking. De verlies- en winstrekening toont een kleine winst van 2.976 (1.396.009), dankzij een aantal vrijge vallen voorzieningen. Deze winst wordt in mindering gebracht op het verliessaldo AD, dat daarna nog ƒ15.502 bedraagt. De verwachtingen over toekomstig rendement zijn 'pessi mistisch'. ROTTERDAM Vier busonderne mingen hebben besloten per 15 no vember een gezamenlijke onderne ming op te richten, waarin een deel van hun activiteiten (touringcarrei- zen) zullen worden samengevoegd. Opgericht zal worden De Jong Intra- tours, waarin samenwerken de Jong Tours in Rotterdam en de Intra Hol land combinatie. Deze laatste combi natie, waarin de samenwerking nogal vrijblijvend was, wordt gevormd door Beuk in Noordwijk aan Zee. Van Dongen in Nijmegen-Zeeland en de ESA Trans Continental in het Friese Marum. In de andere activiteiten blijven de vier ondernemingen zelfstandig opere ren. Men verwacht dat de samenwer king een gunstige invloed zal hebben op de werkgelegenheid. De totale per soneelssterkte is 565 man. Dit bestand zal niet alleen worden gehandhaafd, maar bovendien zullen nieuwe men sen moeten worden aangetrokken, zo wordt gezegd. De Jong Intratours is nu een van dp grootste tourimgcarorganisaties in Nederland, aldus de mededeling. In 1973 denkt men ongeveer 30.000 passa giers op buitenlandse reizen te ver voeren. waarvoor in de combinatie ongeveer 275 touringcars ter beschik king staan. lening gezien de internationale rente-ontwikkeling tot mislukken gedoand was. In geldmarktkringen toonde men zich evenmin verbaasd. De staat had nooit met deze lening moeten komen. We hebben eigenlijk steeds op intrekking van de lening zitten wachten. Op de •onderhandse kapitaalmarkt is op een garantieniveau van 7 pet. halfjaarlijks k pari al geen geld meer te krijgen.' Deskundigen op de geldmarkt ver wachten dat nu de weg is vrijgemaakt voor een verhoging van het disconto. 'De hele internationale ontwikkeling van de rente maakt een verhoging van het Nederlandse bankdisconto meer dan waarschijnlijk', aldus een insider. UTRECHT H. Versteeg en Zonens Ijzergieterij en Machinefabriek in Hardinxveld en Ensink in Hilversum hebben besloten hun gieterij activitei ten met ingang van 1 januari a.s. te bundelen. De gieterijafdeling van En sink zal van Hilversum naar Hardinx veld worden overgeplaatst. De geza menlijke gieterijaotivüitedt zal onder de nieuwe naam Verenigde Gieterijen Versteeg-Ensink in Hardinxveld wor den voortgezet. De machinefabriek Ensink zal worden verplaatst naar Geertruidenberg in het productiecentrum van de Verenig de Bedrijven Tankfabriek Kooiman waarvan Ensink een dochteronderne ming is. Van de 45 werknemers in Hilversum kunnen er 15 in Hardinx veld en 30 in Geertruidenberg worden geplaatst. De directies van de betrok ken ondernemingen hebben hierom trent overleg gepleegd met de vakbon den. DONGEN De directie van Schoen fabriek Th. Verbunt in Dongen heeft moeten besluiten tot stillegging van het bedrijf over te gaan. Over de afvloeiing van het personeel (in to taal 75 personen) is zowel met het gewestelijk arbeidsbureau als met de werknemersorganisaties contact opge nomen. Het overleg met de werkne mersorganisaties over een afvloeiings regeling heeft, aldus de directie, tot een bevredigend resultaat geleid. Naast de toch al zeer moeilijke con currentiepositie, waarin de Nederland se schoenenindustrie d'oor de steeds toenemende import is komen te ver keren, speelt voor schoenfabriek Ver bunt het uitblijven van exportorders een niet onbelangrijke rol. Het bedrijf heeft de laatste jaren omvangrijke orders uit Rusland gehad, doch de betreffende Russische inkoopinstantie heeft laten weten dat voor 1973 geen orders aan het bedrijf zullen worden gegeven. De directie ziet niet de mogelijkheid om het hiaat, dat door het wegvallen van bestellingen uit de Sowjet-Unie in de produktie ontstaat, door op andere delen van de markt gerichte produktie op te vangen. AMSTERDAM De Spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft besloten haar inleggersadministratie toe te ver trouwen aan de Coöperatieve Admini stratie centrale voor Spaarbanken (CAS). Het gaat hier om ongeveer 6.5 miljoen boekingsposten per jaar. Door deze aansluiting zal het jaarlijks aan tal boekingsposten bij de CAS uitko men op ruim 40 min. De CAS ver richt al de inelggersadministratie voor een vijftigtal bondsspaarbanken, leden van de Nederlandse Spaarbank- bond. Asbestos Corp. LONDEN Ook woensdag stond het pond sterling op de valuta- can.d.nind^ markten in Europa onder zware druk. In Londen werd met een no- Don; Tar chem tering van 2,3550 een nieuw laagtepunt bereikt. Vooral van de zij- {J^as de van het vasteland was sprake van een groot aanbod van ponden. M«s.RFerguson Later trad een lichte verbetering in tot 2,3600. sheii canada" AMSTERDAM De Slater Walker- groep in Londen is niet van plan haar 62 pet. belang bij Hellingman verder uit te breiïde», noch om in het rarak- ter van Hellingman als exploitatie- maatschappij van onroerende goede ren enige wijziging aan te brengen. Wei zal een verdere expansie van het bedrijf worden nagestreefd. Dit blijkt uit een bericht aan aandeelhouders Hellingman. Gelet op de huidige koers van de aandelen Hellingman (1070) lijkt het onwaarschijnlijk, dat bij het publiek uitstaande aandelen aan Slater Wal ker ter overneming worden aangebo den. De Engelsen hebben 500 pet. geboden, waarop de koers van het onroerend-goedfonds enorm ging stij gen. Eind september was de notering nog maar 384. Behalve het vertrou wen, dat Slater Wallker bij de beleg gers geniet, is de scherpe koersstij ging ook te danken aan het zeer j geringe aanbod van de aandelen ter beurze. Indien het publiek geen aandelen ter overneming meer aanbiedt, zal circa 38 pet. van het uitstaande aandelenka- pitaal bij derden in omloop blijven. Gezien dit percentage en de spreiding welke deze aandelen onder het pu- bliek hebben, is het streven erop gericht de beursnotering van de aan- delen Hellingman te handhaven. De bericht geeft verder een resultaten- overzicht van Hellingman over de. eerste 8 maanden van 1972. Aan totale baten werd 0.9 min. ontvangen (ge-: heel 1971 ƒ1.2 min). De nettowinst'. bedroeg ƒ0.2 (ƒ190.000). DEN HAAG Op 9 november zullen: de finanoiële resultaten van de Kon. j Shell Groep over het derde kwartaal; van 1972 worden bekendgemaakt. Kon. Olie noteerde op 25 oktober 3«%-37 - (36%-37). Philips S 16%-% (l«%-%) Unl- lever 3 43%-44% (43%-44'i) en KLM I 34!', (35!4). Opgave duPont, Glore, Forgan. Koersen in Montreal 23/10 19'ib 66.39 24/10 19',4b 65.92 12',ib 16>4 8.OIL 5114 25/10 19'ib «5.90. 1014: 8 001, 52 'i Hoewel sommige valutahandelaren m Londen zeiden, dat de Bank of Eng land dinsdag wel in de markt had geïntervenieerd om de koers van het pond te steunen, zou daarvan gisteren weinig te merken zijn geweest. Vooral de besprekingen, die vandaag in Dow ning Street 10 worden gehouden over de positie van de Britse economie alsook de dreigende staking van werk nemers in de energiebedrijven in En geland hadden een drukkende invloed op het pond. Financiële deskundigen in de Britse hoofdstad zijn van oordeel, dat nu duidelijk blijkt dat het een wijs be sluit van de Britse regering is ge weest om geen gevolg te geven aan de aandrang van Europese zijde om te rug te keren tot een vaste pariteit voor het pond. Hier en daar verluid de, dat het niet uitgesloten is dat de en 'the old lady of Threadneedle Street' Tarwe (de Bank of England) wellicht bezig is een val te zetten voor speculanten. ^erct' GEVOELIGE KLAP Zij wezen er in dit verband op, dat d(fcis indien de bedoeling voorzit het pond mrt'. t.z.t. toch weer vast te prikken op het mei oude peil van 2.40, het bijzonder van pas komt de koers van het pond nu tijdelijk te laten inzakken. Door mrt'. ponden straks tegen een koers terug mei te kopen, te en daarna de sojabonen pariteit op 2.40 te bepalen zou de nov. bank de speculanten een gevoelige Jan- klap kunnen toedienen. m In Frankfort ging het pond omlaag wi tot DM 7.5800, het laagste peil sedert R°sse de tweede wereldoorlog. Dinsdag was de notering DM 7.6530 en maandag DM 7.6940. De notering van woens dag kwam overeen met een devaluatie van 9 pet ten opzichte van de oude pariteit van DM 8.3969, die van kracht was tot het moment waarop de Britse regering nu vier maanden gele den het pond liet zweven. Ook in Amsterdam is de koers van het pond gezakt. Op de valutamarkt werd 7.6405-7.6455 genoteerd tegen 7.7035-7.7085 gisteren. De koers voor bankpapier was 7.55-7.75 (7.65-7.85). Indust. Sporen Utll. Obi. Mod*. 23 okt. 951.31 213.79 114.36 74.26 24 okt. 952.51 214.76 114.65 74.33 446.2 25 okt. 951.38 216.19 115.06 74.33 442.7 Aand. Obl. Tot. H. L. 23 okt. 14.190 14.970 1.742 1.033 403 '24 Okt. 15.240 19.240 1.763 731 656 25 okt. 17.430 17.330 1.776 688 733 okt. 121%b 122%b 12844b 122b 122%b 127%b PARIJS De Franse minister van financiën, Valéry Giscard d'Estaing verwacht, dat de Franse economie in het komende jaar een flinke groei te zien zal geven als gevolg van een toeneming van uitvoer en investerin gen. De minister zei geen noodzaak te zien de economie aalï te moedigen door middel van budgettaire of mone taire maatregelen. Over de export merkte de minister op, dat deze dit jaar naar omvang zal toenemen met 12.9 procent, terwijl hij voor het komende jaar een groei voorspelde van 11.2 procent. Ook ver wachtte hij in 1973 een groei van het bruto nationaal produkt van 5.8 pro cent tegen een toeneming van 5,6 procent in dit jaar. Sprekende over de investeringen zei Giscard d'Estaing, dat de uitgaven in de overheidssector volgend jaar zullen toenemen met 3.33 procent tegen 3.9 procent dit jaar. In de particuliere sector zal er een toeneming zijn van de uitgaven van 7,4 procent tegen een groei van 7.7 procent in 1972. HATRAS (Reuter) India heeft tien miljoen blinden de helft van het aantal blinden in de wereld. Blindheid veroorzaakt door ondervoe ding neemt toe, zo heeft de minister van gezondheid van de staat Uttar Pradesj verklaard. IJMUIDEN De Zuid-Pacific Koper Maatschappij voert besprekingen over de verkoop van haar dochteronderne ming Beleggingsmaatschappij Zuid-Pa cific Koper. Op korte termijn zal hiertoe een buitengewone vergadering worden bijeengeroepen, zo deelt Hoogovens mee. Hoogovens heeft een belang van 10 pet in Zuid-Pacific en voert de direc tie via de deelneming Oost-Borneo Maatschappij. De overige 90 pet van het geplaatste kapitaal wordt verhan deld op de incourante markt. Het aandelenkapitaal van Zuid-Pacific be draagt 71.280. ROTTERDAM De Verenigde Na ties heeft een internationale groep bergingsbedrijven onder leiding van Smit Tak in Rotterdam de opdracht VORK verstrekt in de haven van Tsjalna in Bangla Desj zes gezonken schepen te acf industries lichten. Met de order is 24 miljoen Airco eemneiri Allied Chemical gemoeid. Alum co of Am De Operatie maakt deel uit van het American Brands hulpprogramma van de VN in Bangla Am can Desj. Er zal zo spoedig mogelijk een JS E?"iïmp?»,r begin worden gemaakt met het kar- Am Metal climax wei. Men wil klaar zijn vóór het Am Motors tyfoongetijde in het voorjaar. Het Am TelandTei e' consortium onder leiding van Smit Ampcx Tak bestaat verder uit berglngsbedrij- Anaconda ven uit Japan, West-Duitsland en Sin- at?a"i?Richfield gapóre. - Gedaan; b - Bieden; L - Laten; n Kom. Gerst Tin okt. 124 123%b Str. loco 17744-185L 17644-1831. dec. 124 L 124L raei 127b 126%L Lood Str. loco 5.00-5 50- Lijnzaad okt 355% 34744 ANTWERPEN 343'.i 333 Austr. wol sept. 175n 175n NEW YORK okt. 1751i 175n" nov. 175n 169L. dec. 28.24 28.39-38 mrt. 28.42-40 28.25 ROUBAIX juli 29.08b-10I. 28.58 Woltops sept. 21.00b 20.25b. Cacao okt. 154.50n 20.25b- Lorn G 37% 38 nov. 20.20-20.30 Loco B 35'/, 35% 32.45 32.75 LONDEN mrt. 31.98 32.20 Melalcn eu I per ton Wol tops loco 158.5011 153.50n Tin loco 1586-1587 1586-1588 dcc. 158.50-159.80 154.50L Id. 3 mnd 1593-1594 1595-1596; Suiker conlr. 11 Koper loc 433-434 43044-431%' loco 7.60 7.15 id. 3 mnd 44344-444 441-44144 Jan 7.46n 7.11n mei 7.77-75g 7.45-48C Lood loco 124-1244» 124-12444 id. 3 mnd 12444-125 12494-125' sept. 47.65 Zink loco 152%-153 152%-153 okt. 48.60 puui E "PI 15644-156% 156%-1374i| 24/10 25/10 PRETORIA Bendix i Bethlehem Steel Boeing Burlington Ind Chesap and Ohio Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industries Commonw Edison De Zuidafrikaanse Rand is gedevalueerd met 4,202 cons'Edison «afar- - Cont Can goud (was 28.50 Rand). De devaluatie vormt een aanpassing aan de £uniss'Sr!eÜ! feitelijke situatie op de wisselmarkt. Dart industriM Deere and Co In een verklaring heeft de Zuidafri kaanse minister van financiën, Die- derichs, voorts meegedeeld dat de cen trale bank van Zuid-Afrika voortaan vaste bied- en laatkoersen zal noteren voor de Amerikaanse dollar in plaats van voor het pond sterling. Op 30 juni besloot de Zuidafrikaanse rege ring de bestaande verhouding tussen de Rand en het Pond sterling te handhaven. Hierdoor was het toegestaan de Rand te laten zweven met het pond sterling tegenover andere munteenheden. Maar bij hot vaststellen van een nieu we nominale waarde is het voor de centrale bank uit technische overwe gingen noodzakelijk geworden de vas te bied- en laatkoersen, die zij no teert, uit te drukken in een geschikte nominale waarde. Eastman Kodak De Zuidafrikaanse betalingsbalans First Nat city is in het afgelopen jaar zodanig ver beterd dat toezicht op de invoer als Admlral Corp middel om de betalingsbalans te be- Allegheny Pow s schennen niet langer nodig is zo Akzona heeft de minister van financiën Die- .{Jlsted ind derichts woensdag verklaard. De Zuid afrikaanse regering heeft echter be- Ball 0hlo sloten de invoerbeperkende maatrege- Bayuk cigars Ion grotendeels te handhaven om de binnenlandse industrie een doelmatige £an Breweries bescherming te bieden tegen buiten- chadbourn Geib landse produkten. In januari zullen chase select Fd sommige beperkende maatregelen wel Columbia Gas enigszins worden verzacht maar het coin Telephone invoerbeleid als zodanig wordt niet gewij/.igd, aldus de minister. Fluor Corp 26% 27% 51 5144 42'', 42% 36 29% 334» 3344 28 284'* 28% 28% 944 9% 18 18 48% 48% 5% 5% 18 18 20% 20% 6844 68% 43% 42% 26% 26 22% 22% 31% 31% 15% 154'» 37% 36 I844ex 58 U 47% 47 32% 32% 41% 41% 8344 83% 15% 15% 35% 3644 25% 2544 28% 28', 35% 36% 32% 32»; 4044 4044 b 50 49% 40 40% 954* 95% 170% 169% 138% 138 75% 75% 16% 16% 224'* 2244 2844 28% 10% 1044 40% 4044 46% 47 12'/» b 12 41 7% 6% 13% 13% 2% 2',; 11.07 ii.ii 27% 27-%e 20% 26s; 23% 23% 24',; 24 Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel and Elec Getty Oil Gilette Cimbel Brothers Goodyear I and R Gulf Oil Illinois Centr Ind Insllco Int Bustin Mach Int Harvester Int Nickel of Can Int Paper Int Tel and Tel 64% 64' 25% 25!» 7544 75% 31% 2144 2744 28 85 85 >4 58!» 5944 21 20% 27 44 2 7 25 24% 2944 29% u% 14% 88644 38344 8644 36% 32% 3244 36% 3644 61% 52 28% 2844 Ling-Temco Vough 1014 1044 Litton Industries 12% 1244 Lockheed AircraP 9',4 0 Marcor 23% 2444 Martin Marietta If May Dep Stores 444. Mcdonnel Douglas 344', Nabisco Nat Cash Register Nat Distil and Ot Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind North Am Rockw 19% 454, 34% 68% Pacific Gas and El 30% Penn Central 344 Pepslco 83 'I RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fe Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Standard Oil Cal. Standard Oil Ind Standard Oil N J Studebaker-Worthl Sun Oil Texaco Texas Gulf Texas instrum Transamerlca 34% 35% 25% 25H 51% 50% 36% 36% 314i 31 108 10844 4744 4» 1944 19% 40% 41% 53 62 47'i 46% 7244 72!', 7844 78% 84% 84% 50'. SO 44 41'fc 38 38 Western Union Westlnghouse El. Woolworth 44 43%b 44*. 44% 15% 15'» 4244 433» 11% 11% 234» 28 43 467'. 42% 42% 35% 34% lnt Bnk for Rec Int Flav Frag lnt Paper <S4) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasco 18% Lone Star cement 23% Lehman 17% Madison Fund 12% 42% 28% 35% Nat Can NY Centr A North West B N Araer Philips Co Occidental Petr 68% 68% 3344 3{% 13% li'.i Standard Brands 48% 49»/» Union Elect United Corps United Gas Western Bancorp 19 1$% 36 3$%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19