Frem: goed goochel-materiaal MERCKX' TRIOMFLIJST COMPLEET Kohn nog serieus Enorm krachtsverschil door FC Twente met vijf doelpunten slechts matig uitgedrukt Valencia verliest Belg strandt bij 49,40868 kilometer Bemiddeling in conflict op komst Spartak Moskou wint in Madrid van Atletico TROUW /KWARTET DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 SPORT T15/K17 Van onze speciale verslaggever KOPENHAGEN Uiteindelijk perste Frem/Kopenhagen er toch nog een nietig slot-offensief uit. De Deense ploeg poetste daarmee het povere beeld, dat tegen FC Twente was opgebouwd, nog op. Niet veel evenwel. Daarvoor had de ploeg ook in de laatste minuten te weinig inhoud. Wel een uur lang hadden de Denen bovendien gefungeerd als bijna perfekt goochelmateriaal. FC Twente, die dit duel serieus had benaderd, creëerde nadat Jan Jeuring al snel had gescoord op de lachspieren werkende show, die vrijwel niets met een ernstige krachtmeting had te maken. De produktiviteit van de formatie van Spitz Kohn schoot evenwel tekort. Het enorme krachtsverschil werd 'slechts' via een 5-0 zege uitgedrukt. Frem heeft trouwens nooit de illusie gekoesterd, dat het zich zou kwalifice ren voor de volgende ronde. Dat de ploeg niet in de openingswedstrijden tegen het Franse Sochaux werd geëli mineerd, was op zich al een enorme verrassing. De Kopenhaagse amateurs plaatsten zich toen zeer nadrukkelijk op de voorgrond door de Fransen met 3-1 te verslaan. Maar zelfs.het thuis front rekende die uitslag toe aan toevalstreffers. Enig vertrouwen had men verder niet in de formatie van John Kramer, de trainer. Kramer zelf was eveneens sceptisch gestemd. Zei hij: 'Het was logisch, dat mijn pupillen geen kansen tegen dit FC Twente hadden. We zijn nu eenmaal sterk in het nadeel. Deze jongens zijn ama teurs, trainen slechts als d:t hun uitkomt en bij de FC Twente is er KOPENHAGEN Spitz Kolun de trainer van FC Twente, was ook na het lachsucces, dat zijn ploeg tegen Frem opvoerde, niet van zijn stuk te brengen. Kohn, die afgelopen zondag de Deense ploeg in de competitie aan het werk had gezien, bleek Frem als een serieuze opponent te beschouwen. Hij zei: 'Deze ploeg kan beduidend meer dan er vanavond gepresteerd is. Ik heb ze wel degelijk in een an dere gedaante gezien. Het was onze bedoeling om ze direkt al op hun enigen helft te drukken. Dat moest mogelijk zijn, wist ik. Twente beschikt nu eenmaal over meer capaciteiten. Dat er zo weinig tegenstand werd ge boden, was een gevolg van die twee snelle treffers van Jan Jeuring. Kijk dan zit je meteen op rozen, nietwaar. Ik ken wel meer ploegen, die door zo'n vroege tegenslag aangeslagen worden. Ik denk maar aan ons zelf, in de wedstrijd tegen Ajax van zaterdag.' René van de Kerkhof wegens een lichte blessure door Achter berg vervangen, had zich hoge lijk verbaasd over Frem. 'De trainer en enkele spelers die deze Frem-ploeg eerder hadden gezien, vertelden, dat dit een sterke opponent moest zijn. Daar heb ik niets van gemerkt. Ze hadden me notabene gewaar schuwd voor die linksachter Flemming. Nou, eerlijk, ik had totaal geen moeite met hem, ik probeerde hem direct al op snelheid. Hij was nergens.' Jan Jeuring, door vier treffers uiterst succesrijk, was niet hele maal tevreden met zijn verrich tingen. Hij was uiteraard blij met zijn saldo van vier, maar: 'Het hadden er zeker 6 moeten zijn. Wat me vooral teleurge steld heeft, was dat de kopbal erover vloog. Die had moeten hangen.' Kick van de Vall: 'Alleen in de eerste helft kostte het ons nog enige moeite om druk uit te oefenen. Toen waren de jongens nog bereid achter elke bal aan te lopen. Daarna nam de werk lust steeds meer af, als gevolg van het scoreverloop.' Theo Pahlplatz: 'Ja natuurlijk weet ik dat we nog meer doel punten hadden moeten maken. Maar die inspiratie misten we. En wat dan nog? In Enschede moeten toch ook nog een paar toeschouwers op de return afko men.' Epi Drost tenslotte: 'Wat wil men nou? De supporters zijn toch tevreden gesteld. En het publiek is toch ook aan zijn trekken gekomen.' uefa cup fc twente sprake van een full-prof organisatie.' Dat de aanhang van Frem niet in de overwinningskansen van hun favorie ten geloofde, bleek al uit de publieke opkomst. Slechts vierduizend toe schouwers hadden zich rond het veld geschaard. Kramer: 'Kopenhagen, is so wie so niet zo voetbalminded. En het publiek wordt enigszins moe van de prestaties van Deense ploegen in Eu ropees verband. Welhaast per defini tie worden onze vertegenwoordigers vroegtijdig uitgeschakeld.' Kramer, een gewaardeerde figuur met een fraaie interland-staat, voegde er bo vendien aan toe: 'In mijn formatie zitten enkele zwakke plekken. Met name op het middenveld, waar we gewoon kwaliteit missen.' Epi Drost: 'Toch mag je zo'n tegenstander niet onderschatten. Frem is tactisch Weens geschoold; er wordt puur op portunisme bedreven. Maar juist dat opportunisme heeft ons aanvankelijk tot voorzichtigheid gemaand.' BEDOELINGEN Frem-FC Twente was nog geen tien minuten oud, toen de Enschedese for matie zijn bedoelingen al duidelijk had gemarkeerd. De defensie werd gesloten gehouden, terwijl het mid denveld een behoudende positie aan nam. De dreiging werd geconcen treerd op de snelheid van de gebroe ders Van de Kerkhof, die hun capaci teiten onmiddellijk in praktijk brach ten. Dankzij hun pure snelheid raas den zij direct al door het linker verdedigingsblok. van de opponent en schiepen, daarbij geholpen door de hulpeloos opererende verdedigers van Frem, twee serieuze kansen. Jan Jeu ring, wiens vorm de laatste weken een positieve curve aanneemt, was attent genoeg om van die mogelijkhe den te profiteren. Die twee vlot geproduceerde treffers FREM Kopenhagen: Waldemar Hansen; Finn Hansen, Jörgen Hansen. Ulriksen, Ahlberg; Boeje, Mörch, Mortenscn; Poulsen, Jeppcscn. Printzlau, FC Twente: Schrijvers; Van Ierssel, Drost, De Vries, Oranen; Notten, Van der Vall. Willy van de Kerkhof; René van de Kerkhof «Achterberg), Jeuring, Pahlplatz. JOHN LINSE Jan Jeuring heeft de bal buiten bereik van doelman Waldemar Hansen ingeschoten. Deze actie van de Twente-speler leverde echter geen treffer op. Jeuring nam wel vier van de vijf Enschedese doelpunten voor zijn rekening. tastten het restje zelfvertrouwen van de Kopenhaagse ploeg sterk aan. De volgelingen van Kramer traden, ge schokt als zij waren door het teleur stellende verloop van de eerste perio de, uiterst nerveus op en leden daar door opvallend veel balverlies. Op het middenveld heersten Van der Vall, Notten en Van de Kerkhof, die hun directe tegenstander geen moment de ruimte gaven om openingen te force ren. De acties van de Denen misten ook elke vorm van intellect. Er werd hoog zelden geprobeerd een numerie ke meerderheid te creëren door op rukkende spelers uit de tweede laat staan derde lijn. Zelfs de hoog genoteerde linksachter en internatio nal Flemming Ahlberg beperkte zich tot het afschermen van de Twentena ren. Doorgaans heeft hij vrijwel altijd de neiginig zijn frontlinie te assiste ren. waardoor het overrompelende op treden van Van de Kerkhof durfde hij geen enkel risico te nemen. RISICO FC Twente permitteerde zich. naarma te bleek dat de opponent in wezen geen bedreiging vormde, wel risico's, steeds meer presenteerden De Vries, Van Ierssel en Notten zich in de voorste lijn. Vanuit alle standen werd het doel van international Waldemar Hansen onder vuur genomen, die het hele gebeuren vóbr hem praktisch gadesloeg Het meest treffend kwam dat naar voren, toen Willy van de Kerkhof halverwege de eerste helft steenhard kogelde. Hansen bleef aan geslagen op de doellijn staan. Hij stak zelfs geen hand uit toen de bal van de lat het veld in ketste. De gretig opmerkende Jan Jeuring had toen opnieuw een schitterende kans, maar hij kopte de opspringende bal juist over. Hit hetgeen FREM daar tegenover stelde, bleek dat de woorden van Twentes trainer Spitz Kohn: 'Verschil lende van deze spelers kunnen zo in onze selectiegroep worden opgeno men,' als overdreven moeten worden gekwalificeerd. Frem manifesteerde zich als een goed willende eerste klas amateurploeg. die wel voor een goed resultaat wil vechten, maar dat doet in de veronderstelling dat effect toch niet te verwachten is. Het verweer van de Denen werd zelfs aandoenlijk, toen de Enschedeërs zich meer en meer autoritair gingen gedragen en de bal regelmatig traag over het mid denveld verschoven. Grappig om te zien, maar die humor berust dan op 'geen beter vermaak dan leedver maak'. Veel rendement leverde dat echter niet op. Twente had bij rust al een marge van zeker vijf doelpunten op moeten bouwen. FC Twente beschouwde het stadion van Frem ook daarna als een aantrek kelijke speeltuin, waar geëxperi menteerd kon worden met trucs, die anders als te gevaarlijk worden aange merkt. Epi Drost, de ausputzer, ging zelfs zover dat hij de air van een Franz Beckenbauer aannam. Drost veroorloofde zich vrijheden die een opmerkzame spits wel zou hebben af gestraft. Zo'n figuur ontbrak echter, wat voor Drost een stimulans bete kende om zich nog gevariëerder aan te bieden. De prikkel om ook in Kopenhagen effektief voetbal te propageren ont brak ten ene male. De spelers van Twente waren te veel uit op persoon lijke glorie om een monsterzege mo gelijk te maken. Niettemin voerde Jan Jeuring binnen een kwartier de stand op 40. Hij werd daartoe in staat gesteld door de voor René van de Kerkhof ingevallen Achterberg en door v.d. Val, wiens schot zodanig van richting werd veranderd dat er een pass-op-maat uit voortvloeide. Twente werd tenslotte zo nonchalant, dat Frem toch nog enkele kansjes schiep. Die werden echter door gebrek aan doortastendheid niet beloond. Eddie Achterberg bepaalde 5 minuten vór tijd de eindstand op 50. FREM Kopenhagen—FC Twente 0—5 (0—2) 1. Jeuring 01, 7. Jeuring 02, 55. Jeu ring 03, 60. Jeuring o4, SI. Achterberg MEXICO (Reuter, AP) Zelfs Eddy Merckx heeft gisteren moe ten ervaren dat 50 kilometer fiet sen in één uur tijds voorlopig nog een bijna onmogelijke opgave is. De Belgische wielerkampioen slaagde wel in zijn opzet het we relduurrecord van de Deen Ole Bitter te verbeteren en te bren gen op 49,40868 kilometer. Hoe wel hij aanvankelijk een schema had opgesteld, dat voorzag in een minimale verbetering van Ritters record (48,65392 kilometer), be sloot Merckx gistermorgen toch te vertrekken op een schema dat hem zou voeren tot de magische grens van 50 kilometer in één uur. In dat schema moest Merckx rondetij den van 24 seconden maken over de 333 meter lange piste. Aanvankelijk slaagde hij wel in zijn opzet, maar in het laatste deel van de race moest Merckx ervaren dat de ijle lucht van Mexico ook hem de adem benam. Minutenlang moest hij uit-hijgen, voordat hij kon uitbrengen: 'Ik ben i dolgelukkig. Hiervoor heb ik ver schrikkelijk veel successen behaald, riaar dit is mijn grootste triomf'. Merckx had aanvankelijk zijn record- Eddy Merckx op weg naar zijn werelduurrecord. poging vastgesteld op donderdag, maar switchte vrii spoedig na aan komst over naar een planning voor de dinsdag. Voortdurende regenval maakte het hem echter onmogelijk om al op die dag de recordpoging te wagen. Gistermorgen waren de om standigheden echter gunstig. Merckx was al om zes uur uit bed. Na te hebben ontbeten vertrok hij naar het auto-circuit van Mexico-Stad, waar hij een half uur trainde. Daarna ging hij naar het Olympisch Stadion, waar hij nog eens twintig minuten achter de derny reed. Onmiddellijk na deze laat ste training liet hij zich door zijn arts onderzoeken. Eddy Merckx had een schema opgesteld, dat de prestatie van Ole Ritter van 10 oktober 1968 met 1347 meter zou overtreffen. Om aan die vijftig kilometer te komen ston den de volgende tussentijden op het schema: 5 kilometer in 6.03; 10 kilo meter in 12.03 en 20 kilometer in 24.03. Merckx vertrok sneller, gebruik te 5.55,6 voor de eerste vijf; 11.53.1 voor de eerste tien en 24.06,8 voor de eerste twintig kilometer. Merckx reed met een verzet van 52x14, hetgeen neerkomt dat hij per pedaalomwente ling 7,89 meter vooruit komt. In het laatste gedeelte van het uur slaagde Merckx er echter niet in vast te houden aan het geweldige gemid delde van 24 seconde per ronde van 333,33 meter. Eddy Merckx verbeterde en passant ook de records van Ritter over de 10 en 20 kilometer (respectievelijk 11.53,11 sec. (oud 11.58,4) en 24.0,68 sec. (oud 24.17,40). De Belg kon niet het record van Ritter over vijf kilometer verbeteren. Zijn tijd (5.55,6 min.) was precies vier seconden meer dan de Deen had verbruikt. Ritter echter had de verbe tering van het record over de vijf kilometer niet opgenomen in een po ging, die ook tot het uurrecord moest leiden. Ritter was uitsluitend voor een rit over de 5000 meter in het zadel gestapt. In de rit waarin hij zijn uurrecord vestigde, legde Ritter de eerste vijf kilometer af in 6 min. 10,94 seconden. Met dit werelduurre cord is de prestatielijst van Eddy Merckx geboren op 17 juni 1945 compleet. Eddy Merckx begon met fietsen in 1961 en het volgende jaar kwam het eerste grote succes, Belgisch kampi oen op de weg bij de nieuwelingen. Twee jaar later, in Sallanches, werd hij wereldkampioen bij de amateurs, (n april 1965 werd Merckx beroeps- renner en van dat moment begon zijn opmars naar de absolute heerschappij. Er zijn nauwelijks belangrijke wed strijden te noemen die niet voorko men op de lijst van meer dan 500 overwinningen, die hij behaalde. De meest opmerkelijke overwinningen zijn: Ronde van Frankrijk 1969, 1970, 1971, 1972. Ronde van Italië 1968, 1970. 1972, Wereldkampioen 1967 (Heerlen) en 1971 (Mendrisio), MilaanSan Re- mo in 1966, 1967, 1969, 1971, 1972, Waalse Pijl in 1967, 1970. 1972, Pa rijsRoubaix in 1968 en 1970, Ronde van Vlaanderen in 1969, LuikBaste nakenLuik in 1969, 1971, 1972, Ron de van Lombardije in 1971 en 1972. Verder drie keer ParijsNice, twee keer de Ronde van Sardinië, Gent Wevelghem, de Trofeo Baracchi, de Ronde van België, De Ronde ,van Nor- mandië, de Ronde van Catalonië, de Ronde van Levant, de Ronde van Morbihan, het sterrencriterium, Pa rijsLuxemburg, omloop Het Volk. Um den Henniger 'rupm, Dauphine 'Libere' en de Midi-Libre. Van onze tennismedewerker DEN HAA G— In de tennis- bond zijn activiteiten ontstaan die zouden moeten leiden tot het aanwijzen van een bemidde laar in het conflict tussen het bondsbestuur en de vijf topspe- lers: Hordijk, Hemmes, Thung, Fleury en Laudin. Deze activi teiten zijn ontstaan in de Inter nationale Club, een organisatie van oud-internationals in de Nederlandse tennisgemeenschap. Vooraanstaande personen in de IC (en ook elders in de tennis- bond) menen dat het conflict, dat door de onverzettelijkheid van beide partijen hoog is opge laaid, geen goed doet aan het nationale tennisbelang. Van daar hun initiatieven, die nog als voorlopig moeten worden ge zien. Reacties van de zijde van de topspelers en van de kant van het bondsbestuur wijzen et- op dat men niet geheel afwij zend staat ten opzichte van een bemiddeling. Het bondsbestuur heeft gisteren niet toegegeven aan de eis van mr J. L. Janssen van Raay, advocaat voor de vijf topspe lers, om alsnog het Nederlandse team te laten meedoen aan het internationale indoor toernooi nm de Koning Giistaaf-beker. Mr Janssen van Raay zal van daag horen ivanneer het door hem aanhangig gemaakte kort geding zal dienen. Van de zijde van de tennisbond werd giste ren gehoord dat de wedstrijd tegen Engeland voor de eerste rond van het Koning Gustaaf- bekertoernooi niet meer kan worden gespeeld. De wedstrijd is op papier gewonnen gegeven door de KNLTB en dit kan niet meer worden teruggedraaid. Een eventuele uitspraak door de president van de Amsterdam se Rechtbank zou alleen theore tische betekenis kunnen heb ben. AMSTERDAM In het toernooi om de UEFA-Cup heeft Valencia in Bel grado met 3-1 verloren van Rode Ster. De Joegoslaven namen via Lazarevic en Karasi een voorsprong van 2-0, waarna Claramunt de achterstand ver kleinde. Azimovic bracht uiteindelijk Rode Ster toch nog op 3-1. Een forse overwinning behaalde ook titelhouder Tottenham Hotspur, dat weinig moei te had met Olympiakos Piraeus: 4-0. Doelpunten: Gilzean, Chivers, Coates en Peace. Een dag eerder had Liverpool al even weinig moeite met de tweede Griekse vertegenwoordiger gehad: 3-0 tegen AEK Athene. Overige ploegen die fors uithaalden waren het Bulgaarse Beara Stara Za/gora (3-0 tegen Honved Boedapest) en het Oostduitse Dynamo Berlin (3-0 tegen Levski-Spartak uit Sofia). Minder gemakkelijk hadden de Westduitse clubs het. In Stavanger verloor FC Köln (dinsdagavond reeds) met 1-0 van het pas Noors kampioen geworden Viking. Borussia Mönchengladbach, dat als gevolg van het bierblik-incident niet op eigen terrein maar voor slechts 10.000 toe schouwers in Neurenberg speelde, maakte er tegen de amateurs van Hvidovre uit Kopenhagen tegen de verwachting in geen schuttersfeest van. De drie doelpunten van het nog steeds zwaar gehavende Borussia kwa men op naam van Bonhof (2) en Wimmer. Van onze sportredactie AMSTERDAM Spartak Moskou, de ploeg die FC Den Haag in de eerste ronde reeds uit het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars «tootte, heeft gisteravond in Madrid verrassend uitgehaald. Na een 0-1 voorsprong bij de rust wonnen de Russen met 3-4 van Atletico Madrid Redin (2). Diskariov en Bulgakov scoorden voor Spartak; Luis, Ovejero en Becerra zorgden voor de doelpun ten van Atletico. Een tweede verrassing in dit Europa Cup 2-toernooi kwam op naam van Wrexham (Wales). Dit internationaal weinig betekende team versloeg het heel wat hoger gewaardeerde Hajduk Split met 3-1. Bij de rust stond de ploeg uit Wales reeds met 3-0 voor. De 'Britse' ploegen waren gisteren in dit Europa Cup 2-toernooi toch suc cesvol. Leeds United bleef bij Carl Zeiss Jena voor 18.000 toeschouwers met 0-0 knap overeind, Xork Hiberni ans kwam thuisspelend tegen Schalke '04 tot dezelfde score, die de Ieren waarschijnlijk niet verder brengt, en het Schotse Hibernian zorgde tegen het Albanese FC Besa voor de groot ste score van de avond: 7-1. AC Milan veroverde zich in Warschau tegen Legia een goede uitgangspositie voor de kwartfinales. Na een 0-0 rust stand werd het voor 70.000 toeschou wers 1-1. Golin scoorde in de 74ste minuut 0-1 voor Milan, 4 minuten later maakte Dyna gelijk. OLYMPISCHE SPELEN Henry Banks (58) Brits secretaris van de Internationale Amateur Bnksbond Is be noemd tot technisch directeur van het Internationnal Olympisch Comité. IJSHOCKEY De ijshockeyclub Den Bosch heeft voor het komende seizoen de steun van spon sor Skol International Beer. De sponsor stopt 4.000 gulden in de club. VOETBAL Stoke City heeft voor 30.000 pond (250.000 gulden) de 21-Jarlge doelman van de Schotse tweededlvisieclub Clyde bank. Michael McDonald gecontracteerd. McDonald moet Cordon Banks vervangen die bij een auto-ongeluk afgelopen zon dag zeer ernstig gewond raakte aan zijn rechteroog. ADVERTENTIEl ■EN HttS THIALF (NEDERLANDSE COMPETITIE) ZATEROAfi A.S. 21.(0 UUR IEE8ENVEEN SMCXE EATERS (COUPE *»t'CBAU NEDERLAItucNj ZOfcHi «.S. 20.10 «II SEUcN TEGEN CORBULO ZATERDAG IS. DAMES 14.15 UUR HEREN 16.00 UUR VLIEGERMOLEN, VOORBURG TEGEN HAARLEM CARDINALS ZATEROAG 5.20.30 GUI SPORTHAL 'BE OUDENHOF' MARTINUS NUHOFFLAAN 44 DELF! DRINK RAAK BIJ ELKE SPORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17