}eertsema wil toch nog Dpen overleg met (imbtenarenorganisaties So**el de Sociaal contract Nieuw Esso album (3,45) met gratis kleurenfoto's Nederlaag tegen 'prikkelend' mini 'Beroepsmilitairen slikken al valium' 'Tweede chr. instituut voor leraren hard nodig' Inderzoek naar ellen bij ptocht politie (even Amerikanen i Havelte t opdrachten? Waarschuwing voor stank in Rijnmond Psychiatrische instituten: omzet 1,1 miljard gulden Chileens koper gelost ïekenhuistariefgrens van lanvaardbare haast bereikt uw probleem ook het; onze Het dure spek [OUW/KWARTET DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 BINNENL AND/KUNST T9/K13 an onze parlementsredactie 5N HAAG Minister Geertsema wil het overleg met de ambtenarenorganisaties over de pensioen- jdragen en met de politiebonden over de verhoging van de politiesalarissen hervatten. Hij heeft gis- ren in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken heel voor- ihtig laten doorschemeren, dat er nog wel iets financieel te ritselen valt voor beide zaken. nister Geertsema hoopt nu door n soepele houding de ambtenaren- ganisaties weer tot overleg te krij- n. Dat overleg werd door deze orga- saties enige tijd geleden opgeschort, idat zij het zinloos vonden over sluiten te praten, waar toch niets ier aan te veranderen was. eze besluiten hielden in, dat de amb- iaren zelf meer pensioenpremie lesten betalen, wat het rijk een zuiniging opleverde van ƒ140 mil- en en dat er voor de verhoging van politiesalarisschalen niet meer dan miljoen beschikbaar zou komen, inister Geertsema heeft zich giste- i bereid verklaard met de centrales n ambtenaren echt open overleg te eren, waarbij het resultaat, de op- engst van ƒ140 miljoen, niet van roren vast zal staan. De KVP die op ze bereidverklaringen had aange- ongen in een motie, zal deze moetie naar verwachting intrekken. egrip nister Geertsema toonde begrip or het ongenoegen dat hij zich bij ambtenarenorganisaties op de hals d gehaald door niet van tevoren er de verhoging te overleggen, oed vooroverleg is echter zeer moei- k als het gaat om afspraken bij de bmetsformatie en om voorstellen onze parlementsredactie IX HAAG De rijksrecherche It momenteel in samenwerking met Haagse politie een onderzoek in ar de gebeurtenissen tijdens de de- instratie van de politie maandag in ii Haag. Het onderzoek zal zich ncentreren op de rel met de taxi- uffeur, die, na op de stoet te zijn ereden en een drietal agenten licht ïebben veawond, door andere agen- gemolesteerd werd. Deze agenten reigden de taxichauffeur, sloopter rstrips, antenne en ruitenwissers de taxi en sloegen de voorruit in. althans volgens de verklaringen de taxi-chauffeur. Voorts zullen thten worden onderzocht over wan- lijkheden tijdens de demonstratie, ïster Geertsema maakte dit giste- n van de behandeling van zijn be- bting in de Tweede Kamer bekend. n een onzer verslaggevers ONINGEN Krijgen Nederlandse itairen in Havelte hun bevelen en Irachten rechtstreeks van Ameri- officieren? Deze vraag weigert legervoorlichtingsdienst te beant- orden. 'Het is één van de weinige ■en dat ik als voorlichter ronduit et weigeren een antwoord te ge- V, aldus een woordvoerder van de- dienst. gaat volgens hem niet aan om reldkundig te maken van wie Ne- landse soldaten hun opdrachten jgen. De vraag is opgekomen in rband met het feit dat een order een Nederlands officier om niet er met een kogel in de kamer van wapen te lopen, prompt weer ledaan is gemaakt. Igens inlichtingen is het ook voor betrokken Nederlandse soldaten ak een 'duistere zaak'. In principe Bt het niet voor dat Amerikaanse ticieren rechtstreeks bevelen geven Nederlandse soldaten, maar in iciale gevallen zou dit wel denkbaar i Gebruikelijk schijnt het te zijn de Amerikaanse commandant de ■derlandse commandant van het be- kingsonderdeel benadert. Hij kan ens langs deze weg kritiek uitoefe- op de bewaking. Hoe de verant- ordelijkheden en gezagsverhoudin- i liggen is echter onduidelijk, lis bekend gaat het in Havelte om opslag van atoomkoppen. De op- gplaats staat onder rechtstreeks op- rbevel van de Amerikanen. Het ei- ilijke geheime projekt wordt be- ikt door een Amerikaanse bewa- gsdienst. In een ring om dit gehei- terrein heen wordt de wacht ge- 'den door de Van Heutz-troepen. Minister Geertsema ...overleg open... met budgettaire consequenties, zei hij. Voorstellen van PvdA en AR om het overleg weer mogelijk te maken door de ƒ140 miljoen ergens anders op te bezuinigen, wees hij van de hand. Deze fracties hadden voorge steld de rijksbijdrage in de ambtena- renpensioenen, die over het algemeen in de pensioenfondsen wordt gestort, tijdelijk te verlagen. Minister Geert sema zei echter, dat deze mogelijk heid al was bekeken en was afgewe zen omdat daardoor de nationale be sparingen zouden verminderen. Ook verklaarde hij zich tegen een motie van zij partijgenoot drs. Van SCHIEDAM Sinds woensdagmiddag 5 uur is voor het Rijnmondgebied waarschuwingsfase 2 van kracht. Dit betekent dat de industrie wordt ver zocht stankverwekkende handelingen te voorkomen. De waarschuwing is uitgegaan omdat in de lucht een licht verhoogd gehalte zwaveldioxyde is waargenomen. Bo vendien zijn de weersomstandigheden voor donderdag (weinig wind en sta biele opbouw van de lucht) zodanig, dat hinder van stank kan optreden. Aardenne (VVD) waarin werd bepleit de verhoging van de pensioenbijdrage alleen voor 1973 te laten gelden en voor 1974 een andere oplossing te zoeken. Mr. geertsema vond het een slecht idee, omdat met de ƒ140 mil joen bezuinigingen uitgaven worden gedekt, die ook in 1974 nog doorgaan. Mr. Geertsema benadrukte tenslotte dat, ongeacht de terechte kritiek op de procedure rond de verhoging, deze op zichzelf toch niet onredelijk is. Hij hoopte de ambtenarenorganisaties hiervan tijdens het verdere overleg te overtuigen. Ten aanzien van de politiesalarissen was minister Geertsema het met de Kamer en de politiebonden eens, dat er meer moet worden gedaan voor de jongere agenten en wachtmeesters. Uit zijn betoog leek op te maken, dat hiervoor nog wel extra geld boven de beschikbare 7 miljoen te vinden zou zijn. Volstrekt onmogelijk achtte mi nister Geertsema echter een extra be drag van nog eens 7 miljoen, waar op het PvdA-Kamerlid Laban had aan gedrongen. Van een verslaggever UTRECHT De omzet van psychiatrische instituten in Ne derland, dit jaar 1,1 miljard gul den, benadert de één procent van het nationaal inkomen. Of dat duur is, weten we eigenlijk niet, omdat er geen objectieve maat staven zijn om vast te stellen wat goed of beter is, zei gisteren drs. D. J. Wagner voor de sectie Psychiatri sche instituten van de Nationale zie kenhuisraad. Hij hield als directeur van het Centraal orgaan ziekenhuista rieven (COZ) een inleiding over ta riefsvorming. De instellingen, zei de heer Wagner, hebben zelf nog maar weinig gedaan aan de ontwikkeling van normen om het effect van verschillende behande lingen af te wegen. En dan is het ook moeilijk, te beoordelen of een en ander financieel verantwoord is. Het COZ is wel verweten dat het te weinig begrip zou tonen voor het systeem van geneeswijzen dat in de meeste instituten wordt toegepast. Maar het gaat niet aan, vond drs. Wagner, ons zonder meer de mening toe te schrijven dat 'gek zijn goed koop moet blijven'. Havenarbeiders in Le Havre lossen de 1.250 ton Chileens koper, be stemd voor twee Franse maatschappijen uit het Duitse vrachtschip Birte Oldendorff. De partij koper was de inzet voor juridisch touw trekkerij in Nederland en Frankrijk. Van onze onderwijsredactie UTRECHT Eén tweede chris telijk opleidingsinstituut voor le raren is hard nodig. Daarom be treuren wij het in hoge mate dat er naast de Vrije Leergangen in Amsterdam voorlopig geen twee de instituut mag komen. Willen we in de toekomst de behoefte aan nieuwe leraren aan christelij ke scholen vervullen dan is een onmogelijk, zei de heer De Jongh. Uiterste voorzichtigheid is geboden omdat jonge leerlingen hier op on juiste wijze worden blootgesteld aan andere levensbeschouwingen. Tenslotte noemde hij de wijze waarop onderwijs-experimenten tot stand ko men. De beoordeling en begeleiding van experimenten vindt centraal plaats. Het vrije, bijzondere onderwijs is daarbij nauwelijks betrokken, aldus de heer De Jongh. vervolg van pag. 1. Beter gericht werkloosheidsbeleid, speciale aandacht voor de positie van de langdurig werkelozen en invoering van een loonsuppletieregeling (is re gering mee akkoord); Geen overheveling van 80 miljon uit het WAO-fonds naar de overheids middelen (heeft regering toegezegd). Opstelling van bindende prijsge- dragsregels; Ontslagbescherming van vakbonds vertegenwoordigers binnen de onder neming; Geprogrammeerde verkorting van de arbeidstijd naar 40 uur per week en verlenging van de vakantie tot minimaal 20 dagen, maar beide uiter lijk in 1975. Heffing van 0,2 pet Een nieuw punt In het eisenprogram ma van de vakbeweging is, dat zij bij het niet doorgaan van de bevriezing van de kinderbijslag voor het twe.de kind toch extra middelen wil creëren voor de opbouw van een wettelijke pensioen-voorziening en de financie ring van de sociale woningbouw. Dat moet volgens haar geschieden door een extra verhoging van de kin derbijslag met 0,2 pet als 'compensa tie' voor de aanzienlijke hogere ar- beidsproduktiviteit in 1972 dan ver wacht was. Verwacht mag worden dat dit punt al evenmin de afsluiting van een sociaal- contract (pardon: sociale overeen komst) in de weg zal staan. De centrale werkgeversverbonden VNO en NCW hebben gisteren in reactie op deze (dinsdag reeds in de Stichting van de Arbeid besproken) tweede opleiding onmiskenbaar. Dit zei de heer .de Jongh gisteren op de jaarvergadering van de bond voor prot. chr. mavo-onderwijs. In de nieuwe opleidingen is een grote plaats ingeruimd voor de vorming van de leraar tot opvoeder en begeleider. Daarbij moet de mensbeschouwing centraal staan, aldus de heer De Jongh. Ook op andere fronten bestaat reden tot bezorgdheid voor verlies aan iden titeit van het christelijk onderwijs. Als voorbeeld noemde de heer De Jongh de ideeën van staatssecretaris Schelfhout over het zogenaamde terti- um, een schoolvorm waarin openbaar en bijzonder onderwijs samen deelne men. Principieel onaanvaardbaar en zonder een grondwetswijziging ook ADVERTENTIE m een verslaggever ÏRECHT Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven wil de sterke 'jging van de tarieven tegengaan. voorzitter van het Centraal Orgaan J- W. de Pous, heeft een drin- )d beroep gedaan op alle bestuur- 's en directies van ziekenhuizen, "Pleegtehuizen en dergelijke om zeer kritisch te bezinnen op de sten 'daarbij doordrongen van het dat de aanvaardbare grenzen vrij- 1 bereikt zijn'. De aandacht die de dsie jaren sterk gericht is geweest de ontwikkeling van nieuwe pro ten en op de vervolmaking van de :nstverlening zou nu volgens drs. Pous in de eerste plaats gericht 'eten worden op een 'stringente waking van de kosten'. 'en de kosten zo blijven stijgen, llen de instellingen binnen afzien- "e tijd in welhaast onoverkomelijke moeilijkheden raken, aldus het C.O.Z. Het bestuur van het centraal orgaan heeft reeds een aantal maatregelen genomen: Zo zullen de individuele aanvragen vanaf 1 januari alleen in behandeling worden genomen als de begroting vergezeld gaat van een stan daardformulier waarop een groot aan tal exploitatiegegevens is ingevuld. Verder zal compensatie van verliezen over een afgelopen jaar alleen moge lijk zijn als kan worden aangetoond dat in dat jaar voldoende aandacht is besteed aan het terugdringen van de factoren, die ertoe hebben geleid dat de begroting is overschreden. Het bureau van het COZ heeft de opdracht gekregen, de zaken nog kri tischer te bekijken dan tot dusver. 't Nieuwe album bevat al 66 kleurenfoto's. Er ontbreken nog 34 zelfklevende foto's. Die zitten in 16 zakjes. U krijgt bij bijna alle Esso dealers steeds een zakje gratis bij 20 liter benzine of CSSOJ 2 liter Esso Mix.'t Album is dus snel vol! Van een verslaggever UTRECHT De 51-jarige heer E. A. M. Sadee. ambtenaar van de Raad van Arbeid te Breda, heeft de strijd tegen de minirokjes van het vrouwelijk personeel bij de Raad van Arbeid verloren. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft gisteren de uitspraak van het ambtenarengerecht in Den Bosch bevestigd en dat betekent dat de heer Sadee in hoogste in stantie niet ontvankelijk verklaard is in zijn eis. Die eis was een voorschrift dat de dames zich op zomerse dagen tijdens de dienstu ren zedig kleden en minirokjes zouden tegen die eis gaan: volgens de heer Sadee werken ze zinne- prikkelend. De Centrale Raad van Beroep ba seerde zich uitsluitend op de amb tenarenwet volgens welke geen be- roepsrecht mogelijk is inzake alge meen verbindende voorschriften 'hoezeer ook een ambtenaar daar door in zijn belang getroffen kan worden'. Op één punt week de centrale raad af van het ambtena rengerecht: dit college noemde de klacht van de heer Sadee niet ontvankelijk omdat hij niet per soonlijk in zijn belangen als amb tenaar getroffen is. De centrale raad meent echter dat het begrip 'belang' niet te eng moet worden uitgelegd. Daaronder kunnen wel degelijk besluiten of maatregelen begrepen worden van een admini stratief orgaan die direct betrek king hebben op andere personen of zaken. Raadsman bij proces te gen 1 V DM: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'De democratisering in de krijgsmacht maakt ook slachtoffers onder de beroepsmilitairen. Het aantal van hen dat va lium slikt, neemt schrikbarend toe'. Met deze getuigenverklaring probeert de humanistische raadsman majoor H. Bos het Hoog mili tair gerechtshof gisteren duidelijk te maken dat de in het leger op gang gekomen vernieuwingsbeweging ook door de militaire rechters niet langer kan worden genegeerd. voorstellen verklaard, dat ze 'geen aanleiding zijn geweest het overleg af te breken'. Minister Boersma heeft gisteren na afloop van het overleg met de organi saties van de beoefenaars van vrije beroepen nog eens benadrukt dat deze niet onder een CAO vallende groepen het matigingsbeleid voor '73 onder schrijven. Ook als er geen sociaal contract komt wil dat niet zeggen dat deze groepen artsen, advocaten, makelaars, architecten etc. niet aan het matigingsbeleid willen meewer ken. De gesprekspartners hebben er wel de aandacht op gevestigd dat hun bijdrage aan het matigingsbeleid geen exclusieve bijdrage kan zijn. Afgespro ken is dat nadere besprekingen eventueel met de afzonderlijke organi saties zullen volgen om de bereid heid tot matiging nader te concretise ren. 'Het gaat vooral om de vraag hoe de nullijn-gedachte in de tarieven moet worden vertaald', voegde minis ter Langman, die evenals minister Geertsema de besprekingen bijwoon de. hieraan toe. vn i Brieven die niet xljn vooralen van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar ln verband ■taan moeten In afzonderUJke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Botterdam. Vraag: Tot tweemaal toe kreeg ik een bonte hoya voor het raam groot en bloeiend. De eerste bracht ik in de hal tegen een kale wand, onderhield haar goed, maar binnen een jaar is zij doodgegaan. Nu klimt er weer een in de gang. Ook deze gaat achteruit. Nu heb ik erboven een tl-buis laten aan brengen. Hoe verpot ik zo'n gevaarte zonder risico? Wat doe ik het beste met de verlichting. Alleen overdag en 's avonds tot elf uur licht? Moet zo'n plant ook donkerte hebben en rust? Of mag de tl-buis er rustig elke nacht boven blijven branden? Antwoord: O, die arme hoya, die zo mooi bloeit .oor het raam. Ze moet daar blijven in het licht en in de zon. De hoya is een tropenplant en gaat beslist dood in een hal, waar de zon niet schijnt en een tel-verlichting ver vangt de zon niet. Geef 's zomers elke week mest en veel water. Niet keren tijdens bloei en knopvorming. Uitge bloeide bloemen laten zitten, 's Win ters matig gieten en niet mesten. Matige temperatuur niet boven 15%, alleen verpotten als ze uit de pot groeit. Leiden langs rekje of hoepel, anders wordt de plant te hoog en te wild. Vraag: We hebben een schilderij, Voorstellende twee trekpaarden voor een ploeg op een akker. De naam van de schilder is Vrijthoff. Kan u gege ven: over hem verstrekken? Antwoord: Jhr. Arnold Johan Theo- door Vrijthoff (ook onder de naam Vijtorf) leefde van 1863 tot 1924 eir schilderde voornamelijk Limburgse landschappen. De advocaat-fiscaal, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, wilde dat dui delijk wel doen. Tegen de tien solda ten die betrokken waren geweest .bij een in juni gehouden sit-down-staking in de Prinses Margrietkazerne in We- zep, eiste hij bevestiging van de von nissen van de krijgsraad. De tien soldaten werden op 14 september in Arnhem veroordeeld tot gevangenis straffen, variërend van zes weken tot twee maanden. De advocaat-fiscaal zei van mening te zijn dat het overgrote deel van de dienstplichtigen in alle rust en orde de opgelegde taak wil vervullen, 'zon der gedonder van wie dan ook'. Hij zei het de verdachten vooral te ver wijten, dat zij 'de orde en rust die de gemiddelde dienstplichtige wil', had den willen verstoren. 'Absurd' De soldaten, die in hoger beroep terecht stonden, omdat zij, naar de woorden van een van hen, de opgeleg de straffen 'absurd' vonden, maakten deel uit van een groep van ongeveer vijftig dienstplichtigen die op 14 juni aan de staking had deelgenomen. Tot die staking was besloten uit solidari teit met een van de 'maten', Gerrit Siebrand, die wegens weigering van een dienstbevel in Nieuwersluis in voorarrest was gezet. Siebrand had tijdens een les over de werking van granaten een door de sergeant in circulatie gebracht boekje met afbeeldingen geen blik waardig gekeurd. Op de vraag van de sergeant of het boekje hem niet interesseerde, had Siebrand bevestigend geantwoord. Al eerder, zo bleek op de zitting van het HMG, had Siebrand, afdelingsbe stuurder van de WDM, meer belang stelling aan de dag gelegd voor ge mengd en kritisch soldatennieuws dan voor de geheimen van wapentuig. Nadat de ongeïnteresseerde WDM- functionaris was afgevoerd naar het beruchte depot voor discipline, deden zijn mede-afdelingsbestuurders tever geefs pogingen de kazerneleiding op haar besluit te doen terugkomen. Toen praten geen zin bleek te heb ben, riepen zij op tot de staking, die een uur zou duren. De marechaussee maakte er voortijdig een einde aan. Een van de verdachten beschuldigde op de zitting de kazerneleiding van provocatie. De leiding zou geweten hebben dat Siebrand al in vrijheid was gesteld, voordat de staking zou worden gehouden, maar zij zou de afdelingsbestuurders van de WDM daarvan onkundig hebben gelaten. De staking zou niet zijn doorgegaan, ver zekerden de verdachten, als zij hadden geweten dat degene om wie het begonnen was, inmiddels uit de gevangenis was ontslagen. de president van het hof, mr. G. Fikkert, had naar een principieel ver weer als dat weinig oren. In allerlei toonaarden hield hij de verdachten voor dat een organisatie als de krijgs macht zonder tucht niet kan funge ren. Dc president maakte ook bezwaar te gen de getuigenverklaring van geeste lijk verzorger Bos, die in een mono loog wees op de kortsluiting tussen beroepsmilitairen en dienstplichtigen, die volgens hem in oorlogstijd tot levensgevaarlijke situaties kan leiden. Mr. Fikkert zei het betoog van ma joor Bos, een voormalig beroepsoffi cier, als een pleidooi te beschouwen; na een schorsing ging hij ermee ak koord dat de humanistisch raadsman een aantal vragen van de verdediger, mr. K. Langeraar, beantwoordde. Daarbij trad de president in debat met de getuige, waarbij hij zich de opmerking liet ontvallen: 'Het doel van een organisatie als de krijgsmacht is tucht aan te kweken'. Hij gaf toe zich wat ongelukkig uitgedrukt te hebben, tnen de getuige opmerkte van mening te zijn dat tucht slechts een middel is. De communicatie tussen het hof en de verdachten werd bemoeilijkt door toedoen van het uit jongerenorganisa ties gevormde comité 'Handen af van de WDM', dat met spandoeken tegen over het gerechtsgebouw demon streerde en geregeld spreekkoren aan hief, waarvan het geluid tot in de rechtszaal doordrong. Met tussenpozen scandeerden de demonstranten: 'HMG, weg ermee' en 'Vrijspraak allemaal'. Deze solidariteitsbetuiging gaf de pre sident van het hof aanleiding de ver dediger te vragen of het de bedoeling van de demonstranten was de onaf hankelijke rechter te beïnvloeden. Mr. Langeraar antwoordde dat het slechts de bedoeling was de wetgever te beïn vloeden, waarop mr. Fikkert ervan afzag bezwaren tegen het protest te maken. Het hof zal op 22 november uitspraak doen. ADVERTENTIE 'Lummelen' De advocaat-fiscaal qualificeerde Sie brand in zijn requisitoir als 'een man die lummelde', iemand die erop uit was de lessen te saboteren. De staken de soldaten zouden zich achter hem hebben gesteld, zonder daarvan op de hoogte te zijn. De 23-jarige medisch student Alphons Prince uit Diemen, evenals vier van zijn medeverdachten intussen afge zwaaid, probeerde de actie te plaatsen tegen de achtergrond van de maat schappelijke ontwikkelingen, waarbij het leger ten achter is gebleven, maar WASHINGTON (APJ Sargent Shriver, kandidaat voor het Ame rikaanse vice-presidentschap van de Democraten, mengde zich na een verkiezingsrede onder het publiek en beloofde een dame, dat de Democraten, als ze de verkiezingen zouden winnen, iets zouden doen aan de gestegen prijzen voor levensmiddelen. Vooral de prijzen van spek en bacon moesten omlaag. De dame- deed wat afwezig en was duide lijk niet enthousiast. Het bleek dan ook de vrouw van de plaat selijke rabbijn te zijn. laesie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13