PvdA stemt voor begroting van defensie 'Opzij': radikaal-feministisch maandblad Sociaal contract Geertsema onder druk van Tweede Kamer Verkorting diensttijd in elk geval na 1973 Luns bedankt voor de KVP Bom-paniek grijpt om zich heen Het weer Redactie mikt op 'grotere tolerantie en groter gevoel voor humor' Trein rijdt aap staart af TROUW/KW ARTET WOENSDAG 25 OKTUÜEK 1972 BINNENLAND ï:i KR en verwachting in Teg Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren tegen de verwachting in en met uitzondering van het kamerlid Schaefer, voor de begroting van defensie gestemd. Aan deze stem ming waren langdurige interne discussies voorafgegaan, waarbij vanuit het partijbestuur zware druk werd uitgeoefend om de begro ting in zijn geheel te verwerpen. (ADVERTENTIE) s» Vitaal, dynamisch, internationaal! PeterStuyvesant- rijke geurige tabak en„. het Miracle Filter Peter Stuy vesa nt, geniet zoveel Door het partijbestuur, dat zelf ook verdeeld was over de zaak, werd erop gewezen dat de PvdA de begroting vorig jaar had verworpen. Het vreest dat de beslissing van de fractie tot moeilijkheden zal leiden hij de achterban, die op het laatste PvdA-congres in Den Haag een duide lijk anti-defensie en anti-Navo-stem ming had laten horen. 'De beslissing van de fractie,' zo gaf PvdA-lijsttrekker Den Uyl gisteren toe, zal wel tot enige moeilijkheden bij de leden leiden. 'De houding van de fractie zal niet overal gemakkelijk worden aanvaard,' meende hij. Als reden waarom de fractie dit jaar wèl en verleden jaar niet voor de begroting heeft gestemd, voerde drs. Den Uyl aan dat het breukpunt verle den jaar met name de extra 55 mil joen was die voor investeringen werd uitgetrokken. 'We moeten ervoor wa ken dat het afstemmen van deze be groting, wat tenslotte inhoudt dat je helemaal geen cent aan defensie wil geven, niet tot een automatisme wordt.' aldus dirs. Den Uyl. In politieke kringen kent men aan de beslissing van de PvdA-fractie groot gewicht toe. Men beschouwt deze als een duidelijke demonstratie dat de PvdA-fractie ondanks grote kritiek op het huidige beleid wel voor een rede lijke defensie-inspanning en voor het lidmaatschap van de Navo is, in te genstelling tot het imago dat de partij heeft gekregen na het congres in Den Haag. De PvdA stemde met de progressieve partners wel tegen de begrotingsarti kelen waarop de niet-aanvaarde bezui nigingsvoorstellen waren ingediend. De PvdA-Kamerleden Franssen en Van Ooyen stemden tevens tegen de begrotingshoofdstukken over de stra tegie van onze defensie. 'Nederland blijft het systeem van afschrikking door kernwapens steunen, en daar zijn wij het niet mee eens,' lichtte de heer Franssen toe. Om dezelfde reden stemden de PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman 'en het kamerlid Im- kamp (D '66) tegen de hele begroting die tenslotte met grote meerderheid door de Kamer werd aangenomen. Tegen stemden voorts nog de PSP en de CPN. t Jongste derwereldmertea. Vervolg van pagina 1 zij wensen mee te werken aan het opnemen in de cao's van een bepa ling, die werknemers die zich bezig houden met vakbondsaktiviteiten bin nen de onderneming (het zgn. bedrij- venwerk) dezelfde ontslagbescherming biedt als in de wet is vastgelegd voor ondernemingsraadsleden. (Hiermee wordt een zaak als de affaire-Platje in Emraen onmogelijk). Begeleidingscommissie Ook over diverse andere zaken heb ben de werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid inmiddels overeenstemming bereikt. Zo willen zij een gemeenschappelijke begelei dingscommissie instellen om de ont wikkeling van lonen, arbeidsvoorwaar den en prijzen te volgen, te analyse ren en zonodig het bedrijfsleven en de overheid van adviees te dienen. Eventuele meningsverschillen over in terpretatie en toepassing, van het. soci aal contract dienen aan de begelei dingscommissie te worden voorgelegd of. als deze niet tot een uitspraak kan komen, aan het bestuur van de Stich ting van de Arbeid (het hoogste over legorgaan van werkgevers en werkne mers). Andere punten van overeenstemming zijn nog: In beginsel dient de toeneming van het reële nationale inkomen vrij wel geheel ten goede te komen aan de collectieve sector, inclusief de sociale verzekringen. De compensatie van de prijsstijgin gen in 1973 zal zonder maximering plaatsvinden. Er dient bijzondere aandacht te worden geschonken aan de positie van de laagstbetaalden. Degenen, die niet onder een cao vallen, moeten zich in dezelfde mate matigen als de cao-werknemers, ter wijl de hogere inkomens in dit op zicht een extra bijdrage moeten leve ren. De werkgever dient de onderne mingsraad of een daarmee te vergelij ken personeelsvertegenwoordiging daarover in te lichten. De overheid moet de nodige stappen doen om te bereiken dat verenigingen van zelfstandige beroepsbeoefenaars en niet bij de centrale o rganisaties aangesloten organisaties zodanige maatregelen treffen dat hun leden overeenkomstig het aangegeven loon- en prijsbeleid zullen behandelen. Eventuele verdere arbeidstijdver korting dient geleidelijk (er) plaats te vinden, Van de regering wordt een werkge legenheidsbeleid verwacht dat (meer) gericht is np bestrijding van de werk loosheid in zwakke regio's en in de bouwnijverheid. Voorts moet op korte termijn bijzondere aandacht worden geschonken aan de inkomenspositie van de langdurig werklozen. Indien de arbeidsproduktiviteit sterker stijgt dan de verwzchte 4 S5 procent zullen de centrale organisa ties over de besteding van de daar door ontstane (lom) ruimte nader overleg plegen. Aangenomen mag worden dat de regering zich met al deze punten kan verenigen. Er dreigt van regeringszijde nog éi moeilijk heid, namelijk het feit dat iie werkge versverbonden en de vakcentrales in tegenstelling tot wat het kabinet yan een onzer verslaggeefsters heeft voorgesteld) het zwaartepunt voor een selectief investeringsbeleid gelegd willen zien bij een vommnin- genstelsel in plaats van bij de heffin gen. Werkgevers en vakbeweging blij ven over het opnemen van heffingen in een investeringsbeleid verschillend oordelen, maar zij zijn het er over eens dat enigerlei heffing in ieder geval in 1973 achterwege moet blij ven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De verkorting van de militaire diensttijd van zestien tot veertien of zelfs twaalf maanden zal niet in 1973 zijn beslag kun nen krijgen. De meerderheid van de Tweede Kamer stemde gisteren tegen een motie van de socialist Wieldraaier waarin verkorting al volgend jaar werd bepleit. Alleen de linkse oppositie stemde voor. Alhoewel ook de regeringsfrac ties voor de verkorting zijn, stemden zij toch tegen deze motie, omdat zij menen dat deze, mede om financiële redenen, niet op korte termijn te Vlak voor verkiezingen DEN HAAG Mr. Joseph Luns heeft zijn lidmaatschap van de KVP opgezegd. De secretaris-generaal van de NAVO vindt niet, dat hij zijn huidige functie nog langer kan vere nigen met het lidmaatschap van een politieke partij. Zijn voorganger de Italiaan Manlio Brosio was ook geen lid van een partij, zo schrijft de heer Luns in een toelichting op zijn be dankje aan het KVP-bestuur. Hoewel de KVP het vertrek van de man, die bijna twintiig jaar minister van buitenlandse zaken is geweest, betreurt heeft men toch respect voor de uiteindelijke beslissing van de heer Luns. Verbazing wekte het wel dat Luns tegelijkertijd met zijn be danken 25 gulden heeft gestort in het verkiezingsfonds van de KVP. De storting van dit magere bedrag inspireerde gisteren de 73-jarige Noordwijker M.C. van den Berg Hij meldde zich als lid van de KVP en stortte tevens 250 gulden in het ver kiezingsfonds. 'Ik wil althans een van de nulletjes die de heer Luns heeft vergeten aanvullen', aldus de heer Van den Berg. Merkwaardig is ook het tijdstip waar op de populaire ex-minister zijn lid- Oud-minister Luns. KVP lid armer, maar 25 gulden rijker. maatschap heeft opgezegd, n.l. zes we ken voor de verkiezingen. Sommige KVP-ers zien hierin een duidelijke afkeuring van de huidige koers Van de KVP. Zij herinneren in dit ver band aan zij uitspraken over Portugal en de mis van pater Kotte die hij bijwoonde. Veel waarde wordt er ech ter in het algemeen niet aan toege kend. De heer Luns liep allang met het plan rond om uit de partij te stappen en bovendien verklaarde hij onlangs nog dat 'het abortus-vraag stuk alleen geen reden is om uit de partij te stappen'. realiseren is. De Kamer ging daarop wel met bijna algemene stemmen akkoord met een motie van de KVP-defensie-deskundi- ge Van Eisen over de diensttijdver- koriing. In deze motie wordt erop aangedrongen dat de commissie dienstplichtbeleid van het ministerie van defensie zo spoedig mogelijk een eindrapport uitbrengt. Deze commis sie zal niet al'leen over diensstijdver- korting adviseren, maar ook over de verlaging van de dienstplichtige leef tijd tot 18 jaar en de afschaffing van het studie-uitstel. De Kamer meent datde diensttijdverkorting aan de andere voorstellen van de commissie moet worden gekoppeld. Dit ondanks het feit dat minister De Koster had bepleit de verlaging van de dienst plichtige leeftijd niet ais voorwaarde voor de diensttijdverkort/iing te stellen. Een voorstel van het Kamerlid Keu- ning (DS '70) om de mogelijkheden van een vrijwilligersleger te laten onderzoeken, werd ondanks steun van ARP. CHU, WD en D '66 op het nippertje door de Kamer verworpen. Kwaliteit De heer Keuning had bij zijn voorstel aangevoerd dat de verminderde be reidheid in dienst te gaan de kwali teit van ons leger aantast, een stelling waarmee de defensiespecialisten van PvdA en KVP het in ieder geval niet eens waren. Alle bezuinigingsvoorstellen van de progressieve drie op de defensiebegro ting voor een totaal van 104 miljoen, vermochten ook geen meerderheid in de Kamer te krijgen. Deze 104 mil joen betroffen de financiën die zijn uitgetrokken voor de aanschaf van de opvolger van de Starfighter, het twee de bevoorradingsschip voor de marine en nieuw luchtdoelgeschut. De progressieve drie hadden steeds aangevoerd dat met deze uitgaven het beleid van de volgende minister van defensie al gedeeltelijk bepaald zou worden, maar de regeringsfracties en DS '70 waren het daarmee niet eens. Zij verwierpen daarom ook een motie van de socialist Stemerdink die op de bezuinigingsvoorstellen aansloot. Het zelfde gebeurde tenslotte met een mo tie van de PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman over de vrijheid van meningsuiting in dienst. UTRECHT De politie, de spoorweg- recherche en de explosievenoprui mingsdienst hebben gistermiddag op het Utrechtse centraal station uren gezocht naar een tijdbom, die bij nader inzieli niet bleek te bestaan. Een dame hoorde tegen twee uur bij het deponeren van haar koffertje in een van de bagagekluizen op het eerste perron een tikkend geluid in de klui- zenbatterij. Ijlings ging de vrouw naar de bagageafdeling om haat er varingen te vertellen. Deskundigen en politie kwamen in actie, met als ge volg dat de omgeving van de kluizen werd afgezet en het treinverkeer bij het eerste perron werd gestaakt. Stro zakken werden aangesleept en de klui zen met reservesluitels geopend. Toen er om vier uur nog niets was gvonden, concludeerden de deskundi gen van de explosievenopruimings dienst dat er geen gevaar viel te duchten. Toen iemand opmerkte, dat het tikken toch nog was te horen, begon een nieuw onderzoek. Aan het eind van de middag kwam de aap uit de mouw: ontdekt werd dat de klui zen met een tijdmechanisme werken, die een tikkend geduid voortbrengen. De 'bom', die maandagmorgen door deskundigen van de explosievenoprui mingsdienst voor het hoofdkantoor van Chevron-Nederland in Den Haag onschadelijk werd gemaakt, blijkt een oud fietspompje te zijn geweest ge vuld met zand en vloeibare zeep. Dit heeft een onderzoek in het gerechte lijk laboratorium te Rijswijk uitgewe zen. Ook het op een bom gelijkende voor werp dat gistermorgen vroeg tegen de gevel van De Ruyter's muisjesfabriek in Baarn werd gevonden, bleek een 'nepbom' te zijn. Niettemin heeft het bedrijf de gehele morgen stilgelegen. De bedrijfsleiding raamt de schade op vele tienduizenden guldens. De werk nemers verklaarden zich gistermiddag bereid de uren, dat er niet is ge werkt, in te halen. De explosievenopruimingsdienst 'ont mantelde' gistermorgen in Leiden eveneens een nepbom. Het op een bom gelijkende \-oorwerp werd maan dagavond om half tien ontdekt op de stoep van het gebouw van de 'gemeen schappelijk administratiekantoor aan het Stationsplein. Het voorwerp, een zilverkleurige koker met twee stroom draden, verbonden aan een kastje met 'apparatuur', bleek een onschuldige plastic buis, vermoedelijk gevuld met gips. Het 'ontstekingsapparaatje', dat door een opruimingsdeskundige met een goedgericht schot van de buis werd geschoten, bleek een wekker 'te zijn. Pensioenbijdrage ambtenaren Vart onze parlementredactie DEN HAAG Minister Geertsema heeft gisteren in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken zware kritiek te verduren gekregen over de gang van zaken rondom de verhoging van de pensioenbijdrage van ambtenaren. De meeste fracties laakten het feit dat ren veel zwaarder is geworden. Over- ADVERTENTIE) vakbeurs elektrotechniek Dagelijks 10 -17 uur. Trein - toegangsbiljetten op vele stations IRENEHAL - UTRECHT Nog 2 beursdagen het kabinet tot de verhoging van de eigen bijdrage van de ambtenaren in hun pensioenvoorziening heeft beslo ten, zonder overleg met de ambtenaren- organisaties. Zij betwijfelden of de toezegging van de regering alsnog tot overleg bereid zijn, enige waarde heeft als vast blijft staan dat de maatregel 140 miljoen gulden moet opleveren. Zoals bekend diende de KVP-fractievoorzitter An- driessen bij de algemene politieke en financiële beschouwingen over de be groting van 1973 «en motie in waarin werkelijk open overleg wordt l>epleit. De nadere toezeggingen door premier Biesheuvel en minister Geertsema ge daan, hebben de Kamer nog niet kun nen overtuigen. De KVP-woordvoerder Bremen vroeg gisteren nogmaals nadrukkelijk of de regering werkelijk een open overleg met de ambtenarenorganisaties wil voeren waarbij de opbrengst van 140 miljoen dan ook ter discussie moet komen te staan. Regerings- en opposi tiefracties benadrukten dat de impas se die is ontstaan, doordat de ambte narenbonden niet meer over deze zaak met minister Geertsema willen pra ten, moet worden doorbroken. Het PvdA-Kamerlid Laban stelde daarom voor de 140 miljoen ergens anders vandaan te halen, om zo het overleg weer open te maken. 'Het kabinet zou, in plaats van de eigen bijdrage van de ambtenaren te verho gen. de rijksbijdrage in de pensioen voorziening dit jaar kunnen verlagen van 24 tot 23 procent. Die maatregel zou ook rond 140 miljoen opleveren' betoogde hij. Ook de heer Roolvink (ARP) zat op dit spoor. 'Als het rijk tijdelijk een lager percentage afdraagt in het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, ont staat geen gat in de begroting en komt er ruimte voor vruchtbaar over leg'. 'verklaarde hij. De partijgenoot van minister Geertse ma, het WD-fractielid drs. Van Aar- denne stelde daarentegen voor de ver hoging alleen voor dit jaar te laten gelden en dan met de bonden te gaan oyerleggen wat in 1974 moet gebeu ren. .De Kamer heeft overigens tegen de verhoging zelf aanzienlijk minder be zwaren dan tegen de procedure die gevolgd is. Met name door de rege ringsfracties en D'66 werd erop gewe zen dat een hogere bijdrage van de ambtenaren in hun eigen, zeer goede pensioenvoorziening, niet onredelijk is. De Tweede Kamer had ook kritiek op het beleid van het kabinet ten aan zien van de 'salariëring van politie ambtenaren. De politiebonden vinden dat de salarisschalen moeten worden henzien omdat de taak de laatste ja- leg hierover met minister Geertsema liep vast omdat er slechts 7 miljoen voor de verbeteringen beschikbaar is en dat vinden de politie-organisaties veel te weinig. De regeringsfracties deden op minister Geertsema een be roep met name voor de lagere rangen meer geld beschikbaar te stellen. Het PvdA-Kamerlid Laban meende dat de regering wat de politie-salarissen be treft, in het verleden verwachtingen heeft gewekt, die ze nu niet nakomt Miniregens Een gordel van hogedrukgebieden strekt zich uit ven de zuidelijke oce aan over de golf van Biscaje tot in Zuid Rusland. Ten noorden ervan be vinden zich vefschillende depressies die ruwweg van de 55ste breedtegraad sneeuw brengen, (een minimum van 979 milibar boven Z.O. Finland bracht daar gisteren overdag 7 tot 10 milli meter regen en sneeuw bij temperatu ren om het vriespunt.) Uitlopers van de storingen trekken snel met een zeer krachtige hoogtestroming uit W. tot N.W. (boven Essen op 11.000 m- 155 km p.u.) via de Noordzee naar Midden-Europa. Op de route Zuid- Groenland-Schotland manifesteert zich een stoet buien. Meer zuidelijk mel den stations in Ierland en W. Enge land motregen, met over het algemeen hogere temperaturen. In Z.W. Ierland was het gistermiddag 15 graden tegen over de Hebriden 8 graden. Het ziet er naar uit dat de belangrijkste neerslag voorlopig ten N. van ons land blijft. De wind waait uit Z.W. tot W., af en toe vrij krachtig en blijft daardoor tamelijk zachte Oce- aanlucht aanvoeren, waarin ook droge perioden voorkomen. De volksmond meent dat wij een vroege winter krij gen. Dat is mij de laatste dagen uit gesprekken gebleken. 'Let eens op' zei een oud-schipper gisteren tegen mij, 'na al die noordelijke winden in september en oktober gaat het in december opeens vriezen. Dat was in 1933 en 1938 ook zo en zo hard sloeg de winter toen toe, dat ik na de eerste strenge vorstnacht rondom mijn schip kon lopen'. Na die felle kou- uitbarstingen stelde de winter in de rest van het seizoen weinig meer voor. Of wij er ditmaal na. een eventuele eerste winterse show in de cember ook vanaf zullen zijn is nog de vraag. Anders dan in de jaren dertig verkeren wij nu (vanaf eind 1968) in de zgn. geblokkeerde periode, waarbij oceaandepressies veelal wor den afgeremd of een straatje om ge stuurd. In zo'n geval doen zich in januari en februari gemakkelijker nieuwe en fellere koumvallen voor soms tot in maart en begin apriL Mooi zagen we dat in de winter van 1969-1970. AMSTERDAM Deze week verschijnt li et eerste nummer van een nieuw radikaal feministisch maandblad 'Opzij\ Dit blad gaat ervan uit Mat vrouwen zijn achter gehouden en achtergebleven en dat zelf nog maar nauwelijks in de gaten hebben, dat daarom een inspiratiebron wil zijn voor dat bewustwordingsproces en een rug gesteun als daarbij onzekerheden worden opgeroepen.' EMMEN Eon slingeraap uit het Noorderdierenpark te Emmen (Dr.) is gistermiddag bij een ontmoeting met een rijdende trein zijn staart kwijtge raakt. De machinist heeft nog gepro beerd een aanrijding te voorkomen, maar de losgebroken aap sprong toch nog op het laatste moment voor He locomotief langs. Personeel van de dierentuin heeft de slingeraap gevangen en verzorgd. Achter het nieuwe maandblad staan Wim Hora Adema (vroe ger jarenlang vrouwenpagina- redactrice van Het Parool) Hedy d'Ancona (onder ande re wetenschappelijk mede werkster van de universiteit van Amsterdam) en ontwerper Ad Werner. Waarom heet het nieuwe blad 'radikaal feministisch' en niet gewoon vrouwenblad of zoiets? Hedy d'Ancona: "We willen duidelijk aangeven dat het hier gaat om een blad, dat gebruikt zal worden als werk tuig in de feministische bewe ging. dat dus een duidelijk opiniërend karakter heeft en het woord 'radikaal', dat mis schien een wat nare bijsmaak heeft voor velen, on.dat we willen aangeven, dat het hier niet gaat om een feministisch blaadje, dat als voortvloeisel van de strijd uit de dertiger jaren moet worden gezien, maar als een blad-van-nu. Hopelijk zaïl ons blad zich van andere als radicaal aange prezen stromingen onderschei den, door een grotere mate van tolerantie en een groter gevoel voor humor. Als ik persoonlijk de betiteling radi caal hoor, denk ik aan iets dat volstrekt humorloos is'. Op welke lezersgroep mikt 'Opzij'? Wim Hora Adema: 'Wij rich ten ons tot de vrouwen, die intellectueel geïnteresseerd zijn. Wij weten heel goed dat wij hierdoor een enorme groep lezers links laten liggen. Dat doen we bewust omdat we weten dat er toch geen blad te maken is, dat voor iedereen leesbaar is. Het zou natuurlijk mooi zijn, als zoiets wel be stond, maar dat is nu eenmaal niet zo. We hebben trouwens de sterke overtuiging, dat de groep lezers, die wij met ons blad niet bereiken, een groep is. die so wie so niet bereik baar is met gedrukte tekst. Dat is een groep die alleen maar, wil je althans enig re sultaat boeken, door persoon lijke contacten te bereiken is. Een blad is dan ook maar één van de vele middelen, die in een beweging als de onze ge bruikt moeten worden'. Het blad en trouwens de hele feministische beweging is erop gericht mensen wakker te schudden. Is het nuttig en nodig mensen wak ker te schudden, die dat niet willen en dat, terwijl je mis schien niet eens een goed al ternatief te bieden hebt? Wim Hora Adema: 'Als veel vrouwen zeggen, dat ze geen klagen hebben en volstrekt geen prijs stellen op een ver anderde situatie, zal dit voor een klein deel misschien waar zijn, maar zal het wat de rest betreft zijn toe te schrijven aan enerzijds het ontkennen van wel degelijk bestaande spanningen en problemen en anderzijds aan de angst om wakker geschud te worden. Wakker geschud \v>rden is na melijk een pijnlijke ervaring en niet iedereen heeft daar zin in. Aan de andere kant betekent dat wakker schudden voor andere vrouwen een enorme opluchting omdat ze hierdoor in contact komen met andere vrouwen met de zelfde problemen. Ze staan dus niet alleen in hun moei lijkheden, zoals ze misschien jarenlang gedacht hebben.' Zit er een beetje schot in de vrouwenemancipatie of blijft alles bij het oude? Hedy d'Ancona: Het is iets wat verschrikkelijk langzaam gaat. Maar volgens mij zitten we op het ogenblik echt in een stroomversnelling. Er ko men op elk gebied acties voor democratisering op gang. Dit moet volgens mij beslist van invloed zijn op de vrouwenbe weging. Wanneer mannen bij voorbeeld in opstand komen tegen onderdrukking door hun werkgever, zullen ze, dacht ik, toch ook meer begrip kunnen opbrengen voor het ageren van vrouwen tegen hün onder drukking. Er komt langzamer hand na een eeuwenlange cul tuur van gehoorzaamheid en onderdanigheid, een cultuur van ongehoorzaamheid. Dat is goed. Want wie niet vraagt, wordt overgeslagen'. 'Opzij' wordt uitgegeven door Van Gorcum in Assen, kost 2,95 per nummer of 26,- per Jaar. (Correspondentie adres: Weerdestein 58, Am sterdam). OPKLARINGEN x-t-fX REGEN HAGEL WO. BEWOLKING MIN. TEMP. WINDRICHTING HOOG WATER 26 oktober. Vlissingen: 35.9- 16.17: Haringvliet a d Zeezijde: 5.52-18.10: Rotterdam: 6.59-19.In: Scheveningen: 5.11- 17.32; IJmulden 5.51-18.12: Den Helder: 10.10-22.32: Harlingen: 0.08-12.29: Delfzijl: 2.03-14.29.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8