Rumoer om schoten bij arsenaal atoomwapens I H Hartchirurg neemt beschuldigingen van collega hoog op eoeo Dr.A.Terruwe contra uitgeverij 'Contact' Waterleidingbedrijven aan grens van het technisch mogelijke SEKRETARESSE Soldaat dut in bij atoomkoppen O O O O O O O O Finse president op rondvaart Wettelijke rente omlaag 'De wereld van de symphonie: groots platen project van DGG' NVJ verliest kort geding van Telegraaf Bomans' sprookjes op twee platen Demonstratie politie wèl legaal Drie manieren van groei TROUW/KWARTET WOENSDAG 23 OKTOBER 1972 BINNENLAND/KUNST TPNUS9/K7 Bevolking niet helemaal gelukkig HAVELTE 'Je waant je hier soms in de Duitse bezettingstijd'. Dit zegt de héér K. Haverkamp. Hij woonit op een steenworp afstand van de Amerikaanse opslagplaats voor atoomwapens in Havelter- berg. Zaterdag schoot een wachtpost een kogel door de rechterarm van zijn maat. De heer Haver kamp weet te vertellen dat er diezelfde nacht opnieuw nog viermaal met scherp is geschoten. Twee wachtposten van de Van Heutz- compagnie, die bij de ingang van het streng bewaakte terrein op wacht staan, erkennen dat dit juist is. 'De twee wachtposten hoorden geritsel in het bos. Volgens de consignes hebben ze toen eerst twee schoten in de lucht afgevuurd, daarna hebben ze nog twee maal gericht in de struiken geschoten. Onze collega's meenden te horen dat er iemand hard wegliep. Tot in wijde omgeving zijn de schoten gehoord. Niemand kijkt er echter van op. Het komt wal meer voor dat inde dorpjes Haveterberg en het iets verderop gele gen Darp schoten worden gehoord. 'Gevaarlijk' Mevrouw Spits, die zo'n dertig meter van de wachtpost af woont, zegt: 'Het wordt hier wel wat gevaarlijk'. Haar dochter, een huis verder: 'Dat is zo, maar ik denk eigenlijk nooit aan gevaar*. In Havelterberg zijn volgens de heer Haverkamp veel mensen die niet gelukkig zijn met de situatie. Men vindt het vooral gevaarlijk voor kinderen, die spelenderwijs op het terrein kunnen komen. De opslagplaats is de laatste tijd in het nieuws gekomen door een schot op een burger. Deze deed drie weken geleden een plasje, reed in zijn auto weg en negeerde een bevel tot stop pen. Zijn auto werd geraakt. Een metaalsplinter moest operatief uit zijn heup worden verwijderd. Vorige week zaterdag schoot een wachtpost een collega door de arm. Eerst heette het dat het geweer bij het schoonmaken was afgegaan. Later werd toegegeven dat het om een bravourstukje ging. In het dorp wordt echter gefluisterd dat een ruzie werd uitgevochten. Na het schot dat soldaat D. Bakker in de arm raakte, gaf de compagniecommandant opdracht nog wel met een geladen, maar niet meer met een gespannen geweer te lopen. Dat heeft één dag geduurd. 'We lopen nu weer met een patroon in de kamer van het geweer. Die order was alleen maar tijdelijk om het rumoer even te laten bedaren. Een oompagniecommandant mag trou wens zo'n order met eens geven. Van hoger hand is nu bevel gekomen het wapen opnieuw te spannen', aldus de beide wachtlopende soldaten, die hun naam wiet in de krant willen. De Van Heutz-eenheden lopen volgens hen al tijd met gespannen wapens op wacht. Tot nu toe bleven zij echter op het terrein van de opslagplaats. Na de Met kort geding gedreigd EINDHOVEN De Eindhovense hartchirurg dr. P. J. van der Schaar heeft op advies van zijn advocaat de voorzitter van het me disch stafbestuur van het Binnenziekenhuis in Eindhoven dr. J. A. M. van Wijck, gesommeerd een aantal uitlatingen aan zijn adres in te trékken. Gebeurd dit niet, dan wordt in een inmiddels reeds in gang gezet kort geding bij de president van de recht bank in Den Bosch geëist dat deze uitlatingen worden ingetrokken. Tevens heeft dr. Van der Schaar het voornemen over de uitlatingen een adres te richten aan de voorzitter van de koninklijke maatschappij tot bevor dering der geneeskunst en een klacht in te dienen bij het medisch tuchtcol lege. Blijkens de sommatie heeft dr. Van Wijck in een radio-uitzending gezegd dat dr. Van der Schaar als hartchi rurg in het Binnengasthuis in Eind hoven 'dingen deed die niet door de beugel konden", 'experimentele din gen deed op patiënten' en 'dat dr. Van der Schaar in de nabehandeling niet wilde inzien waarom de patiënt is doodgegaan'. 'Deze beschuldigingen tasten op infa me wijze de eer en goede naam aan en hebben de strekking de grote mas sa de indruk te geven als zou de cardio-chirurgische arbeid van dr. Van der jjchaar een gevaar voor de volksgezondheid opleveren. Deze be schuldigingen zijn van elke grond van waarheid ontbloot en worden met ver ontwaardiging van de hand gewezen', staat in de sommatie aan dr. Van Wijck. Van dr. Van Wijck wordt gevraagd zijn beschuldigingen in te trekken, verontschuldigingen aan te bieden en te beloven elke uitlating welke de strekking heeft dr. Van der Schaar in eer en goede naam aan te tasten, achterwege te laten. DEN HAAG De waterleidingbedrijven hebben de grens van hun technische mogelijkheden bereikt om Rijnwater te verwerken tot goed drinkwater. Een verdergaande verslechtering van de Rijn zal rampzalige gevolgen hebben voor de drinkwatervoorziening. Vijftig waterleidingbedrijven uit Zwit serland, Frankrijk, West-Duiitsland en -Nederland, zeggem dit in een geza menlijk schrijven aan de deelnemers van de ministersconferentie over de toestand van de Rijn, die vandaag en morgen in Den Haag wordt gehouden. De waterleidingsbedrijven zijn vere nigd in de Internationale Arbeitsge- meinschaft der Wasserwerke lm Rheim- edmzugsgebdet en verzorgen de drink watervoorziening van circa twintig miljoen mensen. Op de ministersconferentie zuilen de deelnemende landen. Frankrijk, Duits land, Zwitserland, Luxemburg en Ne derland de knopen door moeten hak ken, die de sanering van de Rijn tot nu toe in de weg hebben gestaan. Er zullen oplossingen voor het zoutpro- bleem en het probleem van de ver warming van het Rijnwater door kern energiecentrales moeten komen. Vo- zijn op het vormingscentrum "DEN ALERDINCK" wil zeggen: in een prettige ongedwongen sfeer hoofdza kelijk samenwerken met enkele kursusleiders samen met vijf anderen deel uitmaken van de administratieve staf die zich op de komen de voltooiing van de nieuwbouw verheugt de leeftijd van 20 jaar hebben een goed salaris verdienen en tevens uitste kende secundaire arbeidsvoorwaarden dat het typediploma wel, het stenodiploma niet direkt een vereiste is. Mondelinge inlichtingen en/of schriftelijke solli citaties richten aan de administrateur of hoofd van kantoor van de Stichting Vormingscentrum "Den Alerdinck", Laag-Zuthem, post Zwolle, tel. 02590 - 284. moordpartij in München staan ze aan de openbare weg te posten. Volgens de heer Haverkamp is het beter dat het terrein helemaal achter een schut ting komt te liggen. Het PvdA-raadslid F. Dedden in Darp is ervan overtuigd dat de bevolking de opslagplaats liever zag verdwijnen. Mooiste bos 'Ze hebben ons mooiste stukje bos ingepikt', zegt hij verontwaardigd. Dat is in Darp het eerste argument. I-n Haveltérberg, dat als het ware tegen het geheime project aanleunt, is het gevaar het eerste argument dat wordt aangevoerd. Dat er toch nauwe lijks protest wordt gevoerd, komt doordat de bevolking niet in het ef fect daarvan gelooft, zegt de heer Dedden. Hetzelfde zegt ook het schoolhoofd H. Veen in Darp. 'Ik herinner me nog dat zo'n twintig jaar geleden werd geprotesteerd tegen de Johannes Post- Kazerne. De gemeente was bang voor aantasting van de natuur. Dat is maar al te waar gebleken. De aantasting heeft zich als een olievlek uitgebreid. De kazerne is weliswaar niet in Ha- velte gekomen, maar net over de grens in Steenwijkerwold. De ingang is echter in Havelte en onze gemeente heeft ook vereweg het grootste deel van het oefenterrein moeten leveren'. Het merendeel van de bevolking heeft geen bezwaar tegen aktiviteiten als van het Kamerlid dr. B. de Gaay Fortman. De meningen zijn doorgaans genuanceerd. Het raadslid B. Even- boer (christelijk) heeft niet de in druk dat de bevolking beducht hoeft te zijn voot vuurwapens. Hij meent dat er een samenloop van omstandig heden is. 'Het is duidelijk dat er geen incidenten meer mogen gebeuren. Maar dat is een kwestie van de leger leiding'. Ook hij vindt vragen als van de heer De Gaay Fortman juist. 'Zo lang ze maar zindelijk en redelijk zijn, en dat zijn ze'. Fractievoorzitter H. Volkers van He PvdA ziet het allemaal niet zo zwaar in. 'Bij het jagen gaat ook wel eens per ongeluk een schot af'. Burgemees ter G. Hensens tenslotte meent dat er geen reden tot ongerustheid is, maar keurt de recente gebeurtenissen wel af. 'Wat de soldaten zaterdag deden, dat schot door een arm, is gevaarlijk spel. Dat vind ik wel verontrustend'. rige week berichtten we reeds dat Duitsland ten aanzien van het laatste probleem een hard standpunt zal in nemen en van Frankrijk zal eisen de in aanbouw zijnde kerncentrale bij Fessenheim alsnog met koeltorens uit te rusten. Frankrijk staat hier afwij zend tegenover, zodat de conferentie op dit punt dreigt te mislukken. Voor het zoutprobleem zal waarschijnlijk wel een oplossing worden gevonden. Van Nederlandse zijde nemen aan de conferentie deel minister Schmelzer (buitenlandse zaken), Udink (verkeer en waterstaat), en Stuyt (milieuhygië ne). Frankrijk wordt vertegenwoor digd door minister Poujade (milieube leid) en Duitsland door staatssecreta ris Hartkopf (Volksgezondheid). Het is nog niet zeker of de Duiitse minis ter van binnenlandse zaken, Genscher aan de conferentie zal deelnemen. ARNHEM Post 2 sliep als een os. De wachtcommandant trof hem op zijn rug liggend aan, in het wachtlokaal. Dienst plichtig soldaat Cor E (20) uit Deventer, die op 15 juni tot taak had de opslagplaats van atoomkoppen in het Drentse Havelte te bewaken, lag luid snurkend in de zon. In Havelte waar van het Ameri kaanse opperbevel 'de geweren op scherp moesten worden ge steld', zouden terroristen een gemakkelijk karwei hebben ge had. Cor was zo moe na een nogal lawaaiige nacht in de legeringskamer, dat hij in de kleine middaguurtjes, volgens kenners de moeilijkste, de oog jes toe deed. Wachtcommandant Sergeant Nuyten kon hem zon der veel moeite 'overmeesteren.' Cor E. moest zich gisteren voor het dutje naast de atoomkop pen, die nog door een speciaal daarvoor opgeleide Amerikaanse 'groep militairen extra worden bewaakt, voor de Arnhemse krijgsraad verantwoorden. Hij kwam eraf met een week Nieu- tversluis. Ook omdat hij de vori ge nacht door dronken kamera den uit zijn slaap teas gehou den. T> 2 3 4 5 b 7 8 9 Oplossing: Horizontaal: 1. Timmerage; 2. idool-edel. 3. terts-gene; 4. Umea- me-rag; 5. lel-aal-Ada; 6. Aga-lek-ren; 7. rest-via-Rt; 8. Ido-lens-ei; 9. separa tie. Verticaal: 1. titularis; 2. idcm-Egede; 3.ihorel-as-op; 4. mot-aalt-la; 5. els-ma- ever; 6. rogol-k'na: 7. a der-ar-ast; 8. genade-rei; 9. elegantie. President Urhu Kekkonen van Fin land is gistermorgen zijn driedaags staatsbezoek aan ons land begonnen. Na op de vliegbasis Soesterberg te zijn verwelkomd door prinses Beatrix en prins Claus, reed het 72-jarige staatshoofd in een koninklijke trein naar Amsterdam, waar hij werd opge wacht door koningin Juliana en prins Bcrnhard. Na een kranslegglng bij het nationaal monument op de Dam, werd president Kekkonen gistermiddag door burge meester Samkalden in diens ambtswo ning ontvangen. De burgemeester bood de Finse gast de herinnerings medaille van de stad Amsterdam aan, waarna president en gevolg met een rondvaartboot naar het Rijksmuseum vertrokken. Op de foto: president Kekkonen (links) en burgemeester Samkalden in de rondvaartboot Omstreden interview in boek Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De Nijmeegse psychiater dr. Anna Terruwe pro beert te voorkomen dat een interview met haar, gepubliceerd in het weekblad De Nieuwe Linie van 8 april 1971, wordt opgenomen in het boek 'Dat wordt me te gek', met de ondertitel 'De psychiatrie kritisch bekeken'. Gistermorgen diende een kort geding dat de psychiater heeft aangespannen tegen de uitgeversmaatschappij Con tact NV en de uitgever De Nieuwe Linie, die het boek, een bundel inter views en artikelen, gezamenlijk willen uitbrengen. Dr. Terruwe heeft de pre sident van de Amsterdamse recht bank, mr. U. W. H. Stheeman, ge vraagd te verbieden het interview op te nemen, of indien dit al gebeurd is het boek in de handel te brengen op straffe van een dwangsom van 250.000 gulden. Onvolledig Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. verschillend, 2. draaierig heid, 3. opwekkend middel, 4. erig boos, 5. vaandel, 6. eentonigheid, 7. wereld stad, 8. zwaveldampbron, 9. niet be dreven. Bij juiste oplossing leest men ui de diagonaal op de cirkeltjes de naam van een duinheester. De advocaat van eiseres, mr. P. H. L. Hanraets, zei dat dr. Terruwe alleen interviews toestaat om haar leer der bevestiging, die zij in het algemeen belang acht van de samenleving, uit te dragen. Zij heeft bezwaar tegen het interview omdat het haar visie onvol ledig weer zou geven, er hier en daar onjuistheden in staan en haar persoon te veel op de voorgrond wordt gescho ven. Aanvankelijk wilde zij, nadat zij het interview had nagelezen, niet dat het stuk in deze vorm zou verschijnen. Zij sprak een geheel nieuw 'interview' in op de band en wilde dit DNL- directeur Gerard de Bruijn meegeven, die dit weigerde. Na de behandeling van het kort geding zei De Bruijn: 'Terruwe wil de pers manipuleren. Door een greep te houden op het eindresultaat gebruikt zij de media als spreekbuis'. Anna Terruwe voelde zich, volgens haar advocaat zelf gema nipuleerd: Het interview moest gezet worden. Door tijdgebrek kon zij al leen zakelijke correcties aanbrengen'. Dat gebeurde ook en zo werd het interview gepubliceerd. Waarom zij bezwaar maakt tegen de inhoud van het stuk werd tijdens de zitting niet duidelijk. Twee bezwaren werden door de advocaat van de uit gevers, mr. H. B. A. Verhagen, direct ontkracht. Mr. Verhagen voerde aan dat dr. Terruwe zich niet had gemengd in de discussie die ontbrandde na publica tie, terwijl zij nu aanvoert dat de lezers een verkeerd beeld krijgen van haar ideeën. Dat terwijl DNL destijds een oplage had van 30.000, terwijl het boek een oplage van 4000 krijgt. Ook de president zed het vreemd te vinden dat zij destijds geen bezwaar tegen de publicatie had gemaakt 'Om niet in de publiciteit te komen', zei haar advocaat. Bezwaar had dr. Terruwe ook tegen het feit dat zij de inhoud van de andere op te nemen artikelen niet kent en dat zij niet weet met welk doel het boek wordt uitgegeven. Aangezien de uitgeverij inmiddels al ver is gevorderd met de technische uitvoering is het niet mogelijk om een naschrift van dr. Terruwe op te nemen. Daarom is haar aangeboden op een inlegvel de kernpunten van haar visie nogmaals uiteen te zetten. Op de vraag van de president of dit geen verzoening kon brengen ant woordde de raadsman van Terruwe ontkennend. Mr. Verhagen was van mening dat er hier geen sprake is geweest van han delen in strijd met de zorgvuldigheid. De uitspraak wordt gedaan op 31 oktober. DEN HAAG Met ingang van 1 november a.s. wordt de wettelijke rente verlaagd van 9 tot 8 procent per jaar. Wettelijke rente is de rente, die verschuldigd is bij een verbintenis tot betaling van een bepaalde geldsom nadat de termijn van betaling is over schreden. n-p door P. Veenstra Het feit, dat de Polydor International, die het platen-merk DGG uitbrengt, het volgend jaar zijn 75-jarig bestaan zal vieren, wordt op platengebied spe ciaal herdacht met het uitbrengen van 'De wereld van de symfonie', een totaal van niet minder dan 93 Ip's, te verdelen over 12 cassettes. Met ingang van dit najaar zijn er vier verkrijgbaar: om te beginnen een vol ledig nieuwe opname van de negen symfonieën van Beethoven (door de Wiener Philharmoniker onder leiding van Karl Böhm), een eveneens nieu we opname van de vier symfonieën plus Ouverture, scherzo en finale op 52 van Schumann (door de Berli ner o.l.v. Von Korajan) en verder heruitgaven van de Brucknersymfo- nieën oJ.v. Jochum, en het symfo nisch oeuvre van Mozart oLv. Böhm. In de loop van 1973 zullen don nog verschijnen de Londense symfonieën van Haydn en symfonieën van Schu bert, Mendelssohn, Brahms, Mahler, Tschaikowsky, Dvorak en Sibelius. Te vens zal er een uitvoerig gedocumen teerd boekwerk (De wereld van de symfonie') ter begelenJding van een en ander worden uitgegeven. Met het uitbrengen van een geduren de de jaren 1970/71 in het 'eigen huis' van de Wiener Philharmoniker (te weten de Musikverein) opgeno men reeks Beethoven-symfonieën doet D.G.G. zich zelf wel endigstmns con currentie aan ten opzichte van de in het raam van de volledige Beetho ven-opnamen destijds uitgebrachte Ka- rajan-lezingen. En ook op andere mer ken zijn er nog al wat symfonieën- cycli te krijgen (men denke aan Klemperer, Szall en Sctamdt-Isser- stedt). Het is dan ook vooral de Weense traditie en de navenante benadering door de 'Wiener' onder leiding van Böhm die al sinds 1933 een vaste band met het ensemble heeft die de aanschaf van deze reeks vooral zou moeten bepalen. En terecht. Het or kest bezit om te beginnen enkele instrumenten die men in an-dere en sembles niet of nauwelijks gebruikt, zoals de 'Wiener Hom', de trompetten en trombones met bun wijdere men suur, en de a-sentimentele hobo. Ver der is daar natuurlijk de al sinds meer dan een eeuw gevestigde strij kerstraditie, die het orkest een beslist eigen karakter geeft De benadering van alle werken wordt gekenmerkt door de grote tekstge trouwheid en de verrassende typische Beethoven-dynamiek: het veelal na een crescendo plotseling, dus zonder overgang, inzetten van een zacht ge deelte en dergelijke. De opnamen staan op hoog technisch niveau; men zou zich nauwelijks beter kunnen wensen. Voor de interpretaties van de jeugdwerken zou men zich misschien wat meer élan kunnen voorstellen, maar daar staat don weer zoveel rijp heid en zoveel wijsheid tegenover (Böhm werd 28 augustus j.iL 78) dat men zich geheel gewonnen geeft. Hoe veel dirigenten en orkesten hebben tenslotte niet bepaalde symfonieën die hen beter liggen dan andere? Er zijn natuurlijk hoogtepunten (zoals de al eerder apart verschenen en met een Edison bekroonde versie van de Pas torale, de Vierde en de Negende). Maar als geheel is deze editie op negen platen aangevuld met de Prometheus Criolan en Egmomdt- Van een verslaggever MAASTRICHT De Nederlandse Vereniging van Journalisten is er niet in geslaagd om in kort geding de benoeming ongedaan te maken van de heer P. Huyskens tot hoofdredacteur van het door het Telegraafconcern overgenomen Limburgs Dagblad. De president verklaarde gisteren de NVJ niet ontvankelijk. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat hij de NVJ in haar eös zou hebben kunnen volgen, wanneer er door de weigering van de waarnemend hoofdredacteur Vroen om met de Telegraaf samen te werken, geen noodsituatie was ont staan. Schorsing van de benoeming van Pierre Huyskens zou tot onvoor ziene consequenties leiden. De eis werd mede afgewezen omdat de presi dent het niet uitsloot, dat deze kwes tie in onderling overleg kan worden opgelost. ouvertures zeer aan te bevelen (DGG 2720045, normale prijs 220,50, tijde lijk 135). Er zijn mensen die met veel bombarie beweren dat Bomans voor hen de man van de Sprookjes is, en daar mee uit. Nu zou ik niet graag mossen wat hij nog méér geschreven heeft, maar overigens: de Sprookjes behoren tot het meest bijzondere van wat Godfried Bomans geschreven heeft. Er is een albuim uitgekomen met twee grammofoonplaten, waarop twaalf van Bomans* sprookjes staan. Elf worden voorgedragen door Luc Lutz, één door Bomans zelf (die ook nog te horen is in een beknopté inleiding 'Over schrijvers'), Lutz leest die sprookjes voortreffelijk, met pre cies die ik zou willen zeggen ón nadrukkelijke nadrukkelijkheid welke het wat archaïserend taalge bruik van Bomans vraagt (en die de auteur zelf ook placht te geven). Pianist Gerard Hengeveld leidt de sprookjes in en uit met beknopte improvisaties en hij vertelt op de hoes waarom hij dit graag deed. Het album biedt verder plaatjes van H. L. Prenen (één ervan staat bij deze aan kondiging) en beknopte opstellen van: Michel van der Plas (over Bomans als sprookjesverteller), Jan Starink (over Luc Lutz als voorlezer), en H. L. Prenen (over Bomans). Ook is een brokje interview met Bomans uit '65 (voor de NCRV over zijn sprookjes boek) afgedrukt. Dit album met twee platen, dat De droomwereld van Godfried Bomans* heet, is van Discofoon, het eigen merk van Vroom Dreesmann en kost vijfentwintig gulden. Het album is alléén in V D-winkels te krijgen. Nu ja, tenslotte was Bomans een róóms auteur. A.J.K. Van onze Haagse redaktie DEN HAAG De leiding van de Haagse politie heeft gisteren met 3.000 politie-agenten maandag zander vergunning hebben gede-, monstreerd. Drs. G. M. V. van Aardenne van de WD beweerde gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over binnen landse zakon, dat er geen melding vooraf was gedaan van de demonstra tie. De gang van zaken is zo geweest, dat tijdens de massale bijeenkomst in het congresgebouw werd besloten met z'n allen mee te gaan met de negen man tellende delegatie, dóe aan de Kamer commissie de petitie zou aanbieden. Er was daarom sprake van een spon tane demonstratie. De hoofdcommissa ris dr. C. N. Peijster was zelf in het congresgebouw aanwezig en aarzelde niet toestemming te geven. De norma le procedure voor het verkrijgen van toestemming voor demonstraties ver loopt via het college van b en w. Verzoeken moeten drie dagen van te voren worden ingediend. Kwalijk Achteraf is gebleken, dat de demon stratie van de duizenden politieagen ten niet zonder incidenten is verlo pen. Tal van verkeersopstoppingen de den zich voor en het werd als erger lijk ervaren, dat men de weg over de volle breedte in beslag nam. Ook zou de demonstratie onvoldoende zijn be geleid en ging men zich te buiten aan kwalijke uitlatingen. Drs. van Aardenne vroeg gisteren mi nister Geertsema in de Tweede Kamer, of er sprake is geweest van onaan vaardbaar optreden. Hij wenste dat de rijksrecherche een onderzoek zou in stellen. Drs. H. M. Franssen van de PvdA, die het betoog van de WD onderbrak, vroeg wat er eigenlijk aan de hand was. De heer van Aardenne noemde toen de volgende hem beken de feiten: molestatie van een taxi- ohaufeur (de man zou op de demon stranten hebben ingereden), het klim men in ramen en het gooien met uniformstukken (vermoedelijk pet ten). m Als de explosieve groei van de sociale verzekeringen doorgaat, zal omstreeks het jaar 2000 het complete nationale inkomen daardoor worden opgeslokt. Deze uitspraak van de Groningse eco noom prof. dr. F. Hartog heeft zater dag al twee keer in deze krant ge staan, maar er is aanleiding voor een derde keer. Het gaat nu niet om de omvang van de sociale verzekeringen, maar om het verschijnsel groei en de manier waarop we daar over praten. De manier waarop prof. Hartog daar vorige week over praatte was logisch volstrekt waterdicht, maar naar ik vrees niet erg bevorderlijk voor een goed begrip van wat er aan de hand is. En omdat ons denken over groei fh"t rapport van de Club van Rome en de reacties daarop, waar we het vorige week over hadden) toch al moeizaam is, moesten we maar liever proberen er zo helder mogelijk over te praten. Logisch klopt het verhaal van prof. Hartog: de sociale uitkeringen besloe gen twintig jaar geleden ongeveer vijf procent van het nationaal inkomen, tien jaar geleden ongeveer tien pro cent, op dit moment ongeveer twintig procent. Dat verschijnsel, elke zoveel jaar een verdubbeling, dat kennen we (zeker sinds de Club van Rome) dat heet exponentiële groei. En als het zo doorgaat is het over tien jaar veertig procent, over twintig jaar tachtig pro cent, en niet lang daarna honderd procent Maar döt is natuurlijk alleen maar een hooggeleerd grapje, dat kan ge woon helemaal niet Dat bedoelde prof. Hartog ook, en hij gaf vervol gens een paar ideëen die ervoor kun nen zorgen dat het inderdaad niet die kant op gaat Over dsie ijdieeën willen w"> het hier niet hebben, wel over de aard van groeiprocessen en het door trekken daarvan naar de toekomst Een exponentieel groeiproces (lijntje 1) heeft de onverbiddelijke eigen schap dat het op den duur door alle grenzen heen dreigt te schieten. En omdat die grenzen er altijd wel zijn (de omvang van de wereld, de om vang van het nationaal inkomen, of wat dan ook) dreigt dat een pijnlijke botsing op te leveren. Maar omgekeerd, omdat de wereld een eindige omvang heeft, kan niets exponentieel blijven doorgroeien. Ex ponentiële groei is altijd een tijdelij ke zaak. Er zijn ook handzamer manieren om de groeien (zoais liintie 2). F.n in de praktijk zie je nogal eens dat twee manieren van groei na elkaar ontre den. en dan krijg je zoiets als lijntje 3. door vaklieden wel eens een S- curve genoemd. (En als je die S op zijn kant legt lijkt het er inderdaad wel op). Het aardige van die S-curve is. dat zijn eerste stuk inderdaad sprekend op de exponentiële groei van lijntje 1 lijkt. En als je alleen nog maar dat eerste stuk kunt bekijken, dan kun je daar heel indrukwekkende sommetjes mee maken, zoals prof. Hartog vorige week in Utrecht deed. Maar die sommetjes hebben weinig met de werkelijkheid te maken. Het is niet erg boeiend wanneer precies het lijntje door het plafond zou schie ten als hert exponentieel zou door groeien. Waar het om gaat ls hoe het lijntje, afbudigt (of hoe wij ervoor zorgen dat het afbuigt) en waar het uiteindelijk terecht komt (of waar wij het willen hebben).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7