'Bestand zou Nixon nu compromitteren' Noord- en Zuid-Jemen in principe voor unie Amerika kiest maar niet van Nixon, harte Europese parlement stelt wellicht in Turkije onderzoek in vietnam: bombarderen van ziekenhuizen 1090400 Rechter in Johannesburg sprak 38 studenten vrij Thieu beschuldigt Hanoi en Viet Cong van complot Ook Noorwegen overweegt vergroting visserijzone Treiler met eenzame kok op Noordzee gesignaleerd BBC maakt aoparaat voor 'televisiekrant' President Allende verbrak stilte Scheel herkozen als partijvoorzitter TROUW/KWARTET WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 BUITENLAND T7/K5 McGovern hekelt i red estaktiek Witte Huis NEW YORK. PARUS AP, Reuter, UPI) Senator George McGovern, de man die liet bij de ko mende presidentsverkiezingen opneemt tegen president Nixon, heeft verklaard dat de huidige presi dent zich onmogelijk zal maken bij de Amerikaanse kiezers, einde maakt aan de oorlog in Vietnam. als h ijvlak voor de verkiezingen een Als Nixon nu tot een regeling komt met Noord-Vietnam, zou het duidelijk zijn, dah hij het conflict onnodig met vier jaar heeft verlengd om kritiek te vermijden van de Amerikaanse 'havi ken' van de rechtervleugel, aldus McGovern. In een intervieuw zei McGovern te menen, dat het einde van de Vietnam- oorlog voor de verkiezingen 'Nixon zou vernietigen'. Het Amerikaanse volk zou, aldus de senator, vragen: 'Als dit de voorwaarden zijn. waar voor we een regeling aanvaarden, waarom deden wij dat dan niet in januari 1969'? De heer Nixon heeft zijn oog gevestigd op zijn rechtse critici hier thuis.... Hij heeft daar (in Vietnam) meer mensen gedood dan gedurende regering Johnson en heeft niets bereikt'. McGovern beschuldigde Nixon er van, dat deze verantwoordelijk moet wor den gesteld voor de dood van 20.000 Amerikanen en voor die van talloze onschuldige Vietnamezen door de oor log met vier jaar te verlengen. Vol gens Mc Govern zijn de voorwaarden voor een regeling nu niet verschillend van die, welke vier jaar geleden kon den worden bedongen. Volgens McGo vern was het een zeer klein verschil, dat de tegenpartij nu niet langer Ngoejen Van Thieu's vertrek eist. maar hem als leider van een van de Zuidvietnamese fracties wil aanvaar den. In Parijs hebben de woordvoerders van Hanoi en de Voorlopige revolutio- JOHANNESBURG (Reuter) Een rechter in Johannesburg heeft gisteren 38 studenten en een fotograaf vrijgesproken van beschuldi gingen van oproer. Zij hadden op 9 juni deelgenomen aan een de monstratie aan de universiteit van Witwatersrand tegen de apart heid in het onderwijs. Rechter de Villiers deelde mee. dat zij met schuldig konden worden verklaard, omdat de politiecomman- dant ter plaatse de betogers niet drie maal had gewaarschuwd dat de poli tie in actie zou komen, als ze zich niet binnen drie minuten verspreid den. De uitspraak van gisteren was louter gebaseerd op een technische bijzon derheid, in tegenstelling tot die van vorige week in Kaapstad, waarbij op perrechter van Zijl de vonnissen van veertien betogers vernietigde en tege lijkertijd het recht van vrije vergade- OSLO (Reuter) Noorwegen gaat uitbreiding van zijn 12-mijls-visserijzo- ne overwegen. De driepartijenregering van premier Lars Korvald heeft dit gisteren het parlement meegedeeld. IJsland verlegde onlangs zijn visserij- ®rems tot 50 mijl uit de kust. Een maatregel die door Engeland en West- Duitsland heftig wordt betwist. De Noorse regering verklaarde giste ren. dat zij zich op de voorgestelde zeerechtenconferentie zal inspannen voor 'vergroting van de soevereiniteit van de kuststaten over de visserij in aangrenzende zeegebieden'. Zij voegde eraan toe: 'De kwestie van uitbreiding van de visserijzone zal in overweging worden genomen'. Onder de Noorse vissers zijn stemmen opgegaan het voorbeeld van IJsland te volgen en ook een 50-mijlsgrens in te stellen, maar volgens politieke waarnemers zal de regering-Korvald behoedzaam te werk gaan en een oplossing nastre ven op basis van internationale over eenkomsten. ABERDEEN (Reuter) De gestolen Deense treiler Nordkap. die met een dronken kok als enig bemanningslid, zondagavond uit Aberdeen vertrok, is gisteren in volle zee door een helikop ter gesignaleerd. Het 122 ton metende schip voer op 150 zeemijl te noosten van Schotland. Volgens een woord voerder van het ministerie van defen sie in Londen zijn een Brits en een Nederlands marineschip De Tonijn op weg om de Nordkap te onder scheppen. De treiler had zondag voor de ogen van de verbijsterde kapitein en overi ge bemanningsleden het ruime sop gekozen na de kade en een schip te hebben geramd. De achterblijvenden had hij nog toegeroepen, dat hij naar Denemarken terugging. ring bevestigde. Na de uitspraak van de Villiers barstten de studenten in 'de rechtszaal van Johannesburg in gejuich los. De studentenleidster Jenny Cunningham, een der beklaag den, verklaarde, dat zorgvulbig moest worden nagegaan, 'welke rechten de mensen in dit land worden gelaten om te protesteren De studenten waren vastbesloten hun geest van pro test nimmer te laten varen. De demonstratie van 9 juni was er een van een reeks in verscheidene universiteitscentra, waarbij de politie wapenstokken, honden en traangas ge bruikte, om de betogers uiteen te jagen. Er werden in totaal 608 arres taties verricht en de protesten tegen apartheid werden verdrongen door kritiek op het brute politie-optreden. Steeds meer studenten, die niet in staat van beschuldiging zijn gesteld, onderzoeken de mogelijkheid langs ge rechtelijke weg schadevergoeding te verkrijgen door middel van klachten tegen de politie. naire regering van Zuid-Vietnam bij het vredesoverleg de rede van Thieu een nieuw 'bewijs' genoemd, dat de Zuidvietnamese president' zich hard nekkig tegen vrede verzet' en dat hij 'bijzonder oorlogszuchtig is'. In een commentaar op Thieu's verklaring werd door hen gezegd dat Thieu 'slechts een instrument is van de VS bij hun politiek van verlenging van de oorlog en tegenwerking van ernsti ge onderhandelingen'. Ly Van Sau, de woordvoerder van de Voorlopige regering zei dat 'deze rede niemand verbaast. De heer Thieu blijft trouw aan zichzelf'. Noord-Vietnam heeft gisteren een eer der bericht tegengesproken dat Noordvietnamese diplomaten in Pe king zouden hebben gezegd dat er binnen enkele dagen een belangrijke vredesontwiikeling mogelijk was. Uit Saigon is vernomen dat president Nixon opdracht heeft gegeven de bombardementen op Noord-Vietnam, en vooral op doelen in de buurt van Hanoi en Haiphong, te verminderen zolang het kritieke vredesoverleg voortduurt. Amerikaanse bommenwer pers hebben in de afgelopen 24 uur echter een record aantal actievluchten gemaakt in Zu d-Vietnam. Luchtaan vallen werden gedaan op doelen ten noorden van Saigon en in het centra le kustgebied, waar troepenconcentra ties van de tegenpartij werden ver moed. STRAATSBURG (ANP) Een commissie bestaande uit leden van de assemblee van de Raad van Europa zal wellicht in Turkije een onderzoek instellen naar het martelen van gevangenen en het be knotten van de fundamentele vrijheden. Een Zuidvietnamese moeder voedt haar zoon voor haar tot puin ge schoten huis in het dorp Som ^Suoi langs de belangrijke hoofdweg 13, ongeveer dertig kilometer ten noorden van Saigon. Vluchtelingen Christian Aid', een internationale hul porganisatie die in Londen zetelt, heeft bericht dat duizenden Vietname zen in het Zuidvietnamese centrale bergland voor de Xoordvietnamezen en Viet Cong vluchten. De mensen die de stroom opvangen zijn de wan hoop nabij, aldus de rapporten die door Christian Aid zijn ontvangen. Volgens Alan Booth de directeur van de hulporganisatie zijn de laatste vier maanden naar schatting een miljoen Vietnamezen voor de gevechten op de vlucht geslagen'. Een aantal vluchte lingen wordt door de regering in Saigon gemanipuleerd en als waren het dieren overgebracht naar kleine, rotsachtige eilanden ter hoogte van de kust. Weigeren ze mee te werken dan wordt de hulporganisatie verhinderd ze van voedsel en medicijnen te voor zien'. aldus Christian Aid. Vervolg van pagina 1 In zijn rede beschuldigde Thieu Ha noi en de Viet Cong er gisteren van plannen te smeden voor een machts overname na de afkondiging van een bestand. 'Zij hebben hun kaders richt lijnen gegeven voor taken voor en na een staakt-het-vuren. Zij hebben in structies opstanden in de steden en stedelijke centra te maken voor-en na een bestand.' aldus Thieu. 'Als zij spreken van een bestand moeten wij hen niet geloven. Zij willen alleen tijd voor een goede rustpauze om de strijd opnieuw te beginnen.' 'Ik heb altijd gezegd dat wij niet bang behoeven te zijn voor welk be stand dan ook. Maar ons standpunt is. dat als er een bestand komt. dit samen moei gaan met een politieke regeling.' Volgens Thieu moet Hanoi zijn troepen naar Noord-Vietnam te rugtrekken als zij een terugtrekken van Amerikaanse troepen wensen. Volgens Thieu is het voorstel van de tegenpartij een drie-partijencoalitie «n Saigon te vestigen een bedrieglijke valstrik met de bedoeling de publieke opinie te misleiden. 'Wij weten dat als wij met de communisten samen gaan zij altijd voordeel zullen slaan uit interne .ordeverstoringen met de bedoeling de regering over te nemen.' 'De VS hebben geprobeerd banden aan te knopen met zowel Rusland als China om Zuid-Vietnam recht te doen. Maar het is ons standpunt dat elke oplossing moet worden goedge keurd door de Zuidvietnamese rege ring,' zu vervolgde Thieu. Hij wees erop. dat een vredesregeling door de regering in Saigon moet worden on dertekend. 'Dit duidelijk te maken was de reden waarom ik de afgelopen paar dagen ontmoetingen had met de heer Kissin ger,' aldus Thieu. 'Ik kan zeggen dat de ontmoetingen produktief waren, omdat de Amerikaanse bondgenoten onze standpunten over de communisti sche voorstellen hebben gevraagd en wij hebben ons standpunt aan hen duidelijk gemaakt.' Het tweede kamerlid P. Dankert (pvda) heeft verklaard over zeer ster ke aanwijzingen te beschikken dat niet incidenteel maar systematisch wordt gemarteld. Sinds hei afkondi gen van de staat van beleg, anderhalf jaar geleden, zouden zich ongeveer 2.000 gevallen van marteling hebben voorgedaan. De politieke commissie van de Assem blee heeft in Straatsburg een gesprek gehad met de Turkse minister van buitenlandse zaken Bayuelken. Zij zal hem 13 december een aantal vragen stellen over -schending van de conven tie van de rechten van de mens. Indien de antwoorden niet bevredi gend zijn, zal een subcommissie in Turkije een onderzoek instellen. Tot nu toe hebben de Turkse autori teiten, aldus Dankert, ontwijkend ge reageerd op beschuldigingen van schending van de rechten van de mens. Dc leden van de politieke com missie hebben, als individuele perso nen, een stuk ontvangen waarin mar telingen in algemene termen worden ontkend, maar niet op concrete aantij gingen wordt ingegaan. Wijst het onderzoek in Turkije uit dat inderdaad wordt gemarteld en de vrijheid van meningsuiting, de vak- verenigings- en de persvrijheid wor den geschonden, dan zal de commissie de assemblee voorstellen, de regerin gen te vragen bij het hof voor de mensenrechten een ldadht im te die nen tegen Turkije. Of een dergelijk verzoek inderdaad zal worden gedaan, hangt mede af van de politieke ontwikkelingen fn Turkije. Talrijke leden menen dat de Raad van Europa de toestand in Turkije nauwkeurig moet volgen, maar dat het er in eerste instantie om gaat de democratische krachten in dit land aan te moedigen en te versterken. Het indienen van een klacht behoeft huns inzien niet de aangewezen weg hier toe te zijn. De toestand in Turkije is mede van rechtstreekse invloed op de binnen landse situatie in die Westeuropese landen waar zich veel Turkse gastar beiders bevinden. Er is namelijk een reële kans dat een groot aantal Tur ken er de voorkeur aan zullen geven niet naar hun land terug te keren en politiek asiel te vragen. LONDEN (Reuter) Een apparaat dat op een bestaand televisietoestel met een druk op de knop geschreven nieuwsbulletins zichtbaar maakt, zal volgende zomer in Engeland in prak tijk worden beproefd. tt„* niAiiws nn. n-oraon 1 f "o-mrlfn in Ha Vort» nimoc tnccon r*n a#»nn(io»liiVA IïaaT. Hon in fin Wa«la hnllr' T^a inform^. ifAiiria» .-«I«««in nn hot sehArm wor- rloi aiVirnalit Gwfaoht "-nrHt -jon vAArbAHChten. niopu'chnllAtinc bAnrclcnArsAn en cnnrtn'tsln»An d>A van minuut tot miniM't pnttiAAl ViinnAn worden ff- bmidpn. Televisietoestellen ziin noe ctAAdc nardis* dure dingen, redeneert de BTtr en we doen er nu lang niet 70 veel mee als wel mncel'ik zou ziin. Het nieuwe anoaraat. dat Ceefax heet. zou in 1975 in nroduktie kunnen komen, en in eerste instantie onge veer zeshonderd gulden moeten kos ten. Maar bii massaoroduktie zou de priis zpker zakken. En de nu gedachte capaciteit van dertig maal honderd woorden foneeveer drie dichtbedrukte kolommen in deze krant) zou op den duur aanzienlijk kunnen worden uit gebreid. (ADVERTENTIE) Het Ministerie van Volksgezondheid te Hanoi bericht dat de United Sta tes Air Force in enkele maanden 35 medische instellingen heeft gebom bardeerd, w.o. 22 ziekenhuizen. De pas herbouwde Quynh Lèp leprosie is 7x getroffen en meerdere ziekenhuizen 2-3 x. Helpt de ontwrichting van de medische zorg bestrijden door een bijdrage te storten op giro 1090400 t.n.v. penningmeester Medisch Comité Nederland-Vietnam te Amster dam ter vervanging van instru menten en medicamenten die zijn vernietigd. CAIRO XJPI, Reuter,, AP) Onderhandelaars van Noord- en Zuid-Jemen hebben in principe over eenstemming bereikt over een unie tussen de twee republieken, zo meldde gisteren bet persbureau voor bet Midden-Oosten in Cairo. Regeringsdelegaties van de twee Je- mens voeren in de Egyptische hoofd stad onderhandelingen om de onder linge geschillen uit de weg te ruimen en een einde aan de steeds weer oplaaiende vijandelijkheden te maken. Het overleg vindt plaats onder auspi ciën van de Arabische Liga. Er zullen commissies in het leven geroepen worden, die gaan bezien, hoe de vere niging van de twee republieken ver wezenlijkt kan worden. Er komt een referendum. Waarnemers eijn echter van opvat ting. dat de twee Jemens, gezien hun totaal verschillende politieke syste men, weinig in een-wording geïnteres seerd zijn. De voorstellen over en weer zouden bedoeld zijn als taktische ma noeuvres ter conferentie, die oor- Verkiezingsstrijd woedt vooral ach ter de schermen SANTIAGO (AFP) De president van Chili, Salvador Allende, heeft op de door de oppositie afgekondigde 'dag van de stilte' demonstratief met grote passen door de straten van de hoofdstad Santiago gewandeld. De Christen-Democratische Partij en de Nationale Partij hadden uit protest tegen het optreden van het bewind van Allende hun aanhangers opgeroe pen gisteren de hele dag thuis te blijven. Alvorens zich naar zijn paleis te bege ven liet het staatshoofd zijn auto in het centrum van de stad stoppen. Daarna vervolgde hij, omringd door een lijfwacht, te voet zijn weg. Hij stapte openbare gebouwen binnen om de employé's te begroeten en bezocht ook enkele winkels. Zijn verschijning op straat veroorzaakte onmiddellijk een opeenhoping van honderden men sen. die hem toejuichten en leuzen ten gunste van de regering riepen In Ue hoofdstad zijn de banken, apo theken. levensnrddelenwinkels en an dere zaken open. Het openbaar ver voer lu net io neer t ook normaal. Dp stad biedt dan ook. ondanks het frit dat de moeste zaken overeet komst'e de tien d?"" i geleder afgekund sak ng. wel hun deuren gesloten -ou den. een levendige aanblik. door Jelte Rep De douane-beambte op Kennedy Airport had de grootste schik. Wat ik kwam doen, had hij ge vraagd. En toen ik had geant woord, dat ik de laatste fase van de Amerikaanse presidensver- kiezingen wilde verslaan, barstte hij in lachen uit. 'Laat ik u dan maar het geheim verklappen, dan kunt u meteen weer terug vliegen', schaterde hij. 'Het wordt Nixon'. Of hij die uitslag ook zo leuk vond, wilde ik weten. Onverschillig haalde hij zijn schouders op en zei: 'Leuk of niet, het is nu eenmaal zo'. De taxi-chauffeur, die me in Washing ton naar mijn hotel bracht, deed het voorkomen alsof ik een nog saaier onderwerp dan het weer had aange roerd door over de presidentsverkie zingen te beginnen. 'McGovern haalt het nooit van zijn leven', verzekerde hij mij en stapte snel over op een ander onderwerp, Ook de juffrouw van de drugstore, de krantenverkoper, de liftboy, de mevrouw naast me in de bus, de buurtwerker in het zwarte deel van Washington, en noem maar op, kunnen zich niet opwinden over deze verkiezingen. Voor iedereen staat het vast, dat Nixon zal winnen. Maar niemand kan er enthousiast over zijn. 'De strijd tussen Nixon en McGovern heeft alle spanning, actie en vaart van een internationale schaakwedstrijd, die per post wordt gespeeld', was het bittere commentaar van een politieke journalist, die al een paar jaartjes meeloopt in Washington. Maar Nixons triomfantelijke ticker-tape-parade in het zuidelijke Atlanta dan. wierp ik tegen. Op één van zijn zeldzame ver kiezingsuitstapjes was de president als een ware held door het zuiden inge haald. Langs de wolkenkrabbers van Peachtree Street dwarrelde een onop houdelijke stroom papiersnippers naar beneden, die de indruk wekte van een sneeuwstorm. Een knipsel uit de New York Tunes vernietigt ook dit sprookje. 'Het kwam voornamelijk uit reusachtige machines met tuiten ter groote van rioolpijpen, die letterlijk tonnen ge snipperd papier van de daken van de gebouwen bliezen en bijna de presi dent en zijn vrouw de doorgang belet ten, toen zij stopten op een van tevoren afgesproken plaats', onthulde columnist James Reston. Maar wie leest buiten New York de New York Times? De argeloze tv-kijker weet niet-beter of er zijn toch mensen, die zich wel druk maken om president Nixon. Vanaf het moment dat Nixon in de spiegel kon kijken heeft hij kunnen weten dat zijn uiterlijk nooit de we reld op z'n kop zou zetten. Alle 'nieuwe Nixons', die in zijn lange politieke carrière zijn uitgedacht, heb ben daar niets aan kunnen verande ren. Nieit voor niets heette tot voor kort Nixons campagne het 'Comité ter Herverkiezing van de President' Dat saaie begrip 'Nixon' werd er pas aan toegevoegd, toen duidelijk was gewor den, dat McGovern alleen door een wonder de strijd in zijn voordeel kon beslissen. Als in een museum-vitrine zit Nixon nu nadrukkelijk in het Witte Huis president te zijn. De pers kan alleen maar foto's van hem maken, maar vragen stellen is er niet bij hoewel er toch zoveel vragen zijn. Af en toe kijkt de president op van zijn belang rijke werk, glimlacht hij de Ameri kanen toe en vervolgt dan weer zijn werkzaamheden. Als hij nu maar hard doorwerkt, kan er misschien straks weer <?en momentje af om zich tegen een zorgvuldig geregisseerd decor te vertonen. Dat lever» dan wel weer een sympathiek plaatje op de voorpa gina's van de kranten op en een paar. door reclame-experts afgewogen, zin nen in het avond-journaal. Het is een groot toneelspel voor een verveeld publiek. Maar achter de de cors schijnt het minder vreedzaam toe te gaan. Dagelijks brengen de kranten meer onthullingen over de Republi keinse Mafia, d'ie de campagne van de Democraten bespioneert en saboteert. McGovern schijnt er zijn nominatie aan te danken te hebben, want de oorspronkelijke koploper, senator Ed mund Muskie, heeft zich er nu over beklaagd dat alles is gedaan om zijn campagne in de war te schoppen: nachtelijke telefonische oproepen aan vreedzaam slapende Amerikanen om toch vooral Muskie te stemmen, het verspreiden van valse berichten en uitnodigingen, het in de war sturen van verkiezingsbijeenkomsten en meer van dat soort zaken. De Republikeinse Mafia bleek ook beter ingelicht te zijn over het medische verleden van senator Eagleton dan McGovern /.elf, maar deze kennis heeft ze niet lang voor zich gehouden. Met koortsachtige energie zijn een aantal kranten bezig uit ts vinden wie de 'boss' van deze Mafia kan zijn. Steeds duidelijker worden de aanwij zingen dat deze 'boss' irf de omgeving van het Witte Huis, zo niet erin. woont. Maar niemand weet het zeker. De Republikeinen zijn erin geslaagd alle processen rond de politieke spio nage uit te stellen tot na de verkie zingen. Het Witte Huis laat af en toe een verklaring voorlezen, maar vragen stellen is er niet bij Maar buiten de pers om schijnt niemand zich er druk over te maken. Met verbazingwekken de onverschilligheid hebben de Ame rikanen kenrris genomen van de duistere praktijken van de rege ring Nixon: de veikiezingsbijdrage van de melkbedrijven in ruil voor een prijsverhoging, een belang rijke gift van het mammoetconeern ITT in ruil voor het afzien van een anti-trust-ingrijpen van de regering en het plaatsen van afluisterappara tuur in het Democratische hoofdkwar tier. Waar is de verontwaardiging over deze aanslagen op de veel geroemde Amerikaanse democratie? 'We wisten toch dat we een handelaar in tweede- Nixon heeft reden om te zingen. Zijn herverkiezing lijkt vast te staan. Niet iedereen zingt met hem mee. hands auto's hebben gekozen', was het berustende antwoord van een winkel bediende. met wie ik in gesprek kwam. 'Nou dan?' De meeste Ameri kanen zijn er reeds lamg vam overtuigd dat de politiek een smerig vak is en dat ie van politici dergelijke dingen kunt verwachten. Zeker van Nixon. maar Lyndon Johnson loog toch ook! En heeft dc Eagleton-affaire niet be wezen dat McGovern van hetzelfde hout is gesneden? Met grote gelatenheid laat Amerika het spectakelstuk van de presidents verkiezingen over zich heen gaan. Na de jaren van grote opwinding onder Democratische presidenten wil het nu rust. wil het op adem komen. De ghetto's zijn rustig, de economie schijnt zich te herstellen, Amerikaan se zoons sneuvelen niet meer in Viet nam en wie kan het wat schelen dat er nog dagelijks Viptnamezen sneuve len? Waarom dan een nieuw avontuur beginnen met George McGovern? Mis schien dat er zich over vier jaar betere kandidaten aanbieden. Daarom kiést Amerika voorlopig maar Richard Nixon. maar niet van harte. Dit is het eerste artikel in een serie. spronkelijk alleen was belegd ter be spreking van het huidige grenscon flict. ZWARTE SEPTEMBER De Arabische verzetsorganisatie Zwar te September beraamt, volgens Israëli sche persberichten, aanslagen op ge matigde Palestijnse leiders. Voorts zou Zwarte September spectacu laire aanslagen op Israëlische vestigingen in Europa en in Israël zelf in de zin hebben. Een van de gematigde Palestijnen, die volgens het dagblad Maariv voor een aanslag in aanmerking komt. is sjeik Mohammed Ali-Chaberi. een Jordaanse oud-minis ter. die thans burgemeester is van Hebron in het door Israël bezette West-Jordanië. De Israëlische luchtmacht heeft giste ren het gebied van Meissaloen (op twintig km afstand van de Syrische hoofdstad Damascus) gebombardeerd, zo is uit welingelichte kringen in Beiroet vernomen. De Israëlische toe stellen waren over Libanon gevlogen, voordat zij Meissaloen aanvielen. SOEDAN President Gaafer El-Nimeiry van Soe dan heeft in een interview met het Libanese dagblad al Nahar president Anwar Sadat van Egypte gisteren be schuldigd van het aannemen van een Amerikaanse lening van honderd mil joen dollar voor het schoonmaken van het Suezkanaal. enkele maanden voor dat hij de Russische militaire advi seurs in Egypte uitnodigde hun bie zen tc pakken. Nimeiry verweet Egypte, dat het 'on gegronde beschuldigingen' aan het adres van Khartoem richt, en dat het Soedan niet van alles op de hoogte heeft gesteld van wat landen die een dergelijke relatie met elkaar hebben, elkaar zouden moeten laten weten. De Soedanese president erkent, dat er 'verschillen van opvatting' tussen Cai ro en Khartoem zijn, volgens hem omdat 'vertrouwen onze betrekkingen niet meer bepaalt'. FREIBURG (DPA) Een paar we ken voor de bondsdagverkiezingen hebben de Westduitse liberalen (FDP) gisteren vicekanselier en minister van buitenlandse zaken Walter Scheel met overweldigende meerderheid herkozen als partijvoor zitter. De partij heeft daarmee tevens haar goedkeuring uitgesproken over de door hem gevoerde koers iets links van het midden. Ten overstaan van het congres, dat in Freiburg door 350 afgevaardigden werd bijgewoond, be krachtigde Scheel zijn streven de soci aal-liberale coalitie onder leiding van bondskanselier Brandt voort te zetten Na de sterke verliezen, d'ie de FDP het afgelopen weekeinde leed bij de gem een te raadsverkiezingen in Hessen en Neder-Saksen was de stemming op het congres erg onzeker. Met nadruk werd echter gewaarschuwd voor be paalde conclusies over het stemgedrag van de kiezers bij de komende parle mentsverkiezingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5